m EN, ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHI EILANDEN. ps! 'S' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ES. pppppjpspp Goederen, enz. yd)ÈÈAÉi!»!i r eens mar- n prijs lond. U ver- boter eu 1ST. Juffertje Onnut. au. 6—2 met suiker thans yacht op 27 Liter scherp 10 weken verkregen; ik heb Melkkoeien, hoeveel chtend 'RGMA.NS. li. daaruit gaarne 3t onze urij 40.000 Kilo n. Wij vergrooten m op ÏOO-OQO ig wederom af ge it bij hem thans ^rantsoenen voor 10, 15, 20, 25 rs in Uw streek, name toesenden. „De Hinde" ''ELS. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 14 Zaterdag 25 Februari 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote le Iters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. De liberale bladen in Duitschland klagen over de houding, die de Duitsclie regeë- ring in den laatsten tijd tegenover het parlement aanneemt. Zü dient een voor stel in, maar wordt er gedurende de bespreking daarvan een belangrijke wijzi ging aangebracht, dan is zij terstond klaar met te zeggen dat het ontwerp daardoor voor haar onaannemelijk is geworden tenzij, natuurlijk, de verandermg aange bracht mocht zijn door de conservatief- clericale meerderheid, wier gehoorzame dienaresse de regeering is. Het is alsof de regeering de voorstellen die zij indient, beschouwt als een goedgunstigheid harer zijds, die de rijksdag heeft te aanvaarden of niet, maar die zij terugtrekt zoodia het parlement ze anders wil dan de regeering ze verlangde te geven. Zoo is het gegaan met het wetsontwerp tot verleening van een grondwet aan het rijksland, dat de regeering onaannemelijk verklaarde toen de commissie uit den rijksdag een amen dement aannam dat Elzas-Lotharingen tot een bondsstaat moeBt maken, en zoo ia het ook weer geschied met do voorstellen tot hervorming van het strafprocesde rijksdag heeft een artikel aangenomen, waardoor in de hoven van hooger beroep in strafzaken leekenrechters zullen plaats nemen, evenals dat in eerste instantie ge schiedt, en terstond verklaart de regeering, dat indien dit in derde lezing onveranderd mocht blijven, de regeering de strafproces hervorming zal intrekken en alles bij het oude laten. Inderdaad is dit een zonderlinge houding voor een regeering in een parlementairen staat, maar in Duitschland heeft het rijks bewind zy'n positie nu eenmaal altijd anders opgevat dan de regeering in andere landen. Mocht bij de aanstaande verkie zingen (Januari 1912) de conservatief- clericale meerderheid vernietigd worden, betgeen geenzins onwaarschijnlijk is, dan zal de vijandige houding van de regeering jegens het parlement zeker nog verer geren. Niettemin begint men in vrijzinnige kringen nu reeds sterk te werken voor de verkiezingen van het volgende jaar. Er verschijnen in de bladen oproepingen aan de lauwe liberalen. En van verschillende kanten wordt weer aangedrongen op een bondgenootschap tusschen de linkerzijde en de sociaal democraten, het zoogenaamde „Gros block". Ook in de socialistische gelederen zijn er die hiervoor voelen, hoe wel natuurlijk niet de radicalen, die in de meerderheid zijn. Maar de zoogenaamde revisionisten, in 't bijzonder de socialistische leidors in ZuidDuitschland, bepleiten het samengaan van hun party met den linker vleugel van bet liberalisme zeer sterk. Zij geven daarvoor goede gronden opal winnen de sociaaldemocraten zoo zeg- PEUILLETO 2ST. 11 "Wil hij mij betalen? vroeg zij met onvaste stem. Zeker, en goed ook. Maar dat wil ik nietl riep Julia drif tig uit. Waarom niet? Heb jy iets weg te geven? Of de dokter, die in de mode is gekomen en jou als ontvangdame engageert. Frits of een wildvreemde, dat moet jou immers geheel en al onverschillig zyn|° Neemt u dan aan, wat ik by hem verdien," sprak zy op harden, bitteren toon, „en vertel mij nooit, wanneer hij u 't geld geeft en hoeveel ik wil 't niet hooren. Zy liep de kamer uit. Zy - een loon trekkende van hemD&t zou hy haar niet hebben durven aanbieden, als hy haar werkelijk liefhad. Zoo