M. DE GIST ZOON, SOMMRSDIJK. aardappelenzaak Kennisgeving! VRUCHTBOOM». ipifflipi |wPWi"fln"i,nn Kassiers en Commissionairs in Effecten, Administratie van Onroerende Goederen, enz. jiHiiiiniiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiigniiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiinliiliiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiidiiliiliiliiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiilii!! veulenmerrie TE KOOP: 26_12 HYPOTHEEKBANK DE PRINS, NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Flakkeesche Boekhandel, (j. Eijsberg, Coiffeur, Westdijk, Middelharnis. 4 ONZE EILANDEN van 14 JANUARI 1911. Ter slooping naar Holland. Het in 1874 gebouwde pantserschip „Deutschland", dat de laatste jaren werd gebruikt als gepant serd doel voor schietoefeningen op zee, is, naar uit Kiel wordt gemeld, door een Hol- landsch scheepsbouwer, ter slooping aange kocht. Zwarte sneeuio. In de omgeving van het meer van Brienz, Zwitserland, is sneeuw gevallen, die zwartachtig van kleur was. Men schrijft dit verschijnsel toe aan vulka nische asch, die van den Etna afkomstig is en op de wolken tot zoover is meege voerd. Weer een dimantmaker. In Engeland moet naar het Londensche blad Daily Mirror meldt, weer een man zijn, die een uitvinding heeft gedaan langs scheikundigen weg echte diamanten te verkrijgen. Naam en woonplaats van den uitvinder is het blad nog niet gerechtigd mee te deelen. Het zal denkelijk wel een uitvinder la Lemoire zijn. Op een ijsschol. "Vijf en tachtig visschers 6D achtendertig paarden zijn op een ijsschol de Kaspische zee, Z.O. Rusland, ingedreven. Uit Bakoe is een stoomboot afgezonden om hen te redden. Lage wraakzucht. In de impasse d'Oran te Parijs woont sinds eenige maanden een Russische kleedermaker en in hetzelfde huis hadden ook twee zijner landgenooten. de gebroeders Krosjenofsz, hun tenten op- De beide broeders haatten den kleeder maker, om de een of andere tot dusver onbekende reden met een bitteren haat. Toen nu de kleedermakersvrouw over de binnenplaats van het huis ging, riepen de broeders haar in het Russisch toe, dat zij haar en haar man zoudeD dooden en namen daar bij zulk een dreigende houding aan, dat de vrouw doodelijk verschrikt haar man te hulp riep. Deze kwam ijlings naar beneden maar had nauwelijks de binnenplaats be treden of een der gebroeders loste een reeks revolverschoten op hem. Zwaar getroffen zakte de kleedermaker ineen. De aanvallers gingen daarop het huis binnen, maar kwamen eenige oogenblikken daarna terug, gewapend met knuppels, waarmede zij den gewonden te lijf gingen. Op het geschreeuw van de kleedermakers vrouw kwamen buren toesnellen, wien het gelukte twee der Russen te overmanned terwijl de dader vluchtte. Een der afgeschoten kogels was door het venster in eeD kamer op de laagste ver dieping gegaan en terechtgekomen in den muur van een slaapkamer, slechts enkele centimeters boven 'een wiegje, waarin een kind van drie jaren lag te slapen. Ruïne van een Romeinsche stad. In de nabijheid van het tegenwoordig Alexandria is een katakombe aan het licht gebracht uit de Grieksch-Romeinsche periode. De grafaanleg is verdeeld in drie verdiepin gen, zeer ver in de rotsen uitgegraven. Langs een wenteltrap daal1 men in de doodenstad af en komt eerst in een hal, die vermoedelijk voor religieuse handelingen diende. De eigenlijke grafkamer is met oud-Egyp tische godenbeelden versierdde zoldering wordt door vierkante zuilen met lotoskapi- teelen gedragen. In een nis staat een sarco- phaag, gedecoreerd met een stierenkop, twee medusakoppen en bloemtrossen. Schoonde decoraties gecopieerd zijn naar voorbeelden uit de pharaonische periode, kan men met zekerheid hun dagteekening uit de derde of vierde eeuw vaststellen. Onthullingen uit Fransche hospitalen. De Fransche Academie van Wetenschap pen heeft een bekrooning toegekend aan een werk, door dr. Severin