ONZE EILANDEN van 1 JULI 1911. 3 eens werd voorlezing gedaan, dat met groote aandacht ook werd aangehoord van de ge wichtigste werkzaamheden van 't Classicaal bestuur in het verloopen jaar. Vervolgens hadden de stemmingen plaats voor leden van 't Classicaal bestuur, zijnde: ds.de Joode te Nieuwenhoornds. A. J. Box te Simonshaven ds. Emmen te den Bommel; de Ouderling Groen te Hellevoetsluis, ter wijl als hunne respectieve Secundi ds. Erdman alhier; ds. Berman te Geervliet; ds. Hoogendyk te Stellendam de ouderling Ëradus te Hellevoetsluis. Als classicale quaestor werd herkozen ds. van den Berg en als zijn Secundus ds. Polhuiis. Met enkele wijzigingen werden de Synodale voorstellen aangenomen om te doen vaststellen op voorstel VII na. Bijzondere voorstellen tot reorganisatie werden door de meerderheid aangenomen ter opzonding aan de Synode. Na alle die werkzaamheden sloot de Voor zitter met dankzegging, Gode allen en alles aanbevelende om Zijnen Zegen. Binnenland. De ïrekhondenwet! By Koninkl. besluit is een wijziging ge bracht in het besluit van 6 Februari jl. tot uitvoering van de Trekhondenwet. Aan art. 1, waarbij onder 3o. verboden wordt als trekhonden te gebruiken„honden met een geringere schouderhoogte dan zes tig centimeter", worden toegevoegd de woorden „indien zij. na 1 September 1914 vóór de kar worden gespannen; vijftig centimeter indien zij vóór 1 September 1914 vóór de kar, of indion zij onder do kar worden ge spannen". Door den bliksem getroffen. Z iterdagmiorgen zijn rwee broertjes van 9 en 11 jaar, zoontjes van een bewoner der buurtschap Appel onder Nijkerk, by hun wandeling over de heide van school naar huis door den bliksem gedood. Hagelschade 1 Tijdens een onweersbui heeft het in de buurtschap Kallenbroek, onder Barneveld, zoo hevig gehageld, dat de landbougewas- sen bijna geheel vernield zijn. Van de prachtig te veld staande boek weit is niets overgebleven. Een levensredder. Woensdag tegen den avond viel aan de Haringkade te Scheveningen, tegenover de houtzagerij van den heer Vierling, een kind al spoelende in het water. Op het hulpge roep snelde de heer Vierling er heen en sprong gekleed te water. Daar het kind reeds gezonken was, moest hij er naar duiken. Hij bracht de kleine bewusteloos aan den kant, maar door toepassing van de kunstmattige ademhaling gelukte het na geruimen tüd het bewustzijn bij het kind op tc wekken. De heer Vierling heefL reeds vele menschenlevens uit doodsgevaar gered. Behalve de luchtreizigster ICutchen Paulen, die voor een paar jaar met haar ballon in zee viel, heeft hü later nog een jongen uit zee gered, terwijl deze drenkelinge de negende is, die hij uit het Kanaal heeft gered. Een welgeslaagde proef! Bij een compagnie van het 10e regiment infanterie te Haarlem is een proef genomen met het vervoeren van warm eten, ten ein de dit aan den troep na afloop van een marsch of van een gevecht onmiddellijk te kunnen verstrekken. Hiertoe werd in den morgen onder toezicht van den luitenaut-kwaitiermeester Groot, een middagmaal bereid, bestaande uit ge- stampten pot (aardappelen met uien en vleesch), benevens als toespijs rijst, gekookt in melk met suiker. Dit middagmaal werd afzonderlijk in tien mans kookketels gedaan, die, goed gesloten, in z. g. hooikisten werden gepakt en op een proviandwagen geladen. Met deze wagen werd tot in den namiddag gereden ton einde het voedsel .»an de schom melingen van het voertuig en aan de afkoo ling van de buitenlucht bloot te stellen. De proviandwagen kwam tegen het etensuur in de kazerne terug, waarna de ketels werden ontpakt. Bij die outpakkiug bleek, dat het maal nog even warm was als by het vertrek en dat de smaak van het eten voortreffelijk was gebleven, zoodat deze proef welgeslaagd mag worden geheeten. Geheelonthouding smeeting