ONZE EILANDEN van 29 JULI 1911. 3 Flinckstraat te Amsterdam een bedrag van ruim f 275, eenige gouden en zilveren voor werpen en een ijzeren geldkistje, waarin effecten zijn ontvreemd. Verschillende gezinnen in het dorp Wog- num (N.-H.), zijn tengevolge van het ge bruik van worst waarvan het vleesch in een koperen ketel gekookt, was ongesteld geworden; een vrouw zoo ernstig, dat de dokter vreest voor haar leven. De Icunst van uitstallen. De eene winkelier probeert tegonwoordig maar steeds zijn uitstalkast mooier te maken dan den andere. Een aardige en misschien leerzame geschiedenis vertelt eenEngelsch weekblad hierover. Een winkelier had een advertentie ge plaatst voor een bediende, die belast zou zjjn met het schikken van de uitstalling. Tusschen hem en een van de talrijke sol licitanten ontspon zich het volgende ge sprek: Hebt u ook ervaring in het vak en bewijzen, dat u met sncces gewerkt hebt? Zeker, ik heb deze week nog een uit stalling gemaakt, waar geen enkele vrouw voorbijging, zonder ernaar te kijken, allen moesten ze blijven staan en kijken. Dat is al heel wat, meende de patroon goedkeurend. U bent mijn man. In welk vak werkte u en wat hebt u dan in de uit stalling gezet? Een spiegel, was het kort antwoord. Als een eigenaardige bijzonderheid meldt men, dat in de Geldersche gemeente Ros- sum een paartje in den echt is verbonden, waarbij niet alleen de bruid en de bruide gom, doch eveneens alle getuigen zoomede de voltrekkende ambtenaar van den bur gerlijken stand den familienaam Jan(s)- sen voerden. Toen de electrische tram, die Dinsdag avond 7,10 uur uit Vhssingen vertrok ter hoogte van het café Davidse onder Mid delburg kwam, reed de heer B. uit Middel burg voor de tram met zijn driewieler. De achterste wagen greep het rijwiel zoodat dit geheel verbrijzeld werd en de heer B. op de straat terecht kwam. Gelukkig zon der zich erg te bezeeren. Boefje I Een winkelier te Maastricht vermiste sedert eenige weken herhaaldelijk geld uit de lessenaar. De politie arresteerde nu den dief op het kantoor van den winkelier, en stelde aanstonds den dief, een 15-jarige loopjongen, in arrest. In enkele weken tijds wist de jeugdige dief f 100 zich toe te eigenen. Het geld besteedde hy grootendeels aan kleeding, schoeisel, sieraden en sigaren. Bijeen dozijn winkeliers in de stad had de dief zich ver schillende zaken aangeschaft. Bij een rijwiel handelaar had by reeds een nieuwe flets besteld, eu een som van f 2,50 als waarborg gestort. Een gedeelte van het geld, benevens een aantal der gekochte voorwerpen werden door de politie in beslag genomen. Een meisje van l'/a jaar, wonende inde Kleine Wittenburgerstraat te Amsterdam, had het ongeluk om in een waschketel met kokend water te vallen. Deerlijk gewond, met brandwonden over dekt werd zij in het zittinglokaal van den Geneeskundigen dienst binnengebracht en aldaar verbonden. Op verzoek harer ouders werd zy daarna naar huis teruggebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Te Loosduinen heerscben tn hevige mate de mazelen, zoodat de bewaarschool voor- drie weken is gesloten. Ook op de lagere scholen ontbreken zeer veel kinderen. Op zoek naar ne ontvluchte inbrekers! De Haan en Donker, die uit do Bossche gevangenis ontvlucht zyn, heeft men nog niet kunnen snappen, schoon er door de marechaussee nog steeds naar gezocht wordt, des daags zoowel als 's nachts. Nu en dan komen er uit de omatreken van Den Bosch berichten, dat men hen of een van beiden, ergens gezien heeft. Dadelijk wordt er heen getrokken, doch altijd vruch teloos. Een paar dagen geleden gebeurde dit weer. Nabij wachtpost 39 by Boxtel was een jongetje van 12 jaar bezig met het bijeenza melen van gras. wat men ook wel trapsel noemt, toe hy daarbij byua trapte op een man, die daar lag te slapen. De man werd wakker, sprong op en vroeg den jongen den weg naar Boxtel. De knaap waarschuw de den wachter, die naar