zat zij handenwringend op haar kamertje, het grootste gedeelte van den nacht, zonder dat zij er op lette hoe de koude haar deed klappertanden.ffntusschen gen zy by de aanstaande verkiezingen zooveel zetels dat zij hun groep in den rijksdag op honderd brengen, dan hebben zy" daar practisch nog niets aan wanneer niet het blauw-zwarte blok zyn meerderheid verliest. Daarom moet 't doel zyn van alle vooruitstrevenden in Duitschland, deze meerderheid te vernietigen en daarvoor is de aaneensluiting van sociaal-democraten en vooruitstrevende vrijzinnigen een uit muntend middel. De dood van Singer, den bekenden soci- aaldemocratischen leider, zoo meenen velen, zal den invloed der orthodoxe Marxisten zeer verzwakken. Singer behoorde tot de richting, die geen afwijking van het party dogma wil dulden. De revisionisten daaren tegen trachten de party te vervormen min of meer tot eene radicale arbeidersparty, staande op den vasten bodem van de ge worden toestanden, die langzamerhand en zonder omwenteling moeten gewijzigd wor den. Als men afziet van revolutionaire nei gingen en leeringen is er niet tegen om samen te gaan met de burgerlijke partijen, die ook naar hervorming streven. Maar daarvan willen de radicalen niet weten. Volgens hun zyn, hunne proletariërs eene gesloten schare, staande tegenover dereac tionnaire massa, tot welke alle overige par tijen behooren. Singer was van die leer. Hy behoorde tot het geslacht dat heengaat. Hij en de anderen stonden nog onder den onmiddel- lyken invloed van Marx, die in hunne oogen de groote man was en het licht der eeuwen. Zij konden niet uitstaan, dat op leemten of op onjuistheden in de leer werd gewezen of beweerd, dat de dingen zich anders hadden ontwikkeld dan de groote leeraar zich had voorgesteld. Op het oogenblik nog handhaaft Bebel de orthodoxe leer en is hy meer populair dan Singer was, maar kon niet alles. En voor en na dunnen de gelederen der oud strijders. De revisionisten hebben nooit gezwegen, al werden zij op de partycongressen over schreeuwd en in den ban gedaan. Thans, nu Duitschland eerlang voor eene groote beslissing, voor Ryksdagverkiezingen staat, doen zij zich krachtig hooren. "Willen zij echter dat de vrijzinnigen ook de socialistische candidaten steunen, dan moeten zy afzien van de catastrophenthe- orie, niet altijd galmen van de revolutie en den weg der geleidelijke hervorming opgaan. De tegenwoordigeraaatschappelykeordening met geweld te bestrijden, leidt tot niets. Het is eene illusie te meenen, dat in afzien- baren tijd de sociaal-democraten, de poli tieke maebt in handen zullen krygen. En gesteld dat dit gebeurde, dat zij de meer derheid hadden in den Rijksdag, wat zouden zy dan nog? Zoo dringt men dan aan van revisionis tische zijde op samenwerking met de bur gerlijke partyen, die ook de reactie bestrijden. Met Singer en Bebel hebben deBerlijnsche partygenooten zich daartegen steeds verzet, maar hunne tegenstanders groeien met meende zy vanuit de verte dansmuziek te hooren, met zilver doorweven kleedjes te zien en goudblond haar, waarin'n juweelen sterretje schitterde. Alles moet zij hebben, wat mode is I" had de oude Krautner verklaard. Welnu, dokter Roettger was immers in de mode gekomen, zooals tante had gezegd. Goede, kleine Onnut I" klonk het haar op de maat van een wals in de ooien. Zijn vriendelijke oogen keken haar door het gewoel der dansende paren aan. „Je weet immers, Onnutje, dat ik 't goed met je meen." Ja," fluisterde zy. „ik weet het I Tot- nutoe ben je de eenige geweest, die goed voor my was en daarom blijf ik met hart en ziel aan je gehecht. Doch krenk my niet, by God, dat zou myn dood zyn I Ik kan my niet voorstellen, datje mij niet liefhadt. O God, myn God, geef hem liefde voor my in 't hart hij moet mij liefhebben, ik kan anders niet leven I" En in de schitterend verlichtte danszaal prijkte op datzelfde uur een tal van cotil- lon-orden op den zwarten rok van den dokter. Ja, hy' was verbazend in de mode gekomen