2 ONZE EILANDEN van 17 JUNI 1911. ons. Dit is ons program. Door Albaneesche trouw is ons vaderland grootwy maken geen onderscheid tusschen Christenen en Mohammedanen. Wy zyn allen zonen der Schkiperica (d.w. z. heuvelland inheem- sche naam van Albanië), want wy hebben dezelfde taal, dezelfde geschiedenis, hetzelfde bloed en denzelfden vijand, den Ottomaan, dien we tot iederen prys uit ons land moeten verjagen. Het Albaneesch zal de taal van het onafhankelijk land zijn; Albaneezen zullen zy zyn, die heerschappij voeren zullen al naar den regeeringsvorm, welke het volk, wanneer de verandering heeft plaats gegrepen, kiezen zal, zij het een monarchie of een republiek. „De voorloopige regeering neemt van nu af aan de verplichting op zich, met gelijke rechtvaardigheid Mohammedanen en Chris tenen te vonnissen, die de een of andere religie mochten benadeelen. Nog voor dat de oorlog ten einde is, en voordat de voor loopige regeering het volk de vrijheid ge schonken heeft, zullen wij naar den maat staf onzer geldmiddelen scholen openen, straten en spoorwegen aanleggen en post en telegraafstations inrichten. Na het eind van den oorlog zullen de Albaneesche leiders en krijgers hun beloo ning ontvangen. Iedere man tusschen de 18 en 50 jaar zal van de regeering een geweer en patronen tot verdediging van het vader land krijgen. Dit geweer zal slechts aan moordenaars en dieven, die onwaardig zijn wapens te dragen als de andere Albaneezen, worden ontnomen. Ieder vergrijp tegen de voorloopige regeering, of tegen het leven en het goed van anderen, zal door een krygs- gerecht worden geoordeeld. Het vonnis zal door de voorloopige regeering worden onderzocht. Zonder proces en zonder hooger beroep zullen ter dood gebracht worden allen, die zich aan het leven van een vreemdeling vergrijpen. Met deze proclamatie roepen wij alle Albaneezen, die geweren en patronen bezitten, op zich ter beschikking van de voorloopige regeering te stellen en voldoende levensvoorraad voor een zoo lang mogelijken tijd mede.te nemen." De proclamatie besluit met een geest- driftigen oproep Albanië voor de Albaneezen terug te winnen en het vrij, onafhankelijk, sterk en gelukkig te maken. Zij is onder teekend door Tocci als president der voor loopige regeering. Haay8Che Brieven. CXXIX. Woensdag heb 'k de begrafenis van de rennen en draverijen op Duindigt bijge woond. Een buitengewoon talrijk publiek was opgekomen om de laatste eer te be- wyzen aan dezen tak van sport, die dooi de goede zorgen van het clericale kabinet ten doode opgeschreven is want het is nu eenmaal een feit, dat door alle mannen van hot vak als vaststaand wordt beschouwd zonder den totalisator kunnen de rennen niet bestaan. Het verbod van den totalisa tor, dat de Roomsche heer Van Vuuren in de zedelykheidswetten bij amendemeiitheeft weten te brengen, heeft de Nederlandsche Harddraverij vereeniging doen besluiten alle courses te doen eindigen. Blijft het verbod gehandhaafd, dan beteekend dat de verkoop van nagenoeg alle renpaarden en fokheng- sten naar het buitenland en het verlies van duizenden guldens voor allen, die op eerlijke wijze thans hun brood in deze liefhebberij vinden. Of men 't wedden er mee ongedaan maakt' Het dobbelen op de beurs blijft ongestoord doorgaan, zonder dat de Neder landsche wetgever er een oogenblik aan denkt, daarvoor een stokje te steken. In principe is er natuurlijk niets tegen, dat aan de gelegenheid tot spelen een eind wordt gemaakt. Doch als een betrekkelijk zoo onschuldige gelegenheid als de totalisa tor wordt verboden, die voor de rennen onmisbaar is, zegt de praktijk, dat het dwaasheid is