NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. i HEEKBANK [OLLANDSCB lUWCREDIET. Juffertje Onnut. n fjaag. Jtrectjt. £eibert. luearöen. Breba. issclborf. >p. irechtsche ORDFtEOHT. Mr. F. N. SICKENGA. H. PHILIPSE. ent Geld onder eerste erband tegen billijke in geeft 4 pCt Pand- m f 1000, ran f 500, 'an f 50. vorden verstrekt door dn ?n heer EH, Notaris, MIDDELHARNIS TOOK ALKMAAR. 1RDAM C 11. 4TSCHAPPEN: ENKHUIZEN, 6. Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, r£ Molenstraat 45. at. ROTTERDAM, >9. Leuvehaven 107. wee Millioen Gulden iplaatst en volgestort 1.500.000. DTSCHAP verleent Cre- gelden in deposito, belast aan- en verkoop van npons, sluit beleeningeu n en verricht verder alle i tot het Kassiersvak ito rente 3°/o. 31 December 1910. ieten f 5.332.389.35 - 1.763.059.90»/s - 217.853,92 JREEST, J.F.MOENS, mmissaris. Directeur. it voor Middelharnis en DER KOOGH 1DDELUARYM. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 23 Zaterdag 29 April 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Handel en zending. Naar aanleiding van de brochure van dr. Meulenbelt uit Baarn over „handel en nijver heid in dienst der zending" onstaat in zendingskringen een beweging, om aan de zending ook het handeldrijven te verbinden. Goederen uit Nederland worden naar Indie verzonden en omgekeerd. De winst die gemaakt wordt, zou aan de vereenigingen of kerken ten goede komen, die van de bemiddeling der zendingsvereeni- ging gebruik maken. Om beter tot het doel te geraken, zouden kerkelijke grenzen gemeden worden. We zien dus hier ook alweer, dat, als het op geld verdienen aankomt, men nog altijd van den „geloofswortel" gebruik maakt. Maar waarom ook in ons vaderland dat mijden der kerkelijke grenzen niet toegepast. Wat zou er veel verbeterd kunnen worden wanneer onderlinge secte of partijhaat voor het volksbelang moest wijken. Denken we bij het mijden van de kerke lijke grenzen maar eens alleen aan het onderwijs. In ons land kan dat niet I Waarom niet? Bukeiilandsch Overzicht. Wie zich al de onheilspellende en sensa- tioneele berichten herinnert, door allerlei „particuliere" correspondenten te Lissabon, ijlings door verschillende groote dagbladen naar Portugal gezonden toen dit, na een merkwaardig kalme en vrijwel on-bloedige revolutie, zijn monarchistische regeerings vorm in een republikeinsche veranderde,kan zich over niets zoo zeer verbazen als over dit eene feit: dat de republiek nog altijd republiek is en dat niet een nieuwe revo lutie het land in vuur en vlam heeft gezet. Nu was het een eindelooze stakingmanie, die het begin van het eind voor het nieuwe bewind beteekende; dan een reeks van de meest opzienbarende en dreigendste ont hullingen van monarchistische complotten, in de hoofdstad zelve, in de Spaansche grensplaats Vigo of in een of andere Euro- peesche hoofdstad daarna weer een stijgen de verbittering onder de Portugeezen, die den voorspiegelden heilstaat niet spoedig genoeg zagen komeneen volgend maal was het de geloovige katholieke bevolking in het Noorden, waar een opstandsbeweging op het uitbarsten stond, die met één slag de bedreigde keik en de gevallen monarchie weer in eere zou herstellenden laatsten tijd was het een steeds scherper wordende scheuring in den boezem der republikeinsche party zelve, haar uitdrukking vindend in een scherp conflict tusschen Alforiso Costa, den minister van justitie, den leider der „radicale" groep, en de andere ministers, voorstanders van een meer gematigd beleid, waardoor het graf der jonge republiek reeds nu werd gedolvenEchterde stakingen PEtriLLETOlT. 