Boxtel telefoneer de. De beschrijving, die de jongen van den man gaf, komt overeen met het signalement van een der vluchtelingen. |De man was blootshoofds, droeg een blauwe kiel en ging kreupel, waaruit de gevolgtrekking zou zijn te maken, dat het de gewonde zou geweest zijn. De brigade der Kon. marechaussee te Boxtel is er direct met honden op uitge trokken, doch kon geen spoor vinden. Buitenland. Ernstig spoorwegongeluk. UitHalle wordt aan de Berliner Lokal Anzeiger geseind Door het verkeerd stellen van een spoor ontstond op het spoorwegtraject Neu Hal densleben - Weferlingen een ernstig spoor wegongeluk, waarbij 8 personen gewond zijn en een groote materieele schade aan gericht is. Zaterdagavond is in een der hoofdstraten van het hartje van New York een zóó driest boevenstuk uitgehaald, dat het niet onvermeld mag blijven. Drie mannen in een auto reden tot dicht by den juwelierswinkel van de firma Jacob Jacobs in de Zesde Avenue, op een oogenblik dat het daar in de buurt nog druk was met wandelaars. Het zal tegen elf uur geweest zyn. De man nen id de auto wachtten tot er een trein van den viaductspoorweg met luid geraas voorbij reed. Op dat oogenblik-smeet een der maunen een grooten steen door de winkelruit van den juwelier, stak zyn hand door het gat en greep een bak(met diaman ten. Op straat hadden slechts enkelen het rinkelen van het glas gehoordmaar de man achter den toonbank snelde naar buiten en wilde de boeven volgen. Hij werd echter op den drempel van den winkel dood geschoten. De boeven bereikten de auto en wisten te ontkomen. Men heeft niet het minste spoor van hen kunnen ont dekken. Tusschen hemel en aarde Te Wolvega werd J. v. d. M. werkzaam op de zagery van den heer Veenstra, door een der molenwieken gegrepen en over de stel ling geslagen. Door zyn tegenwoordigheid van geest, greep hij een ligger der stelling, waaraan hy zich kon vasthouden en hing zoo 28 voet boven den grond. De heer R., nabij den molen wonende zag den man hangen en beijverde zich met be hulp van anderen den molen tot stilstand te brengen en den hangenden man op den bega- nen grond terug te brengen. Het ongeval liep nog goed af, alleen klaagt v. d. M., tengevolge den slag van de roede, eenigzins over pijn in een der zijden. Opzienbarende aanslagen op kinderen in En geland. Er zyn in de laatste dagen in Enge land een drietal aanslagen gepleegd op kin deren, die de ouders zeer verontrusten. Verleden week werd te Staines, in Middle sex, een aardig vijfjarig meisje vermist. Het keerde des Dinsdag na schooltijd niet naar huis terug, was gezien met een onbekenden man en werd pas Zondag, na ijverig zoeken van alle volwassen inwoners der plaats, midden in een korenveld dood gevonden. By de lijkschouwing werd geconstateerd, dat de kleine meid niet aangerand was ge worden, doch tengevolge van honger en dorst overleed. Maar het kind was in ieder geval door een onbekenden man naar bet veld gelokt en daar aan haar lot overgela ten. Haai- verleider is nog niet ontdekt Zaterdag werd op een eenzame plek van het dorpje Sewardstone, in Essex, een der tienjarig meisje door een eveneens nog on- opgespoorden ellendeling aangerand. Z\j verweerden zich geducht, werd erg mishan deld, maar kon toch nog naar hnis wan delen om het gebeurde mede te deelen aan haar ouders, die terstond er de politie mee in kennis stelden. Maar de aanrander was inmiddels verdwenen. Na dien is nog een dergelyk geval voor gekomen in het dorpje Chobham, van Sur rey. Daar verliet een aardig tienjarig meisje, het dochtertje van een tuinknecht, 's mid dags haar ouderlijke woning om naar school te gaan. Doch na schooltijd kwamen haar broertje en zusje thuis zeggen, dat zy daar niet verschenen en nergens te vinden was. Haar vader, een weduwnaar, ging na zijn werk op onderzoek uit en ontdekte, buiten het dorp, haar ly'ktje in een modderigen waterplas, met het gelaat naar beneden, haar kouzen