LSDiJK. ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEDWSGHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ingT de GoedereD, enz. esteding. ie Boekhandel Schrijf elfabriek Liefde en Tirannie. ONZE EILANDEN hoofd van den dokter ge- mijn dank dat door Uw VAS volkomen is hersteld. ;by my te bekomen, erweg. 26 Mei 1911. ROTTERDAM. voorkomende haarziekten. I 1911 des namiddags 4 a architect H. M. ROOD- and in het Café Haven en Heer C. RIDDER te en ibesteed van een bouwschuur mvan vijf woningen sndijk en Achterweg zal plaats hebben den des namiddags 1 ure. er inzage in voornoemd teekening verkrijgbaar pn architect. 3—2 280 Middelbamis. ©en groote partij pnder overslag, elk gebied voor Jon- m Meisjes. Kinderspelen, Portrtt- Zwartjesalbums en i soorten en prijzen, rten voor de lier, Kasboeken, Mn* ien Luxe poet, alle dheden voor de Ara- ïdteekensohod. Ver- %n Berdpapier. Ie soorten lode-, Dag- Week-, Leerboeken. rtentien en buitenfendsohe rerhooging van prijs, es van alle soorten BINDWERK, icht-, Fantasie en i, enz. ene. Dp boeken worden m Uitgeversprijzen ffld, dier Schenk. l Instituut voor r te Parijs. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 31 Zaterdag 24 Juni 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie ^bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlaudscli Overzicht. De verkiezingen voor het Oostenryksche Huis van Afgevaardigden, die den 18 Juni plaats vonden, hebben aan de Christelijk- sociale partij en dit is wel het meest ken merkende van deze verkiezingen een _;roote teleurstelling gebracht. Vier jaar ge leden, toen deze partij by de eerste toe passing van het algemeen kiesrecht in Oostenrijk op zulk een luidruchtige wijze haar overwinning vierde, had zij met het Katholieke centrum by den eersten verkie zingsgang in het geheel 87 mandaten ver overd, en ditmaal verwierf zy er niet meer dan 07. Deze aanzienlijke achteruitgang der Chris telijke socialen is vooral tot Weenen en de Neder en Opper-Oostcmrijksche steden terug te voeren. Daar was hun nederlaag inder daad éclatant. Wel is waar kan verwacht worden, dat zy by de herstemmingen, die aanstaanden Dinsdag plaats vinden, onder alle omstandigheden nog eenige mandaten veroveren zullen. Doch wanneer een party, die in Weenen haar hoofdzetel heeft en in de vorige verkiezingen van de 83 Weenscho mandaten er by den eersten aanloop 18 behaalde, thans slechts twee zetels gewon nen heeft en, naar te voorzien is, van de 20, die zij bezat, hoogstens 10 behouden zal - dan is dat een beslissende nederlaag, zoo niet op het oogenblik, dan toch voor de toekomst, onder voorwaarde echter, dat de party niet door nieuwe misslagen van haar oude tegenstanders er weder bovenop wordt gebracht. Op deze nederlaag kan men ook een woord toepassen, dat anders dikwyls misbruikt wordt nl. dat zij een volksoordeel is. Het volk, dat de christelijk sociale leiders volgde, heeft lang geduld gehad. Ongeveer twintig jaar is het, dat deze party in Weenen heerscht, maar van datgene, wat aan de kleine luiden, die de kern der partij uit maken, beloofd werd, is niet veel vervuld. Het meerendeel van deze beloften kon trouwens ook geenszins vervuld worden. Want wat beteekenenprogram-eischen, wier doorvoering in een hedendaagschen cultuur- staat uitgesloten is? Het geschimp op de Joden, waarmede de party begonnen is en dat zij in den laatsten tyd hervat heeft, kon ook niet langer uit het oog doen ver liezen dat de resultaten van deze party in hoofdzaak ertoe gediend