LSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZÜID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN Veerhuis". HÖLLMDSCH IOUWCREDIET, Witte Kruis P LT1 Veemarkt, Tiel. 'HEEKBANK rij. iet f 1- per maand. voor één loterij. e Goederen, enz. ïiiisiEiiiiiiaiSiitaibiie Liefde en Tirannie. INTOOR ALKMAAR. 11. Telefoon 73. ÏNTSCHAPPEN: »urg •aat. 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRATENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuveliaveu 107. 'wee Millioen Gulden ;eplaatst en volgestort f 1.500.000. JOTSGHAP verleent Cre- geldeu in deposito, belast n aan- en verkoop van oupons, sluit beleeuingen Sn en verricht verder alle in tot het Kassiersvab ito rente 21jz o/0. op 30 Juni 1911. dieten f 6.026.424.33 - -l.277.962.93Vo ...- 227.537.92 'OREEST, J. F. MOENS, ommissaris. Directeur. mt voor Middelharnis en DER ROOGH IDDËLIIARIVIS. hage. 100,—, terstond betaalbaar jen inlevering twintigje bij witte kruis. irechtsehe te n ORDHEOHT. aatscbappelijk Kapitaal 'aarvan gestort f200.000, ient Geld onder eerste verband tegen billijke geeft4en41/2pCt Pand- i stukkeu van f 1000, 0. gingen worden verstrekt In door den heer EN, Notaris, MIDDELHARNIS. VIr. P. N. SICKENGA. EL PHILIPSE, Directeuren. otterdam. iLLIJKE PRIJZEN. M. MULDER. •lemmerolie. jelijk 1/20 Staatslot. d der 397e Staatsloterij. 6-5 bij H.H. AGENTEN. harnis bij L Vroeg in de |v. d. Werf; te Dirksland tensplaat by A. N. Hobbel ede by P. Strujjkte den te Ouddorp by B. Goede- flISIEIJIipiiVBilVÏIISVlil ONZE EILANDEN voor DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 39 Zaterdag 19 Augustus 1911 18È Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv >rtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. De Engelsche Lords hebben per slot van rekening de wijste partij gekozen. Om te voorkomen, dat de benoeming van 500 liberale Hoogerhuisleden hun kracht ge heel zou breken, hebben zy de bekende veto-bill, waardoor het voortaan onmogelijk zal zijn, dat het middeleeuwsche Hoogerhuis voordurend een liberale regeering den voet dwars zet, aangenomen. De aanneming door het Engelsche Hooger huis is geschied met 131 tegen 114 stem men (en vele onthoudingen). Tot het laatste moment bleef de uitslag Donderdag twijfel achtig, want hoe later in den avond het werd, hoe meer de opgewondenheid onder de Lords toenam, en wanneer ten slotte een invloedrijk pair als lord Camperdowne ver klaarde mét Lansdwone te zullen stemmen (dus vóór de wet) om de benoeming der nieuwe pairs te voorkomen, kwamen ter stond een paar andere twijfelaars, lords Norvolk en Halifax verzekeren, dat ze nu met lords Halsburry zouden meegaan [té- genstemmen dus) om de stem van Camper downe te neutraliseeren. Toch blijkt ten slotte het schrikbeeld van de nieuwbakken collega's sterk genoeg gewerkt te hebben om de meerderheid te bewegen de galbittere pil te slikken. Daarmee is nu de crisis, een der ernstigste op parlementair gebied welke Engeland ooit zal hebben doorgemaakt, opgeheven. Inderdaad kan de beteekenis van wat daar thans is afgespeeld moeilijk overschat worden. Het komt toch in den grond dei- zaak hierop neer, dat aan den Senaat vry wel alle medezeggingsschap in de regeling van 's lands zaken ontnomen is, want de ontwerpen, welke voortaan nog wèl zullen onderworpen worden, medeaan de beslissing der Lords zijn uiteraard van meer onder geschikte beteekenis. Immers alle financi eels aangelegenheden worden geheel aan de beoordeeling van het Hoogerhuis onttrok ken de voorzitter van het Lagerhuis na overleg met den ondervoorzitter [steeds lid