20 Julia luisterde niet naar dat gejammer, zij ging haar plicht doen en toen de och tendschemering doorbrak, meende zij in tantes oogen een glimp van bewustzijn te bespeuren en zij beantwoordde de angstige, ongearticuleerde klanken met een zacht streelen van de ingevallen wangen, waarbij zij zeide„Wees maar gerust, tante, ik blijf bg u Kent u mij Ik ben Julia Toen drong zichtbaar een gevoel van veiligheid in het uitgeteerde lichaam. Den volgenden dag was er weinig ver andering in den loestand waar te nemen, doch op den avond vóór de bruiloft, waarop het in Duitschland traditioneele „polter- feest" zou plaats hebben, kon zij toch reeds de armen weder een weinig bewegen. Therese wilde zich dit feest niet laten bederven en ofschoon Frits aanvankelijk van muziek niets bad willen weten, vleide zij hem toch door zoet gesmeek een toestem mend antwoord af. Kom, Frits, nog éénmaal dansen wij samen als lustige jonge spring in-'t veld's, eindigden, zonder noemenswaardige ordever storing, alle in zéér korten tijd met een min nelijke schikking, door bemiddeling der re geering de ontevredenheid der Portugeezen kwam nergens tot duidelijke uiting; de samenzweringsberichten bleken opge schroefd, geruchten in sensationeelen tele- grommenstijl uitgewerkt en opgedischt; in het Noorden bleef de bevolking de grootst denkbare kalmte bewarenen minister Alfonso Costa werkt nog altijd broederlijk samen met zijn collega's, zonder dat van een breuk ook maar de minste positie aan duiding te constateeren valt. De conclusie die uit dit alles valt te trekken is dezedat Partugal zich uitste kend bevindt bij den nieuwen staat van zaken, dat de herinnering bij het Portu- geesche volk aan de zegeningen van zyn monarchistisch regime nog te versch is om het nu reeds voor royalistische complot- teurs ontvankelijk te maken en dat het voorloopig bewind bij zijn krachtigen arbeid aan den opbouw en de ontwikkeling van Portugal tot een nieuwen staat zoowel re kenen kan op den steun van de meerder heid des volks als op eigen eenswillendheid en samenwerking. Yan dit laatste getuigt thans ook weer de door den ministerraad met algemeene stemmen goedgekeurde, en dezer dagen ge publiceerde, door minister Alfonso Costa opgestelde wet op de scheiding van Kerk en Staat bet belangrijkste stuk werk wellicht, tot nu door het voorloopig bewind verricht, naast zijn velen en grooten ar beid op sociaal en ander gebied. De inhoud van deze wet, of liever van dit decreet immers, zoolang er nog geen ge kozen parlement bestaat met verantwoor delijke regeering, wat eerst de volgende maand na de algemeene verkiezingen het geval zal zijn, wordt alle wetgeving bij enkel decreet door het voorloopig bewind afgekon digd is in hoofdtrekken ais volgt: Volkomen gewetens- en godsdienstvrij heid wordt gewaarborgdniemand zal om zijn godsdienstige overtuiging vervolgd kun nen worden. De Katholieke Kerk zal niet langer Staatsgodsdienst zijn. De kosten van den eeredienst zullen bestreden moeten worden door cultueele vereenigingen, en een derde deel van haar inkomsten zal besteed moeten worden aan werken van hulpbetoon 6D liefdadigheid. De cultueele vereenigingen zullen niet op het terrein van onderwijs en opvoeding t.usschenbeide mogen komen: zij hebben zich te bepalen tot godsdienst onderricht. Alle kerken zullen, blijkens het voor gaande, du3 uitsluitend moeten steunen op de offervaardigheid der geloovigen de staat blijft echter toezicht houden op het geldelijk beheer. Alle kerken en andere gebouwen ten behoeve van den eeredienst worden door den staat kosteloos ter beschikking gesteld van de geestelijkheid. Aan alle priesters, die op een Juli a.s. een kerkelijke betrekking bekleeden, wordt een jaarlyksche vergoe ding verzekerd waarvan het bedrag door dan is 't uit. Van morgen af aan gehoor zaam ik je, Frits, maar vaDdaag Vóór dat hij voor 't vieren van het „pol- terfeestje" naar het huis zijner bruid ging, verscheen hij voor tante's ziekbed. In het bleeke schemerlicht zat Julia bij het raam in den ouden leunstoel. Zij was ingedom meld, vermoeid van het nachtwaken, en bemerkte hem eerst, toen hij vlak bij haar was komen staan. Zij zag, dat hij zijn feest kleeren aan had rok en claque en tot bloedens toe klemde zij de lippen op elkaar. Ik wilde je alleen maar vragen, Julia," zeide hij, „de vensters te sluiten, de muziek mocht haar soms hinderen. Ik had het wel wat minder jolig geweDScht, maar ik wilde Therese's laatste meisjesdag niet bederven. Zy heeft van het huwelijksreisje al bereid willig afgezien. Waarom ga je niet op reis