NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZniD-HOLLANOSCHS EN ZEEUWSCHE EILANDEN. UCHTBOHEN. EL, TE KOOP: >E PRINS, UDDELHARNIS. Middelharnis. les de Juffertje Onnut. w opgaande amide of Leiboomen, snyeeren, Haagdoorn "aineerde landerijen enz. enz. bij arst, Sommelsdijk s verzekerd van goede 1ste soort ïcurreerenden prijs. 13—b Strubes-Zaaihaver. uin- eu Rijnsburger iden.Groenkraag- Rood Beetenzaad. C. Both Zonen, she Boek- en Papierhandel, 880, - - M1DDELHARM1S. ieden worden er weer nieuwe nten aangenomen op izen blad, a 6 cent per week, roman-bijvoegsel en verzeke- Aanbevelend, W. VAN DER SCHENK. ding in tag prijsopgaaf aan ONZE EILANDEN voor de lüil Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. rijs per kwartaalf 0,5U afzonderlijke nummers- 0,05 No. 8 Zaterdag 14 Januari 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advevtentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,40 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscii Overzicht. ezing willen vinden by kaal- skte het ook zijn moge zooals >os en weelderige haargroei e adres ransstraat 11, Rotterdam. telden uit Uwe onmiddellijke ie Hoogste onderscheiding. Z>en fjaag. Ufrccijt 0 êciöeti. Swuwarbcn. 23reba. Düssdbocf. Gaat de groote anticlericale strijd in Frankrijk opnieuw beginnen? Men vraagt zich dit onwillekeurig af, wanneer men van het jongste optreden der hoogeFransche geestelijkheid kennis neemt. De dertien bisschoppen van Zuidoostelijk Frankrijk hebben n.l. gemeenschappelijk door plechtige en in hun ambtsbladen ge publiceerde verordeningen twee republi- keinsche bladen op den index geplaatst. En de aan hun hoofd staande aartsbisschop van Lyon, kardinaal Couillé, heeft op eigen gezag, nog twee andere republikeinsche bladen van Saint-Etienne verboden. Daarbij wordt verklaard, dat een doodzonde be gaat, wie ze nog verder uit gewoonte koopt, verkoopt of leest. De uitvoerige motiveering van het verbod egt nadruk op de bedoeling der bladen, om de dogmata en inrichtingen der Katho- ieke kerk bespottelijk te maken. Het is nu natuurlijk mogelijk, dat de republikeinsche fladen een toon aangeslagen hebben, die in plaats van kalme en zakelijke kritiek te blijven, ook beleedigende vormen heeft aan genomen. Maar de motiveering stelt niet den vorm, ook den inhoud der aanvallen op dogmatiek, moraal en hiërarchie der kerk voorop en voert ter verklaring van het ver feiten aan als: de loochening der god heid van Christus, van de ontbevlekte ont vangenis, de pauselijke onfeilbaarheid, de iwereldschepping volgens de leer der kerk, het verwerpen van alle wonderen, ja zelfs, dat de veroordeelde bladen voor het bur gerlijk huwelijk en de begrafenis zonder geestelijken bijstand zijn opgekomen. Op dergelijke gronden kunnen de Fran- sche bisschoppen vrijwel de gezamenlijke republikeinsche pers en vrijzinnige ge schriften van Frankrijk voor de Katholieken n den ban doen. En mocht hun voorbeeld in andere moderne cultuurstaten navolging vinden, dan zou het er op uitdraaien, dat de geheele niet-Katholieke pers en littera tuur voor de katholieke leekenwereld op den index geplaatst werd, daar dezelfde dogmatische redenen ook voor deze bestaan. Het gansche optreden der prelaten be- teekent in den grond niet anders, dan een vernieuwde oorlogsverklaring van het cle- icalisme aan het moderne Frankrijk en den republikeinschen geest, en in dit verband is het kenschetsend, dat de index-verklaring van dezelfde plaats