LSDIJK. ZUID-HOLLANDSCM EN ZEEUWSCHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. IEUX is en Papierhandel iTRANDEN •TPAPIER Ie Goederen, enz. Juffertje Onnut. en £?aag. Utvectjt. Seiben. puwarben. Breba. iisselborf. 1© ïllen. •oat Telef. 6474 EM. -magazijnen. or ten. naar maat. a billijk. CDERLAND. DVERTENTIE-BUREAU 280, MIODELHARNIS iNMAAK "*S voor ieder keus. }ek. Lage prijzen. waliteit ZILVERBRONS en van Lampen, Beelden i andere artikelen. ;n die hiermede verguld nmiddellijk in gebruik wwww iiiidiüiüiüiüiiliib ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,51) Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 27 Zaterdag 27 Mei 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote Ieders naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Mlddelliaruia brengt ter ken- is, dat de Brandmeester Generaal de beproeving der brandspuiten beeft bepaald. Voor de spuiten 1 en 3 op Dinsdag 30 Mei 1911 's avonds O1/: ure. Voor de spuiten 2, 4 en 5 op Dinsdag 30 Mei 1911 's avonds 6'/s ure. Worden de wijders^ bekend gemaakt, dat bet brandpiket, de toortsdragers, klokluiders en bewaar ders der slangen niet behoeven op te komen dat de spuitgasten met voorkennis van bun brand meester zich kunnen doen vervangen dat zij, welke door wettige redenen verhinderd mochten zijn deze beproeving bij te wonen,hiervan vóór de beproeving aan hun brandmeester kennis moeten geven dat zij, voorzien van hunne onderscheidiugsteekens, vóór den aanvang der beproeving op het bepaalde uur bij het oplezen hunner namen bij de bergplaats der spuit moeten tegenwoordig zijn en de plichten ervuflen, waarvoor zij worden geroepen dat bij, die niet vóór den aauvaug bij de bergplaats der spuiten, waar heel nauwkeurig appél zal worden gehouden, tegenwoordig is, geacht wordt afwezig te zijn dat plaatsvervangers beneden 20 jaren niet worden aangenomen en dat zonder kennisgeving aangestelde plaatsvervangers niet zullen worden uitbetaald. Zij die hun onderscbeidingsteeken niet zichtbaar dragen, zullen hunne bclooning verbeuren. En is hiervan afkondiging geschiedt waar bet be hoort den 24 Mei 1911. De Burgemeester, L. KORVINK, LB. Buitenlandscli Overzicht. Onverdroten werkt Canalejas, de Spaan- sche ministerpresident voort aan Spanjes's opheffing uit zyn toestand van geestelijk en economisch verval. Eerst heeft hy de godsdienstvrijheid herstelt en alle gezindten de vrije uitoefening van haar godsdienstritus gewaarborgd door een wet die een einde zal maken aan een onduldbare bevoorrechting van een bepaalden stand, don clerus. Het kabinet Canalejas heeft zijn arbeid echter niet alleen gericht op deze geestelijke be vrijding. Ook op de economische opheffing van het Spaansche volk, waardoor dit, zooal niet [zyn glorieuzen rang van voorheen in de ry [der mogendheden weer zal kunnen innemen, dan toch in alle geval tot grootere en breedere ontwikkeling zal kunnen bren gen de ongebruikte krachten, die ongetwij feld thans, nog even goed als eeuwen geleden in de natie aanwezig zyn alleen verstompt door een lange heerschappij van het cleri- calisme een monarchaal regime, dat, mede onder den invloed van clericale factoren, zich voor de belangen en de ontwikkeling van het volk steeds onverschilliger is gaan betoonen. Het grootsóhe plan eenigen tijd geleden door den minister van Openbare Werken, Gasset, in de Cortes ontvouwd en dezer dagen in dit lichaam in behandeling ge komen, is er een duidelijk en verblijdend bewijs van. Het is inderdaad een grootsch plan, waar- PEUILLETON. 