vroeg zij. „Het gaat hier immers goed. Ik ben hier en, als 't noodig is, kan ik toch altijd om dokter Kortum sturen. Hy zag haar uitvorschend aan. Zij had weer den ouden, weemoedigen trek om den mond. Zij kreeg een kleur als purper. „Neem mij niet kwalijk," stamelde zij, „het" spijt mij dat jij ter wiile van tante je huwelijks reis moet opgeven Wat gaat het mij overigens aan Beschaamd, boos op zichzelve wendde zij speciale commissies zal worden vastgesteld. Zij blyven, onverschillig of zij Portugee zen of buitenlanders, zijn, in hun functies gehandhaafd voor nieuwe benoemingen zal echter de goedkeuring der regeering noodig zijn, evenals voor de publicatie van pause lijke decreten. Aldus in korte trekken den hoofdinhoud van het uit zeven hoofdstukken en 197 artikelen bestaande decreet van minister Costa, dat "in Portugal de scheiding van Kerk en Staat tot een feit zal makenna tuurlijk zal straks het parlement, als aan alle andere decreten door hel voorloopig bewind uitgevaardigd, er nog zijn goedkeu ring aan hebben te hechtendat deze ont houden zal worden is echter, bij de krach tige anticlericale strooming die zich tijdens en na de revolutie in het geheele land heeft geopenbaard, allerminst, waarschijnlijk. De groote vraag is slechts welk stand punt het Vatikaan zal innemen tegenover deze oplossing van het kerkelijk vraagstuk in Portugal. Zij heeft, naar men opmerken zal, zéér veel overeenkomst met de oplossing die men in Frankrijk heeft gevonden:ook het decreet van minister Costa roept cultu eele vereenigingen in het leven tot beharti ging der godsdienstige belangen. PausPius heeft, echter daar de oprichting dezer ver eenigingen, in strijd met het advies der Frauscbe bisschoppen, verboden met het gevolg, dat daar alle kerkelijke bezittingen voor de Kerk verloren gingen. Zal de Paus nu ten opzichte van Portugal consequent blijven en ook daar de culuteele vereeni gingen verbieden Of zal hy metFrankryk de ervaring blijken te hebben opgedaan, dat deze taktiek van onverzoenlijkheid de Katholieke Kerk niet tot voordeel doch tot groote schade is? In een belangrijke punt wijkt de Portu- geesche scheidingswet intusschen af van de Franschezij bepaalt, dat Pauselijke decre ten vóór de publicaiie eerst door de regee ring moeten zijn goedgekeurd. In dit opzicht is de Fransche wet onge twijfeld consequenter en logischer: de wet erkent geen Katholieke Kerk meer, en heeft dus ook niet het recht den Paus voorschrif ten te geven hoe hy zich tot zijn geloovigen heeft te richten diens voorschriften vall6n onder het gemeene recht. Wat den Portu- geeschen minister en zyn collega's er toe hebben gebracht in dat opzicht van het Fransche stelsel af te wijken, en het principe der scheiding van Kerk en Staat op een zoo belangrijk punt te verloochenen, valt op dit oogenblik, nu wij alleen nog slechts den zeer verkorten tekst van het decreet, zonder de toelichting, tot onze beschikking hebben, niet uit te maken. Kort geleken is in Amerika een van die reuzenwerken der ingenieurkunst voltooid, waaraan juist de Nieuwe Wereld zoo ryk is. Aan de „Copper River and Northwestern Railroad" is nl. de laatste hamerslag ge daan. Daardoor wordt de aandacht weder op het wonderland in het Noorden geves- het hoofd af. Hy moest het immers geraden hebben, hoe zwaar het haar viel, onder één dak te zyD met dat jonge geluk. Ga gerust heen," voegde zy er by. Ik bezorg hier alles zoo je 't verlangt Toen hy was heengegaan, sloot zy de vensters van de ziekenkamer, maar die van 't voorvertrek zette zy wijd open en daar bracht zij, zich zelve folterend, den geheelen nacht door en luisterde naar de dansmuziek, die haar zoo duidelijk in de ooren klonk, naar het lachen en de juichkreten en toen, bij het aanbreken van den dag, moederen zoon thuis kwamen, zat zy er nog. „Verharden in 't nootlot," noemde zy dat met 'n bitter lachje. Ook den volgenden dag kwam zy niet uit de ziekenkamer en toen het pas ge trouwde paar eerbiedig voor het bed van de nu weer geheel tot haar bewustzijn te ruggekeerde Rika stond, stond zy by 't voeteneinde van 't