NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN. ling I 6 uur. Eetben. 36.-. js terecht, pgstalent. d bekend. No. 22 Juffertje Onnut. a fjaag. ptrccljt. N utcarben. Breba. Uselöorf. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalv f 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 22 April 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv.jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere rege' meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Oflicieele Mededeelingen. Beschrijving voor de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis; \it Gelet op artikel 13, jS 1, eerste zinsnede, en artikel 19, ji 7 der Wet van den 2den October 1893 (Staats blad No. 149) Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat door den Heer Commissaris der Koningin in deze Provin cie is bepaald, dat met de uitreiking van de beschrij vingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, over het dienstjaar 1911—1912, een aan vang zal worden gemaakt op Maandag, den lsten Mei aanstaande, en dat de aanslagsregeling voor dit jaar den 1 October 1911 moet zijn ten einde ge bracht terwyi de regeliDg van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien, of die om eene andere reden zijn aangebonden moeten worden, moet zijn afgeloopen binnen één maand, nadat de Com missie van Aanslag of het College van Zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Voorts wordt hierbij de aandacht gevestigd op enkele der voornaamste verplichtingen, ten opzichte der heffing van bovenbedoelde belasting, door het publiek te vervullen Art. 15, 2. i leder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennoot schap, onderlinge verzekeriDgmaatechappij, coöpera tieve vereeniging, of van eene vereeniging of stich ting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boek houder eener hier te lande gevestigde reederij, is geboudeD daarvan schriftelijk binnen ééüe maand Kennis te geven hij "het "bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6, g 2, en van de in art. 1b be doelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigin- gen en onderlinge verzekenngmaatBChappijen, alsook Boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkee- ringen, waarover volgens art. 5, fö 1 en 2 en art. 6, 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdee lingen ofuitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 46. r Bestuurders van de bij art. lb en c bedoelde naam looze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaat- Bchappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennoo ten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balaDB of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, nitkeeringeD of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld by art. 19, lb of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47, 5. f Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld by art. 16, 1, eerste lid, en art. 15, 2, eerste lid wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste f 25,—. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtre ding van art. 46. Art. 47, 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400, Art. 34, le lid. ^Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. la, h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne ver :lt. 19 Julia ging weer aan 't beredderen en tante Rika zag zwijgend toe. Eerst toen Onnutje eindelijk doodop aan 't venster ging zitten en het in de kamer ai wat gezellig begon uit te zien, eerst toen vroeg zij, en 't was alsof die vraag haar moeite kostte. „En wanneer moetje nu te Keulen zijn Den vijftienden Mei, tante 1 Kan je niet tot de bruiloft hier blijven? Die is toch al op den twintigsten. Neen tante. Het gaat heusch niet. Toen stond Onnutje op en liep haastig de deur uit. Het was de laatste dag van Julia's ver blijf in het ou,le huis - zes dagen voor de bruiloft van Frits en Therese. Hoe feestelijk en prachtig zag het er uit in de woning, die voor het jonge paar was ingericht. Zoo voornaam, zoo modern, zoo in-ryk. De oude mevrouw Roettger was één en al bewondering slechts één ding speet haar—die stijfkop van 'n jongen had er niet plichtingen omschreven |bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het Gemeentebestunr schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blij ke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehoudeD zijn mede te onderteekenen en op aan vraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47, i 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zy gebruik van het aaneen ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150, Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, lo. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich, by de aan staande beschrijving, de uitreiking van een beschrij vingsbiljet B te verzekereD, door vóór of op 16 Mei a 8. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne Middelharnis, den 8 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Binnenland. Een vreemd heer! Men schrijft uit Oudenbosch aan het Vad Zondagmorgen na de hoogmis sprong een onbekend persoon op het middenaltaar in de R.-K. parochiekerk, alhier. Nadat hy geroe pen had dat de menschen moesten blijven luisteren naar hem, verkondigde hy, door God gezonden te zijn om te zeggen, dat de auti-Cbrist geboren was. Onmiddelyk scho ten eenige personen toe, die den geloofs verkondiger van 't altaar verwijderden en buiten de kerk brachten. Inmiddels had het gerucht zich verspreid door de kerk en daarbuiten, dat de vreemdeling een anarchist was en een aanval op den dienst- doenden priester had willen doen, welk ge rucht nog meer ingang vond, toen den vreemdeling een met scherp geladen revol ver ontnomen werd. De woede der menschen was onbeschrijfelijk. De politie kon onmo gelyk voorkomen, dat de vreemdeling on- menschelyk mishandeld werd en hij zou zeker niet levend uit hun handen gekomen zijn indien, zij vrij spel gehad hadden. Omstuwd door eenige duizende personen, werd hij naar het gemeentehuis gebracht, alwaar hem door den burgemeester een verhoor werd afgenomen. Hy gaf op Hen- dricht8 te heeten, 26 jaar oud te zijn en vaD Amsterdam te komen. Met welke be doeling hij aldus in de kerk gehandeld had, wilde hij niet opgeven. Achteraf bleek, dat zij met hun beiden waren, doch de aDdere ziende, dat zijn vriend er zoo slecht afkwam koos wijselijk het hazenpad en is niet meer gezien. Voor het raadhuis verzamelde zich aan houdend al meer volk, dat met ongeduld van willen weten, dat zijn wacht- en studeer kamer in overeenstemming met de andere vertrekken zouden worden ingericht. Hy verklaarde, zich slechts dan op zyn gemak te gevoelen, als, terwijl hij arbeidde, alles om hem heen by 't oude bleef. Zyn moeder moest zich wel bij dat besluit nederleggen. Zelfs in Therese vond zij geen bontgenootvoor de kamers van den dokter toonde het bruidje niet de minste belang stelling. Laat hy 'tmaar houden, zooals hy 't hebben wil," had zy tegen haar aanstaande schoonmoeder gezegd. „Als het hemzelf goed genoeg is. kunnen wy er ook wel vrede mee hebben." Het was een heerlijke, zonnige middag de natuur prijkte in vollen lentedos. In den namiddag gaf Therese haar laatste jongedames kransje. Julia had al gezegd, dat zy het te druk had met inpakken. On nutje zat boven op haar kamertje te schil deren de laatste penseelstreken aan een majolikabord, dat haar huwelijksgeschenk zou zijn. Niets om baar heen verried, dat zy hiel de weinige zonnige uren haars levens had doorgebracht; alle sporen daarvan had zij doen verdwijnen. Had zy ook maar dat andere spoor kunnen uitwisschen, dat in haar gemoed was achtergebleven van dien anderen Meidag een jaar geleden stond te wachten tot de persoon zou wor den vrijgelaten. Onder politietoezicht werd de vreemdeling per rijtuig naar Rozendaal vervoerd, alwaar hij per trein verder naar Amsterdam gebracht werd. Van den zolder gevallen Te Bovenkarspel viel de bakker L. H. met een zak meel van den zolder en kwam daarbij op het hoofd terecht. De ongelukkige is overleden, achterlatende een weduwe en 5 jonge kinderen. De royale uitkeering! Door het bestuur der rijksverzekerings bank is afwijzend beschikt op een verzoek van J. v. d. Fange, brandmeester te Haar lemmermeer, aan wien een uitkeering was toegekend van één en 96/1000 cent per dag ter zake van een hem overkomen ongeval tijdens den brand bij bakker Kruk op 22 Februari 11. Het bestuur der Bank grondde zijn uit spraak op het feit dat het loon van een ge- lyksoortigen arbeider in het aan het onge val voorafgaande jaar heeft bedragen f 4; zoodat volgens art. 711, le lid der ongeval lenwet het dagloon behoorende te worden gesteld op 4:365 0.01096. In het Overyselsche dorp Daarlerveen is uit het kanaal opgehaald hetljjk van den 25 jarigen fabrieksarbeider Johannes Vrielink. Hy had Vrijdagmorgen 4 uur de fabriek verlaten met het plan om naar huis te gaan, doch in plaats van te huis te komen is hij zeker door slaapdronkenheid in het ka naal gevallen, aangezien hij acht-enveertig uur aan één stuk had gewerkt. Naar eigen wil was hij ingevallen voor een anderen werkman, die gaarne vrijaf wilde hebben. Bedoelde ongelukkige jongeling werd twee jaar geleden voor dood thuisgebracht, nadat hy op de fabriek in aanraking was gekomen met een der riemen en eenige sla gen in het rond had meegemaakt. Door de geneeskundige hulp van Dr. Van Brakel is hij