tal bestellingen te Sommels- stemming is met den omvang arkeer aldaar en voor de in- >ne vierde bestelling geen vol- aanwezig zijn de instelling van eene be- aankomst van de eerste tram is zou moeten gepaard gaan ïng van een der thans be- ingen, doch dat de invoering ilijke regeling, waarvan eene I ,ge verdeeling van de bestel- en dag het gevolg zou zijn, en belang niet wenschelijk j te minder, waar de gelegen- ra>m kosteloos de met de ge- .angebrachte poststukken af let postkantoor, j ;e, 22 December 1910. /oor den Directeui Generaal De Administrateur get. DE BLOEME. Donderdagavond omstreeks Buth DJz. zijn laatste vracht kaai rijden naar „de Hooge een paar losse ladders, die •ruit begonnen te schuiven, arden op hol en A. Buth et lemoen van den wagen, vliegende vaart de Winter- Slukkig dat er dien avond sschool was, anders hadden ooden gevallen. By A. van •aarden tot staan gebracht, gen een boom aanreden A. wonder boven wonder goed vagen was erg beschadigd. In het bericht voorkomende t 21 Dec. j.l. werd vermeld ja leeraar aan de ambachts- Iharuis Donderdag 29 Dec. uden, in plaats van half acht 6 uur aan. ONZE EILANDEN van 24 DECEMBER 1910. avond zal in de zaal van ihoek optreden de Heer en iers uit Breda. I lollaar had het ongeluk door I irer beenen te brekjn. j aderdag 29 December hoopt ;ing onder leiding van den rs een uitvoering te geven van het 25-jarig bestaan. i 22 Dec. vergaderde de Zuid- j reenig. Het Groene Kruis >enoemd de aftredende be- j Heeren A. J. van Vessem i Ps. Boelaars. Begrooting batig saldo van f 87,45. I IE- Door de Rijkspolitie van procesverbaal opgemaakt ir, wegens jachtovertreding i irdag 5 November jl. ank te Rotterdam veroor- 1. C. T. alhier, tot 14 dagen wegens mishandeling van chter te Oude Tonge. auari a. s. des namiddags lor het Algemeen Armbe- bedeelden in het Gemeen- ■aaisgift worden uitgereikt. kspolitie van Herkingen is gemaakt tegen de gebroe- leG.te Herkingen, wegens peemanden op de kaai te Excellentie den heer Mi- Lie is ingetrokken de aan- azoldigd Rijksveldwachter aenland. '■lasting. Door den kanton- j is een belangrijke beslis- ike de kerkelijke belastng, «waar gemaakt, die te be- „Ik ben geen lidmaat, ik t: dat bindt mij niet." er nu heeft iu afwijking nen beslissingen, uitge- op alleen iemand niet tot ■andstichter jmorgen de landbouwer 1 bezig was met het van- vloog het dier de bran- podat de schuur met het niet verzekerde hooi brand stond. Hoewel de k aanrukre, verbrandde [oud geheel. pel. - Mijn vrouw werkte ijver, da wieg van ons naast haar, maar ieder mij richtte was een spel- jcht tegen den man, aan eheckt, tot haar ongeluk, am ik, dat gij mü trouw ief uws vaders onwaar- at was wel het ergste, •rvaring heerlijk - dank het kind uw edel ge- woelig hart Vaarwel Rika met den brief in nd uit naar de portretten gij beiden dan het recht het ongeluk te storten?" HOOFDSTUK. ;e dag naderde. De voor- ntvangst hadden Rika erschaft, die echter wel verden door de hatelijke zuster. (Wordt vervolgd.) Een merktoaardige verstopping. In de ren teniersbehuizing van den beer C. K. te Oost- wolde (Oldambt), steeg in den kelder, of schoon deze door esn rioleering met een lager gelegen vijver was verbonden, het water voortdurend. Een smid werd dan ook ontboden om met een lange ijzeren roede de afvoerbuis te openen. Alle pogingen daar toe waren vruchteloos, zoodat er ten slotte niets anders opzat, dan de rioleering op te graven. Toen bleek dat de steenen