LSDIJK.I op, ZUID-HOLLANDSGHE EN ZIEUWSGHI EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ieboeken P'S CAO teerhuis". le Goederen, enz. IÜlhyiÉÉÉi!lrijÉ Boekhandel. ftAUSS 1,20 f 2,90 agen Telefoon 6161 lappelen, 43. ie beste i de bil- itsluitend o f 0,42'/, 0,18 IONEN, Juffertje Onnut. k ENTIE BUREAU - 280, Nliddelharnis ^voorkomende voor de Rijksnor- levering en tegen ijs- TE DRUKKEN. I, N DER SCHENK. I. V. Onderl. Nederl. k 3 °/0 Ideaal Polis, •TTERDAM tekende inrichting f AFLEVERING gezonden. sterdam wilt zenden, 10 Cent per mud. erkrijgbaar. tterdam. jLIJKE prijzen M. MULDER. emmerolie, VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal f 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 24 Zaterdag 6 Mei 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. Voorbereidend militair onderricht. Aanmelding voor den aanstaanden nJntercursns. De BURGEMEESTER van JIIDDELDARNIS maakt bekend, dat voor jongelieden van 1624 jarigen leef tijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvangen van voorberei dend militair onderricht, Dit onderricht heeft o.a. ten doel: lo. aan de toekomstige militieplichtigen de gele genheid te verschaffen om de geschiktheid te ver werven tot het voldoen aan deeischen van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die-van lichamelijke geoefendheid, bedoeld hij art. 104 der Militiewet 1901en 2o. aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het verwerven van het militair getuigschrift, vereischt voor de toelating tot het Reservekader der Infanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijdperken, voor de udspiranten voor het Reservekader over één wlntertijdperk. Het onderricht heeft plaata ten minste 4 uren per week; het begint 1 October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Jannari. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerstkomende, ter Secretarie bjj den Burgemeester dezer gemeente op de werkdagen, des voormiddags van 1012 uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aangelegenheid voor be langhebbenden ter inzage ligt. Melden zich méér deelnemers aan, dan met het oog op de beschikbare localiteit kannen worden geoefend, don worden niet toegelaten de ingeschreve nen voor de militie, die niet vroeger het onderricht van twee achtereenvolgende wintertijdperken ofwel van het voorgaande wintertijdperk hebben gevolgd en voorts de jongsten in leeftijd. Jongelieden, die op 1 Juni e.k, nog niet militie- plichtig waren, of, wel militieplichtig zijnde, doch zich Ier zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. buitenslands bevinden en eerst na 1 Juni in Nederland terugkee- ren, kunnen zich ook na genoemden datum, mits vóór den aanvang van het onderricht, tot deelneming aanmelden. Voor hen geschiedt de aanmelding zoo tijdig mo gelijk rechtstreeks bij den Inspecteur te 's Gravenhage onder opgaaf van het jniste adres van den belang hebbende en van de Gemeente, waar hij het onder richt wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte vóór 1 Jnni niet was gehouden Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende één wintertijdperk het onderricht kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene garnizoensplaats wonen of zich daartoe naar eene naburige garnizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door hot niet-bijwonen van het onderricht in het vorig wintertijdperk hebben verzaimd. Latere aanmelding voor het onderricht is ook toegelaten voor lotelingen, die in het vorig jaar reeds hebben geloot, en in verband met het door hun getrokken nummer in aanmerking komen eerst in het aanstaande jaar bij de militie te worden ingelijfd. Voor deze categorie van militieplichtigen moet de aanmelding .geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefeningsuur in den aanstaanden winter. In de eerste helft van Januari a.s. zal ten overstaan van eene Militaire Commissie een onderzoek plaats hebben, waarbij voor hen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, de gelegenheid zal bestaan tot het verwerven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewijzen van voorgeoefendheid zijn drieërlei; een bewijs van militaire bekwaamheid een bewijs van lichamelijke geoefendheid, en