en schoenen er dicht by. Het scheen aanvankelijk, alsof de kleine moid die had uitgetrokken, om haar voeten te baden, voorover in de plas was gevallen en gestikt was. Maar zij had drie hoofwonden, twee van voren en een van achteren, die haar kwaadwillig met een stomp voorwerp moeten zyn toegebracht. Blijkbaar werd ook zij door een onmensch naar die plaats ge lokt, bewusteloos geslagen en toen voor over in den modderplas geworpen, terwijl zy nog leefde. Niemand had haar namidddags echter met een man gezien, zoodat de plaat selijke politie ook daar voor een raadsel staat. De roman van een avonturier. Dezer dagen werd te Orleans een zekere Charles Dumont gearresteerd, die, in navolging der oude roofridders,* behalve bezitter van een kas teel, ook roover was. Dezer dagen gaf hij, voor den rechter van instructie, te Parijs, een beschrijving van zyn levensloop, die prachtige stof voor een roman biedt. Du- mont beweerde, als zoon van een Franschen vader en van een Fransch moeder, te Frank fort a/M geboren te zijn. Zyn grootvader zou, volgens hem, vele veldtochten onder Napo leon 1 meegemaakt hebben en van dezen, voor den door hem betoonden moed, het Legioen van Eer ontvangen hebben. Totdat hy den dienst verliet, zou hij adjudant ge weest zijn van maarschalk Bernadotte, die later koning van Zweden werd. Zyn vader werd te Frankfort geboren en ontving den naam Jeróme. Na de annexatie van Frankfort, in 1866, zou men zyn groot vader en zyn vader gevraagd hebben of zy FranscheD wenschten te bly'ven. Zy gaven daarop een bevestigend antwoord, dochble- ven te Frankfort wonen. Daar trouwde zijn vader, in 1871, met een Duitache. Uit dit huwelijk werdeea tweeling twee jongens geboren. Spoedig daarop stierf zyn groot vader, Zyn vader, die op de beurzen van Londen, Berlijn en Parys als bankier bekend was, vestigde zich toen te Parijs en richtte daar een bank op. Dumont zelf, zou, volgens hot door hem gedane verhaal, zeven jaar oud geweest zyn, toen zijn vader hem meenam naar Parijs. Later, eenmaal volwassen, deed hy een reis naar Venezuela en keerdo in 1894 te Parijs terug. Daar liet hy zich, in plaats van zyn tweelingbroeder, die getrouwd was en vader, wegens bedrog tot zes maanden gevangenis straf met verbanning uit Frankrijk veroor- deelen. Hy bleef, na zijn tijd uitgezeten te hebben, ondauks het tegen hem uitgespro ken vonnis, toch te Parijs wonen en werd sedert herhaalde malen veroordeeld wegens overtreding van het verbannings-de-creet. Later begaf hij zich naar Londen en huwde daar een Fransche, doch spoedig keerde by weer naar Frankrijk terug en vestigde zich te Orleans. Dumont's advocaat, mr. Lagasse, is uit Parijs te Orleans aangekomen en heeft de eerste stappen gedaan om te verkrijgen, dat deze als Frans onderdaan erkend wordt. Een onderzoek wordt thans ingesteld naar zijn identiteit en den oorsprong van zijn vermogen. Een zekere graaf de Vaillancourt, voorzitter eener maatschappij tot vervaar diging van veldbedden voor het leger, ver klaarde voor den rechter van instructie, dat Dumont hoofdagent was van deze maat schappij voor de plaatsing van haar aan- deelen. Het verzoek van Dumont's advocaat, den aangeklaagde voorloopig op vrije voeten te stellen, werd door den rechter van in structie afgewezen. Groenteteelt in Duitschland. Men gaat zich blijkbaar in Duitschland op groote schaal op de groeteleelt toeleggen, De Kamer van Landbouw voor de pro vincie Brandenburg (waartoe ook Berlijn behoort), heeft besloleD voor het voorjaar van 1912 mei glas overdekte groeten-tuinen in te richten, zooals die hoofzakelyk in Nederland bestaan. Een afzonderlijke maat schappij werd gisteren opgericht. Een Hol- landsche groetenteeler van bekende reputa tie zal aan het hoofd staan van deze onder neming. Vyf en vijftig morgen land zijn daartoe aangekocht en 5000 M2. worden onder glas gebracht. Men is van plan er model tuinen in te richten, waar