buizen, van den vijver tot aan den kelder, ben lengte van ongeveer 6 meter, volgepropt zaten metkikvorschen. Bij honderden werden de dieren uit de buizen geschudde geheele rioleering bevatte wel een kruiwagen vol. De meeste dezer dieren waren reeds :gestikt. Strooperij. t' „Al zoo vroeg op 't pad begroette me „de schele Dirk'', een onzer handigste wild- stroopers, op een herfstigenmorgenwande- .Jling. Hij kwam dwars door een hef kreu pelhout den weg op, zijn rechterbeen was wat stijf, wat het gevolg kan zyn van een welverborgen, uit twee stukken bestaand schietgeweer, en hij bleek juist trek in een van mijn sigaren te hebben. „Is er nog a) wild van 't jaar, Dirk informeerde ik belangstellend. „Och!" zei Dirk schijnheilig, „d'rzou nog j wel wezen, als d'r mer niet zooveul stroo pers wazzen!" „Hier wordt toch weinig gestroopt meen- de ik. „Nouje mot rekenen, hetzelfde haas kan drie keer gestroopt worden", bemerkte Dirk wijsgeerig. „Hoezoo „WelEerst schiet je 'm zonder jachtacte, da's één keer gestrooptdan trek je 'm 't vel i af, dan is ie twee keer gestroopt; en dan neemt je de stroopkan en je smeert de bout van onderen tot boven met stroop in, dan is de haas drie keer gestroopt, 1 meneer 1 Goeien morgen I" zei de schele Dirk, en heel zijn gezicht loenschte van lollige slimheid. (Buiten.) Een onwillig betaler. Te Breda heeft zich M dezer dagen het volgende geval voorgedaan. Een uit de gevangenis ontslagen zieke werd dagen lang op kosten der gemeente I verpleegd en daarna vervoerd naar de woon- I plaats zijner ouders. Het gemeentebestuur van Breda wenschte echter die kosten, f26.70, niet zelf te dragen. Men bad hier niet te doen meteen gewoon zwerver, uit eigen, vrijen wil naar Breda I gekomen, doch met iemand, dia door het Rijk ziek op straat was geworpen. Kan het Rijk de zorg voor zulke individuen aan de gemeente overlaten, [dan zouden plaatsen, waar huizen van bewaring of gevangenis sen zijn, in een slechter conditie komen dan andere gemeenten. Hier moest hulpverlee ning wel degelijk ten laste van het Rijk. komen, meende men, en dus werd aan hetj departement van Justitie een declaratie ten bedrage van f 26.70 ingediend. De declaratie kwam evenwel ODbetaald terug, meteen begeleidend schrijven, waarin werd gezegd, dat „armlastigen, die na hun ontslag uit de gevangenis hebben opgehou den tot de gevangenisbevolking te behooren, niet ten laste van het departement van Justitie mogen worden gebracht." M. a. w. het Rijk trekt, nadat de gevan genisdeuren achter zulke ongelukkigen zijn dichtgevallen, de handen van hen af. Het heeft niets meer met heu te maken en de gemeenten mogen ervoor opdraaien. Waarschijnlijk zal deze geschiedenis bin. nenkort nog een interessant gevolg hebben_ Kindeien-beroovers in de groote stad. De kinderen-beroovers zijn te 's-Gravenhage weer aan het werk, en bijzonder listig laten ze de kleinen er inloopen, naar door een der ouders aan de „Haagsche Ct." wordt Ze vragen aan 'n kind even 'n boodschap voor hen te doendan krijgen ze 'n paar centen, 'n dubbeltje. Het kleintje gaat weg. Als het terugkomt krijgt 't het dubbeltje. „Maar doe 't in je portemonnaiel" En dan haalt 't kind die te voorschijn en weg zijn de dieven er mee. Of wel I 't kind zegt geen beurs bij zich te hebben. „Wacht, hier heb je een van mij" heet 't dan. „Doe daarin dan maar al 't geld, dat jij bij je hebt." En op die manier krijgt de kinderen-be- roover dan óók, wat hij hebben wil, in han den. Men z\j