2 ONZE EILANDEN van 5 AUGUSTUS 1941. een modus zullen zoeken, waardoor zij langs minnelijken en vreedzamen weg tot een algeheels scheiding zouden kunnen komen tusschen de beide toch niet te verzoenen richtingen. De Yerdeeling van het kerkelijk vermogen zou. volgens de Reichsbote, wel geen onoverkomelijk bezwaar opleveren waar een ernstige, welmeenende gezind heid bestaat, is er ook voor zulke dingen een weg te vinden, en men laat toch ook niet zijn zoon, die zich thuis niet goed wil gedragen, arm en naakt in den vreemde trekkenNa de scheiding zouden dan de beide richtingen en kerken in een edelen wedstrijd kunnen toonen, welke kracht er in haar leeft en in elk geval gou daardoor minder aan religieuze en zedelijke waarde verloren gaan, dan wan neer straks de scheiding gewelddadig zou plaats hebben Zoo schrijft het, men kan bijna zeggen, officieel orgaan van bet orthodose protes tantisme in Pruisen. De meer of mindere aannemelijkheid van het gedane voorstel laten wij onbesproken, al zouden wij de opmerking willen maken, dat dan toch in alle geval niet één der beide richtingen het privilegie van staats kerk zou mogen behoudenDoch het feit, dat de Reichsbote zóó schrijft en niet langer de taktiek van verkettering en uitzetting aanbeveelt, die door Spruchcollegium en Oberkirchrat worden toegepast, is een feit van zéér leerzame beteekenis. Het bewijst, dat in Pruisen de kerkelijk-vrijzinnigen zich tot zulk een macht hebben ontwikkeld, dat de onverdraagzame orthodoxie tot het inzicht is gekomen, dat zij met onver draagzaamheid alleen het conflict, dat zich in de Pruisische staatskerk steeds sterker openbaart, Diet meer vermag op te lossen. Haaysche Brieven. CXXXVI. Het is met de raadsverkiezingen netuit- geloopen, als ik had gedacht. Prof. Treub is gevallen, de liberalen verliezen twee zetels en de sociaaldemocraten gaan met de winst strijken. Valt het eenerzyds zeer te betreuren, dat een man van zoo erkende bekwaamheid als prof. Treub, uit de Raads zaal verdwjjnt, anderzijds dient erkend, dat de heer Treub zelf een deel der schuld van zijn val draagt. Hoe hoog deze leider mag staan, hoe sympathiek hl) als mensch moge zijn, als leider verstaat by niet de kunst aan te trekken en bijeen te houden. Scherp, te scherp, vaak met grof geschut gaat hy zyn tegenstanders te lyf. Wie herinnert zich niet, hoe hij het was, die de Liberale Unie uitmaakte voor politieke slimmelingen en de clericalen gelegenheid gaf op duizenden vooze strooibiljetten munt te slaan uit des professor's min-vleiende woordenkeus? Hoe moeten de clericalen toenmaals in hun vuist je gelachen hebben, dat heel knappe vrij zinnigdemocraten soms heelemaal geen slimmelingen in taktiek blijken te zyn Was het prof. Treub niet, die door zijn wei nig doordachte uitspraken, dat laten wer ken vaak moeilijker is dan zelf werken, het nietsnuttig, verouderd en misstandenkwee- kend ambulantisme een ruggesteun gaf? Men behoeft waarlijk geen „roode" klasse- onderwyzer te zijn om te begrijpen, dat rechtmatige verontwaardiging zich meester maakte van de groote meerderheid der Haagsche onderwijzers en zij hun steun ge weigerd hebben aan den vrjjz.democrati- schen leider, prof. Treub. Als men fouten wil zoeken, men zoeke ze in de eerste plaats bij hen die ze begingenDe hoofdoorzaak der nederlaag ligt in de ellendige laksch- heid der vrijzinnige kiezers, de meer dan gebrekkige leiding, en niet het minst aan de allertreurigste houding van hetoudlibe- rale orgaan, de Nieuwe Courant. Eerst als al deze misstanden zijn weggeruimd, is er kans, dat de vrijzinnigen in den Haagschen Raad hun meerderheid kunnen handhaven. Naar van verschillende zijden wordtbeweerd, zijn 'oij de raadsverkiezing onregelmatighe den begaan, die op de verkiezing van groo ten invloed