RSDIJK.I ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. n ende Goederen, enz. kikyiiiidiiiiiyiSiyiiSiifii 9HOLLARDSGH BOUWGREDIET. .Middelharnis. ische Boekhandel, Juffertje Onnut. ONZE EILANDEN ENTSCHAPPEN: ENKHUIZEN, t 16. N, iburg traat. jen op boeken worden tegen Uitgeversprijzen bevelend, W van der Schenk. ing willen vinden by kaal te het ook zijn moge zooals i en weelderige haargroei adres Qsstraat 27,- Rotterdam. iden uit Uwe onmiddellijke Hoogste onderscheiding. 1 Heer voor de 1NT00R ALKMAAR. fOORDAM C 11. Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. M Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Twee Millioen Gulden geplaatst en volgestort f 1.500.000. No. 9 Zaterdag 21 Januari 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regel9 f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Officieele Mededeelingen. IOOTSGHAP verleent Cre- at .gelden in deposito, belast len aan- en verkoop van coupons, sluit beleeningen tiën en verricht verder alle den tot het Kassiersvak osito rente 3l/2 ®/o. op 30 September 1910. redieten f 'oAlO.&dQ.lWL - 1.393.652.20 217.853,92 FOREEST, J. F. MOENS, Commissaris. Directeur. dent voor Middelharnis en N DER KOOGH niUDËLIIARIKIS. B 280 Middelharnis radig een groote partij 1W-en andere tótófiD 3n zonder overslag. i op elk gebied voor Jon- ens en Meisjes, ken, Kinderspelen, Portret- sicht-, Zwartje8&lbums en pn, lende soorten en prijzen, soorten igpapier, Kasboeken, Mu- doozen Luxe post, alle enz. oodigdheden voor de Am- Avondteekenschool. Ver- joorten Bordpapier, an alle soorten n, Mode-, Dag- Week-, n en Leerboeken, an Ivertentien inen- en buitenlandsche der verhooging van prijs, e adres van alle soorten - en BINDWERK. Ansicht-, Fantasie- en iarten, enz. enz. KIEZERSLIJST. De BURGEMEESTER der Gemeeute Sllddelharnis, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente I uit om, zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastiDgen zijn aangeslagen, vrat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer ge meenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeen- I kom s tig bet bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den lóden I Febrnari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan be- I langbebbenden teruggegeven. Nog worden de inamieljjke inwoners,(die op grond van het bepaalde bij bet vierde lid van artikel 2 der I voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken I om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitge- 1 noodigd daarvan voor den lóden Februari a.s. aau- I gifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te I leggen, waartoe moeten bebooren bet aanslagbiljet I of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos I afjte geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het 1 aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden f. ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb- I benden teruggegeven. Tevens worden dej mannelijke inwoners dezer I Gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst r te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den lóden Febrnari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidendo ABT. 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten) Maart vol daan hebben, en over het laatstverloopen dienstjaar aangeslagen zijn in de grondbelasting voor een bedrag van ten minBte een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting) op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of tueer der vijf eerste grondslagen van de per- soneele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 Staatsblad No. 72); of indien zij niet overeenkomstig bet bepaalde sub u zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden le. dat zij als hoofden van gezinnen of alB alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens bnur, een huis of gedeelte van een buis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, |waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van buizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of buur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2e. dat zij op den Sisten Januari sedert den lsten Januari van bet laatstverloopen jaar achtereenvol gens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in het bedrijf ofberoep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij ~onen, is vermeld in de by deze wet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn »n een door eene onderneming, openbare of bijzon- dere instelling verleend pensioen of verleendelijfrente gelyk bedrag, FEtTILLETOTT. i I Laat dat du maar rusten, moeder. Maar een andere vraag. Kunt u tante niet 'M helpen Misschien wel. Ik heb haar gezegd, ^■dat ik 't huis wel voor 'n redelijken prijs Jjzou willen koopen. Maar de koopsom, die zij eischt, is belachelijk hoog. Ik zeide haar, dat zij er vrije woning en vrij gebruik van den tuin bij kreeg maar zy liet niets vallen. En toch zou 't verschrikkelijk zijn, als het huis in andere handen kwam het is voor jouw doel zoo goed gelegen, nu q hier overal villa's zijn gekomen met een voornaam publiek. Slechts in één geval zou t niet hinderen, dat is als buurman Kraut- ner