welkom te heeten en te ingstellend nam Z. K. H. eszelfs bezienswaardig- uw, waarbij de heer Snel rlichtte en de door hem jen verstrekte. Blijkbaar nder een aangenamen ogen bezoeker, die met en tijd in het bedehuis vereerend hoog bezoek, het voorrecht te beurt Hare Majesteit, onze ogin in ons midden te Naar wij vernemen is 3oom, drukkerspatroon sn de heeren Hahn en voorzitter en secretaris lam van den Typogra- cht ingediend. De heer aleedigd doordat in een Typografenbond door eekend, hij voor onder- maakt, omdat hij tijdens Irukkerij Hemony daar rrichtte. De heer Boom [ch tot schadevergoeding .en ingelijfde milliciens ngmensch van 19 jaar, r1 dijk, te Amsterdam, is i van de Hollandsche logen. piano en een kist met ootendeels verbrand. ;en op meel hte vergadering van den h, te Wildervank waar aren vertegenwoordigd, stemmen besloten, de {en haar voorstel tot het ilbelasting in te trekken, en bond zijn uitsluitend dbouwerszoons, die on- 'cursussen of landbouw- >n genoten. atig weer in de laatste i daaropvolgende zomer de meeste jaren de be- :te met groote hevigheid loof der planten, zoodat oeien; terwijl ook de .ngzaam voortwoekeren worden aangetast. In de de Bourgondische) pap end middel tegen deze t, een voldoend aantal tijd op de planten uit en het loof, maar ook ed als geheel ziektevrij van den landbouw te aan het Instituut voor .Wageningen, is grati3 l een brochure, waarin men de ziekte bij haar herkennen en hoe en Jordeauxsche pap moet en. wanneer hij maarden ven raad met de noodige jzins belangrijke schade .ardappelziekte te lijden. 74 jaar, wonende van Amsterdam, werd door rgeloopen. Zij viel en ;en. -men8ch dames en kinderen" is el bekend. Lionel heeft nten opgeslagen in het aeeft zich daar laten bo smand gedacht hebben, dood gewoon menschen- zooveel gelijkt op een .evogeltjeop een keteltje de oolijkheid over zijn clienvelletje een gepre- kken en wel zoo, dat het at hem te Brommenberg l had, ontdekte het be- onds zijn leeuwenhuid a gewoon mensch door agenschap heeft hij een ontvluchten door den cel. Hij werd echter ijj zijn cel wou verlaten, verd hi) zekerder opge- H. Ct. was sprakeloos in een dijn arme jongen I" was le lippen kwam. vrouw I Zwijgen den weenden. Het geluk 3 levens was vernietigd. 5TUK XIX. verscheen Theresenog jly'ke woning. De oude izelde, was 'geheel en al den, zijn anders nog zoo ras gebroken. Ieder wist waszijn eerlijke naam jladen. ar in 't leven gebleven," sn was alles nog ge- wierp hij op het kleine )emen was bedolven en onden de ouders hij et doode kind tusschen edragen. •uden, snikkeuden man. ir," zeide hy. „Wij gaan (Wordt vervolgd.) hoe trappisten leven. De „N. Rott, Crt," ontleent aan een proefschrift over het voedingsvraagstuk, waarmee de heer L.-H. van Romunde te Utrecht den graad van doctor in de geneeskunde heeft behaald, het volgende over den leefregel der trappisten „In een hunner kloosters hier te lande wensch ik den lezer binnen te leiden om hem een denkbeeld te geven van het private leven van den trappist. „'t is 2 uur in den nacht, als het kapel klokje luidt, en het uur van opstaan we derom is aangebroken. Na even hun han den en gezicht te hebben gewasschen, be geven zich de monniken zwiigend naar de kapel, waar de godsdienstige plechtigheden tot ongeveer 6 uur duren. Daarna ontbijt (mixt genaamd) vervolgens arbeid, in den vorm van handenarbeid of studie; tegen 9 uur „tusschentijd" tot 93/4, daarna weder geestelijke oefeningen in de kapel tot 11 uur, waarna direkt het middagmaal wordt gebruikt. Vau 12—lis er middagrust en leg gen zich de kloosterlingen te bed, daarna tusschentyd. Om 2 uur begin van den ar beid tot 4.30, daarna weer tusschentijd tot 5.15, vervolgens kerkelijke oefeningen. Om uur avondmaal, verder gevolgd door oefeningen in de kapel, waarna de kloos terlingen naar de slaapzaal gaan om zich tegen 8 uur gekleed ter ruste te