SDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCIE IN ZEIfJWSCHE EILANDEN. 'eerhuis wT Goederen, enz. iÉÉiyÉÉansiih e Boekhandel, nandereKerkboeken ILLANDSCR JWCREDIET. Juffertje Onnut. ;evestigd sedert 1870) zendt tie stalen van Bukskins, 9ctie voor de provincie, reerende prijzen, vlugge en ermakers, enz. 33 tterdam. iLIJKS PRIJZEN. M. MULDER. emmerolie. !80 Middelharnis. een groote partij onder overslag, elk gebied voor Jon- Kinderspelen, Portret- t-, Zwartjesalbums en p soorten en prijzen, rten pier, Kasboeken, Mu zen Luxe post, alle ?dheden voor de Am- ndteekenschool. Ver en Bordpapier. ,11e soorten Mode-, Dag- Week-, i Leerboeken. 3rtentien - en buitenlandsche verhooging van prijs. Ires van alle soorten n BINDWERK, sicht-, Fantasie- en jn, enz. enz. op boeken worden gen Uitgeversprijzen Hónd, van der Schenk. OOR ALKMAAR. ÏDAM C 11. 'SCHAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. ee Mülloen Gulden laatst en volgestort .500.000. 'SCHAP verleent Cre- ilden in deposito, belast aan- en verkoop van •ons, sluit beleeningen en verricht verder alle tot het Kassiersvak o rente 3°/o. 11 December 1910. fen f 5.332.389.35 - 1.763.059.9072 - 217.853,92 1EEST, J.F.MOENS, ■nissaris. Directeur. voor Middelharnis en )ER KOOGH DELIIAMI9. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 17 Zaterdag 18 Maart 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiên worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote le Iters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. In de Duitsche bladen ontmoet men tegenwoordig telkens het opschrift: Voor bereiding voor de verkiezingen." Daaronder is dan sprake van besluiten door vergade ringen van kiezers genomen, van oproepin gen door candidaten tot hunne monschen gericht en dikwijls ook vindt men in deze rubriek artikels, waarin het blad dat men juist leest, strijd voert tegen een van andere richting. Het is alsof de Rijksdag reeds ia ontbonden en nieuwe verkiezingen uitge schreven z\jn, wat toch geenszins het geval is; zelfs weet niemand wanneer de verkie zingen moeten plaats hebben. Maar men bereidt zich daarop voor omdat er ernstige belangen op het spel staan. Ook in den Rijksdag. Eeh niet gering deel van de daar gehouden redevoeringen is niet tot de leden maar tot de kiezers gericht. Zoo had men voor een paar dagen een rede van dr. Halm. een goed conservatief, die dui delijk de blijken droeg van uitsluitend voor de kiezers van den middenstand te zijn bewerkt. De conservatieven gevoelen dat hunne clièutele vermindert. De onderwij zers die een tijdlang met de conservatieven meegingen hebben hen sinds lang verlaten. Vele lagere ambtenaren zeggen niets, maar stemmen voor den liberaal of zelfs den socialist. De middenstand over 't geheel begint zich van hen af te wenden. Dr. Hahn nu deed zijn best om aan den daar toe behoorenden burger duidelijk te maken, dat zijn hei! berust in het trouw opvolgen van de conservatieve leeringen. Maar waarschijnlijk heeft hem dat Diet veel geholpen en de liberale bladen nemen een loopje met zijn betoog. Het zal bij de verkiezingen gaan tegen de rechterzijde, de conservatieven en hunne bondgenooten, Vrijzinnige sprekers en schrijvers trachten de kiezers te overtuigen, dat die strijd met alle scherpte moet wor den gevoerd. Maar nu staat men voor een moeily'k- heid. Voor vier jaren hebben in sommige districten kiezers, tot de centrumpartij behoorende, wel voor de socialisten gestemdhet feit wordt nog eens weer met officieuss documenten geconstateerd. Maar over 't geheel kost het moeite iemand, die tot eene burgerlijke partij behoort, aan 't verstand te brengen, dat hij den socialist moet stemmen als zijn eigen candidaat geen kans heeft en bij anders voor een man van de rechterzijde stemmen zou. Hij doet dat echter liever niet. De nationaal- liberalen vooral zijn nog altijd meer geneigd den conservatief te steunen dan den socialist. Immers i3 de laatste een revolutionnair. Het is dezer dagen gebeurd dat eene vereeniging van deze party trachtte het eens te worden met eene agrarische vereeniging over het gemeen schappelijk stellen van candidateD. De pers der linkerzijde