DP, EBrhuis". SDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSGHE ÉN ZEEUWSCHE EILANDEi. en Papierhandel TRANDEN TPAPIER ie in and appelen, vnigiiiiniiieiiiviiisi Goederen, enz. Juffertje Onnut. DVERTENTIE-BUREAU !80, RIIDDELHARNIS ."N si A A it i'oor ieder keus. ek. Lage prijzen. svaliteit ZILVERBRONS >n van Lampen, Beelden andere artikelen, a die hiermede verguld nmiddellijk in gebruik i. OM BLOEMPOTTEN en grootten enz. enz. SORTEERING. VAN DER SCHENK. Onderl. Nederl. Verzek. 1 Polis, Witte Huis. 280 Middelharnis. een groote partij onder overslag, elk gebied voor Jon en Meisjes. Kinderspelen, Portret- t-, Zwartjesalbums en i soorten en prijzen. >rten pier, Kasboeken, Mu zen Luxe post, alle jdheden voordeAra- ndteekensohool. Ver en Bordpapier, lie soorten Node-, Dag- Week-, i Leerboeken. >rteiitien en buitenlandsche verhooging van prijs, res van alle soorten i BINDWERK, ücht-, Fantasie- en n, enz. enz. op boeken worden en Uitgeversprijze® lend, der Schenk. teraam wilt zenden, i Cent per mud. terdam. LI.JKli PRIJZEN. M. MULDER. ïmmerolie. jjnbiliiiiiEfÉiiiiSi ONZE EILANDEN voor DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal f 0,5ü Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 26 Zaterdag 20 Mei 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ;rtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. SCHIETOEFENINGEN van liet fort IJmuiden, 3de district. Volgens medeileeling van den Minister van Oorlog zal op 20 of zoo noodig ook op 27 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmui den. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.); waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort eii begrensd aan de N.zijde door eeue lijn vanaf het fort in de ware richting N.N.W. en aan de Z.zijde door het Noorder- hoofd en eene lijn in de ware richting W.Z.W. van het uiteinde daarvan. De N. lijn-grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en Één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst aan den ingang der Visscliershaven. Tot voorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder drin gend uitgenoodigd het onveilige zee-gedeelte te ver mijden. Uitvarende schepen moeten daartoe vanaf den kop der pieren 2 z. m. westelijk koersen of desge- wensclit Z.Vijker aanhouden, en eerBt daarna om de Noord gaanbinnenkomende schepen moeten in omgekeerden zin handelen. (Zie „Ned. krt." Nos. 222, 220). SCHIETOEFENINGEN van het fort Pampus, Zuiderzee, 3de district. Op 24 en zoo noodig ook op 20 Mei a.s. zal eene schietoefening worden gehouden van het fort l'ampue, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z.O.T.Z. (50°) tot op 4500 M. van het fort Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlag gen waaien van de batterijen Diemerdam en Durger- daui, de Westbatterij nabij Muiden enden kerktoren te Muiderberg. (Zie „Ned. krt." No. 212). Middelharnis, 18 Mei 1911. De Burgemeester, L. KORVINK. L, B. Buitenlaiulsch Overzicht. Het proces in zake de erfenis van Koning Leopold II begint pikant te worden. In den loop van zijn pleidooi deelde de advocaat van Prinses Louise, Jasper de volgende bijzonderheden mede over de wijze, waarop wijlen Koning Leopold er alles op gezet scheen te hebben om zijn dochters te onterven. Zoo behield de Koning destijds alleen een viertal kamers in zijn paleis voor zich. Alle verdere meubelen uit zijn verblijven te Brussel, te Ostende en te Laeken, liet hij in het openbaar verkoopen. Zoo werden zelfs de portretten van 'sKonings vader en moe der ten verkoop aangeboden, maar toen niemand een bod deed, evenmin op zijn bibliotheek, toen droeg de Koning deze goederen in eigendom over aan de Société anonyme der Sites, welke hij eenige maan- PEtTILLETOlT. Nou, nou 1" suste de oude heer, die niet wist of 't scherts was of ernsl. De dokter glimlachte nog altijdde lui tenant stak langzaam een sigaret op. In jouw plaats zocht ik uit dit nest vandaan te komen," ging zij voort. „Het moet jou niet moeilijk vallen een leerstoel aan een universiteit te verkrijgen." Free," zei de dokter niet zonder scherp