op zijn hoede! Een vergissing. Onlangs bracht een inspec teur van politie uit een onzer provinciale hoofdsteden in uniform gekleed een bezoek aan Breda en ontmoette aldaar een luite nant, die hem beleefd uitnoodigde met hem in een café wat te gebruiken. De inspecteur stond wel eerst vreemd te kijken, maar nam toch de uitnoodiging aan. Maar de verbazing van den inspecteur was groot, toen hij uit het gesprek bemerkte dat de officier bem voor een Belgisch col lega had aangezien en daaruit blijkbaar zijn beleefdheid was voortgesproten. Dit laatste bleek ten volle uit de wijze van han delen van den officier, die toen hij de wer kelijke positie van zijn gast kende, opstond, betaalde en vertrok, waarschijnlijk om thuis, het verschil in uniform tusschen een Bel gisch officier en een inspecteur van politie te gaan bestudeeren. Een reis van 34 jaren Als curiositeit melden wij, dat een brief kaart, 26 Maart 1876 gepost, den 17 Dec. jl. op haar plaats van bestemming aan kwam bij den heer W. Tom Wz., looier te Moordrecht. Vreeselijke inbrekersgeschiedenis In het dorp Beugen wonen twee meisjes alleen in een woning, zonder mannelijke huisgenooten. Een dezer nachten wer den zij uit hun eersten slaap gewekt door geraas in de keuken. Hevig verschrokken luisteren zy tce en jawel, duidelijk hooren zy iemand op kousen loopen. Bibberend van angst kruipen zij in een hoek der slaap kamer weg en durven zich niet verroeren. Na eenigen tyd hooren zy een hevigen bons en daarna nog eenig geraas, waarna alles stil is... In doodsangst blijven zy den ge- heelen nacht in hun hoek verscholen. Toen het 's morgens eindelyk licht is geworden, trekken zy de stoute schoenen aan en gaan kijken, overtuigd dat de inbrekers nu wel vertrokken zulllen zijn. En wat bleek Ratten hadden het touw, waarmede een ham aan den zolder hing doorgeknabbeld. waarna deze op de keukentafel en vervol gens op den grond gevallen was! Dieven gearresteerd. De laatste weken werden in de omstreken van Breda telkens diefstallen, soms met braak, gepleegd, zonder dat de politie erin slaagde de schuldigen te ontdekken. Heel gelukkig waren de dieven evenwel niet, want meestal was hun buit niet groot. Dezer dagen werden door de Teteringsche gemeente-politie twee mannen aangehouden, die op verdachte wyze ieder een gevuldeu zak vervoerden. Een der kerels wist echter te ontvluchten. In der zakken bevond zich een flinke hoeveelheid spek, dat afkomstig bleek van diefstal. By een huiszoeking by den gearresteerde werden verschillende andere van diefstal afkomstige voorwerpen gevonden, o. a. koortsopnemers, afkomstig uit het bosch- verblyf van het Groene Kruis in het Mast- bosch, waar enkele weken geleden werd ingebroken. Een medeplichtige werd spoedig aange houden en beide mannen zyn nu ter be schikking van de justitie gesteld. De Deventerboot op een krib geloopen. De Deventer boot (J. en A. v. d. Schuyt) is Dinsdagnacht by Schoonhoven door den mist het spoorbyster geraakten op een krib geloopen. Het schip, dat byna rechtop staat, maakt in het achtergedeelte veel water. Het voorgedeelte is door de „Lekker- kerk" gelost. Men vreest dat het schip mid dendoor zal breken. Ontploffing I Woensdag morgen had by den teNymegen woonachtigen goudsmid v. Baal, een ben zine ontploffing plaats, vermoedelyk ont staan door het onachtzaam wegwerpen van een lucifer in een hoeveelheid gemorste benzine. Een gedeelte van het plafond der werk plaats stortte in en kwam neer op't