keurt dat in scherpe bewoor- PEriLLETON1, 14 Voor het portierraampje van zijn spoor wegcoupé keek hij nog eenmaal op het i stadje neer en zocht naar het spitse torentje van de villa der Krautner's. O, dat meisje!" mompelde hij,terwijl hy' de vuist balde. Hij had zich toch werkelijk in die blonde fee verliefd en nu liep 't zóó af. Op den koop toe moest hij nog weldaden van dien ouden sentimenteelen dwaas aan nemen, want een andere uitweg was er niet. Hij stak een sigaar op en bij de kronke- lende rookwolkjes bedaarde zoo alle ver bittering. Zijn schulden te hebben betaald, weer geheel vrij man te zijn, dat is toch ook met mis. Waarom dan zich nog te er geren over dingen, waaraan toch niets meer te veranderen valt? Den volgenden middag zat hij in een zeer opgewekte stemming in de offlciers-societeit en twee dagen daarna diende hij, tegelijk met zyn ontslagaanvrage, een request in om als officier geplaatst te worden bij het Duitsche expeditiekorps in Oost-Afrika. diDgen af. Juist tegen de argrariörs in de eerste plaats is de strijd gericht. Het gaat om de vraag of de jonker, in den regel een groot grondeigenaar en die steeds tracht zijn bezit te vermeerderen door allerlei middelen, de eerste persoon zal blijven in Duitschland en met name in de Pruisische monarchie. De vrijzinnigen zijn gereed. Voor hen is de vraag of men in geval hun candidaat er niet komen kan een socialist moet steu nen geen vraag meer. Ze willen met de socialisten medewerken en verkondigen telkens in hunne bladen, dat het gevaar niet komt van de uiterste linker maar van de uiterste rechterzijde. Inderdaad kan het nog lang duren eer de socialisten met eenige kans van welslagen eene poging zullen kunnen beproeven om de maatschappij in te richten naar hun inzicht en hunne leer. Waarschijnlijk zal die kans zich nooit voor doen, want de teekenen der tijden zijn het dogmatisch socialisme niet gunstig. Maar de heerschappij der rechterzijde doet Duitschland veei kwaad. Z(j bezorgt aan het Duitsche volk zware belastingen en allerlei onaangenaamheden. Indien de jonker kon, zou h\j er niet tegen hebben het Rijk de gevaren van eenen oorlog te doen loopen, indien zijne voorrechten gevaar liepen te verdwijnen. Zoo komen alle artikels van de vrijzin nige pers neer op den strijdkreet: „Weg met den Jonker!" met den argrariér, met den conservatief en wie hen steunen. Men doet zijn best om de vreesachtige nationaal liberalen te overtuigen, dat de socialisten minder te duchten zijn dan de conserva tieven. Deze hebben in Duitschland en overal de gewoonte het liberalisme voor te stellen als de moeder van het socialisme. Het baat niet of men er op wyst, dat de beginselen hemelsbreed verschillen; men blijft bij zijne meening, te liever, omdat men door op de aangenomen familiebe trekking tusschen liberalen en socialisten te wijzen, de beschroomde kiezers die ge- looven, aan de algemeene verdeeling bang kan maken. Maar de vrijzinnige bladen wijzen erop, dat mannen, die volstrekt geen omverwer pers zijn, op het oogenblik toch de samen werking tusschon alle partijen van de lin kerzijde aanbevelen. Een blad beroept zich op niemand minder dan Mommsen. De groote geschiedschrijver betoogt, dat het niet aankomt waar men in de politiek met eene andere party dan de zijne medegaat op bet einddoel maar op het naastliggende doel. Hy vindt dat een vrijzinnige zijn stem in geen geval mag geven aan eene reaction- nair, maar wel onder omstandigheden aan eene socialist. Het schijnt dat die meening ingang vindt. Maar als dat het geval is en het by de verkiezingen blijkt, gaat Duitschland een nieuwen tyd tegemoet. Daarop bereidt men zich voor. Dat de reactionoine meerderheid, waarvan de Duitsche regeering thans de ootmoedige Wat nu?" vroegen zyn kameraden. „Wy meenden, dat je trouwplannen hadt. Hy streek zyn blonden knevel op en ant woordde droogjes: Ik ben niet geschikt voor 't leven als getrouwd man, zoo'n geluk komt altyd vroeg genoeg. Toen dronk hy zyn glaasje port uit en vertelde, dat hy naar 't station moest om een ouden oom af te halen, die met alle geweld de bezienswaardigheden van de hoofdstad wilde bewonderen. Daarom zou