het kocht Zy hield even op, alsof op ander ouderwerp wilde komen. f zeS8en wil je moest gaan trou wen! Een ongetrouwde dokter isietsvree- selyks Een vrouw is iets wat je't aller eerst noodig hebt." Hij lachte. „Weet u wat ik 't allereerst noodig heb Een ontbijt To6n eerst kwam zy tot het bewustzijn, dat haar zoon, dien zij in twee jaar niet met dien verstande dat voor heD, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van vereiscbte bedrag, het inkomen, het pensioen ei lijfrente worden samengesteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door bet bestuur van eene reebtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni ging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij bet vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover 'en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, en waarborgfonds van f 25000,bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4e. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf ot beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet ben, diedien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor baren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan bun vader het vruchtgenot heeft, voor bunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing vaD bel bepaalde bij art. 1 buiten aan merking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanBlag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hy het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van con- tribntiejaan een coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of water leiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van bet inkomen, bedoeld in art. lb, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwo ning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of (het gedeelte der ge meente, waar zy genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrye kost op bet be drag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost word geene rekening ge houden met den Zondag of algemeen erkend Chris telijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbatb. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zy in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter bereke ning van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken do werkzaamheden waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijde lijk was opgeheven. Indien net inkomen, bedoeld in art, 15, 2°., als vast week-, veertiendaagscbe, maand- of Jaarloon ie genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt bet geacht tot het normale bedrag te zyn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o,, een tijdelijke ongevallenrente wordt ge had gezien, baar was komen verrassen zy ging dadelijk aan het bereddereu en zette hem een ontbijt voor. Terwyl hy be'zig was het de noodige eer te bewijzen, begon zy weer. 'tls toch heusch noodig, Frits, datje een vrouw zoekt. Welk huisvader zal zoo'n jongen vrijgezel by z'n vrouw of dochter willen roepen Van middag konden wy al beginnen met 'n paar visites te maken, bij de familie Eisenmann by voorbeeld of bij de Krautner's Ja, als men zoo deur aan deur woont en 's avonds een buurpraatje houdt En There3ia zit ook dikwijls by ons in 't groen. Wie is die jongedame De dochter van Krautner.. Ze zijn dikke vriendinnen. Julia en Theresa, ze zyn trouwens even oud. Als ik Rika was, zou ik 't niet willen hebben, want het meisje kykt maar af, hoede rijkelui het hebben, maar- dat zijn niyn zaken nietl Zeg eens, Frits, weet je inderdaad niets van Free Doe my 'n genoegen, moeder, en vraag mij liever niet naar hem Dat alleen zeg ik u, met die twee boven heb ik mede lyden. Hy stond op en greep naar zyn hoed. Toe, zeg het mij raaarl" riep zyn moeder hem na, doch hy hoorde het niet meer. Na het middagmaal ging moeder haar dagelyksch dutje doen en werd boven op noten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in re kening gebraebt tot een bedrag, gelijk aan het nor male loon. Inkomen, peDsioen en lijfrente, bedoeld) in art. 16, 20., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor bunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de by deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusscben die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten geboord, bepaalt en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van de Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de be sluiten van die adviezen ia afgeweken. Volgens,artikel 20 der Wet is voor hen, die krach tens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezers lijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing Op die lijst berustte op lo. bewoning van een buis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, mits 'zij op 31 Januari alsnog betzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijfrente 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaar bank 4o. atleggging van een examen. Daartegen is hernieuwde aangifte wél noodig, voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op lo. bewoning van een buis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari betzelfde bnis of een gedeelte van het zelfde buis of betzelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, ot als inwonende zoon, in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam, betzij tnet of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aay ben, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikel 1 en 2 der Kies wet, is, voor zoover de Gemeente Middelharnis be treft, het volgende bepaald Middelharnis (kom) (overig deel) BEDi lb, lo. I Vrjjo I Yrye jn woning kost en komen,|wonj^g|woning 'OELD IN ARTIKEL f 50 f 37,50 De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inaebtueming van bet volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 60 der Kieswet" en in de linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en do woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zyne bandteekening. Middelharnis, den 19 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Buitenlaiidsch Overzicht. In verschillende bladen wordt bericht, dat een groote internationale staking zal plaats hebben. Daaronder wordt ook Neder land genoemd. Als vermoedelijk tijdstip werd genoemd de kroningsfeesten in Engeland, Juni dus, wanneer de gevolgen van zulk een staking een slaperige manier 'n koffiemolen gedraaid. Toen ging Frits zijn oude vaderhuis eens rond. Daar stond bij op den drempel van zijn toekomstige woonkamer. Hoe kaal zag alles er daar uit! Nu, als hy maar eens zijn instrumenten en boeken had uitgepakt, dan zou maar waar moest hij alles ber gen Er was zelfs geen kast op zijn kamer. Eensklaps schoot het hem te binnen, dat er ergens op zolder nog een oude archief kast van zyn grootvader moest staan en voorzichtig, om tante Rika niet in haar slaap te storen, liep hij haar kamer voorbij en beklom de steile zoldertrap. Hoe aardig, zoo'n rommelzolder Kijk, daar hing nog het touw, waarin hy Onnutje geschommeld had en daar in den hoek stond nog het oude spinnewiel, waar zij zoo graag mee Hy begon ijverig allerlei ouden rommel uit den weg te ruimen, om by de kast te kunnen komen. „Nu, mooiisanders," bromde hy, maar om te beginnen Later, als ik trouwen moet, zullen er wel nieuwe meu belen moeten komen." Hier staakte hy zijn alleenspraak want hij verbeeldde zich, dat hij de deur van een der meidenkamers hoorde opengaan. Wat is dat Spookt het hier Met twee sprongen was hij by de deur één ruk en de kleine hand, die ze van bin nen met zooveel kracht tegenhield, gaf den zich natuurlijk vooral in Engeland met zyn reusachtig scheepvaartbedrijf, allerbeden kelykst zouden doen gevoelen en dus de kans op succés, d. i. inwilliging der vel schillende eischen, het grootst zou zijn. Wat er van deze stakingsberichten aan is valt thans nog moeilijk vast te stellen. Men herinnert zich, hoe het vorig jaar te Kopenhagen, op het daar in Aug. gehouden internationaal transportarbeiders - congres door Havelock Wilson, den leider van den Britschen zeeliedenbond, een motie werd ingediend om in Juni van dit jaar de alge- meene zeeliedenstaking te proclameeren. Tegen deze motie kwam van verschillende zijden, vooral van Duitsche, krachtig verzet. Het slot was echter, dat de algemeene sta king in beginsel werd goedgekeurd, zonder dat een datum werd vastgesteldaan verschillende landelijke organisaties zou de voorbereiding worden opgedragen. Van denzelfden Havelock Wilson nu zyn in Amerika de brieven ontvangen, die de dreigende staking tegen Juni a.s. aankon digden. Het is dus zeer goed mogelijk, dat hier nog alleen de wensch als vader der gedachte aan het woord is geweest. Aan den anderen kant schijnt er echter toch wel iets te broeien. Zoo meldt althans Reuter uit Londen, dat Tillet, de secretaris van den Bond, waarvan Wilson voorzitter is, in een onderhoud (met Reuter's agent ?).verklaard heeft, dat de staking beslist zou doorgaan alleen het tijdstip moest natuurlijk geheim blijven. Het werk zou echter, na de stakings proclamatie tegelijkertijd (binnen 24 uur) neergelegd worden in alle Britsche, Duitsche en Amerikaansche havens. Of ook zelfs na deze pertinente verklaring de staking dit jaar nog zal uitbreken, dient afgewacht. In Engelsche reederskringen schy'nt men zich niet in 't minst ongerust te maken. Een groot deel d6r bemanning op de groote zeevaartlijnen zyn vreemde lingen, die niet by den Zeeliedenbond zyn aangesloten, en van 80,000 Engelsche zee lieden behooren er dan nog maar 20,000 tot den Bond En dat zulk een staking alleen kan slagen, wanneer zij inderdaad „alge meen" is, is duidelijk. Bovendien is de sympathie bij de Duitsche zeelieden voor deze staking nog altijd zeer gering. Ten slotte is de tyd van voorbe reiding ongetwijfeld veel te kort geweest. Orbell, een der leiders der Engelsche Doc kers Union heeft dezer dagen nog als zijn besliste overtuiging verklaard dat niet alleen twijfel of een groot deel der zeelieden wel aan den oproep zou gehoor geven,gerecht vaardigd was, doch ook dat de tijd van voorbereiding veel te kort was geweest om de noodige fondsen bijeen te brengen. In de Fransche Kamer is nog al tyd de buitenlandsche politiek aan de orde. Het belangrijkste uit de zittingen was de uiteen zetting, die minister Pichon gaf van het regeeringsstandpunt ten opzichte van de slechting van alle