te, „doe mij 'n plezier en vraag aan Zijne Majesteit of hij niet bijgeval 'n baantje als lijfarts vacant heeft De oude heer lachteFree, zonder op de scherts in te gaan, zeide, dat hij zijn zuster wilde helpen en verliet de kamer. Maar zeg mi) nu toch eens gauw hoe het komt, dat het hoogmoedsduiveltje je zoo eensklaps te pakken heeft gekregen," riep de dokter uit, spoedig weer zijn goed humeur terug vindend. „Bestaat er eenigen grond, omdat mevrouw Norban en 'n paar, om haar wispelturigheid bekende families, mij ontrouw zijn geworden, dat ik mijn buitengewoon mooie positie hier zal laten varen den voor zijn dood gesticht had. In naam hadden allerlei particulieren, deel in deze société, maar in werkelijkheid behoorde al haar eigendommen evenals die der Riviera- stichting, der Congostichting, der Kroon- stichting enz. aan den Koning alleen, die over 80 millioen beschikte. Toen de Koning zoo zijn vermogen om sluierd en verborgen had, ging Jasper voort, vertrok hij naar Balaincourt, naar zijn vriendin, barones De Vaugban. Daar trachtte hij van al zijn financieele beslommeringen wat uit te rusten, maar reeds na diie dagen was hij weder te Brussel, begon te sukkelen en 17 dagen later stierf bij. Te Laeken lag de Koning doodziek ter neder, toen zijn dochters poogden hem nog eens te zien. Prinses Stephanie werd ge weigerd en zelfs deed Jasper als de gemach tigde van Prinses Louise alles om haar tot haar vader toegang te verschaffen. De aarts bisschop van Mechelen, de lijfarts des Konings, diens vertrouwde, baron De Gof flnet, allen deden hun uiterste best om den Koning te bewegen zijn dochter toe te laten aan het sterfbed. Tevergeefs: de prinses heeft haar vader niet levend meer gezien t Jasper verleide verder 't Was vier dagen voor 's Konings dood. De artsen hadden een dringende operatie noodig geoo,rdeeld. Tèrwijl de artsen in de kamer naast die, waar de Koning lag, alles voor de operatie in gereedheid brachten, riep de Koning, die vreeselijke pijnen leed, zijn notaris Dubost tot zich en regelde met hem alles om zijn dochters zooveel moge lijk goederen te onthouden. Te Laeken was nog het een en ander achtergebleven, wat nu aan de Niederfull- bachtstichting werd gecedeerd nl. twee ridderkruisen van de Leopoldsorde, 'n Kouse- bandorde, zes soepterrinen, een beschilderd servies, 600 borden, 24 zoutvaatjes, twee koekpannen en het tafelzilver, datdeKoning van zy'n vader geërfd had. Voorts paarden tuigen, tien lakeienvesten(I) enz. enz. Een liefhebbend vader is koning Leopold zeker niet geweest Over den toestand te Fez blijven de be richten verward en tegenstrijdig. Uit En- gelsche bron verluidt, dat de mehallah van Brémond een uitval uit de hoofdstad heeft gedaan, de rebellen verslagen en de sterke positie van Nazala-Taraji genomen zou heb ben. Daarentegen wordt uit Tanger aan de Morning Leader gemeld, dat volgens de laatste berichten uit Fez, ontevredenheid onder de troepen van Brémond heerscht, en dat er muiterij dreigt uit te breken. De manschappen eischen n.l. de betaling van hun soldij, die wegens het ontbreken van geld niet heeft kunnen plaats vinden. Overigens schijnt de toestand te Fez stati on nair te zijn. Daar men het in de hoofdstad, volgens een onlangs ingekomen bericht, slechts tot den 15n dezer zou kunnen uithouden, is het te begrijpen dat de Fransche bladen erop beginnen aan te dringen, dat er met de Het scheen, alsof zy langzaam weder tot haar bezinning kwam. Het doetmijleed.dat jij je talent hier onder een korenmaat wilt laten begraven Och kom, vrouwtje, laat dat maar aan my overmaar wij moeien naar huis, ons speeluurtje met den kleine is aange broken adieu, opa!" Door den tuin keerden zij huiswaarts. Het kind, dat op een stuk tapijt heen en weer buitelde onder toezicht van de oude Dora, die nu stil de kinderkamer verliet, strekte luid kraaiend de handjes naar zijn paatje en maatje uit. Het prettigste uurtje van den dag was aangekomen maar zonderling, de ware stemming kwam er vandaag niet in. Je bent heelemaal niet by de zaak schertste Frits, terwyl hy z'n vrouw, die aan het