hoofd van de vrouw des huizes, die tengevolge daarvan aau dat lichaamsdeel, verwond werd. Zy werd in het Cauisius-Ziekenhuis verbonden. Een vreemd geval Toen Woensdagmorgen halfacht de be diende en de schoonmaakster van den krui denier B. zich aan den winkel, de Clercqstraat 48 te Amsterdam, vervoegde, bleek hun dat de deur ondanks hun schellen gesloten bleef. Daar zij dit verdacht vonden, waar schuwden zy eenige familieleden, benevens de politie, die spoedig meekwamen. Door een naastgelegen perceel bereikten zij de achterzijde van perceel 48 en verschaften zich toegang door het intrappen van een deur. In het perceel vond men den heer B. luid schreeuwende en met verwilderde oogen in het bed liggen, terwyl een sterke gaslucht werd waargenomen. Het bleek, dat alle gaskranen geopend waren, terwyl alle ramen gesloten bleken. Vermoed wordt, dat d8 ongelukkige in een vlaag van zinsverbijstering de gaskraan van den winkel heeft opengedraaid. Inmid dels werd de gezondheidsdienst gewaar schuwd, waarna een spoedig ter plaatse zynde auto-ziekenwagen den heer B. naar het Wilhelminagasthuis overbracht. Een tragisch geval. Gisterennacht hoorde een agent van politie te Dordt op zyn ronde langs den St. Jorisweg nabij de Mercellus Schaperstraat een glasruit breken. Het kwam hem voor, dat dit gebeurd was in den tuin achter de woning van mej. de wed. L. v. d. W., op den hoek van beide straten. Terstond wekte h\j de bewoners en stelde hy' met hen een onderzoek in, waarbij ech ter niets gevonden werd wat op inbrekers wees. Een droevig verloop had het gebeurde echter. Nadat mej. de wed. v. d. W. haar zwager en haar kinderen had gewekt en met dezen en den politie-agent de woning zou gaan doorzoeken, zakte zy in elkaar en gaf zij den geest. Blijkbaar was de juffrouw, eerst sedert veertien dagen weduwe, door een beroerte getroffen. Terstond werd ge neeskundige hulp ontboden, maar deze mocht niet meer baten. Poging tot oplichting. De muzikant J. J. H., die in geze'schap van jufFrouw C. M. J. R. de firma H. aan de Hoogstraat trachtte op te lichten, is heden naar Utrecht getransporteerd, nadat procesverbaal was opgemaakt. Hy wordt tevens verdacht, daar ter stede verduistering van een rijwiel te hebben gepleegd. Te Leiden is aangehouden, om naar Rot terdam te worden getransporteerd, de 17- jarige J. v. W., uit de Rubensstraat, die de ouderlijke woning was ontloopen. Hinder door rook De Minister van landbouw heeft aan de Commissarissen der koningin bericht, dat de toepassing van de Hinderwet hetdikwyls noodig maakt, dat voorwaarden worden opgelegd ter voorkoming van hinder door rook van schoorsteenen van industrieele inrichtingen. Het is den Minister gebleken, dat zich meermalen moeilijkheden van technischen aard hebben voorgedaan. De voorlichting van personen, die speciaal op dit gebied deskundig zijn, zou in soortgelijke gevallen tot een goed resultaat kunnen leiden. In verband hiermede heeft de Minister de aandacht gevestigd op de Vereeniging ter Bevordering van rookvrij, stooken te Amsterdam, die bereid is kostloos van advies te dieden. Koffliehuistarieven. De volksbond, orgaan van den Volksbond tegen Drankmisbruik, wyst naar aan leiding van de exploitatierekening van een der grootste sociteiten, volgens welke op de alcoholische dranken 100 pCt. en op de alcoholvrije dranken als thee, koffie en cacao 500 pCt. verdiend wordt op het in de koffiehuizen algemeengeldende streven om sterke dranken en bieren tot