zooveel duizenden gulden weg te werpen aan wat de Duitscher noemt „piincipienreiterei" of in 't Hollandsch doordraven op 'n geliefd stokpaardDoch wat vraagt een clericaal daarnaar Hy heeft nu eenmaal het er op gezet het volk te verzedelijken en dus moet het. Er zyn ge noeg kiezers, die rechts stemmen en tegen de schandelijke Tariefwet zijn, omdat ze duidelijk inzien, dat deze op de meest on christelijke mannier de volksklasse zal plunderen. Doch ze leggen er zich bij neer, omdat nu eenmaal de coalitie die Tarief- wet wil. Aan het behoud der coalitie wordt alles geofferd. Kuyper raadt zijn volgzame kamergarde wel aan maar voor de Bakkers wet te stemmen al gaat die lijnrecht in tegen het antirevolutionair beginsel. Waar God zegene u, tante. Uw liefhebbende pleegzoon, F. Adami. „P. S. Ik zocht naar het graf van mijn vader, doch kon het niet meer vinden. U ziet, dat ik aan myn belofte heb willen voldoen. Adieu Julia gaf ook dezen brief aan den vuur dood prys. Tante kon er niet meer mede worden verblijd en Julia liet do inhoud ge heel koud. Free had zyn ontslag uit den dienst ge nomen en was met Therese getrouwd. Ver der had men van hen beiden niet veel meer vernomen, want tante Rika deelde niet veel mede uit de brieven, die zij van tyd tot tyd ontving. Alleügs was haar geheugen sterk gaan verzwakken en kende zij nie mand buiten Julia, voor wie zy een roerende, dankbare liefde had opgevat. Nu wist het schoone, altijd stille meisje, dat zy althans voor iemand onmisbaar was geworden eu onvermoeid was zy in haar streven, de oude vrouw te verplegen. Eer de zieke voor goed insliep, vestigde zy met die helderheid, welke zoo dikwijls de scheidende ziel verlicht, haar oogen op het gelaat barer pleegdochter. Ik dank je, kind," fluisterden met moeite de weldra verstomde lippen. God moge je loonen voor je trouwe zorg. Met de hand van het weenende meisjein de bare, slieptante Rika in voor eeuwig! om ook niet. Geen kneedbaarder en rek baarder ding in Kqyper's hand dan hetgeen men het antirevolutionair beginsel gelieft te noemen. Wat de Kanaalstraat als cbris telijk voorschrijft, wordt via de Amster- damsche Warmoesstraat door de locale Kuyperpers aan de goed geloovige lezers als zoodanig gepresenteerd en geaccepteerd. Als dr. Kuyper aan de touwtjes trekt, dansen de Deputaatjes naar zijn believen als de poppetjes in een marionettentheater. Met de Militiewet-Colyn schijnt een zon derling spel-achter-de schermen afgespeeld te zijn De Kuypermannen stemden op één na tegen het voorstel-Nolens om de behan- ling der wet uit te stellen. In de Standaard toornt dr. Kuyper daar geweldig over. Maar., in zyn-orgaan, de Nieuwe Limburgsche Courant komt de Roomsche afgevaardigde Arts thans vertellen, dat dr. Nolens hem van te voren met zyn voornemen in kennis had gesteld, maar dat desniettegenstaande de regeering bij de behandeling der motie in de kamer afwezig was, terwijl hy er de aandacht op vestigt, dat ook afwezig was de achteraf putterende dr. Kuyper I Verder verraadt hy, dat menig antirevolutionair kamerlid in z'n hart bly is, dat de o very 1de behandeling der wet-Colijn belet is geworden! En dat zyn nu de menschen, die het van de daken der huizen hebben geschreeuwd dat 't kabinet Heemskerk ons land uit het militaire moeras zou reddenHet zou alleen belachelijk zijn, als het niet zoo treurig was. Was het niet de begeerte naar nieuwe dubbeltjes zonder waarborgen voor de secte- scholen en de macht om de baantjes te verdeelen, die de beruchte coalitie in stand houdt, ze zou reeds lang uit elkaar zyn gespat. Dat de coalitie een schandelijk valsch spel gespeeld heeft met