1SDUK. LCAO dieboeken NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZÜID-HOLLANDSCHE II ZEEÜWSCHE EILANDEN. P'S ode Goederen, enz. de beste ïn de bil- uitsluitend ilo f 0,42% „0,18 ZONEN, sche Boekhandel, ff-en andere KerkbOl en Schnj Juffertje Onnut. pEplpipspipiJIBpijIfp liÈiiiÉiliÉÉikdiÉ ris. verkrijgbaar. en op boeken wordeij tegen Uitgeversprijzei| •evelend, W van der Schenk RTENTIE BUREAU B280, Middelharnis le voorkomende ;te voor de Rijksnor- ol. •e levering en tegen prijs. rSTE DRUKKEN. 3nd, 7AN DER SCHENK. r N. V. Onderl. Nederl. Jank 3 Ideaal Polis, ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. I Prijs per kwartaalf 0,50 I Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 18 Zaterdag 25 Maart 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv >rtentiën van '15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. B 280 Middelharnis! adig een groote partij n zonder overslag, op elk gebied voor Jon- ns en en, Kinderspelen, Portret! licht-, Zwartjesalbums en n, 3nde soorten en prijzenj soorten gpapier, Kasboeken, fi doozen Luxe peet, allijj enz. odigdheden voor de Am Avondteekensohool. Ver-j Dorten Bordpapier, n alle soorten i, Mode-, Dag- Week,J i en Leerboeken, in Ivertentien nen- en buitenlandse!^ Ier verhooging van prijs] adres van alle soorter| - en BINDWERK. Ansicht-, Fantasie- arten, enz. enz. In het Engelsche Lagerhuis is een opzien- I barende rede gehouden door mister Grey, I betreffende Engeland's bereidwilligheid om, I indien het voorstel mocht komen, een I algemeen arbitrage-verdrag met de Vereenig- 1 de Staten aan te gaan. Sir Edward Grey sprak als volgt J „Ik kan mij slechts één ding denken l waardoor wij werkelijk de ontzaglijke mili- I taire en maritieme uitgaven zouden kunnen beperken. Wij zullen daar niet toe gerakeD, dan wanneerjde naties doen, watdeindivi duen reeds lang gedaan hebbeneen beroep I op de wet als de natuurlijke gang van [zaken voor naties beschouwen, inplaats van f een beroep op do wapenen. Ik zou de zaak I niet aangeroerd hebben en den tijd van het Huis hierover niet in beslag hebben geno- L men, indien niet de President der Vereenig- de Staten tot tweemaal toe een stap voor- I uit in de zaak arbitrage had aangegeven, I een stap, verder gaand en gewichtiger dan f nog ooit een practisch staatsman in zijn positie heeft durven aangeven. Zie hier de twee uitlatingen „Persoonlijk zie ik niet in, waarom zaken van nationale eer niet evengoed voor hoven van scheidsrechters behandeld zouden wor den, als qeaesties van particulier of nati onaal eigendom. Ik weet dat dit verder gaat dan de meeste menschen willen gaan, maar ik zie niet in waarom quaesties van eer niet onderworpen zouden kunnen wor den aan rechtbanken, bestaande uit mannen van eer, die de quaesties begrijpen en ze kunnen uitmaken door hun beslissing even goed als andere zaken van geschil tusschen naties? En de tweede: „Indien wij kunnen onderhandelen over I en tot stand brengen afspraken met andere naties, om elk geschil dat niet door onder handelingen uit de w'ereld te ruimen is, te laten beslechten door de uitspraak van I een Internationaal Hof van Arbitrage, onver- I schillig welk een zaak het betreft, of het I eer, grondgebied of geld aangaat, dan zullen wij een groote stap vooruit hebben gezet, I door te bewijzen dat het mogelijk is althans voor twee naties, om tusschen elkander hetzelfde stelsel te laten gelden als dat L wat uit kracht van de wet tusschen