s. In navolging van het vorige jaar worden er vanwege de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken binnenkort in acht provincies betoo gingen gehouden ten gunste van de drank bestrijding, die in het bijzonder dienstbaar zullen worden gemerkt aan de propaganda voor het opnemen in onze drankwetgeving van het stelsel van plaatselijk verbod (Local Option). Nu in verschillende gemeenten in ons land, zelfs in een geheel Kamerdistrict (Schoterland) proefstemmingen zijn gehou den met het resultaat, dat de overgroote meerderheid der meerderjarige mannen en vrouwen zich voor de verdwijning van alle drankgelegeuheden hebben uitgesproken, acht de Nederlandsche Vereeniging het noo- dig krachtig propaganda te makon voor deze belangrijke eisch van drankwetgeving, opdat spoedig de tyd aaubreke, dat verschillende gemeenten zich door invoering van het plaatselijk verbod van de alcoholplaag kun nen bevrijden. De betoogingen zullen dit jaar gehouden worden op Zondag 25 Juni te Sappermeer, op Zondag 2 Juli te Sneek, Assen. Deventer, Zutphen, Tiel, Velzen en Dordrecht en op Zondag 9 Juli te Utrecht. Een steiger ingestort. By den bouw van het Vredespaleis heeft Zaterdagmiddag een on geval plaats gehad, dat wonder goed is af- geloopen. Door een krachtige windhoos is een van zware balken - samengehouden door ijzeren moeren en klampen vervaardigde, ongeveer 30 40 meter hooge steiger met houten binnengeraamte, welke tot verderen aanbouw was geplaatst op den reeds onge veer gelijke hoogte van metselwerk opge trokken grooten hoektoren, uit zyn verband gerukt en neer gesmakt. Met donderend geraas stortte het houten gevaarte naar benoden, in zijn val medesleurend, als waren 't luciferstokjes, balken van lager staande stellingen Als door een wonder zijn er geen per soonlijke ongelukken te betreuren. Eenige balken zyn terechtgekomen op de teekenloods. Een dezer balken sloeg op slechts een paar meter afstand van een tee kenaar door het dak tot diep in den grond. Dadelijk na het ongeval werd er op het werk appèl gehouden ovor de werklieden, met de verblijdende uitkomst, dat allen on gedeerd present waren. Muizenplaag in gras en graanvelden. De landbouwers te Kaatsheuvel hebben ontzet tend te lijden van de muizenplaag. Meende men aanvankelijk, dat de muizen alleen groote schade zouden toebrengen in de tuinen en velden op de laaggelegen gronden in de omgeving en maakte men derhalve tot verdelging van dit ongedierte, alleen gaten op deze velden, thans is ook gebleken, dat zy groote schade aan de weilanden hebben toegebracht. De landbouwers hadden er geen erg in, dat ook daar duizenden bn duizenden muizen zich een schuilplaats hadden gekozen. Het lange gras verborg de diertjes dan ook aan het oog van de eige naars der weiden. Nu echter met het maaien begonnen is, blijkt al te duidelijk, hoezeer zy' in het gras hebben huisgehouden. Van geheele streken zyn de grasstengels onder afgevreten, zoodat het maaien daar hoogst bezwaarlijk gaat. Daar nu ten gevolge van de langdurige droogte enkele weken gele den de opbrengst der weilanden niet is, wat men er in het voorjaar van verwacht had, is het dubbel treurig er op zoo'n ma- niernogeengedeeltevante moeten verliezen. De boeren klagen dan ook algemeen over het tegenvallen van den hooioogst en zien met klimmende vreeze tegemoet, waarop een begin gemaakt moet worden met het maaien der graanvelden. Huiselijk leed! Zy waren een jonggehuwd paar inet twee kindertjes en woonden in Westfalen, waai de man, een Nederlander, volop werk had en ruimschoots den kost verdiende. Jammer echter dat hij, een jonge sterke kerel, zich nu en dan aan „schnaps" te buiten ging, dan was 't voor 'tjonge vrouw tje geen leven en kreeg ze weieens een ge- voeligen stomp van haar heer en meester, die overigens nog zoo