zyn geweest. Door verkeerde telling zou de antirevolutionair Schalekamp gekozen zijn verklaard, terwijl in waarheid de sociaaldemocraat de Kleer gekozen moet zyn. Als de Raad tot dezelfde conclusie komt, zal er ook wel op gelet worden.dat in een ander stembureau by herhaling een verkeerden naam werd afgelezen. Dat men hier niet met losse praatjes te doen heeft, blykt wel hieruit, dat in clericale bladen het verschil in hetofficieëlestemmenaantal en dat, opgenomen door de controlebureau'x eveneens wordt geconstateerd. Over het algemeen is de clericale pers over den totaal uitslag der Gemeenteraads verkiezingen zeer slecht te spreken. De wen, waarachtig nietDit past echter niet verzekerde Thea. Als gy met zoo iets by ray aankomt, dan is het beter dat ik myn eigen weg ga. Een vriend te bezitten, past dan in het geheel niet. Als gij u beperken wilt tot de enge bekrompen ideeën van kleine meisjes, dan is iedere verdere onderhandeling geheel doel- en nutteloos. Wat vreest gij dan ei genlijk van my? Zie ik er uit als een man, die een weerlooze vrouw overvalt? Gy verlangt myn vriendschap, en denkt toch het allerslechtste van mij Ia dat conse quent?" Thea keek verward voor zich uit, en wist geen antwoord te geven. „Ik had bij dit voorstel slechts uwe goede reputatie op het oog, vervolgde Herbert. Als ik by'na dage lijks hier kom, zyt gy in een ommezien het onderwerp Yan alle gesprekken in uwe geheele omgeving, in de geheele buurt terwyl gy u niet aan het geringste gevaar blootstelt, als gy u by mij laat aan dienen, en gesluierd tot mij komt. Wat by een vrijgezel in- en uitgaat, is zeer moeilijk te controleeren, en ik houd alle voorzorgs maatregelen voor gebiedend noodzakelijk, daar de wereld nooit aan een loutere vriend schap tusschen ons zal gelooven. Maar, zooals gy wilt, in' plaats van ons dan da gelijks te bezoeken, zullen wy ons tot een maal per week moeten beperken. Stichtsche Courant schrijft rondweg, dat er voor de clericale partijen een ongunstige wind schijnt te waaien. De groote steden hebben dan ook met uitzondering van Rot terdam, dat verloren ging door de hopelooze lamlendigheid der vrijzinnige thuisblijvers, voor de clericalen het tegendeel van winst opgeleverd. Op welke krasse wy ze clericale woordvoerders het volk durven verleugenen, blykt het best uit de redevoering, die het Rotterdamsche lid Diemer durfde houden op een vergadering van zoogenaamde chris telijke werkliedenorganisatie's welke te Utrecht werden bijeengeroepen om minister Talma in zyn sociale plannen te steu nen. Genoemde heer Diemer zeide dat die steun noodig was omdat Talma tegenge werkt wordt door de conservatieven en de sociaaldemocratenGemeener leugen om trent de laatste, die door de amendementen- Schaper Talma's futlooze Arbeidswet zoo verbeterden, is niet denkbaar. De heel vrome heer Diemer, vertelde natuurlijk aan de afgevaardigden op die vergadering niet, wie de conservatieven zyn, die Talma tegenwer ken. Hy had dan de christelyk-historischen moeten noemen, die op de wipplank der clericale coalitie zitten, maar dat verzweeg de eerlijke heer Diemer natuurlijk, 't Zal dien heer weinig helpen. Ook de oogen der gedweeë Patrimoniummannen en anderen zullen langzamerhand wel open gaan. Een opzienbarende arrestatie heeft deze week in de residentie plaats gehad en wel van den braaf-clericalen heer Valk, Kuy- periaansch Statenlid voor Zuid-Holland. Deze meneer moet op heel onchristelijke manier gegoocheld hebben met de gelden, die hem door tal van kleine luijden, waar onder velen van de Zuidhollandsche eilan den, toevertrouwd waren. Niemand zou dit achter dien vromen man, die gearresteerd werd op het oogenblik, dat hy er van door wilde gaan, gezocht hebben. De lezer weet, hoe een Kuyperiaansch Statenlid uit Noord