NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHI IN ZEIDWSCH1 BRANDEN. IELSDIJK. van Inzet. \s Veerhuis". RS, 1999,—. apierhandel, iTHEEKBANK ling voor jetten naar Maat. Liefde en Tirannie. irende Goederen, enz, tWWONING met i Weiland enz. kilhelmina en Krammer- hte DEN BOMMEL, groot op 4 Juli 1911, ten over- caris Mr. A. J. G. VAN tgensplaat, geveild, heeft imen opgebracht. e toewijzing blijft bepaald 1, v.m. 10V2 uur, in het te Ooltgensplaat. 3—3 hand te koop: BURGERWONING, be- ee KAMERS, flinke slaap- a en schuurtje, bleek en den Tramweg te DIRKS- vragen bij: 3-3 BS, DIMBLAND. BLAJDJSN.. .REN. voor de Huiskamer, Met lisjes en 2 vervolg-romans. :t per week. it per week. Ieder abound is verzekerd van vervoer. rljgbaar. kn van Prachtbanden voor ilelharnis. S. VAN DER SCHENK. Rotterdam. BILLIJKE PRIJZEN. F. M. MULDER. arleinmerolie. rdrechtsche I te DORDJREOHT. Maatschappelijk Kapitaal waarvan gestort f200.000, leent Geld onder eerste y verband tegen billijke 1 a en geeft 1 en lV2p(lt Pand- i in stnkkeu van f 1000, I 100. [lichtingen worden verstrekt ak en door den heer DOREN, Notaris, MIDDELHARNIS. Mr. F. N. SICKENGA. H. PHILIPSE, Directeuren HIX SAAG. ARNHEM. repareeren spoe- n billijk. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 35 Zaterdag 22 Juli 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie Jbestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advurtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetische Naamlijst. De BURGEMEESTER der Gemeente Hldilolharnls uiaakt bekend, dat het inschrijvingsregister voorde lichting van 1912, met de daaruit opgemaakte Alpha betische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 21 Juli 1911 tot en met den 28 Juli a. 8., ter Ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op lo. dat binnen den tyd, hierboven vermeld, tegen register en lijst bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie; en 2o. dat de bezwaarschriften op ongezegeld papier kunnen worden gesteld en, behoorlijk onderteekend en van de noodige bewijsstukken vergezeld, tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester ter Ge meentesecretarie moeten worden ingeleverd. Middelharnis, den 20 Juli 1911. Buitenlaudscli Overzicht. Het schijnt thans wel zeker dat de ver andering die zich in de Fransche politieke partij-verhouding steeds duidelyker aftee- kende, de afscheiding der socialisten als regeeringspartij en de breuk tusschen deze en de redicale meerderheid, zich zal con- solideeren. Met het oog op de nieuwe obstructie-poli tiek der socialisten in de Kamer, heeft nl. de delegatie uit de vereenigde linkerzijde beslo ten maatregelen te beramen om daar zoo mogelijk een einde aan te maken men zou o.a. overwegen om een wijziging voor te stellen in het reglement van orde zóó dat voortaan 100 of 150 handteekeningen noodig zouden zijn voor het indienen van een resolu tie, obstructie-wapen bij uitnemendheid. Tot nu is dit vereischte aantal slechts 40 een aantal dat de socialisten met hun 75 man in de Kamer natuurlijk altijd zonder moeite bij eenbrengen. Nog teekenender aanwijzing is echter wat eergisteren op een vergadering van radi calen en radico-socialisten is gebeurd. Daar heeft de voorzitter, Combes, den beslisten steun der vergadering aan Caillaux, den nieuwen minister-president, toegezegd.Com bes, de man van het Combistisch „bloc", dat ook de socialisten omvatte Steun aan Cailluax, die met de socialisten blijkt niet te willen samenwerken. De socialisten zijn, wij wezen er dezer dagen reeds op, van.dezen ommekeer zelf de schuld. Uit kiezersvrees gaan Jaurès en de zijnen steeds meer loopen aan den band van de anarchistische elementen in de poli tiek en in de vakbeweging. Caillaux's bewind heeft intusschen door dezen ommekeer vooral van Combes en de zijnen een steun gekregen, waardoor dit al thans voor eenige maanden zeer vast staat. Of echter de zeer handige en zeer bekwame nieuwe premier, behalve dit resultaat, ook DTETTIIjXJIETO £T. vpotpiipppw [jliiliiiiüiüiiiiiiiiHilliuilil Tbea bekoorde hem meer on meer, maar haar kennismaking scheen hem nog te nieuw, om een meer subjectief gesprek te