T. DING. 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZU1D-HQLLANDSCHI EN ZEEUWSCHE EILANDEN. I 32,-. in Uw 3EEKBANK IAUSS Juffertje Onnut. 1 50 M rechtsche RDFUEOHT. Ir. P. N. SICKENGA. i. PHIL1PSE. at Geld onder eerste rband tegen billjjke geeft i pCt. Pand- i f 1000, van f 500, n f 50. irden verstrekt door de heer I, Notaris, ÏIDDELH&BNIS. TTERDAM jkende inrichting AFLEVERING ƒ1,20 ƒ2,90 gen Telefoon 6161 jezonden. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 21 Zaterdag 15 April 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv >rtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote le'iters naar plaatsruimte. BuUenlandsch Overzicht. De lezer die zich de verontwaardiging herinnert welke indertyd de veroordeeling en de terdoodbrenging van Ferrer door heel de beschaafde wereld hebben verwekt, zal wellicht meteenige verwondering de jongste telegrammen over de behandeling der Per- rer-zaak in het Spaansche parlement gelezen hebben. Vooral zal hij er zich over verbaasd hebben, dat de liberale regeering die op ander gebied zoo bijster vooruitstrevend is zich geroepen gevoelt de wyze waar op het proces-Ferrer gevoerd is, zooal niet te verdedigen, dan toch zeker te ver goelijken. Men vergete echter niet, dat hierbij de politiek in het spel is. Canalejas wil aanblijven om zyn programma, met al zijn voor Spanje heilzame maatregelen, af te werkenen hij kan dat niet, wanneer de conservatieven hem den krijg op leven en dood verklaren. Dat zou echter het nood zakelijk gevolg zijn, wanneer Canalejas in het Ferrer-debat ronduit het proces een grove fout, een onwettigheid, een gerech- telvjken moord noemde. Die meening wordt in de Cortez slechts verdedigd door de radicalen en de repu blikeinen, en mogen wy den berichtgever van het Berliner Tageblatt gelooven, dan heeft de republikein Alvarez dat op zulk een voortreffelijke wyze gedaan, dat ook zy, die Ferrer allerminst guustig gezind zijn, zullen moeten erkennen, dat hy niet is berecht gelyk het behoort. Op vage mede- deelingen van ontrouwbare getuigen zegt Alvarez is Ferrer veroordeeld. Zoo getuigt er een, dat hy Ferrerinde „bloedige week" te Barcelona gezien heeft, maar hij moet toegeven dat hij Ferrer slechts van photo- graphien kende. Tweecavalarie-soldatenbe 'u weien in hem zonder baard od in heel andere kieedy een man te herkennen, die. toen de ruiterij een plein schoonveegde, hun was opgevallen, terwijl hy een revo lutionair plakkaat stond te lezen. Dan was er een getuige die ernstige dingen vertelde: een barbier die in dezelfde week met Ferrer op de Redactie van een revolutionair blad was geweest. Maar toen men eens wilde gaan informeeren of dit een betrouwbare getuige was, toen bleek hy met eens anders geld naar Amerika gevlucht te zijn. En daarop komt een getuige, die indertijd verklaard heeft dat hy Ferrer in gezelschap van dien barbier in Barcelona gezien heeft, meededeelen, dat hy dit onder dwang heeft verklaard. Verder: medegevangenen die tegen Ferrer getuigen, worden terstond op vrye voeten gesteld en hun proces wordt gestaakt. Waar.de militairen geen bezwarend mate riaal meer kunnen vinden, komt de politie ter hulp. En niettegenstaande dat alles, komt men niet verder dan tot een bewijs door aanwijzingenEr bestaat geen enkele getuige, die verklaren kan dat Ferrer aan den opstand heeft deelgenomen, en toch PEVILLBTO 3ST. 18 „Ik gun 't je, Mina." zeide tante Riekje zacht. „Ik gun 't je van harte!" Juffertje Onnut ging niet naar binnen, maar keerde naar haar eigen kamer terug, 't Bleef hier doodstil, slechts ééns een zucht, een zucht als van verademing en voor de eerste maal sliep zy dien nacht weer. Nu had ze zekerheid, en kalmte kwam over haar de kalmte der berusting. Met een vasten wil kan men veel ook gezond woraen, en Julia wilde gezond worden. Voor geen geld van de wereld zou ze het huwelijk willen bijwonenvóór dien tüd moest zij het huis verlaten hebben. Niemand verzette zich tegen haar besluit om haar eigen weg te zoeken't was een gevolg van de omstandigheden, dat