NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCBE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. Liefde en Tirannie. "Van Dorsser Van Gent Peekstok W. Buth Cz. J. v. d. Koogh, J. J, Slis, B. Tiggelman, ONZE EILANDEN voor de Hil Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 32 Zaterdag 1 Juli 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uile2-lijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharriis; Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote le'„ter s naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. SCHIETOEFENINGEN vau bet fort Pampus, Zuiderzee, Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op a en zoo noodig ook op 6 Juli n.s. eeae schietoefening worden gehouden van het fort Pam pus. Et zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 o.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord door Oost tot Z.O. 135" tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en óén uur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tege lijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatlery nabij Muiden, deu kerktoren te Muider- berg en op den vuurtoren te Marken. Door de zorg van het Loodswezen zullen ter afba kening 4 Juli a.s. een 7 tul roode of witte petroleum vaten met het opschrift „Pampus" en een 38 tal drljfbaken9 worden gelegd, in de richtingen N 21° O en N 54° O tot op 9000 M. van het fort en op de grens van 9000 M. tusschen de beide richtingen. Deze teekens worden na alloop der oefeningen weder opgenomen. |'fwee torpedobooten of stoomsloepeu zullen aanwezig zijn voor den veiligheidsdieust. (Zie Ned, Kit. No. 212.) SCHIETOEFENINGEN van do Kustbattery te llcllevoetsluis. Volgens mededeeling als voren zal op 5 Juli en zoo noodig volgende dagen eene schietoefening ge houden worden van de kustbatter'tj te Hellevoetsluis. Er zul gevuurd worden met kanonnen van zwaar eujllcht kaliber (2-1 en 6 cM.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector begrensd door de ware richtingen 1V.N.W. en Z.W. (07 tot op 4500 JU. van de batterij Do N. lijke grens van dezen sector zal op de kust- batterij worden aangegeven door een stel bakens voorzien van een rooden driehoek, de Z.lijbe grens door een stel bakens, voorzien van een zwarte ruit. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die 3 uren voor het begiD van do oefening halfstok eu Cón uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op de markt te Hellevoetsluis. Stoomvaartuigen ter verleening van sleophulp aan kleine vaartuigen zijn niet aanwezig. (Zie Ned. Krf. No. 202.) Middelliaruis, 27 Juni 1911. De gemeenteraadsverkiezingen. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de Gemeenteraadsverkiezingen. In die plaatsen, waar door de vermeerdering van het zielenaantal het aantal raadsleden moet worden uitgebreid, zal de stryd uit den aard der zaak belangrijker zyn dan daar waar hot aftreding van zittende leden geldt. In Sommelsdijk bv. moet de Raad worden uitgebreid van 7 tot 11 leden. 4 nieuwe moeten dus gekozen worden. In deze ge meente, waar het thans 4 om 3 in den raad staat, is de strijd voor de onzen van groot belang. Alle krachten dienen te worden ingespannen om den Raad om te zetten in vrijzinnige richting. De candidaten, waar mede de Vry'z. Kiesvereeniging in het krijt treedt, verdienen alle aanbeveling. Alle vier zijn mannen, die met de nooden en behoef- FEtTILLETOlT. Zfj beschouwen de zaak als zeer eenvoudig, en eindigen ten laatste met in hun echt genoot toch nog verscheidene goede hoe danigheden te vinden en worden nog zeer