hebben een aantal harer leiders tot macht en welvaart te bren gen. Een ongelooflijke corruptie heeft zich in deze kringen verbreid, en de onthullin gen daarover kwamen uit de eigen gelede ren. Neemt men daarbij nog in aanmerking, dat de christelyk-sociale afgevaardigden de belangen der steden aan de agrarische vor deringen prijs gaven, dan heeft men de motieven voor de ommekeer der volksstem ming bijeen. Nu zou men denken, dat niets den Duitsch-burgerlyken gewenschter zyn zou, m\ meer inhoud f 1,50 »5 per K.G. is. ran de fabriek inge- evs voorzien zijn. iek bewaard blijven, gebracht, ekroond. id, 5, Dirèoteur. FEtTILLETO HST". Er is opgediend". Johan opende de groote vleugeldeuren, die naar de eetsalon voerden. De gastheer Von Hitzacher reikte zijne dame den arm, en opende met haar den schaterenden 3toet, die zich langzaam naar de tafel voort bewoog. Het gezelschap nam plaats, en weldra lieerschte in de schitterend verlichte ;aal dat welbekende eentoonig stemmen- 'efluister van menschen die gelijktijdig ipreken en dat nu en dan door een voor. naam, half gedempt lachje onderbroken irerd. Trad by tussctaenpoozen, als een nieuw jerecbt opgediend werd, in de gesprekken ien stilstand in, dan kon men duidelijk moren hoe de Maartscbe buien tegen de 'enscers loeiden en iu den schoorsteen ïuilden. Dan knetterden de vlammen in den mard rood gloeiend naar boven en Johan :ag zich genoodzaakt, het vuur van nieuwe loutblokken te voorzien. Aan den storm daarbuiten scheen echter liemand onder de aanzittenden te denken. )|j aller gelaatstrekken lag die vrool'yke dan dat de Christelijk-socialen ten minste in de steden het onderspit dolven, daar het toch in meer dan een opzicht een voorwaarde tot gezondmaking der verhou dingen is, dat hun heerschappij verbroken wordt. Niettemin hebben Woensdag de be sturen Yan het Duitsche nationale verbond eu der Christelyk-sociale partij, in tegen woordigheid van den minister-president Bienerth en andere ministers, voor de her stemmingen een kartel tegen de sociaal democratie gevormd. Dinsdag streden de Duitsch-burgerlyken nog tegen de Cristelyk- socialen, zooals men alleen tegen doodsvij anden vocht, en den volgenden dag werd een verbond met hen gesloten I Als reden daarvoor wordt aangevoerd, dat Christelijke socialen beter Duitschers zyn, dan de internationale sociaal-democra ten. Maar is dat juist? Ook wanneer men er geheel van afziet, dat het by den strijd tegen de Christelijke socialen vooral om de poli tieke zuivering gaat, en hun alleen om deze reden hulp moest worden geweigerd, is ook het nationale gezichtspunt bij hen niet meer op den voorgrond gesteld, dan bij de sociaal democraten. Zoo weinig worden de Christe lijke socialen als eigenlijke Duitschers be schouwd, dat de Neue Freie Presse schreef, dat de vroegere Christelijke sociale verove ring van Weenen het grootste gevaar voor het Duitsche volk in Oostenrijk geweest was. Op een andere plaats zegt hetzelfde blad, dat Dinsdag Weenen door de Duitsche partij heroverd is. Inderdaad zal men zich in Weenen dan ook niet veel om het parool van bovenge meld kartel bekommeren en het Duitschvry- zinnige centrale kiescomité heeft besloten, voor de herstemming alle tegenstanders der christelijk-socialen aan te bevelen. Daarby komt nog, dat alle vrijzinnige bladen van Weenen de herstemmingsleuze van de hand wijzen. Het groot aantal herstemmingen, die noo- dig blekeD, maakt het onmogelijk, de eind uitkomst met eenige zekerheid te voorspel len. Niettemin kan verwacht worden, dat de christelijk-socialen met aanzienlijke, de sociaal-democraten met geringer verliezen het Parlement zullen binnentrekken, terwijl het Duitsche nationale verbond waarschijn lijk een winst zal kunnen boeken. De uitslag der herstemmingen heeft intus- scben de volkomen vernietieging der chr.