rechtvaardigen. „Zelfverzaking kQmt slechts met den ouderdom," hervatte hij, en greep naar het opengeslagen boek, dat op de tafel lag. Wat leest gij voor interessants, me vrouw Tovote hm, hmBevalt u dit?" - Ach Godik weet het zelf nietIk begrijp het eigenlijk niet erg goedl" Zij zeide dit zooals een kind dit zou gezegd hebben, zonder eenige gemaakte naïveteit. Selchow liet zijn doorvorschende oogen op haar rusten, doordringend, vast, onafge wend, en legde het boek weder neer. Zij is een groot kind 1 dacht hij bij zich zelf. Alles in haar sluimert nog, zonder dat ztf er zich zelf van bewust is. Ook kan zij aan zich zelf nog niet verklaren, waarom zij zich onbevredigd gevoelt. Was zij maar eens tot dit bewustzijn ontwaak!arme TheaHerbert stond op om te vertrekken. Hij zou gaarne nog langer hebben willen blijven, maar hij wilde dit eerste bezoek nog gedaan zal weten te krijgen, dat zijn regeering met behulp der volksvertegen woordiging enkele der vele belangrijke hervormingsmaatregelen, die in Frankrijk reeds zoo lang op afdoening wachten, ten einde kan brengen, is een andere vraag. De Fransche partijpolitiek is wellicht de meest onberekenbare van alle parlementair gere geerde rijken. In Duitschland heeft, naar men weet, het Centrale Verbond der West-Duitsche groot-industrieelen zich van deHansa-bond afgescheidenzij konden zich met de anti- conservatieve politiek van het bestuur van dezen bond niet vereenigen. De feitelijke oorzaak van dit uittreden, wodt door een bericht in het Berl. Tageblatt. aangegeven Von Heydebrand heeft reeds geruimen tijd met bedoelde groot-industri eelen onderhandeld over een herziening van het tarief van invoerrechten, zóódanig, dat ook de groot-indistrueelebeschermingswen- schen tenvolle zouden worden vervuld. Tot nu plukt, naar men weet, de agrariër de meeste en voordeeligste vruchten van het „beschermend" tarief. Deze onderhandelingen moeten reeds zoo goed als ten einde zijn gebracht, vandaar dat de conservatieve „Ivreuzzeitung" dezer dagen plotseling een warm pleidooi ging houden ook voor „industrieele bescherming" en voor verhooging van invoerrechten op industrieele producten. Aldus zal straks, meent het Berl. Tagebl. de nieuwe rooftocht op de zakken van alle verbruikers beginnen I Gaat het Pruisisch conservatisme, welks vertegenwoordigers, de Jonkers de reactio naire typen bij uitnemendheid zijn, een verblijdende bekeering tegemoet, en zal hun toekomstig politiek beleid in banen van vooruitstrevendheid worden geleid? Men zou het bijna gelooven, wanneer men het volgende leest, geschreven door den „onge- kroonden koning" van Pruisen, het Jonker- hoofd v. Heydebrand, in de oer-conserva- tieve aloude Hallesche Courant, in het feestnumer dat dit blad heeft uitgegeven bij het betrekken van een nieuw gebouw „De conservatieve Hallesche Courant" aldus v. Hydebrand „betrekt haar nieuw verblijf in een voor de geheele con servatieve partij ernstigen en moeilijken tijd. Ü6 conservatieve partij, voornemens zich meer en meer op zelfstandigen, onafhan- kelyken grondslag, te organiseeren en zich op oude, beproefde fundamenten een nieuw gebouw op te richten, zich aanpassend aan den vooruitgang en het moderne kuituur leven, heeft meer dan ooit ervaren en scherpziende medewerkers noodig." Wat die „zelfstandige onafhankelijke" grondslag beteekent is al niet erg helder toch geen afscheiding van het Centrum Maar de verklaring dat de conservatieven zich gaan „aanpassen aan den vooruitgang en het moderne kultuurleven" is bepaald verbluffend. De Katholieke Centrumpers is niet buiten de grenzen der usance verlengen. Wilt gij het mij veroorlooven, dan zal ik u eenige boeken zenden, die meer in uw smaak zullen vallen. Tovote schrijft slechts voor menschen, die het leven zeer goed kennen!" vervolgde hij glimlachend. Gij bedoelt immers heeren, nietwaar?" O neen, er zijn ook vrouwen, die veel doorleefd hebben, en alles begrijpendie geluk en ongeluk kennen." Zij zag hem nadenkend aan, en legde haar vinger in zijn uitgestoken hand. „Tot we- derziens, mevrouw." Zy stonden tegenover elkander, het helder opflikkerend vuur in den haard, wierp zijn rossen gloed* over hunne