ONZE EILANDEN van 27 MEI 1911. gen betaling der kosten aar gesteld. lemeentebestuur is aan detJ p vergunning verleend toT van eene cichorei drogen! alhier. jk Besluit is de heffing van' dden voor den polder Klin- m voor den tyd van drie .lzoo tot 1 Juli 1914. Gemeentepolitie is proces- akt tegen A. H. alhier e dronkenschap. Door den Heer Commis- igin is aan den spekslager nsatie verleend tot het in- :ens. 3 W. J. v. d. Tol van hier ingsgeslicht te Zetten over ewas van het kerkhof der k is aangekocht door C. or de som van f 7,00. [en van den Molenpolder is eer H. de Haas van Dorsser ns van den polder Oudeland de heeren H. de Haas van ijs. Tot 29 Mei e.k. ligt voor de kerkelijke rekening ter istoriekamer der Ned. Herv. aiets verklappen. Toch mee- Lar af van onbescheiden te en mededeelen.dat we ver at de feestcommissie ijverig ten Mei tot een waren feest- medewerking is algemeen. n het behandelde in de Ver- n den Raad der gemeente op Woensdag 24 Mei 1911 nar. alle leden. eer Jbr.Stern burgemeester ter vergadering worden de vorige vergaderingen ge aderd goedgekeurd, stukken worden voor ken nomen. Hieronder bevindt van den heer Commissaris vaarbij den Burgemeester d tot 5 Juni buiten de ge- even. wordt gesteld, benoeming ■is, op de voordracht staan Stern en A. Munters. Met nen wordt gekozen de heer ook achter de balie), n Weel stelt voor over te taken van een voordracht, van den Burg. Stand (de P was vóór enkele weken danig benoemd.) Voorstel aangenomen en de verga- minuten geschorst. B. en de voordracht de heeren I. J. Bom. Door den raad tern met algemeene stem heer Borgdorif verklaart ,len blijven waarnemen, lot nde ambtenaar zal zijn be heer A. van Weel aan op mogelijk doen herstellen de heer J. Mijs heeft op- gemeente geen rekening t de buitengewoon groote is af en toe binnen komen, el Van Weel aangenomen, behandelen zijnde wordt de )ten. nenland. ïissaris van politie te 's rschuwt tegen het aangaan t het uitgeversbureau „de vestigd te 's Graven hage, .60, waarvan zich directeur By verschillende bewoners den en te platten lande of door zy'ne zoogenaamde jgen opgenomen tot het fertentiesin een „Handels- vincieZeeland, Anno 1912". steeds dadelijk geschieden, r twijfelachtig is of het ik" ooit zal uitkomen, ffch voorheen directeur der Uitgevers Maatschappij", een zeer ongunstige repu- graag wat gaan slapen, gen, dat ik kan heengaan, oed, maar morgen heb ik ie met je te bespreken. Zoo pr, Therese! po niet langer? lag niet morgenSlaap naar zyn kamer en stak lad hartkloppingen en was n schooljongen, rarop trad Julia binnen, zwijgend aan. Zij zag er ?as het kinderlijk gezicht /oorheen. Hij meende iets kken te ontwaren, dat van van verborgen hartstocht a hy en het spreken viel weet, dat je in ray altijd gehad. Is 't niet,Julia? rdde zy kortaf, foorstellen, nietwaar, hoo moede is, als hij ontdekt, j wist niet hoe 't haar te jaal vroeg hij eindelyk ,r met rustigen blik. (Wordt vervolgd.) latle kreeg, richtte hy het uitgevers-bureau je Scheepvaart" op. Tevens wordt gewaarschuwd tegen het aangaan van relaties met het „Algemeene Uitgevers en Reclame-bureau", waarvan als directeur D. Konings, en als vertegenwoor diger genoemd wordt M. Pennings. In werkelijkheid is M. Pennings,thanszon- der bekende verblijfplaats, de ondernemer van dit bureau, dat geheel op dezelfde wijze werkt als het bureau,,De Scheepvaart"; Ko nings is de naam zijner echtgenoote. Tegen Pennings werd reeds in Maart 1.1. gewaarschuwd, toen hy adverteerde onder het motto „Tegen den woeker" en onder zeer aanlokkelijke voorwaarden le en 2e hypo theken aanbood te plaatsen. Hij werkt thans hoofdzakelijk in de Noordelijke provinciën. Men schrijft uit Middelburg: Een winkelier hier ter stede is de dupe geworden van minder goede practy ken van het zich noemend Uitgeversbureau „De Scheepvaart", gevestigd Paul Krugerstraat 130, Den Haag. De politie, die met een en ander in kennis werd gesteld, informeerde .in Den Haag en vernam, dat het bureau advertenties ver zamelt van uit te geven gidsen, zonder aan verplichtingen te voldoen. Men zy dus op zyn hoede. Te Weurt had op de steenfabriek der firma Duys een ernstig ongeluk plaats, dat misschien één of twee slachtoffers zal eischen By het inkruien der steenen in den oven stortte deze plotseling in, met het nood lottig gevolg, dat 8 werklieden, Van Hoo- genstraaten en Leenderts, uit Weurt, en Hendiiks, uit Beuningen, ernstig werden gekwetst. Eerstgenoemde werd onder de invallende massa bedolven en eerst geruimen tijd na het voorval, toen zyn afwezigheid pas werd ontdekt, uit zyn neteligen toestand verlost. Van Hoogenstraaten was buiten kennis en mocht niet vervoerd worden. Men vreest het ergste. De beide anderen hadden een paar ribben gebroken en vele kwetsuren opgeloopen. Verhemelte ingeslikt! Een jongeman te Werveishoof (Noord- Holland) slikte onder het eten zijn kunst- verhemelte in, dat aan de haakjes werd weerhouden en in den slokdarm bleef zitten. Hy werd onmiddellijk naar Alkmaar ver voerd en daar met x-stralen onderzocht waarna hy naar Amsterdam tot het onder gaan eener operatie, werd vervoord. Het mond- en klauwzeer in het district Dordrecht breidt zich al meer en meer uit en dagelijks worden nieuwe gevallen aan gemeld. Waar de ziekte zoo algemeen voor komt, is men, geëindigd met het afmaak- systeem, daar er toch geen kans meer be staat de ziekte te onderdrukkenook bij zondere maatregelen worden niet meer ge nomen. Men bepaalt zich tot bet plaatsen van het bij de wet voorgeschreven herken- uingsteeken. De laatste afmaking heeft Woensdag te Stryen plaats gehad. Schadelijk suikergoed Vóór eenige dagen kocht mej. A. v. D., wonend Jansweg, te Haarlem, een ons sui kergoed by een winkelier, en gaf het aan haar dochter juffr. H. M., als cadeautje voor haar kleinkinderen te Lisse. Mej. M. gaf het snoepgoed aan de kin deren, maar die werden na het gebruik ongesteld; braking en buikpijn deden zich voor. Dr. De Graaff, te Lisse, uitte het vermoe den, dat het suikergoed van ondeugdelijke samenstelling zou zyn. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en die nam bij bedoelden winkelier een hoeveelheid van het suikergoed in be slag. Voor chemisch onderzoek is een en ander naar dr. W. M. J. Borst Pauwels, directeur van den gemeentelijken keuringsdienst ge zonden. Inmiddels heeft, naar het schijnt, de win kelier reeds meer hoeveelheden van het zelfde artikel verkocht, zonder dat klach ten over nadeelige gevolgen zyn ingekomen. H. D. Het is slechts weinigen bekend, welk een hevig vergift doode mollen bevatten. Er ontwikkelt zich binnen 2 a 3 dagen in deze lyken een zeer bijzonder vergift, dat door vliegen wordt opgezogen en zoo op de menschen wordt overgedragen. Een zoo spoedig mogelyk begraven, als men een dooden mol vindt, is ten zeerste aan te bevelen! Een veelbelovende jongen. Zaterdagavond te lCb/i uur vervoegde zich by de gemeen teveldwachter Fransoo, te Zwyndrecht, een jongen, met het verzoek om onderdak. Hij vertelde Jan van Brielle te heeten, 13 jaar oud te zyn en uit Overschie afkomstig te zyn. Zyn moeder was 2 jaar geleden gestorven, terwijl hij voor twee weken zyn vader door den dood had verloren. Na diens begrafenis was hy gaan zwerven, 's nachts onder den blooten hemel slapende. Hartroerend be schreef hy zyn ouderlijke woning te Over schie. De jongen kreeg onderdak by den melkboer J. Schouten, die