zy thans beter dan ooit gemist kon worden. Therese's wensch om het geheele huis alléén te bewonen, zou niet vervuld worden. Nog eer mijnheer Krautner juffrouw Riekje Trautman huis en tuin kon afkoopen, hadden deze in alle stilte een anderen werd hy als aanvoerder van dien opstand .doodgeschoten. De krijgsraad velt in nauwelijks acht uur het doodvonnis, hoewel het dossier 1200 bladzijden beslaat. De voornaamste schuld van dat alles draagt volgens Alvarez de militaire proce dure. Naar zyn meening staat die gelijk met de Inquisitie. Men liet Ferrer tot vlak voor de zitting in onzekerheid waarvoor hy terecht stond. Toen las men hem de akte van beschuldiging voor, hetgeen tien uren duurde, en eischte daarna van hem dat hy terstond zijn onschuld zou bewijzen, Maar zijn getuigen, die wilden verklaren waar hy zich bevonden heeft tijdens de revolutie in Barcelona, wilde men niet hooien, omdat hun mededeeling, wegens een verzuim, enkele uren na het sluiten van het vooronderzoek aankwam Aldus is Ferrer ter dood veroordeeld en terechtgesteld De Westminster Gazette wijdt een be langwekkend hoofdartikel aan het handels verdrag tusschen Engeland en Japan, dat door het blad als een triomf van den vrij handel over protectie wordt beschouwd, en welks geschiedenis als volgt in bedoelden leader uiteengezet wordt. Nadat Japan erin geslaagd was, zich als gioote, onafhankelijke mogendheid te doen erkennen, greep het verleden jaar de eerste de beste gelegenheid aan, om de handels verdragen, die tot de oude orde van zaken behoorden, aan een scherpe kritiek te onder werpen en zyn rechtóm een algemeen tarief te maken te doen gelden. Dit werd samen gesteld op protectionistische grondslagen, die zeer zeker niet in den smaak van de Engelsche vrijhandelaars vielen, en de lasten van den Britschen uitvoer aanzienlijk ver hoogden. Maar een algemeen tarief kan onderhevig zyn aan allerlei wijzigingen door overeen komsten met verschillende landen en daarom toog de Engelsche regeering onmiddellijk aan het werk, ten einde een bijzondere overeenkomst tusschen Japan en Groot Britannie te treffen. Het resultaat van deze poging is in groote trekken, dat de katoenen en wollen stoffen, waarin de Britsche fabrikanten bovenal geïnteresseerd zijn, verlagingen van het tarief genieten, wisselend tusschen een derde en een vijfde, en dat ijzeren en stalen platen, alsmede tin platen, teruggebracht worden tot de be trekkelijk gunstigevpositie, die zij vóór het nieuwe tarief innamen. Dit zyn ongetwijfeld belangrijke voordeelen, die in sommige ge vallen het eerst mogelijk maken om met winst handel te drijven. In antwoord op het verwijt der Engelsche tarièfbervormers, dat de regeering haar beginselen van vrijhandel heeft laten varen door met Japan in onderhandeling over het tarief te treden, schrijft de Westm. Gaz., dat de regeering daarbij geen harer prin cipes heeft prijsgegeven. De leer van den vrijhandelaar is niet, dat het verkeerd is met een protectionistische mogendheid te kooper gevonden en wel mijnheer Roetger zelf. Maar Frits was niet te bewegen, hoeveel hy ook van zijne aanstaande hield, moeder en tante uit het ouderlijk huis te verdrijven. „Mijn beste kind," zeide hij ernstig tot Therese, „moeder en tante zullen samen beneden wonen, moeder in haar oude ver trekken, tante in de drie kamers, die naast mijn wacht- en spreekkamer liggen. De verbindingsdeur laat ik dichtmetselen. Zóó heeft tante haar eigen rijk, enikhetmyne daarnaast. Boven in die gezellige kamer zal het geluk heel alleen met ons huizen. Dóór moogt gij als een koningin onbeperkt heerschen en alles naar je eigen smaak inrichten. Beneden blijft 't zooals 't ge weest is. Geen smeeken, geen vleien, geen pruilen baatte en Therese stelde haar zegepraal tot na het huwelijk uit. Ddn zou ze haar zin wel doordrijven, meende zij. De twee zusters zouden voortaan samen één huishouden voeren. In April beproefde Julia haar ternauwernood teruggekeerde krachten voor het eerst by de inrichting der benedenkamers, want boven werden