iüID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. ELSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. :ikaal TEifMI renstraat Veerhuis". P'S LCAO Zaterdag 1 April 1911 18E Jaargang bterij. de beste en de bil- uitslnitend ilo f 0,42 „0,18 ZONEN, Juffertje Onnut. iqiqiipipi nde Goederen, enz, ONZE EILANDEN voor de |l)it Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. •rijs per kwartaalf 0,50 (Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 19 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscli Overzicht. tan Rotterdam^ rland) ,cht in de Concertzaal van! rsoon. 2-il uur f 0,10 per persoon. iefjes kar.sen als 1/20 Staatslot. (.ƒ0.80 I 5 K.ƒ0.65. traat 16 te Rotterdam botterdam. 7. BILLIJKE PRIJZEN. F. M. MULOER, irlemmerolie. is. verkrijgbaar. De geheele linkerzijde in Belgie is te hoop en te wapen geloopen om vereend de aan neming van het jongste ontwerp eener on derwijswet te verhoeden. „Gij zult een on verbreekbaar vereenigde linkerzijde tegen- lover u vinden", heeft de socialistische afge vaardigde Vandervelde Dinsdag den clerica- en toegeroepen, en daar de clericale meer- erheid slechts zes stemmen bedraagt, zij ovendien by dè laatste verkiezingen een jeringer aantal stemmen verkreeg dan de linksche coalitie, is hot moreele gezag der uidige regeering niet imponeerend groot. Daarbij komt, dat reeds 1912 de nieuwe erkiezingen brengt. Het doet de aanvallen er linksche partijen te ontstuimiger zijn, ly proeven al iets van een naderende over- vinning. En de rechterzijde, deze wil nog ip het laatste oogenblik binnenhalen, wat er te halen valt. De sectarische wet van het kabinet-Schollaert met zijn misleiden den, schoonen schijn, moet den kloosterscho len nog een hinken duit in de geldkassen dragen. Dit oogmerk deed den liberalen- leider, Paul Hijmans dan ook verontwaar digd uitroepen: „Het ontwerp is in werke lijkheid een schelmstuk en een valsche toepassing van leerplicht." Een Jezuietisch meesterstuk noemde het de afgevaardigde Lorand. Een meesterstuk is het in ieder geval om voor den schijn de door de geheele linker zijde sedert jaren gevorderde schoolplicht in te voeren zoo het verwijt ontloopen, dat het clericalisme met opzet de bevolking onwetend en dom houdt en tevens de iloosterscholeu stil een volle hand toe te stoppen. Zelfs een deel der clericalen was tot het inzicht gekomen, dat men de school plicht slikken moest. Van de 100 recruten conden er 18 lezen nog schrijvenHoe ipeelt 't nieuwe ontwerp het nu met dezen liet meer te ontgan6n eisch klaar? Er zullen zoogenaamde schoolbons ter vaarde van 30 tot 36 franks worden uitge- even. Alle huisvaders ontvangen ieder jaar tosteloos een schoolbon voor hun kinderen, en met dezen bon worden de leerkrachten en leermiddelen der lagere school betaald. De bon moet in on vangst genomen worden, anders kan de nalatige opvoeder voor den echter geroepen worden. Maar daartegen over staat, dat de vader vrij kiezen kan Msschen de openbare teekenschool en de :leiicale kloosterschool. Dat ziet er mooi uit, zou men zoo zeggen en te meer omdat verboden wordt den vader door dreigemen ten of beloften van ondersteuning op eeni- jerlei wijze te beïnvloeden. Laten we de :aak echter eens nader onder de oogen nemen. De wet houdt eerstens geen artikel in, dat den vader nu ook dwingt zijn kind werkelijk geregeld van het 6e tot het 14e aar naar school te zenden. De man neemt ieder jaar een schoolbon goedschiks in ont- FEtTILLETOlT, 16 Maar Juul, als ik je niet kende voor iet verstandigste meisje van do wereld, zou k denken, dat je een beetje van streek 'vaart. Wie zou je zoo iets durven voor dellen Het is my toch voorgesteld. Mevrouw N'orban is zelf vandaag bij je moeder ge veest en heeft mij voor haar zoon ten luwelijk gevraagd. Hij lachte ongeloovig, doch toen hy haar ernstig gezicht zoo smartelijk zag samen trekken, riep hy uit: „Maar dat is al te krasZoo iets waanzinnigs heb ik nog nooit Igehoord!.. Maar stel je gerust bind, ik ben 'er ook nog 1Daar komt myn moeder aan Houd je nou goed en beef niet zoo kind Mina deinsde verschrikt terug, toen zy het jonge meisje by haar