de individuen geldt onder een regeeriDg I" Dit zijn stoutmoedige woorden. Wij heb- I ben daarmee nog geen voorstel voor ons, en indien de publieke opinie het denkbeeld niet opneemt en bespreekt, als het geen groote beweging wordt in de meening der wereld, dan kan het niet tot uitvoering komen. Maar onderstellen wij, dat het ge beurt. Laten wij aannemen dat twee van de grootste naties ter wereld door zulk een overeenkomst duidelijk aan demenschheid laten zien, dat zy onder geen omstandig- 1 heden ten oorlog zullen gaan dan durf ik zeggen dat de uitwerking van dat voorbeeld PBUILLETO 3ST. Enfin," zeide mevrouw Norban. „Alphonse heeft haar lief; wat hy haar Ikan aanbieden, is toch zeer veel. Een ver ft mogen mocht hy haar als weduwe achterlaten, dan zal haar een onafhankelijk fortuin gewaarborgd blijven een voorname positie en de innige, dankbare liefde van een goed hart. Hy Zij streek met de hand over de oogen en f pinkte een traan weg. Maar mevrouw," verzekerde Mina, „welk meisje zou niet gelukkig zijn, als mijnheer uw zoon En trouwen wil i hij met haar," viel zij zichzelf met verbazing i m de rede, „werkelijk trouwen? Mevrouw Norban knikte even. Daar ik persoonlijk met het aan- k°m> meen ik toch, dat de zaak duidelyk genoeg is. De pleegmoeder van de jongedame ontvangt, naar ik hoor, niemand, daarom meende ik mij tot u te moeten wenden. O Godl" riep Mina uit, alsof haar zelf een fortuin in den schoot was gevallen, op heel de wereld hoogst weldadig zou zijn. 't Is waar, dat het nog mogelijk zou zyn, dat de twee naties werden aangevallen door een derde, buiten bet verdrag staande, maar ik neem aan, dat hun verdrag zou gevolgd worden door een tweede afspraak dat zij elkaar zullen helpen, indien een hunner in oorlog mocht komen met een natie die weigert het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Ik heb van dit alles gesproken, omdat ik meen dat het woord van den President der VereeDigde Staten niet zonder antwoord mocht blijven. Kwam men inderdaad tot zulk een overeenkomst, dan zou men wel licht iets van zijn nationale trots moeten opofferen. Doch wanneer er een voorstel van die soort, zoo verstrekkend als het is, aan ons werd gedaan, dan zouden wij er verrukt over zijn. Ik zou echter voelen dat het zoo iets gewichtigs en verreikends was, dat ik niet zou willen volstaan met de ondertee- kening door beide regeeringen, maar de weloverwogen en stellige sanctie van het parlement zou vragen, en ik geloof dat ik die zou verkrijgen. Ik weet, dat om zulke zaken tot stand te brengen, de politieke opinie moet rijzen tot een hooger peil dan waartoe zij in ge wone tyden in staat is, hooger ook dan, naar ik meen, sommige leden der oppositie den ken dat zy kan rijzen. In gewone tyden kan dat zoo zyn, maar de tyden zyn niet gewoon met deze ontzaglijke kosten voor de bewapening en zy zullen het nog minder zyn, indien die kosten nog mochten stijgen." In de wandelgangen van het parlement echter was Grey's verklaring het groote onderwerp van alle gesprekken, en algemeen was men het er over eeDS, dat zy van een zeer vergaande strekking is. Wanneer zulk een verdrag gevolgd wordt door enkele der gelijke zoo zeiden velen in het bij zonder tusschen GrootBrittanie en Duilscb- land, dan is daarmee de vrees voor een grooten oorlog afgewend, en de wereldvrede zoo goed als verzekerd. Zoo luidde de grond toon van vele gesprekken. De Duitsche bladen hebben de gelegen held om eene welverdiende hulde