O m. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EÜAIDE1. KG «VANGERS «PAPIER. Heer K. J. 3 gevolgen. ij 397e .ntigjes pij. loterij. «i erliandel, i!n!ii!ii!ii!ii!il!ii!i Goederen, enz. lbl!llillillEllSllill2l Liefde en Tirannie. 1911 - Grav e22 Ixage. Entrée vrij. ge. 10, No. 6. Tel. Int. 4700. rdeelen als 7ao i*1 de Tonge. hooge provisie, zich ORHANDEN i Boekhandel, i - Middelharuis. t f 1.- per rnind ïlyk 1/20 Staatslot. der 397e Staatsloterij. G—2 iij H.H. AGENTEN. imis bij L. Vroeg in de d. Werf; te Dirksland nsplaat bij A. N. Hobbel; ie bij P. Struykte den e Ouddorp bij B. Goede- ■i"i' iLADISN. r de Huiskamer, Met s en 2 vervolg-romans, 9i* week. 9i* week. abound is verzekerd ervoer. baai*. n Prachtbanden voor a-rnis. AN DER SCHENK. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 36 Zaterdag 29 Juli 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandse!» Overzicht. Wij hebben indertijd ons oprecht gemeend medegevoel uitgesproken met deEngelscke Lords, die zich voor de droevige noodzake lijkheid zagen gesteld hun eigen vonnis of mede te onderteekenen en te sanctioneeren, öf by onwilligheid daartoe, nog erger over uit te boozen. De wetenschap dat het peers- dom door eigen schuld dit noodlot over zich had gebracht, kon dit medegevoel niet temperen. En het is de laatste dagen, bij het kennis nemen van den twijfel waardoor by het naderen der beslissing in eerste instantie, de overgroote meerderheid der conservatieve Lords moeten zyn heen en weer geslingerd, er waarlijk niet minder op geworden. De Lord, die zich uit zyn partij pers een richtsnoer zocht te distilleeren voor zyn stem over de mede door zyn toedoen ge amendeerde, en althans voor zyn stand eenigszins verbeterde veto-wet bij derde lezing, moet daarby inderdaad wonderlijk te moede zyn geweest. De Daily Telegraph bewees hem, dat gezond verstand en con stitutie van hem eischten dat hij den drink beker tot op den bodem dronk en dat zoo gelaten mogelijk deedm. a. w. dat hij tegenstemde. Nam hij echter daarna zyn Morning Post of Observer ter hand, dan werd het hem duidelijk gemaakt dat het beste voor hem zou zyn te wachten tot het gif hem in de keel werd gegoten en dat hy aldus met volle eer op het slagveld zou kunnen sneven. Greep hy dan zyn Times, om van dit blad misschien licht in de wan hopige duisternis te ontvangen, dan las hij, dat de regeering een schandelijke regeering was maar dat wist hy ook zonder de Times wol, en een practische oplossing van het vraagstuk vóór hem vond hy daar niet in. Trachte hy nu om zelf uit te vinden, welk oordeel hy zicli vormen moest over de beteekenis en waarde der mede door hem in de veto-wet aangebrachte wijzi gingen, dan vertelde bem de Daily Mail, dat er feitelijk geen regel door was ver anderd, terwijl Lord Landsdowne, hem toch uitdrukkelijk had verzekerd, dat vrijwel alle gif daarmede aan de wet was ontnomen Terwijl ten slotte, wat betreft de creatie op groote schaal van nieuwe peers standgenoo- ten dua, het eene orgaan hem deze honderden marionetten-lords als een beleediging van zyn stand voorstelde, waarop de natie zou reageeren door als één man de echte, oude peers te hulp te snellen, terwyl het andere orgaan betoogde, dat er geen andere weg overbleef dan erin te berusten, omdat zoo alleen bet Hoogerhuis zyn autoriteit als wet gevend lichaam zou kunnen behouden Zoo werden de betreurenswaardige Lords opgewekt tot verzet en tot berusting: men weet aan welke stem zy aan het eind hebben gehoor gegeven met algemeene stemmen hebben zij den verzoenenden raad van hun leider Landsdowne gevolgd en in derde lezing vóór het gewijzigd ontwerp gestomd. FBUILLBTOIT. 