holland, de heer Van Eyck, eveneens met de stille trom is vertrokken, in zyn bank zaken een tekort van duizenden achterla tende. Niemand zal er natuurlijk aan den ken, de boevenstreken dezer broeders op rekening van een party te stellen. Doch wel zal het duidelijk zijn, hoe een masker van vroomheid de vieze practyken moest bedekken. De negotie, die de clericale coalitie met den godsdienst dryft om de baas te blijven, de roofpolitiek tot verdeeling der baantjes, kweekt in wyden kring die schijn vroomheid, die eenvoudigen van harte voor waarheid aanzien. Wat is het anders dan grof boerenbedrog, schandelijke ontheiliging van Gods naam, als daar een clericaal blad, na de verkiezing van een paar clericalen tot raadslid vraagt of God een bijzondere beschikking met de gemeente voorheeft Twee dagen later wer den twee liberalen gekozen. Toen zweeg het clericale blad natuurlijk over de schend taal, die het had uitgebraakt I Voortdurend moest in onze vrijzinnige pers op zulk schijnheilig gedoe de aandacht gevestigd worden. Het zou velen de oogen openen voor het gesjacher en gekonkel der cleri calen. Er zal toch nog genoeg water dooi den Ryn moeten loopen, eer de schijnheilige antithese is bijgezet in een museum van antiquiteiten Hoe stelt ge 't op Flakkee met de warmte Ge puft zeker ook in een tropische hitte, verzwelgt emmers aqua pourpa of, alg ge niet tot de steil-onthouders behoort, ettelijke potjes bier, die u nog warmer maken. In letterlijken zin zitten de musschen te gapen op het dak. Het gloeiende duinzand belet overdag te genieten van de koelte aan het strand. Koelte? Ze is er niet. Lauw en zoel is de lucht, waar ge ze inademt. Hitte overal. Alleen de dichte lanen van ons Heer lijk Haagsche Bosch bieden de lafenis, die de hygende en blazende, puffende en trans pireerende aardbewoner in amechtig smach ten zoekt. Mooi zyt ge, o, zomer van 1911, maar.... een paar graadjes minder stijging van het kwik zou heusch niet schaden! Plaatselijk Nieuws. MlDDCLHAffNiS- Zaterdag 12 Augustus hoopt Sempre Cresgndo by gunstig weer, een concert te geven op Strandlust te Ouddorp. Dinsdag zyn te Vlaardingen binnen gekomen de vischsloepen Oranje Nassau, sch. M. den Braber met 19 laat haring en de vischsloep Anna, sch. A. den Braber met 16 last haring. Donderdag zette de hit van M. v. K. terwyl hy voor de Tilbury was gespannen, en aan het sas even onbeheerd stond, het Herbert was een uiterst fijn vrouwen kenner. Hy wist maar al te goed, dat, als eene vrouw gelijk Thea, die zoo ontvan kelijk was en zoo haar gemoedsbewegingen volgde, hem eenmaal beminde, het slechts een kwestie van tijd voor haar zou zijn, om zelf op zyn voorstel terug te komen, en te verlangen hem dagelijks te zien. By eene vrouw met zulk een hartstochtelijke natuur, en die zoo veronachtzaamd was geworden, zou de natuurlijke schuwheiden bedeesdheid niet lang overwinnares blijven by zulk een ontvankelijk karakter zou de honger naar geluk weldra al het andere verdooven. Hy wilde hare zwakheid volstrekt niet voor een kortstondige liefdesgeschiedenis exploiteeren, of haar tot zich lokken, om haar te overrompelen. Volstrekt niet. De beweeggronden, die hy aangevoerd had, waren inderdaad de waren. Hy wilde haar niet nutteloos blootstellen, of in gevaar brengen, noch haar slechts tijdig of voor- loopïg leeren kennen en bestudeeren. Hy was er in het geheel de man niet naar, een halfrijpe vrucht met ongeduldige hand af te rukken, neen, deze moest zich van zelf van den boom losmaken, en in zyn handen vallen. Een vrouw was voor hem een bloem, die hy zorgvuldig opkweekte, en van zelf geheel liet ontluikeneerst te midden van haar heerlyksten bloeitijd plukte hy haar, op een loopen. Voor dat hy in het dorp kwam werd hy tot staan gebracht, zonder eenig letsel te bekomen. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft men door 't gebruik van valsche sleutels zich toeging verschaft tot het pak huis van den Grossier A. Vermaas. Er is echter niets ontvreemd. Woensdagavond werd door het muziek gezelschap Sempre Cresendo een concert in de tem gegeven, wat veel belangstellen den op de been bracht. Het kind van den klompenmaker Mans viel deze week in de kaai doch werd spoe dig gered. SOM ill E LS Dl J KAfloop aanbesteding nieuw schoollokaal en aanbouw voor privaten en urinoirs aan de O. L. School te Sommelsdyk. Timmerwerk. A. v. d. Doel Sommelsdyk, f 2218 J. Mosselman Middelharnis, 2190 J. Spee Sommelsdyk 2078 G. van Rikxoort Sommelsdyk 2075 D. den Rooijen Oude Tonge i960 P. Meyer Middelharnis 1957* Metselwerk. S. Kanters Oude Tonge 2393 L. Buurveld Middelharnis 2219 G. Buurveld id. 2094 J. Mackloet Sommelsdyk 1995 A. Verbrugge id. 1990 C. Pijl Middelharnis 1984 K. Korteweg Sommelsdyk 1830 Gebr. leComte id. 1660* Smidswerk. Chr. Tieleman Sommelsdyk 610 W. Breur id. 604 W. de Mooij id. 600 C. Vis id. 598* Schilderswerfe. C. J. Dorsman Middelharnis 410 G. W. de KoDing Sommelsdyk 335 G. Jens Sommelsdyk 275 W. C. van As Sommelsdyk 254* Begrooting voor de massa f 4525. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Bepaalde zich eerst het mond- en klauwzeer onder het vee op het buitengors thans is ook op het bekade binnengors, in de tweede weide, by de runderen .van J. van Groningen, J. Vroegindewey en B. Driessen het mond- en klauwzeer gecon stateerd. In verband met de in dit blad voor komende advertentie, over het willen hou den van een Beurs, op Woensdagmorgen van 9 12 uur, in het Hotel Spee te Som melsdyk, kunnen wij dit plan ten zeerste toejuichen, vooral" daar Sommelsdyk het middelpunt van ons eiland is, en zoodoende door alle landbouwers, commissionairs, en andere belanghebbenden bereikt kan worden. We willen den wensch uitspreken, dat deze Beurs een grooten bloei tegemoet zal gaan. OUDDOllP- Het muziekgezelschap Sempre Cresendo van Middelharnis, weer dienende, op Zaterdag 12 dezer op Strandlust een concert geven. OUDE TONGE- Vrijdag 11 Augustus a.s. v.m. 11 uur zal er een publieke verkoop plaats hebben van de strandgoedóren. Binnenland. Brutale beroo?ing. Maandagochtend omstreeks kwart over acht verliet het ongeveer 16 jarig loopknech tje van den heer N. J. De Haan, die een fabriek van gouden werken op de Prinsen gracht 411 te Amsterdam heeft, het huis. Hij begaf zich naar het Postkantoor, om een pakket met aangegeven waarde af te halen. Het jongmensch kwam op zyn gemak het Postkantoor uit en wandelde naar een winkel in de Paleisstraat waar hy een bood schap deed, hem door één der dames van het kantoor opgedragen 'tWas nog al vol in den winkel en dus moest het loopknechtje even wachten. Kort na hem was een als heer gekleed persoon binnengekomen, die nogal opdrong. Het viel de winkeljuffrouw op, dat de heer vreemd deed en bovendien een dikke winterjas over den arm had. De beurt van den heer kwam, daar de 'juffrouw hem hielp vóór het loopjongetje, en hy bestelde voor een paar centen van iets, dat hem echter niet werd gegeven, omdat in dergelijke kleine hoeveelheden niet werd verkocht. Zyn spijt uitdrukkend, ging de heer de deur uit en de winkeljuf- en als zy hem met lichaam en ziel toebe hoorde, wanneer in haar hart niets anders meer een plaats vond als zy zijne zaak was, waarmede hy sollen en dollen kon, zooals het hem beliefde, dan vierde zijn heerschzuchtige natuur haar triomf I Daarvan kon menige vrouw medepraten, die, geboeid door zijn betooveringskracht, hem haar leven en haar zelve geheel had willen toevertrouwen. Maar daarbij had ook zyn rijzweep menige rol gespeeld. Hy zou niet in staat geweest zijn, zijn staljongen, die