EDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEDWSC1E EILANDEN. II??? ipeien Boekhandel, erhandel, liiiininiifliiiiiiiii l|IVjiSpBpl|ll|IISIISV Goederen, enz. No. 33 Liefde en Tirannie. W. C. van As. M. Joppe Jz. A. A. Mijs. Jan v. Schouwen. W. C. van As. M. Joppe Jz. A. A. Mijs. Jan v. Schouwen. W. C. van As. M. Joppe Jz. A. A. Mijs. Jan v. Schouwen. 13, Amsterdam, elen wanneer deze il Nederland tegen AAK!! aak van verschillende circa 80,000 WAAL- jartij maats Schuif- en ngs, Vloer- en Kap- RIS VAN EEN LUXE OR 0 PAARDEN, 40 eter hoog, Staldeuren 3-3 vragen aan het werk raat, op de Bergplaat- 2, nabij Electr. Spoor, JTERWIJK, Herlaer- bl W.Z., ROTTERDAM. O Middelharnis. >en groote partij der overslag. Ik gebied voor Jon- Meisjes. iderspelen, Portret- Zwartjesalbums en 30orten en prijzen, en er, Kasboeken, Mu- n Luxe poet, alle heden voor de Am- IteekenschoOl. Ver- i Bordpapier. 3 soorten tdeDag- Week-, Leerboeken. "ten tien en buitenlaodsche prhooging van prijs, is van alle aoorten BINDWERK, cht-, Fantasie- en enz. enz. >p boeken worden n Uitgeveisprijzen nd, der Schenk. pEpBpBjlljliPP LA-DldN. -w p de Huiskamer, Met 5 en 2 vervolg-romans. >jr week. >r week. abonné is verzekerd ervoer, jaar. n Prachtbanden voor irnis. LN DER SCHENK. ONZE EILANDEN VOOR DE I)it Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 8 Juli 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie gbestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingeii. PROCES-VERBAAL. van de zitting van het lioofdstembureau, bedoeld by artikel 93 der Kieswet. Proces-verbaal van de zitting van liet hoofdstem- bureau tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van vier leden van den gemeenteraad van Middelharnis, in de Gemeente Middelharnis (Gemeentelijk kiesdistrict Middelharnis op den 6 Juli 1911. Het hoofdstembnrean neemt zittiDg in het steru- okaal des avonds ten 7 ure. De voorzitter maakt bekend, dat zijn uitgebracht 457 geldige stembiljetten, en wel op: C. C. Bruggeman 171, W. Butb Cz. 215, J. van der Koogli 258, T. Scliilperoord 198, J. van der Slik 198, J. J. Slis 263, B. Tiggelman 209, Jun Vroegindeweij Li. 208, terwijl 15 stembiljetten van onwaarde zijn verklaard. De voorzitter maakt bekend, dat alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen hebben verkregen J. van der Koogh en J. J. Slis. Zijn derhalve benoemd tot leden van den gemeenteraad van Middelharnis J. van der Koogh en J. J. Slis, terwijl ter vervulling van twee plaatsen geen volstrekte meerderheid is verkregen. En zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geen bezwnren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van uilen, die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te Middelharnis, den 5 Juli 1911. (was get.) C. KOI,FE Sr. (was get.) D. SLIS J.Az. Leden. J. J. NIPIUS. (was get.) ULBO J. MIJS, Voorzitter. De voorzitter van het hoofdstembureau voornoemd heeft, in overeenstemming met vorenstaand proces verbaal der stemming, de navolgende lijst opgemaakt van de candidaten, over wie overeenkomstig artikel J1 der gemeentewet, de HERSTEMMING moet plaats hebben. BUTH Cz. W. SCHILPEROORD, T. SLIK, VAN DER J. TIGGELMAN, B. VROEGINDEWEIJ Lz. JAN Voor afschrift. Burgemeester en Wethouders van Middelharnis, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. i Gedaan te Middelharnis, den 6 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te MIDDELHARNIS maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 5 Juli 1911 gehouden stemming, ter verkiezing van Vier leden van den gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage Middelharnis, den 6 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ULB0 j MIJS NIJGH. HERSTEMMING voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der Gemeente