S&i,, iedereen. 9 ONZE EILANDEN van 24 JUNI 1914. plaats van de geheele wereld. Men hoort <j r alle talen, ziet er uniformen van alle landen. Op den weg, waarlangs de koninklijke stoet zal trekken, tusschen twee hooge bergen van menschelijke aangozichten,om zich naar de Abdij van Westminster te be geven en op dien, welke hij den volgenden dag zal nemen bij den plechtigen omme gang van den Koning en de Koningin door Londen,wordt men verdoofd door de hamer slagen der timmerlieden, die met koorts achtige haast de laatste hand leggen aan de constructie van kilometers onbevallige stellages, die, zooals we reeds meldden, de huizen, kerken, standbeelden, monumenten en zelfs de pleinen en de tuinen voor het oog verbergen, maar die voor hun eigenaars een rijke bron van inkomsten zullen zijn. De plaatsen op de stellingen in de buurt van de Westminster-abdy kosten f 125 en als men zeker wil zijn ervan te profiteeren, moet men ze van 7 uur 's morgens inne men, d. w. z. vijf of zes uur voordat de stoet voorbij komt. Om de menigte tegen te houden, zullen alle straten, die toegang geven tot den weg, dien de optocht zal volgen, van drie uur af door sterke barrières, ten getale van 112, worden afgesloten, die Londen doen gelijken op een stad, die ten prooi zou zijn aan een burgeroorlog of die zich tegen den inval van een leger van barbaren moet verdedigen. Het is echter een dwaling, aan te nemen, dat het enthousiasme, in Groot-Brittannië door de feesten verwekt, die den 22en Juni en daarop volgende dagen zullen plaats vinden, volkomen door allen gedeeld wordt. Behalve de groote menigte van brave lieden, voor wien het zien van den Koning en de Koningin het toppunt van geluk beteekent, klagen vele Engelschen, die nocli hotelhou ders, noch restaurateurs, noch eigenaars van stellingen zijn, dat de feesten het verkeer stop zetten, Londen ontsieren en tot een voor de Londenaars onbewoonbare stad maken. Wanneer men dezen vraagt, wat zij van de kroning denken, antwoorden zy zachtjes uit vrees van gehoord de worden: „It is a bother!" Het is 9en kwellingI De intellec- tueelen, onverschillig tot welke party zy behooren, doen het over het geheel voorko men, alfsof zij al die ceremoniën als een schitterende maskarade voor de „snobs" en straatslijpers beschouwen, maar de radicalen vatten de zaak ernstiger op en zy, die den moed van hun overtuiging hebben, verkla ren openlijk, dat kroningsplechtigheden een hinderlyk en ondragelijk anachronisme uit maken. Opmerkenswaardig is het, dat het Lagerhuis, dat tegenwoordig alles is in den Britschen Staat, niets is in de ceremoniën van de kro ning. De overwegende plaats, afgestaan aan de Lords, tegen wie de democratie zulke billijke grieven heeft, schy'nt hun in tegendeel het monopolie van loyalisme en patriotisme te verleenen. Hoe zouden anderzijds de af stammelingen van de puriteinen, die de wet van hun vaderen intact hebben bewaard, niet beleedigd zijn door te zien, dat in een land van religieuze vrijheid als Engeland, waar de vry'e kerken zoo machtig zyn en zoo populair, de ofllcieele kerk alleen een rol bij de wijding des konings speelt? Hen behoeft er zich dus niet over te ver wonderen, dat men te midden van het ru moer der feesten, waartoe de voorbereidselen worden getroffen, van verschillende kanten hoort spreken over de noodzakelijkheid om de plechtigheid der wyding vandensouve- rein van het democratische Engeland meer in overeenstemming te brengen met den modernen geest. Het zou zelfs kunnen zyn, dat de bui tengewone praal van de kroningsplechtig heid van George V de kwetsie aan de orde van den dag bracht en dat de hervorming van het Hoogerhuis weldra