begeven. „Ziedaar de dagorde van den trappist, een dagorde, ^die jaar in, jaar uit, blijft. „Des winters vervalt de middagrust en gaat men om 7 uur naar bed. „Ook is het nog wel vermeldenswaard dat de trappisten nooit met elkaar mogen spreken, ook niet met anderen, tenzij net uitdrukkelijk verlof van hun overste. Moch ten zij op een of andere wijze eikaars hulp noodig hebben, zoo maken zij dit elkaar door gebaren duidelijk. „Den tusschentijd dien zij hebben, brengen zij door met wandelen in de kloostertuinen en gangen, met lezen of mediteeren Voor het overige kunnen zij dien tijd doorbrengen in een daarvoor bestemd vertrek, heteeni- ge dat en dan nog alleen maar bij strenge koude verwarmd wordt. „De trappisten krijgen hun maaltijden in 2 porties in potten opgediend. De eerste bevat de karnemelksche pap, die eiken dag dezelfde is. Soms erwtensoep, bereid met erwten soepgroenten, water met zout. De tweede portie bevat aardappelen, groenten en een lepel botersaus; op sommige dagen olie in plaats van botersaus. „Het voornaamste kenmerkt der trappis tenvoeding, is wel, dat deze nooit vleesch of visch bovat en bij do bereiding van bo tersaus alleen van dierlijk vet gebruik wordt gemaakt. Het eenige dierlijke voedsel is overigens melk. Bij ziekte kan dispensatie worden verleend, tot het gebruik van eieren zelfs tot vleeschvoeding. Een heer en een dame uit Amsterdam, die den len Pinksterdag per electrische tram reden in de richting Zeist, moesten hun reis onderbreken. Nabij de sluis viel de mantel der dame uit de tram. Mijnheer zag dit en sprong uit de in vollen gang zijnde tram. H(j viel op straat neder en bleef aanvankelijk liggen, Toen men hem opbeurde, bleek hij gelukkig enkel uitwen dige verwondingen te hebben bekomen. Na door dr. H. K. Lette verbonden te zijn kon den zij de terugreis weder aanvaarden. Ook wel wat roekeloos om zich zoo voor een mantel te wagen. Maar.... 't was een damesmantel I Twee personen te Roon, die wegens een oude veete reeds lang op elkaar loerden, ontmoeten elkaar Zondagavond op de Dorps straat. Zonder eenige aanleiding zeide de een tot de ander, wil ik je nu maar eens den strot afsnijden? Waarop de aange sprokene ging loopen maar hij werd door den bedreiger achterhaald, die hem daarop zoodanig met een mes in hals en handen verwonde, dat hij direct onder geneeskun dige behandeling moest worden gesteld. Nadat door dr. v. IJseldoorn de wonden waren verbonden, werd hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd. De dader werd den volgenden morgen onder politiegeleide naar Rotterdam overgebracht. Minderwaardig vleesch Te Haaften zijn de vorige week alle leden van een gezin, de ouders en 4 kinderen, ernstig ziek geworden na het eten van soep, waarin vermoedelijk minderwaardig vleesch of spek is gebruikt. Een der klein tjes is er zeer slecht aan toe. Te Spijkeni8se worden door den Rijks veearts J. C. v. Buuren, uit Zuidland, onge veer 200 varkens ingeënt tegen de gevreesde vlekziekte. Dinsdagmorgen half 9 brak te Putters hoek een felle brand uit, bij den schilder C. v, Stigt. Het huis en de schilderswinkel werden in korten tijd in de asch gelegd. Oorzaak onbekend. Alles was geassureerd. De brandweer hoeft de belendende huizen kunnen sparen. Van de in de Buitenhaven te Willemstad gezonken ijzeren aak, van schipper W. De Korte, is men, na veel arbeids, erin geslaagd, de lading grint te lossen en het schip te lichten, waarmede zich een 25-tal visschers en schippers uit Willemstad zeer verdienste lijk hebben gemaakt, daar ze al dat werk gratis hebben verricht, aangezien de schip per die niet verzekerd was, te arm is om de onkosten te betalen. Het lek van het schip is vermoedelijk ontstaan, doordat dit mot laag water op een steen stiet. Op de scheepswerf van Gebr. v. Houweling zal het worden hersteld. Prambozen-keverl Men meldt uit Zundert aan de 's H. Ct.: Ook hier richt de bekende frambozen-ke ver in de kweekersen enorme schade aan, men moet echter niet denken dat hiertegen niets te doen valt. Sedert geruimen tijd worden in Zundert en omgeving, door ver scheidene kweekers met het meeste succes de volgende middeltjes toegepast. Men neemt een oude parapluie, opent de zelve en drenkt ze flink met petroleum, daarna plaatst men ze op den grond, vlak ONZ tegen den frambozenstruikeen ander neemt een stokje, slaat aan den tegenover- gestelden kant even tegen den staak, waar tegen de framboos opgebonden is, de ke vertjes vallen in de parapluie en zijn on middellijk dood. Men moet nu niet meenen dat dit niet om te doen is, probeert het eens en dan zult u zien hoeveel kevertjes, in betrekkelijk kor ten tyd, door 2 personen op deze wijze ver nield worden. Dit dient te geschieden 's morgens vóór zonsopgang, want zoodra de zon in 't zicht is, vliegen de kevertjes de lucht in bij de minste beweging, en natuurlijk is alsdan het vangen afgeloopen. Het is bepaald aardig hier reeds van af vier uren 's morgens dat.ijverige volkje bezig te zien en weest verzekerd, dat meti op deze wijze duizenden kilo's frambozen spaart. Een drijvend bioscoop-theater. Van de scheepsbouwwerf van do ürma gebroeders Boot te Leiderdorp is gisteren met goed ge volg te water gelateneen vaartuig, lang 50, breed 8 meters, bestemd om ingericht te worden als drijvend Bioscoop Theater, de af- deeling van dit schip bestemd voor theater is zoo groot dat er voldoende ruimte is voor 430 zitplaatsen. Het geheel zal in Moorschen stijl worden afgewerkt en vele Hollandsche, Belgische en Fransche plaatsen bezoeken. De onderneming van dit Theaterschip gaat uit van de heeren A. A. Weers C. M A. van Alphen te Den Haag, die op het gebied van cinematografie het allernieuwst zullen exploiteeren. Auto-ongeluk met doodelijken afloop. Een vrouw in het Noord Hollandsch dorp Heilo, die Woensdagmorgen door een auto, waarin een Belgische familie was gezeten, werd overreden, is in den loop van den middag aan de bekomen wonden en kneuzingen overleden. Buitenland. Dioradin. Bij dr. Aladar Szendeffy. De correspondent van de Nieuwe Rott. Ctr. schrijft uit Boedapest, 4 Juni In een der nieuwe huurpaleizen in de Nadorststraat, vlak bij het parlementsge bouw, zoo werd mij gezegd, bevindt zich het laboratorium van dr. Szendeffy, die het nieuwe middel tegen tuberculose, diora din genaamd, ontdekt heeft. Toen ik daar vanmiddag heenging, en in het wit marmeren portaal van No. 60 de naambordjes der bewoners nakeek, vond ik z(jn naam evenwel niet, en overtuigd dat ik verkeerd ingelicht was, wilde ik reeds weggaan, toen ik ray bedacht dat de portier van dit huis ray wellicht zeggen kon, waar de doctor dan wel woonde. Daarin had ik my niet vergist. „Wel zeker, mijnheer", antwoordde mij de man, „dit paleis is het eigendom van dr. Szendeffy, maar de doctor woont in zijn ander paleis in de Acacia straat. Maar", liet hy daarop volgen, „wat wilt u eigenlijk van den doctor? U weet wellicht niet dat hy al sedert jaren geen praktijk meer uitoefent en het zoo druk heeft, dat hy maar hoogst zelden iemand ontvangt." Ik vertelde hem daarna dat ik een buiten lander was, die maar eenige oogenblikken met den doctor wilde spreken, en dat scheen te helpen. „Geeft u mij dan maar uw kaartje, want ziet u, de doctor woont wel niet hier, maar heeft hier zyn laboratorium, waarin hy van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met zijne assistenten werkt; hij ontvangt hier alleen enkele doctoren die zyn middel in de ziekenhuizen toepassen, en heeft geen tijd andere menschen te ontvangen. Van daar dan ook dat u op de naambordjes zijn naam niet gevonden hebt." Het linker gedeelte van dit huis heeft dr. Szendeffy voor zyn laboratorium en studeer vertrekken laten inrichten, toen hy dit paleis eenige jaren geleden liet bouwen, om hier