andere eind op het kleed zat neer gehurkt, den bal toewierp, dien het kind op handen en voeten achterna krabbelde. „Heb je misschien hoofdpijn? Ja, een beetje," antwoordde zy, terwijl zij opstond. Stil dan, klein spektakelmakertje, mama heeft hoofdpijn 1" fluisterde hy het knaapje toe en had veel schik in h't open mondje en de vragende blauwe kijkers, waarmee het ventje naar zyn gefluister luisterde, om het daarop met verdubbelde kracht uit te gieren. maatregelen tot ontzet meer spoed ge maakt wordt. Na de bekwaamheid van ge neraal Moinier te hebben geprezen, schrijft „Excelsior" b.v., dat velen bevreesd zyn,dat hy door overgroote voorzichtigheid en door al te veel waarborgen voor welslagen te verlan gen, uit het oog verliest, wat thans zyn hoofddeksel zijn moet, nl. Fez zoo spoedig mogelyk te bereiken. Wat de internationale verwikkelingen betreft, waartoe de Marokkaansche kwestie aanleiding zou kunnen gevenjds het opmer kelijk, dat de beide groote Weener bladen, Neue Freie Presse en Neue Wiener Tage- blatt, artikelen bevatten, die op zeer wel- willenden toon voor Frankrijk gesteld zyn- wat de Frank f. Ztg. toeschrijft aan pogingen, om van Parijs uit over Weenen gunstigen in vloed te oefenen op Berlijn. De hoofdinhoud van die bespiegelingen is, dat men het een gevaar voor den Europeeschen vrede zou achten, als naast Frankrijk nog een andere mogendheid (natuurlijk Duitschland) pol}- tieken invloed in Marokko oefenen wil. Dat zou een nieuwe aanleiding geven tot wrijving tusschen Duitschland en Frankrijk, en by eventueels verdeeling in sferen van invloed zelfs aanleiding tot grensincidenten kunnen worden. Verder wordt de vraag ge steld, of Duitschland zijn overeenkomst van 1909 betreurt en thans andere compensaties verlangt. Daarop kan Frankrijk niet ingaan, te meer, omdat het er niet aan denkt zyn bij verdrag bepaalde bevoegdheden in Marok k'o te buiten te gaan. Ondanks den welwillenden toon der be doelde artikelen, is het duidelijk dat men te Weenen eenigszins ongerust is over de mogelijkheid van verscherping in de betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Het gevolg daarvan is, dat men Frankrijk verwyt door onoprechtehoudingden toestand te hebben doen verergeren en van Duitsch land eischt dat het eindelijk eens open lijk zal verklaren, hoeveel waarde Marokko voor Duitschland heeft en of het van mee ning is, voor Marokko de verbetering in de Europeesche betrekkingen, die sedert de overeenkomst te Potsdam en deEngelsch- Duitsche toenadering te bespeuren valt, te mogen opofferen. In Denemarken is, naar het Zeitschrift für Jugenderziehung meldt, een aandeelen- maatschappij voor kindervoeding opgericht, die den nood, waaronder vooral de kin deren der talryke werkloozen lijden en welke door de bestaande inrichtingen geenszins voldoende bestreden wordt, wil lenigen. Door een actie van 20 kronen (1 kroon is 66 cent), die ook door een aantal personen gemeenschappelijk genomen kan worden, kau men een arm kind 80 dagen lang van uitmuntenden kost rijkelijk voor zien. De aanneming dezer actie kinderen is zoodanig geregeld, dat de voorzitter der maatschappij in de eerste plaatsbewijzen van bevoegdheid tot kosteloos onderhoud in alle volkscholen laat uitdeelen, waarbij Ga naar je kamer, Therese, daar is het stil. Zoo meteen kom ik bij je. Zij ging heen. Zij wist niet, wat haar scheelde; zy wilde het ook niet weten. Zij had wel iets willen doen, iets dwaas, iets dolzinnigs— slechts afleiding! Ver dreven moesten de gedachten, die haar kwelden tot ergernis toe. Reeds weken lang zag zy hetzelfde beeld, een mannelijk, door de zon gebruind gelaat, welks blauwe oogen haar nooit schenen aan te zien en nochtans tot op den bodem harer ziel doordrongen, haar steeds onder een onverdraaglijke betoovering hielden Eens had hy haar toebehoord hdar alleen. Zy balde de vuist. Zy zag hem tegenover zyn heer§cher, even zoo kalm voornaam als altyd, zij zag hem aan een keizerlijken disch, waartoe hy was uitgenoodigd, misschien naast een aristocratische schoonheid, die hy, met hetzelfde vuur als aan haar, zijn