tandel 1SDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BR- 3_8 ZUID-HOltANDSCHE IN ZIIÏÏWSCHE EILANDEN. ten, zeldzaam :sche Boek- en SCHENK. HOLLANDSCfT IOUWCREDIET. earriveerd bij Sommelsdijk. iliddclharnis. dewijn „Speciaal". Jz. Strijen. je Goederen, enz. Juffertje Onnut. ONZE EILANDEN voor de NTOOE ALKMAAR. ÖORDAM C II. ENTSCHAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 15. ROTTERDAM, LeuveKaven 107. 16. mrg •aat. Pwee Millioen Gulden geplaatst en volgestort f 1.500.000. bOTSCHAP verleent Ere gelden in deposito, belast n aan- en verkoop van oupons, sluit beleeningen ën en verricht verder alle fcn tot het Kassiersvak ito rente 3l/2°/o. 30 September 1910. nieten f 5.170.636.721/# - 1.393.652.20 - 217.853,92 [OREEST, J. F. MOENS, ommissaris. Directeur. nt voor Middelharnis en DER KOOGH IDRELtEABIVIS. g willen vinden by kaal- het ook zijn moge zooals en weelderige haargroei ires straat 27, Rotterdam. sn uit Uwe onmiddellijke ioogste onderscheiding. ;ot 12 uur v.m. nt voor Flakkee, den heer kantoor voor Nederland ippppiiiipipipip lailiüsiüiliüidiiiiiii Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 6 Zaterdag 31 December 1910 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv irtentiên van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Bij het einde! Nog enkele luttele uren en de uurwijzer zal gekomen zijn op dat uiterste moment, waarop 1910 zal vergaderd worden tot zijn duizenden voorbijgangers, die eenmaal met dezelfde vreugde werden begroet, als met 1911 bet geval zal zy'n. Ze leken zoolang, de 8155 dagen, toen de sluier der toekomst nog verborg, wat ze zouden brengen. Ze lijken zoo kort, nu ze tot een oneindig klein deel van het grijs verleden zijn geworden. Het rusteloos voortgaand leven, dat in onzen modernen tijd tot in de uithoeken van het platteland tot steeds grooter haast noopt, laat weinig tijd tot rust. Tot overdenking van 't geen ons tot handelen noopte, tot onderzoek van het waarom onzer hande lingen, tot rustig zelfonderzoek kortom, komen we zeldeD. We hebben er geen tijd voor. Het opmaken der balans wordt uitge steld. Zoo'n Oudejaarsavoud is zoo bij uit stek geschikt om gericht te houden over ons zeiven. Stond ons steeds voor oogen, wat onze roeping is Was het „Excelsior," het „Hooger" in edelen zin des woord, het richt snoer onzer handelingen Vroegen wij by ons handelen af, of on3 gedragen rekening hield met de belangen van onzen mede- mensch en niet alleen voortvloeide uit een zelfzuchtig streven, dat het eigen „ik" boven alles stellend, zich weinig bekommerde om mogelijk nadeel, dat uit onze daden kon voortvloeien Geen onzer is louter op zichzelf aange wezen. We zijn allen, hoog of laag geplaatst, rijk of arm, radertjes hoe klein ook, dier reusachtige maatschappelijke machine, welke de productie regelt. We zyn allen, onverschillig van welken rang of stand, arbeiders in het groote maatschappelijke leger. Juist dat dwingt er toe, als 't waarlyk- menschelyke in ons tot uiting komt, reke ning te houden met andrer belangen. Ieder onzer is gesteld als des broeders hoeder. Zoo arm is er geen of hij kan zijn deel geven van hulpvaardigheid en steun. De rijke bedenkt, boe hij gesteld is als een rent meester der goederen hem geschonken. „Vrede op aarde," heeft het juist geklon ken in de tempels van alle religie. Daar zijn er honderden, ja, duizendmaal honder den, die al te karig hun deel krijgen van den grooten maatschappelijken disch. In te schril, te schrijnend contrast steekt de pracht der luxe woningen af bij de kluis dergenen, die medewerkten om den rijke zyjn weelde te verschaffen en zelf behoor lijke woning en ligging missen. Tegenover die tallooze bezitloozen heeft onze samenleving verplichtingen te vervul len, die ze tot beden slecht, zeer slecht na kwam. Is nog niet steeds het „Oud en Arm" het tieurig einde dat honderden wacht, als hun arbeidskracht gegeven in noesten, harden arbeid, is gesloopt door de jaren Staat nog niet steeds de akker der sociale hervormingen ledig en woest sinds Borge- hst. Frits Roettger stormde de trappen open tante's kamer binnen, ondanks de