de antithese-leuze zal de kiezers toch nu wel helder voor oogen staan. Dat kunnen ze bovendien leeren uit de aanstaande Gemeenteraadsverkiezin gen, waarby in sommige plaatsen als bv. Bussum zich een feitelijk bloc vormt tegen de Roomschen. Een frappant staaltje van de wijze, waarop clericale candidaten durven optreden, hoorde 'k dezer dagen in 't Zuid- Hollandsche dorp W. Daar was een liberale vacature, waarvoor echter ook eenchriste liik-historisch candidaat was gesteld. Deze vroeg in een brief den Katholieken pastoor om zyn steun en schreef daarin woordelijk, dat de Eerwaarde Heer dien niet kon wei geren, „omdat antirevolutionairen, christe- lyk-hietorischen en roomschen Onzen Lieven Heer nader staan dan de liberalen." Men verbaast zich over zulk een schandelijke aanmatiging. Meneer pastoor was het in- tusschen met den christelijk historischen candidaat blijkbaar niet eens, want door zyn invloed werd de liberaal gekozen! Mr. Lohman heeft het terecht gezegd de heele coalitie is niets dan een zaak van taktiek. En juist, omdat de christelyk-histo- rischen zoo flink prpflteeren van den te verdeelen buit, is er geen grooter verdediger van de coalitie dan meneer Lohman, hoe hy in z'n blad ook over 't staatssocialisme van Talma moppert. Ter wille van de baantjes slikt hy dat ten- slotte echter. Voor de Kamer uiteenging is het er een oogenblik Spaansch toegegaan. 'tWas de schuld van mr. Lohman. Voor hem is de soc.-democratiscbe afgevaardigde gchaper zoowat hetzelfde als een roode lap voor 'n stier. By het minste zitten die twee elkaar in 'thaar en gewoonlijk maakt mr Lohman zich zoo spinnijdig, dat hij in dezelfde grof heden vervalt, die hy den heer Schaper verwijt. Voor den laatste natuurlijk een welkome gelegenheid om met tergende kalmte mr. Lohman een welverdiende reprimande toe te dienen. Als de Kamer den 20sten Juni weer bij eenkomt, zal zy wel ten spoedigste de vraagpunten over de ziekteverzekering be spreken. Daarbij zullen o.a. ter sprake komen de rompslompige ziekteraden, de vraag of' geneeskundige hulp niet wettelijk verplich tend moet worden gesteld en de kwestie, hoe de reeds bestaande ziekenfondsen ver drukking door de van staatswege erkende fondsen zullen ontkomen. Van de houding die de Kamer aanneemt tegenover deze vraagpunten hangt het ministeriëele leven van minister Talma af. Doch, zelfs al zou de Kamer zich op alle drie punten tegen den minister verklaren, hij zal er wel niet om heengaan. De machtsbegeerte dezer regeerders is veel te groot om voor zulke kleinigheden als een Kamervotum op zij te gaan. Wie thans op Scheveningen bomt, raad ik ten sterkste aan een bezoek te brengen aan Seinpost. Daar treedt een duizendkun stenaar op, Sylvester Schftffer, die door z'n ongelooflijke prestatie's het publiek even paf doet staan als baron Lehman het was over de prompte behandeling zijner ridderaffaires door juffrouw Mathilde en den heer Van Oberma. De drukte moet overigens op de badplaats nog komen. De laatste dagen zyn te guur geweest om den stroom van bezoekers naar het zeestrand te leiden. Als Vrijdag het Philharmonische orkest zijn eerste muziekavond geeft, kan het bad seizoen eerst met recht geopend worden geacht. Want aan dat orkest heeft de Kur- hausbezoeker zyn liefde verpand en voor een echten Hègenèr is het Kurhaus zonder dat orkest iets onbestaanbaars. In heel Nederland zyn natuurlijk geen goede orkes ten te vinden, zal 't goed zijn, dan moet het uit den vreemde komen. Dat is nu eenmaal de leelyke trek in onze volksaard. Men denke maar, hoe ook menig Flakkeesch rentenier een Amerikaansch zwendelpapier verkiest boven een solied