£§2 iedereen. 2 ONZ E EILANDEN van 8 JULI 1914. De werkgeversbond heeft in de bladen doen verklaren, dat hij niet zou toegeven. Hierop heeft het beatuur van den arbeiders vakbond alle pogingen om verder te onder handelen opgegeven. De nieuwe Fransche minister-president, Caillaux, heeft gisteren de regeeringsver- klaring in het parlement voorgelezen, die geheel overeen kwam met wat er reeds van tevoren over werd gemeld. O. m. is liet kabinet van plan de kiesrechthervor ming door te voeren. Ais grondslag der beraadslagingen zal de regeering de con clusie van de commissie voor algemeen stemrecht beschouwen. Zy zal zich niet in het minst verzetten tegen het beginsel, in het eerste artikel van het ontwerp dier commissie, welke artikel bepaald, dat de commissie zich voor behoudt wijzigingen aan te brengen, waar door de geheele republikeinsche party in staat gesteld wordt, zich met de hervor ming te vereenigen. Verder verklaarde de minister, dat de regeering niet van zins is de kiesrechther vorming door te voeren, dan in samen werking met de republikeinsche meerder heid en eischte hy het recht om de wijze, waarop deze samenwerking zal geschieden, voor te stellen. De regeering sprak hy, is vau plan te regeeren en evenmin mede te doen aan opstanden en revoluties als aan de reactie. Zy wil het land hervormen en orde schenken en zal de onderhandelingen met de spoorwegmaatschappijen over het weer in dienstnemen der ontslagen employés voortzetten. In den Senaat heeft de passage in de regeeringsverklarïug over de kiesrechther vorming heftige protesten uitgelokt, die door toejuichingen van links werden ge volgd. En in dö Kamer, die van twee tot acht uur zonder schorsing vergaderde, gaf Jaurès een korte, maar felle en schitterende kritiek op Caillaux' dubbelzinnige en ge reserveerde verklaringen over dit onderwerp. Door de Kamer werd ten slotte een door de regeering aanvaarde motie aangenomen, waarin liet vertrouwen uitgesproken wordt, dat het kabinet de hervormingen verwezen lijken en de eensgezindheid der republkei- nen bewerkstellingen zal. De toestand op den Balkan wordt hoe langer hoe ingewikkelder. In deregeerings- kringen te Konstantinopel moet men liet niet eens zijn over de verdere tactiek, die ten opzichte van de Albaneezen gevolgd moet worden. De militairen zijn voorstan ders van een krachtige actie, en willen elke tegemoetkoming tegenover de rebellen afwijzen, terwijl de met-militaire kringen meer tot zachtheid en toegevendheid geneigd zyn, ook omdat zi) voor ernstige verwik kelingen, als gevolg van te groots hard vochtigheid, vreezen. De Turkscho generalissimus, Mahmoed Sjefket, heeft Donderdag, naar uit Konstan tinopel wordt geseind, een lange conferen tie met den grootvizier en den minister van binueniandsche zaken gehouden, waarin de toestand in Albanië en de verhouding van Turkije tot Montenegro werd besproken. Gedurende de conferentie was een directe telegrafische verbinding met den komman- deorenden generaal in Albanië, Sjefket Tor- goel pasja, bewerkstelligd, en deze meldde de regeering, dat de Malissoren uit de districten Kaastratl en Iskaral gedeeltelijk, terugkeerden en hun gewone werk weer opnamen, terwijl alle leden der Maüssoren- stammen van Hoti, Groda, Seltsje en de menti aan de zijde van Montenegro bleven en juist tijdens deze meededeelingen, door Montenegrijnen bijgestaan, de grenzen over trokken en de Turksche voorposten aanvie len. De toestand kan thans aldus worden gepreciseerd, dat, wanneer na afloop van den veertiendaagschen terrayn de Malissoren aan de grens iu hun voorstellen volharden, men tot het uiterste besloten is en ook bereid de gevolgen van een oorlog met Montenegro op zich te nemen. De nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer voor den Zweedsehen Rijksdag zullen nog in het eind van dezen zomer plaats vinden, en