ledikant en zag met wyd geopende oogen naar de in 't wit gehulde bruidje, dat er bekoorlijker uitzag dan ooit. De dokter zag niet om zich heen. Hy scheen het bleeke, fier opgerichte meisje niet op te merken. Hij wilde vertrekken en legde zwijgend Therese's hand op zyn arm en ook deze keek vóór zich. Toen trad Onnutje vóór hen. Aanvaardt ook myn zegewensch," sprak zy, beurtelings de hand reikend. tigd, die door het Ballinger-Pinchot geschil over kolossale steenkoolland zwendelaryen zoo lang levendig gehouden was. Nadat de minister van binnenlandsche zaken, Ballinger, tengevolge van de aan vallen, die in verband met deze kwestie tegen hem gericht werden, zyn portefeuille neergelegd had, verzekerde zijn opvolger de heer Fisher, dat aan de verkwisting der schatten van het gebied thans een einde zou worden gemaakt. Hoe reusachtig echter de rijkdommen zyn, waarvan Uncle Sam zijn aandeel zal blyven behouden, daarvan hebben op het oogenblik slechts weinig Amerikanen zelfs by benadering eenig begrip. De nieuwe lijn heeft in het begin van deze maand de eerste lading van twee duizend ton kopererts uit het koperdistrict, dat zich van Mount Wrangel in het Westen tot Mount Blackburn in het Oosten uitstrekt, naar de eveneens nieuw aangelegde haven van Cordova aan de Zuidkust van Alaska vervoerd. Daarmede begint het transport van een ontzaglijken koperberg, de Bonanza Peak, by Kennicut naar de smelteryen der V. S., in de eerste plaats die te Tacoma in den staat Washington. Toen de ontdekkers van dezen berg, War- nerjen Smith, den alskopermagnaatbekenden Senator Clark van Montana tot de exploitatie van dezen rijkdom wiiden aansporen en hem de „Bonanza" beschreven, hield hy hen voor oplichters of dwazen en zond hen onverrichterzake terug. Toen daarop echter zijn deskundigen hem tot een beter inzicht brachten, was het te laatde Havemeyers van den suikertrust hadden het terrein ge kocht en verkochten het daarop aan de Guggenheims voor, zegt men, een millioen dollars, het viervoudige van den door hen zelf betaalden prijs. Hoe productief de „Bonanza Paek" en het overige deel van de „kopere wereld" zal zijn, laat zich in het geheet nog niet overzien. Het metaalgehalte van het erts wisselt tusschen 32 en 72 °/0, en men schat, dat de lyn een eeuw lang voor vracht niet bezorgd behoeft te zyn. De Bananza alleen moet 20 tot 25 millioen dollar per jaar (1 dollar f 2.50) beloven. De Guggenheims zagen onmiddellijk, dat hun nieuwe bezitting onder de toenmalige transportverhoudingen zoo goed als waar deloos was en begonnen met geld van Mor gan den aanleg der baan, die van Kennicut tot Cordova thans gereed is. De moeilijkheden, onder welke de aanleg uitgevoerd werd, waren geweldig groot, vooral tengevolge van het klimaat, daar de temperatuur 's winters dikwijls tot 50° daaltDe tot nu toe gebruikte wegen zyn mijlenver door de geraamten van bevroren of naar beneden gestorte dieren en men- schen omzoomd. (Tegenwoordig echter, maakt de lijn bet mogelijk, afstanden waar voor paarden en muildieren vroeger 10 a 12 dagen noodig haddeD, in minder dan 24 uur af te leggen. De baan rust grootendeels op palen, die Aarzelend vatte de jonge vrouw de haar toegestoken hand, toen ruischte de kanten sleep over den vloer van de ziekenkamer weg. Stil, akelig stil werd het in het huis, want het bruiloftsmaal werd gegeven in „De Duif" en zelfs do dienstboden waren daar heen gegaan om te helpen. Julia zat by tante's bed. Lang duurde het, vóór dat 't avond werd. Nog altijd sliep de zieke. Onnutje stond op en liep naar het voor huis om te zien of de deur wel goed ge sloten was. Frits wilde langs den tuin thuiskomen en daar stond de deur ook wyd open. By die deur ademde zij de geu rige Meilucht in en luisterde naar het lied der nachtegalen. Toen hoorde zy het poortje krassen en Julia zag iets wits lichten, iets, dat zweefde als een feeënsluier De jonggehuwden kwamen thuis Het jonge meisje vluchtte weder naar het ziekbed. De uren gingen voorbij hoe dat wist zy niet. Den volgenden ochtend vond zy zichzelve terug met het hoofd op het bed, aan de