waar schuwingen zijner moeder, die hem gezegd had, dat zijn tante nu .geen oogen meer voor hem zou hebben. En mama had gelyk 1 Tante Rika zat bleek en sprakeloos op de sofa en tegenover haar stond „oom dok ter" met een brief in de hand. Frits hoorde hem mompelen: „Ja, 'tis nunietanders Vooreerst is er weinig aan te doen. Later kan er misschien jaad geschaft worden." Toen had hij Frits opgemerkt en den knaap gewoon we^ de kamer uitgezet. Gedwongen worden," ging de dokter voort, „om ook nog het tweede kind tot je te nemen, kunt ge natuurlijk niet. Mis schien heeft Adami ergens bloedverwanten achtergelaten, wier taak het is voor zijn kinderen zorg te dragen." Hij heeft in 't geheel geen familie meer, dokter I Nu, dan kan er misschien nog wel op een andere manier een mouw aangepast worden Maar laten wij nu eens zien, wat mijn broer schrijft. sius tien jaren geleden de eerste vrucht wist te doen oogsten Zie, wie krachtig medeleeft in den socialen arbeid, voelt aan het einde van 1910 dat het afgeloopen jaar niet met eere genoemd kan worden als een tijdkring, waarin ten bate van de economisch minderen iets groots werd tot stand gebracht. De vooruitzichten voor 1911 zijn in dit opzicht niet gunstig. De on-waarachtige heillooze exploitatie van het christendom ten bate van zeker6 politieke combinatie heeft een meerderheid van 59 gebracht. Voortgekomen uir een leugenachtig beginsel is ze machteloos ge bleken de groote vraagstukken van onzen tijd op te lossen. Voelt niet ieder onzer, dat 1911 oneindig meer vraagt van onze werk kracht dan we in 1910 gaven, om die tem pering der maatschappelijke verschillen te verkrijgen, die het doel moet zijn der vrij zinnige staatkunde? Oudejaarsavond wekt die gedachten bij ieder, die vooraan staat in de gelederen van het vrijzinnig leger. De laatste avond des jaars is een bij uit stek huiselijke. Wie eenigszins kan,brengt hem door in den familiekring. De zeis van deD grooten maaier zal in zoovele gezinnen den levensdraad hebben afgesneden van een dierbaar leven. Droef 8Chrynt daar de herinnering aan gelukkiger dagen toen geen ledige plaats een bitteren droppel in den kelk mengde. Men beseft de waarde van een kleinood eerst dan, wanneer men het ver loren heeft. In die woorden schuilt waar heid De eeuwige scheiding doet ons, dieper dan we 't bij het leven bevroedden, gevoe len, wat we verloren in hen, die henengin gen. Hoe lief moedertje ons was; als de kille aarde haar dekt, beseffen we meer dan ooit, welk een schat van liefde ze voor ons in zich droeg. Hoe teer we 'tpand bemin den, dat het huwelyk ons deed geboren worden, toch toovert ons de herinnering als een heerlijke weelde voor oogen, wat voor zijn ouders de kleine was, die sluimert in het kleine graf, dat zyn laatste rustplaats werd. Die herinneringen, droef als ze zyn, zullen op den Oudejaarsavond eenmaal opkomen, by elk menschenkind. Wel hem, die aan het einde van 1910 al de zijnen om zich heen ziet vergaderd in den huiselyken kring. By dat voorrecht zinken alle andere tegen spoeden in het niet. Ramp en tegenspoed kunnen ons deel geweest zyn in 't afgeloopen jaar, als de Oudejaarsavond allen om den disch jvereenigt, slaat de balans over 1910 door naar de goede zyde. De koning is dood. Leve de Koning Zoo gaat het by het einde des jaars. Nauw is de herinnering aan de dagen, die gingen verdwenen, of we treden den nieuwen jaarkring in met een zegenbéé van ge luk en voorspoed voor ouszelven en onze naasten. Hoe groot onze tekortkomingen geweest mogen zyn, hoe weinig tot wer- De dokter begon te lezen Midden in het akelige, kale atelier stond de lijkbaar van de jonge weduwe, die, zooals men my zeide, by de verpleging wan den teringlijder zelve was aangestoken en in ongelooflijk korten tyd aan dezelfde vreeselyke ziekte bezweek. Naast de kist zat een oude, half wezeulooze vrouw, die de hevigste klaagliederen aanhief en daarby onophoudelijk wees naar een hoek van de kamer, waar een klein meisje zat neerge- doken, een mager stumpertje met groote oogen. Het knaapje wilde de oude vrouw wel behouden, als ik die daar wilde nemen." Ik verklaarde, dat