een bewijs van militaire bekwaamheid èn lichame lijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewijzen verwerven, worden op hunne aanvrage, ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der beide eerstgenoemde bewijzen. De houders van een bewijs van militaire bekwaam heid én lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen tot inlijving voor korte oefening (vier maanden). Aan het bovenomschreven onderzoek kan ook worden deelgenomen door tot korte oefening inge lijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van Militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid weuschen te vernieuwen, ten einde daardoor aan spraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel. Bij het onderzoek wordt ook gevorderd eenige ge oefendheid in het schieten. Voor jongelieden die in staat waren zich in of nabij hunne woonplaats in het schieten te bekwamen, zal tekortkoming in de gestelde eischen van schietvaardigheid een beletsel zyn om het bewijs van Militaire bekwaamheid te verwerven. Daarom wordt aangeraden om, zoo daar toe gelegenheid bestaat, deel te nemen aan de schietoefeningen tot verhooging van s lands weer kracht, die, bjj voldoende deelneming, zoowel in garnizoens- als in sommige andere plaatsen met bruikbare schietbanen telken jaro van 1 Mei 1 September worden gehouden. Middelharnis den 3 Mei 1911, De Burgemeester voornoemd, L. KORVINK L.B. FEUILLETO 3ST. 21 Zij stond op en drukte hem een kus op het voorhoofd. Je bent toch een goed dwaas man netje Hij trok haar op zijn knie. En ik hoop, dat jouw hart net zoo gezond is als het mijne. Een klein kamertje, juist groot genoeg voor den jongen en voor mij. En als dat nu eens niet zoo was?" lachte zij schalks. Therese, met dergelijke dingen gek scheert men niet. Neen, maar heusch, wat zou je doen, als je ooit tot de ontdekking kwam, dat een ander Hij antwoordde niet. Bliksemsnel scheen hij zich een oogenblik in dien toestand te verplaatsen, en de jonge vrouw ontstelde bij het zien van de somberdreigende uit drukking op zijn gelaat. Om Gods wil, FritsHet was immers maar gekheid. Wat ik doen zou?" herhaalde hij,dof voor zich heen starend. „Ik weet het niet het oogenblik zou het mij wel ingeven Buitenlandsch Overzicht. Engeland heeft in alle stilte zijn uitge breid gebied in Azie weer vergroot. Het is de vraag of het genoegen zal beleven van deze annexatiede voorteekenen zijn niet gunstig. Er is hier sprake van de landstreek aan de bovenstroomen van de groote Achter- Indische rivieren, het land tusschen Thibet, de provincie Junnan en de Engelsche be zittingen Birma. Het is een woest land be woond door volksstammen die tot nu toe geene overheid erkennen. Zij gaven niets om China dat geen gezag bezit in de grens provincies. Zij waren tot heden vijanden van alle beschaving. In dit woeste bergland waren de reizigers, die den moed hadden zoover door te dringen geen oogenblik vei lig. Betrekkelijk velen hebben daar hun leven gelaten, door de wilde inlanders ver moord. Als het Europeesche reizigers betrof wendde hunne regeering zich tot de Chi- neesche om de schuldigen te bestraffen. Maar in den regel kon aan dat verzoek niet worden voldaan. Slechts een enkele maal, het laatst in 1909, toen twee Duitschers vermoord waren, werden de daders inder daad gegrepen en gehangen. Maar de Cinee zen gaven toe, dat zij in die afgelegen streek de orde niet konden handhaven. Nu werd reeds lang onderhandeld tus schen vertegenwoordigers van de Engelsche en de Cbineesche regeering over een betere afbakening van de grens. Maar de onder handelingen sleepten. De Chineesche staats machine zooals bekend is, werkt niet vlug. Daarbij kwam dat de onderhandelaars ook niet geheel op de hoogte waren van den waren toestand. Nieuwere expedities hebben maar ik kan mij best begrijpen, dat iemand uit zulk een jaloezie een moord begaat Maar kom, onzin!Drink je glas leeg,ga na papa en zeg hem, dat ik, nn hij niet alleen zijn kuur wil doen, hem mi)n kost baarste goed toevertrouw." Zij kuste hem nog eens en ging naar beneden. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Julia zat bij den rolstoel van tante Rika en las haar de courant voor. Mina zat boonen te snijden, zonder het oog af te wenden van haar kleinzoontje, dat in een wagentje door de oude Dora heen en weer werd gereden. Julia had juist het voorlezen van het verslag van een geruchtmakend proces geëindigd. Kijk eens na," vroeg tante Rika, „of er niets van Afrika in de courant staat." Julia zocht de kolom op, waarin de te legrammen stonden. „Parijs Londen Amsterdam Algiers Kaapstad Zan zibar," mompelde zij. Opeens hield zy het groote nieuwsblad dicht voor de oogen en het papier beefde in haar hand. Waarom beef je zoo vroeg tante. Langzaam zonk het blad neerhet bleeke, maar nog altyd kalme gezicht van 'tjonge meisje werd weder zichtbaar. vele fouten op de kaart aangetoond. Men trok dan op die kaart nieuwe lijnen en be gon telkens van voren af aan. Maar toen eindelijk bleek, dat de Chineesche regeering geen ernst maakte van de zaak, zond En geland troepen, die het gebied waarover men het niet eens kon worden eenvoudig hebben bezet. Is nu de quaestie uit? De regeering te Peking zal wel niet in verzet komen. Zy is zoo zwak. Maar de mensch6n, die tegen hunnen zin Engelsche onderdanen zijn ge worden, terwijl zij tot nu toe niemands onderdanen waren, zullen waarschijnlijk zich niet veel bekommeren om het Engel sche gezag, evenmin als zij ooit om het Chineesche hebben gegeven. En nu vernemen wy, dat in China eene vry sterke beweging tegen de Engelschen ontstaan is. De Chineezen die meer van de wereld hebben gezien dan hunne mande- rijnen, verdiept in nuttelooze studiën, be grijpen, dat China als men niet oppast by gedeelten zal worden geannexeerd door Russen, Japanners en Engelschen. In Japan trouwens schijnt men ook van die meening te zy'n. Als China moet verdeeld worden zal Japan zorgen zijn deel te krijgen. Zooals men weet zijn de Japanscbe patriotten in groote beweging. Zy spreken van het beheerschen der Stille Zuidzee. Maar zy denken ook aan andere dingen. En in de eerste plaats aan Rusland in Mongolië en aan Engeland in het zuiden. Het is bij hen een geloofsartikel dat China het nooit tot iets zal brengen, omdat het volk steets tegenover de regeering staat. Japan moet daarom maatregelen nemen. Men kan dat doen in vereeniging met den Engelschen bondgenoot. Maar het bondgenootschap loopt over vier jaar af en het is de vraag of het vernieuwd zal worden. Het voortdringen van Rusland in China is een gevaar, dat niet geheel werd gekeerd door den grooten oorlog. Dat, behalve de minder goede verhouding tot de Vereenigde Staten, is een goede reden om waakzaam te zijn en leger en vloot in goeden staat te houden. Ook melden de berichten uit Tokio, dat de regeering eene aanmerkelijke versterking van de vloot wil voorstellen. Maar dat is eene andere zaak. Wy spraken van het verzet in China tegen de Engelschen. Het is, zegt men, zeer levendig in de Chineesche gewesten, die grenzen aan het geannexeerde Peima-gebid, zooals de land streek genoemd wordt naar een dorp in het noorden, waarlangs de nieuwe grens is getrokken. De Chineesche onderkoning van een dier gowesten heeft te Peking bericht, dat gewapende benden het land afloopen en het volk aansporen, om zich te ver zetten tegen de Engelschen en de vreemde lingen over 't geheel Chineesche studenten, die gedeeltelijk in Japan hunne wijsheid hebben opgedaan, reizen het land door en prediken tegen Engeland, Rusland en Japan, die China ver raden en verkoopen. De Chineesche regeering, bang als altijd, Beef ik vroeg zy terloops„Van Afrika staat er niets in." Tante Rika zag haar pleegdochter met een strak gezicht aan. Wil ik verder lezen?" vroeg Julia. Een raadselachtige verandering had haar stem ondergaan. Staat er werkelijk niets nieuws van Afrika in Julia schudde het hoofd en zag naar den dokter, die van zyn visites thuiskwam. Onnutje deed, alsof zy aan tante's stoel iets te verschikken had en legde voor Frits waarschuwend haar wijsvinger tegen de lippen. Bedaard kwam de dokter naderbij, ging even zitten en begon toen over koetjes en kalfjes te praten. Julia liep Mina tegemoet, die van de bank was opgerezen. Ik heb u iets te zeggen, tante. Laten wij even naar binnen gaan." zeide Julia. „Ik las daar zoo juist in de courant, dat Free in een gevecht met de Kaffers gewond is geworden. Tante Rika mag 