NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOUANDSCHI IN Z11DVSCHE EILANDEN. ISDIJK. IÏÜT .1 'THEEKBANK IHOLLANDSCH ÏOUWCREDIET. idewijn „Speciaal". Jz. Strijen. de Goederen, enz, tyoiiiaiiiiyisiiyiiiisi IIIMINC Etalage. Juffertje Onnut. >pgaande nde of Leiboomen, reeren, Haagdoorn leerde landerijen enz. enz. bij st, Sommelsdijk przélc'erd van goede 1ste soort I vreerenden prijs. 134 h •rdrechtsche DOFtDFtECHT. f Mr. F. N. SICKENGA. H. PHILIPSE. leent Geld onder eerste verband tegen billijke en geeft 4 p€t Pand- vau f 1000, van f 500, 1 van f 50. 1 worden verstrekt door db f den heer URE», Notaris, MIDDELHARNIS. [ntooe alkmaar oordam C li. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 7 Zaterdag 7 Januari 1911 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. EiNTSC HAPPEN: 16. burg raat. 99. enkhuizen, Westerstraat 6. '8-GRAVENHAGE. Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuveliaveu 107. l'wee Miliioen Gulden geplaatst en volgestort f 1.500.000. pOTSCHAP verleent Cre- geldeu in deposito, belast :n aan- en verkoop van jOupons, sluit beleeningen ön en verricht verder alle bh tot het Kassiersvak ito rente 3'/2o/0< 30 September 1910. klieten f 5.170.636.72»/2 - 1.393.652.20 - 217.853,92 'OREEST, J. F. MOENS, ommissaris. Directeur. jnt voor Middelharnis en DER KOOGH IDUKLIIARNis. prit voor Flakkee, den heer pkantoor voor Nederland Telephoon 6474. hieim:. seren eenigszins bescha- :n voor minder dan de lienw model. joger. pCt. korting. Buitenlandsck Overzicht. Een op zijn zachtst uitgedrukt ergerlijken indruk maakt het vonnis, waarbij een zekere pastoor Breithaupt, directeur van het verbeterhuis te Mieltschin, die zich aan een reeks van de schandelijkste en vreeselijkste mishandelingen van de aan zijn herderlijke zorgen toevertrouwde knapen had schuldig gemaakt, tot niet meer dan acht maanden gevangenis werd veroordeeld. De wreedheid en beestachtigheid van dezen woesteling gaan inderdaad alle beschrijving te boven. „Het proces van den „Prügel- pastor" is een monument voor de schande van onzen tijd", zegt het Berliner Tageblatt, dat het vonnis in een bitter artikel vergelijkt met de onlangs uitgesproken veroordeeling van den Rittergutsbesitzer Becker tot 1 jaar gevangenis, ofschoon hij niets anders had gedaan dan een „hooggeplaatst" ambtenaar eenige onaangenaamheden toe te voegen. Wü halen nog een passage uit het Ber liner Tageblatt aan, waarin de wandaden van pastoor Breithaupt worden geresumeerd. „Overweegt men dat in Mieltschin op direct zinnelooze wijze werd geranseld, dat de kweekelingen dikwijls voor het minste vergrijp met 50, 100 en meer zweepslagen op het ontbloote zitvlak werden bestraft, dat zij werden opgesloten in een hol, waarin zon noch maan schijnt, dat zy niets dan water en brood kregen en dikwijls geen deken of brits, dat zij herhaaldelijk met zware ketenen aan den muur geklonken werden, zoodat zij niet in staat waren zich uit te stiekken; dat de van vluchtplannen verdachten met ketenen aan de voeten moesten rondloopen, zoo voelt men dat men een blik geworpen heeft in een ware hel van ruwheid en perversiteit en vergeefs vraagt men zich af, hoe of ooit weer zal kuDnen worden goed gemaakt wat deze „Prügelpastor" aan lichaam en ziel van de hem toevertrouwde kweekelingen heeft bedorven." De Berl. Lok. Anz. geeft uit de meest betrouwbare bron vernomen, dat in de volgende zitting van den Pruisischen Landdag geen voostellen tot kiesrechther