der regeeringsparty] en den voorzitter van de FLnanciefle Commissie [steeds lid der oppositie), zal uitmaken of een wetsontwerp ill dan niet van financieelen aard is. Het Hoogerhuis had bij wijze van araendement voorgesteld, dat dit zou worden uitgemaakt door een gemengde commissie uit beide Huizen, maar het Lagerhuis heeft dit verworpen [in die commissie zouden hoogst waarschijnlijk de unionisten de meerder heid gehad hebben). Ook geschrapt werd een ander geweldig ingrijpend amendement, dat diezelfde ge mengde commissie zou te bepalen hebben, of zeer belangrijke wetsontwerpen, vallende onder de vetowet [dus niet van financieelen aard), waaronder b.v. met name de invoe ring van Homo Rule voor Ierland, zouden onderworpen worden aan een volksreferen dum. PEtJILLETO -fcT. Thea bleef dralen. Daarop maakte hij zijn hand los uit de hare. Doe gij het danzeide zij zachtjes, terwijl zij haar schoone oogen sloot. Hij verroerde zich echter niet. Zijn oogen ble ven onbeweeglijk op haar gevestigd. Snel een besluit nemende, naderde zy hem, en haar lippen raakten de zijnen aan. Het was als 't ware een ademtoebtje, een zucht 1 Tot weerziens, Thea schrijf my spoe dig, ik kom, zoodra ik maar eenigszins kan." Herbert was tevreden", ja meer dan te vreden, hy was in zijn ziel voldaanhjj bad haar wil gebroken. Zoo scheidden zy dus, eu Thea reisde met haar man naar Gedurende de geheele reis was zij in diep nadenken verzonken, de toekomst, waar aan zy tot nog toe nooit gedacht had, stond haar plotseling voor den geest. Met schrik kwam zy tot het bewustzijn, dat zij van nu af aan Herbert haar als heer en meester te erkennen had, en dat hij met dat ééne woord „ik ga" alles van haar kon afdwingen. Van baar kant heeft echter de regeering een tegemoetkomende wijziging in de wet aangebracht: Een wetsontwerp tot veilen ging van den duur van het parlement zal niet worden behandeld op de gewone manier, maar steeds de goedkeuring van het Hoo gerhuis noodig hebben (andere ontwerpen zullen voortaan na drie maal door bet La gerhuis aangenomen te zijn, ook zonder bekrachtiging van het Hoogerhuis wet wor den.) De duur van een parlement is namelijk op vijf jaar gesteld. Wordt nu de duur van een parlement verlengd, dan zou het mo gelijk zyn dat een Lagerhuis, hoewel niet meer het vertrouwen van de kiezers heb bende, tóch ingrijpende hervormingen door zet. Door bovengenoemde wijziging wordt nu belet, dat een Lagerhuis ondanks de Lords, aan den duur der zitting kan tornen. De 131 voorstemmers waren aldus ver deeld met de 81 liberale lords 37 unio nisten, 2 aartsbisschoppen en 11 bisschop pen. De uitslag werd door de liberalen met groot gejuich begroet, terwijl enkele conser vatieven hun gemoed luchtten door te fluiten. In het Lagerhuis had bij het bekend worden van het gunstig resultaat een opge wonden betooging plaats. Vóór de veto-bill stemden, behalve de 81 liberale peers, 2 aartsbisschoppen, 11 bis schoppen en 87 unionistische peers. Dat er zoovele conservatieve peers nog ten slotte vóór stemden, bewijst hoe groot de vrees was voor de 500 nieuwe stand-genooten. Over 't algemeen geven de unionistische bladen hun voldoening te kennen, dat de strijd ten einde is, en dat althans de peers benoeming is voorkomen. De Times wenscht het Hoogerhuis geluk, dat het voor het schandaal van de peers benoeming bewaard is gebleven. Engeland's rang in de wereld zou er door in gevaar zijn gebracht. Het Hoogerhuis wordt door de vetowet zeker een eind achteruitgezet maar met de nieuwe peers zou het erger zijn geweest. Het blad hoopt, dat de unionisten