ONZE EILANDEN van 1 JtJLI 1911. Delcassé, thans minister van marine, zal volgens zyn vrienden Diet willen, doch gaarne zijn portefeuille behouden Poincarè is een altijd genoemd middencandidaat, die zich echter in den regel terug trekt. Clemenceau was de hoofdbewerker van Fallière's verkiezing tot president en weet, dat deze hem daarvoor dankbaar blijft. Sedert hy Jrisscher dan ooit uit Zuid-Ameri- ka terugkwam, is bij weer hard aan hot werk, om den door hem gewenschten terugkeer aan het bewind voor te bereiden. De spanuing tusschen Turkije en Monte negro duurt nog altijd voort. De vertegen woordigers der groote mogendheden hebben er naar een telegram bericht, bij koüing Nikolaas op aangedrongen, de Albaueesche opstandelingen aan te sporen, de amnestie der Turksche regeeriug aan te nemen. De koning weigerde echter, tenzij een of meer mogendheden voor naleving van de voor waaiden der amnestie van Turksche z\jde instonden. Allereerst moest de termijn vau tien dagen, voor de amnestie gesteld, ver lengd worden en moeten de Turken afzien van de voorwaarde, dat zij bloedige wraak zullen nemen, als de amnestie wordt ver worpen. De officieuze Turksche pers gaat voort, Montenegro verantwoordelijk voor den toe stand te verklaren. In een blijkbaar ge ïnspireerd artikel verlangt hot blad Zia, daar Montenegro zich om raadgevingen der mogendheden niet schijnt te bekom meren' van dezen de uitoefening van een sterker pressie in Celtinje. Hel blad wijst er op, dat de vrede ernst-g bedrïegd wordt wanneer Montenegro in zyn tegenwoordige houding volhardt. De oostenrijksche diplomatie blijft onver minderde belangstelling toonen indeAlba- neesche en de daarmee samenhangende Turksch-Montegrijnsche kwestie. De gezant te Konstautinopel, Pallavicini, heeft bij ïtifaal pasja, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, geprotesteerd tegen een scherp artikel tegen Montenegro, dat dezer dagen in de Tanin verscheenen is. De ambassadeur waarschuwde tegen al te groote doortastendheid. De minister liet daarop den schrijver van het artikel bij zich komen en ried hem dringend aan, voortaan kalmer te zijn. Uit Albanië komen nog altijd berichten van gevechten. Zoo moeten Woensdag by Boeja de Malissoren een aanval op de Turk sche posteu hebben gedaan. Eveneens had in de buurt van Toezzi een gevecht plaats, waarbij aan Tursche zijde 25 soldaten ge dood on gewond werden. Naar verluidt, heeft Torgoet pasja bevel gekregen om zoo krachtig mogelijk tegen de rebellen op te treden, die voortgaan met, het bestoken der Turksche troepen en hen te vervolgen zelfs als hij daarvoor de Montenegrijnsche grens zou moeten overschrijden. Volgons een telegram, door don Turk schen gezant te Cettinje. aan de Porte ge richt, is een Montenegrynsch generaal naar St. Petersburg gezonden, ton einde een conferentie over den opstand der Malissoren voor te stellen. In de Belgische Kamer heeft de beraad- laging over de regeeringsverklaring aan leiding tot buitengewoon heftige incidenten gegeven. Nadat de radicaal Lemmonnier de verklaring aan een zeer scherpe critiek onderworpen had, vroeg de heer Drens, de eenige Christen-democraat, het WGord om zijn houding vóór de Crisis uit te leggen. Hij sprak in het vlaamsch, wat al dade lijk verzet bij sommige Walen deed ont staan, en verklaarde dat hij voorstander van algemeen stemrecht is, maar niets opheeft met den leerplicht, zooals de op positie dien wil, nl. mot verplicht, neutraal onderwijs. De sociaal-democraten Anseele en Hnysmans en de liberaal Buyl antwoord den hem, dat bij loog. De heer Buyl werd door den voorzitter tol de orde geroepen. De sociaal democraat Hubin stormde toen met uitgestoken vuist op de redenaarstri bune, om den spr. rekenschap te vragen. De boden moesten