uitgaat, vanwaar ook met voorkennis van het Vatikaan de oor logsverklaring der Fransche bisschoppen aan de wereldlijke staatsschool een jaar geladen uitging. Het verbod bevat echter nog een verdere verwikkeling der religieuze met de politieke kwesties. De bisschoppen bepalen, dat het plechtig in alle kerken hunne diocesen van de kansels voorgelezen moet worden. Het onvermijdelijk gevolg daarvan zal zijn, dat bet republikanisme de vraag opwerpen zal, PEtriLLETOlT. Tante werd van nu af aan nog koeler tegen dat „boosaardig nest." Haar verhou ding tot Mina bleef zeer gespannen, „goe den morgen" of „goeden avond" meer niet. De jongens gingen afzonderlijk naar school en weer naar huis en bleven ook niet in dezelfde klasse, want Free studeerde op z'n gemak, terwijl Frits ijveriger leerde dan ooit. Zoo gingen de ouderen den winter des WvenB in en werden de kinderen menschen. VIERDE HOOFDSTUK. Welk een heerlijke dag. als 'n meisje achttien jaar wordtwat ligt in dien dag een eigenaardige bekoring, vooral als h\j valt op 't einde van de Meimaand maar Juffertje Onnut ontwaakte op haar verjaar dag niet anders dan gewoonlijk geen spoor van blijde verwachting lag op haar ~>laat. Het kamertje behoorde haar thans alleen. Dora woonde bij haar zoon in. Haar dien sten had men thans niet meer noodig, want hoe deze afkondiging met de politie-verorde- ningen op den eeredienst van de scbeidings- wet in overeenstemming is te brengen, die in de kerken iedere uitdaging door degeeste lijkheid verbieden, welke de bedoeling heeft, een deel der burgers tegen de anderen op te hitsen (soulever). Men kau er zich dientengevolge op voor bereiden, dat de eerste uitwerking der in dex-verklaring een weder opleven van den anti-clericalen strijd ten gevolge zal hebben. De rijkskanselier Von Bethmann Holweg heeft deze week den Pruisischen Landdag met een Troonrede geopend. Wat de verbetering der Staatsfinanciën betreft, zeide de Minister-president-, dat het vooral de vermeerdering der netto-inkom sten van de Staatsspoorwegen is geweest, waardoor het tekort tot een veel geringer bedrag is ingekrompen, dan in de begroo ting was in uitzicht gesteld. En al overtref fen nog de uitgaven de inkomsten, het te kort is betrekkelijk niet groot. (En zal met 29 millioen Mk. te leenen worden vereffend, gelyk reeds werd gemeld.) Intusschen staat, wat de uitbreiding van het Staatsspoornet regardeert, de Regeering voor de moeilijkheid om het groote aantal afzonderlijke streken en de talrijke gemeen ten aan een goede communicatie te helpen. De steun, aan het klein-spoorwegbedryf ver leend, eischt reeds aanmerkelijke bedragen. Sprekend over de binnenlandsche koloni satie, zeide Bethmann Hollweg, dat de Re geering do economische en sociale eischen, die zich daarbij voordoen, onder de oogen blijft zien. Onder toekenning van aanmer kelijke bedragen heeft de Regeering onlangs nog in Brandenburg en Pommeren gemeen schappelijke organisatiên in het leven ge roepen, die zich de vermeerdering van het boeren-bezit en de nederzetting van arbei ders aldaar ten doel gesteld heeft. Om de lichamelijke en zedelijke krachten der jeugd, wanneer zy de school heeft ver laten, te ontwikkelen en haar voor het vol gend leven beter voorbereid te doen zyn, heeft de Regeering besloten daarbij systema tisch te werk te gaan. Deze jeugd verzorging zal op de bestaande grondslagen moeten voortbouwen en meerdere concentratie van krachten nastreven. Ook blyft de Regeering actief