hem tevens zich te goed liet doen aan koffie en brood. Op last van den burgemeester trok Fransoo gistermorgen mei den jongen naar Over schie, waar hy zich bij den burgemeester vervoegde. Deze kende den knaap niet en verklaarde, dat in die gemeente nimmer een Van Briele had gewoond. Toch hield de knaap zijn verhaal vol, vertelde dat hy op de Katholieke school was geweest en bood zelfs aan, het huisje aan te wijzen, waar zyn ouders hadden gewoond. Ten slotte, na meer dan een balf uur, viel hy door de mand en verklaarde toen te heeten Gerard Westerop, wonende Hoefkade 276 te 's Gravenhage. Dies trok Fransoo met den jongen per boot naar Delft en vervolgens per trein naar Den Haag. Aan het nu opgegeven adres bleek de knaap werkelijk thuis te behooren. Hy had Vrijdagavond wegens wangedrag een bestraffing gekregen en was daarom Zaterdag niet naar de Ambachtschool ge gaan, doch met een wagen meegereden naar Rotterdam. Van daar legde hy den weg naar Zwijndrecht te voet af. Het is reeds de tweede maal, dat de jongen aldus „op avontuur" is uitgetrokken. Zondagavond om 6 uur loste de winkelier in grutterswaren J. A. T. Ruyschstraat Amsterdam na een woordenwisseling met zijn vrouw, die in den tuin der woning stond, twee revolverschoten, volgens oogge tuigen in de richting van zijn vrouw. De vrouw werd niet geraakt. T. werd aangehouden en naar het politie bureau Muiderpoort gebracht. Daar ver klaarde hy in de lucht geschoten te hebben om zijn vrouw schrik aan te jagen. Hy zal ter beschikking der Justitie wor den gesteld. Nader vernemen wij, dat T., toen hy schoot, blijkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde. Even te voren had hij op de veranda achter zyn woning een hoogloopende Lwiet met zyn vrouw gehad. Daarbij schijnt hy haar, reeds met den revolver gedreigd te hebben, althans plotseling vluchtte de vrouw met haar 10 jarig zoontje den tuin in en toen vielen de schoten, zonder haar te ra ken. Met haar zoontje klom juffrouw T. over het tuinhek en kwam zoo op een open terrein, waar zich honderden nieuw gierigen verzameld hadden, naderbij gelokt door de heflige woordenwisseling. Volgens getuigen schoot T. staande in halfgeopende keukendeur, die op deverande uitkomt. HbL De „man met de roode pet", te 'sGraven hage, veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf is gevlucht, waarschijnlijk naar Belgie. Ned. Slachachtoffer van eigen onvoorzichtig heid I Een droevig ongeluk had Zondagmorgen te Haaksbergen plaats Een juffrouw uit Hellendoorn, als huis houdster in betrekking bij den heer S. Frankenhuis te Haaksbergen, wilde haar familie een bezoek brengen. Haar was ge zegd, dat ze nog ongeveer een half uur den tijd had, maar in de mening dat het haar trein was, die vertrok, sprong zy op den in beweging zynden trein, die om kwart voor negen in de richting Enschede vertrekt. Ze kwam onder den trein terecht en was terstond dood. O, die ambtenaren Een familie uit Aalten reisde met eenige kinderen per tram naar Bocholt. Aan de Duitsche greDS gearriveerd, verscheen een Duitsch douane-amtenaar, die beweerde dat een klein tleschje melk, dat was meege nomen ten behoeve van het jongste kind, niet naar Duitschland mocht worden inge voerd en dat de melk op Neerlands grond gebied moest worden uitgegoten. Of men nu al zei dat de melk, gekookt was en stellig afkomstig van een gezonde koe of dat deze melk uitsluitend voor het jongste kind moest dienen, dus beslist niet in andere handen kwam, het baatte niet! Na lang heen en weer praten werd ten slotte als hyzondere gunt toegestaan, dat onder toezicht van den Duitschen douane- beamt6 de kleine de melk mocht nuttigen Toen het bleek, dat het kind dat blijk baar, niet