24t Verstrooid zag Onnutje het vertrek rond, keek naar de oléografiën van het Keizers- paar en naar de schreeuwende kleuren van het behang. Ofschoon haar plicht haar bij tante Rika riep, gevoelde zy zich als met ketenen vastgeklonken aan de plaats, waar zij nu was: zij wilde die beiden niet alleen laten werd zij heden voor zichzelf be waard, dan zou wellicht morgen, bij het klare daglicht, de zwijmelkoorts van haar geheel geweken zyn. Eindelijk kwam Frits terug. Neem mij niet kwalyk," zeide Julia terwijl zij opstond, „maar ik moet weg! Ik mag tante niet alleen laten. Reeds was zij bij de deur, doch de dokter volgde haar. Zy evenwel vloog met een „wat ik je bidden mag, Frits, blijf!" de trap af en in 't volgend oogenblik had zy „de Druif" reeds verlaten. Eensklaps voelde zij, dat iemand haar tegenhield. Als je dan absoluut wilt, zal ik je thuisbrengen," zeide de dokter't Is heel ver en te eenzaam op dit uur voor 'n meisje alleen." van een korte uiteenzetting voorzeker be langwekkend genoeg is. In zyn toelichting vergeleek Gasset Spanje met een dierlijk organisme, dat vele grooté slagaderen en aderen bezit, doch waarvan de ledematen toch afsterven, omdat er geen kleine bloedvaten zijn, om het bloed overal heen te voeren. Waarmede Gasset dit be doelde Spanje beschikt wel is waar over een net straatwegen van 43,000 K.M. ge zamenlyke lengte - d. i. 6000 K.M. meer dan Frankrijk - maar dit reusachtig straat wegennet vereischt voor onderhoud uit gaven, die boven de financieele krachten van het land gaan, en die bovendien door het geringe verkeer niet gerechtvaardigd worden of liever zouden worden; want, vooral met het oog op deze hooge kosten, is er reeds jaren aan het onderhoud dier straatwegen over 't algemeen bitter weinig gedaan, zoodat zij dan ook in een treurig slechten toestand verkeeren. Hierin nu wil Gasset, blijkens zijn ontwerp, verandering brengen door 7000 K.M. groote straatwegen inderdaad goed te doen onderhouden en daarnaast op ruime schaal landwegen te laton aanleggen waarvan Frankrijk er 600.000 K.M. heeft die méér noodig zijn dan de groote straatwegen: zij zyn de kleine bloedvaten, waarop Gasset hierboven doelae. De aanleg dezer landwegen zou door provinciale- en gemeentebesturen en parti culiere maatschappijen ter hand worden genomen, terwijl de Staat de helft der onkosten voor zyn rekeniDg zou nemen. Het tweede, en zeker niot minder belang rijke deel van Gasset's programma beoogt een bevordering der Sjjaansche landbouw- cultuur op inderdaad grootsche schaal. Het beeft den naam gekregen van „Gasset's hydraulisch stelsel" en beoogt 300,000 H. A grond, die thans wegens droogte onbewerkt blijft, te irrigeeren, en daardoor die vrucht baarheid te geven, welke voor een loonende bewerking onmisbaar is. Volgens Gasset's berekening zouden in 5 a 6 jaar zeker honderdduizend gezinnen op het aldus ge worven land kunnen leven, waardoor aan het steeds dreigender wordende emigratie euvel, dat langzamerhand geheel Spanje dreigt te ontvolken, paal en perk zou wor- deD gesteld. Deze beide hoofdplannen worden aange vuld door allerlei voorstellen tot verbetering van het kanalen-net, tot onteigening van den grond, -noodig voor de nieuwe wegen en kanalen, voor verbetering der havens en hec maken van aanlegplaatsen voor schepen, welke in de meeste kustplaatsen ontbreken, voor kustverlichting en om ge durende de eerstvolgende 10 jaar verschil lende deelen van Spanje te bebosschen. Aldus in hoofdtrekken het grootsche schema der Spaansche regeering, waarmede mén den economischen nood van het Spaan sche volk hoopt te kunnen lenigen, de ge- heele natie economisch op hooger peil te brengen. Natuurlyk zyn de kosten daaraan verbonden niet geringeen leening van 320 millioen pesetas (ongeveer 150 millioen Toe Frits, ga terugJe schoonvader verlangt, dat jelui aan tafel komt," smeekte zy ongeduldig. Papa, zit nog aan z'n Mtlnchener en heeft het druk met dokter Kartum 'n paar minuten komt het er niet op aan. Maar ik wil niet, datje my begeleidt!" riep zy stampvoetend uit. „Ik wil het niet Zij keerde hem den rug toe en liep haastig voort. Hy haalde zijn schouders op en keerde terug, 'tls vreemd dacht hy, „zelfs niet de kleinste attentie neemt zy aan Mijn moeder zou het bedelaarstrots noemen of zit er iets anders achter? Gewoonlijk is zy er toch bepaald op tegen om 's avonds alleen langs de straat te gaan." In de gelagkamer nam hij zijn schoon vader mede naar boven. Toen zij binnen kwamen, stond de jonge vrouw bij den haard: de vlammengloed speelde om haar heen. Free kwam juist van het