vorming zullen worden ingediend. De Pruisische regeering is nl. van mee ning, dat deze quaestie moet blijven wach ten tot na de algemeene verkiezingen voor den Rijksdag. Dan hebben misschien de toongevende partyen in beide huizen van den Landdag hunne houding ten opzichte van deze quaestie gewijzigd, en bestaat dus de mogelijkheid, dat aan een nieuw voorstel tot kiesrechtbervorming een beter lot te beurt valt dan aan het vorige. Indien thans reeds weder een nieuw voorstel zou inkomen, dan zou bij den huidigen stand der partijen te vreezen zijn, dat het een nieuwe twiststapel zou worden en dat het resultaat even negatief zou zijn als een jaar geleden. En dat wil de rijks kanselier onder alle omstandigheden ver- hst. Rika moest nu zelf bekennen, dat zy te hard was geweest, maar toch zou zy het niet van ziGh kunnen verkrijgen, het don kere gezichtje te streelen. O God," fluisterde zij, „welk een zware last is mij opgelegd 1" De oude Dora ontwaakte en voegde haar toe: Ja, die kleine daar is een zware lastpost, maar, ziet u, hier helpt alleen ge duld en zachtheid. En op dat oogenblik sprak de „lastpost" in den droom: mama mia, canis- sima mama mia! Dat klonk zoo zoet en het kindergezichtje lachte zoo lieflijk in den slaap. Wat was het nu mooi Zoo heeft zy ook zeker gelachen!" dacht Rika, en haastig liep zy heen, want minder dan ooit kon zij nu het kind met welwillendheid aanzien. DERDE HOOFDSTUK. Ja, een lastpost, dat was de kleine Ita- liaansche in alle opzichten. Stijfhoofdig en ongezeggelyk. Alleen op de schoolbanken my den, daar volgens zijn opvatting, de plechtige belofte, gegeven, in de Pruisische troonrede van 20 October 1908, door de indiening van een voorstel tot kiesrecht hervorming vervuld is, onverschillig, of dat voorstel aangenomen of vei worpen wordt. De hangslotwet is met 108 tegen 20 stemmen door de Spaansche Kamer aan genomen, nadat de zitting, ten einde de obstructie krachteloos te maken, perma- ment verklaard was. De 'zitting duurde onafgebroken den geheelen nacht door. Nadat alle amendementen waren geketst, zette Canalejas nog eens uiteen, dat de regeering geenerlei haat tegen de religieuze orden koesterde maar hun slechts wilde beletten zich in de politiek te mengen. De Minister trachtte daarbij de beteekenis van de wet zooveel mogelijk te verkleinen en zeide dat haar aanneming slechts nood zakelijk was om de onderhandelingen met het Vaticaan krachtiger te kunnen voeren. De integrist Salabery verklaarde, dat hy niets van de vredelievende verzekeringen van Canalejas geloofde en dat hy tot het laatst zou blyven strijden. „Wy zyn onver zoenelijke vijanden", riep hy ten slotte uit. De Carlist Mella zeide, dat slechts het gevoel van menschelijkheid tegenover de stenographen hem bewoog zijn oppositie te staken en drukte zyn smart uit over de droefenis die den Paus zou overvallen, wanneer hy de aanneming der wet zou vernemen. Hierop werd eindelijk, te negen uur des mogens, tot stemming overgegaan, met het bekende resultaat. Koning Alfonso blijft, beter dan zijn buur man Manuel, de teekenen der tijden be grijpen en inzien wat voor hem in de aller eerste plaats noodig is, wil hy zijn troon behouden. Nadat Canalejas het eerste deel van zyn politiek program, het anti-clericale deel met de aanneming der „hangslotwet", voorloopig verwezenlijk heeft gezien, heeft hy ge meend tot het tweede, het democratische deel, niet te mogen overgaan alvorens zich opnieuw van het