alle politieke partijen bereiden zich voor tot een buitengewoon heftigen verkiezingsstrijd. Voor de eerste maal zullen de stemmingen n. 1. op den grondslag van de nieuwe kieswet (van 1909) geschieden), als wier belangrijkste bepaling de invoering van het stelsel van evenredige vertegen woordiging moet worden beschouwd. Deze toepassing van het nieuwe stelsel zal, volgens de berichtgeving uit het ge noemde rijk, hoogstwaarschijnlijk tot een zeer aanzienlijke versterking der vrijzinnige zijn onaangenaam gezelschap, dat zy bijna zeer natuurlijk hield, en op geenerlei wijze erkende. Zy was nog in hot geheel niet ryp voor de natuurlijke goedaardigheid van dezen man, welke haar in rustige eentonig heid, steeds toegevend, dagelijks omzweefde. Laat ons nu naar huis terugrijden, lief kindl" zeide hy na den cotillon. Maar Thea gevoelde daartoe nog geen lust, en hy vreesde, al te zelfzuchtig te schijnen, als hy' hardnekkig by zijnwensch bleef. Zoo putte zij alle genoegens uit, en gevoelde zich toch op geenerlei wyze voldaan. Ook de gezel schappen begonnen haar te vervelen zij bracht den eenen dag na den andere door in doffe ontevredenheid, die, by haar algeheel gebrek of beter gezegd bij haar afkeer van bezigheden, hoe langer hoe booger steeg. Zij behoorde tot die vrouwen, die voor iedere handeling de drijfveer der liefde noodig hebben. Had zy er prijs op gesteld haar echtgenoot genoegen te verschaffen en op te vroolyken, dan zou zij de huishouding meer ter harte genomen hebben, die zy du hoofdzakelijk aan de dienstboden overliet. Daar de Professor het niet verstond, hare sluimerende hartstochten op te wekken, leefde zij onverschillig aan zijn zijde. Zy had maar weinig begrip van zyne wijze zich in alles voornaam voor te doen en te ge dragenhet was haar nu eenmaal niet gegeven, in deze yreemde natuur diep in partij, de z. g. verzamelingspartij, voeren, die tot nu toe in de steden haar voor naamste steunpunten gevonden heeft. In de landelijke provincies trokken de vrijzinnigen in den strijd tegen de z.g. landmansparty, die hoofdzakelijk uit de eigenaars der mid delgroots boerenhoeven bestaat, tot nu toe echter geregeld aan het kortste eind, Thans hoopt de Zweedsche vrijzinnig heid, dank zij het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, ook op hot platteland een aanzienlijke vermeerdering van parle mentaire mandaten te verkrijgen. Om de vele kleine boeren zal de vrijzinnige partij ook met de sociaal-democratie moeten strijden. Deze laatste beijvert zich ten zeerste om op het socialistisch program voor den op vele wijzen gedrukten boerenstand der armeie Zweedsche provincies aanneme lijk te maken, en laat van haar program punten de bodemkwestie, met het oog op de proselieten op het land, wat op den achtergrond treden. Reeds dezer dagen heb ben de leiders der Zweedsche sociaal-de mocratie een groote agitatiereis per auto door de landelijke provincies aangevangen. Men kan intusschen met vry groote zekerheid aannemen, dat de kansen der vrijzinnigen in het algemeen bij den boeren stand gunstiger zijn zullen dan die der sociaal-democraten. Van de armste streken afgezien, zal de landelijke bevolking een men zou kunnen zeggen, instinctieven schroom ervoor gevoelen zich bij de roode vaan aan te sluiten. Daarentegen is in breede kringen van den Zweedsch boeren stand het bewustzijn aan het ontwaken, dat het met de moderne, gezonde opvat tingen niet meer overeenstemt, wanneer Zweden, zooals het thans het geval is, door een aristocratie van „Heeren" en „kapita listen" ten deele door trustcombinaties geregeerd wordt. Hierbij legt ook de omstandigheid een groot gewicht in de schaal, dat een bedui dend aantal der Zweedsche boeren, de ont zaglijke uitgaven voor de landsverdediging, in het bijzonder voor de marine, reeds lang moede is en door de vlootbegrooting van de zyde van het