ik beiden wilde medenemen. Ik beken, dat ik zeer eigen dunkelijk en lichtvaardig ben opgetreden, maar myn hart kromp ineen by het zien van dat schepseltje, dat om schelden en slaan niets meer scheen te geven. Zoo'n arm ding mocht ik niet van jammer en gebrek laten omkomen. Ware ikzelf een ander mensch, waarde broeder, dan hield ik het meisje by mij, maar nu Doe ik het," viel Rika den voorlezer vastberaden in de rede. „Niet dat ik met blijdschap tot dien stap overga maar het moet." Toen een half uur later het dienstmeisje van mevrouw Roettger haar meesteres vertelde, dat juffrouw Rika twee bedjes in kelykheid werd van de zegenwenschen, die ons bij de entree van 1910 werden toe gebracht, we gaan 1911 in met het ernstig voornemen het „Excelsior" te schryven in onze vaan, met de hoop, die ons bleef uit de doos van Pandora, dat de in nevelen verbolgen toekomst ons gelukkige dagen zal brengen. Den lezer heilBrenge 1911 hem alle goede dingen, die redactie en uitgever van „Onze Eilanden" hem van harte toewen- schen. Zy de komende jaarkring hem in alle opzichten een voorspoedig jaar. Moge hij aan het einde gekomen, de balans verre zien doorslaan naar de schaal, die het goede bevat, wat 1911 hem bracht. Veel heil en zegenDie traditioneels wensch omvatte alles, wat ieder als 't goede voor zich ver wacht van de 365 dagen, die 1911 brengen zal 1 Buitenlaudsch Overzicht. In Saksen is onlangs een conferentie gehouden, ten einde in opdracht der regee ring over maatregelen ter opheffing van de vleeschduurte te beraadslagen, naar aanlei ding waarvan de Algem. Ztg. in Chemnitz een omvangrijke verhandeling publiceerd. Daarin wordt op grond van statistisch matriaal aangetoond, dat, uitgaande van de wetenschappelijk vasgesteld minimum behoefte aan vleesch, ondanks de zeer lof waardige aanzienlijke stijging van de vee- teeld in Duitschland, jaarlijks toch meer dan 500 millioen kilogram vleesch te kort komen. Aan de hand van het huishoudboek eener familie met f 2220 jaarlyksche inko men toont het blad, dat tengevolge der hooge vleeschprijzen zelfs tot in deze kringen een te geringe voeding bestaat en dat in het genoemde geval by een gezinssterkte van vijf personen 23,9 kilogram vleesch per hoofd te weinig genultigd worden wanneer men zich aan de wetenschappelijke vast gestelde ininimum-hoeveelheid van 57A/2 kilogram hout. Om nu eenerzyds de inheemsche veeteelt te beschermen, anderzijds echter ook een voortdurende onder-voeding van het volk tegen te gaan, doet het blad het volgende voorstel Het verbod betreffende invoer van levend vee wordt in stand gehouden, daarvoor echter een onder staatstoezicht staande centrale plaats voor den invoer van bevroren vleesch gevormd. Ten einde de bezwaren, die' tot nog toe aan zulk een invoer in den weg stonden, op te heffen, moeten in de betreffende buitenlandsche havenplaatsen beëedigde Duitsche veeartsen worden aangesteld, die aan de Duitsche consulaten aldaar onder geschikt zyn en een deskundig onderzoek van het vee voor het slachten precies op dezelfde wijze moeten instellen, als dit in Duitsche slachthuizen geschiedt. Verder plaats van een inrichtte, barstte de weduwe in een spottenden schaterlach uit. Het schijnt, dat myn malle zuster hier een toevluchtsoord voor verwaarloosde kin deren wil oprichten Als vader en moeder het wisten, keerden ze zich in hun graf om... Ja, 'n oude-jongejuffrouw in huis is toch maar 'n lastpost! Aschwoensdag 'n vervelende dagde oudere menschen nog niet uitgeslapen en de kiDderen met buikpijn daarbij een gure noordoostenwind. Mevrouw Roettger had de groote wasch. Wat ging haar die onzin van boven aan De warme vochtige lucht van de waschkuip vermengde zich met den geur van de versch gebakken taart, die van de nieuw ingerichte keuken boven tot haar drong. Want Mina had verklaard, dat het maar beter was, als voortaan iedere familie voor haar eigen „potje" zorgde. Zy had als lijfspreuk geko zen „Wie my niet aan staat, moet mij van 't lyf blijven-" Oprecht waszy,dat was waar, doch zy uitte die oprechtheid op een wyze, die aan grofheid grensde en anderen pijnlyk aandeed. „Jy naar