venster terug. Eindelijk I" pruilde Therese. „Een eeuwigheid liet je ons wachten!" Frits geleidde haar naar tafel. Wat gloei je, kindlief. Watdoeje ook zoo dicht bij het yuur. Zij huiverde. Ik had het zoo koudfluisterde zij. gulden) zal er voor moeten afgesloten wor den. Doch. deze hebben de regeering niet afgeschrikt: zy erkent ze niet alleen als noodzakelijk doch volgens haar zal 't óók mogelijk blijken deze millioenen door het land zelve te laten byeen brengen. Het zal een zuiver binnenlandsche leening worden. Het is voor Spanje ongetwijfeld een heu gelijk teeken, dat ook de Cortes èu de grootschbeid van het doel èn de mogelijk heid van bereiking daarvan schijnt te waar- deeren en te erkennen. Gisteren beeft al thans dit lichaam, de eigenlijke volksver tegenwoordiging, het eerste deel van het regeeringsvoorstel aangenomen, betreffende het onderhoud gan 7000 K.M. straatwegen en den aanleg van landwegen, waardoor niet minder dan 4000 gemeenten voor het verkeer zullen worden ontslotenen koning Alfonso heeft onmiddellijk daarop het be sluit onderteekend, dat machtigt tot het plaatsen eener binnenlandsche leening van 25 millioen gulden, noodig voor do uitvoe ring van dit eerste deel van minister Gas set's plan. De Belgische politiek zal den eerstkomen- den tijd staan in het leeken van eenaller- verwoedsten en feilen kultuurstryd. De tooneelen, die zich verleden week Dinsdag en Woensdag in de Belgische Kamer hebben afgespeeld, zijn er de onmiskenbare aan wijzing van. Men weet, dat de clericale regeering in België in deze volksvertegenwoordiging be schikt over een meerderheid van slechts 6 stemmen. Een verhouding, die echter onge twijfeld geen zuivere weerspiegeling is van den volkswil: wy hebben nog onlangs erop gewezen hoe een nieuwe algemeene ver kiezing, thans gehouden, naar den maatstaf der jongste volkstelling, volgens welke het aantal volksvertegenwoordigers niet onbe langrijk zou vermeerderd moeten worden, een gansch andere verhouding zou aangeven Vandaar dat in de oppositie-pers het kabinet Schollaert niet ten onrechte een minder heids regeering wordt genoemd. Dit belet deze regeering echter niet om met alle kracht aan te sturen op de doordrijving van de door haar ingediende Schoolwet, die eenerzyds geen school plicht vaststelt,ander zijds een zuiver clericale wet is, waardoor de kerkelyk-bizondere scholen op onduld bare wyze tegenover het neutrale onderwijs worden bevoorrecht. Het kabinet-Schollaert wil haar dóórdrijveD, vóór zyn levensdraad wellicht voor altijd wordt afgesneden. Het geweldig protest, dat uit de geheele natie tegen 0e wet opgaat, laat haar koud. Tegenover deze taktiek hebben |de libera len en de socialisten, het kartel, dat in België en vooral in deze zaak zoo broeder lyk samengaat, geen ander verweermiddel gezieD, dan obstructie in de Kamer. De begrootingen der dertien departementen wilden zy door duurredevoeringen en andere overigens volkomen binnen het reglement van orde liggende, oppositie-middelen zóó lang rekken, dat de behandeling der school- Frits," vroeg tante Rika den volgenden dag, „weet je bijgeval ook, of Free een ongelukkige liefde in zich heeft omgedra gen Hoe zei hij dat ook weer? Hij wilde ouden wrok laten genezen in nieuwe lucht, of zoo iets?" De dokter lachte. Dat komt niet van hemzelf, maar van Paul Heyse I Zoo'n beetje reclame hoort er bij, dat staat gekleed en maakt hem inte ressant by het schoone geslacht. Trouwens het is niet onmogelijk, dat bij een oude vlam heeft, die hy wilde wijsmaken, dat hy harentwil de wijde wereld inging. Wees maar gerust, tante, uw Free is een spot vogel Ja, zoo denkt Julia er ook over," zuchtte tante, „maar hyzelf wil er niet met my over spreken." HOOFDSTUK XVIII. Prins Karnaval had zyn intocht gehouden. Bonte vroolijkheid heerschte aan de Rijn oevers en vervulde de lucht met muziek en zang. Therese was merkbaar veranderd. Zoo prikkelbaar en stil zy eerst was geweest, zoo overmoedig was zij nu. „Het echte, Rynlandsche meisjesbloed," meende de dok ter lachend, toen zij in een