wat uitbreiding betreft van het voort gezet schoolonderwijs. Ten slotte verklaarde de Minister-presi dent uit naam Zijner Keizerlijke en Konink lijke Majesteit den Landdag der Monarchie voor geopend. Volgens de officieels Nord. Algem. Ztg. zal de Duitsche regeering spoed zetten achter de behandeling van bet ontwerp tot invoering van een rijksbelasting op de waardevermeerdering. Reeds 16 dezer zou de tweede lezing beginnen. De regeering heeft als het belangrijkst punt van haar programma geen nieuwe uitgaven te doen zonder voor gelijktijdige dekking te zorgen. En nu staan er op de begrooting ver schillende nieuwe uitgaven o. a. voorleger „Juultje" was groot geworden, de jongeheer niet meer thuis en nu had tante genoeg aan 'n klein dagmeisje. Juultje moest im mers ook bet huishouden leeren. Zij was er heden niet over verwonderd, dat er geen ruikertje op haar tafel stond, dat geen vriendelijk gezicht zich over haar heenboog en geen liefdevolle stem haarde woorlen „God zegene je, mynengell" toe fluisterde. Als iederen ochtend maakte zy haar toilet, deed het venster open terwyl zy het lange, blauw-zwarte haar opmaakte, dat zy in een eenvoudigen wrong op het achterhoofd vaststak. Zy was groot en slank geworden, sierlijk van leest en zag er nu nog uitheemscher uit, dan toen zy als kind hier aankwam. Haar neus was een weinig gebogen, het voorhoofd laag en het gelaat werd over straald door den gloed van twee donkere oogen, waarin, zooals mevrouw Roettger altijd zeide, iets schitterde, iets nu, dat zou later wel aan den dag komen, als zy er niet meer zoo zedig de lange wimpers over zou laten vallen. Haar kleeding was hoogst eenvoudig, daar zorgde tante wel voor. „Zoo'n in'toog val lend persoontje moet geen kleurig kleedje dragen" meende Rika. Een eigengemaakt blauw katoenen japonnetje en daarover een boezelaar, ziedaar haar toilet op haar acht tienden verjaardag, Hoe kOD 'took anders, en vloot, benevens voor den veteranen- onderstand. Deze zullen voor 't grootste deel uit de nieuwe belasting moeten komen, om 't evenwicht op de begrooting te be houden. Doch daarom moet deze belasting eerst aangenomen, vóór er met de behan deling der begrooting kan worden voort De Nordd Alg. Ztg. spreekt de verwach ting uit dat de Rijksdag, na de uitvoerige voorbereiding in de commissie, nu ook haast zal maken met de afkondiging der nieuwe belasting en deze zal aannemen temeer waar de Rijksdag zelf, onder levendige instem ming van beide volkshuizen, op zulk een belasting heeft aangedrongen. Dit is ongetwijfeld het geval. Alleen heeft de wijze, waarop de regeering het op zich zelf beslist democratisch beginsel van een belastingheffing op de waardevermeerdering heeft uitgewerkt, eeu levendige oppositie in het leven geroepen ook van die zyde, waar men overigens sterk voorstander van zulk een belasting is. Wij hebben er onlangs reeds op gewezen hoe de republikeinsche regeering in Portugal blijkhaar, wat de opheffing van het land betreft uit den jammerlijken toestand, waarin nel muuaroniauauuo logimo iwi nau gebracht, van goeden wil is. De eeno her vormingswet na de andere wordt, bij wijze van decreet zoolang er nog geen volksver- tegenwoordig is, afgekondigd. Volgens een telegram uit Lissabon aan de Köln. Ztg., zal dit aantal binnenkort nog met verschillende andere wetten van beslist democratische strekking worden vermeer derd. Zoo kan weldra tegemoet gezien wor den een decreet, waarbij een wekelijksche rustdag