internationale, geschil len door arbitrage. Deze uiteenzetting werd strijd op. Frits stond voor juffertte Onnut. Wel, ben jij het?" vroeg by verwon derd. „Speel jy hier nog altijd verstoppertje. Toe, ga nu heen I" zeide zy verlegen. Maar hij ging niet. Ik moet toch zien, wat jij hier boven uitvoert I Hy trad het kamertje binnen, waar hy verbaasd rondkeek. In den hoek, onder het, dakvenster, stond een oude leunstoel voor een tafeltje met allerlei benoodigdheden voor het maken van waterverfteekeDingen. Leege postzegeldoosjes lagen in een mandje, hy nam een van die doosjes op, om het van naby te bezichtigen. Een vliegende duif, met een blauw lintje om den hals en een briefje in den bek, scheen daar juist met 'n paar sierlijke penseelstreken op te zyn geschilderd. Een afgezaagd thema, maar goed uitgevoerd, al verried het niet bepaald een meesterhand. Hy zag haar aan. Bleek en ongeduldig stond zy op haar lip te bijten. ïk had er geeD flauw vermoeden van, dat jy aan schilderen deedt, Julia. Maar waarom doe je dat? En waarom op alle doosjes hetzelfde geschilderd Weet tante Rika dat Niemand. Ook voor jou moet het een geheim zijn doe my een genoegen en vergeet, wat je hier hebt gezien. Maar Onnutje wy zyn immers van uitgelokt door een motie van Jaurès en eenige zijner partijgenooten, waarbij de regeering werd uitgenoodigd zich aan te sluiten by het door de AmerikaaDsche regeering genomen ^initiatief om met alle landen arbitrage-verdragen te sluiten, die voor alle geschillen (dus óók die, welke z. g. n. de eer en de levens belangen der naties raakten) zouden gelden. Pichon's antwoord op dit verzoek was beslist afwijzend. Hij kon op het oogen- blik geen arbitrage aanvaarden over kwesties die de levensbelangen en de waardigheid van het land raakten. De regeering stond ongetwijfeld in de voorste gelederen, waar bet gold internationale conflicten door arbitrage by te leggen maar zóó ver, als de motie van Jaurès wilde, kon hij niet gaan. Van een bepaalde motiveering dezer afwijzing maakt het korte telegram, dat wy ter onze beschikking hebben, geen mel ding; Pichon schijnt er zich toe bepaald te hebben er op te wijzen dat de regeering toch werkelijk veel voor arbitrage verdragen gevoelt, getuige het tractaat met Dene marken, dat binnenkort gesloten zou worden teiwyl hy verder Dadruk legde op hel ver zet dat ook in Amerika het algemeen arbi trage-plan der regeering by den Senaat dreigde te ondervinden. Jaurès was met dit antwoord natuurlijk allerminst tevreden het eind was, dat zijn motie naar de commissie voor buitenland sche zaken werd verzonden, waarmede Pichon had verklaard genoegen te nemen. Daarmede is zy natuurlijk voor goed van de baan. Pichon's afwijzing behoeft natuurlijk niet te verwonderen. Zy vindt haar grond in de revanche-idee, waarover nog velen in Frankrijk schijnen te denken. De regee ring durft aan Jaurès' opwekking tot haar om het initiatief te nemen geen gehoor te geven bang, dat zij het „patriottisch" gevoel der natie daarmede beleedigen zal. Voor de yredes-vrienden moet Pichon's beslist antwoord, ook al kon het moeilijk anders verwacht worden, een nieuwe teleur stelling zyn. Alle cultuur-naties hebben het ideaal van een algemeenen wereld-vrede door arbitrage in a 11 e geschillen der laatste jaren steeds duidelijker voor oogen gekre gen de mogelijkheid van een verwezen lijking wordt in steeds breeder kring inge zien. Doch geen enkele regeering van een groot Europeesch ryk durft het initiatief er toe nemen. Zou inderdaad de werkelijke stuwkracht naar dit ideaal uit het Nieuwe Werelddeel moeten komen? Naar uit Lissabon wordt geseind, heeft de spoorwegmaatschappij alle eischen der stakende spoorweg-ambtenaren geweigerd. Echter werd hun een algemeene loonsver- hooging van 25 centimos aangeboden, als mede een toeslag van 10 pCt. boven den tegenwoordigen loonstandaard. Doch de stakers zyn met deze toezeggin gen niet tevreden. Hunnerzijds wezen zij dan ook den eisch van den Minister van ouds goede kameraden. Heb ik je ooit ver raden Het doet mij juist groot genoegen, dat je nog iets anders doet dan wasschen en plassen. Maar dat „fabriekswerk" vind ik onverstandig Zeg eens kind, maak je er soms 'n handeltje van Voor zak geld wat? Heb je les gehad? Je hebt toch zeker ook wel wat anders geteekend Laat mij eens zien I" Hy greep naar een oude portefeuille, doch zy hield hem tegen en voegde hem toor nig toe: Laat dat liggen het is maar knoei werk, onnut, als ik zelf. Eens heb ik tante als kerstgeschenk zoo'n teekening gegeven en harde woorden ervoor gehad Ik les genomen By wien Ik zou toch niets geleerd hebben. Die dingen daar maak ik omdat omdat ik er plezier in heb 1 Wil ik je eens wat zeggen, Julia?" sprak hy langzaam. „Je schildert om geld te verdienen maar voor wien Voor wie anders dan voor mijzelf, aan genomen dat je gelyk hebt Maar nu moet ik weg, om voor de waschvrouw de boterhammen te verzorgen. Goed, ik ga mee. Neem me niet kwa lijk, dat ik je ben lastig gevallen. Er lag iets weeks in zijn stem, dat haar tot zachtheid stemde. Wees niet boos, Frits 1" Mei afgewend gelaat stak zy hem haar hand toe. Vol

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1