zoo laag mogelyken. daarentegen alcoholvrije dran ken tot zoo hoog mogelijken pry's te verkoopen. Het tijdschrift wyst er op. dat dit stelsel, al van lang geleden dateerende, in onzen tyd, nu het gebruik van sterke dranken zoo aanzienlijk is opgenomen, niet meer op zyn plaats is. Van een onheil voorspellende profeet. Van verschillende zijden ontvingen we be richten, dat in onze goede Maasstad een profeet is opgestaan, die met fanatieke overtuiging aan allen, die het hooren wil len onheilen voorspelt, onheilen, die de hemel over de zondige aarde zal uitstorten en die reeds verschrikking by sommige lichtgeloovige menschen heeft teweegge bracht, die nu angstig in hun bijzijn bijeen zitten, afwachtend het uur van hun dood, die gepaard zal gaan met den geheelen on dergang der wereld. 't Moet een man zijn, die met zijn be geesterend woord de goe-gemeente infiuen- ceert en biologeert, een Gods Woord ver klarend „apostel," die preekt met een fanatisme aan waanzin grenzend. Zoo we de berichten mogen gelooven, dan moet do waanzin dezen man aangegrepen hebben, zooals indertijd de waanzin een troepje fanatieken in de gemeente Appeltern over viel en wel in zulk een mate, dat zy een hunner broeders „offerden," door hem te vermoorden met een cynisme misdadigers eigen. Zijn predikatie doet onwillekeurig denken aan hetgeen de vorige week in Almeloo is geschied, waar een troepje dwe pers als een oDomstootelyke waarheid had aangenomen, dat een der „zusters" (moe der van zes kinderen en kerngezond) op den Eersten Kerstdag zou sterven, omdat de Heere dat wilde. En de vrouw heeftin deze uitspraak berust, zoomede haar echt genoot en kinderen, onder welke laatste een meisje van 16 jaren haar dienstje op zegde, omdat zy zich het huishouden harer moeder in enkele dagen wilde aanleeren, omdat moeder 25 December a.s. toch zou sterven. Gelukkig zyn twee van deze men schen vanwege de justitie onderzocht, met het gevolg, dat ze reeds in een krankzinni gengesticht vertoeven. Nog heden ten dage houdt de politie scherp toezicht, omdat men „offeranden" vreest, gelijkstaande met wreedaardige moordpartijen. Dat dergelijke dingen voorkomen in plaatsjes als Almeloo en Appeltern is hoe wel diep te betreuren, nog eenigszins aan nemelijk, omdat het gevoel van godsdienst daar dieper zit ingedrongen dan by de ste delingen voor een zeker deel. Hoe kan het echter bestaan, dat in onze I verlichte eeuw, in een Btad van meer dan 400,000 inwoners als Rotterdam, te midden van het internationale verkeer gelegen en overvol van allerlei elementen en stroomin gen, een man durft prediken dat God over enkele dagen de wereld zal tuchtigen, de menschheid zal vernietigen, behalven diege nen, die zich rond hem scharen en hem steunen, zoowel moreel als geestelijk, dus met geld of gebed, het éérste het liefste. Want de kracht en den gloed om te bidden heeft deze profeet van niemand noodig. Hy bidt, hij bezweert, hy profeteert, zooals men kan lezen, hoe profeten dat deden, waarvan de H. Schrift gewag maakt. Die man moet met godsdienstwaanzin geslagen zijn, maar niettemin moet hy zyn woorden zoo'n schijn van waarheid kunnen geven, dat daardoor reeds slachtoffers gemaakt zyn. De wereld zal vergaan I God zal over eenige dagen gebieden aan de winden en de zeeön het gansche aardrijk te overweldigen, zoodat alles verdrinken zal, evenals dat het geval is geweest met Noacb, die zich een ark bouwde, om de verwoede wateren te kunnen trotseeren.Deze onheil