Mhldelliarnls brengt ter openbare keDnis, dat op Woensdag, den 12 Juli aanslaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeente raad. FEtriLLETON. Haar vader had altijd zeer drukke bezig heden gehad, en was wederzijds afwezig; de moeder, als een brave huisvrouw hield uitstekend de hand aan haar huishouden, en bezat maar weinig, of in 't geheel geen talent, om kinderen op te voeden. Haar ontbraken doorzicht, standvastig heid en krachtdadigheid. Thea groeide op in haar omgeving, die noch weelderig, noch bekrompen, maar dood-eenvoudig was. Na tuurlijk was alles, wat tot onderhoud van het leven noodzakelijk was, overvloedig en van uitstekende kwaliteit, en zij, Thea, zette in alles zoo veel mogelijk haar eigen wil door. Zij had immers nooit anders geleerd. GezelligeD omgang had zij noch te veel, noch te weinig, meestal echter in hunne eigen kringen. De heeren disputeerden, en gingen geheel op in hun doctorale weten schap De dames spraken natuurlijk over huis houding en kinderen. Zoo was het dus het echte burgerlijke milieu, waar haar leven zich eenvoudig en rustig afspeelde, waar de eene dag zeer veel op den andere geleek, zonder opwekking, zonder strijd. Da camlidaten, in alphabetische volgorde, zijn BUTH Cz. W. SCHILPEROORD T. SLIK VAN DER J. TIGGELMAN B. VROEGINDEWEIJ Lz. Jan Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich vooreen ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste een Jaar". Middelharnis, den G Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. De raadsverkiezing te Sommelsdijk. Het eerste treffen is in de gemeente Sommelsdijk voor de vrijzinnigen niet ongunstig uitgevallen. Zij behielden twee zetels, terwijl voor de derde het altredend antirevolutionaire lid werd herkozen. Al had de uitslag ons zeker meer ver blijd, als het gelukt was den wakkeren candidaat van Gent de plaats van het antirevolutionaire raadslid Joppe te doen innemen, toch is in de uitspraak der stembus zeker alle reden te vinden om vol moed den strijd door te zetten voor de verkiezing op Maandag aanstaande. Dan gaat het om vier plaatsen en dan zal beslist worden of de burgers van Sommelsdijk een clericale Raadsmeer- derheid wenschen, ja dan neen. 't Be hoeft geen betoog, dat wij dat allerminst in het belang der gemeente zouden achten. Men heeft het doen voorkomen alsof onzerzijds de strijd gemaakt werd tot een kamp om de Openbare School. Men weet in den clcncalen hoek wel beter. Aan den gemeenteraad is de zorg voor de Openbare School opgedragen. Waar is die zorg veiligerin de handen van haar vrienden of van haar vijanden? En haar vijanden, dat zijn de clericalen. Met laster en smaad, met de vuilste wapenen, met bedeelingsd wangen pressie van werkgevers hebben ze tegen die Openbare School gevochten. Stelt men een wolf als wachter der schaapskooi? Welnu, evenmin stelt men een clericaal als stut der Openbare School. Het kan dan ook niet anders, of Volks onderwijs, zich niet met verkiezingen bemoeiende, zal uit den aard der zaak het meest gevoelen voor de verkiezing van: In deze omlijsting, waar alles regelmatig en rustig toeging, ontwikkelde Thea zich tot een jeugdig meisje, zooals duizend ande ren. Haar horizon reikte geen streep verder, dan het zeer gewone. Slechts in iets verhief zy zich boven de alledaagsche menigte haar aantrekkelijke schoonheid. Een schil derij, dat in haar heerlijke evenredigheid ie- deren beeldhouder tot model had kunnen die nen, stelde een lieftallig kopje voor, omhuld van gouden lokken, die het in de zonne stralen als een aureool schenen te omgeven. Ernstige, diep-blauwe kinderoogen zagen diepzinnig vgor zich uit, en een lieftallig mondje, als een rozeknopje, scheen als tot kussen geschapen. Op achttien-jarigen leef tijd geleidden haar ouders haar voor de eerste