gevolgd werd door de heivorming der kroning. Haay8che Brieven. cxxx. Het kan toch in een Colleee van vroede vaderen zonderling toegaan. Over het on beduidecste zaakje kunnen ze met het grootste genoegen een heelen dag met rede voeringen zoek maken en belangrijke ont werpen, waarby een degelijke bespreking alleszins gewenscht ware, gaan er in een vloek en een zucht door. Dat bleek deze week bij het treurspel der Scheveningsche haven. Minister Lely heeft indertijd den aanleg der visschershaven weten door te dryven. Millioenen en millioenen zyn er aan besteed, de heer Lely kreeg er zelfs den eerebynaam „Lely Benedictus" door! Wat moet dat „Benedictus" hem later bit ter in de ooren hebben geklonken. Immers welke in deze oogen weerkaatste. Eenige seconden lang bleven hunne blikken aan elkander geketend, en het was, alsof het hun beiden moeite kostte, ze weder af te wenden. ïhea Hellwig bloosde eenigszins en be antwoordde plotseling, en daarom ook juist zeer verstrooid, een vraag van een harer dischgenooten „Jawel, ik zou bet altyd veel beter vinden, iemand iets te verzwijgen, als ik wist dat hem dit verdriet moest veroor zaken." Veroorloof my, hierin eene andere zienswijze te volgen, juffrouw. Wy gingen uit van het standpunt, dat iemand zich tegenover eene dame een onbeschaamdheid veroorloofd had. In dit geval ben ik Yan oordeel, dat deze dit onmiddellijk aan haar echtgenoot moet mededeelen." „Om dan tot een duel te komen, niet waar, dokter? Zoo behoort toch in onze kringen zulk een aangelegenheid beslist te worden. Ik voor my zou mij liever zelf verdedigen En Thea keek diep nadenkend voor zich uit, terwijl zy deze woorden uit sprak. „Dit moest echter meestal onmogelijk zyn!" verklaarde dokter Eckstein. Thea antwoordde niet, het was haar vol komen onverschillig wat de dokter dacht eD geloofde. Zy voelde Herbert's blikken op zich branden, en scheen zich zelf gehypno alle bezwaren, die deskundigen hadden voorspeld, deden zich weldra voor. De dei ning in de binnenhaven, die het binneDloo- pen der loggers belet, maakte de ontzettend dure haven nagenoeg waardeloos. De voor spelling der reeders, dat de diepgang slecht berekend hoefde te zijn op bommen, kwam even falikant uit, de diepergaande loggers vervangen meer en meer de bommen. Een havencommissie, een Technische Commissie en een Economische Commissie werden ingesteld om in lyvige rapporten de mid delen ter verbetering aan te wijzen. De Raad kwam Maandag bijeen en weer ging het het oude gangetje. De rapporten werden terzijde gelegd of minachtend behandeld, het plan van den wethouder Lely ging er door zonder ernstige bespreking. En toch gaat het hierby niet om kleinigheden, doch om bedragen van 11/2 a 2 millioen 1 Hoe dwaas de Raadsbeslissing is, blijkt zelfs voor een leek uit het volgende. De Technische Commissie wilde voor 2 ton deiningsschermen aanbrengen. De heer Lely is daartegen. Hij wil eerst een paar millioen aan de haven uitgeven en blijkt de deining dan nog hinderlijk, dan wil hy deinings schermen aanbrengen. Geen wonder, dat nagenoeg de geheele Haagsche pers, liberaal en antiliberaal, zeer slecht te spreken is om deze nieuwe lasten, die per slot van reke ning voor een onbruikbare haven, waarvan het zeer twijfelachtig is, of ze ooit bruikbaar zal worden, zonder ernstige overweging weer 2 ton te gaan uitgeven. De eerste uitvinding van den heer Lely geeft waarlijk geen §vertrouwen om hem zoo klakkeloos als havenspecialiteit inzyu plannen te volgen, te meer niet, waar het hoofd der Technische Commissie niemand minder was dan de bekende waterbouw kundige prof. Kraus. In de Tweede Kamer zal het met de treurige ziektewet