Icard geschre ven en dat tot opschrift draagt, „Over de Vaststelling van den Dood in Hospitalen." De schrijver deelt daarin gruwelijke bijzon derheden mee over de vaststelling, of liever niet-vaststelling, van den dood, zoowel in burgerlijke als in militaire hospitalen. Hij beweert, steunend op onweerlegbaar mate riaal, dat zeer veel zieken levend begraven of levend op de ontleedtafel gelegd worden en noemt niet minder dan 40 gevallen op die te zijner kennis gekomen zijn in het hospitaal te Marseille, waaraan hij verbonden is. In deze 40 gevallen is de vergissing erkend geworden, het aantal gevallen dat onontdekt blijft, is, volgens dr. Icard, zelfs bij benadering niet te schatten. De oorzaak van dit alles is, dat de dood in hospitalen nooit door deskundigen, doctoren of ook maar medische assistenten wordt geconsta teerd men stelt zich altijd en overal in Frankrijk wel te verstaan met de mondelinge verklaring van onbevoegde ziekenoppassers of pleegzusters tevreden, die zonder nader onderzoek wordt aange nomen. De dienstdoende dokter of assistent onderteekent, zonder den als dood aangege vene ook maar gezien te hebben, de doods verklaring en terstond wordt het lichaam naar de vrieskaraer of de sectiezaal gebracht. Het is eenmaal voorgekomen dat een schijn doods onder het mes van den dokter, die de sectie verrichtte, bij kennis kwam. Een andermaal konden studenten het hart van een als dood aangegeven kind nog zien kloppen, nadat de borstholte geopend was. In een, helaas niet nader aangeduid, zieken huis eener groote stad, legden de ziekenop passers een stervende, die nog zieltoogde, in de doodkist en sloten deze, alleen om tyd uit te winnen. Dergelijke voorbeelden worden door dr. Icard in groot aantal aangevoerd en hij zegt, dat vooral de schijndood duizenden slachtoffers maakt. Ten slotte noemt hij verschillende methoden op, waardoor de dood met zekerheid kan worden vastgesteld, methoden, die algemeen bekend zy'n, maar in Frankrijk eenvoudig niet worden toegepast. Nog altijd miss Elkins en de Hertog der Abruzzen. Mag men den Turynschen correspondent van de „Matin" geloof schen ken, dan heeft de Koning van Italië en de Hertog van Aosta aan de familie van den overleden Amerikaanschen senator Elkins telegrammen van deelneming gezonden. Te misduiden valt deze Koninklijke deelneming geenszins, en evenmin is het te verwonderen, zoo de geheele wereld daarin een aanwijzing ziet dat, nu de hinderpaal vanzelf opgeruimd is, weinig meer het huwelyk van miss Elkins met een lid der Italiaansche Konink lyke famillie in den weg staat. Dit lid, de Hertog der Abruzzen, is nu met miss Elkins voordurend in telegraphi- 8che gemeenschap. Hij verzocht tevens den Italiaanschen gezant te Washington hem by de begrafenis van senator Elkins te willen vertegenwoordigen. En zoo neemt, naar allen schijn, het laatste bedrijf een aanvang van deze alsdan blyeindigende tragi comedie, waarvan de titel zou kunnen luiden„Een stijfhoofdig senator of Koninklijke liefde en Amerikaan- sche dollars". De oude heer werd geschat op 75 millioen, Het grootste uurwerk van de wereld. De stad Liverpool zal zich er binnenkort op kunnen beroemen, de grootste klok van de wereld te bezitten. Ze komt op het prachtige, nieuwe gebouw der Royal Liver Society te staan. De klok heeft vier wijzerplaten, waar van elk een middellijn van niet minder dan 25 voet heeft, de minuten-wijzers zijn 14 voet lang, en het breedste gedeelte een meter dik. De minuten staan 14 duim van elkaar, de uren drie voet zes duim. Onlangs heeft een gezelschap van 50 personen op een der wijzerplaten een feest banket gehouden. De klok wordt 220 voet hoog geplaatst. Landbouw. Het nieuwe Koninklijk besluit. Eenige artikelen van het nieuwe K. B. ter bevordering van de bestrijding der tuber culose onder het rundvee. 