tusschenbeiden komen. Maar dit was slechts het begin. De katholiek Maenhaut stelde de vraag, of de sociaal-demorcaten hun gevluchten collega uit de partij gebannen hebben. Anseele antwoordde met de wedervraagWat hebt gij met de priesters gedaan, die hun kleed onteercl hebben „Die hebben wy uitge sloten", zeide Maenhaut, „maar gij hebt ze in uw scholen opgenomen." Dit wekte een geweldig rumoer. Bijna heel de linkerzijde stormde op Maenhaut aan en de liberaal Augustoyns wierp hem een boek naar het hoofd. Maenhaut moest door zyn vrienden bescherm worden. De voorzitter was door het helsche kanaal gedwongen de vergadering te scborshen. der speeltafeltjes staan toekijken, wat hem echter op den langen duur verveelde, daar hy zelf niet speelde. Hy wendde zyne schreden weder naar do danszaal, en wilde zich naar Thea begeven. Doch Steinbach's opmerkingen, en zijn heimelijk lachje schoten hem te binneü en deden hem omkeerenmet zyn rug tegen de deurstijl geleund, aanschouwde hy het dansen. Maar het ergerde hem, toen een ander heer na derde on Thea uitnoodigde. Het scheen hem, dat zy hem toelachte. Hij bleef mismoedig staan kijken, hoe zij in haar dans daar heen- vloog. Thea had al aanstonds zijn plan, om weder met haar to dansen, doorzien, en herademde, als werd zy van een zwaren last bevrijd, toen hij omkeerde. Zij wist hoeveel oogen dat gezelschap had, om alles op te merken, en hoezeer het geneigd was, over een jonge vrouw in stille te babbelen „Hy is betooverend maar— ik ben hem toch dankhaar 1" dacht zy bij zich zelf, en nam zijn omkeeren op als een fijnge voeligen voorzorgsmaatregel; zij zou er in derdaad niet toe in staat geweest zijn, hem den dans te weigeren, en zij verheelde het zich volstrekt niet, dat hij haar een onge woon belang inboezemde. Herbert ging het evenzoo. Thea trok hem meer en meer aan. Onder een der pauzen trad hy op haar toe, geleidde haar naar liet buffet, en reikte haar In Portugal is verleden week de republiek difiDitief uitgeroepen, het koningschap afge schaft en het Huis Braganza vervallen verklaard van den troon en verbannen. Tien maanden, van den zesden Augustus 1910, heeft de dicatuur van het voorloopige bewind in Portugal geduurd. Dinsdag is aan den provisoiren toestand een einde gekomen en de wettelijkheid hersteld in de republiek. Een zorgelooze tijd zijn die tien maanden waarlijk niet geweest voor de jonge repu bliek Vooral heeft ze droevig veel te lyden gehad van stakingen en samenzweringen. De eerste als natuurlijk gevolg van de veel te hoog gespannen verwachtingen der werklieden, die meenden dat met de repu bliek een gouden eeuw van weinig werk en hoog loon zou zijn aangebroken, en die, toen zy zich teleurgesteld zagen, aan het staken gingenterwijl de samenzweringen van monarchisten, die een beweging op touw zetten om den onttroonden koning Le laten terugroepen, niet van de lucht geweest zijn. Ja vóór den dag zelf van het bijeenkomen der constituante schijnt een monarchistisch oproer beraamd te zijn geweest. Dat nu bij de bijeenkomst der wetgevende vergadering de gouden eeuw voor Portugal zal aanbreken, zullen zeker zelfs de optimis ten niet verwachten, 't Heeft er eigenlijk g6zegd allen schijn van, alsof deze volks vertegenwoordiging, evenals de parlementen onder het kouingschap, min of meer voor den vorm gekozen isdat namelijk de regee ring het oude stelsel van de verkiezingen naar haar hand te zetten ook thans heeft toegepast, zoodat zy een volksvertegenwoor diging heeit gekregen zoo volgzaam als zij slechts wenschen kan. Vandaar ook dat de aftreding der voorloopige regeering wel een wassen neus gelijkt, dat zy zeker kou zijn dat de vergadering haar onmiddelijk zou verzoeken het bewind te blijven voeren. Niettegenstaande dit alles kan