- sociale partij gebracht. Spaansche bladen vinden het zeer opval lend, dat de Portugeesche gezant te Madrid alle geruchten over samenzweringen en dreigende opstanden in Portugal tegen spreekt, terwijl particuliere brieven uit Lis sabon, Oporto en Braga van groote opwin ding onder de monarchistischgezinde ele menten berichten, lezen we in het Berliner Tageblatt. In deze brieven wordt verzekerd, dat een tegenrevolutie onmogelijk meer lang kan uitblijven. De Spaansche regeering neemt krachtige maatregelen tegen den smokkelhandel in wapenen naar Portugal. gezellige stemming, waarin iedere genoo- digde zyn gezicht tracht te plooien, om daardoor te laten uitkomen, hoe aangenaam men zich gevoelt, en heimelijk tracht te verbloemen met hoe weinig belangrijks men zich eigenlijk onledig houdt. Het gesprek liep zooala gewoonlijk over familie-aangelegenhedenranglijsten en hof-geschiedenissen. Hebt gij reeds vernomen, dat Generaal Von Basedow zyn ontslag wil nemen vroeg een hoofdman van den generalen staf aan zyn vis ii vis van de krygsacademie. Deze knikte toestemmend. Is het Georg of Ullrich Basedow vroeg eene bejaarde gravin die zich in het gesprek mengde. Het is Ullrich, mevrouw; Georg Ba sedow is onlangs tot commandeur der 2e brigade bevorderd'" Pardon, mynheer Von der Lühe",sprak een schrale,alledaagsche brunette, „gy waart kort geleden bij Prins Eduard, is deze Prinses Hoekstein eene geboren Bissdorf-Isingen, of eene Bissdorf-Weissenkamp Toevalligerwijze behoefde de stafgeneraal hierop het antwoord niet schuldig te blijven, „Het is eene geboren Isingen, mejuffrouw, de linie Weissenkamp is met generaal Jo. hann Fnedrich geheel uitgestorven." Dit waren dus de thema's waarover de verschillende gesprekken heen strompelden. Te Orense en te Pontevreda zijn vier ver dachte wagons aangehouden. Een dezer wagons is geopend en men voud er kisten met Remraington-geweren, bajonetten en munutie in. Deze wapenen zijn doordeSpaan- sche militaire autoriteiten in beslag geno men. Verder wordt onderzocht, of een Duitsch schip ook in Villagaree wapenen heeft gelost. De regeering te Madrid heeft den goever- neurs der grenaprovinsiën gelast dubbel waakzaam te zijn. Te Orense stonden vijf karren gereed, om de lading van de geheim zinnige wagons verder te vervoeren. Het is gebleken, dat een broeder van een gees telijke uit Orense voor deze wapens gezorgd heeft. De regeering heeft majoor Casanovas tot rechter van instructie benoemd. Te Orense komen dagelyksch Portu geesche vluchtelingen aan en teCorunaen te Pontevreda verschijnen veel rijkePortu- geezen per auto. Er schijnt dus wel degelijk iets te broeien. De Lokal-Anzeiger verneemt, dat ook in Zuid Portugal een samenzwering is ontdekt. De samenzweerders zyn vroegere politie agenten en propagandisten van katholieke vereenigingen. Een der leiders, dr. Abel Campos, is in hechtenis genomen. Het Ministerie de Broqueville is er dan eindelijk, na een moeilijke bevalling van zes dagen en heel veel vrees tot op 't laatste toe, dat het toch op niets zou uit- loopen. De reden van dezen tegenspoed, reeds vóórdat het ministries leven een aanvang zou nemen, was hierin te zoeken, dat met den heer Woeste