van minister Talma precies zoo'n gangetje gaan. Reeds verleden week was het bekend, dat de minister van zyn coalitiemeerderheid gelijk zou krijgen in zyn ongemotiveerde splitsing van uitkeering van ziekengeld, dat wel en de geneeskundige hulp, die niet verplichtend zal worden ge steld. Zijn beruchte Raden van alles en nog wat verdwijnen en worden alloon ingostold voor de ziekteverzekering. De vrijwillige fondsen zullen niet worden doodgedrukt. Op twee punten heeft de minister dus moe ten toegeven, op het voor de arbeidersklasse belangrijkste punt krijgt hy dank zij de coalitie gelyk en wordt het arbeidersbelang geofferd aan het coalitibelang. Treurig toch iemand, die als arbeidersafgevaardigde is gekozen als de Roomscho heer Pastoors, het te hooren goedpraten, dat de geneeskundige hulp ongeregeld blijft en te hooren beweren dat de arbeiders zelve de regeling niet wil lenl Met de behandeling der vraagpunten voor de ziekteverzekering ,is de openbare arbeid der Kamer voor deze zitting afgeloo- pen. Nog wat klein goed zal worden afgedaan en dan gaan de heeren vacantie nemen. Nu dat heeft een groot aantal der clericale leden allang gedaan. Het is opvallend, hoe bar er door die broeders gespijbeld wordt 1 Het bontst maakt het de zendelingenarts dr. Scheurer, te Sneek in de plaats van Colyn gekozen. Hy is eenmaal in de Kamer ge weest om den eed af te leggen en sinds dien tyd zorgt hy er stipt voor voortdurend afwezig te zyn dat is ook 'n opvatting van zyn plichten als Kamerlid 1 De Kamer heeft juist heden (Woensdag) een allertreurigst besluit genomen. Met 46 tegen 28 stemmen (een stemming waarby alle partyen uiteen willen behalve de anti's en de soc.-dem.) heeft zy de motie van Karnebeek verworpen om van het totalisatorverbod een paar jaar uitstel te verleenen. Woordvoerder der oppositie was prof. Druckor, een heel knap professor, doch die tevens toonde geen steek begrip te heb ben van de praktijk. Het totalisatorverbod beteekent den dood der wedrennen. Voor honderden wordt eensklaps hun bestaan vernietigd of gevoelig benadeeld. De Ned. Harddraverij enRenvereeniging zal nu}onvermijdelijk liquideeren. Al wat zy gedaan heeft ter bevordering der paarden sport wordt met één slag vernietigd door het drijven der Kamer. Och ja, het gokken op de beurs, het dobbelen en zwendelen op de effectenmarkt gaat ongestoord zyn gang, de totalisator moet weg. Meneer Van Liefland/de christelijke bouw- speculant, wordt candidaat van de clericale partyen, die 0, zoo zedelyk zyn, de totali sator moet weg, meneer Van Liefland blijft. Prof. Drucker heeft eer van zyn werk, of de honderden, die by de paardensport be trokken zyn hem dankbaar zullen zyn, is een andere vraag. Dat doet er ook niet toe, de zedelijkheid is gered en het principe voor alles immers! tiseerd toe. Als door een haar on verklaar baren invloed geboeid, hief haar oog zich angstig op, en ontmoette het zyne, dat nu strak op de haren gevestigd bleef, als wilde by in haar ziel lezen. Zy gevoelde hoe het bloed haar langzaam kokend naar het hoofd steeg, en een lichte siddering over hare ledematen gleed. Haar neusvleugels, byna onmerkbaar opgetrokken, trilden zy werd eigenaardig te moede, een gevoel dat haar volslagen vreemd was. Eerst door het ge- druisch van stoelen die weggeschoven en verplaatst werden, kwamzy weder by haar zinnen. Zy legde de hand in dokter Eck stein's arm en volgde hem droomerigin de salon, waar de koffie gereed stond. De meeste heeren schenen groote haast te hebben, naar hun sigaar te grijpenen na eenige hoffelijke en galante woorden, verdween de een na den ander, om de dames aan zich zelf over te laten. Thea gevoelde