te brengen aan den Nestor der Duitsche vorsten niet ongebruikt gelaten. De PrinsRegentLuitpold van Beieren is in hooggestemde artikels gevierd. Hy heeft vijfentwintig jaar Beieren ge regeerd. Hy heeft negentig jaar geleefd en zijn leven is niet nutteloos voorbijgegaan. Prins Luitpold is een merkwaardig man, die de aandacht verdient ook buiten Duitscb land. Hij ia de derde zoon von Koning Ludwig I, die voor de revolutie van 1848 moest wijken. De Koning verkoos niet af te zien van zijne absolutistische neigingen en zijne verhouding tot de danseres die zich Lola Montez noemde en door hem tot gravin Lansberg was verheven, had een groot schandaal gewekt. De oudste broeder van den tegenwoordigen regent Maximiliaan, „wat een geluk voor dat kind en yoor mijn arme zuster I Zoudt u my niet in c willen stellen haar te zien? Wat? Kent u Juultje nog niet? Alleen uit de beschrijving van mijn zoon. Mina ijlde de kamer uit naar de keuken en rood van opwinding nep zy Onnutje toe Vlug, trek een andere japon aan er is iemand beneden1" Zy hijgde naar adem.„Vooruit, gauw eu hou je heel goed en lief als je beneden komt. Wat moet ik dan beneden doen tante vroeg Julia bedaard, Een dame is in onmacht gevallen, breng gauw een glas water. Mina vond dit uitvluchtje zelf heel dwaas, maar er viel haar niets anders in. Zy zat, nog altijd hygend, naast haar bezoekster, toeD het jonge meisje binnen kwam met een schoteltje, waarop een glas frisch water stond. Zy had geen andere japon aangetrokken, want volgens haar meening was de kleeding maar bijzaak, wanneer men een bewustelooze te hulp snelt en zoo verscheen zy in haar eenvoudig wollen kleedje en met een doorhethaard- vuur rood gekleurd gezichtje. Mevrouw Norban, die niet vermoedde, dat zy voor een bewustelooze moest door- gaaD, hield haar lorgnet voor de oogen en volgde zyn vader op, de ander, Otto, werd Koning van Griekenland. Prins Luit pold intusschen studeerde en deed groote reizen. Hij bezocht niet alleen Italië en Griekenland, maar ook Spanje, Klein-Azie, Egypte en zelfs Marokko, welke staat toen minder dan thans in den gezichtskring lag van het beschaafde Europa. Hy nam deel aan den oorlog van 1866, en in het gevecht by Helmstadt werd zyn zoon Ludwig aan de zyde van zijnen vader ernstig gewond hij kon niet verder dienen. Toen in 1870 Beieren voor de vraag gesteld werd of het al dan niet met Pruisen zou meedoen, ver klaarde prins Luitpold zich voor het bond genootschap. Intusschen had zyn neef Lud wig II, zoon van Maximiliaan, den troon beklommen en deze zond zijn oom naar het groote hoofdkwatier. De prins nam persoon lijk deel aan de slagen om Metz en zag voor zijne oogen op korten afstand het bloedige drama van Sedan. Daar, terwijl hij op eene hoogte het gevecht gadesloeg, reed de Prui sische kroonprins, later keizer Friedrich, op hem toe om hem geluk te wenschen met de houding van zyne Beieren het is bekend dat de Beiersche soldaten dikwijls vooraan waren in de gevechten en dat de Fransche hen vreesden. Prins Luitpold bracht Koning Wilhelm het bericht, dat Napoleon gevan gen was en ïeikte hem te Versailles het schrijven over van zijnen koninklijken neef, waariü by hem aangedrongen werd op het aannemen vaD een keizertitel, waartegen aanvankelijk de Koning bezwaar maakte. Koning Ludwig van Beieren was, zooals men weef, niet gehuwd. Zijn broeder Otto zou, indien hij stierf de regeering moeten aanvaarden. Maar Otto leed aan de ziels ziekte, die in het