het zeer goed wezen, dat deze regeering en deze volksvertegenwoordiging te zamen zeer heilzaam werk zullen verrichten voor Portu gal. Ten eerste ligt er een schat van wetten gereed die door de regeering voorloopig zyn ingevoerd en waaraan het parlement zijn goedkeuring moet verleenenzooals de wet op de scheiding van Kerk en Staat, op het onderwys, de hervorming van den publieken dienst, van het kiesrecht, en zoo voorts. En dan wacht het parlement de taak van het eigenlyke opbouwen der republiekeinsche instellingen. Moge men er in slagen hi ei bij de fouten to vermijden, die de monarchie ten doode hebben gedoemd: de bedroevende parlementaire en politieke zeden het verder felijke „rotatisme", waarbij het aan de regeering komen van een of andere politieke party alleenlijk geschied met het doel om de aanhangers dier party met vette en eer volle baantjes te bekleeden. In een Boodschap van de voorloopige regeering wordt uiteenzet, dat de revolutie het gevolg was van eeu langdurige crisis uitgelokt door de onderdrukking der volks vrijheden door de dynastie Braganza. De republiek is door het geheele volk uitge roepen. Europa oordeelde dat zy slechts het werk eenige theoretici was, het resul taat van een handige staatsgreep, en ver wachtte dan ook haar val. Daarom bepaalde het zich slechts tot erkennen van het feit In de boodschap wordt verder geklaagd over de propaganda in het buitenland tegen de republiek gevoerd. De regeering verklaart verder dat het noodig is de dictatuur to verlengen, ten einde de republiek te consolideeren on haar te schermen tegen de lagen van het clori- calisme. De wetten, toegepast op de congre gaties, waren reeds sinds geruimen lijd van kracht. Het publiek heeft met groote belangstel ling den arbeid van de vooiloopige regee ring gadegeslagen, die zonder haar toe vlucht te nemen tot een leening, de belas tingen wist te verlagen. De internationale betrekkingen worden met waardigheid gehandhaafd, een modus vivendi met Frankrijk is reeds tot stand gekomen, over een soortgelijk met Italic en Engeland wordt onderhandeld. De nieuwe regeering is door de groote mogendheden erkend. De grootsche betooging der kiesrechtvrou wen, dio Vrijdagavond der vorige week te Londen is gehouden, heeft ondanks de kroningsdrukte, een diepen indruk achter gelaten. En dat is dan ook geen wonder. Beweerd wordt, dat er 40,000 vrouwen aan deelnamen en dat de optocht, met zijn veertig muziekkorpsen en zijn rijtuigen in in de achterhoede, verscheiden K.M. lang was. Drie uur waren noodig om den geheelen stoet te zien passeeren Vrouwen van allo rangen en standen een schaaltje ijs toe. Hy hield dit voor het natuurlykst bij de verbazende hitte, die zich in de ruime zaal ontwikkelde, en zij aan vaardde het, zonder er zich over te ver wonderen, dat hij haar van te voren niet Daar haar verlangen gevraagd had. Zy zetten zich niet neder, maar bleven, als bij afspraak bij het buffet staan, alsof zij by elkander behoordc-n. Zij spraken geen woord, slechts hunne blikken ontmoetten elkander bij tusschenpoozen. Beiden gevoelden hot zelfde. Het was hen als waren zy van ouds her vertrouwden. Herbert's bloed kookie in ziiü aderen - wild en hartstochtelijk. Hij kende dit gevoel, en wist hoe moeilijk zijn krachtige natuur te beteugelen was: hy dronk verscheidene glazen champagne achter elkander, zonder zijn glas neder te zettendaarop nam hy het schaaltje van Thea aan, en liet de glazen opnieuw vullen. De champagne schuimde hoog op. Zachtjes klonken de glazen legen elkan der Herbert's oogen namen een diep-zwar- ten glans aan, toen zij elkanders handen aanraakten. In haar blik verscheen weder dat eigenaardig flonkeren van metaal glans. Zij stonden onbewegelijkeen stroom van hartstocht scheen beiden tc