zich te zeer opgewonden en zocht een stil afgelegen plaatsje op, wat bij het groot aantal gasten wel onopgemerkt kon blijven. Zy schreed door de geopende draperiën van de salon, en trad aan het einde daarvan een klein sierlyk boudoir binnen, dat slechts door een mat blauw lampje verlicht werd. Dit paste aan haar stemming, aan haar gemoedstoestand van dit oogenblik. Zy zette zich neder op een der lage sofa's en sloeg als mechanisch een voor haar liggend voldoet Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIARNIS- De bouwhoeve, bewoond door den landbouwer Jacobs onder deze. gemeente, is Woensdag afgemijnd door den heer Joppe te Sommelsdyk voor f 56,350. - In den nacht van Woensdag op Don derdag is in een onbewoonde, doch wel gemeubileerde woning aan den Ring inge broken. Er wordt niets vermist. Nadat de honden van den heer Hossen lucht hadden genomen van voorwerpen, waar de dader of daders mede in aanraking waren geweest, liepen zij naar een daar dicht by staand schuurtje. Van daar gingen zy naar de woning van den eigenaar van dat schuurtje. In verband daar mede is die persoon in 't verhoor genomen, die echter ontkende daar geweest te zyn. Donderdagmiddag werd door de politie, verborgen in een grinth'oop, aan den Molen weg verstopt gevonden 31 verschillende sleutels. Naar men verneemt is de verstop per daarvan bekend. Vrijdag is hier binnen gekomen de vischsloep „Middelharnis" schipper J. de Korte met 30 ton zoute visch. SOMMELSDIJK- Onder zeer veel belang stelling en het wapperen der Vaderl. en Onth. vlag had Woensdagmiddag te 1 uur, door den heei J. van der Velde, onderwijzer alhier de eerste steenlegging plaats van het Onthouders-Volkskoffiehuis aan den Langen- weg alhier. Daarbij werd ongeveer het vol gende gesproken: Vrienden, ik kan het niet nalaten by een gewichtige gebeurtenis als deze een enkel woord te spreken en dan allereerst hen te herdenken, die ons land het eerst den strijd aanbonden tegen den verderfelyken invloed Yan den alcohol. Zwaar moet den stryd ge weest zijn, de „Blauwe Vaan" omhoog te houden in den kamp tegen allerlei vooroor- deelen en minne praktijken van den tegen stander. Maar zy hebben gezegevierd en wy trokken het huis op, waarvan zy den eer sten steen gelegd hebben. Enkele mannen kwamen ruim een halve eeuw geleden by elkaar en zie, thans schaart zich een leger van minstens 30000 georganiseerde geheel onthouders onder de blauwe vlag. Vriendenl Wy bouwen voort op de lichte grondslagen, die voor ons gelegd zyn. Ook dit gebouw waarvan ik „de eerste steen" gelegd heb, hoopt om een fiinken steun te zyn in den strijd tegen de bedwelming. Helaas! .Wat werd voor menigeen de eerste borrel, de eerste steen, waarop hij zich een onverbreekbare kluis bouwde, waar in hy een gevangen man werd, die veel ellende bracht over zichzelf, zyn huisgezin en de Maatschappij. Wat zouden vele diep beklagenswaardige wezens zich niet een buis hebben kunnen bouwen veel grooter, dan dit moet worden, als iedere borrel, die ze genomen hebben, een steen werd. Dan kon menigeen, die nu op zijn ouden dag gebrek moot lyden, in een eigen huisje wonen. Vrienden, zeg niet, dat ik overdrijf. Denk slechts na over hetgeen ik zeg en gij zult my begrypen. Het is hier niet de plaats om uit te wei den over het goede van onzen stryd, dat hoopen wy by de inwijding te doen. Maar alleen spreek ik nog den wensch uit, dat het onzen medestrijder, mynheer Van Leeuwen uit Rotterdam wel moge gaan in deze Gemeenten. Het gebouw zal voorzien in een lang gevoelde behoefte. Ieder zal er met open armen ontvangen worden en een aangenaam tehuis vinden en waar de eige naar alles van „Boven" verwacht, daar