Nederlandsch effect! Plaatselijk Nieuws. Nu was Julia vry. Nu kon zij de vleugels uitslaan. Maar waarheen Hier kon zij niet langer bly ven. En Frits'? Ach, Frits leefde nog slechts voor zyn wetenschap en voor zijn patiënten. Hy ging met de regelmatig heid van een uurwerk de deur uit, kwam thuis, hield zyn spreekuren, en reed daarop in zijn koetsje om zyn visites te maken in den omtrek, want tot ver buiten het stadje was hij de meest gezochte geneesheer, vooral sedert den dood van den ouden Kartum. De kinderen liepen hem op de straat na, de volwassenen dweepten met hem en zeiden: „dokter Roettger is ook een arts voor de ziel"alleen hier schenen zyn lippen verstomd, hier, waar de herinnering aan verloren geluk hem uit alle hoeken tegengrijnsde. Ja, zij moest weg hier was zij in waarheid „onnut" geworden. Tegen den avond kwam zy in de kamer by tante Mina, die achterhaar geraniums zat te breien. Zy had juist voor het avond eten asperges gestoken en rustte nu een beetje uitzy was nog flink in de weer en liet zich voor het huishouden niets uit de handen nemen. Na het avondeten ga ik nog even naar het kerkhof, Julia. Als Frits later mocht komen, moet Louise versche asperjesvoor hem koken. Ben je klaar met opruimen? - Ja tante, en ik wilde eens even met MIDDELHAKNIS- Lijst van onbekende brie ven over do le helft Juni 1911uit Mid- delharnisGuldemond Boskoop. De brand die Woensdag op de hofstede van A. B. plaats had is ontstaan doordat kin deren die het gevaar nog niet beseffen, een klamp met stroo in brand hebben gestoken. Gelukkig dat de hoeveelheid stroo niet zoo groot was, en dat er spoedig veel hulp kwam toesnellen, waardoor grooter onheil is voorkomen. De bouwhoeve met landerijen bewoond door den landbouwer J. L Jacobs onder deze gemeente, is ten verzoeke van de eigenaars de heeren Kolkman te Dordrecht in opbod gebracht, en werd door verschil lende koopers ingezet voor 54.405 gld. de 70 gemeten. Door den heer Officier van Justitie is hooger beroep aangeteekend, tegen de uit spraak, der straf in zake den Rijksveldwach ter W. K. By de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woning aan de Stationsweg voor de wed. van H. v. d. Tol. werd inge schreven voor: timmerwerk, wed. A. Lamport, Oude Tonge f 1935,— A. Langbroek 2365, J. Both, Den Bommel 2274, A. v. d. Doel, Sommelsdyk 2647, D. de Rooy, Oude Tonge 2345, - M. Mooyaard, 2325,— 0. Snyder, 2200,- L. Boot, 2199,— P. Meyer, Middelharnis 2424,— Smidswerk. wed. W. Nieuwland, Middelh. 345,- P. Snijder, 295,- A. A. G. Bulh, 307,— J. v. Strien Sr., 355,80 J. v. Strien Jr., 348,07 R. v. d. d. Rovaart, 35ö|90 Verf wérk. W. Buis, Middelh. voor eenmaal 390, nog eenmaal verven in 't volgend jaar dan voor 497,— Naar men verneemt zyn door de a.-r. kiesvereeniging voor de a.s. verkiezing voor leden van de gemeenteraad candidaat ge steld, de heeren T. Schilperoord (aftr.), J. v. d. Slik, C. A. Tiemens en J. Vroegindeweij Lz., terwijl de heer L. Korvink (aftr.) zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. SOMMELSDIJK, HetlO-jaiig dochtertje van D. Joppe Iz. kwam onder het spelen zoodanig te vallen dat zy haar arm brak. De eventueels stemmingen en herstem mingen voor leden van den gemeenteraad ter vervulling van de plaatsen, open vallen de wegens periodieke aftredingen en de vier nieuwe plaatsen wegens vermeerdering dei- bevolking, zullen op afzonderlijke dagen worden gehouden, welke dagen later worden bekend gemaakt. Het dochtertje van A. de Korte, is den lOen dezer voor haar gezondheid, onder geleide van een onderwijzer, voor on bepaal den tyd naar de gezondheidskolonie te Kat wijk aan Zee