toch tegenover hem aan handen en voeten gebonden was, ook maar in het minst te krenken of leed te veroorzaken. Maar eene vrouw, die hem wederstreefde, die hem beloog of bedroog, kon hem in gren- zenlooze woede ontsteken. Hy had veel geluk by vrouwen, alhoewel men ook wist mede te deelen, dat bij soms weinig voor komend of zelf onbarmhartig kon zyn. Of wellicht had hij het juist daaraan te danken, want het buitensporige, het wilde in zijn natuur, trok haar aan. Hij verkorte op iezen dag met opzet zyu bezoek bij Thea. Hy wilde haar eerst weder tot zich zelf laten komen. Hy was er zeer verre van verwijderd, storend in haar leven in te willen grijpen. Was zy gelukkig ge weest, dan zou hy voorzeker geen pogingen aangewend hebben, dit geluk met wrevelige hand te vernietigen. Maar zy was nu een frouw maakte tegen het loopknechtje de opmerking, dat „die vent bepaald iets in zijn schild voerde, zoo vreemd deed hij." Maar verder werd er geen waarde gehecht, 't jongmensch betaalde en begaf zich naai de fabriek. Doch nauwelijks had hy een vyftig passen geloopen, toen by onwilkeurig naar zyn pakketje voelde en tot ontdekking kwam, dat het zich niet meer in zyn zak bevond. Hij holde terug naar den winkel en deed daar zyn verhaal, er bijvoegend, dat hij het pakketje steeds in den buiten zak had gedragen aan den rechterkant. Indien dus het pakketje in den winkel door den vreemden heer werkelijk gestolen is, heeft deze zeer weinig moeite gehad met het uit den jaszak te halen. Men kan zich de wanhoop van hetjong- meusch voorstellen, want in het pakket zat voor ongeveer f 125 aan ruw goud, waarvan in de fabriek voorwerpen gemaakt worden, 't Loopknechtje had de tegenwoor digheid van geest, terstond naar de politie te hollen en aangifte van de berooving te doen, maar men is den dief nog niet op het spoor. Eenige kans bestaat, dat de roover geen weg weet met het ruwe goud. Maar mogelyk is 't reeds beland in den smeltke- tel van den een of anderen opkooper. Grootsche plannen. Men verzekert, dat Maandagavond de acte is gepasseerd, waarbij het Paviljoen aan de zeezijde, te Scheveningen,behoorende tot de eigendommen van wylen prinses van Wied, is overgegaan aan een Engelsche maatschappij. Het plan is, op het paviljoen te bouwen een schouwburg en ter weers zijden, uitkomende aan den Gever Deynoot- weg, een villapark aan te leggen. Het Vad. verneemt nog, dat in de com binatie is betrokken een Engelsche stoom vaartmaatschappij, die voornemens is, voor week-enders" een dienst naar den Hoek in te stellen. De landbouwer Verheye te Willemstad, hield des nachts de wacht in zyn fruitboom gaard, ten einde bet plegen van diefstal te voorkomen. Hy werd door vier personen, die hy op heeterdaad betrapte, zoodanig mishandeld, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Verheye heeft de politie met het voorge vallene in kennis gesteld, die een onder zoek heeft aangevangen. Limburgsch vermaak. Een mijnwerker te Schaesberg meende het aan zijn reputatie verplicht te zijn, zyn verjaardag op passende wyze te vieren. In den loop van den middag kreeg hy bezoek van een collega-mijnwerker uit de kolonie, die vrouw, en kinderen had meegebracht. Er werd lustig gegeten en gedronken ter eere van den jubilaris. Nauwelijks hadden de bezoekers den jarigen mijnwerker, na hem voor de schitterende ontvangst-bedankt te hebben, verlaten, of de vrouw komt naar buiten stormen, onder den uitroep„Mijn man wil me slaanDoch de mijnwerker- bezoeker trad handelend op, en belette zyn collega diens vrouw te mishandelen. De „jubileerende" mijnwerker haalde vervol gens een revolver voor den dag, waarmee hy zijn gast bedreigde, en trok ten-slotte een mes, met welk vlijmscherp wapen hij den bezoeker, met wien hy zoo pas flink had gefuifd, een 1 cM