hoopen ook wij, dat in Tijke mate den zegen moge rusten op dit huis. Dat zij zoo DIRKSLAND- Donderdagmiddag geraakte het zoontje van J. Knöps onder een boeren wagen van A. van Es. Met een wonde aan het hoofd kwam het ventje er af. - Hoe gevaarlijk het is van een hond een lekker beetje af te nemen ondervonden boekwerk open, waarop haar hand liggen bleef, alsDf zy haar vergoten had. Het was een zacht, slank handje, liefelijk om te zien, waarop de fijne blauwe adertjes als een net voortkroopen. Nadat zy aldus een oogen blikje gezeten had, weerklonk een luid gelach in een der zijvertrekken, en zij on derscheidde duidelijk woorden, die tot nog toe haar ooren voorbij gevlogen waren, totdat het lachen er haar opmerkzaam op maakte. Die heeren schenen zich in de beste stemming te bevinden. En ik zeg u, mijn waarde, met uwe moderne beschouwingen en begrippen, dat houdt allemaal geen steek! hooide zy een hunner zeggenEen gehuwde vrouw is eenmaal gehuwd, en behoort haar echtge noot toe, of zij hem bemint of niet. Daar aan moet zy denken vóór haar huwelijks dag!" Eene zeer melodieuse stem antwoordde hierop „Hoevele meisjes worden er in onze kringen niet uitgehuwelijkt alvorens zy zelf het minste idee van liefde of huwelijk be zitten. Dikwijls zyn het nog onDOOzele kin deren, zy „Dan moet de man haar maar in de liefde onderwijzen. Het zou mij niets kunnen schelen, een ieder die mij er om verzocht, op de wijs te 'helpen, daar kunt ge zeker van zyn! halial" En een nieuw luidruchtig lachen volgde op deze woorden. gister twee kleine jongens. De hond sprong n.l. tegen één der twee op en beet hem in zyn wang. HERRINGEN- Be collecte voor den gewa- penden dienst heeftin deze gemeente f3.00B opgebracht. - Door M. Keyzer alhier zijn 8 eieren van tamme eenden gelegd in een nest in 't land van een wild eend. Jl. Woensdag had hy het genoegen na een verloop van dagen, zijn probaat met succes bekroond te zien door zes nieuwelingen die by zyn nog al talrijk eendenkorps heeft gevoegd STELLENDAM- A.s. Dinsdag hopen Aart de Graaf en Echtgenoote hunne 60-jarige Echtvereeniging tè herdenken. Moge die dag voor deze oude behoeftige luidjes niet onbedacht voorbij gaan. OUDÜORP. De metselaar M. Boelaars had Woensdag het ongeluk vah een schuur te vallen waarby hy zijn sleutelbeen brak. De knecht van den landbouwer P. Voogd was Donderdagmiddag met een voer hooi onderweg, en had het ongeluk dat een gedeelte van den wagen brak waarby heel de zaak over den weg lag verstrooid. Het vlasgewas staat er hier treurig bij, zoodat de oogst schraal zal zijn. NIEUWE TONGE- Boor den raad dezer gemeente is de rekening van het Algemeen Armbestuur goedgekeurd en vastgesteld in Ontvangst op f 1625,051/21 in Uitgaaf op f 1580,75; sluitende alzoo met een batig saldo van f 44,311/2- - De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 6,57. - De heer P. Korteweg alhier is dooi den gemeenteraad benoemd tot deskundige, belast met het nazien der bouwplannen. In het gemeentehuis zal Maandagavond 26 dezer ten 6i/2 ure worden aanbesteed het verrichten van krooswerk in den pol der Duivenwaard. OUDE TONGE- Bij den Heer A. Mooyaart heeft een beest een ruit van zijn woning ingestooten; de kosten zijn door den eigenaar van het beest vergoed. Op Woensdag 1.1. heeft op de hofstede van L. Slis een keuring van paarden plaats gehad; het getal opkomende paarden be droeg niet zoo veel als gewoonlijk. De collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente heeft opgebracht de som van f 10,13. Binnenland. Gevaarlijke sport! Zondagmiddag ongeveer 3 uur staken oen heer en dame uit Amsterdam in een klein roeibootje te Muiderberg