zoon zag zitten. Nu," zeide zy geërgerd tot den jongen dokter „naar ik hoop zal jij haar wel den waren toestand, onder het oog brengen. Dat heb ik reeds gedaan, moeder, toen ik haar meedeelde, dat ik het een schand daad zou vinden, als zy ter wille van stof- vangst, stuurt zyn kind eenige dagen van de week, laten we zeggen twee, naar school en niemand, die hem ter verantwoording kan roepen voor een wetsovertreding. Geen wonder, dat de heer Hymans dit een valsche toepassing van leerplicht noemde, al ziet de maatregel er oppervlakkig bekeken,als zoodanig uit. Het verbod van beïnvloeding moet men verder van weinig of geen waarde achten tegenover de duizende geestelijken die over vele kerkelijke machtsmiddelen beschikken en te lande geregeld bij de families over den vloer komen. Zy zullen hun bezoeken zelfs vermenigvuldigen en hun overredingsgave in nog sterker mate aanwenden, want het geldt nu niet meer alleen het winnen van eenige kinderen, neen, de bon is er by ge komen, de bon die 30 tot 36 francs waard isl 16 Millioen francs, rekent men, dat met deze schoolbons elk jaar ten voordeele van de kloosterscholen door staat (6/10), ge meente (3/10) en provincie (1/10) zal moeten worden opgebracht. Hoe is het nu met het onderwijs dezer kloosterscholen gesteld De Belgische wet bepaalt, dat de onderwijzers aan de byzon- dere scholen gediplomeerde Belgen moeten zyn. Zyn daarmede alle uit andere landen gezette leden der congregaties, die naar Bel gie geweken zijn, uitgesloten Allesbehalve. De sedert jaren aan 't roer zyn de clericale Belgische regeering heeft voor de naturali seering van die monniken en nonnen bij hondertallen gezorgd en zal daar ook vlijtig mee voortgaan. En het gediplomeerd-zijn? Het verkrijgen van een diploma aaD een klooster school kan moeilijk een heksentoer zijn. Belgie zal daarom een groot aantal van zyn kinderen aan de zeer twijfelachtige kennis van Fransche en Portugeesche Je- zuieten moeten toevertrouweneenige vrome liedjes zullen worden gezongen en vooral zal worden verricht de arbeid, waaruit het klooster matrieel voordeel trekt nu weer twee jaar langer, immers de leerplicht is van 12 tot 14 jaar verlengd Een verkapte begrooting van eeredienst heeft men deze wet met recht genoemd. Wy hebben reeds gezegd, dat liberalen en socialisten besloten hebben het wetsont werp met alle middelen te bestrijden. Zij hebben ook geweigerd zich voortaan met de afwezige afgevaardigden der rechterzijde tot hetzelfde aantal van de deelneming aan een stemming te laten uitschakelen: hetz.g.n. „pairer', zooals dat ook in het Engelsche parlement in zwang isde heer Schollaert zal dus zyn kleine meerderheid steeds by elkaar moeten dry ven om niet twee échecs op één dag te lijden. Ook de parlementaire staking is aan de linkerzijde overwogen. Dat kan dus een heeten strijd geven De „Indépendance" zegt dat heel het anti- el ericale land begrypt, dat het bestaan der openbare school op het spel staat en alles moet worden gedaan tegen de verrijking der kloosters het eenig doel van het wetsontwerp. Het linksche verzet zal onwan kelbaar zijn. De aan te nemen tactiek zal felijk voordeel met een ademend lyk zou trouwen. Gelukkig schijnt zyzelf het niet van plan te zyn. Ik zal naar mevrouw Norban gaan om haar voor de eer onzen dank te betuigen en haar te verzekeren, dat ik bereid ben, haar zoon verder te behan delen, doch niet hier, maar by haar aan huis en, dat hy, wanneer hy een verpleeg ster, tevens gezelschapdame, wenscht, hij maar een advertentie moet plaatsenhy kan er wel honderd krijgen. Daarmee zyn wij en hij geholpen Hebt u nog iets, moeder? Neen, zijn moeder had niets meerzelfs als zy nog iets wilde zeggen, schroefde haar de kort-en bondige verklaring van haar zoon de keel dicht.Zwygend verliet zy het vertrek. Toen hoorde hy een zacht snikken Onnutje had haar gezicht in de handen verborgen en terwy'l zij trilde over geheel haar lichaam, bracht zy onsamenhangende onverstaanbare woorden uit. Verschrikt poogde Frits haar tot bedaren te brengen nog nooit had hy haar zien weenen, zelfs als kind niet, hetgeen hem dikwijls genoeg verwonderd had