kort maskera- depakje van lichtblauwe zyde en een wit wet maanden althans zou kunnen worden verschoven en uitgesteld. Het is deze anti- taktiek, die met name Woensdag in de Kamer tot de tooneelen heeft geleid, waarop wij hierboven doelden. Het ging aldus. De liberale afgevaardigde Hambursin, daartoe door het kartel aange wezen, had zijn duunede gehouden, hij las daarbij o.a. het nieuwe schoolwet-ontwerp door de rechterzijde ingediend naar men weet vrywel een copie van het regeerings- ontwerp in zijn geheel voor en slaagde er aldus in, bijgestaan door v. d. Velde, de Kamer bezig te houden, zonder dat de voor zitter een kans kreeg hem het woord te ontnemen, tot kwart voor vijf. Volgens usance vraagt na dezen tijd geen spreker het woord meer. De clericale afgevaardigde Verhaegen begon echter toch een nieuwe rede, zonder dat hem de toestemming van den voorzitter was gegeven. Toen waren onmiddellijk de poppen aan het dansen. Er ontstond een geweldig tumult. Verhaegen, die zich onder het lawaai onmogelijk ver staanbaar kon maken, stoof naar de tribune der stenografen en wilde deze dwingen zijn rede op te nemen, pit werd hem echter belet door Troeclet, socialist, die op de stenografen-tafel sprong. Tegelijkertijd stormden de afgevaardigden van links en rechts op de beide kemphanen los, en een oogenblik scheen het of er een algemeene vechtpartij in de Kamer zou ontstaan. Op bevel van den voorzitter, die al den tijd als een wanhopige met zijn presidentieels bel zwaaide, doch vergeefs, werden echter de zaaldienaren gehaald, die Verhaegen van de sprekerstribune wegvoerden. Daarna nog eenige minuten een helsch lawaai van den kant der linkerzijde, die sluiting eischte en niet eer keerde de rust weder dan toen de president een schorsing der beraadsla gingen voor een half uur had uitgesproken, Aldus heeft het linksche kartel zyn oppositie-taktiek ingeluid. Althans twee dagen (ook Dinsdag had geen spreker van rechts aan hét woord kunnen komen) waren op Meze wijze gewonnen. Dat hierdoor het parlementaire regime schade lijdt, wordt ook door de liberale pers erkend. Maar, zoo schrijft o.a. de Indép. Beige„de fout ligt bij de regeering en bij de rechterzijde, die het land een wet willen opdringen in strijd met de constitutie. De brutaliteit der afgeleefde en in discrediet gekomen katho lieke partij rechtvaardigt elke soort oppo sitie, en de linkerzijde vervult een elemen taire plicht, wanneer zy de clericale ma noeuvres verijdelt." Intusschen de vreugde over het behaalde succes blykt voorbarig geweest te zyn. Giste ren is de heer Hambursin een nieuwe lange rede begonnen over de schoolwet en over nog veel andere zaken, doch niet over de begrooting van binnenlandsche zaken, die aan de orde was. Doch hij schynt het niet de geheele zitting te hebben kunnen uit houden. Er kwam althans een einde aan. En daarvan heeft de katholieke afgevaardigde Van Limburg-Stirum onmiddellijk gebruik gepoederd kapsel door het salon liep en „krijgertje" met hem wilde spelen. Maar kom dan toch, schatjeBeneden wacht het rijtuig. Kom, laat ik je den man tel omhangen. Maar zij vloog van den eenen hoek in den anderen en eindelijk op de sofa, altijd door lachend en zoo vreemd, als hij 'tnog nooit van haar had gehoord. En toen hy ook aan de grap meedeed en de tafel tegen de sofa schoof om haar te vangen, sprong zy op de tafel en nam hij haar met zooveel verrukking in de armen, als hy 't zyn lieven jongen dikwijls deed. Toen zag zij eensklaps met koelen blik van boven op hem neer. Die oud-Dnitsche baret staat je afschu welijk zeide zy. Jij ziet er dus te mooier uit, Therese. Laat my los, toe Ja, onder één voorwaarde. O, ik weet het al I Zij boog zich tot hem neder en beet hem zoo in zyn wang, dat de moet van haar kleine tandjes donkerrood daarin ach ter bleef. Toen sprong zy op den grond en keek hem aan met een blik, waarin afkeer en toorn waren vermengd. Hij be merkte het echter niet. Dat is de grap wel een beetje ver gedreven!'' merkte hij kalm op, terwijl hij zyn zakdoek over de pijnlijke plek