kwaad niet was. Verleden week had zich weer zooiets voor gedaan en had het jonge vrouwtje genoeg van haar baas, zy pakte haar boeltje, nam de beide kindertjes mee en vertrok naar haar ouders te Arnhem. Toen de echtgenoot 's middags thuis kwam, was zijn potje niet klaar en hy be greep dat zijn ega naar Arnhem was ver trokken. Zaterdag nam hij het besluit haar op te zoeken en kwam dan ook werkelijk in Arn hom aan, om onder den invloed van drank een bezoek aan zyn schoonouders te bren gen. Daar het reeds vrij laat was (halftwaalf) ging de door den drank verhitte man naar de achterzijde der woning, sloeg daar een ruit stuk en klom door de gemaakte opening naar binnen, Vrouw, schoonvader en schoonmoeder namen de vlucht door de voordeur en heer schoonzoon, niemand in huis aantreffende, stak zyn hoofd weer door de gebroken ruit om.door een in de buurt wonenden politie agent, die door het tumult ontwaakt was en nu op klompen was verschenen, te wor den beetgepakt. Hoewel de man een pootige kerel en voor geen klein geruchtje vervaard is, had de diender op klompen, die ook niet verlegen was, slechts weinig moeite om hem in een naburlgen polietiepost in verzekerde bewa ring te stellen. Toen hy in den morgen ontwaakte en naar het hoofdbureau van politie was over gebracht, kreeg hy spijt van zyn optreden Van zijn vrouwtje vernam hy, dat hun jongste kindje ernstig ziek was geworden, en in het kinderziekenhuis was opgenomen. Dit was don man te machtig, hy schreide, beloofde zyn vrouw beterschap, gaf haar al zyn geld, smeet het fleschje met schnaps, dat hy nog in zyn zak had aan stukken, en beloofde nimmer meer sterken drank te gebruiken. Samen verlieten ze het politiebureau om hun ziek kind te bezoeken. A r n h. C t. Een school door den bliksem getroffen. Tijdens een kort, doch hevig onweer te Oldenzaal, sloeg vrijdagnamiddag de bliksem in het woonhuis van B. Kuipers aan de Hengelosche straat te Oldenzaal. Brand werd niet veroorzaakt, wel werden windve ren versplinterd en geschroeid en pannen vernield. Tn de le openbare school, gelegen in onmiddellijke nabijheid der getroffen woning en die niet van een bliksemafleider is voorzien, onstond eon groote ontsteltenis onder de kinderen, die zich juist in school bevonden. In den vorm van een grooten vuurbol schoot de bliksem over 't schoolgebouw, om onmiddellijk daarna voor een der lokalen met een vreeselijken slag in allerlei kleuren uit elkaar te spatten. Onder anstig gegil en gehuil snelden de kinderen uit de lokalen in de vestibule en zelfs naar buiten. Ge lukkig werd niemand gedeerd. Maar de on beschrijfelijke angst, welke zich van tal van kinderen had meester gemaakt, duurde nog geruimen tijd voort. Ten vorige jare werd een der lokalen van een andere school eveneens getroffen, toen daar leerlingen der Rijksnormaallessen onderwijs ontvingen. Treinbotsing l Dinsdagavond om 10 uur liep de goede rentrein 1546. komende van Maastricht, op het station te Venlo op een aantal wagens, die uit de tegenovergestelde richting wer den teruggezet. De goederentrein reed betrekkelijk kalm binnen, doch niet tegenstaande dat, ontstond een geweldige botsing. Een 10-tal wagens werden uit de rails gelicht en in elkaar gedrukt, en dwars over de rails geschoven. Zes sporen werden geheel versperd en gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade aan materieel en weg is aanzien lijk. De personentreinen ondervonden door het ongeval geen vertraging. „Die-drank deed het." Het gebeurde op een 'n klein Noord- Holandsch dorp Moeder ia doodziek, kinderen en vrienden staan in spanning bij de legerstee; angstig starend naar de kreunende zieke. Het i.s zichtbaar, dat ze door hevige onrust gekweld wordt. Ieder der omstanders gist wel wat er in het genoemd der arme moeder omgaat. Eindelijk -~ daarklinktvan moederslippeu door het stillo vertek één woord„Gerrit Gerrit, ja Gerrit, de geliefde oudste zoo 1 is verre, Gerrit is in de gevangenisn Wat te doen? De dorpsgeestelijke zal zal probeeren, wat hij kan. Goddank, hij mag komen Voorzichtig wordt het moedermeegedeeld. En ja, daar komt hy -. onder poli tie geleide. Dit gezicht bespaart men de moeder. Gelukkig sluit zij haar zoon in de vermagerde armen. Nu tevreden en dankbaar gestemd, blikt ze nog eens door 't vertrek en zacht en langzaam klinkt hel „Och,— hy was wel goed, maar die drank deed het." 