l En op 't laatst zweefde een blonde fee naar hem toe en bracht hem met een liefkozend gelaat de laatste orde. Hy sloeg zyn arm om haar leest en vloog met haar over den gladden parketvloer. kracht en zy verzwakken de leiders ver dwijnen. Prins Heinrich van Pruisen, de broeder des keizers, heeft Zondagavond op een feest van officieren van het 35e regiment infanterie een rede gehouden, die in Duitschland sterk de aandacht heeft ge trokken. Hy verklaarde n.l. dat Duitsch land een buitenlandschen vyand niet meer behoeft te duchten, dat echter waakzaam heid is geboden tegenover den binnenland- schen. „Oude en jonge soldaten", zeide de prins, „moeten zich daarom scharen om onzen keizer en oppersten bevelhebber in den strijd tegen den steeds dreigender wordenden binnenlandschen vijand." „Het is verre van ons", zoo vervolgde hy, „iemand zyn politieke overtuiging kwalijk te nemen of het hem euvel te duiden, wanneer by daarover op wettelijke wijze blijk geeft. Waar echter de bodem van de wet verlaten wordt, rust op elk van ons de plicht de overheid te onder steunen en er voor te zorgen, dat recht en orde niet in de verdrukking komen. Zooals wy allen weten zal in het komen de jaar, binnen niet te langen tyd gelegen heid zyn bewijzen te geven van trouw aan koning en rijk bij alle overig verschil van meening. De hechtste steun van den Staat is en blijft echter het leger." Zooals de „Kölnische Zeitung" reeds voorspelde, heeft deze rede nogal opzien gebaard en den sociaal-democratischen afgevaardigde Ledebour aanleiding gegeven in den Rijksdag, bij gelegenheid van de behandeling der marinebegrooting, den mini ster van marine daarover te interpelleeren. Hy vroeg dan wat de minister wel te zeggen had van deze verkiezingsrede van een admiraal in actieven dienst. De minister van marine Von Tirpitz verklaarde, te moeten protesteeren tegen de voorstelling, die van de rede van prins Heinrich was gegeven. Hij meende, dat in die rede niets voorkwam, wat de prins niet had mogen zeggen. Overigens was het ook geen verkiezingsrede geweest, maar eene toespraak in een besloten kring van kame raden. Verder had de afgevaardigde Ledebour, volgens den minister het recht niet ais belastingbetaler over den prins te spreken gelijk hij deed, daar deze van de marine noch pensioen, noch traktement ontvangt. De „Frankfurter Zeitung" meent echter, dat met de „gelegenheid", waarvan prins Heinrich gewaagde, wel de verkiezingen zyn bedoeld en dus de toespraak als eene verkiezingsrede moet worden opgevat, die wel buiten de taak ligt, welke voor een Duitschen prins is weggelegd. Het blad meent, dat prins Heinrich voorzichtiger had moeten zijn na reeds een maal minder goede ervaringen te hebben opgedaan by eene politieke redevoering. Ten overvloede teekende het blad aan, dat er niets van bekend is, dat de „bin- nenlandsche vijand" voornemens zoude zyn, buiten de perken der wet te gaan. Naast Mina, die vol trots het paar naoogde, zat Krautner en hy sloeg zich lachend met de hand op de knie. 'n Mooi paai, buurvrouw, 'n mooi paar 1 Uit de kluiten gewassen als 'n paar popu lieren Boem, daar geeft de muziek het sein, haak in, mevrouw. Mag ik de eer hebben uw buurman aan 't souper te zijn Vol waardighejd legde de weduwe de hand op den haar aangeboden arm. Middernacht was reeds lang voorbij toen Frits met zyn moeder thuiskwam. Op zyn kamer gekomen wierp hy al de sterren en kruizen in de prullemand, slechts een enkel sterretje lag den volgenden morgen nog op zijn schrijftafel. Op dat sterretje vestigde Onnutje haar blikken, toen zy' met fier opgericht hoofd haar instructies aanhoorde als „ontvang dame." En nu vooruit!" besloot hy op vroo- lijken toon zijn aanwijzingen, „thans begint onze arbeid, kleine kameraad ZEVENDE HOOFDSTUK. Heusch, Onnutje, je bent voor je ambt in de wieg gelegd," sprak eenige weken later de jonge arts, toen het Julia gelukt was een schreiend knaapje zoo tot bedaren te brengen, dathy zich moedig een splinter uit zyn vinger liet