metselaars, timmerlieden en behangers ver wacht om de woning van de toekomstige jonge mevrouw Roettger in te richten. Niemand vroeg Onnutje, of zy zich niet te veel vermoeidealleen Flits Bad haar, terwijl hy een bouquet in de hand droeg, onderhandelen om verlaging van invoer rechten te verkrijgen, maar dat er geen sprake van kan zyn, dat het standpunt van vrijhandel, dat hij inneemt, bij de overeen komst door hem wordt verlaten. Het ge sloten verdrag bewijst, dat een regeering, die voor vrijhandel is, niet noodzakelijk zoo hulpeloos behoeft te zijn als de protec- tionisten beweren, en dat een handels overeenkomst ook op een andere basis, dan wederzydsche verlaging van tarieven, kan worden gesloten. Maar hier komt de tariefhervormer met een nieuw argument voor den dag. „Ge hebt ditmaal succes gehad, zegt hij, omdat wy, tarief hervormers, den Japanners de vrees voor represaillemaatregelen hebben ingeboezemd". De Westminster Gaz. wil dit niet ontkennen. Wanneer de tariefhervor- raers, zoo schrijft het blad, verkiezen te beweren, dat de angst voor een mogelijke herleving van protectie in Engeland een factor in het Japansch verdrag is geweest, zullen wy ons niet de moeite geven, dit tegen te spreken. Het is mogelijk, en als protectionistische vreemde landen, van oordeel zyn, dat een scherpe toepassing van protectionistische maatregelen opGroot- Britanniö de protectionistische partij in de hand speelt, zullen de vrijhandelaars zich gewis niet gaan inspannen,om deze meening uit den weg te ruimen. Vrijdagavond is door de Free Trade Union in de Queens Hall te Londen de laatste van een reeks bijeenkomsten georganiseerd, waar de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Winston Churchill, een be langrijke rede heeft gehouden over het, voor ons land nog meer dan voor Engeland actueele vraagstuk van den vrijhandel. Ook het parlementslid sir Alfred Mond liet zich hooren, en verschillende personen van naam zaten mede op de verhoogingaan,ook dames. Graaf Beauchamp presideerde. De heer Winston Churchill, de voornaam ste spreker van den avond,steldede volgende motie voor, die onder groote geestdrift met algemeene stemmen werd aangenomen: „Deze bijeenkomst spreekt haar on wankelbaar vertronwen uit in den vrij handel als de hoofdoorzaak van den steeds aangroeienden handel van Groot- Brittanniö, en zy verwerpt de politiek der iariefhervorming, nu reeds drie malen veroordeeld door de natie, als een ernstige bedreiging voor alle arbeidsgelegenheid en voor de volks welvaart, als een onmiddellijke aanval op de armste belastingbetalers van dit land, en als een onverantwoordelijke inmenging in de vrijheid der koloniën." De Engelsche minister heeft in een rede, die door de Engelsche liberale bladen zeer wordt geprezen, o. m. gezegd: Ons vertrouwen is nooit geschokt geweest, en na de aanvallen van acht jaren in een oorlog van argumenten en onophoudelijke discussie, met de feiten voor ons, kunnen wy ons oog veilig laten gaan over al de die hij voor zyn verloofde medebracht, terloops toegevoegd, dat zij zich niet te veel moest vermoeien en haar op het hart ge- diukt, getrouw haar staalwyn te blijven gebruiken. Zy knikte verstrooid - toen ging hy heen. Ieder vrij oogenblikje bracht Frits op de villa door. Hij vermeed het, met zijn ver loofde Julia onder de oogen te komen en was, in het bewustzijn van de smart, die hij haar had aangedaan, nog omzichtiger in den omgang met haar dan anders maar Julia deed juist die omzichtigheid pijn haar trots kwam daartegen in opstand. Temidden van de verhuizing kwam Kraut ner binnen en zette zich ondanks den war boel naast tante Rika neder, terwijl hy er op lette, hoe druk dat bleeke meisje in de weer was, om het haar oude pleegmoeder in de nieuwe omgeving zoo gemakkelijk mogelijk te maken. - Zeg eens, lieve tante Rika," vroeg hij, „is 't waar dat Juultje naar een betrekking omziet? - Ja, mijnbeer Krautner," antwoordde Onnutje zelf. - Zoo, dan behoef je niet ver te zoeken kom bij mij, je zult 'tzoo goed by my hebben als was