wordt ingevoerd, eere-rechtbanken worden ingevoerd tot onderdrukking van het tweegevecht, een kieswet, een wet tot bescherming van het moederschap, afschaf fing der prostitutie, verbetering van het lager onderwijs, oprichting van scholen, die hoogstens twee kilometers van elkaar ver wijderd -mogen zyn, en waarop aan arme kinderen levensmiddelen, kleeding en leer middelen gratis verstrekt zullen worden. Verder decreten tot uitbreiding van het Hooger onderwijs, met name de oprichting van een medische faculteit Lissabon, be schermende bepalingen voor zwakzinnigen en ten slotte een administratieve hervor ming door middel van decentralisatie.... De lyst is ongetwijfeld lang en belangrijk genoeg. De vraag is alleen maar.... of de regeering niet wat te veel hooi tegelijk op haar vork neemt. Alle decreten treden direct in werking. Zy zullen echter zoodra de Volksvertegen woordiging bijeenkomt, door deze goedge keurd, eventueel gewijzigd worden. Aan arbeid zal het dan het eerste republikeinsche parlement voorloopig niet ontbreken I In de Belgische kolenbekkens zijn groote stakingen uitgebroken. De oorzaak is te zoeken in de nieuwe mijnwet. nu zij op haar feestdag de groote wasch had te doen. Langer dan gewoonlijk toefde zy vandaag voor haar spiegel, maar toen hetzeven uur sloeg, spoedde zy zich naar de keuken om voor het ontbyt te gaan zorgen. Toen zy gereed was, kwam zy met de koffie in de huiskamer. Goeden morgen, tantezeide het jonge meisje. Goeden morgen, Julial" klonk het af gemeten antwoord. Toen scheen zij zich te herinneren. „Wel gefeliciteerd, mijn kind sprak zij en bracht daarbij even baar lip pen op Julia's voorhoofd. „Hier is een klei nigheid voor je." Zij stopte haar een pakje in de hand. „Wees er zuinig mee, wantje weet welMet een zucht brak zij den zin af. Over het gelaat van het meisje was een zachte blos van vreugde gekomen. „Dank u wel, lieve tante— en mag ik met het geld doen, wat ik wil Och ja als je er maar-geen dwaas heden mee uithaalt Ik had eigenlijk gehoopt, dat je 'tzoudt opsparen. Juffertje Onnut zweeg, maar haar blijd schap over het geschenk was verdwenen. Van avond, ging tante voort, „als de wasch uithangt, mag je naar de naaister om een wit kleedje voor je te laten veran deren, dat ik indertijd als meisje gedragen Volgens deze wet, zoo verklaarde de Secre taris van de vakvereeniging te Luik, die op 1 Januari in werking is getreden, stelt den arbeidsdag in alle Belgische mijnen vast op 9 uur. Iu de toelichting van de wet wordt echter nadrukkelijk gezegd, dat de oude reedsbestaandebepalingen overal vankracht zullen bly ven, waar de arbeidsdag om plaat selijke redenen op minder dan 9 uur is vastgesteld. In het zeer ryke kolengebied van Luik duurt de arbeidsdag bijna overal 7 uur, in welken tijd evenveel geproduceerd wordt als in de kolenbekkens bij Charleroi en Bergen in 10 of 11 uur. De maatschap pijen in de Luiksche bekken verlangen nu van baar arbeiders invoering van den 9-urigen werkdag, met handhaving van de thans voor 7 uur arbeid betaalde loonen. De stakers hebben den gouverneur van de provincie Luik verzocht te bemiddelen. Deze heeft hun echter moeten mededeelen, dat zyn stappen by de maatschappijen geen resultaat hebben gehad. De maat schappijen, die over 74 mijnen beschikken, weigeren zeer beslist met den gouverneur, te onderhandelen. De staking kan op deze manier nog weken duren, l'n 1886 duurde de staking 6 weken, in 1891 gaf zy aan leiding tot een