maal naar een balaldra leerde zy daar, Professor Hellwig kennen. Naar ver houding nog jeugdig, hy telde toen ongeveer veertig jaren, was hy een beroemdheid in de geneeskunde. Natuurlijk stelden alle moe ders belang in hem, Thea goldt voor allen alszeer benijdenswaardig, waarom't dan ook weldra ruchtbaar werd, dat ook by zich voor haar interesseerde. De achting van zulk een hooggeplaatst, zulk een beroemd man, streelde Thea's ijdelheid, en stemde haar gunstig ten opzichte van hem. Zijne harte lijke, innige liefde wekte ook hare toege negenheid op, zij had niets op hem aan te merken, integendeel. Vader en moeder En waarom? Omdat de talrijke leden van Volks onderwijs weten, hoe deze mannen er voor zullen ijveren, dal aan de kinderen uit de volksklasse goed en goedkoop onderwijs zal worden verstrekt. Goed en goedkoop. De burgemeester van Sommelsdijk heeft den Raad te kennen gegeven, dat van hem een nieuwe schoolgeldregeling is te wachten. 2l/2 cent in de week acht hij een bespottelijk schoolgeld. Wij zien dat niet zoo in. Wij zouden er ons geheel mee kunnen ver eenigen de school geheel kosteloos voor ieder open te stellen. De kosten van dut onderwijs komen toch immers grooten- deels ten laste van hen, die, zooals de burgemeester zeide voor duizenden in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen. Juist door dien aanslag dragen zij reeds een zeer groot deel in de onderwijs kosten, voorzooverre die ten laste der gemeente komen, bij. En wat die scbool- geldregelingen uit clericale handen be- teekenen, leert de ervaring bij herhaling; men denke maar aan Ouddorp. Daar is die heele regeling niet anders dan de pomp op de openbare sohool ten bate der clericale. Nu zeggen we niet, dal de Sommels- dijksche burgemeester zoo'n regeling zal voorstellen, doch de kiezers zullen begrijpen dat zulke zaken in handen van een Vrijzinnigen Raad het veiligst zijn. Daarom is het zeer noodig in den Raad te brengen. Ook om andere belangen. Ieder zal nu wel overtuigd zijn, hoe nuttig en noodig hel geweest is de gas fabriek in gemeente-eigendom over te nemen. Jaarlijks stijgt het winstcijfer. En wie waren eertijds de opposanten? De clericale raadsleden! Neen, juist omdat we vooruit moeten, omdat vooruitziende mannen noodig zijn in den Raad, hopen we, dat de kiezers de overwinning zullen schenken aan: gevoelden zich uitterst gelukkig over deze uitzichten op hun schoonzoon, en toen hy ten laatste naar haar hand dong, stemden zy vroolyk in met de begeerte zyns harte. Zy was onder haar vriendinnen de eerste bruid, iets waarover zy ten zeerste benijd werd. Met één sproDg was zy een hoofd persoon geworden, en gevoelde zich daar over zielsverrukt. Haar verloofde was steeds zorgvol, toonde zich uiterst beminnens waardig, en beviel haar door den tijd steeds beter. Zoo naderde dus de huwelijksdag I Een aanstelling als Professor aan de -Universiteit van Berly'n hielp zy nog ver gemakkelijken, en op den 18en October werd zij Mevrouw Professor Hellwig. De nieuwe installatie, het leven te Berly'n dat zoozeer afstak by haar vroeger zoo eentonige kinderjaren, nam zij van de meest roos kleurige zyde opzy vond dit alles heraelscb, schreef opgewekte brieven naar huis, en gevoelde zich overgelukkig. De Proffessor had ontzaggelijke drukke bezigheden. Hij behoorde tot die mannen, die in hun weten schap geheel opgaan, en hun vrouw slechts op den tweeden rang plaatsen. Een vrouw was voor hem slechts een lieftallig schepsel dat den man het leven moest veraangena men en dat hij daarom hoogschat en hartelijk lief heeft. Zich veel met het zieleleven zijner vrouw bezig te houden, in haar binnenste Voor hen in het vuur tot het laatste oogenblik Buitenlandseh Overzicht. In liberale Belgische kringen wordt het nieuwe kabinet-de Broqueville, na de