je m'n eigen kind. Het zou te leeg voor mij worden hiernaast, als mijn Reetje getrouwd is Hoe is't Juultje, wil je bij mij komen borstweringen van den vrijhandel, zon der bres en nergens doorbroken staan zij daar nog overeindGedurende de laatste zeven jaren is de uitvoer van de fabrikaten van Duitschland toegenomen met 83 mil- lioen, van Frankrijk met 40,5 miilioen, en van de "Vereenigde Staten met 60,5 miilioen, terwijl die van Groot-Britannië, onder „het verouderde, versletene, dwaas economische stelsel, ingevoerd door Cobden en Bright", vermeerderd is met 110 miilioen. Met de cijfers van de Board of Trade kan het vol ledig bewijs worden geleverd, dat Groot- Brittannié zonder het bestaan van differen tieels rechten in staat is geweest al haar in te voeren fabrikaten even goede en in vele gevallen zelfs betere voorwaarden te verzekeren dan eenig ander land met de vindingrijkheden der protectie. Ons tarief, dat het kleinst mogelijk getal artikelen belast, brengt ons meer dan in de op 't oogenblik bestaande beschermende tarieven van eenig ander land. De spreker wees dan op de hooge prijzen der voedingsmiddelen in Duitschland, Oos tenrijk, Italië en de Vereenigde Staten. In Engeland heeft men daarover gelukkig niet (e treuren. Geen oneenigheid, geen onte vredenheid, geen strijd van belangen vindt men erook zyn door de onderhandelingen over een verdrag tusschen Canada en de Vereenigde Staten geen gespannen Deireü- kingen tusschen Engeland en Canada ont staan met betrekking tot de Britsche rijks unie. Maar de grootste dienst, dien sir Edward Grey aan de zaak van den vrijhandel be wezen heeft, aldus ging Winston Churchill voort, is de dienst, dien hy de vredestaat bewees. Vrede en vrijhandel hangen met elkaar samen. Zij komen voort uit dezelfde edelmoedige en verlichte gedachte van den menschelyken geest, en zy steunden elkan der. Oorlog en tariefhervorming behooren eveneens tot hetzelfde gezin. Zij komen voort uit een zelfde gevoel van vijandschap, verwarring, naijver, onwetendheid en vrees. Het fundamenteele denkbeeld der protectie is afsluiting en afzondering; dat van den vrijhandel is eenheid en onafhankelijkheid. De wereldorde, die de vrijhandelaars be oogen, is een samenwerkend statengeheel, een groot verbond van alle volkeren van Europa en de Christenheid, en eindelijk van de geheele wereld, zoodat hun aangelegen heden en belangen onderling zoo onontwar baar vervlochten zullen zijn, dat zij niet meer van elkander kunnen worden ge scheurd en allen in de federatie van elkaar zullen afhangen. Als vrijhandelaars moeten wy ons verheugen over het feit, dat de handhaving onzer beginselen niet zonder uitwerking zal zyn op de vreedzame ont wikkeling der menschheid. Wij beweren niet, aldus besloot de minister, dat de vrijhandel een souverein genees middel is tegen alle kwalen, smarten en kwellingen, die nu eenmaal des vleesches zyn. Maar wij gelooven, dat het beginsel zekere groote, centrale waarheden in zich Tante Rika koek hem met een dankbaren blik aan en wilde reeds antwoorden, toen Julia haar vóór was. Dank u hartelijk voor uwe goede bedoeling, maar bij u zou ik te veel verwend worden. Ik moet op eigen beenen leeren staan. Ik ga bij vreemde menschen ver, heel ver weg Verwend? Ik verwen niemand. Ik wil u ook niet tijdelijk bij mij in huis nemen, maar zoo lang, tot iemand u by mij komt weghalen, die meer rechten op u kan laten gelden of totdat ik voor altijd de oogen sluit en ik vergeet de menschen, die goed voor mij waren, ook in den dood niet Ik dank u," antwoordde zy aangedaan. „Ik kan echter uw aanbod niet aan vaarden ik heb gisteren reeds een betrekking aan genomen." Wat?" riep Rika uit, en daar weet ik niets van Ik zou 't u juist vandaag meegedeeld hebben, tante. Waar Als wat Ik heb my voorloopig aangemeld als leerlinge bij den cursus voorziekenverpleging te Keulen. Ziekenverpleegster., jyEn je hebt niet eens je eigen man willen verplegen Julia beet zich op de lippen. „Den zieke heb ik niet geschuwd. Had zijn moeder mij gevraagd, als