vertrokken. MELISSANT- De beproeving der brand spuit zal in deze gemeente plaats hebben op Woensdag 21 Juni a.s. des avonds half zeven, op het plein voor het gemeentehuis. Op Maandag 19 Juni a.s. zal in deze ge meente een collecte langs de huizen wor den gehouden ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst. Ziet u, tante Rika heeft my tot erfgename gemaakt van haar kleine nalatenschap— dat was .wèl goed van haar Niet meer dan een staaltje van haar plicht," zei Mina droogjes. Maar nu wou ik u vragen, of u aan de oude meubeltjes, waar ik zoo aan gehecht beD, hier in huis een plaatsje zoudt willen gevenmeenemen kan ik ze niet. Meenemen? Waarheen? De wijde wereld in, tante Wat zou ik hier moeten doen Hm, daar heb je eigenlijk geen ongelijk mee. Nu, laat ze dan maar gerust hier er is plaats genoeg, helaas-" Zy moest even haar bril afnemen om de glazen, die vochtig waren geworden, schoon te maken Nu ik wensch je veol geluk je hebt het in de ruimte verdiend Ik dacht niet, dat ik 't op myn ouden dag zóó eenzaam zou krijgen." Zoo sprekend stond zij op en liep naar de deur. Als je nog geen trek hebt, wacht dan met eten tot Frits komt. Julia knikte haar toe en liep naar den tuin, waar zij op een bank ging zitten en droomerig voor zich uit bleef staren. Na een poosje kwam Mina terug en sneed een paar rozen van een centifoliönstruik. Dat waren Rika's lievelingsbloemen, OUDDOUP. De landbouwknecht. A. Sperling had deze week het ongeluk van een voer hooi te vallen en zich ernstig te bezeeren. NIEUWE TONGE- Door den heer Burge meester dezer gemeente is eene openbare vergadering van den Raad belegd tegen Woensdag den 21 Juni a.s. des vm.IOure. OUDE TONGE. Vanaf 12 Juni 1.1. zyn de formulieren voor candidaatstelling voor den gemeenteraad ter gemeente-secretarie ver krijgbaar. In den loop dezer week zijn de werk zaamheden van het verhoogen en verzwaren van den dijk voor den Zuiderlandschen polder afgeloopen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat er in deze gemeente van 15 Mei 1911 tot 15 Juni 1911 geen sterfgeval heeft plaats gehad. Binnenland. Te Fijnaart is een jonge dame, die per fiets een toertje maakte, even buiten deze gemeente door een tot nu toe onbekend gebleven persoon aangerand, van haar porte monnaie beroofd en met fiets en al in een sloot geworpen. Wintersport iu Juni. Men meldt aan de L. Ct., dat het Woens dagnamiddag tusschen halfeen en half twee te Bergum zoo ontzettend gehageld heeft, dat jongens hun sleedjes naar buiten haalden om zich met wintersche sport te vermaken. De hagel, die een dikke laag vormde, moest met schoppen verwijderd worden. Deze hevige hagelbui heeft groots schade aan de veldvruchten veroorzaakt. Te Gaanderen is een kindje in een pot kokend water gevallen en jammerlijk om gekomen. Het besluit tot opheffing van de militaire apotheek te Vlissingen is door den Minister van Oorlog ingetrokken. Een jongmensch te Utrecht vond een spaarbankboekje, waarop f 930 was inge schreven. Hy bezorgde het aan den eigenaar en kreeg tot belooning een dubbeltje 1 Een bijdehandje Op den Ouden Scheveningschenweg kwa men twee fietsrijdsters ondanks haar bellen, in aanrijding met een paar wandelaars, (vrouw en man) welke laatste zich daarover zóó boos maakte, dat hy de meisjes hevige verwijten deed en ze op tegenwerpingen, gemeene scheldwoorden toevoegde. Een dei- meisjes trok zich deze beleedigingzóó aan, dat zij den man luid gillend te lijf ging en er zóó op sloeg, dat hij voor eigen vei ligheid het hazenpad koos. Kamerleden naar Rome De Haagsche correspondent van den Tyd. meldt Een zeer groot getal leden der Kamer