de boeren gelegenheid zullen vinden hun kennis van den tuinbouw te vermeerderen. Men hoopt op deze wyze" de millioenen marken, de jaarlijks voor jon ge groenten en vruchten naar het buiten land en speciaal naar Holland verdwijnen in het eigen land te kunnen houden. Het einde van een roman. De Amerikaan8che dagbladen melden, dat missElkins nu voor goed Billy Hitt uitver koren heeft om hem voor zijn standvastig heid te beloonen. Billy is een jonge Amerikaan uit Was hington, die Miss Elkins in het geheim aanbad, terwijl de hertog der Abrussen haar in de oogen van iedereen het hof maakte. Het laatste hoofdstuk van den roman was gansch anders dan het begin liet vermoe den. De hertog had bezworen nimmer te huwen zonderde toestemming van koningin Margaretha en de koninklijke familie. Dit heeft Miss Elkins niet bevallen en de sckatryke erfdochter zal den trouwen Billy huwen. Zy zal geene Italiaansche hertogin worden, maar dollar-koningin. De plichten jegens het gezin. Het Duitscbe Reichsgericht heeft een belangrijke uit spraak gedaan. Een ingenieur, die diep in de schulden stak, bad te Breslau een be trekking gekregen, die bem 450 mark 's maands bezorgde. Hy was overeengekomen met zyn werkgevers, hem maandelijks 150 mark uit te betalen en het overige aan zijn vrouw te zenden. Op een eisch van de benadeelde schuldeischers verklaarde de rechtbank te Breslau de overeenkomst van onwaarde. Het Reichsgericht besliste echter, dat de overeenkomst geldig was, omdat zy was gesloten tot verzekering van liet be staan van het gezin. De plicht van den gedaagde was het in de eerste plaats zyn familie te onderhouden. Deze ging vóór de plichten ten opzichte van zijn schuldeischers. Landbouw. Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Directie van den Landbouw Stand dor landbouwgewassen op 15 Juli 1911. Het hieronder volgende overzicht van den stand der landbouwgewassen is, onder me dewerking van de Rykslandbouwleeraren, samengesteld naar gegevens verstrekt dooi de correspondenten van de directie van den landbouw. Evenals in het vorige jaar werden ook nu weder reeds in de maand Juni door de burgemeesters de gegevens verstrekt om trent de in 1911 met verschillende gewassen bezette oppervlakte, voor zoover het voor den handel van belang is deze uitgestrekt heid te kennen. Hoewel deze opgaven niet geheel met de later difinitief vast te stellen cyfers overeen zullen komen, mag wel wor den aangenomen, dat de afwijkingen van geringe beteekenis zyn. Ter vergelijking zijn de difinitieve cijfers over de voorgaande jaren mede aangegeven. GEWASSEN. Beteelde oppervlakte in HA. 1911 1910 1909 Wintertarwe 52883 48281 44573 Zomertarwe 4056 6467 6695 219956 221860 Zomerroggo 2712 2062 2113 Wintergerst 22040 20475 20538 Zomergerst 5929 7617 7874 Havor on evene. 131957 141006 141537 13165 14220 15529 Soonen (paarden enz.) 18983 20242 23524 22513 26141 29949 Stamboonen 7116 6305 0114 Bruin mosterdzaad. 846 851 781 3eel 819 1247 1605 Karwijzaad 8236 7693 7114 Blauw maanzaad 244 261 368 Vlas 15613 11748 10050 Tabak 401 377 393 Kanariezaad 4S7 333 254 Hop 14 11 27 Consumtieaardappelen 133731 132817 i32937 Fabrieksaardappelen 30320 2939S 2S322 Suikerbieten 54556 56072 55062 930 699 630 Meekrap 41 52 67 Uion of ajuin. 2554 2403 2525 Suikerbietenzaad 132 80 118 Wibkenzaad 119 158 178 Lupinenzaad 599 617 591 Serradellazaad 250 267 222 89 80 60 De langdurige felle droogte in Mei en begin Juni, die noodlottig dreigde te worden voor den oogst en vele gewassen, vooral op de lichtere gronden, nam omstreeks 20 Juni een einde en werd gevolgd door een tijdperk van regenachtige dagen, dat tot omstreeks 4 Juli aanhield, waarop wederom een tyd van warm en droog weer volgde. Hebben de regens de laatste helft van Juni inden stand van vele gewassen nog veel verbete ring gebracht, andere konden daarvan niet meer proflteeren. Met name de grasgroei was in de eerste helft van