6 Het stuk liep ten einde. Door de edel moedigheid en de teedere liefde van haar echtgenootOYerwonnen, laat Elisabeth haar besluit, hem te verlaten, zinken, en blyft, met de woorden - My is het, als zie ik u heden voor de eerste maal." Een donderend applaus da verde door de uitgestrekte zaal eu de me nigte verlangde herhaaldelijk de artisten nogmaals ts begroeten. Herbert en Thea zaten nog immer onbeweeglijk. Hij hield haar hand, die zich plotseling wilde terugtrekken, vast omklemd. „Thea, gelooft gij, dat die beiden daarna met el kander gelukkig zijn geworden gelooft gij dat?" vroeg hy met onweerstaanbaren aandrang. Zy schudde stilzwijgend en treurig het hoofd. Hij drukte haar hand, alsof hij deze wilde verpletteren, en stond op. De ouvreuse opende de deur der loge; Herbert hielp Thea haar mantel omhangen en hulde haar in deD warmen capuchon, waarbij zyne handen licht beefden. - Heeft mevrouw haar ry tuig bevolen?" Helaas de ty'd van twijfel is Yoor de wankelmoedigen onder de Lords hiermede nog niet geëindigd. De beslissing van eer gisteren is nog slechts een voorloopige beslissing geweest. Maandag komt de ge amendeerde veto-wet opnieuw naar het Lagerhuis en het lijdt geen twijfel of dit zal alle wijzigingen op verzoek de regeering onmiddellijk weer schrappen. En dan gaat het - oorspronkelijke ontwerp weer naar het Hoogerhuis. Doch ditmaal met het besuste consigne en geen andere moge lijkheid danaannemen of verwerpen. Zon der meer. En daarmede staan de Lords op nieuw voor denzelfden twijfel: zullen zij op het veld van eer sneuvelen of door berusting althans liet allerergste voorkomen Immers dit is duidelijkeen met eenige honderden nieuwe liberale peers versterkt Hoogerhuis zal zonder eenige moeite in een ommezien al die gevreesde wetten als daar zijn Home Rule, Staatskerk in Wales en nog zooveel meer er doorjagen. Terwijl berusten de Lords, en nemen zy de Yetowet aan, het Hoogerhuis in zyn tegenwoordige constella tie nog twee, driejaar die wetten zal kunnen tegenhouden Daarbij is hun nu juist gisteren een laat ste hoop, waaraan velen zich nog vastklam pen. ontvallen. Was dat gevaar van die pers-benoeming wel inderdaad zoo dreigend Zou de Koning inderdaad bereid zyn daartoe over te gaan zoo vroegen optimistische Lords. En er waren er die deze vragen ontkennend beantwoordden. Helaas ook deze stroohalm is gisteren wreedelyk doorgesneden. De Engelsche mi nister-president, Asquith is een beleefd en hoffelijk man, en hij heeft een zeer beleefden en hartelyken brief geschreven aan Balfour, zijn politieken antogonist. En in dien brief deelt Asbuith den leider der conservatieven mede, niet alleen dat hij den koning zal vragen gebruik te maken van zyn preroga tief (van peersbenoeming) om aldus te zorgen dat de veto-bill wet wordt, maar ook dat de koning hem reeds te kennen heeft gegeven, dat hij het als zyn plicht beschouwt volgens dezen raad te handelen. Deze brief is gisteren door Lord Lansdow- ne voorgelezen op een vergadering van op- positie-peers. Van den indruk dien hij heeft gewekt, maakt het telegram, dat wy hier over nog alleen tot onze beschikking heb ben, geen melding. Alleen lezen wy dat de vergadering „zonder tot een beslissing te zijn gekomen is uiteengegaan". Wat de uitwerking van deze mededeeling zal zyn op de onverzoenlyken onder de Lords de strijders „tot het bittere eind", valt nog niet met zekerheid aan te geven. Het is mogelijk dat enkelen van hen, onder leiding van mannen als Lord Halsbury enLord Willoughby de Brake straks, wanneer de Veto-bill opnieuw in het hoogerhuis komt, het op een verwerping aansturen. Doch dat zij daarin slagen zullen, lijkt allerminst waarschijnlijk. De meerderheid der Lords blijkt meer en meer te gaan gevoelen voor een „eervolle overgave". Jawel 1 dank u!" Zy reik'e hem ten afscheid de hand, die hij weder zwijgend vatte, en een oogenblik drukte. Nog een maal vlamden hun blikken in elkander, daarna wendde zij zich om en Herbert zag haar gestalte voor zich uitgaan en verdwij nen tusschen de menigte der schouwburg bezoekers. Herbert haastte zich de garde robe aaD de andere zyde van de zaal te bereiken, waar hy snel zyn mantel om de schouders wierp, en zijn muts opzette. Hy moest de vrije lucht in om te herademen. Allerlei gedachten dwarrelden hem door de hersenen, zyn hoofd gloeide, zijn bloed joeg onstuimig door zyn aderen, iedere atoom in hem was door de heftigste opgewonden heid aangegrepen. Hij schreed haastig voort, om buiten