revolutionairen opstand en ïurmemw «muaiagwu uisscnen stakers en soldaten en vele mijnen en huizen zijn toen in brand gestoken. Van de 27,000 arbeiders in de kolen mijnen en de 10,000 hulparbeiders zijn slechts 6000 a 7000 georganiseerd. Deze kunnen alleen op de weerstandskassen i rechten laten gelden. Deze kassen bevat ten 800,000 francs; dagelijks wordeD aan de stakers 2 francs uitgekeerd. Het groot ste gedeelte der arbeiders is echter zonder middelen van bestaan. Men heeft voor hen collectes uitgeschreven, maar juist van deze zyde dreigt gevaar. Hoewel op het oogenblik rust heerscht is bij het levendige karakter der Waalsche bevolking dagelyksch opstand te verwachten. De maatschappijen zyn onmiddellijk zeer krachtig opgetreden. Zij hebben niet alleen de onderhandelingen geweigerd maar tevens openlijk medegedeeld, dat zij de stakende arbeiders, wanneer zij weer aangenomen worden, in elk opzicht als nieuwe arbeiders zullen beschouwen en dat zij dus alle voor rechten, als premies voor langdurigen dienst tijd, enz. verliezen. De maatschappijen zijn in hoofdzaak ook eigenaressen van de arbei derswoningen. Zy hebben de begunstigingen in de huur prijzen onmiddellijk ingetrokken, zoodat zich voor de stakers ook al spoedig de woningnood doet gelden. Ook in de kolengebieden van Charleioi en Bergen zijn de mijnwerkers ontevreden. De 9-urige werkdag wordt op een vooral voor de nachtploegen onaangename wijze doorgevoerd. De arbeiders beginnen daar om 6 uur n.m. en komen's nachts halfvier weer van hun werk. Dat is vooral voor de vrouwen uiterst bezwaarlijk, want de mannen moeten dan overdag slapen, het heb. Op tweeden Pinksterdag wil de vrouw van den dokter je op 'n partijtje noodigen; nu je achttien jaar bent geworden, zit er geen kwaad meer in." Ocb, tante, laat my liever thuis blij ven. Ik ken al de menschen toch niet, en Neen, je gaat naar 't party tje, en daar mee uit. "Waar jij je trots vandaan haalt is my 'n raadselWilt je soms, dat de menschen weer zullen zeggen, dat ik je niets gun en je als 'n stiefkind behandel Het meisje antwoordde niet. Zij schonk tante nog een kopje koffie in en stond op om heen te gaan. „De wasch niet zoo blauw als den laatsten keer," riep Rika haar na. Toen Onnutje weg was, haalde de oude juffrouw een nog ongeopenden brief voor den dag, terwijl zij diep adem haalde en haar gezicht beurtelings rood en bleek werd. Beneden stond mevrouw Roettger met het dienstmeisje en een schoonmaakster tapijten en stoelen uit te kloppen met 'n geweld, alsof de stukken eraf moesten vliegen. Julia's „goeden morgen mevrouw" ging geheel verloren onder het oorverdoo- vend geklop. De tuin was slechts door een smal pad gescheiden van den oever, die steil naar beneden liep. Andersheim lag niet aan het spoor, het was dé&r aan den Ryn nog even idyllisch als zestig jaar geleden. Trappen voerden naar de rivier en daar lag het oude geen in de kleine huizen natuurlijk moeie- lyk is en de huisvrouwen in haar werk belemmert. De mijnwerkers willen om 4 uur n.m. beginnen. De ministerieele crisis in Oostenryk is na lang en moeilijk zoeken en onderhan delen, eindelijk voorby een Reuter-telegram maakt de namen der nieuwe ministers wereldkundig. Zij is, zooals te verwachten was, geëindigd met een derde kabinet- Bienerthalleen in de namen zijner mede ministers zijn eenige veranderingen geko men. Deze veranderingen wekken echter allerminst den indruk dat het verkregen resultaat de crissis zelve rechtvaardigt. Het nieuwe kabinet is een combinatie van ambtenaren-ministers en eenige party-ver tegenwoordigers zoodat ook nu van een regeering met een krachtige parlementaire meerderheid achter zich geen sprake is. Slechts het Duitsche Nationale Verbond, de Christelijk-Socialen en de Polen zyn door de ministers Stürgh, Hochenburger, Weiskirchder (de beide laatster Chr.