bezielenon willekeurig sloot zy half de oogen, waar- over haar lange wimpers een diepe schaduw waren tegenwoordig. Diepen indruk maak ten de vertegenwoordigers der hoogescholen van Groot-Britannië. Honderden by honder den gepromoveerden van alle Britsche uni versiteiten trokken in zwarte toga's met kleurige sjerpen en de baret op het hoofd voort. Ook de bedrijven, fabrieken en ambachten waren ruim vertegenwoordigd. Verder de kelkgenootschappen en politieke richtingen. De beteekenis van deze ontzaglijke demon stratie kan moeielyk worden overschat, daar zy ten duidelijkste bewijst, hoezeer de vrouwenbeweging in de laatste jaren in kracht is toegenomen en meer en meer alle klassen omvat. De gep. landraad Roetger, voorzitter van het „Verbond van Duitsche industrieelen", heeft bedankt als bestuurslid van het „Hanze verbond", daar hij de verantwoording voor de rede, die de voorzitter, Riesser, onlangs op de algemeene vergadering heeft gehou den, niet wil aanvaarden. Dr. Riesser had op die vergadering zeer fel tegen rechts gesproken en te kennen gegeven, dat het Hanze verbond by de verkiezingen de mede werking van do socialisten niet zou ver smaden. Deze rede is nu zelfs vespreidt, om leden voor het verbond te winnen. Dat kan, volgens Roetger, niet door den beugel. Het ia schrijft Roetgor aan dr. Riesser in,strijd met den geest van de statuten van het „Hanze verbond" en met mijn positie als voorzitter van het „Centrale verbond van Duitsche industrieelen", een economisch verbond, waarin alle burgelijke partijen, zoowel van rechts als van links, vertegenwoordig zijn. Roetger verklaart, dat hy met de nederlegging van zyn bestuurs lidmaatschap gehandeld heeft in overleg met het hoofdbestuur van het fabriekanten- verbond. Dr. Risser heeft al een antwoord gezon den aan Roetger, en hy houdt daarin zyn standpunt geheel vol. Natuurlijk zijn de con servatieven in den zeventienden hemel over het gebeurde; maar misschien bekoeld de reactionnaire geestdrift, als de reactie ziet dat de liberalen de ontslagname toejuichen in plaats van betreuren, omdat zij schoon schip maakt en ae iucht zuivert.Do „National Zlg.", een blad van den Bassermann-vleu- gel der nat. liberale party, zegt dat een onnatuurlijk bondgenootschap thans langs deD natuurlijken weg is ontbonden. In de dagen toen de „Hansabund" werd gesticht, deed de opwinding over de financieele her vorming zeer sterke politieke tegensteliin gen vergeten. Men wildo samen de „meer dan Agrariërs" („über-Agrarier") bestrijden en sedert heeft men gezien, dat de conser vatieven, zich steeds meer bij dezen hebben aangesloten. Had de „Hansabund" daaraan meegedaan, dan zou hij zijn beginselen ontrouw zijn geworden. Het „Zentral Ver hand Deutscber Industriëlen" is echter in den tusschentijd van meening geworden, dat het zich weer met de conservatieven verbinden moet, Maar de „Hansabund" is aan zijn begin sel trouw gebleven. Daarom was een schei ding onvermijdelijk. Het blad gelooft, dat men in den „Hansabund" het vertrok van den begraafden medewerker zal betreuren, maar tevens zal inzien, dat het gebeurde den toestand zuiverder heeft gemaakt en dat het den „Hansabund" nu gemakkelij ker zal vallen zijn programmon uit t,e voeren. De weg van het Zentral Verband gaat naar rechts, die van den „Hansabund" naar links. Hy kan slechts naar links gaan, als hij in zyn gelederen alle vooruitstrevende on de door moderne idealen bezielde burgerij vereenigen wil. Haagsche Brieven. CXXXI. We krijgen binnenkort hoog bezoek. President Fallières zal onze residentie in vogelvlucht komen bezichtigen over de rege ling der weinige festiviteiten, welke plaats zullen vinden, is de Haagsche pers bitter slecht te spreken geweest. En waarlijk geen wonder. Ter eere van den