van dat zoo hard behan delde meisje. Deze uiting van diepgevoelde smart deed hem pynlyk aan hy boog zich over haar heen om te verstaan, wat zy fluisterde. Hem ontroerde dat zusterlijk vertrouwen, dat de arme kleine in hem stelde en vertroostend legde hy zyn hand op het donkergelokte hoofd. van de omstandigheden, en vooral van de houding van Regeering en rechterzijde afhangenmaar of men zich moet beper ken tot den dagelijkschen parlementairen stryd of tot obstructie of parlementaire staking, men mag zeker zijn, dat de strijd zal worden voortgezet tot de verdaging is verkregen. En vervolgt de „Indépen dance" - laat onze tegenstanders zich niet vergissen de linkerzijde weet wat ze wil de beteekenis der anticlericale beweging kan niet vervalscht worden. De linkergroepen willen uitstel der schoolwet tot na de ver kiezingen van 1912; en de Regeering, die nog slechts over een zeer geringe meerder heid beschikt, en dan nog een meerderheid, verkregen door leugen en bedrog, heeft niet het recht, het land een wetsontwerp op te dringen dat onze onderwijsorganisatie radi caal wyzigt; eerst moet het land worden geraadpleegd, en dan met alle waarborgen voor eerlijkheid, welke de speciale omstan digheden eischen. Dit nu is eerst mogeljjk in 1912, als de resultaten der volkstelling het juiste bevolkingstal der arrondssemen- ten hebben doen blijken. In 1912 moeten er geen verkiezingen in een deel van hot land zyn; het Parlement moet worden ont bonden en de natie moet haar wil doen blijken. De clericalen moeten geen gelegen heid krijgen, eigenmachtig te beslissen ten voordeele van hun party." Dat de linkerzijde zich opmaakt tot een feilen kamp, blijkt uit de besluiten der party vergadering. Op die vergadering der liberale linkerzijde werd het clericale school- ontwerp heftig bestreden. Iemand stelde voor, dat de linkerzijde niet aan de openbare beraadslaging zou deelnemen. De radicaal Lorand protesteerde; men moet, zei by, alle zittingen by wonen is echter alle parlementaire oppositie uitge put, dan moeten de kamerleden van links zich aan het hoofd der volksmassastellen en naar het Palais de la Nation marcheeren. Ten slotte is de volgende motie aangeno men „Het clerical schoolwetsontwerp is in strijd met de grondwet. Het tracht onder de huichelachtige vlag van beweerden leer plicht de klooster- en congregatiescholen in de plaats der openbare te dringen. Dein- voering van de bewijzen van bezoek der school zou in het land een stryd ontketenen, zooals men nog niet gehad heeft. De congre gatiescholen zouden jaarlijks 16 millioen door de wet profiteeren. Een werkelijke eeredienstbegrooting wordt ten gunste der kloosterscholen opgericht. De kloosters zouden de twee nieuw toegevoegde shool- jaren slechts gebruiken om op de staatskos ten de kinderen van 1214 jaar voor de nyverheidsbedrijven der kloosters te laten werken. De clericale macht is sinds jaren aan het verdwijnen. De clericale meerderheid bestaat nog slechts in de Kamer, maar niet meer in het land. De liberale linker zijde besluit, op de verdaging van het ont werp tot de verkiezingen aan te dringen". Voorts is besloten, in 't openbaar een cam pagne tegen het wetsontwerp te beginnen. Wees kalm, Julia, de zaak ia nu immers afgedaan. Zie eens aan, in ieder mensch huist een hoeveelheid zelfzucht en in den armen kranke, die je tot vrouw begeert, een dubbele dosis. Het is hem niet ten kwade te duiden, zyn moeder heeft hem gewend alles te kry'gen, wat hy wenscht. Ditmaal zal hij zyn wil niet doorvoeren, myn klein kameraadje mag aan die zelfzucht niet worden opgeofferd. Onder de neergeslagen wimpers vloeiden nog altyd heete tranen. Met schrik dacht zy aan hetgeen thans vóór haar lag, de verwyten, die zij tot in het oneindige zou moeten aanhooren, het leven, dat nu nog troosteloozer zou worden. En het innig verlangen naar hartelijkheid, naar liefde, naar een ziel, die de hare begreep, was op dit oogenblik machtiger dan ooit. Zij hief het betraande gelaat op en haar lippen bewogen zich als tot een gebed. Hy boog zyn oor tot haar mond neertoen hoorde hy wat zy fluisterde en het was hem, alsof zyn hart