-S.), GlombiDski en Zaleski (beiden Polen) ver tegenwoordigd. Zy hebben resp. de porte feuilles van onderwys, justitie, handel M§8S^ee^ei/^4Üfiifetef-presicten£ zon3ër eigen departement blijft. Alle andere por tefeuilles zijn in handen gelegd van amb tenaren. Dat de „gematigde" Tsjech Marek minister van Arbeid is geworden, zal op de houding der Tsjechen ongetwijfeld weinig invloed uitoefenen. Hy staat vry wel buiten het politiek verband der party. En verder is het zelfs zeer de vraag of de benoeming van Stürgh de Duitschers allen tot willige volgelingen zal maken, met name de Duit sche vrijzinnige leden van het parlement. Stürgh toch heeft reeds vroeger herhaal delijk bewezen, dat hij den naam van „liberaal" staatsman volkomen ten onrechte nog draagt: als minister van Onderwijs heeft by nog niet zoo lang geleden zooals de Frankf. Ztg. het uitdrukt „op de meest perfide wijze een clericale politiek gevoerd", zoodat dit blad hem zelfs vrij wat gevaar lijker dan een werkelijk clericaal acht. Het best komen de Polen wegzij hebben niet alleen den gehaten minister van finan ciën Bilinski men weet om welke reden by hen gehaat: om zijn tegenwerking der Poolsche kanaalplannen in Gallicië uit het kabinet verdreven, doch ook twee der hunnen daarin opgenomen weten te krijgen. Het gevolg hiervan zal waarschijnlijk zyn, dat althans de Polen betrouwbaarder steun voor de regeering wordeD, dan tot nu. Doch het is duidelijk, dat zy alleen niet in staat zullen bly ken de regeering te geven wat deze zoo noodig heeft om werkelijken arbeid te verrichten een flinke, betrouwbare meerderheid. En zoo blijft, ook na de oplossing der crisis, voor Oostenryk de toekomst in parle mentair opzicht al even droevig als daar voor. Wellicht slaagt de regeering erin het allerdringendste van haar arbeid af te doen bootje vastgemeerd, overschaduwd door den ouden noteboom. Julia trok het bootje naar zich toe, sprong erin, plaatste de zware mand met wasch- goed naast zich en stond een oogenblik met ledige handen over het breede, glins terende watervlak naar de weiden van den overkant te staren, waarover een rooskleu rig getinte ochtendnevel hing. Hoe plechtig stil was 't rondom, hoe dartel speelden de zonnestralen over de golfjes, hoe frisoh was de wind. „Als ik maar niet zoo alleen was, fluisterde zy en toen schitterden ook in haar donkere oogen twee zonnestraaltjes twee sterretjes van blijde hoop Peinzend knielde zij in het bootje neer en nam een stuk waschgoed op, dat zy met losse hand onachtzaam door het water slingerde. Eensklaps schrikte zij op het was haar hand ontgleeden en dreef snel stroomaf waarts. Lieve hemel 1" riep zij ontsteld uit. „Het damasten tafelkleed met de ingewe ven spreuken!" Zy boog voorover en rekte haar arm zoo ver mogelijk uit, doch bet hielp haar niet. Toen sloeg zij met een stokje naar het wegdrijvende kleedje, met hetzelfde ongun stig gevolg natuurlijk. Daar stond zij nu en met wyd geopende oogen zag zij naar een ander bootje, dat stroomopwaarts na derde en naar den man, die erin zat en

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1