Huis Wittelsbach meel is voorgekomen. Hij werd krankzinnig. Zoo moest prins Luitpold, die toen reeds een man van leeftijd was, zich voorbereiden om ingeval Koning Ludwig voor hem mocht heengaan, de kroon te aanvaarden. Zeer dikwijls werd hem opgedragen den KoniDg te vertegenwoordigen. Het is bekend, dat deze in menschenschuwheid en ten slotte in volslagen krankzinnigheid verviel. Hy trok zich terug by Chiemsee in het gebergte, liet prachtige paleizen bouwen en beging allerlei buitensporigheden. Zijn leven was een romantische droom. Niettegenstaande zyn vorstelijk inkomen, maakte hy schulden en de regeeringszaken liepen in de war. Eindelijk werd een deskundig onderzoek van zijnen toestand noodig geacht. De art sen bevestigden wat iedereen vermoedde de Koning had o.a bevolen dat men zijne ministers zou doodschieten en hij had zijne bedienden tot ministers benoemd. Het drama eindigde met den zelfmoord van de bekla- genswaardigen vorst die in het Starnber- germeer sprong. Onder moeilijke omstandigheden a vaardde prins Luitpold als regent voorden nog altijd levenden Koning Otto het bestuur. Hy beijverde zich om de verwarde zaken in ordetebrengen.De Koninghad bijgedragen tot de stichting van het Duitsche Ryk, maar zyn zag met belangstelling naar die eigen aardige bekoorlijke verschijning. Ja, nu begreep zij alleszij kende den gloeienden zin voor het schoone by haar zoonwant zijzelf had dien bij hem opgewekt. En die bloeiende, jeugdige schoonheid wilde hy voor zich, die arme jongen Zij liet haar lorgnet vallen en sloeg de oogen neer voor die van Julia, die haar het glas water aanbood. Dank u, lief kind. Mevrouw is alweer bedaard I" zeide Mina. Wil u niet een oogenblikje plaats nemen ging mevrouw Norban voort, toen Julia de kamer weder wilde verlaten. „Ik zou u namelijk voor nog iets mijn dank willen betuigen. My kent u niet, maai ik ik ken u door myn zoon. Zeker, mevrouw Norban, ik ken u wel,' antwoordde Julia. „Mijnheer uwzoon heeft my zeer veel van zyn mama- verteld." O ja f" vroeg de weduwe met een kleur van blijdschap. Hij is een goed mensch met een edel karakter. U moet zyn verzen eens lezen wilt u Ik zal ze u sturen, daaruit zult u geheel zijn diep gemoed leeren kennen. Het zal m(j byzouder aangenaam zyn, mevrouw," antwoordde Julia verlegen, want zij voelde, dat het iets bijzonders moest zijn, dat die voorname dame zóó deed spreken. En wilt u my eens komen bezoeken trots kon niet verdragen, dat hij in dit Rijk niet de eerste was en een Keizer uit het huis der Hohenzollern te Berlijn resideerde. Hy weigerde daarheen te gaan. Maar prins Luit pold bracht zoo spoedig mogelijk een bezoek aan Berlijn en herstelde de goede betrekkin gen. De schulden van den ongelukkigen Ludwig II werden betaald, de regent weiger de het inkomen van de Kroon te aanvaarden, zooals hy de Kroon geweigerd had. Er kwam weer gang in de wetgeving. De verkeersmid delen werden verbeterd en uitgebreid. De prins was een waar bevorderaar en beschermer van de kunst. Ook aan hem is bet te danken dat München tot de kunststeden van Europa behoort en zyne schilderschool vermaard is. Prins Luitpold houdt zich daar bij geenszins op een afstand van de kunste naars; hy is een trouw atelierbezoeker en men zegt dat zijn oordeel zeer op prys gesteld wordt door de artisten. Deze negentigjarige, die zooveel beleefd heeft, wenscht nooit de aandacht te trekken. Hij is een zeer eenvoudig man, die zyne zaken doet en wiens grootste genoegen