nu de gelederen weer zullen sluiten, ten einde den strijd tot herstel van de grondwet voor te bereiden. De Standard geeft mede dien raad. Het blad vindt de vrees van de Halsburyanen, dat de regeering voortaan telkens met peersbenoeming zou dreigen om allerlei revolulionaire hervorming door te zetten hersenschimmig. Het Engelsche volk zou dat niet dulden. De Standard gelooft, dat de boeman van peersbenoeming vooreerst heeft De Morning Post, het groote unionisti sche ochtendblad, dat de Halsburyanen heeft gesteund, is natuurlijk bitter teleurgesteld. Zij prijst de Halsburyanen om bun volhou den. Maar nu raadt ook zij aan, de gelede ren te sluiten en onverwijld den stryd tegen de liberalen te organiseeren. De Pall Mall Gazette ook woedend over de nederlaag der Halsburyanen door het zoogenaamde verraad van een handvol unio nisten, schrijft, dat de zoogenaamde unio nistische royalisten overal de bovengenoem- Geheel haar leven lag voortaan in zijn hand besloten, want dit afscheid had haar bewezen, dat een leven zonder hem, on denkbaar voor haar was, en dat zy zich liever in alles zou schikken, dan hem te verliezen. Als een donker raadsel lag de toekomst vóór haar, - wijfelwekkend als het inwen dige van dien geliefden man. Zou hij zich altyd even grootmoedig betoonen, als hij tot dusverre gedaan had? De onmogelijkheid, tot het einde haars levens zoo te bly ven voortleven, steeg plot seling duidelijk voor haar geest op en met onuitsprekelyken weerzin zag zy het oogen- blik van eene scheiding naderen. Tot nu toe was zy steeds aan den rand van den afgrond gebleven; zou zy er nu eindelijk in wegzinken of kracht genoeg bezitten om terug te keeren Verdrietig liet zy haar oogen op haar man lusten, die tegenover haar zat en die haar zoo vreedzaam en zonder eenigen argwaan met dien goedaar- digen trek op het eerlyk gelaat, aanschouw de. Hoe vriendelijk en bezoigd was hij steeds voor haar I Zou zij het óver haar hart kun nen verkrijgen, hem [smart te veroorzaken Reeds vooraf gevoelde zy al het grievende daarvan. Zij kwam zich zoo hulpeloos voor, dat de tranen (haar in de oogen sprongen. Zy sloot ze dus, [en haar gedachten keerden weder tot Herbert terug. de verraders zullen boycotten en zullen trachten hen uit de Toryclubs te werpen. Wat betreft de kerkvorsten, die met de regeering zijn meegegaan, verklaart de Pali Mall, dat zy hiermede de Anglikaansche kerk meer benadeeld hebben dan de ultra radicalen De liberale pers is daaraantegen natuur lijk zeer tevreden over den uitslag. De Daily News drukt hare groote dank baarheid uit voor de leiders, in het bijzon der voor Asquith, wijl zij met zooveel ge duld en beleid en zoo schitterend en waar dig alles hebben geleid. Het blad zegt dat, ofschoon de wet niet ten volle „eerlyk spel" verzekert, daar de conservatieven de over weldigende meerderheid in het Hoogerhuis behouden, toch een groote stap vooruit is gezet, daar nu in de toekomst de behande ling van zaken door de beide Huizen niet meer op het doode punt kan geraken. Zy brengt geen reyolutie, indien hieronder verstaan wordt onderbreking van den or delyken eu natuurlijken gang van de natio nale ontwikkeling. Van den dag, die nu ver achter ons ligt, toen Bright het eerst den nieuwen loop van zaken in uitzicht stelde, tot heden toe is de ontwikkeling langzaam voortgegaan, geleidelijk zijn de nieuwe denkbeelden doorgedrongen, tot zy nu zyn verwezenlijkt ten onbetwistbaren bate van den vooruitgang der toekomstige geslachten. De stakingen in Engeland hebben in de laatste dagen, ondanks een hier en daar tot stand gekomen