conservatieve ministerie Lindman zeer ontstemd is. De kansen van de Zweedsche vrijzinnig heid in den aanstaanden verkiezingsstrijd zijn, alles te zamen genomen, dus zeer goed, en de vryzinnig-sociaal-democratische meer derheid van de Tweede Kamerzal, als gezegd nog toenemen. Of zy groot genoeg zal worden, om by de gemeenschappelijke stemmingen der eerste en 'tweede Kamer, die volgens de Zweedsche grondwet in alle begrootiogsvragen moet plaats vinden, den doorslag te geven, is daarentegen zeer de vraag. De meerderheid der conservatieve regeeringspartij in de eerste Kamer is nog zeer sterk en de democratiseering der eerste Kamer (volgens de nieuwe Kieswet) vol trekt zich slechts zeer langzaam en van lieverlede, daar de Kamer zich jaarlijks maar voor een zesde der leden vernieuwt. Dat het echter in een niet al te verre toekomst tot een geweldige krachtproef tusschen do kapitalisten en beeren aan de eene, en de verbonden partijen der vrijzin nigen eu de sociaal-democratie aan de andere zijde zal komon, valt niet te betwijfelen, De vrijzinnigen van Zweden staan onder de schitterende politieke leiding van den hoog begaafden ex-minister president Staaff, die in 190G korten tyd aan het hoofd der re geering stond, Hy wordt algemeen als een politieke kracht van den eersten rang erkend en heeft gedurende de laatste zitting van het parlement de positie van het kabinet- Lindman door verscheiden met heftigheid gevoerde interpellatie-debatten in de Tweede Kamer werkelijk aan hetwankelen gebracht. De doelbewuste opmarsch van de vrij zinnigen in Zweden blijkt o. a. daaruit, dat de organisatie van de verzamelingsparty, die in 1909 slechts nog 306 vereenigingen met 11,700 leden telde, thans 917 vereeni gingen met een ledental van meer dan 40.000 kan aanwyzen. Weinige dagen geleden heeft de vrijzin nige party in Zweden haar groote lands vergadering gehouden, bij welke gelegenheid het politiek program der partij bekend ge maakt werd. Het hoofdpunt daarvan is de doorvoering van het parlementaire stelsel (de verplaatsing van liet politiek bepalings- recht van de eerste in handen der tweede Kamer, als het door het volk gekozen Huis). Dit verlangen wordt hier voor de eerste maal door de Zweedsche linkerzijde met een op merkelijke beslistheid geformuleerd. Boven dien wordt een aanzienlijke beperking dei- militaire uitgaven voor noodzakelijk ver klaard. De tijd van den actieven weerplicht moet bekort, het bouwen der pantsersche pen van het type F moet gestaakt worden. Ten slotte wordt op zeer krachtige wijze eisch gesteld, dat aan de vrouwen hel politiek stemrecht (actief en passief) in dezelfne uitgebreidheid, waarin de mannen het bezitten, verleend worden zal, en wel zonder uitstel". De beide laatste woorden hebben betrek king op de talmende en dubbelzinnige hou ding van het tegenwoordige conservatieve Kabinet in de kwestie van het vrouwenkies recht. Het ministerie Lindman heeft officieel den schijn trachten te verwekken, dat het sympathie voor liet vrouwenkiesrecht ge voelde. Toch heeft het echter den opuiarsch der vrouwen daardoor ten zeerste tegenge houden, dat het de uitwerking van uitvoe rige oordeelen over het vrouwenkiesrecht in andere Staten, alsmede de verzameling van een omvangrijk statistisch materiaal voor noodig verklaard heeft, waardoor de zaak steeds weder op de lange baan ge schoven wordt. Een Amerikaan over protectie. Men schryft uit New-York aan de N. R. Ct.: In verband met de protectieplannen der Nederlandsche regeering kan het geen kwaad, kennis te nemen van de volgende opmerkingen, door den heer William C. Redfield, een Amerikaansch fabrikant, on langs in het Huis van Afgevaardigden ge maakt Protectie dwingt er een fabrikant onver mijdelijk toe, op regeeringssteun te gaan rekenen, in plaats van nauwkeurig zijn eigen bedrijf na te gaan, en daarop zijn handelspolitiek