trekken. „Door jong en oud hoor ik je lof verkondigen en als ik Intusschen vernam de Vossische Zeitung van lieden, die zeiven de rede van den prins hadden aangehoord, dat hetgeen om trent diens toespraak wa3 medegedeeld, niet met de werkelijkheid overeenkwam. Zoo moet. de prins zelfs in het geheel niet hebben gesproken van een steeds dreigen der optredenden binnenlandschen vyand. De Spaansche minister-presidentCanalejas was in het begin dezer maand een jaar in dat ambt werkzaam. Een terugblik op zyn verrichten arbeid doet zieD, hoeveel hy, spijt de clericaal-reactionaire tegenwerking reeds tot stand heeft weten te brengen. Zyn plan van een algemeene inkomstenbelasting, waardoor op de schouders der draagkrach- tigen een zwaarder, op die der minder ge goeden een lichter belastingdruk gelegd zou worden met name door opheffingen ver mindering der rechten op verbruiksartikelen schipbreuk zien lijden op den tegenstand van den conservatieven en grootendeels uit vertegenwoordigers der „bezittende" klassen samengestelden Senaat. Niettemin heeft hy' toch een deel van zyn hervorming erdoor weten te dry ven van aandeelen-maatschap- pyen, mijnen, erfenissen en overdracht van onroerende goederen zal in de toekomsteen grooter en rechtvaardiger bijdrage in de algemeene staatslasten gevraagd worden. In de nieuwe successiebelasting is Cana- lejas er zelfs in geslaagd het democratisch be ginsel van progressiviteit, vrij sterk tot uitdrukking te brengen. Gold hiervoor lot nu alleen de graad van verwantschap, die de hoogte van het te betalen successie recht vaststelde (van U/io tot 2J procent), voortaan geldt èn de graad van verwant schap èn de grootte van het geerfde bedrag, met een progressiviteit van 2 tot 20 procent. Terwijl bovendien van legaten en erfenissen ten bate der Kerk, voor zielmissen, enz., voortaan 14 procent voor de schatkist zal gevraagd worden in plaats van 1.4 procent. Van het overige door Canalejas volbracht hervormingswerk, noemen wy nog de rege ling van den myn arbeid en het verbod van nachtarbeid voor vrouwen en kinderen. Een ander deel van zyn socialen arbeid, het wetsontwerp op de vereenigingen, is naar men weet nog niet ten einde gebracht: het staat echter nu wel reeds vast, dat dit de geweldige concurrentie door „hetdoode kapitaal" aan de Spaansche volksnyverheid aangedaan, tot zeer geringe perken zal terugbrengen en aan de economische over macht van dit doode kapitaal op de volks macht vrijwel een einde zal maken. Wat aan de ontwikkeling der Spaansche nijver heid en volksenergie natuurlijk niet anders dan ten goede kan komen, Canalejas vindt echter by zyn hervor mingsplannen een macht tegenover zich, waarop deze alle schipbreuk dreigen te lijden. Hetzelfde lichaam, dat ook elders zyn reactionairen, remmenden invloed op de sociale ontwikkeling nog maar al te zeer doet gevoelenden Senaat, het Spaansche Hoogerhuis. De Cortes, de Tweede Kamer, iets op je aan te merken heb, dan is het alleen dit, dat, jy' wel anderen kunt opbeuren, doch dit by jezelf niet kunt tot stand brengen. Moet ik dan met mijzelf praten vroeg zy -glimlachend. Soms doe je dat wel eens en dat is het teeken van een verbitterd gemoed. Je zondert je te veel af, je moet eruit, onder de lachende jeugd. Zy sloeg de lange wimpers op en zag hem met zulk een weemoedigen blik aan, dat 't hem droevig stemde. Onnutje," vroeg hij. „Waarom ga je niet meer naar Therese? Vroeger waart jelui zoo dikwijls samen. Wat zou ik met haar praten? Wy hebben zoo weinig gemeenhet eenigste, dat wy hadden Zy brak den zin af. Maar kom dan des avonds eens by ons zitten. Ik weet niet, of ik mag. Wel kind, wees niet zoo onnoozel I" antwoordde hij geörgerd. Het is misschien wel onnoozel van my, Frits, maar sinds ik weet dat je my betaalt voor mijn hulp, zit me een prop in de keel en is 't my, alsof er een on- dempbare kloof tusschen ons gaapt. Bleek en met saamgetrokken lippen stond zy voor hem. de gekozen volksvertegenwoordiging, moge hem al haar volle