gestalten, en kleurde hun beider gelaat met een diep rood. Zooals zij daar voor hem stond, met haar hand in de zijne, hulpeloos en bevangen als een kind, moest hij zich weder geweld aandoen, haar niet in zijn armen te sluiten. Hij gevoelde dat dit een dwaasheid zou zijn, nu alles in haar nog sluimerde, en geen innig gevoel hem tegemoet drong; het zou brutaal ge weest zijn. Haastig drukte hij een kus op haar handje, en verliet het vertrek. Thea dacht over zijn woorden na. „Een boek voor menschen, die geluk en ongeluk ken nen I" Kende zij dit dan niet? Zij was toch gehuwd. Ongelukkig was zij niet; Hellwig was immers altijd zoo goed voor haar hoe, hoeZy wist het zelf niet. er dan ook blijkbaar niet weinig door in de war gebracht. Zij schrijft toch o.a. naar aanleiding van v. Heydebrand's ontboeze ming, dat zij „in liberale kringen groote opwinding heeft gewekt", en dat „de liberalen vreezen, dat, wanneer de conser vatieven dit nieuwe program werkelijk doorvoeren, de liberale leuze van de „jonkersche" achterlijkheid en kuituur vijandschap haar aantrekkingskracht zal verliezen." De vrijzinnige Frankf. Ztg. antwoordt hierop, ironisch, als volgt „Het valt ons inderdaad moeielijk, onze ontsteltenis hierover te verbergen. Daar echter de Centrumpers reeds zooveel weet, willen wij haar ook dit nu wel verraden, dat de nationaal-liberalen en de vooruit strevende liberalen buitengewone partij dagen bijeen zullen roepen, om zich naar aanleiding van dezen brief als party te ontbinden, omdat zij thans overbodig zijn geworden. De sociaal-democraten zullen tot hun eerstvolgende partijdag wachten, om zich dan „in corpora" onder de welbeproefde leiding van von Heydebrand te stellen. Met het oog op deze komende dingen, weigeren de conservatieven dan ook een herstem- mings parool tegen de sociaal democraten uit te geven." Deze laatste verklaring is al bijzonder guitig en een kostelijke commentaar van het vrijzinnige blad men weet toch dat de Pruisische conservatieve leiders in meerder heid, alle „rijksvijandelijkheid" der sociaal democratie ten spijt, by de herstemmingen van de a.s. Ryksdagverkiezing de sociaal democraten zooveel mogelijk door ont houding willen steunenomdat zy in de toekomst, op den bekenden, grond van een sociaaldemocratischen aanwas minder ge vaar voor hun party en haar politiek yreezen, dan van een groei der vrijzinnige macht in den Rijksdag! Een artikel in het Noorsche blad Tiden's Tegn, te Christiania verschijnend, steld weer eens helder in het licht welk inter nationaal wantrouwen er, alle vredelievende verklaringen van vorsten en regeerders ten spijt, nog altijd bestaat. Een tiental Duitsche torpedo-booten lig gen op 't oogenblik in de Noorsche haven van Drammen op bezoek. Volgens de Duit sche pers opdat de bemanning door uitstapjes in de heerlijke fjorden wat op haar ver haal kan komen. Doch de Noorsche pers zoekt er meer achterspionnage. En op duidelijke wyze werd de regeering onder het oog gebracht dat deze had te zorgen dat dergelijke „vriendschappelijke" bezoe kers niet te veel, en vooral niet in te grooten getale kwamen. De minister van Verdediging, Buil. heeft daarop tegenover een vertegenwoordiger van Tidens Tegn de regeering zoo goed mogelijk verdedigd. Deze had het verzoek moeilijk kunnen afslaan. Het vorige jaar had ook het Fransche oorlogschip Lavoisier vergunning gekregen naar Drammen op te Maar geluk I ja, geluk had zy zich ook wel anders gedacht I Maar hoe dan? Opnieuw moest zij aan het gesprek denken, dat zy toevallig op dien avond van het bal in het zijvertrek had aangehoord. Een onbestemd heimwee naar iets onbekends maakte zich meer en meer van haar meester. Droevig zonk zy in haar fauteuil terug en weende bitter. Waarom dat wist zij zich zelf niet te verklaren. IV. Het Duitsche theater werd druk bezocht. Ten derde male kondigde het programma het „Das Glück im Winkel" van [Sudermann aan. Het was by half acht. De ruime zaal werd iedere minuut meer gevuld. De par terre was reeds volkomen bezet, slechts in de eerste rangen waren nog eenige loges ledig. In een van dezen trad Thea Hellwig binnen, en nam voor aan op de eerste rij plaats. Zij zag er