verzoening, nog weinig aan kracht en uitbreiding verloren, terwijl botsingen met de gewapende macht te Liver pool zyn voorgevallen. Het laatste zeer ern stige verschijnsel is, dat de beweging zelf3 aan de leiders der vakvereenigingen ont snapt en zij ook overslaat naar het spoor wegpersoneel. Duizenden en duizenden on tevreden transport-arbeiders bewegen zich nu te Londen, Liverpool, Glasgow, Man chester en nog andere plaatsen door de straten, het verkeer is lam gelegd, en ook in aangrenzende takken van bedrijf wordt de terugslag gevoeld. Dat deze beweging der werklieden voor boogere loonen en kortere arbeidstijden over 't geheel genomen een gerechtvaardigde is, wordt door ver schillende bladen erkend. Een gematigd liberaal blad als de Westminster Gazette schrijft o,a.: „Wij twijfelen niet, dat in een groot aantal gevallen de vraag naar hooger loon of minder werkuren gerechtvaardigd is. Er is een te lange tusschenperiode ge weest tusschen de laatste concessies aan de arbeiders van deze bedrijven, en het is in het belang van het geheele land en van de resultaten der industrie in den meest uit- gebreiden zin van het woord, dat de grie ven ernstig worden overwogen en opgelost." De zaak is, dat by den heerschenden hoog testand van den Engelschen handel de arbeiders mede hun aandeel in de winsten opvorderen En niet alleen, dat zij om deze reden recht meenen te hebben op loons- IX. Het badseizoen was in vollen gang. Aan het strand van Scheveningen wemelde het van badgasten, die minder om gezondheids redenen, dan wel om hun genoegens de nabijheid der zee hadden gezochtde ele gante Hollandsche badplaats, is namelijk een aantrekkingspunt voor de moderne we reld, voor de ontelbare geblaseerden, voor die cosmopolitische heeren- en dameswereld, die onophoudelijk nieuw genot najagen, voor wie genot het eenige levensdoel is, en een levensbehoefte, welke zij zich totiederen prijs moeten verschaffen. Thea Hellwig zat op haar balcon van de eerste étage in het Oranje-hotel, en keek met belangstelling naar het gewoel op het stranddaar wemelde het van badstoelen, waartusschen sierlijk gekleede dames open neer wandelden; ook zag zij er opgedirkte kostuums, waarvan de snit en de kleur- schakeeringen zelfs volgens de zonderlinge begrippen dhzer wereldbadplaats „extra vagant" mochten genoemd worden dandies in wit flanel gekleed en met stroohoeden of strandmutsen op het hoofd, slenterden onverschillig heen en weder. Thea maakte gebruik van haar oogglas, om dezen of genen beter te kunnen gade slaan. Een der slentenaars dwong haar tot lachenhet was inderdaad komisch te zien, vermeerdering, - door den gunstigen stand van zaken zijn de prijzen gestegen en de loonen dus feitelijk gedaald. De arbeiders hebben niet geprofiteerd van den „boom", zy zyn er wel door achteruitgegaan. Als een algemeen gemis wordt in dezen stakingstyd ondervonden het niet bestaan van een al of niet wijdvertakte organisatie, die zich met pogingen tot bemiddeling onder wederzydsch vertrouwen zoowel van de ar beiders als van de werkgevers met vrucht had kunnen belasten. De groote moeilijk heid bij de instelling van dergelijke arbi ters is nog steeds, dat de belangen niet buiten de deur blijven staan by de beraad slagingen of althans door een van beide partijen geacht worden een woordje mee te spreken en zoo het vertrouwen en spoedig daarna het nut van de instelling verloreD gaat. Zoo schijnt het ook te gaan met.de voor drie jaren voor het spoorweg-personeel ge troffen bepalingen. Deze zouden daD eens voor een reeks van jaren een einde maken aan het