hy ook van avond niet op de soos komen. En die oude oom was mijnheer Krautner, die den luitenant kwam helpen zyn zaken in orde brengen. NEGENDE HOOFDSTUK. De luitenant kon nauwelijks de woning der Krautner's verlaten hebben, toen heel voorzichtig uit het naburige huis de slanke gestalte van Julia kwam aangeloopen met een schaaltje met gebak en 'n glaasje crème in do hand, dat zy, met de hartelykste wenschen voor 'n spoedig herstel, namens de gastvrouw aan Therese moest overbrengen. Door het tuinhek kwam zy op het erf, waar in de sneeuw nog de sporen van haar broeders tred zichtbaar waren, zonder dat zy er natuurlijk het flauwste vermoeden van had, dat hy hier was geweest en dat dienaresse is, reden tot ongerustheid heeft, blijkt by elke tusschentijdsche verkiezing voor den Ryksdag. Ongeveer alle zetels, door de reactionairen bezet, gaan over aan liberalen, doch meestentijds aan sociaal democraten. By de herstemming voor den Ryksdag in het district Immenstadt, tot dusverre ver tegenwoordigd door een lid van het centrum, werden 14,286 stemmen uitgebracht op dr. Thoma, liberaal en 12,774 op Emmingen van het centrum, zoodat Thoma gekozen is. Het is geen wonder, dat de regeering de Ryksdagverkiezingen zoo lang mogelijk uit stelt De Pruisische Kamer behandelde verleden week de begrooting van eeredienst. De afgevaardigde Heydebrand verklaarde, dat de quaestie van den modernisteneed wel in d6 eerste plaats het gebied van den gods dienst raakt, maar toch ook het staats belang. Hy betuigde, namens zyn party- genooten, zijn ingenomenheid met de af wachtende houding van den minister, en verklaarde, dat ook zy de belangen, die door den Staat beschermd moeten worden, met dezelfde kalmte, zonder scherpte, maar ook zonder zwakheid wenschen voor te staan en dat men volgens hunne meening te ver gaat door den eisch te stellen, dat leeraren, die den modernisteneed hebben afgelegd, niet toegelaten zullen worden tot het onderwijs in de Duitsche geschiedenis. De minister-president v. Bethmann Holl- weg antwoordde daarop„De jongste dekreten van de Kurie hebben diepgaande beweging gewekt in Duitschland en den modernisteneed wel het meest. De staat mag zich niet blind betoonen voor de gevolgen, die daaruit voor den vrede tusschen de gezindten onderling kunnen voortvloeien. De minister van eeredienst heeft reeds in de commissie gezegd, dat de katholieko faculteiten door den modernisten eed op bedenkelijke wyze in waarde zijn verminderd, onjuist is echter, dat die eed indruischt tegen de beginselen der grond wet. Toch zouden by uitvoering van het dekreet conflicten kunnen ontstaan. De brief van den Paus aan kardinaal Fischer gaf helaas aanleiding tot vermeer dering van de reeds bestaande opgewonden heid. Ik liet daarom aan de Kurie door don gezant mededeelen, dat op haar alleen de verantwoordelijkheid zou rusten voor con flicten, die mochten ontstaan. De minister president deelt het optimisme van de Kurie niet. Mochten de verklaringen van de Vaticaansche bladen voor het niet bestaan van een samenhang tusschen de opmerkingen vau den Duitschen gezanten den brief van den kardinaal-staatssecretaris aan kardinaal Kopp .uitloopen op het bewijs, dat opmerkingen van Duitsche zijde by de Kurie geen succes konden hebben, dan zou zulks van geen gunstigen invloed zyn op de normale (politieke) verhoudingen. (Leven dige toejuichingen.) Wat de quaestie van tegenmaatregelen er een tooneel was afgespeeld, dat een keerpunt zou worden in zyn leven. In het portaal klopte zij aan de deur - geen antwoord. Toen maakte zy zelf de deur open en stak 't hoofdje door de kier. Mag ik binnenkomen klonk het vriendelijk in de ooren van Therese, die, in een laag stoeltje by den haard gezeten, haar rug naar de deur hield toegekeerd. Therese sprong op en nu zag Julia een doodsbleek gelaat, waarvan de oogen haar byna boosaardig aankeken. Wat wil je? vroeg Therese barsch, niet in staat om haar opwinding te verber gen. „Ik ben doodmoe en verlang naar bed." Wat zie j© er uitl" zei Julia, die 't haar niet kwalijk nam, daar zij 't toeschreef aan koorts, door de wond ontstaan. „Heb je nog zoo'n pijn Ja Onnutje zette het