tevreden echtgenooten. Zoo lang een vrouw haar echtgenoot achting kan toedragen, is haar ongeluk slechts eene loutere verbeel ding, ook huwelijken uit zuivere liefde worden dikwijls zeer ongelukkig 1" „Huwelijken uit zuivere liefde Maar dan was het toch zeker niet die ware standvastige liefde, die twee harten zoo onverbreekbaar verbindt, dat zij geheel in elkander opgaan. Ik ben ook nog een lustig vrijgezel, maar ik kan mij toch niet anders de liefde en het huwelijk voorstellen." „Ja, lieve vriend, twee zielen in ééne gedachteI maar dat is slechts voorbuiten gewone harten weggelegdTot zulke ge voelens is maar niet iedereen in staat, Ook zijn zij niet voor een ieder absoluut nood zakelijk „En toch bestaat hierin slechts het ware geluk! Wy mannen hebben onze carrière ouzo (lagelijksche werkzaamheden, die ons ten der gemeente volkomen op de hoogte zijn. Ze kennen het volk en het volk kent hen. De Raad zal zeker versterkt worden met flinke mannen, als de kiezers van Sommelsdijk hun stem geven aan de can didaten W. C. VAK AS M. JOPFE Jz. A. A. MIJS JAK v. SCHOUWEK Vooral de talrijke leden van de zoo nuttige Vereeniging „Volksonderwijs" zullen niet nalaten tot het laatste oogenblik te ijveren om deze vier flinke candidaten een Raads- zetel te bezorgen, want het belang van het openbare volksonderwijs is alleen veilig bij vrijzinnige raadsleden. Doch niet alleen vraagt dezo verkiezing van 4 nieuwsleden de aandacht der kiezers, ook die wegens periodieke aftreding is be langrijk. Het gaat hierbij om de zetels van de liberale raadsleden Van Dorsser en Peek- stok en dien van het aftredend antirevolu tionaire lid Jb. Joppe. De heer Van Dorsser, die reeds zooveel jaren met ijver en toewijding zijn taak als raadslid vervult, zal ongetwijfeld met groote meerderheid door de kiezers herkozen wor den. De heer Peekstok loonde zich één der beste raadsleden. Steeds stond hij op de bres, waar het de belangan van do gemeente en haar onderwijs betrof. Het is ten zeerste te hopen, dat de kiezers hem opnieuw het mandaat voor den gemeenteraad zullen toe vertrouwen. Niet minder verdient de heer J. van Geut hun steun. Als de kiezers voor do eerste stemming, de hokjes op hun biljet zwart maken voor de namen en is hun keuze gewis in het belang van de gemeente geweest. Middelharnis. In deze gemeente gaat het om de zetels, van vier aftredende raadsleden. De heer Korvink, een der kopstukken der Kuyper- partij, heeft zich niet herkiesbaar gesteld, omdat de clericale regeering hem, die dik wijls als locoburgemeester fungeert, pas seerde voor een burgemeesters-benoeming te Sommelsdijk, te Nieuwe Tonge, en te Den Bommel. Onder de Kuypercandidaten ontmoeten wij den heer Jan Vroegindewey, eertijds de spreektrompet van Staalman en de Vries, de felste bestrijders van het Kuyperrégime, thans de anti candidaat, nadat hij zijn chris- druh bezighouden; de vrouw echter heeft slechts haar liefde I" Thea zat nog steeds onbewegelijk, en hoorde de zachte stem van Selchow in baar ziel weerklinken: „Maar de vrouw heeft slechts hare liefde!" Dat was niet de eerste de beste, die zoo sprak.' Zij kon het zichzelf niet duidelijk ver klaren, wat haar zoo treurig stemde, maar eene tot nog toe haar onbekende gemoeds aandoening overviel haar— zij smachte naar geluk, naar waar, optecht, standvastig ge luk Haar leven was zoo alledaagsch, zoo vervelend, deze drie dagen van haar huwe lijkMijn God, hoezeer wenschte zij daarin eenige afwisseling te zien, iets schoons, iets grootsch, zij wist zelf niet wat I Dik wijls had zü hierover nagedacht, maar was uooit