voeten der lyderes. Wat was er dan gebeurd Daar viel haar oog op een mirtentakje, dat vóór het ziekbed lag en zonder twijfel van Therese's kapsel was losgeraakt in den moerassigen grond gedreven worden moesten, om een bodem te bereiken, die in staat was een last te torsen. De aanlegkos- ten bedragen ongeveer 23 millioen dollar. De koperlagen vormen echter geenszins den grootsten rykdom van het gebied. Lang reeds is het als goudland bekend, maar ook zilver, marmer, zink, gips, ijzer levert de bodem in groote hoeveelheid en bovenal steenkool. Slechts het 5e deel van het land dat nagenoeg driemaal groeier is dan het Duitsche ryk, is tot nog toe door het geolo gische bureau der V. S. nauwkeurig geme ten en betreffende de geaardheid van zyn bodem onderzocht. Onder dit stuk liggen naar matige schatting niet minder dan 15 milliard ton uitstekende kolen Volgens de offlcieele rapporten strekken deze lagen zich waarschijnlijk uit over het 40 tot 50 voudige van het gemeten gebied. De waarde der tot nu toe vastgestelde kool wordt op 120 milliard dollar geraamd, d.w.z. op bijna evenveel als de gezamenlijke belastbare grond en bodem der Y. S. De beteekenis van dezen kolenschat neemt natuurlijk toe met het grooter wor dende verbruik in de Staten, dat naar schatting in 10 jaar veel meer dan een milliard ton per jaar bedragen zal. De mijnen der Unie waren zonder de hulp van Alaska niet in staat genoeg te leveren, om aan zulke eischen te voldoen. Op de noodzake lijkheid van ryko steenkoollagen in het Westen ter dekking van de behoefte der vloot in geval van oorlog is reeds dikwyls Toen de staatssecretaris Seward in 1867 de onderhandelingen met Rusland ten einde bracht, door welke Alaska aan de V. S. kwam, schudde men bedenkelijk het hoofd. Men noemde de zaak „de Sewardsche dom heid" 6D zoo kenschetste men eveneens het land. Men heeft echter ingezien, welk een koopje Seward toenmaals gedaan heeft en de bedoelde uitdrukking bestaat nog alleen in de geschiedenis. Want het besteed kapitaal rendeerde het eerste jaar reeds 50 in de volgende negen jaren 100 daarna 200 en tegenwoordig 700. Wordt de exploitatie der voornaamste rijkdommen, steenkool en ko per, met energie doorgevoerd, wat thans door den aanleg van den spooi weg geschie den kan, dan zou volgens de offlcieele schattingen de rente 2, misschien 3 duizend percent bedragen I In de eerste jaren na den aankoop leverden pelsdieren, bovenal robben, de voornaamste winst. De belastingen, welke de Commercial Company, die een lang jarig verdrag met de regeering heeft ge sloten, op de huiden betaald heeft, bedragen te zamen al ruim 3 millioen dollar meer dan de koopprijs van het gansche gebied. De opbrengst aan robbenvellen daalde onge veer van 1880 af tengevolge van den onzinnigen massamoord der dieren, die bijna (hoofdzakelijk door de Japansche robbenjagers) geheel uitgeroeid waren ge worden. De regeering heeft thans maat regelen getroffen om dit gevaar af te wenden. Ach ja die twee waren man en vrouw Het was lente doch niet in het hart van Juffertje Onnut DERTIENDE HOOFDSTUK. Twee jaar zyn verloopen. Tante Rika had getoond een krachtig gestel te hebben zy kon weder spreken en wa3 bij haar volle verstand, doch verlamd was zij helaas gebleven. Julia moest haar helpen aan- en uitkleeden en verzorgen als 'n klein kind. Zy doet alles zoo nauwgezet." zeide de oude juffer tot haar neef. „maar ook zoo styf en zoo liefdeloos, dat haar oppassing mij niet de minste lafenis verschaft Het was een warme dag in Augustus, toen zij zoo haar nood klaagde. Frits, die juist van zyn ziekenbezoek was thuisgekomen, zag haar verwonderd aan. U wilt liefde oogsten, tante, doch ver geet, dat u in hèt hart nooit liefde hebt gezaaid," zeide hij bedaard. Op het vervallen gelaat der lyderes ver scheen even een vlammend rood. Nu, hoe gaat 'tmet Free? Moeder vertelde mij zooeven, dat u bericht van hem hebt gekregen. Goed, goddank. Neem zijn brief maar mee naar boven, misschien wil je vrouw hem ook lezen, want hy is zeer interessant

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1