te baseeren. Een fabrikant moet zijn eigen scherpste criticus wezen, en nimmer met de uitkomsten van zijn bedrijf tevreden zijn. In iedere moderne zaak moet „een half jaar geleden'' reeds oude geschiedenis zijn. Een dergelijke po litiek wordt door bescherming geenszins be vorderd. Protectie heeft nl. de Amerikaan- sche nijverheid in staat gesteld te bloeien ten koste van de eigen landgenooten aan wie de artikelen tegen zulke hooge pry'zen worden verkocht, dat zy, zich van regee- ringshulp bewust zijnde, het niet noodig hebben geacht hun eigen zaken behoorlijk te bestudeeren. Twee zakenmannen, gingen enkele jaren geleden naar Washington om te getuigen voor een commissie, die oen herziening van het tarief ondervonden had. Zy klopten elkaar op den schouder, en de een zeide tot den ander„Wel als wij thans geen goeden koop kunnen sluiten, zullen wy het nimmer kunnen." Dergelijke geval len van den „verheffenden" invloed van beschermende tarief wetgeving zijn, verklaar de de heer Redfield, legio. te dringen. Zy beschouwde de oppervlakte, en dat was alles. Hellwig kon zich evenmin uit eigen beweging geheel aan haar open baren. Aan en voor zich zelf gesloten, was slechts een vrouw die geheel zijn binnenste, tof in de nauwste schuilhoeken kon doorzien, in staat geweest, hem met teedere liefde volle hand geheel voor zich te openen. Ook een tegemoetkomend ingaan op zyne eigen aardigheden, een mede-gevoelen zijner be langen, zou hij met zijn volledige, ryke per soonlijkheid beantwoord hebben, maar Thea's gedachten waren te hemelsbreed ver schillend van zyn wereld. Daar hij zich met groote zorgvuldigheid op de bezigheden van zyn beroep toelegde, kwam hem dit gebrek, zich wederzijds niet te verstaan, lang zoozeer niet tot bewustzijn, als dit het geval was bij Thea. Zijn geheele le ven was door zijn arbeid gevuld. Maar Thea bleef peinzen, of las romans, waarvan zij den inhoud niet half begreep. Haar ontbraken levens- en menschenkennis en rijpheid. Slechts het onbeduidende in sommige dezer boeken bleef'in haar geest hangen. Zij kon zich zelf ook maar niet het geringste begrip vormen over deze ontevredenheid. Het grootstadsleven, theaters en gezel schappen hadden bij haar duizenden ver schillende droefgeestige gedachten in het leven geroepen. Zij wist nog niet, dat het de hartstocht was, die aan haar leven Haaysche Brieven. CXXXH. President Fallières zal zeker niet kunnen klagen over de ontvangst, die hem in den Haag te beurt is gevallen. Al moesten de toebereidselen in alle haast worden getrof fen en al was men Dinsdagavond en Woens dagmorgen nog druk aan de tribunes bezig, de versieringen kwamen op tijd klaar. Al lang voor hel uur van aankomst, waren duizenden menschen op de been. Al wat de residentie aan militairen herbergt, was in groot tenue aanwezig, terwijl de noodige mannetjes van de marine ook nog waren gerequireerd. Muziekkorpsen uit alle deelen des lands moesten hun diensten bewyzen. De politie had al heel vroeg de noodige maatregelen getroffen. Fietsen en alle mogelijke vehikels waren verboden op zoowat alle toegangswegen tot het stads centrum. Het treinverkeer was natuurlijk heelemaal in de war en voor je pasje kon je nauw een derde van den gewonen af stand genieten. Maar 't moet gezegd, het was uitstekend gezien, dat reeds vroegtijdig alles was afgezet. Daardoor werd gedrang en opstopping geheel voorkomen. Precies op den aangegeven tijd kwam het Fransche Staatshoofd van Amsterdam aan het station van de Staatsspoor aan. Een dichte menigte had zich langs het Bezuideuhout geschaard. Een prachtig zomerzonnetje gaf schittering en kleur aan het schouwspel. Hei zelfde mooie weer begunstigde de groote rijtoer naar Houtrust en het Kurhaus 'kHeb 's middags mijn lijd besteed om de stad rond te dwalen. Overal een volte van menschen, die reeds op zichzelf een feeste