beneden, in de kamer," beval zij haar zoon, „en je verroert geen vin. verroert geen vin, versta je, als die vreemde snoeshanen hier komen." Frits trok een leelyk gezicht, want hij had al moeten bedanken by tante te ont moeten zy het vleesch der onderzochte dieren van een stempel voorzien. De hoeveelheid, die ingevoerd wordt, zal in verband met de schommelingen van het slachtcijver in Duitschland van tyd tot tijd nader bepaald worden. Met den invoer van het thans nog ontbrekende quantum van 500 millioen kilogram vleesch zou slechts de minimum-behoefbe der bevolking gedekt worden, die ook in de Kölln. Ztg. van des kundige zijde per hoofd werd vastgesteld. Zou men een vleeschverbruik in Duitsch land mogelijk wenschen te maken, zooals bv. Engeland dat op benijdenswaardige wijze vertoont, dan zouden voor het Duitsche volk 1500 millioen kilogram vleesch te kort komen. Het vleeschverbruik in de Vereenigde Staten is nog een derde meer dan dat in Engeland, terwijl Australië zelfs dubbel zooveel noodig heeft! De groote lynen van het grondwetsont werp, dat de voorloopige Portugeesche regeering aan de Nationale Vergadering die tegen het einde van Maart door de natie zal worden gekozen denkt voor te leggen, zyn thans bekend. De republiek zal, volgens dit ontwerp, een parlementair karakter dragen, d. w.z. dat men het evenwicht tusschen de wet gevende en uitvoerende macht wenscht te bewaren. De president wordt door het parle ment voor vijf jaar gekozen, met de ver plichting de ministers te benoemen volgens de door de parlementaire meerderheid ge geven aanwijzingen. Het plan om den president een grootere machtsbevoegdheid te verleenen, schijnt opgegeven te zyn. Men had er te Lissabon nl. eerst over gedacht, een stelsel in te voeren, dat meer geleek op dat van de Zuid-Amerikaansche republiekenmet direc te verkiezing van den president door de natiede door hem naar zijn wil benoemde ministers zouden slechts staatssecretarissen zyn, terwijl de verantwoordelijkheid in alle politieke actie hoofdzakelijk bij het hoofd van den staat berusten zou. Het ontwerp bevat verder de bepaling, dat het parlement slechts uit één Kamer zal bestaan, die voor drie jaar gekozen wordt, waarby het algemeen stemrecht in toepassing zal worden gebracht. De ministers van oorlog, van financiën en van marine, alsmede van openbare wer ken worden door de voorloopige regeering als buiten de politiek staande beschouwd en zullen daarom gedurende een te bepalen tijdperk onafzetbaar zyn. Daardoor wil men een werkelijke continuiteit aan den arbeid dezer ministerieele departementen verzeke ren, onafhankelijk van de politieke beroe ringen en het lot van het Kabinet, waarvan genoemde ministers deel uitmaken. Briand heeft verleden week zyn stakings wetten by de Kamer ingediend. Staking van spoormannen wordt niet strafbaar gesteld, het desbetreffende ontwerp is zelfs uiterst mild ten opzichte van de bijtenmaar hy was gewoon te gehoor zamen. Hij stelde zich dus tevreden met zyn neus tegen het vensteiruit te drukken en met gespannen aandacht naar de huisdeur te kijken. Ook boven zat iemand voor het raam. Het was een gezellige kamer, niet te grootin het midden stond een ronde tafel, onder een hanglampaan den wand een boekenrekje, een paar landkaarten en eenige fraaie platen achter lijst; op de tafel lag een ware schat van geschenken, speelgoed en boeken. Dat was de kamer voor Frederik Adami bestemd en op 't eerste gezicht ont waarde men reeds, dat een liefdevolle hand hier haar invloed had doen gelden. Rika's hart klopte sneller, toen daarbui ten de bel werd overgehaald. De oude Dora, die al by haar ouders had gediend, tijdens de liefdesgeschiedenis van Rika en die, nu reeds lang weduwe, op verzoek van de oude jongejuffrouw de post van huishoud ster had aanvaard, liep zoo gauw als zy kon de trappen af, terwijl haar meesteres, als aan den grond genageld boven het raam bleef staan en niets anders zag dan een blonden knaap, die aan de hand van den dokter op de voorplaats verscheen. Haar knieën knikten. Met moeite sleepte zij zich naar het portaal. Mijn jongen," fluisterde zy diep bewo