ongestoord en rustig te kunnen werken. Als buitenlander, begroette de dokter mij in 't Fransch hy verzekerde mij dadelyk dat hy my zeer gaarne eenige oogenblikken te woord stond, omdat hy de West-Euro- peesche journalisten had leeren kennen als menschen, die hun taak ernstig opvatten en in de veronderstelling dan ook dat ik zyne mededeelingen zou kunnen volgen, verklaarde hy zich gaarne bereid my de belangrijkste zaken omtrent het nieuwe geneesmiddel uit te leggen. „Myn streven is altijd geweest," zei dr. Szendeffy, „om een middel te vinden voor de desinfectie der longen en luchtwegen, dat zich reeds by eene betrekkelijk lage temperatuur in zyne samenstellende bestand- deelen splist, en als onderhuidsche inspui ting gegeven voor het grootste gedeelte dooi de ademhalingswerktuigen het lichaam weer verlaat. „De chemische verbinding, die ik daarvoor gebruik, is het radioactieve gepeptoniseerde jodium-menthol, in eene aetherachtige op lossing, waardoor het preparaat reeds bij 37 gr. sublimeert, dat wil zeggen, zich in zyne vluchtige en niet vluchtige bestand- deelen splitst. Het middel bestaat uit 0,0075 gram jodium, 0,06 gram menthol en 0,1 van een druppel radiumoplossing, en hiervan 0,06 gram opgelost in één gram van de fijnste amandelolie. Het radium-barium chloride, waaruit ik myne radiumoplossing maak, is, zooals bekend is, slechts in water oplosbaar, on een groote moeilijkheid was, deze oplossing met de olieverbinding tot een vloeistof te vereenigen; en toch was dit noodig omdat het middel daardoor ge makkelijker opgenomen wordt in het lichaam en ontstekingen door de onder huidsche inspuiting vermeden worden. „Met het reeds lang bekende jodium- mentholt was dit doel niet te bereiken, om dat het zeer vluchtig is, en onder de huid gegeven, zich dadelyk splist in'jodium, dat door de- nieren, en in menthol, dat voor het grootste gedeelte afgezonderd wordt. In deze samenstelling is de boosaardige en vergiftigende werking van het jodium onge E EILANDEN van 10 JUNI meen heftighet organisme wordt er door aangetast en het jodisme treedt op. „Wanneer men daarentegen het radioac tieve gepeptoniseerde jodium-menthol onder de huid inspuit, komt deze verbinding in de longen, waar zy zich eerst splitst; daar zondert zich dan eerst het jodium af, dat zoodoende daar in de zieke weefsels zijne zuiver lokale werking kan uitoefenen. Dit preparaat, dat voor den mensch volkomen onschadelijk is en niet de minste nadeelige gevolgen heeft, werkt daarentegen op de lagere organismen als een snel werkend gift en buitendien als een neutraliseerend raiddel tegen de zoo schadelijke producten der stofwisseling, ptomaine genaamd, die het gevolg zyn der opeenhooping van ba- cillenjin het menscheljjke lichaam, die de zelfde werking hebben op het lichaam als talrijke plantaardige alkaloïden. „Een der onmiddellijke gevolgen van het geneesmiddel is een daling van de tempe ratuur, daar het een gunstigen invloed uit oefent op de zenuwcentra, die den bloedom- loop regelende hoofdzaak blijft evenwel de werking op den tuberkel, daar het de opeengehoopte witte bloedbolletjes zoomede de eencellige rondzwervende leucocyten, die het wezen van den tuberkel vormen, doen ontaarden, en in een vettige massa ver anderen. Daardoor wordt, by het afsterven van den tuberkel, de vormiDg der schadelijke oplosbare ptomaine verhinderd, het slijm vlies der luchtvaten van de long niet meer geprikbeld, zoodat de hoest vermindert en de voorwaarden voor de vorming van nieuwe ontstekingscentra ontbreken. Ten slotte scheidt zich, nadat er een verbinding met het natrium-carbonaat van het bloed ont staan is, zout uit het lichaam af. „De voorwaarden voor eene rationeele bestrijding der tuberculose zyn deihalve aanwezigde ziektekiem wordt vernietigd door een chemotherapeutsch middel dat voor het menschelyk lichaam geen nadeelige gevolgen en