vertrouwen van den koning te hebben verzekerd. Daartoe heeft hy aan Koning Alfonso het collectief ontslag van zyn Kabinet aangeboden, tegelijkertijd de kwestie van vertrouwen stellend en de Koning heeft niet alleen dit veftrouwen opnieuw ge schonken, doch den minister precident tegelijk volmacht gegeven in zijn Kabinet zoodage wijzigingen aan te brengen, als hij nubdig achtte voor de verwezenlijking van zyn verder politiek program, dat door den Koning zonder voorbehoud werd goed gekeurd. Als gevolg hiervan zullen de ministers van Openbare Werken, Binnenlandsche Zaken en Onderwys vervangen worden onderscheidenlijk door Gasset. Castillo en Salvator. Spanje zet, van democratisch standpunt bezien, het nieuwe jaar ongetwijfeld onder goede voorteekenen in. hield zy zich wonderlijk stil, hoewel zy in de klas meestal recht overeind op haar plaats zat, de oogen niet van den onderwij zer afhield en van haar schoolkameraadjes geen notitie nam. Dora bewoonde met haar het kleine ka mertje. In 't heele huis was alleen de oude vrouw in staat met „Juultje" om te gaai). De kleine hield zich altijd doof, als zy „Juultje" genoemd werd. Kwam Dora er echter toe, haar met „Julia" aan te spre ken, dan gehoorzaamde het stijfkopje on middellijk. By Dorain 't kleine kamertje, scheen Julia zich nog het meest op haar gemak te gevoelen en als daarnaast, in tante's „goede kamer" de streken eener viool weerklonken, dan kwam er zelfs een lach op dat strakke gezichtje en in verruk king bleef zy onbeweeglijk aan de deur staan luisteren. Hou je veel van Frits vroeg Dora haar op zekeren middag. Geen antwoord. Van je broer toch zeker wel Niet zoo heel veel" antwoordde het kind. Nu, oprecht ben je, dat moet ik zeg gen, byna net zoo oprecht als mevrouw Roettger 1" De oude vrouw dacht daarbij, hoe me vrouw Mina het indringstertje nooit anders noemde dan „juffertje Onnut," een naam. die de dienstboden weldra hadden overge- Berichten uit Lissabon melden, dat de geruchten omtrent een oproerige beweging te Lissabon onjuist waren; dat de toestand in Portugal echter allesbehalve normaal is, blykt uit hetgeen de vertegenwoordiger van -de permanente organisatie van de republikeinsche party van Portugal te Berlijn op grond van cijfertelegrammen, die hij pas uit zyn land had ontvangen, aan een ver tegenwoordiger van de New-York Herald Genoemde Portugees, die geruimen tijd Lima's rechterhand is geweest, verklaarde, dat het doel van de huidige beweging niet is herstel van het koningschap, maar vesti ging van een „mobocracy" (gepeupelregee- ring.) Dat de toestand hoe langer hbe erger wordt, vindt o. a. zyn aanleiding daarin, dat het volk nog steeds in het bezit is van de wapens, waarmede de jongste revolutie werd bevochten, terwyl de regeering allen ruggesteun mist. De eerste de beste arbeider treedt het kabinet van den een of anderen minister binnen, stelt zonder blikken of blozen zijn eischen, die de minister nolens volens moet inwilligen, want achter dien arbeider staat een groote groep, die hem steunt. Bij de marine zyn geen commandeerende officieren meer en de manschappen zyn „Wy staan;" aldus besloot deze bevoegde autoriteit zijn mededeelingeD, „voor iets ergers dan een tegen revolutie, n.l. voor een chaos". De Engelsche protectionisten hebben een nieuwe zeer onaangename pil te verduwen gekregen. In de conservatieve oppositie tegen Lloyd George,s bekende begrooting heette het altijd, dat deze het land tot den ondergang zou