schaaltje op de tafel neer en wendde zich naar de deur. Wacht even, Keetje, ik zal den dokter roepen. Ik wil hem niet hebben Om gods wil, blijf!" schreeuwde Therese haar na, terwijl zij haar vriendin met zulk een geweld by haar japon terughield, dat de plooien scheurden. Neem my niet kwalyk," stamelde zy, Maar wat scheelt je dan toch, Ree Je bent zoo vreeselyk opgewonden aangaat, verklaarde de minister-president dat. niemand een „Kultuurkampf" terug verlangt. „Ik ben vast overtuigd" zoo zeide hij, dat ook de Paus handhaving van den vrede tusschen staat en kerk wenscht." De vervulling van dien wensch wordtechter belemmerd door uitvaardiging van stukken als de Borromaüs encycliek en andere dq^ kreten. De ontvangst, die aan de regeeringsver- klaring van het nieuwe Kabinet in de Fransche pers ten deel valt is, en dat was ook moeielyk ander te verwachten, niet bepaald gunstig. „Wij zien, aldus de anti- clericale Lanterne, in dit alles niets dan de stelselmatige vaagheid van opzettelijk holle woorden. Onze vrees is bewaarheid, ons wantrouwen blijft", „MoDis staat rechts van Briand, wat het sociale,flscalo en laicistische programma betreft betoogt de Action". En de République fran<;aise oordeelt, dat g6zegd kan worden, „dat het nieuwe mini sterie erin geslaagd is by de eerste de beste gelegenheid iedereen ontevreden te maken." Het merkwaardigst is, in de gegeven omstandigheden, het oordeel van Humanité, het blad van Jaures, die de nieuwe regeering zoo enthousiast welkom had geheeten. Jaurez blykt deerlyk ontgoocheld. Yaneen lofrede is geen sprake meer: „de leden der uiterste linkerzijde hebben hun vertrouwon niet kunnen schenken aan een regeering met een vagen en weifelenden gedachten- gang die op het kardinale punt van het weder in dienst stellen van de ontslagen arbeiders geen enkele vaste verzekering heeft gegeven". Daarom hebben alle aanwezige partyge- nooten van Jaurez, 70 getlnifieerde socialis ten, zich van stemming onthouden bij de motie van vertrouwen. Zelfs de bevredigende verklaring in zake de hervorming van het kiesstelsel en die betreffende bet stakings recht, dat voor de spoorwegarbeiders zal erkend worden, hebben deze socialisten niet tot een vriendelijke houding kunnen be wegen. Ten slotte nog een korte recapitulatie van de stemmen verhouding by de motie van vertrouwen, waarvan wy gisteren de aanneming hebben gemeld. De 309 voor stemmers waren: 139 radicale socialisten (deze groep telt in het geheel 147 leden), 92 radicalen (114 leden), 31 republikeinsch (onafhankelijke) socialisten (34 leden), 44 leden der democratische linkerzijde (74 in het geheel en 1 progressist. De 114 tegenstemmers waren: 57 pro gressisten (gematigde republikeinen). 26 leden der Action Libérale (clericalen), 18 leden der rechterzijde, 1 radicale socialist, 1 lid der democratische linkerzijde, 1 onaf hankelijk socialist en 10 „wilden". Van stemming onthielden zich: 10 ge- ünifeerde socialisten, 1 radicale socialist, 21 leden van de democratische linkerzijde, 12 radicalen, 15 progressisten, 2 leden van de Action Libérale, 5 wilden en 1 onaf hankelijk socialist. Hieruit blijkt dus dat de regeeriDg haar Roep papa. Verzoek hem by mij te komen, Julia ging heen en vond den ouden heer op zyn kamer. Hy zat by het venster en staarde droefgeestig naar bulten. Wat is er, Juultje vroeg hij met een stem, die geheel anders klonk dan gewoonlijk. Julia deelde hem het verzoek zijner doch ter mede. De oude man zweeg eerst 'n poosje stil. „Zeg haar," zeide hij toen, dat zy, als zij my wil spreken, wel weet, waar zy mij vinden kan." Het kind moet by den vader komen, niet omgekeerd. Ik heb, helaas, verzuimd het haar te leeren toen het nog tijd was. Van nu af zal het echter anders worden Zij heeft te vroeg 'n moeder gemisTt, kind Wilt u dan niet tot haar gaan, mijn heer Krautner? Neen, ik kan niet, ik m a g niet," zeide hij na eenig. nadenken. Treesje," zeide Julia tot haar vriendiD, toen zy weer naar boven was gegaan, „ik weet niet, wat er tusschen jou eu je vader is voorgevallen, maar je bent zyn kind: ga tot hem en geef hem de hand. In plaats van te antwoorden begon The rese hevig te snikken. Niemand