hoogen bezoeker zou een militaire taptoe worden gehouden op hot Plein! Datbeteekende.datmot uitzondering van een klein getal bevoor rechten bv. de groote heeren van de Witte Soos, de burgery totaal niets van het schouw spel zou zien. Het Plein is daarvoor veel te klein. De militairen zouden het geheel afzetten. Achter de voorste bogen vau het gebouw van den Hoogen Raad zou een tribune ge maakt worden voor de Staatshoofden inet hun gevolg. De aangrenzende ministerio's zouden electrisch verlicht worden evenals de Witte. De uitvoering van het werk was al opgedragen aan een Haagsch architect, maar in de dwaze plannen kwam tenslotte nog verandering. De waarnemende burgemeester, de heer Jansen, moet over die festiviteit op het Plein, die doorgedreven scheen te worden door het oorlogsdepartement, al even out- stemd zijn als de pers. Hij is persoonlijk naar het Loo geweest om de taptoe op het ruime Malieveld te doen plaats hebben. Maar dat is niet goedgevonden. Echter, Oorlog heeft evenmin zijn zin gekregen. Men is ten slotte tot het inzicht gekomen, dat Jhet Plein wel de alleronge- schikste plaats voor de taptoe was. Deze zal nu gehouden worden op het Tournooi- veld. Dat is tenminste een heel wat betere plaats, al is de ruimte met het oog op den enortnen toeloop, die zulke festiviteiten altijd uitlokken, nog bekrompen genoeg. De Gemeenteraad had den president een diner aangeboden, doch dit is geweigerd. Men zal hem nu de „thee" aanbieden, na tuurlijk, nietwaar, op een ofiicieele plaats, op het Raadhuis? Dat gebiedt toch de waar digheid van de Vroedschap eener groote st,ud Zou men er ook maar een oogenblik over denken het anders te doen in de eerste de beste provinciestad? De Haagsche Raad biedt den hoogen gast de thee aan in een doodgewoon restaurant al heet het dan honderdmaal het Kurhaus van ScheveningenHoe verontwaardigd zou de Haagsche patriciër der vorige eeuw op zien, als hy den nazaat inpla ts van in het oude stadhuis een Staatshoofd zag huldigen in een mondaine gelegenheid, die het ofii cieele karakter der ontvangsi aan alles ontneemt en het stempelt tot de meest bana le beleefdheid Dat de meeste raadsleden met klem tegen deze Kurhausontvangst zyn opgekomen, strekt hun zeker tot eer. In den Raad heeft wethouder Simons deze week een leelijke nederlaag geleden. Den Haag bezit ruim 550 H.A. grond. De exploitatie daarvan is afzonderlijk geregeld in wat men noemt het Grondbedrijf. De vooruitzienden in den Raad hebben er steeds op aangedrongen, dat het grondbezit dei- gemeente niet door verkoop zou worden verminderd, doch het eenmaal verkregene in het bezit der stad moest blyven en alleen op erfpacht mocht worden uitgegeven. Een zeer gezond beginsel inderdaad. Juist door zoodanige uitgifte houdt de stad het heft in handen om voor doelmatige bebouwing te zorgen. Wethouder Simons nu stelde voor van de 550 H.A. er 365 te besteramen voor uitgifte in erfpacht en 105 H.A. voor verkoop in aanmerking zouden komen. Die 105 H.A. liggen echter juist in de onmiddellijke na bijheid der bebouwde kom. Waarom de wet houder dan wilde verkoopen, om de op brengst te doen strekken als reservekapitaal voor het overige Grondbedrijf. Doch de Raad zag in, dat verkoop beteekent voortdurende afstand, terwijl erfpacht de mogelijkheid opent, dat de gemeente al is 'tdan in een verre toekomst, profiteert van de styging der waarde van den grond. Het voorstel van den heer Jurriaan Kok om ook de 105 H.A. grootendeels voor erfpacht te bestem men, werd met groote meerderheid aange nomen, spyt de bestrijding des wethouders. Of deze in het Raadsbesluit aanleiding zal vinden heen te gaan? Het is te hopen van niet, want weinigen zijn zoo kundig finan cier als de heer Simons zich getoond heeft. Bij de aanstaande