gewoon was onder zoo scherpe contröle zyn voedsel tot zich te nemen, de flesch slechts tot op de helft ledigde, moest de rest worden uitgegoten onder groote hi lariteit van vele passagiers, die inmiddels waren uitgestapt en belangstellend uitke ken naar den afloop der scène Na een oponthoud van 10 minuten kon de tram vertrekken Droevig ongeluk. Zondagvoormiddag lluur was de 29-jarige Jan van Vissen, de op één na oudste zoon van den veehouder en melk boer van Vissen op de boerdery „Veelust" aan den bezuidenhoudschen weg by Den Haag het hooiland ingewandeld. Toen hy tegen het koffie-uur niet thuiskwam, gingen de broers uit om hem te roepen. Na eenig zoeken vond men hem voorover in een sloot liggen. Het schynt, dat de ongelukkige bij 't overstappen van de plank uit is ge gleden en dat hy zich door zyn rheumati- sche kwaal niet heeft kunnen oprichten. Opgehaald bleken levensgeesten reeds gewe ken. Dr. Sanders, geneesheer van het R. K. ziekenhuis, was spoedig ter plaatse, doch kon niet anders dan na een nauwkeurig en herhaald onderzoek den dood constateeren. Het droevige roeiongelak nabij Gouda. Omtrent het ongeluk, aan eenige roeiers overkomen op de Plassen onder de gemeente Reeuwyk, worden nog de volgende bijzon derheden mede gedeeld: Twee jonge mannen hadden by den schuitenverhuurder Stofberg aldaar een boot gehuurd teneinde daarmede te gaan zeilen. Er stond een aardige bries en dat be loofde wat. Maar ongelukkig verstonden zij de kunst van zeilen niet. Het schokkertje, waarmede zy van wal staken, is een zeer rank vaartuigje, dat by het minste of geringste zyn kop onder wa ter steekt, waardoor het bijzonder gevaarlijk is, voor hen, die dat bootje niet volkomen in bedwang kunnen houden. Zoo is het gebeurd, dat vermoedelijk ten gevolge van een plotselingen windstoot van achter het eilandje te midden van den plas, het vaartuigje ineens is omgeslagen, waar door beide inzittenden te water geraakten. De een, die niet kon zwemmen is op de kiel van het bootje geklommen en heeft zich zoo het leven gered. De ander, ver trouwende op zijn zwemkunst, zwom naai den kant en had reeds een 150 M. afgelegd, toen hij plotseling vermoedelijk door kramp in de diepte verdween. Onmiddellijk na het omslaan kwamen van alle kanten booten opzetten, maar de zwemmende jongeman de 22-jarige W.,wo nende Spieringstraat te Gouda, kon niet intyds worden bereikt, en verdronk. Algemeen was de verontwaardiging, dat by den schuitenvoerder niet eens een behoor lijke dreg aanwezig was, teneinde hulp te bieden. Van uit de omgeving werd daarin voorzien. Op verzoek werd de politie te Gouda ontboden om het lijk van de jongeman op te visschen en daarna naar de ouderlijke woning te transporteeren. Hoewel het ongeluk gebeurde onder de gemeente Reeuwyk heeft depolitieuit Gouda zich direct met een raderbrancard naar de plaats des onheils begeven. Na een uur dreggen mocht het gelukken den drenkeling naar boven te halen. Nog werden pogingen aangewend om de levensgeesten op te wek ken, maar tevergeefs. De politie heeft daarop het lijk naar de ouderlijke woning overgebracht, waar by het vernemen der ongelukstijding de diepste verslagenheid heerschte. De overledene was in het kuipersvak te Rotterdam. Buitenland. Branden. In Zweden hebben verscheidene ernstige branden gewoed. De grootste kwam voor op het terrein van do ijzermijnen by Forthage, waar de meeste gebouwen, tot de onderneming, behoorende, een prooi der vlammen werden. Daarbij gingen ook 3 woonhuizen der arbeiders verloren, zoodat 15 gezinnen dakloos zijn. De vonken woeien over naar het een K.M. verder gelegen dorp, dat door een bosch van de ijzermijnen ge scheiden is en deden ook daar eenige huizen