voorspellende profeet heeft Zondag - aldus één onzer berichten gezegd, dat hy op Kerstdag niet zou pre diken, omdat dan al die menschen zouden verzwolgen zijn door Gods wateren, die hem den profeet vijandig gezind waren. Hyzelf zou niet sterven, want God had hem gezegd, dat hy tot 1985 zou blijven leven. Maar zyn vrouw zou sterven, omdat hij daarmede niet langer kón en mócht leven. Voor geld moet deze profeet zeer te vin den zyn, want al wie hem geld verstrekt, wordt gelukkig en zal geen ongeluk over komen. Toen H.M. de Koningin in blijde ver wachting verkeerde moet aldus een ander bericht deze profeet in het openbaar verkondigd hebben, dat de Heer onze Kouin- gin niet zou zegenen met een Kind Toen echter onze Prinses Juliana tot groote blijdschap van het volk geboren werd, wist deze profeet zich uit zyn lastig parket te werken, door te zeggen, dat wel het Vor stenhuis was gezegend met een Kind, doch dat Prinses Juliana nimmer de groote taak van Haar Moeder zou overnemen in de toe komst. Wat er van dezen reinen onzin bij de menschen is blijven hangen, die hem deze woorden hebben hooren spreken, is moeilijk na te gaan. Vast staat echter, dat er nog altijd menschen in onz< eeuw zijn, die der gelijke krankzinnige taal voor waarheid aannemen, zich er beangst om maken. Naar we vernemen, moet een werkman die 16 dienstjaren heeft, Zaterdag jl. zyn ontslag genomen hebbeD, omdat hy de laatste dagen voor den ondergang der wereld in gebeden wilde doorbrengen. En zyn vrouw moet óók al in het besluit van baar man berust hebben, goed gevonden hebben, dat een deel van bet aanwezige geld aan den onheil voor spellenden profeet zou afgedragen worden. By een andere familie moet de zoon des huizes van zee zyn thuis gekomen en door zyn moeder ontvangen zyn met de woor den: „gy behoeft niet opnieuw te mon- 8'eien, want we zyn allen diep ongelukkig. De Heere zal de volgende week de wereld doen vergaan en we zullen allen verdrinken, gelijk dat in de Schrift staat. Naar ons de berichten vertellen, moeten er nog andere personen zyn in onze stad, die deze week herhaaldelijk naar de kerk zyn geloopen om te bidden voor hun zon dige zielen en er hun werk voor hebben laten verloopen, werk, dat door anderen gretig moet zijn uitgevoerd. Ze zitten thans in hun huizen te sidderen van angst en elke wind- of regenvlaag, die door den schoorsteen giert, doet de vreesin hun hart toenemen. Want God zou aldus de „pro, feet" de wereld treffen met verdriuking- of als dat niet het geval was, door vuur regen, zooals dat wordt verhaald van de steden Sodom en Gomorra. Wat zullen ze sidderen, die goed-geloo- vigen als er een brandfluitje door den stil len avond snerpt, of de golfslag in de Maas, door de winstooten wat heviger is. (Rotterd. Nieuwsbl.) Gasverstikking 1 Een ernstig ongeluk door gasverstikking heeft plaats gehad in een woning aan de Voldersgracht (no. 73) in Den Haag, be woond door een kortm tyd geleden ge huwd paar (P.) zonder kinderen. De man is meubelmaker van beroep. Vermoedelyk is door een verzuim de gas kraan geopend gebleven, nadat de man gis teravond nog meubelmakerswerkzaamhe den had verricht in zijn werkplaats. Nadat een sterke gaslucht was waarge nomen door de buren, werd hedenochtend een onderzoek ingesteld en vond men man en vrouw nog te bed. De vrouw bleek reeds overleden de man verkeerde in bedenkelyken toestand en is in een inmiddels ontboden auto van de Roode-Kruis-kliniek naar het Gemeente- Ziekenhuis