stilstond van schrik - O, laat mij toch niet langer alleen, Frits! Zeg hem toch., dat jij., dat wij beiden dat wij Hij liet haar niet uitspreken. Julia I" riep hy uit, terwy'l hy opstond, daarby het meisje opheffende. „Julia, kom tot je zelfJulia, myn arm, klein zustertje, je bent niet verlaten, je zult het nooit zijn De socialisten, die ook een partij verga dering hebben gehouden, eischen een re ferendum over het ontwerp. Wordt dit ge weigerd, dan dreigen ze met obstructie. De obstructie begon al in de Kamer, toen door de afwezigheid van verscheiden cleri calen de linkerzijde tijdelijk in de meerder heid was. De linkerzijde eischte in een motie, dat de afdeeling der Kamer, die het schoolwetsontwerp onderzocht, eerst na het Paaschreces haar werk zal voortzetten. De rechterzijde protesteerde, zeggende dat van een toevallige meerderheid geen misbruik moest worden gemaakt. 'tKwam tot woeste tooneelen. Ten slotte is de verdaging onder bul derend gelach aangenomen In verschillende Parlementen is de Itali- aansche eenheid ter sprake gekomen. In de Spaansche Kamer werden de debatten over de interpellatie naar aanleiding van de benoeming van den koning van Italië tot kolonel bij het Spaansche leger voortgezet. Canalejas zei, dat hij de zeer bizondere po sitie, die de katholieke Kerk zich heeft verworven, buiten het internationale recht om, erkent. Maar al ontkent men niet de geestelijke souvereiniteit van den H. Stoel buiten het stukje gronds, dat door het Vati- caan wordt ingenomen, toch kan men niet zeggen, dat de H. Vader de souverein van Italië is. Er is, juridisch gesproken, slechts één vertegenwoordiger van het Italiaansche volk en die woont op het Quirinaal. Het initiatief tot wetgeving berust uitsluitend by de Regeering, zoolang deze het vertrouwen van de Kroon en den steun van de meer derheid in het Parlement heeft. De socialist Vandervelde stelde in de Bel gische Kamer voor, de Italiaansche Kamer geluk te wenschen. De voorzitter zei, dat de Kamer niet eensgezind zou zyn, en stelde voor de gelukwenschen van een gedeelte der Kamer,' over te zenden. De katholiek Ver- haegen herinnerde eraan, dat de eenheid van Italié tot stand is gekomen op de puinhoopen van den Kerkelyken Staat. De radicaal Lorand antwoordde dat de Regeoring van den Paus in bloed en slijk, onder toejuichingen van Europa is ineen gestort. Na heftig protest van den Katholiek Woeste werd het voorstel-Vandervelde door de liberalen en den socialisten aangenomen. De rechterzijde onthield zich. Niettegenstaande de bezwaren der katho lieken, werd de voorzitter der Hongaarsche Kamer gemachtigd een telegram van geluk wenschen aan de Italiaansche Kamer te zenden. Stolypin, de Russische minister-president, gaat heen. De eigenlijke oorzaak van zyn aftreden kennen wy niet en zullen wij wel nooit kennen ook, aangezien deze onge twijfeld samenhangt met Stolypin's positie aan het hof, die reeds lang zoo ongunstig is geweest, dat men keer op keer het aftre den van den minister-president en diens vervanging door Kokoftsef heeft voorspeld. en tot bewijs, hoeveel je oude speelkameraad van je houdt, wil hy je een geheim toever trouwen Komaan, ga eens naast mij zitten" hy' trok haar naast zich op de kanapee „Ik wil je wat toevertrouwen, dat ik nauwelijks my'zelf durf bekennen, Julia ik Plotseling brak hy den zin af en stond op. Het was een vreesely'k gif, dat hy' op 't punt stond haar als geneesmiddel toe te dienenhet woord wilde hem niet van de lippen, ofschoon by overtuigd was, dat alleen dit middel baatte. Toen maakte hij kort en goed aan dien tweestrijd een einde en plaatste zich voor Julia, die stil en met een nachteren glim lach op de sofa zat. Julia, ik heb lief en sinds heden ochtend weet ik, dat myn liefde beantwoord wordt. Ik weet, jij., jij ..ookjy' zult veel van Therese houden, als zuster, als mijn vrouw Zóó had hy zich de uitwerking zy'ner woorden niet voorgesteld. Een Yan schrik verlamde gestalte, een versteend gelaat staarde hem aaneen schrille kreet trilde hem in de ooren Neen Zeg dat nietNiet Therese. Om Godswil, zeg dat het niet waar isl Nu lag zij voor hem op de