van wal, om een tochtje langs de daar zeer ondiepe kust te doen. Door den hovigenZuid-Westenwinddreven ze echter al verder en verder af, zoodat menig Muiderberger aldra bespeurde, dat dit niet goed zou afioopen, daar roeien tegen den opkomenden stroom by vrijwel onge- oefendenden een onmogelijkheid is. De aan het strand achtergebleven fami lieleden maakten zich zeer ongerust, en spoedig ging een andere roeiboot met be kwame roeiers van wal, om te trachten, hen in te halen en te redden. Doch ook deze boot werd ten prooi aan de forsche zeegolven, en héél ver aan den horizont dobberden de twee bootjes, nage oogd door velen. Nu werd naar Muiden getelefoneerd en weldra vertrok van daar een zeilboot, die ze wel gauw inhaalde, doch zeer veel moeite had hen te bereiken en op sleeptouw te nemen. Toch gelukte het na eenige uren en de genen, die [met een verrekijker gewapend waren, meldden den anderen, dat de onge lukkige roeiers en bun eerste redders waren overgestapt in de zeilboot. Nu moest het terug, en tot een uur of negen had ook de boot groote moeite tegen den wind in aan land te komen. Om 10 uur kwamen eindelijk de onge- lukkigen aan wal, koud, hongerig en dorstig en ziek van den doorgqstanen angst. De wonderdokter De Haas voor de rech tercommissaris Men kent de vervolging van den beken den Voorschoter oud-schoenmaker, den wonderdokter De Haas., een meer dan 70-ja En wien zou onze Strittwitz op de wijs willen brengen, Herbert?" Dat is nog niet besloten Thea herkende Selchow's stem, die ver volgde „Wij spraken immers over moderne huwelijken gij zult mij toch gelyk moeten geven. Ik zeide namelijk, en houd dit vol, als aau een huwelijk de liefde ontbreekt, is het veel onzedelijker, als iedere andere verhouding. In mijne oogen verlaagt een vrouw zich veel meer door een man toe te behooren dien zy niet bemint, als met wien zy niet gehuwd is." Ja, Selchow, dat geef ik u volkomen gewonnen. Met niemand ter wereld heb ik meer medelijden, dan met een vrouw, die, nog half kind zynde, voor oprechte liefde gehouden heeft, wat slechts sympathie was, en zich voor geheel haar leven ver bonden heeft, om van het geluk afstand te moeten doen, als zy het erkend heeft. Er afstand van doen Dan moet zij maar sterk genoeg zijn, het te heroveren Neen, Herbert, als zy zich eenmaal verbonden heeft, is er geen kwestie van strijd meer. Er blijft haar niets anders over dan afstand te doen. Waarheen zou dat wel voeren! „Onbekendheid met de wet, pleit niet vry van straf I" zegt ons wetboek. Als een vrouw 'door onbekendheid slecht gekozen heeft of niet kan wachten, totdat het geluk naar haar toekwam, moet zy het rig man, wegens onbevoegde uitoefeningen der geneeskunde. De Haas verscheen in de instructie per soonlijk en toen hy den rechter, die 't on derzoek deed, goed had aangezien, voegde hij dezen toe „Nou, u zit ook niet in een best vel. Ik zie heel goed wat u mankeert maar... laat dit zaakje nu maar eerst uitzijn dan komt u wel by me en ik sta er u borg voor, ik help u er af!.. Zondagavond halfzeven reden in de bocht van Begijnestraat en Begijnhof, te Haar lem, twee fietsers zoo legen elkaar, dat een der rijwielen totaal vernield werd. De eigenaar wenschte schadevergoeding, doch hiervan kwam niets, omdat de ander be weerde, dat hy aan den verkeerden kant had uitgeweken. De benadeelde maakte zich hierover zoo kwaad, dat hij den ander een slag gaf, welke hem het bloed uit neus en mond deed" spuiteneen heer, die zich met het geval bemoeide, kreeg even eens een paar duchtige slagen en droop ook met bebloed gelaat af. Een inoeielijke redding. De bemanning van den Urker botter no. 104 heeft 111 een der