minis- terieele verklaring, algemeen als een cabi net d'affaires opgevat, een liquidatieminis terie, zooals de liberale afgevaardigde Hymans het noemde. Nadat de vermeer dering van het aantal zetels der afgevaar digden is toegestaan, hoopt men met be slistheid op de ontbindig der Kamer, daar deze vermeerdering zonder Kamer-ontbin ding niets dan een grap zou zyn. De ver kiezingen in Mei van het volgend jaar geschieden namelijk normaal volgens het kiesstelsel van evenredige vertegenwoordi ging in de helft, van het land. In de andere helft zullen onder normale omstandigheden geen algemeene verkiezingen plaats vinden. Hier moest de verkiezing der door de ver meerdering der Kamerzetels noodige man nen volgens het meerderheidsstelsel geschie den. Daar dit meerderheidsslelsel echter onbillijk werken zou, ziet men geen andere oplossing, dan juist de ontbinding der Kamer en nieuwe verkiezingen over het gansche land volgens het evenredigheidsstelsel. Op de groote meeting, die Zondag door liberalen en socialisten in België te Luik werd gehouden, legde de liberale leider Hymans de verklaring af, dat de liberalen aan de reusachtige betooging, die den 15en Augustus te Brussel zal worden gehouden, deelnemen zullen. Deze demonstratie zal tegelijkertijd tegen de schoolwet envóór het algemeene gelijke kiesrecht propaganda moeten maken. Aan een kleine groep liberalen bad men tot nog toe de bedoeling toegeschreven, tegen het algemeen kiesrecht front te maken. Hymans verzekerde echter, dat de liberale partij het algemeene gelijke stemrecht voor de wetgevende lichamen goedkeurde. De hervorming van het kiesrecht voor de wetgevende lichamen en de daartoe noodige grondswetherziening eischt even wel, zei hy eenige ingrijpende maatregelen, zooals de voorafgaande ontbinding van de Kamer. Aan de hervorming van het ge meentekiesrecht kan echter onmiddellijk de hand gelegd worden. Het is bekend, dat een groote groep liberalen hier een tweede stem voor huisvaders boven 36 jaar ver langt. Zooals Vandervelde, de socialistische leider reeds vroeger in de „Pe.uple" uiteen zette, beschouwt hy dezen maatregel als een overgansvorm, die inderdaad altijd nog ver re de voorkeur verdient boven het tegen woordige meervoudige kiesrecht voor de gemeenten dat onder omstandigheden tot vier stemmen aan één kiezer toekent. door te dringen, daaraan dacht hij niet. Steeds vriendelijk en goedaardig, be schouwde hy het huwelijksleven als een vreedzame samenleving, waarvan iedere heftige opgewondenheid moest buitengeslo ten blijven. Kon men hel over eene zaak niet eens worden, dan moest de man ietwat meer toegevender zyn voor zyn vrouw, en haar zachtjes toespreken zoo mogelijk, ook haar verlangens bevredigen. Heftige scènes waren hem een gruwel, en volgens zyne inzichten, het huwelijk onwaardig. Daarnaar handelde hy dus. Zooals het meestentijds plaats vindt bij menschen, die een drukken arbeid omhanden hebben, was hartstocht hem vreemd, zyn hersenen verbruikten alle andere hoofd krachten. Hem ontbrak de behoefte aan krachtige, zinnelijke opwekkingen, hy was ook niet in staat, deze te veroorzaken. Hy had slechts zeer weinig van de gezonde zinnelijkheid eens mans, en bleef verwijderd van 't kunstmatig overdrevene eens moder nen DonJuans. Een liefdesroes kwam hem als een ontwijding van het huwelijk voor koel en rustig, zooals geheel zijn persoon lijkheid was, omhelsde hy zyn Thea. Juist deze koude berekende afgepastheid, die hem in zijn geneeskundige practyk zoozeer te stade kwam, werkte storend op zijn liefdesleven, en was niet geschikt, hem een vrouw geheel eigen te maken, noch haar Hijmans verklaarde verder, dat het oogen blik gekomen is om de groote politieke eischen onder de oogen te zien en alle kwesties van bijkomstigen aard daaraan ondergeschikt