wreef. gemaakt om een voorstel in te dienen waarbij de behandeling van het nieuwe schoolwet- ontwerp op Woensdag a.8. werd bepaald. De linkerzijde kon hier tegenover geen ander verweer stellen, dan een voorstel tot verdaging der behandeling tot den 31sten dezer. Doch dit voorstel werd de rechter zijde was in vollen getale opgekomen met 83 tegen 70 stemmen verworpen. En daarna werd het voorstel-Van Limburg Stirum aangenomen. Zoodat dus Woensdag 24 dezer de nieuwe Schoolwet, die, zooals de Indép. Beige nog eens in herinnering brengt, „een jaarlijksche gift van 20 millioen aan de kloosters beteekent", in de Belgische Kamer aan de orde zal ko men. Het valt te voorzien, dat de linker zijde haar thans voorloopig mislukte obstructie tegen deze wet dan zeker zal voortzetten. Hoe het daarbij zal toegaan, daar heeft de zitting van Woensdag een voorproefje van gegeven. De Duitsche keizer en de keizerin zijn naar Londen vertrokken. De Duitsche kroon prins en de kroonprinses gaan naar Peters burg. Het Duitsche keizerpaar heeft te Londen de onthulling bijgewoond van het standbeeld der koningin Victoria. De kroon prins en zyn gemalin, die zeer populair is in Duitschland, zyn te Petersburg genoodigd bij gelegenheid van de bekende samenkomst te Postdam, waaraan de Franschen nooit zonder ongerustheid kunnen denken. Dat zyn familiebezoeken. De keizer is zooals men weet nauw verwant aan het Engelsche koningshuis en de Duitsche kroonprinses heeft verwanten aan het Rus sische hof, waaraan zij een deel van hare jeugd doorbracht, daar waarschijnlijk even gaarne gezien als zy het is in Duitschland. De blp,den zeggen dat, hoewel men met familiebezoeken te doen heeft, deze reizen toch niet onverschillig zyn voor Europa. Daaraan hebben zy gelyk. Als de grooten dezer aarde persoonlijk bevriend zyn, kan dat den altijd bedreigden vrede enkel goed doen. „Den altijd bedreigden vrede." Een Ber- lynsch professor heeft dezer dagen eene lezing gehouden, een hooge politieke lezing, waarin hy beredeneerde dat de menschen, die meenen dat wy in volkomen gerustheid kunnen leven, ongelijk hebben, want dat ieder oogenblik een oorlog kan ontstaan. Dat is trouwens duidelijk. Want wy hebben te veel gewapende mannen in Europa, te veel quaesties en te veel ver bonden. Die verbonden moeten gesloten zyn volgens de officieele commentaren om den vrede nog beter te bevestigen, maar het ongeluk wil, dat zij tegenover elkanderstaan. Eerst hadden wij hetDuitsch-Oostenryksche Verbond, dat door Bismarck in 1887 is ge publiceerd en goede diensten bewezen heeft, vooral aan Oostenrijk. Italië sloot zich bij dat verbond aan. Hoe en op welke wyze weet men niet recht, want de stukken zyn nooit openbaar gemaakt. In 1893 werd het Fransch Russische Verbond gesloten, tot Jij weet ook heel goed, dat ik die kin derachtigheid niet verdragen kan," ant woordde zij, en opeens begon zij te snikken. „O, 'tis alles zoo saai hier, alles, alles! En vandaag is 't nog wel karnaval Hij schudde het hoofd. Je zenuwen zyn weer erg in de war. Ais ik je dokter was, zou je moeten thuisblijven. Toen werd juist het kind binnengedragen om de moeder goedenavond te kussen. Maar het werd bang voor het zwart fluweelen masker en begon te huilen. Therese beval heftig, den kleine de kamer uit te brengen. Diep beleedigd verdween de oude Dora, al pruttelend. Een poosje daarna was 't in het oude huis weer stil; het jonge paar en Mina waren naar het balhet kind sliep boven en Rika dommelde beneden. Alleen uit Julia's venster schemerde nog lichtzij zat daar met bezorgdheid vervhld voor 't geluk van anderen, doch haar eigen rein gemoed kantte zich tegen het gevoel van wantrou wen, door dien blik opgewekt. En zij dacht aan het lieve kind, dat boven op zijn bedje lag. Die gedachte stelde haar gerust en bo vendien, Free zou wel weer spoedig ver trekken, dan zou Therese vanzelf wel tot inkeer komen. Slecht is Therese immers niet zy laat zich alleen maar gauw me deslepen door alles, wat zy meent te moe-

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1