bij zich zelf tot zeer scherpe, duidelijk omschrevenbegrippen gekomen. Zij gevoelde zich wel niet volkomen ongelukkig, maar zy was niet bevredigd, zy verveelde zich, zij was dit pronken in gezelschappen, op bals en feestelijkheden uiterst moede f „Geluk?" Zij gevoelde een grievende smart, en haar oogen blikten zwaarmoedig, wijd geopend, in de ruimte. „Geluk?" Een traan, een paarl hing aan haar lange zwarte wimpers, en rolde lang zaam op haar lichtblauw satijnen kleed I ,.Sei nicht base!" zoo weerklonk eene wals-melodie uit de verte«ene portire werd telyk-democratischen mantel als onkruid op den akker, heeft uitgetrokken.Deze renegaat verdient zeker niemands steun. Wy binden den kiezers op het hart in het belang der gemeente hun stem te geven aan de vrijzinnige candidaten ni. de H.H. Vooral op W. Buth vestigen we iu het bijzonder de aandacht der arbeidersbevol king. Do arbeiders, die wel eens klageu, dat nooit één der hunnen in aanmerking komt, vinden in dezen üinken landarbeider een echten arbeiderscandidaat. Begaafd met een helder oordeel zal Buth in don Raad zeker een goed figuur maken. Komt, arbeiders, steunt deze candidatuur. De vrijzinnige kies vereeniging gaf een goed voorbeeld door dezen candidaat testellen. Thans is het aan de kiezers hem er in te brengen. En Tiggelman? Jong en oud kent dezen yverigeu en altyd welwillenden ambtenaar der posterijen. Gewonnen en geboren in Menheersche, k6nt hij de nooden en behoef ten der gemeente. Zelf middenstander, zal hij voor den Raad een aanwinst zijn. De H.H. Slis en v. d. Koogh hebben hun sporen reeds verdiend. Voor deze eminente mannen is verdere aanbeveling overbodig. Ieder kenne zijn plicht en zorge.dat aan deze candidaten een raadszetel wordt be zorgd. Ooltgeiisplaat. De liberale Kiesvereeniging stelde candi daat de H.H. A. van Rossum en J. A. Slis. De kiezers zullen een goede keuze doen, als zij deze mannen in den Raad brengen, Herkingen. De candidaten J. M. van Eek en C. J, Kardux zijn mannen, voor welke de vrijzinnige kiezers zeker tot het laatste oogenblik zul len ijveren. Voor den raad van Herkingen zal de ver kiezing dezer mannen een aanwinst zijn, Nieuwe Tonge. Hier mag men niet achterwege blijven aan den bij ieder bekenden en geachten op zijde geschovenhet ruischen hiervan deed Thea verschrikt by haar zinnen komen, en vóór 'haar stond Herbert Selchow. Hij had baar overal gezocht. „De eerste wals, mevrouw Zonder een antwoord af te wachten, legde hy haar arm in den zyne, wat Thea zonder eenigen tegenweer toeliet. Zij was nog ge heel vervuld van alles wat zij daar zoo even gehoord had. „Gij hebt daar zoojuist goed gesproken," voegde zy hem onder het dansen tóe. „Hebt gij het gehoord?" Zij knikte toestemmend. Hy glimlachte en zag haar onderzoekend aan. Zij interes seerde hem. Eerst vandaag was hij aan haar voorgesteld geworden, en toch kwam hij haar bekend voor, als had zij hem sinds jaren ontmoet. Onwillekeurig uitte zij ook deze gedachte, om aanstonds daarna te blozen. Was dit eigenlijk wel noodig geweest te zeggen Dat zij toch altijd zoo rad met haar tong was 1 Herbert's onderzoekende oogen schenen haar geheel te willen doorgronden. „Er zijn lieden die aan zielsverhuizing gelooven; zy willen daarmede te kennen geven, dat onze zielen reeds in een vervlogen leven bestaan hebben." Hij zeide dit op zeer bedaarden, laugza- men toon; daarna omvatte zyn arm vaster haar taille, die sierlijke, buigzame taille, en heer Dirk Breesnee een plaats in den Raad te bezorgen. Als de kiezer op zyn stem biljet tevens de hokjes zwart maakt voor de