knieén, een beeld van angst en smart. Hy had bet bedeesde meisje nooit zulk een hartstocht De directe aanleiding tot Stolypin's val schijnt; evenwel de volgende te wezen: Stolypin heeft in de rijksraad verdedigd, dat in de westelijke Zemstwo's nationale [dat wil zeggen Poolsche] gemeentebesturen moeten worden ingevoerd, en hy' voegde daarby, dat de Tsaar zelfs zulks wenschte. Een der leden van den rijksraad moet daarop een audiëntie bij den Tsaar aange vraagd en verkregen hebben, en daarop van den Tsaar hebben vernomen, dat deze geenszins verlangde dat de Poolsche ge meentebesturen zouden worden ingevoerd; de heeren konden derhalve vóór of tegen het ontwerp van Stolypin stemmen zooals zy verlangden. Zy stemden er tegen, althans ae meerderheid van den rijksraad deed dat, en 't is geen wonder, dat de premier, die aldus in den steek gelaten is door zijn souverein, niet langer aanblijft. Stolypin's opvolger is Kokoftsef, minister van financiën. Hy' bly'ft die portefeuille be houden, maar wordt daarnaast president van den ministerraad. In Stolypin's plaats zal waarschijnlijk Makarof, indertijd onder staatssecretaris aan binnenlandsche zaken, dit departement overnemen. Men beschouwt de wijzigingen in het Kabinet als een be langrijke zwenking naar rechts. Het Seniorenkonvent uit den Duitschen Rijksdag heeft voorgesteld, de Rijksdagzit ting tot in den herfst te laten durenja zelfs tot h;4f December wil dat lichaam, samengesteld uit de partijleiders, den Rijks dag laten werken. Nu is dat laatste heel zonderling, daar tegen dien tyd de wettelijke zittingsperiode al voorbij is- Langer verga deren zou eigenlijk in stryd met de grond wet zijn. De vorige Rijksdag werd 13 Decem ber 1906 ontbonden, dus 12 December dient de tegenwoordige naar huis te gaan. Nu zal v. Bethmann Hollweg wel denken„Tijd gewonnen, alles gewonnen", zegt het „Berl. Tagebl." Er is tot 12 December nog heel wat af te doen, en de Regeering en het zwart blauwe blok willen niet graag met leege handen voor de kiezers komenze „ruiken" een vreeselyke monstering. Nu hebben ze nog niet veel aan te bieden nieuwe oorlogs- uitgave en nieuwe belastingen lokken geen ontevreden kiezers in het regeeringskamp, en door positieve prestaties alleen kan men de kiezers met de blauwzwarten politiek verzoenen. De Regeering wil de meeste aanhangige sociale wetten afdoen; alleen de Kamers van Arbeid kunnen er niet doorgesleept worden. In elk geval is de tegenwoordige Rijksdag niet zonder kunst middelen meer in leven te houden. Het ongelukige is, dat de leden wel niet zon der presentiegelden bijeen zullen worden gehoudenen volgens de wet zijn er voor den najaarszitting byna geen middelen ter beschikking. Misschien moet er 'n nood wetje gemaakt wordendan moet minis ter Wermuth in den zak tasten. Hoe 't ook zy, men hoopt blijkbaar, door den te- genwoordigen Rijksdag zoolang mogelijk te doen vergaderen, kans te kry'gen om een Juliariep hy verschrikt uit. Zy stond niet op. Fritsik smeek je.je weet niet zy mag nietGroote God, het kan niet mogelijk zyn I Toen rukte een harde hand haar weg, Het is meer dan schande I" riep Mina uit. Zy had den gil in haar kamer gehoord. „Jij moest je schamen. Hier te lande werpen de meisjes zich den mannen niet om den hals begrepen En toen Julia uit haar knielende houding opstond en beide handen tegen de slapen drukte, als uit een benauwenden droom tot een nog ontzettender werkelijkheid ontwa kend, ging Mina voort: „Ja, schaam je 1 Maar ik heb 't al lang gemerkt, dat je. op hem verzot was, doch 't niet durfde zeggen I" Toen greep zy' weder naar den arm van het meisje, om haar de denr uit te zetten, doch zy tastte in de lucht Onnutje was bewusteloos neergezegen en de dokter droeg haar reeds naar de sofa. Lieve hemelriep Mina uit. „Wat heb ik je altijd gezegd Er steekt iets vreeselyks gemeens in dit meisje 1" Moeder," sprak hij bevend, terwijl hij zich met de bewustelooze bezig hield, wanneer ik niet wist, dat u het zoo kwaad Diet meende, dan zou ik my uwentwege Wees zoo goed en haal wat wijn en geef my den aether aan,"

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1