't niet weten." De oude dame sloeg de handen ineen. Zwaar gewond natuurlijk Wie weet, of hij niet al dood is I Groote God! Julia zweeg. En jy," ging Mina voort, „je staat er zoo maar bij zonder 'n woord te spreken. Wat ben je toch voor 'n meisje 1 Het is toch je eigen broerIk heb dien windbuil doet haar best om de jongelui tot kalmte te vermanen en de oproerige benden uit een te dryven. De prins-regent heeft een echt Chineesche proclamatie tot het volk gerichthij wil niet dat de vreemdelingen een haar zal worden gekrenkt. De minister van oorlog vernemende dat er bij de rond reizende studenten vroegere kweekelingen zijn van de militare school, heeft de mili taire studenten ernstig verboden om te gaan met hun oude kameraden. China is niet alleen genoodzaakt een deel van zyn vroe ger bezit aan Engeland af te staan, het moet ook nog lieden vervolgen en straffen, wier pratriottisme het verval van het rijk niet zonder verzet kan aanzien. Hetgeen niet belet dat men telkens spreekt van hervormingen in China en van „het Chineesche leger Al is het zeer moeielijk, om uit de on volledige en ODduidelyke berichten die uit Turkye tot ons komen, het gewicht af te leiden van de gebeurtenissen die zich daar afspelen, toch behoeft men nauwlijks te twiifelen, of wat er op het oogenblik ge schiedt is van groot belang. Zien we goed, dan geldt de ernstigste crisis, die het jonge Turkije nog heeft doorge maakt sinds Sultan Abdul Hamid twee jaar geleden trachtte de verloren macht door middel van een bloedige tegen-revolutie te herwinnen. De Jong-Turksche party is alty'd samen gesteld geweest uit zeer verschillende be- standdeelenvooruitstrevende redicale jonge menschen met westersche begrippen en ge woonten, en conservatievere leden, die wel is waar het absolute regime van Sultan Hamid wilden omverwerpen, maar die geenszins een verandering van de grond slagen des staats wenschten, en bepaaldelijk niet wilden prijsgeven de heerschappij der Moslims over de andere godsdiensten en de oude met den godsdienst samenhangende instellingen en wetten. Tot dusver heeft het vooruitstrevende deel der party deze beheerscht, totdat eindelijk de conser vatieven in verzet zyn gekomen, en daar zij de meerderheid bleken te bezitten, hun tegenstanders gesteld hebben voor de vraag: de partij te laten scheuren, of haar te doen beheerschen door de conservatieven. Nu kwam hier bij, dat er misbruiken ingeslopen waren in het regime der Jong- Turksche party de politieke macht werd weieens tot persoonlijk voordeel aangewend. De conservatieven hebben daarvan gebruik gemaakt en eischen tot zuivering der partij zeden verbonden aan die betreffende wijzi ging van hetpartyprograminconservatieven zin. En zoo ziet men op de lyst van hervormingendoor de partyen aangenomen, naast] die als versterking van Khalifaat en de macht der Sjeriat, prijken eenige voorschiften, die volgens westersche begrip pen slechts toegejuigt kunnen worden: zooals het verbod van de Jong-Turksche afgevaardigden om deel te nemen aan concessies van den staat nooit mogen lijden, maar het gaat 'n mensch toch aan het hart, dat 't zóó moest afloo pen, dat hy daar onder die wilden zoo el lendig moest omkomen, zonder vriend of maag." Julia antwoordde niet op het verwijt. Wat ik u bidden mag," smeekte zy, „verontrust tante Rika niet. Ga nu liever niet naar haar toe; zy zou direct aan uw gezicht merken, dat er iets aan de hand is." Zoo slim ben ik ook wel," klonk het bits terug. „Ik heb medelijden met de arme stumperd en zou haar nu niet graag willen zien. Breng my de courant maar in de keu ken, ik wil het zelf ook lezen. Ja," bromde zij onder het weggaan, „i)f hij sterft, zoo dat al niet gebeurd is, öf hy komt hier als invalide terug en teert op onzen zak. Onze Lieve Heer moge 't mij vergeven, maar ik wou dat hy maar dadelijk was gestorven." Na afloop van het middageten, toen Rika, zonder iets te vermoeden, op haar kamer haar dutje deed, zat Julia aan het venster van haar eigen vertrekje, roerloos met de hand in den schoot, het nieuwsblad vóór zich. Ook nu was er geen spier op haar gelaat veranderd, alleen de lippen waren vaster dan ooit op elkaar geklemd- Het was nu eenmaal zoo. Julia had reeds vroeg ge leerd, dat