bleek, ontdaan en opge wonden uit, en liet haar oogen onverschillig rondzweveD, zonder zich van haar oogglas te bedienen. Zy greep het theater-program, en verdiepte er zich in. Voor de tweede maal werd gescheld. Een licht gedruisch volgde, het electrisch licht verduisterde, en tegelijkertijd ruischte het tooneelscherm in de hoogte. Het tooneel vertoonde het landelijk verblijf van den stoomen. Maar de minister gevoelde toch ook wel iets voor de critiek der Noorsche pers en de regeering zou maatregelen over wegen om dergelijke bezoeken wat in te perken. Om te beginnen is alvast besloten, dat voortaan de aanvraag voor een bezoek aan Noorsche havens door vreemde oorlogsbo dems niet meer door hot legerbestuur, maar door marine zullen worden behandeld. De Osservatore Romano publiceerde gis teren, naar uit Rome wordt geseind, het reeds aangekondigde Motu proprio van den paus, gedateerd 2 Juli, waarin verklaard wordt, dat de veranderde maatschappelijke verhoudingen het raadzaam maken, de wet op de religieuse feesten te veranderen, daar de uitbreiding van den handel en de snellere gang van zaken door de menigvuldigheid der feesten schade lijden. Bovendien dwingt de verduurdering van het leven de arbei ders hun werk niet te dikwijls te onder breken. Dientengevolge heeft de paus besloten de feestdagen te verminderen en de feesten te beperken op de Zondagen, Kerstmis, nieuwjaar, driekoningen, hemelvaart, ont vangenis, Maria hemelvaart, Petrus en Pau- lus en Allerheiligen. De feesten der be schermheiligen zullen op den eerstvolgen- den Zondag verplaatst worden. De paus noodigt de bisschoppen uit, zich tot den H. S. te wenden, wanneer zij in een streek een of ander verplaats feetst in stand meenen te moeten houden. In Belgie is meermalen opgemerkt dat de sociaaldemocraten er volstrekt geen vijandige houding tegen de monorebie aannemen. Koning Albert en koningin Elisa beth zijn herhaaldelijk door Belgische socia listische arbeiders warm begroet en toege juicht. De Belgische socialisten hebben in over- groote meerderheid begrepen dat reöele, practische hervormingen voor den arbeider van meer waarde zyn dan een vruchtelooze actie voor een republikeinsch ideaal, waar van de zegeningen nog altijd zeer proble matisch blijven. In dit verband verdient de aandacht hetgeen de socialistische Journal de Charleroi in zyn jongste nummer schrijft: „Het govoel van het volk in zyn socia listische en republikeinsche overtuigingen is aldus dit socialistische orgaan niet veranderd. Maar iets is verdwenen, nl. de persoonlijke vijandigheid tegen het koningschap, omdat de Koning van zyn kant blijkbaar den vooruitgang van het volk in de richting van de democratie niet vij andig gezind is. Dit geeft ons gelegenheid te constateeren, dat de oude dwaling van volkomen onvereenigbaarheid van het socia lisme en constitutioneele monarchie verdwe nen is. De lieden, die belang erby hebben, te verhinderen, dat de socialistische party in het bezit van de macht komt, hebben beproefd het geloof te wekken, dat een koning niet een socialistische regeering kan Rector met den grooten lindeboom voor de deur, waaronder Elisabeth was gezeten met haar blinde stiefdochter, een beeld van har monie en vrede. De bloeiende inleiding van de eerste acte had Thea niet veroorloofd een oogenblik haar oogen van het tooneel af te wenden, totdat met den hartstochtelyken uitroep „Elisabeth" het scherm viel. Op hetzelfde oogenblik vlamde het elec trisch licht weder in zijn vollen glans en een der loge-deuren klepperde. Thea wendde het hoofd om, en begon onwillekeurig te beven. Herbert's blik trof den hare. Hy boog zeer galant, en zy dankte door een kleine buiging van haar lieftallig hoofdje. Herbert zag, hoe zy onder zijne blikken steeds opnieuw bloosde, waardoor zij er zoo aantrekkelijk en bekoorlijk uitzag, dat het hem eene zware overwinning kostte, niet naar haar te kyken. Hij greep naar het tekstboekje. „Na de tweede acte is er een lange pauze Bevredigd legde hy bet weder terzijde, en wydde al zijn aandacht aan het tooneel. Hoe die hartstochtelijke taal van Vrijheer von Röcknitz hem aangreep, en die wilde omhelzing der geliefden hem