1. Aan veehouders en onder dezen by voorkeur aan hen, die leden zijn van ver- eenigingen, welke zich de verbetering van den veestapel ten doel stellen, wordt, voor zoover het bedrag van de daarvoor beschik baar gestelde gelden zulks toelaat en onder voorwaarde, dat hunne veestallen aan rede lijke hygiënische eischen voldoen, gelegen heid gegeven, met steun van Rijkswege, de tuberculose onder hun rundvee te bestrij den. 2. Zy die van de in artikel 1 bedoelde gelegenheid wenschen gebruik te maken, richten daartoe een aanvrage tot den direc teur generaal van den Landbouw, met ge bruikmaking van een door dezen vastgesteld formulier, waarvan exemplaren kosteloos op alle gemeente-secretarifln verkrijgbaar worden gesteld. 8. Voor het geval, dat aan hunne aanvraag gevolg wordt gegeven, verbinden de aanvra gers zich schriftelijk, voor den tyd door of van wege den minister van Landbouw te o. tot het laten onderzoeken van hun geheelen rundveestapel door den in artikel 4 bedoelden veearts op klinische tuberculose; b. tot het verstrekken van de daarvoor noodige hulp-, c. tot het afstaan van de klinisch-tuber- culeuse runderen, welke in hun veestapel worden aangetroffen, aan het Rijk tegen een vergoeding of tot het slachten en doen slachten van die dieren binnen 8 dagen na onderzoek en onder toezicht van den in artikel 4 bedoelden veearts; d. tot het vervoeren op eigen kosten van de door het rijk overgenomen dieren, hetzij tot het naastbyzynd spoor-, tram- of boot station, hetzij tot het voor de afmaking bestemde slachthuis, een en ander overeen komstig de aanwijzing van den in artikel 4 bedoelden veearts; e. tot het grondig reinigen en ontsmetten van de standplaatsen van door het Rijk overgenomen of van de geslachte tubercu- leuse runderen, overeenkomstig de aanwij zing van den in artikel 4 bödoelden vee arts f. tot het nemen van die voorzorgsmaat regelen, welke in hun bedrijf kunnen worden toegepast om den tuberculosevryen opfok van hun jongvee te verzekeren g. tot het niet-toevoegen van runderen aan hun veestapel, dan na dat deze dooi den in art. 4 bedoelden veearts onderzocht en van de op tuberculose duidende ver schijnselen vrij bevonden zijn h. tot teruggave van de kosten van on- deizoek volgens daarvoor door den voor noemden minister vast te stellen tarief, indien aan het voorafgaande niet wordt voldaan. 4. Het in art. 3 onder a bedoelde onder zoek heeft plaats op Rijkskosten door vee artsen, daartoe door ons aangewezen, onder leiding van den districts-veearts, binnen wiens ambtsgebied zij werkzaam zyn. 5. Bedoelde veeartsen zenden met betrek king tot het door hen verrichte onderzoek een rapport in door tusschenkomst van den districts-veearts aan den directeur-generaal van den Landbouw, op grond van welk rapport door onzen voornoemden minister wordt beslist of er termen zyn om een of meer runderen ter slachting door het Rijk te doen overnemen. Het ligt in de bedoeling van de directie van den Landbouw, om de binnenkort ver schijnende formulieren met betrekking tot de nieuwe maatregelen, tijdig ter kennis van de veehouders te brengen en hierbij ook de noodige toelichting gedrukt te ver schaffen, zoodat hetgeen hier thans mon deling is behandeld, op uitgebreider schaal ter kennis van belanghebbenden zal gebracht worden. Het spreekt van zelf, dat samenwerking, vereeniging van de belanghebbenden bij de tuberculosebestrijding, veel goeds kan tot stand brengen. Het oprichten van vereeni- gingen, die ten doel hebben, een goede uit voering van die verschillende maatregelen te bevorderen, zal veel kunnen bijbrengen tot bereiking van het doel. Het pulpverbruik. In de streken der beetwortelsuikerfabrie ken en nog verre daarbuiten, in het alge meen door alle bietenverbouwers wordt aan het vee een betrekkelijk groote hoeveelheid iipqiipi|ii|U|ir|ir,iipqiqirp pulp gevoerd. In de laatste jaren is de pulp een zeer gezocht veevoeder geworden. Kon den vroeger de fabrieken slechts moeilijk de pulp tegen een dragelijken prijs verkoo- pen, in