voeren, dat de schatkist er allertreurigst aan toe zou raken. De jongste cijfers over de staatsinkomsten in het twee de jaar, waarin deze „begrooting" van kracht was, gisteren door de officieele Lon don Gazette gepubliceerd, zyn de schitte rendste weerlegging dezer conservatieve bedenkingen. Daaruit blijkt toch dat de staatsinkomsten van begin April tot 28 Dec, jl. in het ge heel bedroegen 1,636,535,584 gulden, tegen 1,114.613,484 gulden in den correspondee renden termyn van het vorig jaar. Daar mede is dus niet alleen het tekort van het vorig jaar van 3,605,552,000 gulden gedekt, doch nog een overschot van ruim 157 millioen gulden verkregen. Lloyd George zelf had dit overschot op „slechts" ruim 60 milioen gulden geschat. Bovenstaande cijfers van de London Gezette zyn ongetwijfeld sprekend en leer zaam. Zy bewijzen eerstens dat Engeland zyn vryhandelsstelsel nog niet behoeft op te geven omdat dit ten ondergang voort. En in de tweede plaats, hoe een demo cratische belastingheffing, als door Lloyd George ingeleid en ingevoerd, een vrij wat secuurder en doeltreffender middel nomen, evenals de beide jongens, die dikke vrienden waren geworden. Mina werkte deze vriendschap niet tegen, want al kende Rika in haar „apenliefde" voor den blonden Frederik paal noch perk, was zy tenminste nog zoo billijk, dat zij den neef in alles liet deelen, wat zij voor haar pleegzoontje deed. Frederik Adami, of zooals Rika hem noemde „Free", was zoo langzamerhand de tyran van het huis geworden. Wat hij ook uitvoerde en hoe slecht de gedragboekjes, die hy thuis meebracht, ook waren, met één blik uit zyn blauwe kijkers kon hij alles gedaan krijgen. Zij vond altijd een verontschuldiging en als zij hem op haar kamer liet komen en met tranen in de oogen smeekte: „Beloof me, Free, dat het nooit weer zal gebeuren", dan beloofde hy 't met de grootste bereidwilligheid om het een kwartier daarna geheel vergeten te zyn. In 't heele stadje was „Free" bekend als de grootste belhamel. „Oom dokter" schudde bedenkelijk het hoofd, als hy dés avonds terugkeerde uit de soos, waar ook de leeraren van bet gymnasium bun glas bier kwamen drinken en meermalen zeide hij tot zyn vrouw: „Hetishier echt," door tantes opgevoed." Wat zal daarvan terecht komen?" Maar dan moet jij, als voogd, ook je rechten laten gelden," meende zijn vrouw, doch de dokter was van oordeel, dat hij dit tot schal kistvulling is de Duitsche minister van financiën moet wel watertan den bij 't lezen van de cijfers van zijn Engelschen collega dan „bescherming". Om van de rechtvaardigheid, welke in Lloyd George's nieuw belastingstelsel tot uitdrukking komt, nog niet te spreken. Men weet, dat te Rouaan een zekere Durand, secretaris der vakvereeniging van dokwerkers aldaar, ter dood veroordeeld is als zedelijk verantwoordelijk voor den moord op een werkwillige. Wij hebben indertijd van deze treurige en bloedige bladzijde uit hetFransche vak vereenigingsle ven uitvoerig melding gemaakt. Men herinnert zich dus ook hoe het doodvonnis, over Durand uit gesproken, feitelijk op een vergissing be rustte van de jury, die de portóe van haar uitspraak „schuldig", zonder aanneming van verzachtende omstandigheden, niet had ingezien. Den rechter bleef na deze uitspraak niets anders over dan het doodvonnis te vellen. De jury onderteekende echter onmiddel lijk zelf een verzoek om begenadiging mede; er is dan ook weinig twijfel, of president Fallières zal, wanneer hem dezer dagen