zullen dit jaar hun vacautie uitstrekken tot verre voorbij de samenkomst der Kamer in September. In October wordt toch te Rome het interparlementair congres ge houden, waarheen, naar mijn zegsman zeide, wel een 25 leden gaan. Aangevallen. De smid K. P. fietste Maan dag van Winsterswij k naar Aalten. Onder weg werd hy door een drietal personen aangevallen waarvan twee hem op een flinke dracht slaag onthaalden en de derde zich met zyn flets uit de voeten maakte. Automobiel-ongeluk. Omstreeks halfelfhad Maandagochtend op den Sloterweg te Amsterdam een vry ernstig automobielon geluk plaats. Een dokter uit Haarlem, die in zijn auto deD Sloterweg afreed, had het ongeluk een voorbijganger aan te rijden, zoodat de man ernstig gekwetst werd. De man is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam vervoerd en daar in vry ernsti- geu toestand opgenomen. Een treurig ongeluk. Maandagmiddag deel de wed. Theijs, wonende in de Fabristraat te Schiedam, aan de poliiie mede, dat zy haar 2J/2 jarig dochtertje vermiste. Helaas bleek het kind in de sloot achter de ouder lijke woning te zijn geraakt, zonder dat iemand dit had bemerkt. Een paar uur na dat de moeder het kind had vermist, onge veer half vijf werd het in die sloot gevon den het was in de modder gestikt. Een dokter, die spoedig verscheen, kon dienten gevolge slechts den dood constateeren. Goed afgeloopen. Dinsdagmorgen zijn vlak in de nabijheid van het station der Staats spoorwegen te Leeuwarden van den perso-jl nentrein 500, die te 8 uur 23 aldaar vaul Groningen aankomt, tengevolge van het tel vroeg overhalen van den wissel, de machine! en een bagagewagen ontspoord. Gelukkig! had de trein, die even te voren voor een! brug had moeten wachten, slechts een ge-1 ringe snelheid; anders waren de gevolgen! niet te overzien geweest. Nu bepaalde deze! zich tot eenige materieele schade. De rei f zigers naar Harlingen hadden twintig rni-l nuten, die naar Groningen ongeveer 2 uurl oponthoud. Omstreeks halftwaalf was del baan weer vry. Vrijdagmorgen bleef het huisje van del naaister Johanna S teZoetermeer-Zegwaard, T gesloten, waarop de buren zich toegang I verschaften en haar achterover op den grond I bij de tafel vonden liggen. Dr. Duijster, die direct ontboden werd,| constateerde, dat de dood enkelo uren ge- f leden was ingetreden. De penningmeester der Vrije Universiteit I te Amsterdam, ontving van mevr. N. N. f voor een nieuw gebouw" f500. De familie G. te Vlissingen, ontving be richt uit Stettin, dat haar 16 jarige zoon op 2yn schip aldaar met een arm tusschen de stoomwinsch is terecht gekomen. Dit lichaamsdeel werd zoo verwond, dat het moet worden afgezet. Havenwerken in Indië. Te 's Gravenhago is telegrafisch bericht ingekomen, dat de Gouv.-Generaal van Oo3t-Indië aan de Hollandsche Aanneming- Maatschappij in Don Haag het uitvoeren van de havenwerken te Soerabaja beeft le zij. „Tk zal de eerste ervan voor haar medenemen." Toen ging zy naar het kerkhof. Om den hoek .kwam zy haar zoon tegen. - Ik ga de graven bezoeken," zeide zij tot hem in 't voorbijgaan. „Ga maar alleen eten Weetje 'tal? Juultje gaat ons verlaten. Nu, wy kunnen haar niet houden, nu Rika dood is. Hij zag haar na zonder een woord te spreken. Hij had nog een paar bezoeken af te leggen, maar, zoo geduldig hy anders zyn patiënten aanhoorde, zoo verstrooid was hy thans. Hij wist zelf niet waarom hij vandaag den kortsten weg naar huis nam, door een zijstraatje, dat op den Rijnoever uitkwam. Sedert dien onheilsdag had hy het nooit meer betreden Maar de golven, die hem zyn lieveling hadden ontroofd, waarin zich zoo vol moed een jong leven had