lange, diepe wond over de hand trok. Een marechaussee, toe vallig in de buurt zijnde van het relletje hoorende, hield den dronken mijnwerker aan en verbond de wond van den mishan delenden mijnwerker, die als kogelvanger was opgetreden voor de vrouw, die door haar man bedreigd werd. Het einde van deze geboortedagvieringvan denSchaesbergschen mijnwerker is, dat deze Woensdag naar de gevangenis te Maastricht is overgebracht, terwijl de gast ter verpleging in het hospi taal te Heerlen werd opgenomen. Afkeuring van burgemeester's beleid. In de gisteren gehouden zitting van den raad der gemeente Velzen is metalgemee- ne stemmen een motie van afkeuring aan genomen inzake het door den burgemees ter als hoofd der politie aan den agent W. ongevraagd gegeven ontslag en werd op dezelfde wijze een andere motie aangeno men, waarin B. en W. worden uitgenoo- digd, den ontslagen politie-agent in een anderen tak van gemeentedienst te benoe men. De gestrafte agent, die tot bijzondere te vredenheid te Leeuwarden en nu reeds vijf jaar te "Velzen heeft gediend, had in een proces-verbaal van aanhouding het feit van diefstal van een kistje met geld by den Engelschen vice-consul verzwe gen, dat een ander den dief het kistje had ontnomen, waardoor hij de zaak eenigszins gunstiger voor zich had voorgesteld. De ontslagene, zulks erkennende, had als reden opgegeven, dat gewoonlijk de pro- cessen-verbaal van belangrijke feiten, dooi de agenten medegemaakt, werden opge maakt of door den commissaris van poli tie of door den hoofdagent, die de zaken dan altijd zóó belichtten, dat nimmer den betrokken agent eer tobkwam, doch immer öf den commissaris of den hoofdagent. Gebrek aan melk Een tweetal melkinrichtingen te Haar lem hebben zich genoodzaakt gezien, we gens den veel te geringen aanvoer van melk, orders aan de loopknechts te geven, om den verkoop zooveel mogelyk te beper ken althans aan niet-klanten niet te ver- koopen. Strafbevoeedheid van leeraren. Op voorstel van één der leden had de gemeenteraad van Kampen, in de jongste raadsvergadering een \vij2iging in het regle ment voor de hoogere burgerschool en het gymnasium gebracht, waardoor aan de ver gadering van leeraren de bevoegdheid was toegekend, om een leerling, -aan wien door rector of directeur wegens onordelijk gedrag op plichtverzuim het bezoeken van enkele of van alle lessen gedurende ten hoogste een week is ontzegd, het bezoeken dei- school te verbieden gedurende een termijn van hoogstens een maand. Het college van curatoren over het gym nasium, tevens commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, heeft hierin aan leiding gevonden, om zijn mandaat ter be schikking van den Raad te stellen. Het col lege van curatoren acht het toekennen van strafbevoegdheid aan de vergadering van leeraren een ongewenschte zaak. Misplaatste grap. In één der bladen jiwam het volgende bericht voor: „Dr. A. Dupont, geneesheer-directeur van Lozenoord te Ermelo, viel de hooge eer ten deel, door H. M. de Koningin benoemd te worden tot lijfarts van H. K. H. Prinses Juliana. Het eerste consult heeft reeds Dinsdag middag ten paleizeteSoestdykplaatsgehad." Naar aanleiding daarvan schrijft de cor respondent van de Tel. te Ermelo: Bij onderzoek is gebleken, dat de heer Dupont de dupe is geworden van iemand, die meende zeer grappig te zyn. Genoemde heer ontving een soortgelijk schrijven, on- dorteekend dr. Pot natuurlyk valsch en spoedde zich naar Soestdyk. Bij de politie was inmiddels een telegram ontvangen (van denzelfden persoon dat een gevaarlijk sujet op reia was naar Soestdyk en 't op Prinses Juliana voorzien had. Dr. Dupont werd nu nagegaan door een paar rechercheurs en op 't paleis lang niet vriendelijk ontvangen, en ten slotte wegge stuurd. Door dr. D is een