afbranden. Een oude vrouw is daarby omge komen. Ook de gebouwen der ijzermijnen by Soederfors zijn gedeeltelijk door brand verwoest. Het vuur tastte ook een nabij gelegen woud aan en woedt daar nog voort. Te Vestmonsland is het kasteel Ingbogaard met alle bijgebouwen afgebrand. Ook het omliggende bosch werd door de vlammen aangetast, maar kon, door de krachtige pogingen van brandweer en militairen, nog behouden blijven. De Lynchwet. Tien mannen in outo- mobielen kwamen aan de gevangenis van Lake City, in den Amerikaanschen staat Florida en vertoonden den 17-jarigen zoon van den hoofdcipier, welke laatste afwezig was, een vervalscht telegram van den sheriff van een naburig district, waarin om uitlevering van 6 van moord verdachte negers werd verzocht. Het jongmensch gaf de gevangenen aan de mannen over, die hen buiten de stad brachten, aan boomen ophingen en met hun geweren doodschoten. Een jonggezel te Berlijn, keerde in eenig zins beschonken toestand des nachts naar huis. Ongelukkig zag hij het portaal voor zijn slaapkamer aan, vleide zich behaaglijk neer en viel onmiddellijk in diepen sla3p, die vergezeld ging van een luid gesnuik. Echter werd, op hetzelfde étage, een dame door dit gesnurk gewekt en daar het in den laatsten tijd eenige malen was voor gekomen, dat de echtgenoot dezer niet zeer jonge vrouw naar huis was teruggekeerd, beladen met den last van een zwaren roes, zoo geloofde de uit haar slaap gewekte niet anders, of de man, die voor de deur dei- woning zoo luidruchtig snurkte, was haai man. Om zoo weinig mogelyk opzien te baren, trad zy in de duisternis naar buiten, vatte het snurkend individu met vasten greep onder de oksels, sleurde hem naar binnen en kwakte hem op het bed van haar echt genoot. Maar terwijl de dronken heer reeds weder in alle toonaarden snurkte strompelde op nieuw iemand de trap op de werkelijke echtgenoot, die ook al vergunning had. Er volgden thans zeer uitbundige scènes, daar de vrouw haar man voor een inbreker aanzag, en de echtgenoot den overdreven luid snurkenden heer hield voor een binnen- gesmokkelden huisvriend. Voor dezen echter werd de toestand ver reweg het onaangenaamst, daar hy ruwelyk werd aangevat, hardhandig van de onrecht matig be'egen sponde werd verwijderd en bovendien een pak slaag kreeg, meer dan toereikend om hem ganschelijk te ontnuch teren. De onvoorzichtige dame had de grootste moeite, den onrechtmatigen toorn van haai man te bezweeren en heeft een dureD eed gezworen, nooit meer in het donker dronken heeren van de deurmat te halen. Onweerstorm, warmte, sneeuw, en vorst. Uit Noord en West Tirol komen berich ten van hevige onweders, die daar hebben gewoed en veel schade aangericht Door den regen, waarvan deze onweersbuien vergezeld gingen, zyn alle stroomen sterk gezwollen en op verschillende plaatsen bui ten de oevers getreden, terwijl ook hier en daar bruggen door het hoogwater zyn weg geslagen. In den Harz is de temperatuur ploseling sterk gedaald en hebben nachtvorsten be langrijke schade toegebracht aan de aardap pelvelden en moestuinen. Over St. Petersburg, Libau en Riga heb ben geweidige sneeuwstormen gewoed. In Amerika kenmerkt de maand Mei zich door verzengende zomerhitte, die heerscht van het rotsgebergte tot aan de Atlantische kust. De gemiddelde tempera tuur daar is 90 Ji 95 gr. F. in de schaduw. De grootste warmte heerscht te Chicago en in het dal van de Mississippi, waar reeds 15 menschen door de hitte zyn bezweken. Te New-York kry'gt men nog eenige verademing door een koelen wind uit zee, maar niette min heeft men ook daar veel van de warmte te lyden. Tegelijkertijd wordt uit Yellowsto ne Park en sommige deelen der staten Ne vada en