raadsverkiezingen zal liet er waarschijnlijk nogal warm toegaan. Het is een treurig teeken van politiek be derf, dat de clericalen een man als het raadslid van Lielland wederom candidaat stellen na al wat bekend is geworden om trent de verhouding van dien meneer tot bouwgrondmaatschappijen. De Nederlander van mr. Lohman protesteert er dan ook openlijk tegen, dat de christelijk-historisclie kiesvereeniging haar naam te grabbel gooit door dezen Roomschen candidaat over te i nemen. Het is te hopen, dat de Haagsche kiezers zich flinker zullen betoonen en dezen candidaat met groote meerderheid zullen laten duikelen, 't Is overigons geen wonder, dat verschillende ingezetenen er feestelijk voor bedanken zich voor den Raad candi daat te laten stellen. Het lidmaatschap van dit lichaam is in een groote stad waarlijk geen plezierbaantje. Veelvuldige en langdurige raadszittingen, tallooze commissievergaderingen, aan wel ker lidmaatschap de raadsleden zich niet kunnen onttrekken, eischen zooveel tijd, dat het niet te verwonderen is, dat de aardigheid om raadslid te worden er bij zeer velen en juist by vooraanstaande mannen er af is. Ja mensehen van 'tslag van meneer Van Liefland, dat is wat anders. Maar juist de zulken moeten met alle kracht uit de vroed schap geweerd worden. De gunstigste positie neemt weldeSche- wierpen. Zy geyoelde zich benauwd dooi de hitte. De muziek begon nu de slot galop. Her- bert boog zich nogmaals naar haar toe, en voerde haar opnieuw naar de danszaal. Wild stormde bij met haar tusschen de paren door, maar plotseling hield hij haar met zulk een krachtigen ruk staande, da' zij hem verschrikt en verbaasd aanzag, Het zou wel zoo goed zijn, u nu wat te verkoelen, mevrouw, het is van nacht bitter koud, buiten 1" zeide hy lachend. Heftig bewoog zij haar waaier, en richtte zich naar een zijvertrek. Met eeD waaier wuiven helpt niets, en is bovendien ongezondl"Theaglimlachte, en wuifdo door. Snel groep hij dan naar haar sierlijke waaier, welke hij in zijn hand hield Zy zag hem moer en meer verbaasd aan, maar "zeide niets. Nog een kop thee. en men verliet de zaal. „VoorProfessor Helhvig!" riep JohaD in het open portaal, waar de meesto gaston op hunne rijtuigeu wachten. Een coupé met twee prachtige schimmels reed voo\ Thea, iu een kost baren mantel gehuld, was er reeds in ge slopen, alvorens haar man haar do hand kon bieden. Eenige heeren verlieten de ves tibule en begaven zich op straat, om do daar stand houdende huurkoetsen te be stijgen. Selchow was, zoo lang ik hem reeds veningsehe candidaat., de lieer floogenraad, in. Hy is candidaat der clericale partijen^ terwyl 's Gravenhage hem ook stelde. Hy heeft dat te danken aan zyn christelijke historische principes met een liberalen tint. 't Moge taktiek zijn zoo iemand, hoe ach tenswaardig ook, te stellen, mijn stem als liberaal krijgt hy nooit, zoolang van cleri calen kant streng wordt vastgehoudenaande oude leuze, die haar alle liberale candidaten doet bestrijden. De houding van 'sGravenhage lijkt me in dezen weinig consequent. Als men wel in district III den Chr. historlsclien heer Hoogenraad kan stellen, waarom dan niet in district I evenzoo den sociaaldemocraat Ter Laan gesteld Als men toch de presta- tie's van deze twee raadsleden vergelijkt, slaat de weegschaal zoo volkomen ten gun ste van den heer Ter Laan door, dat men dezen bekwamen onderwijsman, die altyd op de bres staat voor de openbare school en haar belangen, reeds daarom evengoed had dienen te steunen ais den heer Hoo genraad. 