laatste onstuimige nach ten benauwde oogenblikkon doorleefd. Schipper Andries Ras, zyn knechts Wi- chert Wakker en Dubbele Weerstand, had den ter hoogte van Terschelling gevischt en besloten naar binnen te zeilen. In de nabijheid der gronden van Storte- melk (een der gaten voor het Ylie) werd het vaartuig door een zeer hoog grondzee over stelpt, welke den botter zoo deed overhellen, dat de zeilen op de golven lagen. Allen werden door deze stortzee meege sleurd, maar twee hunner hadden bytydsden zeilschoot en het stuurtouw gegrepen, zoo dat zy by het oprichten van het schip er weer in klauteren konden. Wakker echter word van den botter meegesleurd, aanvan kelijk drijvend op de ruime oliekleeding, welke hem in zijn bewegingen belemmerde. 't Waren moeilijke stonden voor de twee jonge mannen aan boord, wyl het schip al meer in de nabijheid der branding en der ge vreesde gronden was geraakt, terwijl alles moest worden gewaagd, om den makker te redden. Daar brak plotsling het zwaardtouw, het zwaard ging „op den kop", de botter werd „over den wind" geworpen en dreef juist in de richting van den drenkeling, die door de hooggaande golven op en neer gesmakt werd. 't Duurde nog wel een kwartier, eer men dicht genoeg genaderd was om hem een lyn toe te werpen. Het alleruiterste eind daarvan kwam in zyn bereik, terwijl men aan boord niet eens lengte genoeg over had, om het touw vast te maken. Krampachtig hielden allen die lyn vast en toen Wakker langszij van den botter was getrokken, bleek hy met zyn doorweekte kleeding te zwaar om hem uit het water te heffen, te meer wyl de drenkeling te uitgeput was om mee te werken. Op gevaar zelf te water te geraken, hield Weerstand zoo ver mogelijk overbuigeud, hem by den arm, terwijl schipper Ras een touw vastbond om dit hem om het lijf te werpen. Toen dit gelukt was, konden ze hem met den lier binnenboord halen. In bewusleloozen toestand werd hij ter kooi gelegd, waarna men zich haasten moest om den botter in veiliger vaarwater te brengen. Behouden kwamen schip en bemanning te Urk aan, waar 'n talrijk gezin zich ver heugen mocht in het behoud van den man en vader. H b 1. Valsch geld raakt men in de tram kwijt! Bij de politie te amsterdam zijn 3 val- sche rijksdaalders, 1 valsch 10-stuiverstukje en 2 valsche kwartjes gedeponeerd, die aan personeel van de tram in betaling waren gegeven. Het 3-jarig kindje van de slager G. J. Dekker, in „De Hoven." te Zutfon, dat in een kuip met kokend water was gevallen, is aan de gevolgen bezweken. Er in gevlogen Een Amsterdamsche werkman, met een pakje kleeren bij zich, had Zondagmiddag het huis verlaten om werk te zoeken. Nabij de Kruislaan te Watergraafsmeer ontmoette hy een man, als boer gekleed. Het verzoek, of deze wellicht werk vooi hem heeft, valt in goede aarde. Beiden gaan naar de boerderij Koopmans. in een schuur, waar wat hooi ligt_, zal de Amster damsche werkman tijdelijk zyn leger op- maar verdragen. Hoe beter zij zich dan gedraagt, des te hooger verheft zy zich." Een diepe zucht ontsnapte aan Thea's lippen. „Hoe beter zij zich dan gedraagt, des te hooger verheft zy zich 1" Daarop hoorde zy de andere stem antwoorden En wat zy daarby dan aan smarten lijdt, komt er niet op aan, nietwaar? Moet men dan zulk een arm, gemarteld wezen niet diep betreuren, dat dagelijks moet strijden, en trachten te zegevieren, dat zich ieder oogenblik opnieuw moet bekennen, dat het geen aanspraak meer heeft op geluk en als het geluk haar, de betreurenswaardigste, nog eens nadert, zou zij het den rug moeten toekeeren, ieder natnurlyk gevoel in zich verstikken, iederen aandrang van hartstocht en onoverwinbare zucht naar geluk beteu gelen, en het schoonste wat de mensch genieten kan onderdrukken, om het met alle kracht en vol angst af te weren I En dat alles ter wille van een overijling in hare jeugdige jfcfen I" Maar Herbert, onder honderd vrouwen zult gy er slechts één vinden, die zóó diep- gevoelig is, als gy verondersteltde meesten die zich in haar huwelijk, tijdens haar huwelijk bedrogen zien, vinden het veel gemakkelijker zoo. (Wordt vervolgd.) 