't Waren haar laatste woorden. (Strijdkreet) Historicus. Op het terrein van de Hollandsche spoor in Den Haag zyn gistermorgen, omstreeks elf uur, acht wagens van een goederentrein ontspoord, vermoedelijk door het weigeren van een wissel. Een paar wagens kantelden, waarbij een geladen met steenkolen. Een der wagens is zoo goed als vernield. Per soonlyke ongelukken kwamen niet voor. De rnatereele schade is niet onaanzienlijk. (L. en V.) Nadat in verschillende gezinnen, te Vlis- singen, lever was gegeten, zijn de leden daarvan ongesteld geworden en moeten hun bed behouden. De verschijnselen waren braken en buik loop. Een onderzoek wordt ingesteld. Te Genderen (Noord-Brabant) heeft de vrouw van den arbeider op de secretarie aangifte gedaan, dat zij bij een veehouder f600 had gestolen. Zy had herhaaldelijk een klein bedrag ontvreemd. De burgemeester liet een onderzoek in stellen en de vrouw in verzekerde bewa ring stellen. Vergeetachtig 1 Te St. Kruis is vergeten een candidaten- lijst in te leveren van de aftredeude leden (twee liberalen en een Katholiek).Gekozen werden hierdoor de urie R.-K. hoeren P. De Baars, A. Blondeel en C. De Sutter. Dinsdagvoormiddag bemerkten de vis- scher A. Klappe en zijn knecht even bezuiden Urk een schip, dat schijnbaar in nood ver keerde. Dadelijk zetten zy koers er heen en von den het reeds in zinkenden toestand, zoodat de opvarenden, schipper Stavast, uit Vrees wijk, diens vrouw en hun zoon, zich al in de boot hadden begeven. De vrouw kon nog eenige kleederen redden, overigens ging alles verloren. Het schip „Antonia Jantina," dat gezon ken is, was groot 60 ton en had 40 ton steenslag als lading in, komende van Amsterdam met bestemming naar Blokzyl, Schip en lading waren verzekerd. Te Bunne (Dr.) is Woensdagavond een 8-jarig jongetje van den landbouwer J. E. onder een hooiwagen geraakt. Het kind, dat een wiel over het hoofd kreeg, bleef op de plaats dood. In de stoomponthaven te Velzen is giste ren het G-jarig zoontje van v. d. P. te water geraakt. Het werd bewusteloos opgehaald en is overleden. Reeds lang bestoud er een gespannen verhouding tusschen de gebroeders A. I. en C. I., te Groningen. De eerste was een zeer verkwistend persoon, de ander daarentegen was een fatsoenlijk, oppassend man. Gister morgen bemerkte deze laatste, dat er een inbreker was in zyn pakhuis in de Violen straat. Hij vermoedde reeds, dat dit zijn broer zou zijn. Beneden gekomen bemerkte hij werkelijk, dat A. I. in zijn pakhuis was, bezig met verschillende dingen naar buiten ta brengen. Hy sommeerde hem heen te gaan, de broer nam evenwel een ijzeren staaf on dreigde hem daarmede. C. I. had een met hagel geladen revolver in den zak uit zelfverdediging loste hij een schot op zijn broer, Deze werd in het gelaat gewond, 'een hagelkorrel trof een der oogen. De man is naar het academisch ziekenhuis gebracht, van daar heeft men hem verwezen naar het ooglydersgesticht. (Pr. Gr. Ct.) Brutale dieven gearresteerd 1 Sinds eenigon tijd werden in de buurt van Hoogeveen talrijke diefstallen gepleegd. Konijnen, duiven kippen, tuinvruchten, gereedschappen, van alles werd er gestolen. Gisternacht mocht het de rijkspolitie geluk ken de daders, die weer van een nachtelijke