lijk gevoel opwekt. Aan de taptoe heb 'k me niet gewaagd. Lang voor het late aanvaugsuur nl. 10 uur 's avonds, waren duizenden geschaard in den omtrek van het Tournooiveld. De toegangs wegen waren reeds om half acht afgezet. Langs de Houtstraat, Vijverberg en Schouw burgstraat werd van dat oogenblik af nie mand meer toegelaten, 'k Herinner me nog altijd met ontzetting hoe 'k eens op Juliana- ontbrak. Met de handen over het hoofd geslagen, lag zij daar in diepe gedachten verzonken over het bal van gisteren avond. Zoö' uitstekend had zij zich nog nooit geamuseerden behagelyk strekte zij zich uit. „En dan die SelchowAh! dat was wat anders, dan die kleine kwasterige attaché bij de legatie, die haar eens zoo druk het hof maakte! Die zeide ook steeds hetzelfde, altijd die eeuwige flauwe pluim strijkerijen 1 Maar Herbert Selchowdat was wat anders om aan tehoorenl" En terwy'l zij een walz-melodie neuriede, stond zy op. Zy gevoelde zich vandaag frisscber en opgewekter dan anders, zoo levenslustig, geen spoor van afmatting, van verzadigd heid, zooals eertijds na feesten. Er werd zachtjes geklopt. Mag ik binnenkomen, Thea?" zoo weerklonk des Professor's stem van buiten. Waarom niet?" zeide Thea onver schillig, terwijl de gedachte haar door het hoofd vloog, of Selchow zijn vrouw ook wel eerst zou vragen, of hij binnenmocht komen. „Zy moest over deze gedachte lachen. Gij schijnt tamelijk opgeruimd te zijn zeide Hellwig binnentredend. Hebt gij goed geslapen Dank u, uitstekend Thea geeuwde. Ik wilde u slechts „goeden morgen" dag in 't gedrang was geraakt met myn veel belovende spruiten. Die herinnering is me voldoende om verre te blijven van festivi teiten, waar je zoo goed als niets van te zien krijgt en alleen geniet van alle denk bare onaangename menschelijke uitwase mingen. Men zegt, dat de taptoe heel mooi geweest is. Nu dat zal wel. Bij zulke gelegen heden is alles mooi en zwijgt de critiek, eerbiedig stil. En rekent d'uitslag niet, doch telt liet doel alleen. Als we nu by een vol gende gelegenheid een den Raad waardige receptiezaal rijk zijn, zal het officiöele kantk ter van het feest er zeker bij gewonnen hebben. Voor de gemeenteambtenaren is zoo'n pretje een buitenkansje. Alle openbare bureau's zijn gesloten evenals alle scholen. Voor een spotvogel is er gelegenheid voor de vraag, waarom die vacantia wel aan de jeugd wordt gegeven by de komst van een buitenlandschen president en niet op een nationalen feestdag als Julianadag. Zoo'n puzzle lijkt werkelijk onoplosbaar! President Fallières heeft in den Haag net als in Amsterdam heel wat mensschen ge lukkig gemaakt, 't Is kolossaal, zooveel verdienstelijke mannen een blikje hebben gekregen. Natuurlijk alle ministers een heel bijzonder. Je zoudt haast gaan denken, dat president geweten heeft, wat een ver dienstelijk kabinet we hebben. Dominee Talma is geridderd, ongetwijfeld omdat hy een ziektewet maakt, die voor de arbeiders duur en slecht is. Mr. Kolkman, omdat hy door de Tariefwet eeD rooftocht gaat houden op de zakken der kleine luij- den. Mr. Heemskerk vanwege zyn wereld beroemde joligheid, mr. Regoüfc om zyn zedelijkheids wetten, die heel Holland een unicum van braafheid, eer en deugd zullen maken, mr. Van Swinderen om zyn belang stelling in de vliegery op Zondag, de Waai Malefyt om zijn laat-maar-waaien-systeem in de iDdische zaken, Wentholt om zijn reputatie de marine te zuiveren van alle degelijke officieren, Colyn om de handigheid, waarop-hij collega Kool uit het zadel heeft gelicht, 't Is werkelyk jammer, dat de pre sident Mathilda Westmeyer heeft vergeten. Die verdienstelijkste aller Nederlandsche vrouwen had zeker een Legioen van Eer verdiend, 't Is wel jammer, dat van al die blikjes de antirevolutionaire party kas koud is gebleven, 't Was zoo'n mooie gelegenheid geweest om de noodige fondsen tegen 1913 te