'k Heb intusschen goede hoop, dat zal van vrijzinnige kiezers desondanks aan den heer Ter Laan hun stem zullen geven. Het wachtwoord kan nu eenmaal niet anders zyn het bly'kt vaak genoeg in den Raad voor alles: Links! ken, half zwierbol, half phantastl" hoorde Thea den een zeggendaarna sprong de professor in zyn rijtuig, het portier viel toe en de paarden zetten zich in beweging. De coupé snelde over de besneeuwde straten, de wind dreef er achteraan, en scheen de paarden te willen helpen. Wonderlijke gedachten gonsden door Thoa's verhitte hersenen. Welnu, hebt gij u goed geamuseerd vroeg de Professor. -- Het was er zeer opgewekt, maar ik was zoo vermoeid, dat ik mij by na niet meer op de beenen kon staande houden 1" En onder deze woorden kroop Thea nog behagelyker in haar hoekje weg, en sloot de oogen. Wij zyn spoedig genoeg te huis, dan kunt gij van uwe vermoeienis uitrusten." En hy drukte haar zachtjes de hand, terwyl zy eveneens den druk beantwoordde door zijn hand te vatten. Gij, goede man P zeido zy: en het klonk, als wilde zy iels van hem vragen. Och 1 als hy maar niet zoo vervelend was Zy geeuwde en trok haar pels hoogerovor de knieën, want de nachtlucht was door dringend koud. II. Het sloeg twaalf uur, des middags. Thea sliep nog steeds. Na bals was zy gewoon, volkomen uit te rusten. Plichten had zü niet Plaatselijk Nieuws. MIDOELHAKMS. Woensdag had het zoontje van H. van der Valk het ongeluk- spelende in de haven te vallen. Door intijds toegeschoten hulp werd het op hot droge gebracht. Donderdagavond kwam telegrafisch bericht dat het muziek gezelschap „Sempre Crescendo" d<n tweeden prijs in de eerste afdeeling had behaald op het concours te Velp. Door de internationale zcoliedenstaking is het vervoer van producten, waar onder, ook zwarte bessen, zoo vertraagd, dat de' opkoopers niet durven koopon, waardoor een belangrijke schade voor het eiland zal ontstaan. Vrijdag vertrok naar Utrecht de heer L. Koote, brievenbesteller alhier, om daal den cursus bij te wonen voorpostconducteur. - Vrijdag maakten een dertigtal leerlin gen van de Bijzondere School uit deze ge meente een reisje Daar Rotterdam mot de stoomboot „Middelharnis". SOMNELSDIJK- Naar wij vernomen zijn in het geheel 48 leerlingen der Openbare school overgegaan naar de lieden geopende Chris telijke school. - Door de Rijkspolitie alhier, is procos- verbaal opgemaakt tegen Jb. deR. en A.v. d. W. beiden van Dirkslaud, wegens het rijden zonder licht met eene fiets in een daarvoor bestemden tijd. - Op den 5 Juli a.s. zal alhier inspectie worden gehouden over de in deze gemeente aanwezige woonwagens met het doel de bewoners dier wagons te tollen. NIEUWE TONGE. De gowyzigde statuten der vereeniging „Eigen hulp" zyn Koninklijk goedgekeurd terug ontvangen. De stemming voor de drie aftredende leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 5 Juli a.s. in de be nedenzaal van het Weeshuis. - Tot Secretaris-Boekhouder bij de onder linge Ongevallen verzekering alhier is be noemd, de heer T. Holleman Cz. BlUELLE- Ter Classicale vergadering op 28 Juni j.l, waren 17 Predikanten en 29 Ouderlingen tegenwoordig. Na opening met gebed spiak de Voorzitter ds. Bruining uit Middelharnis een hartelyken welkomstgroet tot alle aanwezigen, daarbij een in merno- riam voegend aan wijlen den Emer. Pred. van Hellevoetsluis, te Rotterdam in Januari j.l. overleden. Mot groote smart gaf Z.W.Ew. kennis van de afwezigheid van den Scriba der Classis ds W. v. d. Berg alhier, die door een plotselinge ernstige ongesteldheid in de laatste bestuursvergadering was ge troffen, en noode gemist werd. Den wonsch sprak Z.WEw. uit, dat God den wakkeren en ijverigen Scriba weder mocht oprichten, door de middelen daartoe te zegenen, en voor de zijnen, deze gemeente èn de Classis sparen. De waarnemende Scriba ds. Polbuys uit Stad aan 't Haringvliet las daarna de uotulen van de vorige vergadering voor, die goedgekeurd en onderteekend werden. Even- te volbrengen, in ieder