gen. Myn lieve, arme jongen, wees hartelijk staking zelve. Het eenige wat hieromtrent voorzien en geregeld wordt, is de weigering van den spoorwegarbeider, om door te werken onder de voorwaarden, die by scheidsrechterlijke uitspraak vastgesteld zijn. Voor dat sterke geval wordt alleen nog maar bepaald dat dan de maatschappij den staker zonder de anders vereischte formali teiten vervangen kan. De Temps is zeer boos over deze mild heid. Het Journal des Débats schijnt tevre den, maar heeft het betreffend artikel moge lijk verkeerd begrepen. Tegenover deze mildheid ten opzichte van stakers in het algemeen, vindt men in niet bepaald helder geredigeerde artikelen vrij strenge straffen tegen leiders van stakingen en van vereeni- gingen, wanneer die vereenigingen staking uitlokken, voorbereiden of organiseeren. Bij het voorgesteld verzoenings- en arbi tragesysteem is vooral de Engelsche „agree ment" van 1907 nagevolgd. Het essentieele verschil is echter, dat de Engelsche regeling een vrije, tijdelijke contractregeling tusschen de twee partijen is en het Fransche ont werp iets dergelijks buiten en boven partijen in de wet vast wil leggen. M6n denkt niet dat de ontwerpen voor Maart 1911 in behandeling kunnen komen. Nu de verkiezingen ten gunste van de liberale regeering uitspraak hebben gedaan, gaan er in de pers der oppositie meer en meer stemmen op, die er op aandringen dat het Hoogerhuis zich nu bij deze beslis sing zal neerleggen, zooals het dit ook deed ten aanzien van de begrooting van 1909. De Morning Post byv. zet den toestand nog eens scherp uiteen, en dringt er op aan, dat men het niet zoover zal laten komen, dat de koning geplaatst zal worden voor de noodzakelijkheid, om vijfhonderd liberale peers te benoemen. Vooral, omdat de regee ring, naar dit blad meent, sterker op con- stitutioeel standpunt staat, dan het geval was met de begrooting, toen het Hoogerhuis zich toch ook by de beslissing van het kiezers korps heeft nedergelegd. De Temps wijdt een hoofdartikel aan de beweging, die op het oogenblik in China gaande is ten gunste van de invoering van het constitutioneele stelsel. De mogelijkheid is niet buitengesloten, zegt het Fransche blad, dat de beweging op niets uitloopt; maar wat dan blijven zyn de verschijnselen en die zyn merkwaardig. Het volk kan de provinc. vergaderingen niet meer vergeten, die door haarindrukwekkend gezag gouverneurs en mandarijnen het zwij gen hebben opgelegd, noch den raadgeven- den senaat, die op voet van gelijkheid met de regeering onderhandelde. Als er gevaar dreigt, of er is hongersnood, zal het Chi- neesche volk als vanzelfs weer denken aan een verandering van regeeringsstelsel. Daar om is het niet waarschijnlijk dat de be weging van thans gesmoord wordt, ja, het tegendeel zal waar zijn want te voorzien is dat de Chineesche hervormers, die reeds welkomEn zij trok het slanke lichaam van den knaap naar zich toe, drukte haar lippen op het blonde hoofd en uit haar oogen drupten heldere tranen op het krul lend haar, hetzelfde haar van zyn vader. Frederik heet je, net als je vader En wou je graag bij my komen Ik wil je liefhebben, Frederik Je begrijpt me toch wel, je verstaat immers Duitsch Een weinig verlegen maakte hij zich uit de armen dier vreemde vrouw los. „Jawel, maar Italiaansch is mooier „Oskar!" riep de dokter naar beneden. „Kom je nog niet?" Al een paar minuten klonk van het por taal een mannenstem, die op overredenden toon iets zeide. „Zekerriep dezelfde stem nu uit. „Dat kleine rakkertje is hierop de trede gaan zitten en verdraait het verder te gaan. Maar wacht, ik zal het stijfkopje dragen I" Nu klonk de kreet van een verschrikt kind en daarop verscheen een man met breed- geranden hoed, die een wonderlijk klein schepseltje in de armen droeg. Als een ba kerkindje lag het daar, het hoofd achter over, de oogen half gesloten, een smarte- lyken, eenigszins kwaadaardigeu trek om den mond en met gebalde vuistjes. Waar moet de plechtige voorstelling van de jongejuffrouw plaats vinden vroeg hy, die niemand anders was dan de beeld-

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1