de acten van het proces worden voorgelegd, hèt doodvonnis opheffen. Hoe de regeering hierover denkt, bleek trouwens duidelijk genoeg dezer dagen uit een hoofdartikel van de Petite République, een van Briand's „officieuze" bladen, waarin de Uitspraak der gezworenen als een vergissing werd betiteld en de noodzakelijkheid van een herziening van het vonnis werd betoogd. De C G. T., de beruchte Arbeidersbond, waarvan de revolutionaire leiders feitelijk mede verantwoordelijk voor den moord gesteld hadden moeten worden, is echter hiermede allerminst tevreden. Zy eischt thans niet meer of minder dan volkomen invrijheidstelling van Durand. Méér nogzy dreigt met een algemeene staking van 24 of 48 uren, wanneer deze eisch niet wordt ingewilligd. De C. G. T. schy'nt op 't gebied van „alge meene stakingen*' een zeer kort memorie te hebben I De verdediger van Durand heeft aan een journalist verklaard, den indruk te hebben gekregen, dat een aanvraag om revisie van het vonnis met welwillende aandacht zou worden onderzocht. Inderdaad zijn er een aantal nieuwe fei ten voorhanden, die tot een revisie zouden kunnen leiden. Zoo zou o.a. de voornaam ste getuige, op wiens getuigenis Durand ter dood werd veroordeeld, de woorden van Durand te eenenmale verkeerd hebben ver staan. Durand zou wel verre van te hebben aangespoord tot het dooden van onderkrui pers integendeel hebben gezegd, datmenzich heelemaal niet meer met hen moest be- moeten. Juist voordat de Italiaansche Kamer met vacantie ging, heeft de socialistische fractie, die zich tot dusver onder de regeeringsparty niet kon en niet mocht, want dat er eigen lijk nog niets was gebeurd, wat zijn tus- schenkomst rechtvaardigde. Het was toch maar 'n geluk, dat Rika zoolang de rente van haar kapitaal niet had verbruikt en nu in de gelegenheid was de lusten van haar „Free" te bevredigen. De jongen was ydel en moest alles even duur hebben. Tante Rika noemde dat „schoonheidszin, dien hy van zyn vader had geërfd." maar Mina meesmuilde en liet d» „afgedragen" kleeren door haar zoon Frits verder verslijten, dit spaarde haar een aardig duitje. Rika had den jongen, die zoo in alle3 op zijn vader geleek, zóó hartstochtelijk lief, dat er in haai hart geen plaats meer was voor het kleine, altijd in zichzelf gekeerde „juffertje Onnut," die in niets op haar broe der geleek. Het kind hield ook niet van haar, de afkeer was wederzijdsch, meende Rika. Ook sprak de kleine nooit van haar vader, zij was trouwens in alles even ge sloten. Twee jaren waren de kinderen in huis, teen hun verhouding een zeer ongunstige wending nam. Free en Frits waren allengs koeler tegen elkander geworden en eindelijk kwam het tot een vreeselyken strijd, die aanlei ding gaf tot een vredebreuk tusschen „be neden" en „boven", waarin zelfs de dienst- had geschaard, het Ministerie-Luzzati de ge hoorzaamheid opgezegd. De reden daarvan ligt juist in dezelfde kiesrechthervorming, die de socialisten aan Luzzati tot voorwaarde hadden gesteld voor hun medewerking. In de door Luzzati ingediende kieswet is namelijk, waarschijnlijk onder invloed van de rechter zijde, ook de verplichte stemming opgenomen. Dit nu wordt door de socialisten beschouwd als een voordeel voor de reactie, wyl thans de tot dusver zeer laksche „neu trale middenstof", die zich nooit aan de politiek heeft laten gelegen liggen, met ge weld naar de stembus wordt gehaald, en daar waardevolle hulptroepen voor het con servatieve zullen