met jammeren en klagen het noodlot niet is af te wenden en daardoor Intusschen schijnt de regeering bereid te zijn, den stry'd met de meerderheid in de Jong-Turksche-party te aanvaarden. Zij wil niet, dat Dsjawid Bey en Dsjahicl Bey, die tot de minderheid onder de Jong-Turken bebooren, 2ich gewonnen geven en aftreden, maar dreigt de Kamer te zullen ontbinden wanneer de hervormde party haar wil zal doorzetten. Het volk moge dan beslissen. De uit de arbeidersparty voortgekomen Australische Bondsregeering had in het vorig najaar in het Parlement twee wets ontwerpen ingediend, die wijziging dei- grondwet meebrengen en daarom dooreen referendum moesten worden bekrachtigd. De .Regeering was uitgegaan van de stel ling, dat boven het recht der afzonder lijke staten dat van den Australischen Bond staat. Het eerste wetsontwerp schenkt den Bond het oppergezag inzake de wet geving betreffende fabrieksarbeid, ar beidsgeschillen, kustscheepvaart, verkoop van Tevens- en geneesmiddelen, mest- en voederstoffen, de monopolies en het arbeids contract. Het tweede ontwerp schonk den Bondwetsgever de bevoegdheid om een of anderen tak van industrie tot staatsmono polie te verklaren en dus te doen naasten. Dat in Engeland het resultaat van het referendum met groote belangstelling werd tegemoet gezien, Taat zich begrijpen als men bedenkt, hoeveel eenigen tyd geleden in Groot-Brittanje is te doen geweest over het bekende referendum voorstel der unionisten. De strekking van dat voorstel was, een wetsontwerp, door het Hoogerhuis eenige malen verworpen in opeenvolgende zittin gen, niet zooals de Regeering wilde vanzelf wet te doen worden, maar een volks referendum te laten beslissen. De groote meerderheid der libéralen, vooral die het meest links staan, wilden van zoo'n referen dum, naar men zich zal herinneren, niets weten. Voor zoover de cijfers van het Austra lische referendum bekend zijn (alleen in West-Australië was er een kleine meerder heid van stemmen vóór de wetsontwerpen uitgebracht) zijn uitgebrachtin Nieuw-Zuid- Wales 868,203; in Victoria 723,377; in Queensland 294,162; in Zuid-Australiö 215,783; in West Australië 138,730; en in Tasmanië 102,125 stemmend. i. samen 2,343,000 stemmen. Er is druk gestemd en overal ging het ordelijk toe. De Engelsche bladen wijzen natuurlijk alle op de ernstige nederlaag der Australische arbeidersparty. Men stelt in de buitenlandsche pers al dadelijk de vraag, of het ministerie Fischer thans niet moet aftreden. Over 't geheel wordt die vraag ontkennend beantwoord men redeneert aldus; dat Fischer in het Parlement over een vasle meerderheid be schikt en een referendum in zijn gevolgen niet mag worden gelijkgesteld met een par lementair votum. Dat intusschen de Regee ring door het resultaat van het volksrefe rendum haar posi' ie in 't algemeen verzwakt ziet, is niet te loochenen. Afgescheiden van was er een soort van doffe berusting over haar gekomen. Zy dacht echter aan de oude tante Rika, voor wie het verlies van haar lieveling een doodsteek zoude zyn. Zij dacht ook, dat Free misschien den dood op het slagveld had gezocht, wyl hy Therese niet kon vergeten, en hoe zy nu geheel verlaten achterbleef, daar zy geen broeder meer had. Want stond zij eigenlijk niet geheel vreemd onder al die menschen, met wie zij tot heden toe had geleefd Zelfs aan de zieke hechtte haar niets andera als plichtsgevoel, piëteit, dankbaarheid zoo men wil, maar een war mer gevoel voor die Yrouw bestond er bi) haar niet. En Frits? Tegenover hem had zy met alle kracht haar hart tot zwijgen gebracht, tegenover hem was zij koel en slechts een machtelooze woede kwam by haar op, als hij zich deel nemend voor haar wilde toonen. Maar ook die woede hield zij verborgen. Een by na onmerkbaar trekje van minachting plooide slechts haar mond, wanneqj Frits, vooral in 't begin van zijn huwelijk, in haar bijzijn zijn geluk poogde te verbergenwanneer hy, b\j haar binnentreden, de hand zyner vrouw losliet, of wanneer hij moeite deed zijn oogen af te houden van het bekoorlijke gezichtje zijner Therese, dan glimlachte zij met een harden trek om den mondzóó dacht zy ook, toen hy zyn angst voor het

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1