avonturen mededeelde. Wat was zij toch bespottelijk. Wat ging hy haar nog aan. Zy had hem immers kunnen hebben - doch wilde dit niet en was de verafgoode vrouw geworden van een ander een ander Hoe is 't, vrouwtje, nog altyd in den donker Haar man I Ja, nogaltijd I" sprak zij op matten toon. bovenal de armste, daarna echter ook de verdienstelijkste leerlingen in aanmerking komen. Vervolgens worden aan den onder wijzer de betreffende actie-ouders bekend gemaakt, wien hy naam en leeftijd van hun actie kind, alsmede naam en adres der ouders schriftelijk mededeelt. Op deze wijze vernemen de aandeelhouders, hoe de door hen gestorte gelden ten bate der armste kinderen besteed wordenzy leeren hun beschermelingen echter tevens kennen en zyn aldus in staat om eventueel ook nog in anderen vorm invloed op hun toekomst te oefenen. De verwezenlijking van dit denkbeeld leverde tot nog toe de beste resultaten op. In korten tyd werden zooveel aandeelen genomen, dat weldra 600 arme school kinderen bekostigd konden worden. De actie ouders behooren tot alle maatschap pelijke kringen en leeftijdsklassen, en er hebben zich ook vele groepen ter spijziging van verscheiden schoolkinderen gevormd. Het bekende „Agentschap van het Verre Oosten" en een Reutertelegram uit Peking brengen een voor de verdere ontwikkeling van China tot grondwettelijk geregeerden Staat, naar den eersten schijn althans, allerbelangrijkst bericht: bij keizerlijk be sluit van den 7en dezer zyn de Groote Raad, het Groot-Secretariaat, de commissie voor de grondwetshervorming en^twee ge heel verouderde ministeries afgeschaft, en zyn daarvoor in de plaats gesteld een Geheime Raad en een verantwoordelijk ministerie. Aan het oordeel, in hoeverre hiermede het Hemelsche Ryk inderdaad een belang rijke schrede voorwaarts heeft gedaan naar een werkelijk constitutioneelen regeerings- vorm, moge een kort historisch overzicht de grondwettelijke beweging, tot beter begrip, voorafgaan. Men weet, dat in China de roep om een aan het volk verantwoordelijke regee ring reeds van vele jaren her dagteekent. Het eerste resultaat dezer beweging was de instelling der provinciale Landdagen by keizerlijk besluit van 7 Juli 1907 en de erken ning door de regeering van de door deze Landdagen naar Peking afgevaardigde Rijkscommissie, het z.g.n. vóór-parlement. Men herinnert zich ook dat de leiders der oppositie in de eerste „volksvertegenwoor diging", dr. Leisenz, Loke en Jitschoen- kwe daarin dezen dubbelen eisch stel den de onmiddellijke bijeenroeping van een gekozen parlement in plaats van 1919 zooals de regeering eerst en zelfs in plaats van 1913 zooals deze later toestond, èn de instelling van een aan het volk ver antwoordelijke regeering. Toen den Ssten December generaal Jintschang, hoofd van het departement van oorlog, den titel van „minister" in plaats van dien van president verkreeg, werd dit algemeen reeds als de eerste stap tot deze verlangde regeering beschouwd. Op deze naamsverandering, immers meer Hy viel geeuwend op de sofa neer. Nietkwaly'k nemen,lieveling .maar door die geschiedenis vaD vandaag ben ik totaal op. Zij vroeg niet welke geschiedenis en vernam dus niet, dat hy dien dag een zware operatie had volbracht. Kom naast my zitten, Reetje Zy voegde zich naar zyn verlangen,doch vlydezich niet, zooals anders, tegen hem aan. fly sloeg zyn arm om haar heen. Zoo, nu wensch ik verder niets meer op de wereld. Zoo zaten zy zwygend by elkaar. Einde lijk zeide zy Het zou toch zoo heerlijk zijn." Wat dan Dat jij iets deedt iets grootsch om ergens 'n hooge positie te vinden voltooide hij. „Dwaas schepseltjeLaten Free's lau weren je dan niet met'rust." Zy haalde byna onmerkbaar de schouders op, en na een poos kwam er toonloos van haar lippen Wat gaat die Free mij aan HOOFDSTUK XVII. Free was werkelijk in de mode gekomen. De nieuwsbladen wijdden hem kolommen vol, waarin zyn audiëntie by den keizer bleek het niet te zyn, is thans de nieuwe oogenschjjnlijk veel belangrijker en om vattender wijziging gekomen, waarop wy hierboven doelden. De groote vraag is ech