en zijn oud- clericalen rekening moest gehouden worden. Nu is dan alles overwonnen doch of deze regeering meer dan een vluchtig iets zal zyn, het wordt door weinigen geloofd. Zooveel is zeker, dathetschoolwetoutwerp in de secties een zomer- en waarschijnlijk ook wel een winterslaap zal kunnen houden. Het ministerie zal intusschen de begrooting doen afhandelen, kalm de resultaten der volkstelling afwachten en op grond daarvan een wetsontwerp indienen, dat in de ver meerdering van het aantal Kamerleden voorziet. Het is mogelyk, dat dan nog vóór Mei 1912, wanneer de gewone twee jaarlyksche vernieuwing van de halve Ka mer meest plaats hebben, algemeene ver kiezingen een meer stevigen gang in het parlementaire leven zullen brengen. Tot zoolang kunnen de ministers het zich in de officieels hotels van de rue de la Loi behagelijk maken; In de Fransche Kamer constateerde Jaures gisteren, bij de behandeling dei- interpellatie over Marokko, dat de ver houding tusschen Frankrijk en Spanje, die een oogenblik gespannen leek, verbeterd is. Hij verzocht de regeering met Spanje onder handelingen aan te knoopen over de publi catie van het geheime tractaat, opdat er een einde kome aan de misverstanden en de Acte van Algeciras weder op de oude „God in den hemel 1 wat is dat alles banaall" dacht Thea Hellwig, die zich uiterst verveelde, bij zich zelf. „Het eene jaar is juist als het andere. Steeds dezelfde gesprek ken, slechts de sprekers verwisselen. Kwam er toch maar ooit eenige afwisseling in I" En vermoeid luisterde zy naar een andere zyde. „Komt u aanstaanden Vrydag ook bij de Wellengins?" en mag ik u dan tot de eerste wals uitnoodigen vroeg een blonde assersor aan de dame, die naast hem was Dat doet my waarlijk leed, mynheer von Lochow, mijn balboekje is reeds bezet t" En daarby straalde het gelaat van de kleine dame met kwalijk verholen ydelheid. Dat onnoozele ding!" Thea was van daag in zeer onpleizierige stemming. .,Dan de eerste tusschengeschovene, juf frouw hoorde Thea wederom. De kleine lachte vergenoegd. De Yierde is slechts nog open 1 zeide zy hardop, en keek in de rondte, of minder gelukkige vriendinnen het ook gehoord hadden. De assessor bedankte met veel plichtpleging voor de vierde wals, hy wist namelijk met vrij groote zekerheid, dat deze volstrekt niet gedanst zou worden en hy vervolgde zijn gekeuvel weder over bals, bijeenkomsten, gezelschappen en weldadigheids-bazaars. „Onuitstaanbaar I absoluut onuitstaan baar 1" wijze kan worden toegepast. Verder stelde hy den eisch, dat Frankrijk en Spanje Marokko tegelijkertijd verlaten. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde vervolgens, dat Frankrijk de acte van Algeciras geeërbiedigd heeft, maar dat Spanje te Larrasj en El Ksar opge treden is op een wyze, waarover hij in de Kamer nog nader spreken zal. De minister ontkende, dat er een geheim Fransch- Spaansch tractaat zou bestaan en las daarop de nota voor, gericht tot de mogendheden, die de akte van Algeciras hebben onder teekend en waarin wordt medegedeeld, dat de belegering van Fez opeheven is en dat nu nog slechts de onderwerping van enkele stemmen verkregen moet worden. Ten slotte verklaarde de minister, dat Frankrijk in Marokko nog de volgende taak te vervullen heeft, het leger des Sultans te reorganiseeren een einde te maken aan de knevelarijen en oneenigheid en de organi satie van de havenpolitie. De Makhzen moet hervormd worden, opdat normale hulpbronnen worden ge schapen en hy zal daarvoor openbare