Juni voldoende, zoodat de hooioogst aanmerkelijk bij dien van het vorige jaar ten achter is gebleven ,en door het regenachtige weer gedurende den oogsttijd werd een deel van het hooi in minder goeden toestand geoogst. De stand van de weiden is mede nog steeds niet naar wensch. De gevallen regen is niet voldoende geweest om het gras weder flink aan den groei te brengen. De vooruitzichten van den akker zyn, in tegenstelling met die van den weidebouw, gunstig ten noemen. Vooral op de klei laten de meeste gewassen zich zeer goed aanzien. De wintergranen staan er prachtig voor, de haver is wel wat kort van stroo, maar belooft toch een goed beschot. Erwten zijn beter dan zij in jaren geweest zyn. Ook suikerbieten en aardappelen vertoonen thans een veel belovenden stand. Van de handelsgewassen geeft het vlas weinig reden tot tevredenheid. Het gewas is te kort gebleven en veelal onregelmatig van lengte. Karwy is reeds gesneden en gedeeltelijk gedorscht. De opbrengst schijnt 'zeer goed te zyn. Blijft het weer droog, dan zal de oogst op de klei vermoedelijk groot en van goede qualiteitzijn. Algemeen wordt geklaagd over het sterke optreden van luis, die vooral in de boonen reeds groote schade heeft aangericht en thans ook de bietenvelden bedreigt. Op derivierklei in Zuidholland en Gelderland hebben vele perceelen onder eene ware muizenplaag te lyden. Op het zand hebben de gewassen uit den aard der zaak meer van de droogte geleden dan op de klei. Niet alleen hebben de gras landen daar weinig voedsel gegeven, maar ook de haver is op het zand, vooral op de .hoogere perceelen, ten gevolge van de droogte, veel te kort gebleven en be belooft maar een matigen oogst. De rogge is bevredigend en ook de aard appelen houden zich lot dusver goed voor zoover zy althans begin Juni niet afgevroren zijn. De boekweit staat er slecht voor. Op de veenkoloniale dalgronden zijn de vooruitzichten van den oogst weinig be vredigend. Het hoofdgewas, de fabrieks aardappelen, is door de nachtvorsten van 10—14 Juni zoodanig beschadigd, dat over het geheel niet meer dan een matig beschot verwacht wordt. Tarwe. De wintertarwe staat er algemeen prachtig voor. Het gewas vertoont een dichten stand, is zeer gezond en legert niet zoodat by verder gunstig weer een zeer goede oogst verwacht kan worden. In Groningen lyden enkele perceelen aan roest en stuifbrand, -doch groot is de schade niet. De stand is algemeen goed, in Zeeland en Friesland zelfs zeer goed, in Groningen, Zuidbolland en Limburg goed tot zeer goed. Zoniertarwe staat aanmerkelijk minder goed dan wintertarwe. Gerst. Wintergerst is reeds grootendeels gesneden. Het gewas niet zwaar van stoo, doch de korrel opbrengst belooft zeer goed te worden, evenals de qualiteit. Algemeen wordt melding gemaakt van hot sterke optreden van stuifbrand in de gerst. De stand is overal goed, in Groningen goed tot zeer goed. De stand van de zomergerst is iets min der dan die van de wintergerst. Zoo is het gewas in Zuidholland en Groningen niet meer dan vrij goed. In Zeeland en Noord holland echter, waar de verbouw het meest beteekent, staat de zomegerst eveneens goed. Rogge. Ondanks de droogte, heeft de rogge zich goed gehouden, ook op het zand, afge zien van de hoogste perceeleen. De stand is overal goed of zeer goed. Het gewas is thans by na rijp. In Gelderland, Noordbrabant en Limburg, waar de rogge overigens zeer goed staat, zijn vele zware perceelen dooi de regenvlagen in de laatste helft van Juni tegen den grond geslagen, waardoor de opbrengst wellicht nog kan tegenvallen. Haver. Van de granen geeft de haver de minste reden tot tevredenheid. Door de droogte is dit gewas te kort van stroo ge bleven. Op de klei is daarin nog veel ver betering gebracht door de regens, op de lichtere zandgronden had de haver reeds te veel geleden, zoodat de oogst daar nog weinig belooft. De stand is op de klei goed, op het zand en op het