leveren voor een reuzenmassa schunnige strooibiljetten en pamfletten tegen de ver dorven liberalisten en de nog verdorvener socialen. Want het is toch maar zoo, als ik laatst in een kuyperkrantje las. De vrijzin nigen dat zyn allemaal menschen, die aan Satan verkocht zijn. Alleen de Kuyperaan bidders, dat zijn je ware uitverkorenen. Dat weten de Menheerschenaarsen Sommerdie- kers ook wel. Daar zyn de Kuypermannen de eerlijkste, de braafste, de soliedste, de deugdzaamste, de vroedste mannen, die men zich denken kan. Ze drinken nooit een borrel te veel, ze kyken nooit naar een andermans vrouw, ze komen nooit onder kerkelijke censuur, ze krijgen nooit op geheimzinnige manier brand, ze gaan nooit op verdachte wyze failliet, ze lichten nooit iemand op, ze be moeien zich nooit met minderjarige kinde ren, ze gaan nooit op Zondag naar het Rotterdamsche Circus, ze vinden nooit geld van een ander, ze zyn de braafste, de solied ste, de deugdzaamste, de vroedste mannen van Menheersche en Sommerdiek. Een Kuy- perblad vraagt echter niet eens naar zulke kleinigheden. Dat eischt niets anders dan.. het beginsel. Een slechte kerel als zoo'n vrijzinnige nu eenmaal is, durft dan vragen of het niet duizendmaal beter is uit zyn daden te toonen wat men is en dat schan delijk misbruik van Gods naam om de ar beiders te bedotten achterwege te laten, Maar zoo iets kan alleen een slechte vrijzin nige vragen. De Kuypermannen zyn de deugdzaamste en soliedste mannen van Sommerdiek! De kiezers zullen wel gelezen hebben, dat zulke brave mannen geen middel onbeproefd laten om de hunnen in den Raad een zetel te bezorgen. Persoonlijke aanvallen op de vrijzinnige candidaten zijn schering en in slag. Als een aanval op den vader niet helpt, dan wordt de zoon er bijgesleept. Zouden juist door zulke stukjes de kiezers niet begrijpen, dat er een luchtje is aan al die schandalige reclame, die een paar op hitsers durven uithangen met schijnvrome woorden om burgers, die geen haar beter zyn dan die vrijzinnige candidaten, in den Raad te brengen. De groote meerderheid der Sommelsdyk- sche kiezers zal, hoop ik, de taktiek van die broeders doorzien en begrijpen, dat het in het belang van de gemeente is eendrachtig te stemmen op: W. C- van As M- Joppe Jz. A- A- Mijs Jan v. Schouwen. Als die de volgende week als raadsleden uit de bus komen, wensch ik mijn vroegere woonplaats van harte geluk! voldoet Plaatselijk Nieuws. MIDDELllAKMIS- By de Woensdaggehou den Stemming voor vier leden van den ge meenteraad verkregen de Heeren J, J. Slis 263, Jac. v. d. Koogh 258, W. Buth 215, B. Tiggelman 209, J. Vroegindewey' 208, T. Schilperoord 198, J. v.d. Slik 198 en C. C. Bruggeman 171 steramen. Er waren uitge bracht 472 stemmen, waarvan van onwaar de 15, zoodat geldig waren 457 stemmen, de meerderheid was 229, gekozen zijn dus de Heeren J. J. Slis en Jac. v.d. Koogh, terwijl er herstemming zal plaats hebben tusschen de Heeren W. Buth, B. Tiggelman J. Vroeg indewey, T. Schilperoord en J. v. d. Slik. Eigenaardig is het om na te gaan hoeveel stemmen de candidaten der Vrijzinnigen in totaal op zich hebben vereenigd, dat is 945 stemmen en die op de candidaten der anti revolutionairen 775 stemmen, een verschil dus van 170 stemmen, of nemen we het gomiddelde dan had iedere candidaat dei- vrijzinnigen 236 stemmen en die der antire volutionairen 193 stemmen. We hopen dat de kiezers van Middelharnis op 12 Juli a. s. met evenveel ijver zullen opkomen, om de candidaten der Vrijzinnigen de Heeren W. Buth en B. Tiggelman de overwinning te doen behalen. In het 2e kwartaal van dit jaar zyn door de schutsluizen alhier geschut 402 vaar tuigen met een tonneninhoud van tezamen 29430 ton. Vrijdag maakten de kinderen van de Openbare school eon pleizierreisje naar Rot terdam. Des avonds bij aankomst der atoom boot werden zij verwelkomd door het