sanctie geven op zyn plannen, de Senaat vernietigd of verminkt ze zonder uitzondering. Het lot, hierboven medegedeeld, dat aan Canalejas' belasting hervormingen ten deel viel, is er een der vele bewijzen van. De Spaansche Senaat is, krachtens haar samenstelling, reactionair. In dit lichaam toch hebben zitting de meerderjarige zoons vau den koning, de troonopvolger, de „grandes" met minstens 300,000 gulden jaar inkomen aan rente, de aartsbisschoppen, de hoogste officieren van leger en vloot, een aantal hoogwaardigheidsbekleeders en eeni ge door den koning te benoemen leden gekozen wordt er slechts een betrekkelijk zeer gering aantal leden en wel door de gemeentelijke en provinciale lichamen, de universiteiten en de hoogstaangeslagenen. In het geheel mogen er niet meer dan 360 Senatoren zijn. Het is duidelijk dat by zulk een samen stelling de Spaansche Senaat niet anders dan reactionair en conservatief kan zijn. De niet gekozenen zyn het uit den aard van hun recht, en van de wél-gekozenen is dit, met het oog op de verkiezende elementen, in overgroote meerderheid te verwachten. Canalejas heeft nu blijkbaar begrepen, dat, wilde hy inderdaad eenigen hervor- mingsarbeid van beteekenis tot stand bren gen, hervorming van dit Hoogerhuis aller eerste eisch was. De Spaansche bladen weten mede te deelen, dat er in de samenstelling en de bevoegdheid van dit Huis een aan merkelijke wijziging gebracht zal worden. Hoe deze hervorming precies tot stand zal zjjn, is nog niet bekend, doch wel schy'nt vast te staan, dat de regeering het aantal Senatoren der eerste groep (de niet-gekoze- nen) aanzienlijk zal verminderen, om naar verhouding dat der eerste groep te vermeer deren. Daarmede zou dan althans de moge lijkheid op een niet-conservatieven Senaat geschapen zyn, de mogelijkheid op een Huis dat, door zyn samenstelling, niet per se vijandig staat tegenover Canalejas' demo cratische hervormingsplannen. Van de medewerking des koningsin deze schijnt de premier zich verzekerd te mogen houden. Indien koning Alfonso zijn eigen belang blijft inzien, zal hy het daaraan on- getwyfeid niet laten ontbreken. Hij schijnt reeds begrepen te hebben, dat een sociale hervorming zyn troon beter beschermt dan de machts politiek der conservatieven. Daarmede wordt dan in het derde groote grondwettelijke ryk van Europa de stry'd tegen een erfelijk Hoogerhuis, met al de verderfelijke en remmende macht van zulk een niet-vertegenwoordigende instelling aan gebonden. In Italië en vooral in Engeland is de demo cratische zege in dezen stryd reeds zoo goed als bevochten. Zal ook Spanje weldra zoo gelukkig zyn De pest is thans, naar de Times bericht, in Astrakan (Europa) aan de monding van de "Wolga in de Kaspische Zee opgetreden, Julia," sprak hy ontroerd, terwijl hy haar beide handen vatte „Ja, hoe zal ik- je dat nu ophelderen. Kom, zie my eens in de oogen geloof je, dat ik je heb willen krenken Ken je my' daarvoor niet beter? Ik wilde je tante een weinig onder steunen en dat zonder haar trots te grieven. Op jou behoeft dat niet van invloed te zyn, want dat ik je hulp niet betalen kan, weet je zelf zeer goed, Wie zou mij zoo kunnen ter zyde staan als jy' Gerust, Onnutje, je haalt je muizenissen in je hoofd. Wees overtuigd, dat je zoogenaamd salaris een leugentje om bestwil is, dat je my alleen maar helpt, die arme, doch hooghartige vrouw een weinig te bedriegen. Op de eene of andere wijze zou ik haar toch onder steund hebben. Is 't waar is 't inderdaad waar Ben ik je werkelijk van nut, zou geen ander het zóó kunnen Heb ik je ooit voorgelogen, Onnutje Hy drukte haar de handen, die nu werden teruggetrokken, om voor een oogenblik daarachter het gloeiend gelaat te verbergen. Dan is 't goed. Dan Het andere verstond hy niet. Dwaas, wonderlijk kindl" sprak hij. „Maar spreek er niet met moeder over Dag Onnutje, niet meer pruilen, hoor! Neen, ik wil niet meer peinzen, maar liever alles gelooven.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1