excursie terug kwamen, te arresteeren en dezen tot bekentenis le brengen van al de diefstallen in den laatsten (ijd. Konynon en duiven werden in beslag ge nomen en niettegenstaande deze laatsten door de jeugdige dieven waren geverfd, werden ze toch door den eigenaar als de zyne erkend. De twee deugnieten, jongens van 17 en 18 jaar, werden gisteren ter Jieachikkiug der justitie te Assen gesteld. Ia 1909 werden aan de botermyn te Arn hem aangevoerd 272 0781/2 K.G. In 1910 bedroeg de aanvoer 610.1501/2 K.G. Een enorme vooruitgang dusl Reddingswerk. Th. v. d. Woude, die al zooveel jaren zyn geheelen persoon aan onze mooie beweging heeft gegeven, verklaarde, dat by zich on danks alles, wat hij deed, tegenover de goede Tempelieren voelde als een akelyk, grof egoist Dat is werken, wat deze menschen doen 1 „Als ik een patiënt op myu bureau krijg, des Zaterdagsavonds," zoo vertelde v. d. Woude ongeveer „dan ga ik naar een goeden Tempelier met 't verzoek hem eens op te zoeken. En al woont de man ook een half uur ver dan gaat hy er heen. En den volgenden dag gaat een ander en dan^ wéér een ander en de patiënt wordt uitgenoodigd een visite terug te brengen en zoo houdt men hem vast. Dat dwingt eer bied af.' En paedagogisch als die goede Tempelie ren kunnen zyn, dat is wonderlijk Een JTempelier betonwerker van zyn ambacht, noodigde een dronkaard uit eens bij hem te komen. Hy liet hem zijn aardig huisje, zyn nette mooie meubeltjes zien. „Ja", zei de bezoeker, „als ik nu ook zoo mooi woonde en het zoo netjes had. dan ging ik ook niet meer Daar de kroeg!" „Wat ben jij toch een aap van een kerel," antwoorde de goede Tempelier, met zyn hartelijke gemeenzaamheid, „als jij niet drinkt, kun jij ook zoo wonen, zelfs nog beter, want je weekloon is iets hoog6r dan 't my'ne 1" Zie, dat is in al zijn ruwheid een staaltje van goede opvoedkunde! DeGeh.Onth. Jongen uit de dakgoot gevallen Een jongetje van 6 jaar in de Jonker straat te Amsterdam, was in de dakgoot geklommen en stortte naar beneden. De vader kwam te hulp en bracht het zwaar gewonde ventje zelfs naar het Binnen-Gast- huis. De 50 jarige vrouw van C. Vos, te Tiel, is by het spoelen van waschgoed in een sloot achter de Hucht verdronken. Zij laat een groot gezin na. Maandagavond kwam zekere S. te Schoten knap aangeschoten bij den herbergier Stals, doch deze weigerde den man nog meer drank te geven en zette hem de deur uit. Hierover in woede ontstoken, ging S. naar huis en haalde een zeis, waarmede hij een ieder bedreigde, dien hij tegen kwam. Ten slotte vernielde "hij een raam bij Stals. De veldwachter Bosma slaagde er in, den man zijn gevaarlijk wapen te ontnemen en hem met groote moeite „op te ber gen". O. H. Ct. De „Wonderdokter" De Haas! Wij vermeldden reeds, dat een juffrouw ter terechtzitting van de Haagsche Recht bank op Dinsdag ji. gereed stond aan den heer De Haas, uit Zoeterwoude, indien hy bij de uitspraak tegenwoordig ware ge weest, een bloemstuk aan te biedenook te zijnen huize in de villa „Habis Perkara" aan den Haagweg heeft het hem na het be kend worden van liet vonnis van de Recht bank, waarby hy van alle rechtsvervolging werd ontslagen, niet aan huldeblijken ont breken. Van alle kanten werden hem bloemstukken aangeboden, waaronder ook een reusachtige bloemkrans. Anderen en daaronder ook de heer Pe- ra, die tijdens de geheele procedure hem in het openbaar verdedigde, kwamen den he6r De Haas met den uitslag gelukwen- schen, waarvoor deze zeer dankbaar was. Zelf had hy' trouwens er nooit aan getwij feld of hij zou vrij komen. En dat hij niet op nietigheid van de dagvaarding of door wel ke andere fout in den opzet van het pro ces vrijliep, maar op ridderlijke wijze werd ontslagen van alle rechtsvervolging omdat de Rechtbank niet aannam, dat hij de ge neeskunde