Wyoming sneeuw en vorst gemeld. Kindermishandeling. Voor den strafrechter in Moabit—Berlijn had zich een koetsier te verantwoorden, die zijn 3 jarig zoontje zoo zwaar mishandeld had, dat het kind gerui men tyd in het Ziekenhuis moest worden verpleegd. De moeder die de wreedheden van den vader tegen zijn kind niet langer kon aanzien, was de hulp der politie gaan halen, die zich met geweld toegang tot de woning moest verschaffen om den kleine uit de handen van zyn beul te bevrijden Het vonnis tegen dien onmensch luidde 9 maanden gevangenisstraf. Een Carnegie-fonds voor België. De Ame- rikaansche millionnair Carnegie heeft een kapitaal van 1.200.000 frs. geschonken, waar van de jaarlyksche opbrengst zal dienen, om door Belgische burgers betoonden burger moed te beloonen. Doodgevallen. In het plaatsje Meron bij Safed in Palestine is Woensdag plotseling de ballustrade .van een dakterras, waarop zich een groot aantal Joodsche pelgrims bevonden, doorgebroken. Meer dan honderd personen vielen op de straat, zeven daarvan werden gedood en ongeveer dertig gekwetst. Blank en zwart in Zuid-Afrika. De berich ten over aanslagen van Kaffers op blanke vrouwen en zelfs op blanke kinderen wor den steeds talryker. De blanke bevolking zint op verweer, naar de Times uit Kaap stad verneemt en teBoelawajo heefteen ge zien burger den Kaffer, dien hij beschuldig de van onzedelijke handelingen jegens zyn dochtertjes, eenvoudig doodgeschoten. Trambotsing bij Luik. Een erge botsing heeft gistermorgen, te 3 uur, plaatsgehad op de buurt tram lyn Luik-Racour. Twee treinen botsten op elkaar. Elfper- soDen zyn gekwetst, waarvan twee zeer ernstig. Een aardige erfenis. In het jaar 1676 over leed te Venetié een vrijgezel, Jean Thiry en liet aan zijn twee broers of aan de af stammelingen van deze een fortuin van 800.000 gouden dukaten.ditisSmillioenna. Daar van de broeders van den erflater in jaren niets gehoord werd, bleef de schat in de Venetiaansche Bank belegd, tot in het jaar 1790, Napoleon Bonaparte, op bevel van het Directoire, beslag op de erfenis legde, Sindsdien is deze kolossale som in het bezit van den Franschen Staat gebleven, een som welke thans, met rente inbegrepen, 140 mil- lioen moet bedragen. Enkele afstammelingen van de familie Thiry, waarvan er in de omstreken van Loke ren en Antwerpen wonen, hebben onlangs hun rechten op de nalatsnschap doen gel den en de Fransche justitie heeft hen in het gelyk gesteld. Nu wordt van de Fransche regeering geëischt, dat zij aan de erfgena men van Thiry de 140 millioen uitbetaalt. Een notarieele oproep is reeds gedaan aan de gelukkige stervelingen, die maareenigs- zins verwant zyn met de Thiry's, zegt de N. Gazet. Jacht op de Joden in Rusland. In Zuid-Rus land zyn weder moeilijke dagen voor de Joden aangebroken. De Weensche correspondent van het Ber liner Tageblatt seint, dat de Joden in groo- ten getale uit verschillende Zuid-Russische en vooral Bessarabische steden vluchten uit vrees voor progroms. Uit Kief zijn in de laat ste dagen meer dan 50 van de beruchte Wa re Russische Mannen naar Bessarabië ont boden, waar zy allerlei verhalen omtrent ritueele moorden verspreiden. Antisemitische agiatoren trekken door de steden en de dorpen en deelen prentbrief kaarten uit, waarop in vuurroode letters te lezen staat: Rechtgeloovige Christenen, Russische mannen erbarmt u over uw kin deren, wreekt u op de Joden. Of, slaat alle Joden dood, totdat er geen enkele Jood meer in Rusland isl De politie bemoeit zich er niet mede. Oogst Beui.-kos- Verschil waarde ten Voll. kunstm. f 3022 f 602 2420 Stalmest. 2911 706 2205 Half om half 2972 661 2311 Landbouw. Aardap- Rogge Stroo Stalmest. 