boeide 1 Hy meende zichzelf aldus te zien, zijn oogen zochten Thea, die met gespannen blikken en ingehouden adem de Ivoorstelling op het tooneel volgde. Ook in haar beefde die benoemen en dat socialisten onder een monarchie niet minister kunnen worden. Men meende, dat socialisten, daar zy republikeinen zijn, niet aan een monarchis tische regeeringzouden kunnen medewerken en dat een koning nooit op de medewer king van zijn natuurlijke tegenstander zou kunnen rekenen. Men vergat dat de basis van de constitu tioneele orde evenals die van socialistische regeering hetzelfde beginsel is, de wettig heid, zonder welke noch vrijheid, noch orde mogelijk is. Hieruit volgt, dat de socialisti sche party in de keuze tusschen een regee- ringsvorm, welke de geringste mate van gebreken der monarchie en een regeerings- vorm, die de grootste mate van de gebreken van een kapitalistische republiek biedt, geen oogenblik kan aarzelen. En onder deze omstandigheden is men heden tot een uiterst doelmatige dicht nabije opvatting gekomen van een samenwerking die nog kort geleden onmogelijk scheen". De berichten omtrent Albanië luiden in de laatste dagen weer ongunstiger. De Ma lisoren zouden, steunend op den openlijken en geheimen steun van Montenegro, geen genoegen willen nemen met de concessies waartoe de Turksche Regeering ten hunnen opzichte bereid is, en ook elders in Albanië zou de opstand om zich heen grijpen. Door sommigen wordt deze loop van zaken vooral toegeschreven aan intrigues van Russische, Oostenrijksche en Engelsche zijde tegen het Jong-Turksche Comité.Men tiacht thans Turky'e moeilijkheden te berokkenen, ten einde het nieuwe régime zoo mogelijk ten val te brengen. Indien dit waar is, dan zou er een ern stig meeningsverschil bestaan tusschen de beide bondgenooten Oostenrijk en Duitsch land. Immers de Duitsche Regeering heeft, blijkens de taal der officieuse Duitsche pers beslist de zijde der Jong-Turken ge kozen. Dit blijkt ook uit de schitterende ontvangst, welke de Turksch studie-commis sie die waarschijnlijk niet alleen voor studie doeleinden naar ook voor 't aanknoo- pen van handelsbetrekkingen naar Duitsch land is gekomen te Berlijn en elders genoot. Het laatste nieuws is, dat de opstand in Zuid-Albanie zich langzamerhand uitbreidt, hoewel er nog stammen zyn die aarzelen. Een groep van conservatieve leden van het Engelsche Lagerhuis kwam "Woensdag bijeen, om in een resolutie het Hoogerhuis tot hardnekkigen tegenstand inzake de veto wet aan te sporen. In sommige kringen der oppositie is men met die te verwachten onderwerping der leiders geenszins ingeno men en de „Morning Post" het oude Tory- orgaan, dat zich in het byzonder vijandig tegenover Balfour verhoudt, schreef giste ren „Er is heden nog geen sprake van de officieele amendementen der oppositie weg te redeneeren of zelfs te vernietigen. Veeleer hartstocht van het eindelijk „zich yinden", alsof zij zelve daarin medeleefde. Ja 1 dat is liefde I onbedwingbare liefde I" murmelde zy, terwijl zy in gedach ten verzonken bleef zitten. Dan begon dat suizende gedruisch, dat door vele zich be wegende, sprekende en fluisterende men schen veroorzaakt wordt. Stoelen klapper den, deuren sloegen openen toe. De groote pauze nam een aanvang. De menigte stroomde naar de buffetten, om zich door verkoelende dranken te verfrisschen. Door de heeren werd uitsluitend bier gekozen, de dames dronken limonades of koffie. Verscheidenen lieten zich ook aan een der kleine tafeltjes een broodje met roastbeef brengen, anderen snoepten aan het buffet lekkernijen en bonbons. Velen stonden overal in het rond, en bezichtigden de schil deryen die aan de wanden hingen, van kunstenaars en kunstenaressen in hun ver schillende rollen, en onderhielden zich over hunne of hare verdiensten. Het grootste aantal gevoelde behoefte, een weinig beweging te genieten; zy wan delden dan ook meest paarsgewijze in de foyer op en neder. Herberc haastte zich de groote pauze te benuttigen, om Thea te gaan begroeten, die als dame zonder cavalier, in haar loge alleen was blijven zitten. Goeden avond, mevrouw! mag ik u

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1