uitbreken van conflicten tusschen werkgevers en werknemers, ze althans tot een schikking of scheidsrechterlijke uit spraak trachten te herleiden. Iedere maat schappij zou overgaan tot de benoeming van verzoeningscommissies voor de verschillen de graden van haar beambten in verschil lende districtener was een centrale ver zoeningscommissie, die als beroepsrechter zou optreden als de districtsrechter had ge faald, en wanneer beide commissies het niet tot een vergelijk hadden kunnen brengeD, zou een arbiter benoemd worden of door de centrale verzoeningscommissie of door den speaker van het Lagerhuis of den Master of the Rolls, en de aldus gegeven beslissing zou bindend zyn. Deze regeling zou van kracht blijven, tot dat een opzegging, 12 maanden voor den tijd, door één van beide partijen aan de andere was gegeven, doch geen opzegging kon ge geven worden in de eerstvolgende periode van zes jaar, d.i. vóór 1914. Als daarom nu de secretaris van den al- gemeenen vakbond van het spoorwegperso neel verklaart, dat hy „niet kan mededeelen wal er van uur tot uur voorvalt", en ver der zegt: „Iedereen is door de beweging aangegrepen; ik kan haar niet beperken en zal niet verwonderd-zyn over wat óók zal gebeuren," dan kan men wel de gevolg trekking wagen, dat de arbeiders van heel de werking der verzoeningscommissies en den arbiter niet veel verwachten, hoewel misschien nog niet alle pogingen zyn onder nomen om de bemiddelings-machinerie in beweging te zetten. De spoorwegbeambten verwijten de maatschappijen ook betwiste punten van de uitspraken van de arbiters niet opnieuw aan de verzoeningscommissie te willen voorleggen. Wat hiin echter ver weten kan worden, is 't gaan staken uit sym pathie met andere stakers. Op deze wijze kan er van de geheele bemiddelxngsproce- dure eerst recht niets komen. Op het oogenblik is het nog niet zeker hoe hy in iederen badstoel keek, en zich na te vergeefs gezocht te hebben, gelaten aan de groote trappen opstelde, om te wachten tot de door hem gezochte zou aankomen. Maar weldra wendde Thea haar oogen van dit bonte gewemel afhaar blikken rustten nu op de eindelooze zeezy be schouwde hoe de eene golf na de andere, en steeds nieuwe in eeuwigdurende bewe ging op den oever kwamen brekenhet witte schuim liep op het strand, en werd daar opnieuw door het strand opgezogen. Ja, die zee bezat een onbeschrijfelijke, aantrekkelijke kracht 1 Die diep-blauwe grondtoon met die ein delooze schakeeringen in het witte schuim der branding 1 dat eentonig doffe geluid, dat ruischen en bruischenhoe stemde dit plechtig accompagnement tot mijmeren en droomen I De Hellwig's waren nu reeds twee weken hierThea bracht veelal haar tijd door in de zandwoestijnen der duinende langbla- deiige spichtige helmplant verlevendigde alleen deze eenzame streken, waarover de felle wind onophoudelijk heenstreek, boven haar zag zij den blauwen hemel, vóórhaar de eindelooze, heerlijke zee, die met haar gelijkmatige muziek zoo zacht in slaap wiegt. Zy gevoelde zich zeer op haar gemak, zoo geheel alleen met den wind en de gol- of enkele partieele stakingen van het spoor wegpersoneel zullen overslaan in een alge- meene staking, wat het sociale leven een zeer gevoeligen slag zou toebrengen. Te Leicester besloot Zondag de nationale con ferentie der spoorwegbeambten een bewe ging tot het verkrijgen van loonsverhooging te organiseeren en, zoolang de staking niet geproclameerd werd, ten minste te weige ren den arbeid van andere in staking zynde spoorwegarbeiders uit te voeren, De massa is dus nog in gisting; het is te hopen, dat