830H.L. 2933 HL 4802 KG Half om half 382 H.L. 3295 HL 5367 KG Kunstmest. 383 H.L. 3417 HL 5165 KG Proefvelden. Wij ontvingen korten tyd geleden het verslag der Ryksproefvelden over 1907,1908 en 1909. Dit verslag bevat zooveel leerzaams dat wy besloten er onze lezers af en toe, zij het dan zeer beknopt, iets van mede te deelen. Beknopt zeggen wy omdat het ver slag niet minder dan 1(37 bladz. druks be vat. Van 't begin tot einde vol wetenswaar digheden en, wy zeggen het nogmaals, daardoor zeer leerzaam. Het verslag begint met de uitslag te ver melden van proefnemingen ter vergelijking van stalmest en hulpmest. Proefvelden met het doel een vergelijking te maken tusschen stalmest, hulpmest of een gecombineerde aanwending Yan stal en hulpmest zijn in byna alle deelen van ons land reeds gedurende tal van jaren Ook thans nog hebben deze proefvelden een belangrijke beteekenis. De nieuwe voeren de propaganda met de daad in stre ken, waar de kunstmest zich nog baan moet breken. De oudere nl. die welke reeds gedurende een aantal jaren worden geëx ploiteerd, doen uitstekende diensten ter be stryding van de meening, die niet zelden in de hoofden heeft plaats gevat, al zou de kunstmest dagoogsten slechts gelijdelyk kunnen verhoogen. Waar men den gun- stigen invloed van den kunstmest niet lan ger kan tegenspreken, omdat de feiten het tegendeel bewijzen, daar hoort men niet zelden de bewering„Wacht maar, tot de kunstmest eenige jaren is gebruikt, dan zal wel blijken dat hy den bodem uitput." Een proefveld, waarop een der percee- len jaar op jaar niets anders dan kunst mest ontvangt, naast een stalmest-perceel, is het afdoende middel om deze vrees, ook al is ze in zekere mate voorgewend, te be strijden. Het oudste van deze proefvelden in Friesland, te Murmerwoude gelegen dateert van 1902 en daarvan zyn behalve de kosten van kunstmeststoffen, ook die van den stal mest bekend. Vergeleken werdenstalmest, volledige kunstmest en half om half. Gedurende de acht jaar waarover de ex ploitatie liep, heeft de volledige kunstmest vijf maal en half om half vier maal een hoogere opbrengst dan stalmest gegeven, terwijl de laatste slechts twee maal een hoo gere productie bewerkte dan de beide andere bemestingen en in een jaar de oogst bij alle drie bemestingen gelyk was. In het volgende staatje vind men van de acht proefjaren aangegeven de totale waarde van den oogst, de gezamenlijke bemestingsko3- tek en de verschillen tusschen bemesting kosten en oogstwaarde. De volledige kunstmest heeft dus het gunstigst gewerkt, daarna half om half en stalmest het minst gunstig. In Drenthe werden deze proeven genomen op eschgronden. Verscheidenen van deze proefvelden zijn in 1909 reeds voor het 10de jaar geëxploiteerd. Omtrent de resultaten deelen wy hier mede, dat op deze proefvel den in slechts 10 van de 53 gevallen het kunstmestperceel een kleinere oogst gaf dan het stalmestperceelin 28 gevallen was half om half beter dan kunstmest, in 19 gevallen was het omgekeerd, terwijl de oogst dezer beide perceelen in 6 gevallen even groot was. De gemiddelde oogst van al de proefjaren op deze proefvelden was In Zuid-Holland hebben deze proefvelden aangetoond dat ook op kleigrond de kunst mest zeer goed de concurrentie met stal mest kan volhouden. Een dier proefvelden Rozenburg, op zwaren kleigrond, is in 1909 voor het achtste jaar'geëxploiteerd. Daar hier een onbemest perceel was ingevoegd en de kosten van den stalmest bekend waren, kon tevens de winst worden berekend, die de verschillende bemestingen hadden opge leverd. Daaruit bleek, dat eerst in het acht ste proefjaar het verlies op den stalmest in winst was veranderd (33.22 gld.) op het perceel met volledigen kunstmest