als een bedrijf uitoefent, deed hem bijzonder goed. Het bleef echter niet alleen by een bloe menhulde. Des namiddags kwam een rijtuig met vier paarden bespannen voor het huis van den heer De Haas en den ouden man werd verzocht met zijn familie in te stijgen en een tocht door Leiden te maken. Gaarne voldeed hij aan den wensch en zoo gebeurde het, dat de heer De Haas op vorstelijke wijze door Leidens straten reed, in een met bloemen getooiden landauer. De tocht werd des avonds herhaald en wekte veler belangstelling. Vriendelijk knikte de oude heer, wanneer- dezen en genen misschien wel patiënten of oud-paliönten hem groetten. Des avonds bood |de heer De Haas zelf zijn familie en vrienden een diner aan in Levedag. Zoo is het einde van dit reclamemakend proces tegen den heer De Haas ook nog 'n reclame van belang geweest, welke hy trou wens niet meer noodig heeft. Het loopt alweer zeer druk met de pa tiënten Een taaie Zaterdagmiddag 2 uur gebeurde te Heeze een ernstig ongeluk. Voor eenige weken is men daar begonnen met de restauratie van den toren en duren deze werkzaamheden nog steeds voort. Za terdagraiddag nu, 2 uur. klom de ieiendek ker De Gr. uit Nuenen naar boven (niettegen staande den hevigen storm had hy den ge heelen dag reeds gewerkt) en eenige minuten later gebeurde het. De man had zich nau welijks goed en wel in zyn stoeltje gezet of daar ging een knoop los en viel de man naar beneden. Gelukkig is zijn val driemaal gebroken geworden; hy tuimelde n.l.eerst op de kerk, toen op het Liefdehuis (waar hij niet minder dan 4S pannen vernielde) en kwam daarna terecht op de keuken van het gesticht, waaraan zeker te danken is, dat hij levend beneden kwam. Buitenland. Zonderlinge rechtspraak. De jury van Avey- ron (Frankrijk) had te oordeelen over een geval van doodslag. Een man had in een huiselijkon twist zijne vrouw gedood. Dat stond vast, maar ook, dat er verzachtende omstandigheden waren. De jury velde dus wel een veroordeelend vonnis, doch met inachtneming van verzachtende omstandig heden, Op de eerste vraag, ol de beklaagde zich schuldig had gemaakt aan het toebrengen van slagen en wonden, zonder de bedoeling zijne vrouw te dooden, gaf de jury echter een ontkennend antwoord. De tweede vraag, of die slagen en wonden den dood der vrouw hadden tengevolge ge had, werd echter met „ja" beantwoord, ter wijl de jury tevens verzachtende omstandig heden aannam. Hof en publiek hoorden deze tegenstrijdi ge uitspraken verbaasd aan. Maar er stond nu niets anders op dan den beklaaagde viy te spreken. Nu was hot de beurt van de jury om verbaasd op te kijken. Een dorp afgebrand. Het uit 200 huizen bestaande dorp Frenca Greek, in den Ame- rikaanschen staat Virginia, is geheel door brand verwoest. De brand ontstond door dieven. Zy hadden op het kantoor van den gemeenteontvanger ingebroken entiachten daar de brandkast met een dinamietpatroon te doen springen. Daarbij geraakte de meu belen in brand en de inbrekers namen ijlings de vlucht, zonder zich over iets te bekommeren, dan over hun eigen veilig heid. Het vuur verbreide zich snel, aan gewakkerd door een hevigen wind en de bewoners stonden er machteloos tegenover, want er was in het geheele dorp geen brand spuit voorhanden. Men moest er zich toe bepalen zijn vee en voorwerpen van waarde te redden. De geheele bevolking is thans dakloos en kampeert in tenten. Gelukkig waren de meeste bewoners verzekerd. Bij een duel gedood. Bij een studentenduel te Breslau werd de student Lotha r Briegez, die als getuige tegenwoordig was, door een der beide partijen in do maag getroffen, terwijl hem door den zelfden slag drie vingers werden afgehouwen. Briegez is overleden ten gevolge van bloedvergiftiging. Oproer op Sicilië. Een Berlijnsch nieuws bureau verneemt uit RomeOp het eiland