ter of daardoor ook werkelijk een beteekende verandering in den bestaanden oligar- chischen regeeringsvorm zal worden ge bracht. Om het antwoord hierop te kunnen geven is een korte weergave van genoemd Keizerlijk besluit allereerst noodig. Ingesteld wordt een nieuw lichaam, de Geheime Raad (Pi-te-joen), waarin vele invloedrijke oud-ambtenaren zullen zitting hebben en wiens taak het is den Keizer van raad te dienen. Van veel grooter belang is echter de tweede verandering de instelling van een z.g.n. „verantwoordelijk" Kabinet. Hoofd hiervan zal zyn Prins Tjing, die den (itel van rijkskanselier krijgt en wien twee onder voorzitteia ter zijde staan, destaats raden Natoeng en Hjoeschtscheng. Verder zullen de elf hoofden der verschillende departementen voortaan ministers heeten. De leiding der beraadslagingen in den minis terraad berust bij den rijkskanselier en zyn beide onder-ministers, zonder wier goed keuring bovendien geen enkele beslissing genomen kan worden verantwoordelijk is dan ook alleen dit triumviraat en wel uit sluitend aan den Kroon. Uit deze korte uiteenzetting blijkt reeds voldoende, dat er behalve een uiterlijke vervorming en groepeering der regeerings- personen, eigenlijk slechts bitter weinig ver anderd is. Van een werkelijk aan de natie verantwoordelijke regeering is nog geen sprake. De reactionaire Prins Tsjing is ver antwoordelijk rijkskanselier geworden met den hertog Tsaitse, die algemeen voor een vriend der hervormingsbeweging door gaat, heeft men bet blijkbaar niet durven wagen. Van de beide vice-presidenten is de een, Natoeng, een Chinees, de ander, Hsoesehitschang, een Mandsjoe, zoodat het verantwoordelijk driemanschap bestaat uit vertegenwoordigers van elkaar fel vijandig bestrijdende groepen de reeds eeuwen in China dus toegepaste taktiek van het ver deel en heersch, die echter haar verderfe lijke uitwerking op de ontwikkeling van China niet heeft gemist. Zoo ziet men, veel veranderd is er niet. De elementen, die in hetPekingsche regee- ringspaleis nog de'lakens uitdeelen, hebben niet veel meer dan een schynhervorming, als tegemoetkoming aan den steeds drin gender wordenden nationalen eisch tot stand gebracht. Het is dan ook te verwachten, dat de oppositie, de leiders der constitu- tioneele beweging, de Jong-Chineezen, met deze formeele tegemoetkoming niet. tevre den zullen zyn. Zij zullen in de allereerste plaats blijven eischen, naast het nationaal, gekozen, parlement, een regeering die niet den prins-regent, doch aan dit parlement, d. w. z.-aan het volk verantwoording schul dig is. Of zy ook de vervulling van dezen eisch- zullen verkrijgen langs den weg der vreed zame revolutie, dien zy tot nu hebben be- haarfijn werd vermeld. En toen had de bur gemeester van het stadje doen aankondigen, dat luitenant Adami ten voordeele van het bouwfonds ter herstel der Elisabethskerk te Andershei m 'n lezing zou ho uden o ver D uitsch Oost-Afrika en zyn ervaringen aldaar. De veel gevierde bleef dezelfde gedistin geerde, vriendelijke man. Op de partyen, die te zijner eere werden gegeven, danste hy met Therese evengoed, maar niet meer, dan met de andere dames. Therese echter werd bleeker en prikkelbaarder dan ooit, tot groote ongerustheid van haar echtgenoot. Maar plotseling scheen haar booze lnim geweken. Die verandering had plaats op den dag, waarop de lezing zou worden gehouden. Mina lag met zware hoofdpijn te bed, maar Rika was, goed 'ingepakt, in haar rolstoel naar „de Duif" gereden, waar zy onder toezicht van den dokter met stoel en al in de zaal zou worden gedragen. Sinds jaren was zy niet uit haar huis gekomen, maar vandaag voor al 't geld ter wereld zou zy daar niet willen mankeeren. Julia moest nu wel mee. Graag was zy thuis gebleven, maar tante Rika bad er op gestaan en zoo wrong zy zich in haar beste japon, die haar veel te nauw was geworden. Therese zei dan ook, dat ze haar een sjaal wilde leenen, want het lyf zat gewoon 'n schandaal. Het elegante vrouwtje wilde om den dood niet met dit slecht gekleede

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1