den laatsten tyd vechten de boeren om pulp en elke bietenleverancier bedong een zekere hoeveelheid pulp van den fabri kant. Welken invloed heeft dit pulp voeren aan het vee, op de hoedanigheid van het land gehad Het is duidelijk, dat het on verteerde gedeelte van het voer, in de uit werpselen van de runderen by den stal mest aan het land wordt teruggegeven, daar mede aan het land gedeeltelijk wordt ver goed, wat door de suikerbieten aan den grond is ontnomen. Met name bleef een gedeelte van de aschbestanddeelen in de uit werpselen en daar die aschbestanddeelen een niet onaanzienlijk procent aan kali bevatten, zoo werd dus door de bietenver bouwers in de stalmest van de met pulp- gevoerde runderen afkomstig, weder een gedeelte van de kali aan den bodem terug gegeven, welke de suikerbieten er aan had den onttrokken. Op die manier werd dus de bietenverbouw minder roofbouw dan hij anders zou geweest zyn. Behalve dat hij anders zou geweest zyn den bieten verbouwer de runderen pulp gevoerd worden, krijgen zy ook vaak de bietenbladeren als voer. Soms ook worden deze laatste direct als groene bemesting onder geploegd, Het kali gehalte der bietenbladeren (40 pCt.) is nog hooger dan dat der biet zelf. Ook hierdoor kwam dus weer zeer veel kali terug aan het land. Nu volgens de statistiek vaD dit jaar de bietenverbouw aanmerkelijk is af genomen in sommige streken heeft men met bovenstaande feiten rekening te houden. Het is toch meer dan waarschijnlijk, dat op de meeste boerderijen de biet zal vervan gen worden door andere gewassen waarvan waarschijnlijk niets aan den stal terugkomt, zooals aardappelen, geen voeraardappelen, gianen, karwy, enz. en die eveneens, het eene meer, het andere minder, den grond van een gedeelte van zyn kali berooven. Het groote verschil tusschen nu en vroeger is dus, dat vroeger wel en nu geen kali terugkomt van wat de plant aan den grond ontneemt. Een noodzakelijk gevolg dezer beschouwing is, dat by het tegenwoordig stelsel de bemesting meer direct kali aan moet voeren in den vorm van kainiet, chloor kalium of eenig ander stasfurter kalizout. Dan alleen kan er evenwicht blijven in den voedingstoestand van den bodem. Marktberichten. Amsterdam, 12 Jan. 1911. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 2,90 h f 8,70 Zeeuwsche Blauwen 2,90 3,50 Spuische Eigenheimers 3,60 3,70 Flakkeesche Eigenh. 3,50 3,60 Drentsche Eigenh. 2,50 2,60 Brielsche Eigenh. 3,60 3,70 Geldersche Blauwen 2,15 2,20 Friesche Borgers 3,— 3,20 Friesche Blauwen 2,90 3,80 Friesche Bonten 2,90 3,50 Eigenheimer Pooters 2,80 2,50 Blauwe Pooters 1,90 2, Bonte Pooters 1,70 1,80 Andyker Blauwen 0,— 0,— Beverwyker zand 4,40 4,60 Duitsche rooden Bravos 2,50 2,60 3,50 4,- Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag, IS Jan. 1911. NED. HERV. KERK. Middelharnie, vm. en 's av. Ds. Braining, 8onimelBdijk vm. en 'e av. Ds. Westrik. Dirksland, nm. Ds.Kroese, van Melissant [doopbed.] Melissant, vm. Ds. Kroese. Herbingen, vra. en nm. Ds. Addink. Stellendam, vm. en um. Ds. Hoogendjjk. Goedereede, vm. en nm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nm. Ds. v. d. Kooij. Nieuwe Tonge, vm. Ds. Wentink. Oude Tonge, nm. Ds. Wentink uit Nieuwe Touge. Ooltgensplaat, vm. en nm. Ds Lnteijn. Den Bommel vm. en nm. Ds. Ernmen. Stad aan 't Haringvl. vm. en nm. Ds. Polhuis. Langstraat, vm. en nm. de heer Hack. EVANGELIE8ATIEGEBOUW. Middelbarnis vm. Predikatielezen en 's av. de hr Vroegindeweij, van Middelbarnis. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnie, vm. en 's av. Ds Schippers te West- Ooltgensplaat, vm. en 's av. De. Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Ds. Esselink. DOOPSGEZINDE KERK. Onddorp, Ds. K. W. Róssing. Advertentie n. Voor de talrijke blijken van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer T. o. FLENS, betuigen wjj onzen hartelijken dank. Namens allen W. PLENS. N. E. J. FLENS-van Putten. Ooltgensplaat, 12 Januari 1911. Wegens stil te gaan leven te koop een gevestigd in het nieuwe gedeelte van Amsterdam, voor uitbreiding vatbaar. Volkrijke buurt. Koopsom met alle aan wezige Koopmansgoederen f 1000,—. Spoedig brieven bureau van dit blad. Ondergeteekenden brengeD hiermede ter kennis van hun clientèle, dat zij wegens gedurige stijging der grondstoffen zich genoodzaakt zien hun verfstoffen tijdelijk in prijs te verhoogen en te brengen van 45 op 50 cent per pond. Ph. VAN VELZEN. Th. VAN DER SPAAN. Melissant. TE KOOP een bruine 13-jarlge (Lijnpaard) 22 Januari uitgerekend, bij Lt. VAN ROSSUM nabij Dirksland. Puike Strubes-Zaaihaver. Bruin- en Rijnsburger Uienzaden.Groenkraag- en Rood Beetenzaad. Wed C Both Zonen, ,_A_3stid. Bestel uw opgaande Pyramids of Loll) nomen, Iepenveercn, Haagdoorn voor gedraineerde landerijen enz. enz. bij P. Dorst, Sommelsdijk en men is verzekerd van goede lsle soort tegen concurreerenden prijs. 13—6 Dordrechtsche TE DORDRECHT. n. f Mr. F. N. SICKENGA. Directeuren: h phiLIPSE. De Bank leent Geld onder eerste Hypothecair verband tegen billjjke voorwaarden en geeft 4 pCt. Pand brieven uit van f 1000, van f 500, van f 100 en van f 50. Inlichtingen worden verstrekt door de Bank en door den heer P. 1. YAH B0Ö8EH, Hotaris, MIDBELHARH1S. Flakkeesche Boek- en Papierhandel, Weitdljk B 280, - - MIDDELHARN1S. Vanaf heden worden er weer nieuwe abonnementen aangenomen op meest gelezen blad, a 6 cent per week, met gratis roman-bijvoegsel en verzeke ring-polis. Aanbevelend, W. VAN DER SCHENK. HOOFDKANTOOR ALKMAAR. VOORD AM C 11. AGENTSCHAPPEN; HOORN, ENKHUIZEN, Kaasmarkt 16. Westerstraat 6. LEIDEN, 's-GRAYENHAGE, Kort Rapenburg HoIenrtr.»t 45. hoek Breestraat. DELFT, ROTTERDAM, Koornmarkt 99. Leuvehaven 107. KapitaalTwee Millioen Galden waarvan geplaatst en volgestort f 1.500.000. De VENNOOTSCHAP verleent Cre- dieten, neemt .gelden in deposito, belast zich met den aan- en verkoop van effecten en coupons, sluit beleeningen en prolongatiën en verricht verder alle werkzaamheden tot het Kassiersvak behoorende. Deposito rente 3l/2 °/o. STAAT op 30 September 1910. Loopende Credieten f 5.170.636.72,/2 Deposito's- 1.393.652.20 Reserve- 217.853,92 Jhr. Mr. P. v. FOREEST, J. F. MOENS, Vice-President Commissaris. Directeur. Correspondent voor Middelharnis en Omstreken J. VAN DER KOOGH TE 91IUDËLIIARNI8. West dijk, B 280 Middelharnis Heeft voorradig een groote partij r-en andere KerkllOGto met en zonder overslag. Leesboeken op elk gebied voor Jon- gens en Meisjes. Prentenboeken, Kinderspelen, Portret- Poëzie-, Ansicht-, Zwartjesalbums en Portretlijsten, in verschillende soorten en prijzen. Verder alle soorten als Rekeningpapier, Kasboeken, Mu- ziekpapier, doozen Luxe post, alle inktsoorten enz. Alle benoodigdheden voor de Am bacht- en Avondteekenschool. Ver schillende soorten Bordpapier. Levering van alle soorten Tijdschriften, Mode-, Dag- Week-, Maandbladen en Leerboeken. Plaatsing van ^4-dLvei*tentien in alle binnen- en buitenlandsche bladen, zonder verhooging van prijs. Goedkoopste adres van alle soorten DRUK- en BINDWERK. Verder: Ansicht-, Fantasie- en Felicitatiekaarten, enz. enz. Bestellingen op boeken worden spoedig en tegen Uitgeversprijzen Aanbevelend, W van der Schenk. ff 1 i ft Af) APT Zy, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaal- HMKUilUljl hoofdigheid of welke haarziekte het ook zijn moge zooals schedelpyn, vette haren, roos en weelderige haargroei willen bevorderen, wenden zich tot het vertrouwste adres in geheel Nederland Jonkerfransstraat 27,- Rotterdam. Advies eiken weidag gratis. Franco toezending van eerlijke attesten van herstelden uit Uwe onmiddellijke nabijheid. Bekroond Parijs Gouden Medaille. Rome Hoogste onderscheiding. Succes bijna altijd zeker. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich by den Heer

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 4