candidaten H. Holleman H. van Griethuizen, zal hy voor den Raad de beste keuze heb ben gedaan. Stad aan 't Haringvliet. De volijverige vrijzinnige kiesvereeniging in deze gemeente zal zeker als altijd haar uiterste krachten inspannen om de over winning te verzekeren aan haar candidaten de H.H. ISA- J4, van Paasehe J. C, Roppenaal en Dirk Ruizer, Buitenlandse)! Overzicht. Na een betrekkelijk onbeteekend debat in de Fransche Kamer, is onverwacht een kabinetcrisis ontstaan. By de beraadslaging over een interpellatie van den radicalen socialist André Hesse on de nationalist en oud-admiraal Bienaimé beteffende het opper bevelhebberschap in tyd van oorlog, ant woordde de nieuwe minister van oorlog, generaal Goiran, dat niets veranderd is in de regeling van het opperbevelhebberschap, waarin trouwens reeds lang was voorzien en die aan alle eisc-hen voldoet. De minister verzekerde verder, dat de door hem in den Senaat gemaakte opmer king, te weten dat in tijd van oorlog de leiding der krijgsoperaties niet zou worden toevertrouwd aan één aanvoerder, een generalissimus, maar in handen der regee ring behoorende te blijven, welke opmer king aanleiding tot deze interpellatie had gegeven slechts de uiting was van zijn persoonlijke meening. Deze half verontschuldigende, half vol houdende verklaringen, die Goiran blijkbaar door Monis in den mond waren gelegd, gingen den bespraakten generaal minder goed af en lieten de Kamer koud. Toen had de oude vice-premier Perrier, minister van justitie, by vergissing een oogenblik van onvoorzichtige flinkheid, en, naar men zegt, de instructies van Monis niet goed begrepen hebbend, verklaarde hij, dat de regeering de eenvoudige dagorde, voorge steld door den heer Hesse, niet aanvaarden kon, eu geen andere dagorde wilde aan vaarden, dan die van den afgevaardigde Picard, welke vertrouwen in de regeering uitsprak. voerde haar mede in het gedwarrel der dan sende paren. Weldra werd het tempo ge matigder. het was nu een zacht wiegelen. Hij ademde den geur harer haren, wier gouden golven voor zijne oogen schemerden. Zijn heete adem streek over haar gelaat en deed haar licht sidderen. Een haar geheel onbekend gevoel had zich van haar meester gemaakt. Herbert scheen steeds meer te willen dansen, en zij volgde, geheel wille- loos, bijna zonder zich zelf er van bewust te zijn, opgaande in hat geuot van den dans. Eerst toen de laatste tonen der muziek wegstierven, geleidde hij baar sprakeloos naar den kring der dames |terug, boog diep voor haar, en verwijderde zich. - Nu, oude jongen gij danst als een wa terval Steinbach greep hem bij den arm. Gij zyfc er toch nooit zoo verzot op geweest I integendeel, na het diner hebt gij altijd de gewoonte, oen dutje te doen, en nu vandaag - Tempora mutauter(de tijden ver anderen!/ antwoordde Selchow lakonieb. - Maar die Professor Hellwig is ook een man, die altijd het zuiverste ras zoekt!" voegde Steinbach er vroolijk aan toe. „Kent gij haar van nabij Herbert antwoordde opnieuw kortaf: Voorloopig nog nietSteinbach glimlachte boteekenisvol, en mat met een kennersblik de jeugdige elaslische gestalte van zijn vriend Hierdoor ontstond een plotselinge op schudding in de Kamer. De vijanden van het Kabinet staken de hoofden byeen en de vrienden, met name de socialisten, waren ontsteld. Daarbij komt nog, dat een aantal radicalen, voorstanders van het tegenwoor dig meerderheidskiesstelsel en dus tegen standers van evenredige vertegenwoordi ging, sedert Donderdag lauw, ja vijandig tegen Monis gestemd was. Toen had n. 1. de meerderheid der Kamer het bestaande