de jacht is. Want hij is zeer krachtig en een bergtocht vermoeit hem niet. Thans by zyn jubeló, heeft hy in een korte toespraak, want hij houdt niet van lange redevoeringen, o.a. gezegd zeer verheugd te zijn dat men hem in zijne jeugd had geharddaaraan meende hij zijne goede gezondheid op hoogen leeftijd te danken te hebben. Daar de prins niet van drukte houdt, werd zyn jubeló niet gekenmerkt door de pracht van vroegere hoffeesten te München. Aan het geld daaraan vroeger besteed werd een betere bestemming gegeven. München was versierd, maar de recepties onderscheidden zich door eenvoud. De prins schijnt van den regel te zyn dat deze het kenmerk is van echtheid. In de Belgische Kamer heeft Dinsdag de ministerpresident Schollaert, zooals we reeds met een kort bericht hebben gemeld, het wetsontwerp voor de hervorming der volks school, dat sedert vele jaren verwacht werd, ingediend. Tegelijkertijd heeft de premier zijn partijgenooten van de rechterzijde in een bijzondere zitting mededeelingen over den inhoud van het| ontwerp gedaan. Daar; de rechterzyde het voorstel heeft goedgekeurd, is het niet onwaarschijnlijk, dat het wordt aangenomen. Iu het nieuwe ontwerp wordt de a"_ meene volksschoolplicht voorBelgie tot het 14e jaar indirect vastgesteld. De werkzaam heid van kinderen beneden dezen leeftijd grens in industrieele bedrijven wordt erin verboden, terwijl het gezinshoofd, dat zijn kinderen niet tot geregeld schoolbezoek binnen den door de wet. voorgeschreven leeftijdstermijn aanspoort, gestraft wordt. Deze straf treft het gezinshoofd echter noch in zyn bedrijf noch anderzins. Er zal slechts een moreele pressie worden uitge oefend. Verzuimen de gezinshoofden hun kinderen naar school te sturen, dan is hoogste straf, die zij daarvoor kunnen op- loopen, een openbare bekendmaking van hun nalatigheid. Ja? Dat is lief van u. Misschien reeds vanmidag Het spyt mij zeer, mevrouw, maar tante is vandaag juist zeer lijdend. Och kom, dat is zoo erg nietl" viel Mina in de rede. Je kunt gerust gaan, Ik zal wel naar haar zien Je kunt toch niet eeuwig bij haar blijven Ge zijt een goed kind, zeide mevrouw Norban, terwijl zy opstond. „Vandaag dus niet, maar morgen reken ik er stellig op. Ik zal u mijn rijtuig sturen En nu, adieu tot ziens 1 Zii had de beide handen van Julia gevat en liep toen meteen vriendelijk lachje naar de deur. Onnutje bleef als vastgenageld staan, maar Mina liep de vertrekkende na en deed haar uitgeleide tot het ry tuig. Toen zii terug kwam, ging Julia juist de trap op. Maar kind, ben je dan heelemaal niet nieuwsgierig Maar wacht dan toch, dat tante zich niet al te erg schrikt 1 Schrikken Waarom vroeg Julia, die verwonderd staan bleef. Maar, onnoozele gans, begrijp je dan niet, welk geluk je is ten deel gevallen Zy nam haar by de hand en trok haar naar Rika's kamer mede. Rika, Rika I Kijk dat kind eens goed aan NeeD, dat hadden wy beiden niet kunnen denken Hemeltjelief, .ik moet er bjj gaan «itten. Men ziet hieruit, dat de clericale regee ring een uitweg heeft opengelaten, om den schoolplicht te ontduiken, daar een straf middel als het bovenbedoelde moeilijk als voldoende kan worden beschouwd, om tot een stipte inachtneming van den school plicht te dwingen. De geldelijke lasten worden, volgens het wetsontwerp, grootendeels nl. voor zes tienden door den Staat gedrageD, terwijl de gemeentebesturen drie tienden en de provinciale besturen één tiende moeten be talen. Tegelijk met