geval nam zy dezen niet zeer ernstig op en de Professor had zich daarin weten te schikken, zooals man- men, die vóór alles van vrede en rust houden, en die zich niet erg bekommeren om de dagelykscke, en alledaagsche be slommeringen van hnn huishouden en hun leven. Mevrouw slaapt nog steeds I" zeide de dienstbode, die het déjeuner opdiende. Laat haar maar terdege goed uitsla pen vermaande haar de Professor, die zich nu alleen aan de ontbijttafel zette. De dienstbode trok, achter zijn rug, haar gelaat tot een spottend glimlachje, en ver wijderde zich. De onwankelbare goedaardig heid van dien man scheen haar belachelijk. „Hy moest maar eens een koer goed de puntjes op de i zetten, zeide zij tot de andere dienstbode; hij verwent zijn lieve vrouw voel to veel En zy had hierin inderdaad gelijk. Thea werd verwend, zij was van oudsher altyd verwend geworden. Als -eenige dochter van een welgezeten arts, had zij wel een zeer eentoonige jeugd moeten doorleven, maar was toch als eenig kind, de trots harer ouders geweest. (Wordt vervolgd.) eens werd voorlezing aandacht ook werd wiehtigste werkzaaml bestuur in het verloo hadden de stemming van 't Classicaal be: Joode te Nieuwenho Simonshaven ds. En de Ouderling Groen wyl als hunne Erdman alhier; ds. ds. Hoogendijk te Ste Eradus te Hellevoe: quaestor werd herko1 en als zyn Secundus d wijzigingen werden d aangenomen om te voorstel YII na. Byzi reorganisatie werden aangenomen ter opze Na alle die werkzaan zitter met dankzeggi: aanbevelende om Zyi Binne De Trekhonden wet Bij Koninkl. beslui bracht in het besluit uitvoering van de Tr Aan art. 1, waart wordt ais trekhonden met. een geringere se tig centimeter", w< woorden „indien zy. na 1 Sa kar worden gespann indien zij vóór i Se! kar, of indien zij on( spannen". Door den bliksem Zaterdagmorgen zi 9 en 11 jaar, zoon der buurtschap App hun wandeling ovei naar huis door den i Hagelscbade 1 Tydens een onwe buurtschap Kallenbr zoo hevig gehageld, sen byna geheel ven Van de prachtig weit is niets overgelt Een levensredder. Woensdag tegen i Haringkade te Schevj houtzagerij van den al speeleude iu het roep snelde de hee-, sprong gekleed te reeds gezonken wa duiken. Hij bracht aan den kant, maar kunstmattige ademt geruimen tyd het b j op tc wekken. Do hf vele menscbenlevensj Behalve de luchtrei: die voor een paar j; zee viel, heeft hy 1; zee gered, terwyl negende is, die hijll gered. Een welgeslaagde Bij een compagnie infanterie te Haarie.; met het vervoeren de dit aan den tr< marsch of van een kunnen verstrekken. Hiertoe werd in deii j van den luitenant-! een middagmaal be stampten pot (aard vleesch), benevens a in melk met suiker. Dit middagmaal w mans kook ketels ge: in z. g. hooikisten proviandwagen gela: j Met deze wagen w: gereden ten einde h<j melingen van het v ling van de buitenli De proviandwagj etensuur in de ka: ketels werden ontp; bleek, dat het mat als b(j het vertrek eten voortreffelijk w proef welgeslaagd ri GeheelonthoWSÊ In navolging van er vanwege de Ned tot Afschaffing van ken binnenkort in - gingen gehouden tc bestryding, die in 2] zullen worden gem voor het opnemen van het stelsel van Option). Nu iu verschil iel; land, zelfs in eer '<«yj (Schoterïand) proeffl den met het resu meerderheid der m g2| vrouwen zich voor drankgelegenheden acht de Nederlands dig krachtig propag belangrijke eisch va spoedig de tyd aan gemeenten zich dj plaatselijk verbod nen bevrijden. De betoogingen s worden op Zondag op Zondag 2 Juli tc Zutphen, Tiel, Vel: Zondag 9 Juli te I Een steiger inges, Vredespaleis heeft geval plaats gehad geloopen. Door een van zware balken ijzeren moeren en 1 ongeveer 30 si 40 houten binnengera aanbouw was gep]

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2