verpleegster bij hem te komen, houdt, zoowel op economisch als op sociaal gebied, zonder welke de hoogere organisatie van Groot Brittannie, en indeidaad ook van de geheele wereld, nooit tot stand zal komen. Wij gelooven, dat het den staat tegen corruptie vry waart. Wy gelooven, dat. het de monopolies weert. Wy zijn er zeker van, dat het den vrede dienen zal. Haay8che Brieven. CXXI. Burgemeester Sweerts heeft Maandag zyn afscheidsrede in den Raad gehoudeH. Van verschillende kanten werd hem daarop hulde gebracht voor zijn onpartijdige leiding, ook door de socialisten, by monde van den heer Ter Laan. Deze voegde er echter een „maar" bij. Hij meende dat de burgemees ter zijn loopbaan niet eervoller kon beslui ten dan door de politiekwestie tot een goed einde te brengen. De lezer moet n 1. weten, dat er voor eenige maanden harde noten over ons politiekorps zyn gekraakt. Een soort familieregeering beschikt vaak over de baantjes. Merkwaardige elementen, die zelfs niet tegen chantage opzien, kwamen onder de dienaren van den heiligen Herman dad voor, zoodat onze waarnemende burge meester, de heer JanseD, destijds uitriep dat. het oy as pontie een janDoei wasiue our- gemeester, als hoofd der politie, stond hier voor een zware taak en het zou zeker een waardig besluit van zijn eervolle loopbaan zyn geweest, als hy de politiekwestie tot een goede oplossing had gebracht. Nu was het oogenblik, waarop de heer Ter Laan deze kwestie ter sprake bracht, zeker niet het gelukkigste. Zoo'n afscheidsplechtigheid is nu eenmaal zoo ongeveer het zelfde als de toosten aan een feestmaal. Dan strooi je lof en hulde uit als uit een hoorn des over- vloeds en cretiek wordt niet geoefend, 't Was niet handig, dat de heer Ter Laan met deze tradite brak. Maar evenmin is het billijk, dat heel de Haagsche pers de fiolen van baar residenteelen toorn over het hoofd van hetsoc. democratische ïaadslid uitstort. Waarom sprak de heer Ter Laan over de politie? Men mag aannemen: om het alge meen belang. Een blad als Land en Volk mag nu schimpen op den veelprater Ter Laan, dat neemt niet weg, dat hij in den Raad een figuur is, die men er niet gaarne zou missen, 'tls waar, hij praat wat heel veel en is wat erg lang van stof, vervelend vaak om aan te hooren. Maar hij is een werker, als er weinigen zijn. Spreekt hij over een kwestie, tien tegen één dat hij goed beslagen ten ys komt en de vrijzinnig de mocratische bedillers mochten wel eens be denken, hoe Ter Laan vaak een laak vervult, die zij verwaarloozen. Hoe torenhoogstaat b.v. Ter Laan'8 houding by de bekende motie Lisman-Treub boven dien van den vryz. democratischen leider. Terwijl het orgaan van de Haagsche afdeeling van den onder wijzersbond aantoonde, dat de heer Treub totaal verkeerde voorstellingen had gegeven, dan zou ik dadelijk gegaan zyn. Maar ik gruwde ervan aan hem geketend te worden, door banden, die slechts de liefde"— nu werd het bleeke gelaat door een rooden gloed bedekt „kan hechten. Ik was liever gestorven, dan dat ik naast zijn rolstoel voor het altaar ware getreden." Bravo 1" riep Krautner uit. „Zij heeft gelijk, al zouden honderd andere meisjes hun hart aan den geldzak hebben opgeof ferd. Maar als ziekenverpleegster wacht je een zware taak. Heb je dat alles wel goed overlegd? Ja, en ik ben mij bewust, aan het ziekbed veel goed te kunnen uitrichten. Frits was dit met mij eens, toen ik hem nog behulpzaam was bij zijne patiënten. Rika liet geen tegenwerping meer hooren. Zij wist niet, hoe het kwam, maar er klonk iets in de stem van het jonge meisje, dat haar trof, nu voor 'teerst, en dat haar aan Julia's vader herinnerde. Nu," verklaarde Krautner, terwijl hff opstond. „Ik heb alle achting voor je besluit. Blijkt achteraf de last echter te zwaar voor je teeder gestel, vergeet dan den ouden buurman nietGeef mij de hand daarop En, mocht ik eenmaal ziek worden, dan wil ik door geen ander worden opgepast Komaan dus ben ik voor niemendal hier komen bedelen. Gegroet I (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1