leveren. Op zichzelf beschouwd behoeft het verlies van den steun der sociaal-democraten voor Luzzati geen verzwakking te beteekenen. In tegendeel, een aantal afgevaardiguen, die tot dusver zeer tegen hun zin en alleen op bevel van den „grooten leider" Giolitti in het gareel der regeeringsparty medeliepen, zullen dit thans veel meer van harte doen zoolang Giolitti het hun gebiedt. En Giolitti gebiedt het hun vooralsnog, want hy wil vóór het voorjaar de regee ring niet overnemen. Luzzati moet eerst nog eenige kastanjes voor hem uit het vuur halen, waaraan de sluwe „groote leider" zich niet zelve de handen branden wil. Zoo speelt Giolitti dan met Luzzati als de kat met de muis. De muis wordt steeds zenuwachtig wan neer de oude kat, die hem toch eenmaal verslinden zal, erg de wenkbrauwen fronst of uit Rome afwezig is. Een eigen meerderheid of zelfs een eigen party heeft Luzzati niet, behalve dan een paar vrienden aan de rechterzijde. Nu de sociaal-democraten uit de regee- ringsmeerderheid zyn getrokken, is deze wel kleiner geworden. Maar wat doet het er toe. Mèt of zonder socialisten Luzzati blijft evenzeer afhankelijk van den grooten Giolitti, die in bet Italiaansche Parlement ongeveer dezelfde rol speelt als een andere „groote leider", in een klein land, waarvan wij den naam niet noemen willen. De berichten van openlijk verzet, die ons uit Rusland haast iederen dag bereiken, doen zien, dat de studenten aan de Hooge- scholen daarbij op den voorgrond staan. Een lange ervaring in de politieke ontwik keling van Rusland heeft aangetoond, dat de studenten de voorhoede in iedere be vrijdingsbeweging vormen. Men noemt ze niet zonder reden „de barometers van de publieke stemming", en de talrijke demon straties van studenten in de laatste dagen kunnen dan ook vrijwel als de voorboden beschouwd worden van een 'algemeene herleving van het politieke en ekonomische verzet in het reuzenryk van den tzaar. Het waren russische studenten, die na den dood van Tolstoi in de straten openlijk demonstreerden voor de afschaffing van de doodstraf en door een staking van drie meisjes partij kozen. Yan begin af was 't al een ongeluksdag geweest. Er broeide onweer en Rika was met hoofdpijn wakker geworden. Dora had haar er op gewezen, dat het zomerkleedje van juffertje Onnut, door het lange dragen en het herhaaldelijk was- schen en opstrijken,eindelijk voor een nieuw moest plaats maken en Rika, wie voor Free niets te veel was, had daarbij diep gezucht. Beneden had Mina rnzie met den tuinman, omdat de slakken haar peultjes kaal ge vreten hadden. De tuinman antwoordde, „dat hy dat ontuig niet had geroepen." Mina noemde hem 'n brutale kerel en de woordenwisseling werd zóó scherp, dat Rika verschrikt naar beneden liep; zij kon na eenmaal geen geschreeuw verdragen. Me vrouw Roettger, die juist naar boven wilde, kwam haar zuster op de trap tegen en wilde haar een verklaring van den stryd geven, toen de voordeur openvloog en de beide knapen naar boven stormden. Mina bestierf het woord op de lippen, want reeds zaten de jongens als verwoed elkaar in de haren en rosten elkaar af, alsof het „een zaak van eer" gold. Enkele oogenblikken heerschte een ademloos stilzwijgen en daarop volgde een doffe smak, gepaard met de in drift uitgehijgde woorden van Frits. „Ziezoo, Romeinsche hond, nu heb jy je bekomst 1" Bleek lag Free tegen den grond met een door woede en schaamte verwrongen gezicht.

Onze Eilanden | 1911 | | pagina 1