kiesstelsel afgekeurd, wat door hen aan de slappe houding der regeering geweten werd. Na de Kamerzitting van Maandag, deed dan ook onmiddelijk het gerucht de ronde dat de tegen hef evenredig kiesrecht gekan te radicalen zich bij de eerste de beste ge legenheid op de regeering zouden wreken, die zich eenige dagen geleden voorstandster van de kiesrechthervorming had verklaard. De gelegenheid daartoe bood zich nu Dinsdag aan. De meerderheid nam met de verklaring van Goiran geen genoegen, en na de verkla ring van Perrier had een lange, verwarde stemming plaats, waarvan de uitslag was, dat de eenvoudige orde van den dag, door de regeering afgewezen, met 238 tegen 224 stemmen aangenomen werd, welk resultaat een groot tumult teweegbracht. De meerder heid schreeuwde en brulde, waarbij men geroep vanGaat heen en Ontslagkon onderscheiden. Eenigen tyd lang bleven de ministers op hun bank zitten, in plaats van met de portefeuille onder den arm heen te gaan zooals gebruikelijk is, en de socialisten be proefden nog een onmogelijke redding door een interpellatie over een andere zaak op de tribune te zenden, maar de Kamer bleef brullen tegen de ministers. De waarnemende voorzitter van de Ka mer de heer Etienne, die geen kans zag stilte te krijgen, schortte daarom de zitting op, en ging heen. De Kamer stond juichend op, de socialisten scholden, doch de minis ters moesten nu ook wel heengaan. Weldra verspreidde zich het gerucht, dat het minis terie besloten had zijn ontslag te nemen. Het schijnt wel een onmogelijkheid, dat de regeering na deze nederlaag aan blyffc, doch de reis van president Fallières, die juist Maandagmiddag voor twee dagen naar Rouaan is vertrokken, vertraagt een onmid- delyke beslissing: het ontslag zal echter officieel by zyn terugkomst ingediend worden. Het besluit daartoe is door de ministers, na een beraadslaging van 25 minuten in het ministerie van binnenlandsche zaken, genomen. In den Senaat werd, op het bericht van het aftreden van bet miDisterie, het debat over eon interpellatie betreffende proef nemingen met de luchtscheepvaart in de koloniën gestaakt. Wie de opvolger van Monis zal worden, is natuurlyk vooralsnog niet te zeggen. Caillaux, Clemenceau. Delcassé en Poincarè worden het meest genoemd. Van dezen acht Caillaux zichzelf zeker de aangewezen man. in den keurig kleedenden wapenrokeen weinigje jaloersheid was aan zijn oogslag niet geheel vreemd. Dan gaat het gemak kelijk, te triomfeeren, dacht hij zuchtend bij zich zelf, en beschouwde tegelijkertijd zijn eigen zwaarlijvigheid. Voor zijn geest zweefden donkere en blonde dametjes voorbij. Als hij maar konl dan zou hij wel zyn gang gaan! Die Selchow was toch maar altyd gelukkig! De muziek deed opnieuw haar verlokke lijke tonen hooren, en de paren gleden weder over den spiegelgladden parketvloer. Aan het einde der zaal hadden de oudere dames plaats genomen, en gaven haar verschil lende meeningen te kennen over de dan- De jeugdige dames werden aan een zeer scherpe kritiek onderworpen, terwijl de dochters van de moeders, die daar zaten toe te luisteren, dikwijls zeer overdreven loftuitingen moesten aanhooren. Er waren er onder haar maar zeer weiningen, wie geen smartelijke herinneringen overbleven van haarvervlogen jeugd. Een groep heeron had zich aan een speeltafeltje gezetzij wareD geheel verdiept in hun spel, en sloe gen nergens anders acht op, dan hetgeen tot hun spel behoorde. „Tournee" - „Solo"— „Ik pas"— Verder hoorde men niets. Selchow had sinds korton tijd aan een

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1