de verbazende menschenmassa te komen. Hij gevoelde behoefte, uitsluitend met zichzelf alleen te zyn, om weder tot volkomen rust te geraken. Wat was er met hem gebeurd Hy, die de kleine Thea, dat lieftallig kind, gaarne voor alles zou beschermd en gevrij waard hebben, hy zelf had een tweestrijd in haar onschuldig gemoed in het leven geroepen 1 Maar hoe hij hiertoe was gekomen wist hy eigenlijk zelf niet. Oh I dat hy zich niet meer beheerscht bad! nu zou zij lijden en smarten doorstaan,en zy zou recht hebben, hem van dit alles te beschuldigen van een onwetende had hy een wetende gemaakt 1 Overeenkomstig het advies van hun leider Lansdowne en Balfour, waarvan de laatste over eenige dagen naar het buitenland vertrekt en juist daarmede tegelijk op de hem eigen diplomatieke, doch tegelijk be- teekenisvolle wijze aan de beslissende eind stemming onttrekt. Intusschenhoe ook de beslissing moge vallen het eind van den strijd is nabij Of de Lords toegeven of niet verliezende party zyn zy. Het moge dan wezen met of zonder hulp van eenige honderden nieuwe liberale peers. Daarmede zal de democratie in Engeland een overwinning van niet te overschatten beteekenis hebben behaald op het conser vatisme; dat in de Lords en hun Hooger huis zoo lang zyn onwrikbaar en betrouw baar bolwerk vond. De buitenlandsche groote bladen borduren nog altijd lustig voort op hot thema der zg. hooge vergoedings-eischen vanDuitsch- land in zake Marokko. Zoo heeft nu weel de Temps van gisteren een aller heftigst artikel tegen Duitschland, waarin het o.a. heet: „Hoe is het mogelijk, dat men te Berly'n niet inziet, dat een volk hetwelk nog niet op de laatste trap van zijn onder gang is gekomen, noodzakelijk weigeren moet bepaalde eischen te dulden, laat staan ze te bespreken?" En verder„Nederlagen in den oorlog zijn pijnlijk, maar eervol. Maar overgeven zonder strijd isbeschamend, en toch wil men dit van ons, evenals in 1905". Het blad herinnert er dan aan, wat Frankrijk door op zyn stuk te blijven staan, in 1905 en 1908 heeft verkregen en schrijft vervolgens: „Het is een prachtige positie, in Europa de laatste overwinnaar te zyn, en een oorlogsoverwinning van een halve eeuw geleden diplomatiek uit te meten maar deze positie heeft haar gevaarlijke zyde. Zy brengt physiologische vergissingen met zich. Duitschland heeft er zooeven een begaan, die Frankrijk heeft geprikkeld en in Europa aanstoot heeft gegeven, wij hebben de begonnen onderhandelingen niet van noode. Wanneer blijkt dat er niets mede bereikt wordt, is het voor ons gemak kelijk genoeg ervan af te zien." Aldus de Temps men voelt er het oorlogsgedreig in. En tegelijkertijd komt de Duitsche National Zeitung, die nog wel als eenigszins officieus geldt, in een krachtig gesteld artikel betoogen, dat Duitschland nooit met eenige vergoeding buiten Marokko geheel genoegen kan nemen om daarvoor Frankrijk in Marokko de volkomen vrye hand te laten. Zoo stookt de groote buitenlansche pers gestadig het oorlogsvuurtje aan, op grond van kranten-berichten, over Duitsche com pensatie eischen, waarvan een officieele nota nog gisteren weer is gekomen ver klaren, dat zy op geen enkele officieele mededeeling berusten en dat de verant woording daarvoor alleen berust by hen die ze in de wereld brachten En, zou dit wel weder goed to maken zyn! Kon hij haar nu weder de rust terug geven! Misschien door nooit meer inbaar tegenwoordigheid te verschijnen I Alszy hem nooit meer terug zag, zou zij wellicht dezen kortstondigen droom weder vergeten, want helder bewust van hare liefde was zij zich in ieder geval nog niet. Herbert bereikte zijn woning; hij ging bin nen, en vleide zich neder, steeds met de zelfde gedachten zijne heisenen pijnigend, Ja, ik moest toch maar een groote reis gaan maken, een vol jaar achtereen. Dat zou het beste zijn ook voor my!" Maar steeds keerde by hem de gedachte terug: „Moet ik er dan geheel van afzien? Kan ik dan geen pogingen in het werk stellen, haar geheel voor my te winnen? Ontneem ik dan haar echtgenoot zyn eigen dom, als zij hem innerlijk