gestort, om die schat voor hem te red den, waren immers reeds lang door den Oceaan verzwolgenMocht hy dien anderen, die nu zoo helder als kristal daarhenen vloeiden, er een verwijt van maken Hoe lachte de lente! Daar naderde een stoomboot nu be schreef zy een grooten boog en legde aan den steiger aan. Op het hek stoüd een slanke vrouwengestalte, zy wuifde met een witten doek Afscheidsgroeten Hij huiverde. Zoo dit Julia eens ware! In zake de havenverbetering te Makas sar, voor de uitvoering van welke tegelijk een voordracht was ingediend, is nog niets bekend, Een roover in het bosch 1 In het Bosch van Bredius, by Naarden, had Dinsdag een brutale aanranding plaats: Een dame uit Amsterdam, voor haar gezondheid te Bussem verblijf houdend, maakte per fiets een tochtje door genoemd bosch. Op zeker oogenblik raakte zy verdwaald en vroeg een fatsoenlijk gekleed fietsrijder naar den goeden weg. Deze zeide van de politie te zyn en beduidde haar hem te volgen, waaraan de dame voldeed. Op een stille plek aangeko men, greep de man haar by de keel, wierp haar op den grond en eischte haar geld. Zy zeide niet meer dan i' 12 by zich te hebben, docb moest dit afgeven, waarop de onverlaat zich daarmee uit de voeten maakte. De dame gaf van het feit kennis aan den rijksveldwachtei van Huizen, die onmiddellijk een onderzoek instelde, hetwelk tot resultaat had, dat een straatmaker uit Hilversum weid gearresteerd. Deze blijft echter alles ontkennen. Van een brand in een dorp I Men meld uit Pannerden aan den Geld; In een dorp tusscneu Arnhem en Nijme gen sloeg dezer dagen b) een zware on weersbui de bliksem in een huis, dat weldra in lichtelaaie stond. De brandklok werd geluid ne! alsof er een groote feestdag was dat wil zeggen met twee klokken en de brandweermannen verzamelden zich voor het brandweergebouw, overleggende, of men uit zou rukken of niet. De een vond „het wel wat ver", een ander meende „dat het wel uit zou regenen" ou een ander zei: „dat als men uittrok, de spuit on de slangen nat en modderig werden en men ze nog niet weer droog had". Maar toen, na eenige minuten meer oploop van volk kwam, vond 't grootste gedeelte toch beter om er efkens her te gaan. Treurige toestanden Te Zaandam werd iemand, die het vorige jaar f 1000 heeft verdiend, wegens huur schuld uit zyn woning gezet. Hy en zijn gezin vrouw en 7 kindereu werden by familie onder dak genomen. De vorige week verdiende hy f 41, sprong op de fiets en reed weg I Het geduld der familie was uu uilen het gezin werd op straat gezet. Het Armbestuur zorgde daarop voor een woning. Toen al bet geld verteerd was, kwam manlief in den schoot van het gezin terug Tel. Aangerand. Zaterdagavond is een scha renslijper, bijgenaamd „de kleine Frits", die zich in den hollen weg, welke van Maas tricht naar het forlSt.Pieter leidt, te slapen had gelegd, iu zyn slaap mishandeld. Om streeks elf uur werd hy met een trap ge wekt. Op zyn vraag, waarom men hem niet Toen hij den drempel van zyn huis be trad, voud hy een rozeknopje voor zyn voe ten liggen. Zonder twijfel had zijn moeder het laten vallen. Hy bukte zich en raapte het op. Ach, rozengeur! "Was hy dan dood geweest jarenlang? Hij wankelde onder den notenboom zat Julia. Zy keek hem aan met haar zachte, donkere oogen, zoo teeder, zoo geduldig als 'n zuster evenals zy dien geheelen droeven tijd had gedaan. Nu stond zy op en kwam hem tegemoet. Frits! Welk een verrukking lag in haar stem. Frits, jij in den tuin Maar 't is ook een goddelijke avond. Zou je niet hier buiten willen eten Hy knikte, zette zich op de bank neder en zag haar met weemoedige blikken na toen zij