door toegeven aan gerechtvaar digde eischen en beleidvol optreden hier en ook elders de bloedsomloop van handel en industrie weer spoedig zal kunnen worden hersteld. Het gaat den sociaal-democraten in Duitsch- land goed onder het blauw zwarte regime. Niet alleen bij nagenoeg elke tusschentyd- sche verkiezing bly kt dit, doch ook uit de cijfers betreffende den toestand der party door de Vorwarts gepubliceerd. Het aantal leden van de party toch is in het afgeloopen jaar van 720,038 tot 835,562 geklommeneen toeneming met 115,524. Hiervan waren 90,473 mannen en 25,051 vrouwen. In 19 Duitsche bondsstaten heeft de party thans 188 afgevaardigden in de Kamers. In 410 steden zitten 2016 en in 2240 plattelandsgemeenten G646 sociaal democraten in den raad. Verder heeft de partij in 31 steden 95 vertegenwoordigers in het dagelijksch bestuur en in 83 platte landsgemeenten 154. In het geheel zitten er 8910 leden van de party in het bestuur of den raad van gemeenten, tegen 7729 in het voorgaande jaar. Er wordt dan ook hard gewerkt door de party. Zoo heeft zij in het afgeloopen jaar 85,644 huishoudelijke en 13,163 openbare vergaderingen gehouden en meer dan 33 millioen stuks strooibiljetten om niet ver spreid, benevens 3 millioen exemplaren van den propaganda-kalender. De ontvangsten hebben in hel afgeloopen jaar 1,300,000 mk. bedragen, liet hoogste bedrag dat ooit in de partijkas inkwam. Het is een geweldige betooging geweest, Dinsdag te Brussel, die liberalen, socialisten en christen-democraten voor het algemeen kiesrecht, voor leerplicht en tegen Schol- laert's schoolwet-ontwerp gehouden hebben. Een ontzaglijke betooging, waar meer dan tweemaal honderdduizend menschen aan deel genomen hebbenmen rekent, dat er on geveer honderdvijftigduizend personen uit de provincie naar Brussel opgetrokken waren om er van hun gezindheid blijk te geven. Deze menschen-macht, in welke een rustig opgewekte stemming heerschte, is by Brussel Zeehaven in voorbeeldige orde opgesteld tot een indrukwekkenden stoet, die zich tegen half elf onder groote geestdrift in beweging stelde en zijn langen weg door de stad begon. In den optocht, hoe kon het anders in Belgié, waar men by uitnemendheid de kunst ver staat schoone optochten te vormen, werden ven, beter als aan het strand te midden dier vele vreemdelingen, tot welker kennisma king zij zich allerminst getrokken gevoelde, Haar man wilde op eeD der eerstvolgende dagen vertrekken. De plichten vau zijn beroep riepen hem onverwijld naar huis terug. Zy waren nu drie jaren gehuwd, en nog nooit van elkan der gescheiden geweest, 't Was eigenaardig, hoe weinig zy echter tegen die scheiding opzag; zij beschouwde baar zelfs als een verlichting en een bevrijding, nu zij zich weldra eenigen tyd geheel alleen kon toe- behooren. Niet alleen liepen zy elkander niet in den weg, maar zyn tegenwoordigheid wasvoor haar zelfs geen behoefte. Waren zij te za- rnen, dan was het haar goed, waren zij gescheiden, dan zou zy hem toch niet mis sen. Of he' hem eveneens zoo ging Hij sprak zich zelden over iets uitook van zyne liefde had hij haar nooit veel gezegd, en zy had dit nauwelijks ontbeerd, wellicht had haar dit zelfs verschrokken I Hy was altyd zeer goedhartig, liefdevol en teeder, maar nooit hartstochtelijk. Innerlijk was hy voor baar steeds een vreemdeling gebleven, ofschoon zijn wezen haar niet meer zulk een vreemd raadsel was als voor drie jaren, Haar huwelijks leven vloog nu ook voorbij haar geest. Zy dacht nogmaals over alles naveel was er,

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1