mu ziekgezelschap „Sempre Crescendo"en naar het schoolplein gebracht, Yan waar ieder voldaan terugkeerde. Het muziekgezelschap begaf zich van daar naar de in de kaai liggende stoomboot „Mid delharnis", waarop dien avond een concert werd gegeven. Begunstigd door het mooie weer, waren er zeer veel belangstellenden op de been. De tram dio 6.50 's namiddags van 't Sas het Eiland inrydt, moest Woensdag in den Oostplaatpolder stoppen, doordat een koe op de rails stond, die zich niet zoo gemakkelijk liet afschrikken. Ais een bijzonderheid kan worden ge meld, dat door J. Peeman deze week iu het Haringvliet bij den Oostdam der haven een zalm op zyn kruisnet werd gevangen van 4 pond. Onze dorpsgenoot J. L. Tiggelman, die tijdelijk te Naaldwijk werkzaam is, kwam de vorige week tot de minder aangename ontdekking, dat hem zijn flets was ontstolen. Donderdag j.l. legde met goed gevolg het toelatings-examen af voor het Gymna sium de Jongeheer Jan Mijs alhier. Het dochtertje van A. Vroegindewey werd Donderdagmiddag zoodanig door een flets aangereden, dat haar armpje was ge broken. SOMMELSDIJK- By de gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad verkregen de heeren v. Dorsser 228, Peek- stok 209, J. Joppe 209, G.Joppe 192, Dijkers 189 en v. Gent 187 stemmen. Gekozen zyn de heeren v. Dorsser, Peekstok en J. Joppe. Gaan wy de uitgezochte stemmen eens na, dan blykt dat op de candidaten der vry- 2innigen zijn uitgebracht in totaal 619 stem men en op die der antirevolutionaren 597 komen zeggen, lief kind, ik moet weer aan stonds weg. Het zou vandaag wel laat kun nen worden wacht met het eten maar niet op mij!" Thea zette een ontevreden gezicht. „Ach, ik dacht juist, dat gij mij vandaag naar de knnst-ten toonstelling zoudt vergezellen. Nu zal ik er ongetwijfeld in't geheel weer niet komen Ja, het doet mij leed, m'y'n kind, maar gy weet, reeds van uw vader, het beroep van een geneesheer Ja, jal ik weet het al." Ziet gy welzeide hij op vriendelijken toon„en als gy er dan zooveel prijs op stelt, daar heen te gaan, dan kunt gij toch wel meteen uwer bekenden onder de dames die tentoonstelling bezoeken!" Die attaché van de Legatie heeft reeds aangeboden, mij er heen te geleiden", zeide Thea zoo terloops. Dat zou toch niet erg passend zyn 1" antwoordde de Professor bedaard. Gij zyt wel jaloersch, Herman 1" En zy keek hem met belangstelling aan. Hy echter lachte heimelijk. „Neen, mijn kind, daarvooi staat gy my te hoog; maar ik zou niet gaarne zien, dat gij het onderwerp van babbelachtige praatjes werdtl" Thea bloosde levendig. „Het was ook maar scherts," zeide zy met een zwierig hand gebaar - „ik denk volstrekt niet aan dien attaché maar, zeg my eens, houdt gij jaloersheid werkelijk voor onmogelijk?" Voor onwaardig, in ieder gevalzy doet een mistrouwen een achterdocht ont staan die vernederend zyn. Maar nu, adieu, myn kind, ik moet vertrekken. En, eer ik het weder vergeet, laat toch in myn kamer die kasten eens wat schoon maken, en naar de spinnewebben aan het plafond kijken. Vergeet het niet, Thea! adieu!" - Stofl die stijve mannen! Z(j denken alty'd maar aan stuf!" Dit was voor de derde maal, dat. hij hierop haar aandacht gevestigd had. Thea bekom merde zich van zelf nooit over zijn kamer. Zooals de dienstbode deze zaak behandelde, zou het alty'd wel goed genoeg zyn. De gedachte, of haar man hiermede genoegen nam, of kon nomen, kwatn in het geheel niet bij haar op. Het interesseerde haar eenvoudig niet, evenmin als zijne tevreden heid. Hy maakte geen „kabaal" en daarmede was alles goed Langzaam voltooide zy haar toilette en schelde. Het kamermeisje bracht haar een kop chocolade en tegelijkertijd een pakje boeken, die Thea onmiddellijk inzag. - Wensoht Mevrouw nog iets vroeg het meisje by het heengaan. Neen, het is goed." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2