toch nooit be hoord heeft Maar, zal zij tot zulk een stry'd in staat zyn. Zal haar liefde groot genoe'g, krachtig genoeg zyn Hij was half ingesluimerd en werd dooi de zoetste droomen gewiegd, maar dezen wisselden met de verschrikkelijkste en bui- veringwekkenste voorstellingen af. Duidelijk zag hy het lijk van het meisje, waarvan het schouwspel bij zyn eerste bezoek aan Thea hem zoo aangegrepen hadnu droeg zy Thea's gelaatstrekken Met een angstkreet sprong hy op, om Nauwlyks is het incident-Boisset tus schen Spanje en Frankrijk op bevredigende wyze bijgelegd, of er komt bericht uit Elkasar van een nieuwen streek, dien de Spaansche soldaten, daar tegen een Fransch onderdaan, ditmaal nog wel een officier, hebben uitgehaald en dat indien het wordt bevestigd, ongetwijfelt opnieuw totFransch- Spaansche verwikkelingen en zeker tot een heropening der venijnige anti-Spaansche campagne in de Fransche pers aanleiding zal geven. Volgens dit bericht is toch den Franschen luitenant, Ahirier, instructeur van de Marok- kaanschö troepen, die te Doermal gelegerd zijn, het volgende overkomenAhirier be gaf zich naar de stad om te spreken over een chèque, die noodig was voor de betaling van de troepen. Hy werd 9chter bij Gue Loekdoes tegengehouden door een Spaan- schen post, die hem wilde dwingen van zyn paard te stygen. Toen hy weigerde, werd hij omringd door een piket cavalerie een sectie infanterie, die hem m6thet plat van den sabel sloegen. Ook werden geweren op hem aangelegd. Daarna werd hij naar het Spaansche karnp gebracht, waar hy een uur werd opgehou den en, na door kolonel Sylvestre beleedigd te zyn, werd hy in vrij hied gesteld. De Fransche bewoners van Alkassar zoo het verder in dit bericht durven niet meer uit te gaan in de stad. Zoo luidt de Fransche lezing. Natuurlijk dient afgewacht of van Spaansche zijde op afdoende wyze wellicht de onjuistheid of overdrevenheid ervan kan worden aan getoond. Mocht dit niet het geval zyn, dan heeft men hier natuurlijk met een, bij de wederzydsche bestaande prikkelbaarheid, zeer bedenkelijke gebeurtenis te doen. Men weet, dat de Oostenryksche regee ring, gedwongen door de Oostenryksche zoowel als de Hongaarsche agrariërs, welker belangen daardoor geschaad werden, ver deren invoer van Argentynsch bevroren vleesch heeft verboden, en hoe hiertegen weer betoogingen uit verschillende maat schappelijke klasse en beroepen, die door het aldus duur gehouden vleesch hun be langen geschaad achtten, beraamd worden. Ter kenschetsing van den toon, die in hun clericaal-conservatief geregeerd orgaan nog altijd de agrarische grooten durven aan slaan, is nu teekenend wat de Oostenryk sche agrariër, ridder Von Hohenblum volgens een bericht aan de Voss. Ztg. uit Weenen, over het verbod van invoer van Argentynsch vleesch in het openbaar heeft gezegd „Men kan op zyn hoofd gaan staan, be toogingen organiseeren zooveel men wil, desnoods met stroppen om den hals naar de Ringstrasse kruipen, Argentynsch vleesch krijgt men in Weenen toch niet meer. De Hongaarsche regeering zou haar hoofd op het spel zetten, als zij den invoer van vleesch wilde toestaan, want in deze kwestie zyn wy met de Hongaarsche agrariërs eensgezind". badende in zijn zweet en afgemat zyn leger stede te verlaten. Den volgenden morgen was Thea nog ongesteld van ontroering en gemoedsbewe ging. De hartstochtelijkheid van dien man was iets nieuws in haar eentonig leven Opnieuw doorleefde zij in den geest de ge beurtenissen van den vorigen avond, zij herdacht bij zichzelf ieder woord dat hij gesproken had, iedoren blik van die pracht volle oogen, die stomme en toch zoo mach: tige taal der hartstocht! Zij had maar weinig geslapen. Den ge- heelen nacht droomde zy door Herbert Selchow bemind te worden. Hoe zou het zijn. als zij eens zyne vrouw was 1 Met stille vreugde stelde zy zich voor, hoe zij hem gelukkig zou maken, en zelf geheel opgaan in dat geluk. Daarna gevoelde zy weder schaamte over haar eigen gedachten, en streed met haar eigen gevoelens. Nog nooit in haar leven had een man een dusdanigen