Sicilië doet zich een sterke agitatie gelden sedert zich daar een week geleden de cholera vertoond heeft. In Baderie zyn gisteren be toogingen gehouden. De bevolking heeft de ziekenbrakken in brand. In Palazza Adriano heeft de volksmenigte het raadhuis met steenen gebombardeerd en in Vittoria ver hinderen de inwoners, dat dokters, maat regelen moesten nemen om het uitbreiden der ziekte tegen te gaan, de stad binnen kwamen. De toestand is zeer ernstig. Een oolijkc oo?n.Een rentenier, dieeenigen tijd geleden te Berlyn overleed, heeft zijn erfgenamen, verre neven en nichten, die op oom's duiten aasden, een heerlijke poets gebakken. Behalve een zeer aanzienlijk ver mogen liet de oude heer een schimmel na, waarmee hy eenige jaren lang gereden had. In het testament stond nu, dat de schimmel ter verzorging moest worden gegeven aan een oud vriend van den overleden. ZoolaDg het paaid leefde, zou de verzorger van het dier elk jaar de som van 10.000 mark krijgen, welke afgenomen zou worden van het ver mogen van den erflater, dat door dezen in een bank gedeponeerd was. Daar de schim mel nog niet oud Ï3, zal er waarschijnlijk heel wat voor zijn verpleegkosten betaald worden tot groote ergernis van neven en nichten. De loreede Turken tegen de Albaneesen. De gezant van Montenegro te St. Peters burg heeft zich bitter beklaagd over de Turken, die in Albanië huishouden en de Montenegrynsche grens bedreigen. Nadat men de uitlevering van de wapens verlangd had, trad Torgoet pasja onbarmhar tig op tegen de vreedzame dorpelingen. Tur kije verlangt van de weerlooze bevolking recruten en belasting in vollen omvang, en dat van een volk, dat nog nooit belasting heeft betaald. Zelfs nadat Turkye met Mon tenegro onderhandeld had, hield het geen woord. Als vluchtelingen in hun eigen vaderland terugkeerden, werden de aanvoerders ge vangen genomen. De belofte van een belas- tiug op vee van 3 pet. en de verzekering, dat de Albaneezen hun dienstplicht in eigen land konden vervullen, is niet gehouden. De gezant wees er op, dat Montenegro door de vluchtingen op te nemen, de onzijdigheid niet had geschonden. Het was eenvoudig een plicht van monschlievendheid, Mon tenegro wil geen oorlog maar maakt zich ongerust over de 60.000 Turksche soldaten aan de grens. De gezant meent, dat slechts door het ingrijpen van een groote mogendheid in den toestand verandering gebracht worden. Een smokkelhandel in het groot ontdekt. De politie te New-York heeft een reus- achtigen smokkelhandel ontdekt, die op touw was gezet door een bankier uit New- York, een multimillionair. Deze had door telkens de douane-beambten om tekoopen in de laatste twee jaren, zonder eenige be lasting te betalen, een hoeveelheid juweelen, meubelen en kleeueren weten in te voeren ter waarde van by na vijf millioeu gulden. Op een eigenaardige wijze is men, volgens het blad, tot de ontdekking van het complot gekomen. Eeu vrouw, die in connectie stond met een aantal audere smokkelaars, en door deze overvloedig met juweelen begiftigd werd, deelde uit wraakzucht, toen zij geen cadeaux meer ontving, aan de politie mede, dat al hare juweelen, vertegenwoordigend een waarde van 72,000 gulden, waren bin nengesmokkeld. Zy verhaalde toen ook, dat het haar bekend was, dat een bankier uit New-York de ambtenaren omkocht en zoo een reusachtigen smokkelhandel dreef. Onmiddellijk werden er toen detectieven aan het werk gezet met het gemelde gevolg. Het zal voor de politie ni9t gemakkelijk zijn, het zaakje af te wikkelen, daar er na tuurlijk zeer vele personen in betrokken zijn. Het spreekt van zelf, dat er nu nog een waas van geheimzinnigheid over de geschiedenis ligt en verdere bijzonderheden eerst in den loop van het proces bekend zullen worden.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3