veen matig tot vrij goed. Boekweit is in de oostelijke en zuidelijke provinciën door de nachtvorsten in begin Juni grootendeels afgevroren. In sommige gevallen werd nog nagezaaid, doch het was daarvoor reeds te laat, zoodat het gewas in deze streken algemeen slecht tot matig staat. Op de Veluwe, in Utrecht en Noordhol land, waar de nachtvorsten minder streng waren, is de stand goed. Kanariezaad. De stand is goed in Gronin gen en Friesland, vrij goed in Noordholland en Zuidholland. Blauwmaanzaad. Dit gewas is door de regens aanmerkelijk vooruitgegaan. De stand is in Noordholland zeer goed, in Zuidholland en Zeeland goed, in West-Noordbrabant vrij goed tot goed, in Groningen vrij goed. Karwij heeft zich zeer goed ontwikkeld. In vele streken is men reeds met het dor- schen begonnen, de daarbij geconstateerde opbrengsten waren zeer bevredigend. Het zaad is blank en grof van stuk. De oogst is overal goed, in Groningen goed tot zeer goed. Koolzaad. In Groningen, waar het koolzaad het meest geteeld wordt, verwacht men een slecht tot matig beschot. Het gewas stond er aanvankelijk goed. voor, doch liet buiten gewoon sterk optreden van hetzoogenaamde „verslag" heeft de vooruitzichten sterk ver minderd. Ook in Friesland kwam „verslag" veel voor. De stand is daar vrij goed, elders is hij goed. Bruin en geel mosterdzaad. De stand is overal goed. Vlas. Ten gevolge van de droogte is het vlas ongelijkmatig, doch kort van lengte gebleven. Alleen het witbloeizaad, dat in Friesland algemeen en in 't oostelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen hier en daar ver bouwd wordt, en iets later in ontwikkeling is, heeft van de regens nog veel geprofi teerd. zoodat dit een behoorlijke lengte heeft verkregen. Het blauwbloeivlas staat zeer ongelijk. Naast enkele zeer goede perceelen ziet men zeer vele, die eene kleine opbrengst van matige qualiteit zullen leveren. De zaadopbrengst van de niet te vroeg getrok ken velden belooft zeer groot te zullen wor den. De stand is vrij slecht tot vrij goed in Groningen, goed in Friesland, elders is hij vrij goed. Klaver voor zaadwinning. De stand is in Groningen en Friesland en oostelijk Noord brabant goed, in West-Noordbrabant matig tot vrij goed. Boonen. Uit alle deelen des lands komen klachten over het vroegtijdig en sterk op treden van bladluizen op de boonen. Som mige velden zyn geheel zwart en zullen weinig opbrengen. De stand van de boonen is dooreen genomen vrij goed tot goed. Bruine boonen beloven een goeden oogst. Erivten. Voor het eerst sedert eene reeks van jaren kan van de erwten een goede oogst verwacht worden. Zelfs in Zeeland, waar het gewas er midden Juni weder nog zeer gevaarlijk voor scheeD te staan, zyn de erwten door de regens veel bijgekomen, zoodat zij wel niet veel stroo hebben ge maakt, doch goed gepeuld zijn. In Gronin gen, Friesland en Noordholland zijn voorts de erwten buitengewoon goed. De talrijke plagen, waaronder het gewas in vorige jaren had te lijden, schijnen in eens te zyn ver dwenen, werden althans niet schadelijk. De stand is in Zeeland en Utrecht vrij goed, overal olders goed, in Groningen en Friesland zeer goed. De beteelde oppervlakte is aan zienlijk kleiner dan in vorige jaren. Consumtie aardappelen. Op de klei staat het aardappelgewas er overal zeer goed voor. Van de gewone ziekte wordt nog weinig gewag gemaakt en ook de krulziekte komt nog maar sporadisch voor. Op het zand in Groningen, Drenthe en Overijssel hebben de aardappelen sterk van de nachtvorsten en gedeeltelijk ook van de droogte geleden, zoodat daar de stand slechts matig tot vrij- goed is. Ook in Friesland, de Graafschap- het Gooi en elders zijn sommige aardappe, lenvelden meer of minder door vorst bescha digd, doch op minder groote schaal, zoodat over 't geheel de stand hier nog goed is. Fabrieksaardappelen. Zooals in het oogst- bericht van 15 Juni werd op gemerkt, zijn de fabrieksaardappelen