met haar veerkrachtigen tred der tuin doorliep. Hoe zou het zyn, als die tred niet meei door het huis weerklonk Op eens vloog er iets door de lucht, dai juist voor de voeten van het meisje terech kwam. Zy bukte en hield een bont gekleur den bal in de hand. In hetzelfde oogenblil kwam er uit den tuin van den buurmai een blonde krullebol over den muur gluren „Vangen!" riep Julia, terwijl zij den ba terugwierp, en, toen het kind het speelgoet lachend achterna liep, lachte ook zy en dez< jiet liggen, kreeg hy zyn politie." Dat g' man, waarop hy met zijn hoofd kreeg. Een hij een stekende pyn raüders doorzochten hem half bewusteloo: Den volgenden m voorbijgangers. Zijn waren geheel bebloed. Ly'A; gevtecht. Uit he lijk opgehaald van een die sinds 1.1. Zondaga^ woning te Amsterdai Onder den invloed. C sterken drank is de 3. de Waal geraakt en Het was een heele o aan de la Sablonière-k zoontje van mr. Van de rollende in zijn wagei hoogen afloopenden w dat het omkantelde en kop in het water roldi nog een oude stadstuij en de kleine drenkeli een heel eind van den was er gelukkig een klo Van Achterberg, mr. ti; foort, toevallig hiervoi de buurt, die dadelijk water sprong en het vi zeer ontdaan, op het c Dinsdagmorgen had een droevig ongeluk p: Het 10-jarig dochterv v. d. Broek wilde de toen de tram reeds i naderde, zoodat een lijk was. Het arme k machine terecht en g uur te hebben geleefd Het personeel van men zegt geen schuld Het mond- en klauw Noord-Brabant Le beert; Te Berkel (Tilburg) zy reeds 7 en te Rijen ret gevreesde ziekte aange Bezoek van de Konir aan Bri Uit Brussel meldt m De datum van den ft Nederlandsche Kamer hier ter gelegenheid va; H. M. de Koningin en drik aan het Belgische 1 is bepaald op 27 Juli. Ziehier een volledige Ifl de Nederlandsche gezai secretaris in België, de suis hier te lande, de van buitenland8che zake de generaal-commanda de gouverneur van Bra: ter en wethouders van I ton buitenlandsche Kam in België, de voorzitten-! Kamers van koophande- Dusseldorp, Smyrna en zifters der Kamers van sterdam en Rotterdam, secretaris van de Maats heid, de Voorzitters der eenigingen te Brussel gi tegenwoordigers der per De Nederlandsche Vere- digheid te Brussel heeft: hare bedeelden het verb eeu feest te doen zijn, t vele giften om gedurenc; Nederlandsche armen te; maal te kunnen aanbiec Vele andere plannen lucht, maar één zaak i: landsehe kolonie zal zie zoo gedonkwaardige dag laten en op waardige w den vreemde omhoog te! In den trein die 8.20 -i dam via Gouda naar V is 660 jeugdig veekoopm:: de hy door een zich to coupé bevindenden po! gewaarschuwd, door kw f 30 met kaartspel afhai Te Barneveld begint meeldauw weer op het fcj hout te vertoonen. Voor worden door deze ziekte volge waarvan het hout groei geschaad wordt, 1 Houdt dat volkje op e< Te Bellingwolde en Bo: chaussees gedetacheeid, i dubbele blank trof het mai dat het ontwaakte uit den dat het opzwol van gloeie het volle menscheugeluk. Na enkele minuten kwa de borden. Hoe bekoorlyl1 haar blijdschap hem in d! drie lange, bange jaren Zy aten zwijgend en bes' den stralen der ondergaa; Eensklaps stond hy open i Julia, moeder zegt.i verlaten. Zy knikte bevestigend. Waarom, Julia? Waarom Ik ben h. 'n onnut," antwoordde z glimlachen, doch haar or tranen. Onnut... jy? Hij vatte haar beide h, die in de zyne. Ach, Julia, met hetz<' de zon aan den hemel k en haar vragen, van well de aarde. Ontroerd bukte hy ziet; handen aan zyn oogen en verwarring opsprong, trol kens aan zyn borst en sta vragenden blik in dat bl. schrik de fijne lijnen g

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 2