3)aan. De gewaande tuecht in de schuur 's Morgens neel vro dammer gewekt, zoel - tevergeefs. Niet minder groot v toen hy in den eige den man herkende, loofd had. De oplichter ee politie - is aangehou Brutale inbraak op Toen de bewoners Heerensingel bij de 1 gisteren om 5 uur kwamen, zag de vrou buis een groote ruit een daarvoor staand t: troleumstellen er op v Binnen in de wonin: te zyn opengebroken, den grond verspreid ei ge, een gouden ketti: aan geld was verdwen Deze brutale inbraal ten dag hebben plaats zich vermoedelijk lang ning liggend weiland sloot te springen toega ook weder op die man Men is den vermoede het spoor, daar er aanw. een berucht persoon, d nabijheid dier woning Maandagnamiddag h ongeluk plaats met de de Tramweginaatsch. lingwolde". De weg maakt daare; helt er bovendien af. dat er een steen in de Alles, de conducteur koetsier G. Hidding, he geraakte in de breede g M. Ph. Wenniger alda zich zelf, Geertsema we weggeholpen door Hidd K. Dusseljé en een kne< werd de woning van binnengebracht, terwy'l Blyham hulp verleende evenwel gunstig, 't Paard geen letsel, zoodat het 1 gunstig afliep. Twee nog geen 15-j. hebben een zeldzaam br haald. Op het Klein Heiliglai juffrouw A. M. ziek te gens dat nu geweten het doch wel dat zy brutaal binnengedrongen en da een busje hebben weggel geld. De jongens zyn door gehouden, doch weer los Russische vluchtelinge Aan boord van hot s gisteren van Archangel t< gekomen, hadden zich t in de kolenbunkers vers om aan de militie te ont door de politie gevangen den, sprongen ze bij het de oude sluis op een dut een vlet, en voor deze te water. Zwemmende wal en vluchtten toen dt ze door de politie vervol; Levering van torpedoja Naar aanleiding van ee handsche aanbesteding i ment van marine aan dt pij de Schelde te Vlissin^ levering van twee torpet- Wolf en Fret. Dinsdagmiddag begaf zich woonachtig persoon per I naar zyn woonplaats. I zag hij vermoedelijk kenr en om deze toe te zwaaiei uit het portier der de: waarin hy had plaats gei De onvoorzichtige had derende Zeister treintje waardoor zyn rechterarm snorrende locaaltje zooda kwam dat ditlichaamsdee werd gebroken. De trein reed door tot De de gewonde ieiziger voor door een geneesheer en ee zich toevallig in den trein 1 werd daar getelefoneerd om verdere geneeskundi; brancard. By aankomst te Amersfo die zyn onvoorzichtigheid ten, naar het ziekenhuis 0 Wijziging Woningwet! Door de afd. Watergraafs Democratische Arbeiders-I een adres tot de Tweede I waarin verzocht wordt d par. 7, meer in het bijzondei het verleenen van voorscho gingen uitsluitend in het b huisvesting werkzaam, aldu de bevoegdheid daarin aand verleend, onder zekere om; paaldelyk wanneer woningi een verplichting worde om dier voege, dat aan Gedeput tueel aan de kroon de bev verleend om gemeenterade zicht de bedoelingen der wt te verplichten om daartoe Een 101-jarige 1 Maandag 19 Juni herda Lens, geb. De Lescluae, hat dag te herdenken. Zy is de oudste der inwc venhage; zy geniet een go ■en is nog helder van geest Inwonende by haar jongt ,62 jaar, Hemsterhuisstraat dagelijks voor het vensier, ff uit haar jeugd, waarva levendig herinnert.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2