de doorvoering dezer hervorming van de volksschool zullen ook de tractementen der onderwijzers verhoogd worden. Bjj de liberale pers heeft dit ontwerp begrijpelijkerwijze geen instemming gevon den. De clericalen, schrijft de Indópendance beige, willen op deze wijze het doel, datzy reeds zoolang najagen, bereiken, nl. de gelijkheid der subsidies voor hun scholen en de andere. De gemeenten zullen genood zaakt zijn, naast de gemeentescholen, clericale scholen te onderhouden, die haar eigen onderwijs concurrentie aandoen. Nooit zullen de liberalen hierin toestemmen, gaat het blad voort, de openbare inkomsten moeten besteed worden voor de openbare school, en deze moet strikt neutraal biy ven. Onlangs is de lange reeks feestelijkheden begonnen, waarmede het jonge éénzjjnde Italië den dag herdenkt, die de vele staten en staatjes van het schiereiland vereenigde tot een grooten eenheidsstaat. 14 Maart 1861 schonk het Turijnsche Parlement aan Victor Emanuel II, koning van Sar dinië, den titel van Koning van Italië en 27 Maart besloot het Parlement, dat Ro me Italie's hoofdstad zou zyn een be sluit, dat eerst negen jaar later na den val van het tweede Keizerrijk werkelijkheid zou worden. Aan het „bij de gratie Gods" per grazia di Dio voegde Victor Ema nuel het per volonth del popoio door den wil van het volk toe, een betuiging van democratische gezindheid, welke door de sinds vijftig jaar gevolgde politiek tot iets anders dan een phrase is gemaakt. Groote moeilijkheden waren, naar on langs een der buitenlandsche bladen op merkte, te overwinnen. Sardinië was een goed geordende staat met parlementairen regeeringsvorm, en ook Milaan en Ve netië waren, tot de verovering in de oor logen van '59 en '66, door Oostenrijk ta melijk goed bestuurd: Toskane, de Kerke lijke Staat en het Koninkrijk Napels daar entegen waren toonbeelden van achter lijkheid, zoodat Massimo d'Azelio met smarlelyk sarcasme kon zeggen„Ora che 1'Italia fatta, bisognamo fare gl'Italia- ni"Nu Italië gemaakt is moeten wy Ita lianen maken." 't Aan Frankrijk ontleen de Piemonteesche bestuursstelsel werd, omdat men er niets beters op wist te vin den, lukraak in heel het nieuwe konink rijk overgenomen. De grootste moeilijkheid was wel, dat Italië ook de schulden der Wat is er dan?" sprak zij met moeiteterwijl haar oogen met ware ontzetting naar hot meisje staarden, dat thans 'n duister voorgevoel kreeg, dat er iels gaande wasdat haar toekomst gold. Je hoeft niet te schrikken. Je bent ineens van je zorgen bevryd, Rika! Denk eens, wat 'n ongehoord geluk dat domme gansje heeft. Een huwelijksaanzoek, dat niet voor de poes isAlphonse Norban wil met haar trouwen Een lichte angstkreet weerklonk door het vertrek toen werd alles stil. De beide zusters hingen als 'tware met haar blikken aan Onnutje, die nog doods bleek op dezelfde plek stond. Slechts een lichte huivering voer haar door de leden. Dat is niet waarriep zy eindelijk met bevende lippen uit. Niet waar? Nu ja, moeilijk te begrijpen is het, maar waar is het toch. Zyn moeder heeft mij uitdrukkelijk opgedragen, er met je tante over te spreken Maar Mina, hij is hy is toch Ga zoolang de kamer uit 1" wendde Mina zich tot Julia En jy, Rika, zwijg toch stil met dat sentimenteel gezanik 1 Ja, hij is wel ziekelijk en gebrekkig maar mag hij daarom niet trouwen? Doch niet met my 1" klonk het uit den mond van Julia, die niet was heengegaan

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1