werken op touw moeten zetten. De Kamer nam daarop met 451 tegen 76 stemmen het eerste gedeelte aan van een motie van Abel Ferry, luidende„De Kamer, de verklaringen der regeering goed- keurende". Het tweede gedeelte: „ver trouwt, dat zy een staatkunde zal volgen, die in overeenstemming is met de speciale belangen van de Akte van Algeciras" met 4S1 tegen 77 stemmen, en ten slotte de geheele motie b{j handopsteken. Het centraal bureau voor statiek publi ceert eenige interessante gegevens betref fende deelname der vrouwen aan de laatste verkiezingen voor de Noorweegsche Ge meenteraden en voor het Storthing. Door de wet van 29 Mei 1901 kregen de vrouwen een beperkt kiesrecht. Om kiezer te zijn moest een vrouw een eigen inkomen hebben van 300 kronen op het platteland en 400 kronen in de steden was dat niet het geval, dan moest ten min ste haar man een dergelijke som als inko men kunnen aangeven en tevens moest hij in de belasting zyn aangeslagen. Onder dit beperkte kiesrecht was het geheel aantal kiesgerechtigden op het plat teland 479.771, waarvan 816.578 mannelijke en 163.193 vrouwelijke. By de verkiezingen werden in het geheel 140.466 geldige stem men uitgebracht en wel 125.148 door man nen en 15.318 door vrouwen. Van de man nelijke kiezers hadden dus 41 procent en van de vrouwen slechts 91/2 procent gestemd. In de steden telde men 106.507 stemge rechtigde mannen en 70.153 stemgerech tigde vrouwen. Hier stemde van de mannen 60 en de vrouwen 48 procent. Gekozen werden 98 vrouwen. By de verkiezingen in 1907 steeg op het platteland het aantal kiesgerechtigde man nen, dat aan de stemming deelnam van 41 De geheele kring van jongeren voerde ongeveer dezelfde gesprekken, onbeduidend, nietszeggend, meer dan vervelend I Eey ieder gaf zich de grootst mogelijke moeite, zyn dame zoo goed mogelyk te on derhouden, of beter gezegd aan de praat te houden. Met een vluchtigen blik beschouwde Thea den persoon, die tegenover haar geze ten was. Deze scheen het evenzoo te gaan, als haar. Zou hy werkelijk ook eene uit zondering maken Herbert von Selchow scheen er inderdaad geennoodzakelykheid in tezien, zich eenigen dwang op te leggen. Men kon het hem duidelijk aanzien, al dat onbeduidende, nietswaardige gebabbel verveelde hem uiter mate. Om zijn smalle, gebiedende lippen speelde een onverholen spotlachje waardoor zyn fijnbesneden, bleek gelaatin nog hoogere mate den stempel van heerschzucht aannam. Zijn gelaat was niet schoon te noemen, maar wat meer zeggen wilde, het zag er zoor interessant uit. Er lag een verfijnde geestigheid op deze zenuwachtige trekken, eene buitengewone aantrekkelijkheid in deze zoo gemakkelijk bewegelijke neusvleugels, en een vurig, bijna gevaarlijk temperament in die groote don kere oogen, die nu ongemerkt van het eene gelaat naar het andere zweefden, om steeds langduriger op Thea Jte blijven rusten, die al zeer spoedig zijne opmerkzaamheid ge- op 49 proc., dat der vrouwen van 9l/a op 19 procent. In de steden stegen deze cijfers respec tievelijk van 60 op 70tya en van48op62'/2 procent. Gekozen werden in alle gemeenten 142 vrouwen en 12.712 mannen. Op 7 Juni 1910 kregen de vrouwen het algemeen kiesrecht voor de gemeeeteraden. Toen vormden de vrouwen de meerderheid der kiezersop het platteland 355.766 vrouwen tegen 344.458 mannen, in de ste den 163.954 vrouwen tegen 120.738 mannen. By de eerstvolgenden verkiezing in het zelfde jaar steeg nu het percentage manne lijke kiezers, dat op het platteland aan de stemming deelnam