toen zeer langzaam weer hersteld. Aan een fabriek te Almelo kwam men dezer dagen tot de niet onaardige ontdek king, dat een vogeltje (colibri druk bezig was zijn nest te bouwen in een oude broek, hangend onder het afdak van een steenko- lenloods. In den middag van den 2den Paaschdag kwam zekere E. uit de richting Dordrecht langs den Rijksstraatweg naar Willemsdorp fietsen. Voorbijgangers zagen uit de kleediDg van den fietsrijder rook opstijgen. Plotseling steeg een vlam uit de kleeren en wierp zich de jonge man direct in de sloot, langs den weg, zijn rijwiel in den steek latend. Had hij zich niet met zooveel tegenwoordigheid van geest door zijn sprong in het water gebluscht, zoo ware hy zeker deerlijk ge brand. Een pand van de jas en het vest waren door het vuur aangetast. Woensdagnacht heeft in de guanofabriek Zij legde het peDseel terzijde en be schouwde haar werk. Een knoestige stam met enkele, verwelkte bladeren, daaronder was, in flauwe omtrekken, water aangeduid, een uitgestrekte, onbegrensde vloed, waar achter de zon nederdaalde en waarover een zwerm trekvogels heen streek, om den winter te ontvlieden. Dat was alles en toch lag in dat weinige het dringend verlangen van een hart, dat zonneschijn zoekt enliefde, als de gevleugelde schare het warmere land. Onbewust was het haar zoo goed gelukt zy had aan niets anders gedacht dan aan dit eene: zij wilde niets schildéren, dat haar harteleed, haar liefde kon verraden en toch sprak haar arbeid duidelijk genoeg. Zorgvuldig het bord onder den arm hou dend, verliet zy het kamertje. Zij wist voor haar geschenk een goed plekje in de eet kamer van het jonge paar. Daar wilde zy het zelf ophangen als stille afscheidsgroet. Op dit uur, wist zij, zou het elegante vertrek geheel verlaten zyn, den sleutel had zij uit tante Mina's sleutelmandje genomen en zoo betrad zij de kamers, die weldra het geluk en de toekomstdroomen van twee jonge harten zouden huisvesten. Zonder de weelderige inrichting met een blik te verwaardigen, liep zij regelrecht naar de eetkamer. Dat was eens de kamer van haar broer, maar nu «nauwelijks te herkennen. Waar te Zwijndrecht een ongeval plaats gehad. De werkman M. v. G., bezig zijnde zyn arbeid te verrichten, werd door een riem van een der machines in het maathuis ge grepen en een paar keeren medegeslihgerd. Doordat zijn werkkiel afscheurde werd hij bevryd, anders was misschien de afloop treurig voor hem geweest. Nu kwam hy met eenige ontvellingen er af. Een andere werk man, die door hem geraakt werd, werd tegen den grond ge worpen.1 Van de tram gesprongen Maandagnamiddag, omstreeks halfzes, is op den Berg en Dalschen weg, te Nijmegen, mej. Chr. N., aldaar, die van de treeplank sprong, terwijl de tram nog jin gang was, gevallen en onder de wielen geraakt. Met hoogst ernstige beenkwetsuren werd zij opgenomen en naar het Wilhelmina-Zie- kenhuis overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Goedkoope huizen Dat te Oudewater de huizen niet veel geld opbrengen, bewijst zeker het feit, dat Dinsdagavond 3 huizen alle bewoond en waarvan één met winkelnering, verlof en logement in massa werden verkocht voor slechts f 775. Mond- en klauwzeer 1 Naar aanleiding van het afmaken van aan mond en klauwzeer lijdend vee in Friesland heeft een deputatie uit de ge meente Hasserland een onderhoud gehad met den Minister van Landbouw en een di recteur-generaal van dat departement, den heer Hoek. Deze deelde op een vraag van de deputatie mede, dat het afmaaksysteem gestaakt zal worden, zoodra de ziekte een epidemisch Karakter krijgt. Dokter en duivelbanner! Men meldt uit Gaasterland aan de Leeuw. Ct. Dokter zei, dat 'tkind hersenziekte had, maar de duivelbanner te Knype beweerde, dat een „tsjoenster" (toovenares) 't kind een levend beest had ingeblazen, dat ter hoogte van de bovenste ribben zat en langs natuurlijken weg zou verwijderd worden evenwel in opgelosten toestand, zoodat 't niet te conatateeren zou zijn, wanneer 't ver dween. De „tsjoenster" vertoonde zich op den aangewezen tijd in de woning, doch onder vond niet de behandeling, anders in zulke gevallen niet uitblijvende; evenwel blijft de vader levenslang een wrok tegen haar koesteren, 't Kind is inmiddels overleden. Aldus geschiedde in 't jaar 1911 in 't dorpje W. Veenbrand I Uit Emmer-Compascum wordt gemeld Sedert Zaterdagavond woedt hier een veen brand. Een bijna onafzienbaar terrein stond Zondag in vuur en vlam. Veel dagwerken turf en stukken bagger vielen het vernielend element ten prooi (o.a. van den vervener J. Velema plm. 60 dagwerk turf, van A. eens Free's schrijftafel had gestaan, stond thans de zware eikenhouten eettafel, die er zóó voornaam uitzag, dat een eenvoudig