daarente gen een was winst van f378.01 per H.A. behaald, terwyl deze op half om half f 175.82® bedroeg. Het tweede proefveld, op lichter kleigrond, beleefde in. 1909 zijn vijfde proefjaar. Kunst mest gaf hier de hoogste, stalmest de laagste opbrengst, terwijl half om half tusschen beide in stond. Nog twee dergelijke proefnemingen wer den genomen te Groot-Ammers. Het is in die streek by den kleinen landbouwer ge woonte om het andere jaar voederbieten en aarddappelen te verbouwen. Eerst ge noemd gewas krijgt dan een bemesting met stalmest, gewoonlijk een mengsel van koe- en varkensmest. Het tweede gewas blijft ongemest. Het doel van de proefvelden was nu, om aan te toonen, dat ook hier kunstmest goede resultaten geeft, op het proefveld dat drie jaren werd geëxploiteerd (tweemaal voederbieten) leverde de stalmest een vry groot verlies op, terwijl deze op enkel kunstmest meer dan tweemaal zoo groot was. Het tweede proefjaar beleefde in 1907 zyn tweede jaar (eenmaal aardap pelen; en eenmaal voederbieten). De drie be mestingen werden hier met voordeel aan gewend, doch de winst op half stal en kunstmest was ruim tweemaal en die met enkel kunstmest 'driemaal zoogroot als die op stalmest. Ook in de provinciën Overysel, Limburg en Groningen veikreeg men resultaten in het voordeel van enkel kunstmest. Een proefveld te Wydenes (N.-H.),datin 1898 werd aangelegd op kalkrijken kleigrond, had een perceel, dat tot 1907 uitsluitend werd bemest met slootaarde (driemaal) en stalmest (eenmaal). Een tweede perceel ont ving in 189S een groenbemesting met wik ken en verder alleen kunstmest. Het meerdere voordeel, door uitsluitende bemesting met kunstmest verkregen, was in 9 proefjaren te zamen per H.A. f 896. Het voordeel der kunstmestbemesting boven de gewone bemesting, berekend per H.A., bedroeg in 1907 te Hoogcarpsel over 9 j., kalkr. kleigr. f 740 Nibbikswoud 9 zavelgrond „1262 Terschelling 10 zandgrond 249i/a Opperdoes 6 zavelgrond 781 Wogmeer 9 230 Wydenes 9 356 Aartswoud 4 515 Oosterleek 3 kleigrond 469 Anna-Paulowna 2 zavelgrond 97 Zuid-Hollandsche Landbouw- Onderlinge. Onder leiding van den Heer S. C. Korteweg uit den Haag, werd in café Boneski te Rotter dam de algemeene leden-vergadering ge houden. De voorzitter constateert met genoegen, dat de resultaten van het eerste jaar alles zins bevredigend mogen genoemd worden. Hadden wij by de oprichting gemeend, dat de voorschotpremie f 1,50 per f 100,—jaar loon moest zyn, omdat dit bedrag wel noodig zou zyn, nu het eerste jaar achter den rug is blykt, dat wy heel wat minder noodig hebben gehad, n.l. f 1,03, zoodat er van eiken betaalden daalder f 0,47 is overge schoten, dat den leden zal worden thuis gestuurd. Inderdaad is dat een groote verrassing. Wij staan nu reeds sterk naast de regee ring, want wat ook de plannen van haar mogen zyn, zooveel is nu reeds bewezen, dat de voorgestelde premies, waarvan in de verschillende Memories van Toelichting bij de ingediende ontwerpen wordt gesproken, veel te hoog zijn. Dat heeft de practyk nu uitgewezen. Een ander gunstig verschijnsel is het, dat, ofschoon de regeering nog geen stappen deed tot invoering van een landbouw-on- gevallen-verzekering, er geen leden bedank ten, maar wel een gestadige uitbreiding van 't ledental is waar te nemen. 1 Januari 1910 bedroeg het ledental 522, 31 December 1910 waren er 888 aangeslo tenen en 1 Mei 1911 bedroeg het ledental 1126, uitbetalende f 1.698.600,— loon. De voorzitter bracht voor het verkrijgen van deze gunstige resultaten den dank aan allen, die daartoe hadden medegewerkt, vooral aan de secretarissen der Plaatselijke Ongevallen Commissies.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 3