van 49 op 55, dat der vrouwen van 19 op 26 proc.in de steden steeg het percentage der mannelijke kiezers van 70'/2 op 73, terwijl dat der vrouwen tot 61 procent daalde. Het bleek, dat het deelnemen der vrouwen aan de verkiezin gen ook de deelneming der mannelijke kiezers deed toenemen. Bij de verkiezingen voor het Storthing in 1909 gold voor de vrouwen nog het beperkte kiesrecht. Hier namen 60.39 pro cent der stemgerechtige vrouwen tegen 70 procent der mannelijke kiezers aan de stemming deel. By de volgende verkiezingen voor het Storthing zullen ook de vrouwen algemeen kiesrecht hebben. Engeland houdt zich op het oogenblik met niets anders bezig dan de kroning van Koning George, die gebeurd is als ons blad vei schijnt. Het is een gebeurtenis, die op zichzelf weinig politieke beteekenis bezit. In de party verhoudingen zal zij geen verandering brengen, en evenmin kan zy beletten, dat de groote constitutioneele omwenteling, waardoor de macht van het Hoogerhuis wordt beperkt, zich voltrekt. De kroning wekt voornamelijk de belang stelling, omdat zy de gelegenheid biedt tot een schitterende historische herstelling en een prachtvolle ontplooiing van den weder opgewekten luister der middeleeuwen, die zulk eeu vreemde tegenstelling met den eenvoud onzer zeden en democratische ge woonten vormt. Het is zonder twijfel om deze reden, dat zij van alle punten van den aardbol een ontzaglijke menigte van nieuwsgierigen trekt, die intusschen niets van de eigenlijke ceremonie zullen zien, waarbij slechts een betrekkelijk weinig tal rijke élite tegenwoordig zal mogen zijn, en die zich dus tevreden zullen moeten stellen met een vluchtige aanschouwing van den Koninklijken optocht. Honderdduizenden bezoekers uit de pro vincies, koloniën en tiit den vreemde vullen de hotels van de groote wereldstad, alsmede de 4000 boarding houses of pensions, die in het adresboek van Londen ingeschreven staan, zonder nog te rekenen de tallooze particulieren, die een kleiner of grooter aantal pensionaires, daar „paying guests" genoemd, betalende gaster», herbergen. Lon den is thans meer dan ooit de verzamel- boeid had, en die onophoudelijk door haar 'gastheer werd bezig gehouden. Wat was dat een frappante verschijning Zyn naastbij zijnde dischgenoote verge makkelijkte hem zyn studiezij sprak hem met eene zonderlinge eentonige stem aan, byna zonder een antwoord af te wachten, of te bemerken, dat hy nauwelijks naar haar luisterde. Zy behoorde inderdaad tot diegenen, die zich het best onderhouden wanen.- als zij zelf maar kunnen babbelen. Herberts weinige belangstelling in haar gepraat, was overigens zeer begrijpelijk. Thea was gewoon, iedereen belang in te boezemen, en zy scheen ook behagen te scheppen in huldiging. Hare schoone oogen bezaten een eigenaardigen glans, dikwijls fonkelden zy vurig naar hem toe - byna uitdagend met een waas van koketterie, als zy Herbert's blik op zich gevestigd voelde, die van haar rozig blonden haartooi, langs haar teedere wangen gleed, een oogenblik op haar kuische roode lippen rustte, die bij het spreken een schat van glinsterend witte paarlen toonden, om dan op haar volle blanke schouders en haar boezem neder te dalen, die zich levendig op en neder bewoog. Hy was er zoo in verdiept, deze schoonheden gade te slaan, dat hy zich eerst bewust werd van het onpasselijke hiervan, toen de stra lende blauwe oogen van haar bezitster hem troffen. Hij schrok van den gelukslionger,

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1