wil mij begrijpen Zelfs terwijl ik ziek ben en hulpeloos, word ik meerderheid uitsluitend uit de radicale partijen heeft gerecruteerd. Conclusies voor de toekomst hieruit te trekken, ware echter zeker voorbarigeerst wanneer de werke lijke regeeringsvoorstellen aan de orde komen, zal kunnen blijken of deze meer derheid het kabinet-Monis trouw zal blijven, dan wel of deze haar elders, hetzij' meer rechts of links zal moeten zoekende vraag van het vinden daargelaten. De zitting van de Belgische Kamer van Dinsdag der vorige week heeft zich geken- meikt door een buitengewone onstuimigheid en een hoogst merkwaardig verloop. Aan de orde was een interpellatie van den socialist Vandervelde, die de regeering over de vervolging ondervroeg, welke een voormalige schoolzuster van de clericalen in het dorp Muysen (Brabant) te lyden had, omdat zij uit haar orde getreden was en als zelfstandige onderwijzeres der gemeente- schooi voortging met les geven. De minister-president Schollaert trachtte het betreurenswaardig incident te veront schuldigen door te wyzen op de opwinding, die onder de bevolking was ontstaan, toen de zuster haar orde verliet. Hy deelde verder mede, dat de pastoor van Muysen, die eige naar was van het ameublement der school, 't welk hy ter beschikking der gemeente had gesteld, gemeend had, baar den toegang tot de door hem gemeubileerde lokalen te ont zeggen, toen zy zich in burgerlijk gewaad in de school begeven wilde. Toen daarop de Katholieke afgevaardigde Wauwermans zich de opmerking veroor loofde, dat nonnen uit haar orde treden, omdat de belofte van kuischheid haar te zwaar valt, biak er van buiten een storm van verontwaardiging los. De socialistische afge vaardigde Hubiu sfoad, in het wilde rumoer van zyn zitplaats op, liep naar Wauwer mans toe, en spuwde hem in het ge zicht Ondanks deze beleediging, trachtte de Katholieke afgevaardigde zijn rede voort te zetten. Het tumult werd echter hoe langer hoe heviger. „Ge zyt een beleediger van vrouwen, een verachtelijke Jezuïet", werd er geschreeuwd, en een der Kamer leden riep „ge zyt een kwispedoorHubin trachtte voor de tweede maal om Wauwer mans te nadereD, werd daarin evenwel door de zaaldienaren verhinderd. De afgevaardigde Woeste eiscbte ver volgens de tijdelijke uitsluiting van Hubin. Deze erkende, dat zijn handelwijze in parle mentair opzicht niet aannemelijk was. Maar wat moet er van ons worden, wanneer een gedrag als dat van den heer Wauwermans wordt getolereerd. Hy verontschuldigde zich voor de Kamer, en verzocht haar met rechtvaardigheid te oordeelen. Waarop Vandervelde verklaarde, niet voor de uit sluiting te zullen stemmen. Hij noemde hat door Wauwermans gezegde een venijnige insinuatie tegen een vrouw, die zich niet verdedigen kon. De president Neroux, die zich niet meester van de situatie voelde, greep niet in, daar geminacht. Ik ga niet naar hem toe. Hij heeft mij behandeld als ware ik een mis dadigster. Liever zou ik het huis uitloopen om nooit weer terug te komen. Zij begon nog heviger te snikken en ge laakte in zulk een toestand van overspan ning, dat Onnutje, ten einde raad, nogmaals naar den ouden heer liep om hem te smee- ken, toch dadelijk boven te komen, daar zyn dochter ernstig ziek scheen te zyn. Toen kwam hy en naderde het bleeke, sidderende schepseltje, dat op de sofa lag vol bezorgdheid spreidde hy een wollen doek over haar uit en zijn goedig gezicht ver toonde een uitdrukking van liefdevolle tee- derheid. Kom, ween niet langer, alsof je het grootste onrecht is aangedaan. Laat het gebeurde je een les zijn Houd toch op met dat beven en snikken, je maakt je nog ziek. Het zou toch maar 't beate zyn, dat wy den dokter Toen sprong zij op „Neen, niet den dokter halen, neen I" Nu goed," suste de oude man, „dan halen wy hem niet. Drink wat suikerwater en ga naar bed Ik kom bij je zitten, tot je in slaap valt. Juultje zal je wel helpen uitkleeden. Het is beter, dat je kamermeisje je niet in dien toestand ziet. Julia bracht het nog altyd snikkende meisje naar bed, toen kwam de oude man weer boven, zette zich naast zyn lieveling

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1