aanklacht by de justi tie ingediend. Groote hei- en boschbrand. Zondagmiddag is ten Westen van Boxtel een geweldige bosch- en heibrand uitbroken welke zichtbaar was op ongeveer twee uur afstand. Een dikke rook steeg van de smeu lende uitgestrektheid op zoo |nu en dan, wanneer een party boomen werden aange- tasctat door het vuur, door een vurige massa verlicht. De brand breidde zich steeds verder uit. De eigendommen van den heer Van Tienhoven waren Zondagavond voor een groot deel vernield en een boerderij werd bedreigd. Hoewel brandweer en boeren hun best deden den brand te beperken en te redden, wat te redden was, had het brandend ge deelte Zondagavond een uitgestrektheid van 600 H.A. Laat in den nacht was men met vereende krachten zoover met blusschen geslaagd, dat het gevaar geweken was, doch niet voor goed. Om 3 uur 's nachts waren alle redders huiswaarts gekeerd, om 5 uur weiden allen weer door het gelui der brandklok opge roepen. Groot was het gevaar niet, weldra waren de opgeroepenen dan ook met het blusschingswerk gereed. Een dag ging rustig voorby. Gisteren, Dinsdag, brak de brand echter weder uit en nam zoo in hevigheid toe, dat de krach ten der boeren te kort schoten. Op last van den burgemeester werd de hulp van militai ren uit Den Bosch ingeroepen. Om halfvier gisternamiddag trok de infanterie uit de citadel-kazerne per spoor naar Boxtel. Er schoten echter nog krachten te kort, zoodat het tweede gedeelte, de infanterie uit de St. Jacobs kazerne, ook werd gerequireerd. Om halfzes waren ook deze op het terrein en werd met vereende krachten het blus schingswerk aangevangen. maal ongelukkig! Waarom zou zy dan in zyne liefde niet het geluk vinden, waarnaar ieder schepsel zoozeer verlangt! Herbert had Thea goed beoordeeld. Na tien dagen ontving hy van haar hand hel volgende billet: „Lieve vriend, Na veel oveilegis my een licht opgegaan over de juistheid uwer beweegredenen. De wereld zal aan eene vriendschap tusschen ons geen geloof hechtenderhalve is het beter, haar geheim te houden. Ik dank u, dat gy tegelijkertijd aan mijn'goeden naam gedacht hebt. Dit verdubbelt mijn vertrou wen in u. Daar gij myn goedhartige leeraar zyn wilt, kom ik morgen om 5 uur totu. Met hartelijke groeten uwe Thea Hellwig." - Dat is spoedig gegaan zeide Herbert, alzoo vandaag om 5 uur I" Tegen vier uren maakte Thea zorgvuldige voorbereidselen. Haar hart bonsde, hare vingers beefden zoodanig dat zy nauwelijks haar kleederen kon toeknoopen. Zij had een zwart kostuum gekozen, dat baar fijn gelaat als in marmer gebeiteld deed uitkomen. Daarna zette zy een grooten hoed op, die haar gelaatstrekken diep overschaduwde, en hulde haar geheele hoofd in de dichtste voile, die zy vinden kon. Ook stak zij nog een tweede in haar zak. Eindelijk was zy gereed, en begaf zy zich op weg. In geen geval wilde zij Herbert laten wachten, zooals de eerste maalwant hy zag er niet naar uit, alsof hij ge duldig wachten zou. Op den hoek van een straat steeg zij in een huurrijtuig „Mar- heiueke Platz." Daar zou zij uitstappen, want Herbert woonde in de daarop uitloopende Mitten- walderstrasse, dicht by de kazerne dei- Dragonders, om, als Ritmeester, onmiddel lijk by de hand te kunnen zyn. Het rijtuig rolde voort; maar een zekere ang3t sloeg haar om het hart, en vermeerderde met de minuut; het scheelde zelfs maar zeer weinig, of zy was omgekeerd. Maar zy had Herbert nu eenmaal bericht gezonden, en liet zy hem nu te vergeefs wachten, dan was wellicht geheel die vriendschap in één keer volkomen verbroken. Enzy had hem toch zoo noodig 1 hy behoorde reeds als iets onontbeerlijks tot haar leven Haar hart klopte hoorbaar, zy gevoelde zich als door eene heete koorts aangegrepen en uitgeput. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2