gemoedstoestand, een der gelijk gevoel bij haar in het leven geroepen Nog nooit had zy iemand ontmoet, die het zoo goed verstond, haar zyn wil op te dringen. Herbert von Selchow boezemde baar ontzag en hoogachting in. Zijn ge waagdheid, ja zijn roekeloosheid overwel Zoo sprak ridder Von Hohenblum. Com mentaar behoeft op zyn woorden zeker niet gegeven te worden. Er is in den strijd tusschen Hoogerhuis en regeering, die thans in Engeland zyn einde nadert, veel sprake geweest van een vermeerdering van het aantal der Lords. Echter alleen als een noodzakelijk kwaad, eenigst middel om door de kunstmatige creatie van een meer of minder groot aan tal liberale „poppen-peers" de conservatieve Lords te overstemmen en aldus het veto- ontwerp tot wet te maken. Tot nu toe hebben wy echter nog in geen Engelsch blad een pleidooi gevonden ten betooge van een vermeerdering van het aantal Lords: bm de verdienstelijkheid dezer heeren zelve en het profijt, dat dan het ryk van zoodanige vermeerdering zou trekken. In do Mail is echter thans iemand aan het wooid, die dit stoute stuk heeft durven bestaan. Zoowel de wijze waarop hy het doet, als het feit op zichzelfs is genoeg merkwaardig om, nu wy het gelezen heb ben, er ook onze lezers mede in kennis te stellen. Het artikel draagt tot opschrift „are we underpeered" hebben we te weinig peers en de schrijver teekend zich „iemand, die van evenredigheid houdt". Hij betoogt dat Engeland in de laatste honderd en vijf tig jaar aan rijkdom, bevolking, gebied, handel, alles kortom, geweldig is toegeno men, maai dat alleen het aantal peers dienzelfden groei niet heeft medegemaakt. Of het Engelsche volk van het nut der peers zoo overtuigd zal zijn, is een andere vraag. Haaysche Brieven. cxxxv. 't Begint er nu toch voor een Haagsch briefschrijver wanhopig uit te zien. Geen nieuws op eenig gebied. De kamerleden zitten al lang voor minstens 50 in het buitenland en peinzen er wellicht over de beste middelen om in de nieuwe zitting de sluizen hunner welsprekendheid zoo ver mogelijk open te kunnen zetten. Zelfs de Gemeenteraad geeft geen stof tot schrijven. Wethouder Jansen gaat met pryzenswaar- digen ijver voortraadszittingen te beleggen; doch de raadsleden geven er den brui van. De laatste zitting kon niet doorgaan, omdat te weinig leden aanwezig waren, 'tls dan ook waarlyk geen wonder bij de tropische hitte der laatste dagen. By zulk weer te gaan zitten puffen in een stinkhok als onze Raads zaal op de Groenmarkt is, is het boven- menschelyke gevergd van onze vroedschap. De verslaggevers zyn er nog het ergst aan toe. Die zitten by een raadszitting opgesloten in een soort van bedsteê, waar ze alle kans loopen bewusteloos te worden door de meer dan bedompte atmosfeer. Regelmatig ver schijnt dan ook onder de raadszittingen de digde haar: de brutale energie van geheel zyn wezen gaf haar het gevoel van zyn overwicht. Juist dat brutaledat „buigen of breken" oefende eene verblindende, eene verwar rende en verrukkende betoovering op haar uit, zooals zulks geschiedt bij alle opper vlakkige vrouwen. Zy was geheel „gevoels- mensch", en gaf zich, aan handen on voeten geboeid, over aan de allereerste indrukken, zonder helder na te denken, zonder rijpe beraadslaging, zonder oordeel. Van de we reld kende zy zoo goed als niets. Droomerig zat zij aan de ontbijttafel te genover haar echtgenoot. Wel, hoe vondt gy het stuk, gisteren avond, lief kind I is het u bevallen met deze woorden deed haar man haar uit die ziellooze houding opschrikken. Prachtig! o, prachtig! Er lag een hartstocht inI" Hellwig lachte vergenoegd. Jammer, dat gij het stuk niet kent, dat gij er niet bij tegenwoordig zyt geweest!" vervolgde zij. „Maar zou er inderdaad zulke liefde op de wereld bestaan In het leven verandert dit alles geheel en verschilt hemelsbreed van de liefde op 't too. neel. Prop nuuw hoofdje maar niet met zulke zaken op, Thea!" En met leedere hand streek hy over haar prachtige lokken, waai op de zonnevonken als gouden lichtjes dansten.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1