te maken. Uit dit alles blijkt wel, dat hel accoord der liberalen en socialisten in Belgie in zake de kiesrechtkwestie verzekerd is. Grooten by val verwierf Vandervelde, toen hij de jammerlijke clericale wetgeving voor de arbeiders in België geeselde. Daar zyn voor 1 millioen werklieden slechts ongeveer 25 inspecteurs van arbeid en slechts 3000 gendarmes zijn voor handen, om de veilig heid te verzekeren. Daartegen over staan 6000 priesters en 37.000 monniken. Een leger grooter dan de Belgische armee in vredestryd 1 Zeer vermakelijk is het, dat het blad van Woeste, de Gentsche Bien Public er Maandag mede beeft gedreigd, dat een groep democratisch gezinde clericalen voor het algemeen stemrecht zou kunnen optreden, om aldus aan de liberaal-socialistische coali tie haar kracht te ontnemen. De socialisti sche Peuple neemt deze „bedreiging" op en noodigd de clericalen ironisch uit, aan de betooging van den lóen Augustus voor het algemeene gelijke kiesrecht deel te nemen. In Noorwegen dreigt een uitsluiting van 1.000 arbeiders, door den algemeenen werk- geversbond, waarbij de publieke opinie zeer beslist tegen de werkgevers party heeft De zaak is deze Op 1 October jl. was het collectieve arbeidscontract tusschen de mijnwerkers en de mijndirecties vervallen. Op den bepaalden termijn voor den ver valdag deelde de vakbond der mynarbieders de directies mede, dat men 't contract niet op dezelfde voorwaarden wilde vernieuwen. De arbeiders eischten namelijk een kleine loonsverhooging. Toen men, na langdurige onderhandelin gen het over dezen eisch niet eens kon wor den, kondigden de arbeiders, met inachtne ming van den by het contract bepaalden opzegtermijn, aan, dat zij in staking zouden gaan. Het normale verloop dezer zaak ware nu geweest, dat dit conflict, waarbij 4000 mijnwerkers waren betrokken, en waarbij door de arbeiders alle bepalingen van het contract nauwkeurig waren in acht geno men, gelocaliseerd was gebleven tusschen de strijdende partijen. Maar de algemeene Noörweegsche werk- geversbond dacht er anders over. Plotseling kondigde hij aan, dat indien niet op 21 Juni de stakingsaankondiging onvoorwaar delijk zou zyn ingetrokken er 32 000 arbei ders van allerlei vakken en beroepen zouden worden uitgesloten. Wat zulk een uitsluiting van 32,000 menschen van Noorwegen betee- kent, kan worden nagegaan als men weet, dat het geheele aantal arbeiders in Noorwe gen ongeveer 100.000 bedraagt, waarvan er 47.000 georganiseerd zijn. aan zich te boeien. Want wat blijft er iu de oogen eener vrouw nog van de liefde over, als men haar van haar hoofd-elemeot berooft Niets, nog minder dan nietsWat gaf zy om die diepgevoeligheid van dien man, die bestond in de koude vreugde, een lieftallige vrouw te bezitten en deze te verwennenJuist de harststochtelyke hul digingen zyn het, die een vrouw vervoeren, al worden zij dan ook voorgeschreven door het grootste egoïsmeZonder dezen blijft een vrouw toch ongetroffen en ongeroerd door de zwaarste offers, want die, welke zij zelf brengt, verbinden haar nog vaster aan de menschen, dan die, welke zij ont vangt. En Thea was evenals de meeste vrouwen. Op zekeren dag hadden zy een uitnoodiging voor een bal ontvangen, en de Professor kwam des avonds van een zeer gewichtige en uiterst moeilijke operatie tehuis. Hij bevond zich in zeer opgewonden toestand, en reeds kwam Thea hem in bal-costuum tegemoet. - Ik bleef eigenlijk veel liever tehuis zeide hy vermoeid, maar toch hy vergezelde Thea, om haar niet van dit genoegen te berooven. Had hy haar aanstonds in zijn armen gesloten, en met hartstochtelijke teederheid van haar dit geringe offertje met hem te huis te blijven, verlangd, waarlijk dit had haar hechter aan hem verbonden, dan

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1