buitendien de eigenschap heeft, de schadelijke producten der stofwisseling, die zich bij deze ziekte in hooge mate voor doen, te neutraliseeren. „Dat de proefnemingen op dieren, met name marmotjes, bijzonder gunstig waren, zult u reeds gelezen hebbenniet alleen dat de hevige woekeringen, door inspuitin gen met tuberkelbacillen onstaan, na eenige inspuitingen met het geneesmiddel geheel en al verdwenen, terwijl na dooding geen tuberkelbacil te ontdekken was, ook als voorbehoedmiddel bleek het uitstekend te voldoen, daar de dieren, nadat zij met het middel behandeld waren, volkomen bestand bleken te zijn tegen inspuitingen met tuber kelbacillen. En dezelfde verrassende uit komsten hebben de proeven by menschen opgeleverd waarbij niet vergeten mag wor den dat teringlijders gewoonlijk eerst be handeld worden wanneer de ziekte zich reeds in het tweede of derde stadium bevindt. De resultaten, die dr. Bernheim en dr. Dieupart verkregen hebben,zijn reeds bekend gemaakt, en binnen eenige weken hoop ik dat mijne medewerkers hiei hunne bevin dingen omtrent ongeveer 200 gevallen zul len kunnen bekend maken. Onder hunne patiénten bevond zich o.a een meisje van 22 jaren, dat 14 jaren lang aan tuberculose van de beenderen geleden had en dat sterk etterende wonden in de heupstreek had; 't kind was opgegeven, en mijne medewer kers smaakten de groote voldoeniDg, dat hare wonden reeds na de tiende inspuiting sloten en de patiënte sedert dien tijd voort durend in beterschap toeneemt. Meer wil ik u over de verkregen uitkomsten voor- loopig niet mededeelen, omdat het tegen over mijne medewerkers, die my zoo trouw terzyde gestaan hebben, onkiesch zou zyn maar dit wil ik nog opmerken, dat deze doctoren, nadat zij eenmaal de overtuiging gekregen hadden, dat dioradin de tuberkel bacillen doodt, proeven genomen hebben met andere ziekten, en ook toen even gun stige en verrassende uitkomsten verkregen. Welke deze vooral voor kinderen zoo ge vaarlijke ziekten zyn, zal uit hun verslag blijken. „Welke werking elk bestanddeel van het geneesmiddel uitoefent, kan ik nog niet zeggen daar myne onderzoekingen op dit punt nog niet geëindigd zijn volgens mijne meening spelen in de eerste plaats de alpha- stralen van het radium, en in mindere mate de bêta-stralen, daarbij een groote rol. „Volgens myn voorschrift, wordt het mid del in veertig inspuitingen toegediend, ter wijl bij zeer zware gevallen ook een tweede reeks inspuitingen noodig zyn kan. En dit is wel een beletsel, want dioradin is zeer duur; 1 milligram radium-bariumchloride kost 550 kronen, het menthol dat ik uit Japan laat komen, is eveneens duur, terwy'1 ik alleen Fransche gezuiverde amandelolie kan gebruiken, die eveneens hoog in prys komtdaardoor bedragen de kosten van het preparaat thans nog ruim 1 kroon (50 cents) per inspuiting (zoodat de kosten van 40 inspuitingen f 20 bedragen.) Helaas bezit ik niet het vermogen van Rothschild, en het is my daarom niet mogelijk aan alle collega's in 't buitenland zooveel dioradin te zenden als ik zou willen. Maar aan allen die mij schrijven, zend ik monsters. Ook naar Nederland gaan voortdurend postzen dingenhet sanatorium Oranje Nassau-oord, en vele doctoren hebben erom gevraagd. Maar dat kost alles veel geld, en daarom is het noodig spoedig met de bereiding inliet groot te beginnen, die wellicht goedkooper zijn zal". En met een glimlach toonde hij my een pakje rekeningen van radium- bariumchloride, door hem uit Weenen ontbo den, elke van 1600 kronen voor 3 milligram. Daar een der assistenten mjjn vriendelyken gastheer kwam roepen, was het gesprek hiermede geëindigd na negen uur 's avonds, zeide hy mij, zou hy mij nog gaarne' te woord staan, wanneer-ik hem nogiets wilde vragen; en met het dringende verzoek in myn bericht niets over zyn persoon le schryven, verge zelde dr. Szendeffy mij tot aan de deur van zijn