op de veenkoloniale dalgronden geteisterd door hevige nacht vorsten in don tyd tusschen 10 en 14 Juni. Mede door te drogen grond en de nacht vorsten volgendejkoude dJgen herstelden de afgevroren planten zich uiterst langzaam. Vry zeker zullen de afgevroren perceelen (welke in Groningen op l/3 tot 1/2 van de met aardappelen bezette oppervlakte worden geschat) een zeer matigen oogst geven niet door vorst beschadigde velden maken wel niet veel loof, maar staan toch goed. Door- eengenomen is de stand in Groningen, Drenthe en O very sel slechts matig. In Fries land staan de fabrieksaardappelen zeer goed. Cichorei. De stand ia overal goed tot zeer goed. Uien. Tengevolge van vreterij door de made van de uienvlieg staan de uien in de meeste gevallen te dun. De stand is matig in Zeeland, vrij goed in Noord-en Zuid-Hol land. Suikerbieten. De bieten hebben aan de droogte zeer goed weerstand geboden en ontwikkelen zich tbans krachtig. Wel wordt uit verschillende streken melding gemaakt van het optreden van bladluizen, maar zeer groot is de veroorzaakte schade nog niet. De stand is in Zeeland en Friesland zeer goed, in Groningen, de Over-Betuwe en Zuid-Hol land goed tot zeer goedelders is de stand goed. Roode en witte klaver. De klavers hebben eene flinke eerste snede gegeven. In den laatsten tyd was de ontwikkeling minder goed ten gevolge van de droogte, vooral op de lichtere gronden. Zoo is de stand in Zee land slechts matig, in de veenkolontön matig tot wij goed, evenals in West-Noord-Brabaöt. Elders is de stand goed. Weiland. De zomer van 1911 was tot dusverre weinig bevorderlijk voor den gras- groei. Reeds in het begin Juni vertoonden de meeste weiden de gevolgen van de lang durige droogte. Door de in de laatste helft van Juni gevallen regens is er wel merkbare verbetering gekomen, doch de neerslag was onvoldoende om den grond weder geheel vochtig te maken, zoodat de grasgroei nog steeds te wenschen overlaat. In sommige streken, waar het mond- en klauwzeer alge meen heerscht, zyn de weiden iets beter bezet, doordat genoemde ziekte den dieren het gra zen belet. Op de klei is de stand der weiden overal vrij goed, behalve in Zuidhollanden Utrecht, waar hy goed is. Op het laag veen is de stand in Friesland slechts matig, In Utrecht vrij goed, in Noord-en Zuidholland goed. Op het zand is de stand in Groningen en Drenthe matig, in Friesland, Overhel, de Graafschap en West-Noordbrabant vrij goed tot matigoverigens vrij goed. Grashooi. In verband met de droogte is ook de geoogste hoeveelheid hooi aanzienlijk kleiner dan in het vorige jaar. Toen de regen- periode omstreeks 20 Juni inviel, was nog weinig hooi binnen. Het grootste deel van den oogst stond geruimen tyd in den regen buiten en heeft daardoor min of meer gele den. Intusschen schijnt deschade mee te val len, doordat de temperatuur laag was, zoodat geen bederf intrad. In Juli werd noh vrij veel hooi in puikeu toestand gewonnen. De hooioogst wordt vooral matig tot vrij goed genoemd. Klaverhooi. De eerste snede klaver was goed en waar van klaverruiters gebruikt, werd ook het hooi in goeden toestand ge wonnen. In verband daarmeede was de kla verhooioogst, eerste snede, oij de klei overal goed. Op het zand leed de klaver, voor zoo ver verbouwd, nogal aan droogte en was de snede niet zwaar. De stikstofbemesting van winterkeolzaad. De tijd voor het uitzaaien van winter- koolzaad is weer welhaast aangebroken, waarom wy niet nalaten kunnen daarover, en voornamelijk over de bemesting ervan, een woordje in 't midden te brengen. Het koolzaad stelt hooge eischen, zoowel wat de grond als wat de bemesting betreft. Zeer dankbaar is dit gewas voor een ruime bemesting met een stikstofhoudende mest stof. Dit is niet te verwonderen indien men weet dat een gemiddelde koolzaadoogst ongeveer 120 K.G. stikstof aan den bodem onttrekt l

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3