middaggerecht zich wel moest schamen dóAr te worden opgedischt- Uit den zak van haar voorschoot haalde Julia een kleinen hamer en een kram te voorschijn en bevestigde haar geschenk boven het nieuwe, prachtige gebeeldhouwde buffet, waarvan het majolika-ornament geheel in overeenstemming was met het bord, toen nog een gebronsd palmblad daar omheen en de eenvoudige versiering was Zal het geluk hier wonen zal het zal het tikte de pendule. Onnutje schudde het hoofd en klemde de tanden opeen. Zy kon het niet gelooven. Toen ontdekte zij in een der kleine ven sterruiten, die de behanger onveranderd had gelaten omdat zij zoo goed deden by den sty I van het ameublement, een hartje, kun steloos in glas gekrast en daaronder de lettefs F.A.-T.K. Dat moet Free gedaan hebben I In Julia's gemoed steeg een grenzelooze bitterheid op, een diep gevoel van toorn en minachting. O, slechts éénmaal der trouwelooze een spiegel te mogen voorhouden, waarin zij haar huichelachtig gelaat duidelijk zou weerkaatst zien. Smid te Nieuw-Buinen, 40 stobben bagger). Verder brandden enkele schuurtjes af en de woning van Tj. Westerhof. Over zulk een uitgestrekt gebied vermag de brandweer niets. Veenbrand dempen gaat uiterst moeielijk, daar hy in den bodem yoortwoedt, terwyl men dit aan de oppervlakte soms niet ziet. Met man en macht is men bezig door het graven van slooten de verdere uitbreiding te voorkomen. De schade is reeds zeer aanzienlijk. De bloemententoonstelling te Boskoop 1 Woensdagmorgen bezochten de aartsher tog van Oostenrijk en diens gemalin, onder den naam van graaf en gravin von Arn- statten, opnieuw de bloemententoonstelling. Per auto uit 's Gravenhage aangekomen, werd het hooge echtpaar ontvaDgen en rondgeleid door de heeren J. H. v. Nes en D. H. Koster. Aandachtig werden de ver schillende bloemengroepen beschouwd en werd hooge bewondering en waardeering uitgesproken voor de prachtvolle bloemen- collectie en de schitterende wijze, waarop ze zyn gegroepeerd. Tal van soorten werden door de hooge bezoekers aangekocht. Van 10—12 uur werd op de tentoonstel ling verwyld, waarna ten huize van den heer J. H. v. Nes de lunch werd gebruikt. Vergezeld van den heer v. Nes vertrokken de vorstelijke bezoekers per auto naar de bollenstreek Haarlem-Leiden, om van daar naar 's Gravenhage terug te keeren. Don derdag zou een bezoek aan het Westland worden gebracht. De tentoonstelling werd Dinsdag bezocht door nagenoeg 8000 personen. Ook Woens dag was het bezoek groot. Het totaal aantal bezoekers bedraagt meer dan 50,000. De sluiting der tentoonstelling is bepaald op Donderdagavond 10 uur. Onlange werd in verschillende bladen melding gemaakt van een varken in 't Noor den des lands, dat 't kolossale gewicht had van circa 1100 pond. Omtrent de lotgevallen van dit reuzen- zwyn deelen wy den weetgierige nu 't volgende mee: 'tDier werd aangekocht door een inge zetene van Dieren en daar tegen een paar stuivers entree tentoongesteld. Vervolgens werd 't naar tal van plaatsen gebracht en overal vond het vele bewonderaars, 't Laatst had Utrecht de eer, dit natuurwonder bin nen zijn muren te zien. Van daar kwam 't weer te Dieren terug. De dikhuid schijnt op zyn reizen besmet te zyn. Hij bleek tenminste lijdende aan mond en klauwzeer. En nu werden korte metten gemaakt: Op een eenzame plek op de Dierenache heide is 't dier door de politie doodgescho ten, met verschillende vloeistoffen overgoten en diep in 't zand gestopt. Roemloos einde van een veelbewogen leven 1 Haar slanke vingers wischten werktui gelijk over de letters heen tevergeefs natuurlijk. Lieve Hemel!" klonk plotseling achter haar een heldere stem. „Het is om je dood te schrikken 1 Hoe kom jij hier?" Vergeef mij," stamelde Julia onthutst. „Ik had hier een kleinigheid te doen." Wat deedt je daar aan dat ruit vroeg Therese, terwijl zij het blonde kopje omlaag boog. Ontsteld deinsde zy eensklaps terug en woedend keek zy'Jhlia in bet bleeke gelaat. Sinds Therese wist, dat het geheim van haar verloving met Free by" Julia veilig was en vooral sinds het haar bekend was, dat deze het huis zou verlaten, was haar onrust geheel geweken. Waarschijnlijk had Onnutje zelf die „dwaasheid" als 'n bagatel be schouwd van Free's onverwachte over komst en wat daarvan het gevolg was had het meisje geen flauw vermoeden wat beduidden dan eensklaps die verwijtende, dreigende blikken Hier was de kamer van Freesprak of liever fluisterde Julia. Therese antwoordde niet. En dat hart heeft hij zonder twijfel in het ruit gekrast, toen jelui elkaar het jawoord had gegeven nu een jaar geleden. - En wat wil je nu vandaag daarmee zeggen vroeg Therese scherp. „Wou je

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1