laboratorium. Oplichters uit de groote wereld. Men zal zich herinneren, dat, een paar maanden ge leden een mevrouw Cameron, echtgenoote van een officier te Edinburg en daar in hooge kringen verkeerende, beweerde, op 1911. straat beroofd te zyn van een parelen hals snoer terwyl zij voor een winkel stond en haar man binnen was. Het snoer was by Lloyd's tegen verlies verzekerd voor 6500 p. St., en de officier trachtte dat bedrag"te innen. Spoedig begon men echter het geheele ver haal te wantrouwen, en dezer dagen hebben man en vrouw te Edinburg te recht gestaan onder de beschuldiging, Lloyds te hebben willen oplichten. Er was niets bekend van een roof en het was zeer de vraag of mevr. Cameron ooit zoo'n kostbaar halssnoer had bezeten, wel een snoer van nagemaakte pa relen. Z\j had eenige dagen een echt parel snoer op zicht gehad, en de beschuldiging was, dat zy dat had laten verzekeren. Mevr. Cameron vertelde, dat zij het snoer ten geschenke had gekregen de geldmid delen van de Camerons waren te berooid om een koop van hun zyde aannemelijk te maken van een geheimzinnigen vriend Walker geheeten, die niet ontdekt is kunnen worden. Ten bewijze beriep zy zich op brie ven, waarin die Waker zei, dat de parelen „het loon der zonde1' waren. Zy waren af komstig van een man, die tot zyn, Walker's vrouw, in betrekking had gestaan. Walker's dochter had op haar sterfbed haar vader opgedragen, de parelen te schenken aan mevr. Cameron, aan wie Walker overigens ook zyn eigen liefde betuigde. Een ingewik kelde roman Maar schriftkundigen hielden vol, dat mevr. Cameron die brieven zelf had geschreven. Het vonnis is nu gevallen. De jury heeft beslist, de luitenant Came ron en zyn vrouw zich hadden schuldig ge maakt aan poging tot oplichting. De rech ter veroordeelde beiden tot drie jaar tucht huisstraf. Automobiel-ongelukken. Op de Pinksterda gen zijn in Belgiö verscheidene automobiel ongelukken voorgekomen, waarby-ook men- schenlevens verloren gingen. In het Ter Kameren bosch bij Brussel werd een werk man aangereden en zwaar gewond. De chaf- feur reed door zonder naar zyn slachtoffer om te zien. Te Namen reed een automobiel, die deelnam aan een wedstrijd Brussel-Luik, in volle vaart tegen een telegraafpaal, waar door de bestuurder verwondingen aan hoofd eri borst bekwam. Te Mechelen werd een kind door een automobiel overreden en in hopeloozen toestand weggedragen. Te Wa- remma reed een auto, die de deelnemers aan den wedstrijd Brussel-Luik begeleidde, onder de toeschouwers, doodde er een en verwond de 2 anderen zwaar. Vreeselijke winden. Er is een moorddadige wind, die blaast over zuidelijk Europa, bekend in Italië als de Sirocco, in Spanje als de Salano en in Turkije als de Samiel. Hy komt van de Sahara, waar hy verstikkende zandstor men teweegbrengt. Gedurende zyn overtocbtover de Middellandsche Zee wordt hy vochtig en als hij Europa bereikt, is hy door de vieze votigheid, die hij brengt in de atmos feer, de voorlooper van malariakoortsen. Als die wind blaast, neemt het sterftecijfer in deze streken altyd belanrjjk toe. De mistral- of „mistrel" wind is de schrik van de bezoekers van het zuiden vauFrank- ryk. Het is een snijdende, koude „noord wester" en in sommige tijden van het jaar is het sterftecijfer onder de invaliden er door vermeerderd met soms 50 pCt. in een enkele week. Misschien is de Peruaansc.be „puna" de meest doodelyke van alle winden. Over dag blaast hy, een ondraaglijke hitte bren gend, en wanneer de nacht komt, is hy koud. De reiziger ziet zich daardoor genoodzaakt, plotseling de dunste zyden kleeren te ver wisselen voor de dikste bontstoffen. De wachter van den vuurtoren van Ker- donis op Belle-Ile-en Mer voelde zich het was den 18den April onwel, terwijl hij bezig was de glazon van de lantaarn schoon te maken van het draailicht, waarover hem de zorg is opgedragen. Matelot - zoo heette de torenwachter - woonde met zyn vrouw en vier jonge kinderen in den toren hy was verplicht naar bed te gaan en 's avonds om zeven uur begon zijn doodsstrijd. Zyn vrouw en zyn verschrikte kinderen waren aan zyn sponde. De avond viel, weldra zou het duister zyn en het vuur in den toren brandde nietvrouw Matelot liet haar kin deren bij den stervenden man en klom den toren op om het licht aan te steken. Even nadat zij weer beneden kwam stierf de zieke. Uit haar droefheid werd de arme vrouw door een van haar kinderen tot de werkelijkheid teruggeroepen„Moeder, de lantaarn draait niet!" Inderdaad,hel draai licht stond stil De menschen op zee zouden het dus v.oor een ander, voor een vast licht houden en wat vreeselyke gevolgen kon dat op deze rotskust hebben voor de late visschersbootende nacht was duister en er dreigde storm. Wederom verliet de vrouw den echtgenoot en klom naar boven, waar zy trachtte het licht aan 't draaien te bren gen. Maar het lukte haar niet. Een uur tobde zy, tevergeefs en het vaste licht zou aanleiding kunnen geven tot meer dan één ongeluk. Toen ging de vrouw weer naar beneden en zond haar twee oudste kinderen den toren op, kinderen, tien en zeven jaar oud, en met hun geringe krach ten brachten zy de lantaarn in beweging, de twee kleine kinderen, alleen in den nacht boven op den vuurtoren. Het licht draaide, draaide regelmattig den ganschen nacht en beneden legde de vrouw het lijk van haar man af. De inspecteur der bruggen en wegen van Belle-Ile heeft aan den staat om hulp ge vraagd voor het gezin van den torenwach ter, dat op het oogenblik aan alles gebrek heeft. De vlucht van president Diaz. Thans komen er meerdere bijzonderheden omtrent de tragische vlugt van den gewezen president van Mexico, Porfirio Diaz, uit de hoofdstad waar hij zoolang regeerde. De revolutie woedde reeds in Mexico's stra ten en de verwanten van Diaz hadden hem al wel een week lang gesmeekt om toch te vluchtenmaar de koppige oude man wilde er niet van hooren, totdat hij begreep, dat de 3 positie inderdaad niet langer te houden was. lu koortsachtige haast werd het noodigste bijeengepakt, terwyl buiten voor het paleis een woedende menigte joelde en schreeuwde. De vluchtelingen bereikten door den duis teren nacht in auto's het station. Vier uur 's nachts vertrok de trein. Een verkennings locomotief ging vooruit, daarop volgde een locomotief met twee wagens, gevuld met in fanteristen onbewapend met twee machine geweren. Vervolgens kwam de trein van Porfirio Diaz met een keurkorps genietroe pen. Om 10 uur 's ochtends hielden de op standelingen de verkenningslocomotief aan. Zonder dat er ook maar een woord met de insurgenten gewisseld werd, gooiden de in fanteristen van den tweeden trein de deuren open, richtten de machinegeweren en begon nen dadelyk van vlak bij te schieten op de opstandelingen. Tegelijkertijd kwamen de soldaten den trein uit, stelden zich op langs de lyn en begonnen te vuren. De oude Diaz en zijn zoon kwamen uit hun wagen om te zien hoe het met de zaken stond. Het is niet waar, dat de oude man met een revolver dreigde hij was ongewapend. De meeste opstandelingen die aan den aan val op den trein deelnamen, waren bereden en de machinegeweren van Diaz' escorte brachten spoedig verwarring onder hen te weeg. Binnen 5 minuten waren zy op de vlucht gedreven en kon de reis worden voort gezet. Acht-en-twintigopstandelingen en één soldaat van de regeeringstroepen waren gesneuveld. Het testament van Johan Orth. Gisteren heeft ten hove te Weenen de officieele voor lezing plaats gehad van het testament van den verdwenen aartshertog Johan Orth. De keizer had het reeds Zondagavond geopend en bevel gegeven het testament in zijn ge heel te publiceeren. Het nagelaten vermo gen wordt 3^2 millioen kronen aangegeven. De verdeeling van dit vermogen geschiedt volgens de algemeene aanwijzingen van Johan Orth, volgens de Habsburgsche wet, op de volgende wyze Eén derde deel is voor de vier zonen van den reeds gestorven broer van Johan Orth, den groothertog Wolfling en aartshertogen Joseph Ferdinand, Peter Ferdinand en Hein- rich Ferdinand, Leopold Wülfling werd het erfrecht toegekend, hij en de drie genoemde aartshertogen krijgen dus elk een twaalfde deel van het vermogen. Het tweede deel krijgen de zonen van den reeds gestorven aartsheitog Karl Salvator, de aartshertogen Frans Salvator en Leopold Salvator. Het laatste derde deel krygt de eenige levende broer van Johan Orth, aartshertog Ludwig Salvator die in Palma (een stad op het eiland Majorca) woont, en zich op ont dekkingsreizen in de Middellandsche Zee bevindt. Gebrek aan water te New York. Wegens den geringen regenval der laatste maan den dreig te New-York een ernstige water snood uit te breken. De watervoorraad is tot op de helft geslonken. Daarbij is de kans op grooten regenval eveneens gering en men vreest daarom ernstig, dat de bewoners van New-York gedurende de zomermaanden heel wat van dorst te lijden zullen hebben. De gemeenteraad heeft een som van 100.000 dollars uitgetroken voor een korps van in specteurs, die in de stad van huis tot huis gaan, defecten aau de waterleidingen zullen onderzoeken en de huiseigenaars aansporen, zoo weinig mogelijk water te gebruiken. New-Yorks watervoorziening is reeds sedert een aantal jaren onvoldoende wel is er een nieuwe waterleiding in aanbouw, maar die zal nog binnen driejaren niet klaar zyn. De oudste boom der wereld. DeMexicaan- sche geleerden hebben verklaard in den cypres van Montezuma den oudsten boom van den aardbol te zien. Deze boom, waarvan de bast 118 voet omtrek meet, zou naar de jongste berekeningen 6,150. jaar oud zyn. De Hoakhad van Middeu Afrika, door Humboldt beschreven, en wiens*bast 29 voet doorsnede meet, is „slechts" 5,160 jaar oud De oudste boom in Europa schijnt een pijnboom te zyn op het kerkhof van Tos- tingtal in Schotland, die de 2.500 jaar zou halen, en bij de beide vorige vergeleken, dus nog maar een „broekje"is. In Californiö vindt men dan nog een reus van Marposa, die 4.6S0 jaar oud is. Twee Syriërs in geestelijk gewaad hebben Dinsdag voor den politiei'ech ter te Ci'ewe terecht gestaan. Zij hadden daar van eeni ge Protestantsche geestelijken geld gekregen voor Protestandsche scholen en hospitalen in Toerkestan. Zy vertoonden daarbij een aanbevelingsbrief vanMar Sjimoen, patriarch van de Chaldeeën in het Oosten en andere brieven van bisschoppen hunner kerk. Volgens hun opschrijfboekjes hadden zij samen een f125 opgehaald. Maar de aanbevelingsbrieven bleken onecht en de twee Syriërs werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarna zy het land zullen uitgezet worden. Het meeste van bet geld hadden zy al verteerd. Dr. C. T. Reed, die voor den rechter als tolk optrad hy is vijf jaar verbonden ge weest aan de Anghkaansche zending onder de Syriërs op de grens van Perzië en Toer kestan getuigde, dat er geen andere scho len in dat stuk van de wereld zijn daffdie onderhouden worden door de Anglikaans'che zending en de Roomschen, en in het geheel geen hospitalen. De beschuldigden behooren tot een stam, die bekend staat om zynbe- delkunst. Die stam is, volgens de legende, in de eerste eeuw door den apostel Thomas tot het Christendom bekeerd. In de Middel eeuwen hebben z(j zendelingen uitgezonden tot Peking en de Malabarkust toe. Het is de gewoonte van verscheiden leden van dien stam om de wereld af te reizen, geld ophalende voor allerlei fraaie doeleinden en, thuis gekomen, daarvan zich een huis te bouwen en aangenaam te leven. Er zyn er die, vooral in Amerika, duizenden guldens ophalen. De aanbevelingsbrieven verkoopen zy onder elkaar. De geestelijke gewaden schaffen zy zich in Europa aan. i

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3