vervoerd onder geleide van dr. Lissauer. Deze geneesheer en dr. Oostra hadden te voren reeds pogingen aangewend om ook de levensgeesten van de vrouw op te wekken waartoe men nog een zuurstof apparaat aanwendde, dat eerst moest wor den gehaald uit het bijkantoor der gemeen tegasfabriek aan de Kazernestraat. De Raad voor de Scheepvaart, uitspraak doende in de scheepsramp der „Goede Ver wachting 2", schipper Zwaneveld, thuis- behoorende te Vlaardingen, 20 October ge strand op de Noorderpier, ooideelde, dat het schip te weiuig zeil voerde, geen anker voor onmiddellijk gebruik gereed had en te weinig bediening. Polder- en waterschapsbesturen. Namens de gecombineerde commissie, benoemd in vergaderingen van bestuurders van polders en waterschappen in de pro- vincie Zuid-Holland, gehouden te Dordrecht I en te Sommelsdijk, zijn deze bestuurders opgeroepen tot een bijeenkomst, die heden in het Notarishuis alhier, onder voorzitter schap van den heer W. H. van Bilderbeek, uit Dordrecht, is gehouden. Doel dezer bijeenkomst was het bespreken van de wenscheiykheid der oprichting van een Vereeniging tot behartiging van Water- De heer Van Bilderbeek opende de ver gadering in opdracht en in naam van de commission, die door de vergaderingen! van waterschapsbesturen werden benoemd om aan Gedeputeerde Staten verslag uitte brengen omtrent, de algemeene opvatting van het ontworpen polderreglement voor deze provincie Deze commissie hadden gemeend de vraag onder de oogen te moeten zien, of het thans ook niet op haar weg lag, een poging te doen, een blij venden band te vormen tusschen bestuurders van waterschappen, in het wel begrepen belang der waterschappen zelve. Zulk een aaneensluiting komt ons, zoo zeide de voorzitter verder, na ernstige overweging zeer gewenscht voor. Wanneer wij bedenken dat' ons waterschapsrecht in den loop der eeuwen in zeer verschillende ivormen, in verband met de plaatselijke gesteldheid door de opvolgende indijkingen, langzamerhand is ontstaan; dat men deze zeer eigenaardige en uiteenloopende rechtsvormen in de vorige eeuw allengs is begonnen te codificeeren en in de onderscheidene provinciën te veror denen, maar dat feitelijk eerst in de laatsis vijftien jaren een zeer aaneensluitend stel wetten is tot stand gekomen, die het water schapsrecht in het algemeen vastleggen, doch welke wetten voorzeker nog niet kun nen geacht worden, algemeen bekend te zijn, dan gevoelen wij de wenscheiykheid, vooral onder de betrokken belanghebbenden meer en meer belangstelling op te wekken in dat eigenaardige Nederlandsohe waterschaps recht, ook om zoodoende te kunnen bevor deren, dat de provinciale besturen het be ginsel der autonomie eerbiedigen, met behoud van een behoorlijke contróle der algemeene waterscbapsbelangen, en dan komt het ons voor, dat het stichten van een Vereeniging tot behartiging en bevorderiug van Waterschapsbelangen, reeds alleen voor dat doel steun verdient. Zoo zou een vereeniging van waterschaps belangen o.m. ten doel kunnen hebben lo. verbreiding van meer en betere kennis omtrent het waterschapsrecht en water schapswezen in Zuid-HollaDd; 2o. bevordering van een gezondzelfbestuur naar den eisch der wet van 20 Juli 1895, welke wet is uitgevaardigd naar en ter uitvoering van art. 191 der grondwet; 3o. het tegengaan van een zoodanige toe passing van art, 157, 2de lid der Provinciale Wet, dat de aldaar bedoelde reglementen treden in hetgeen art. 1 der wet van 1895 aan de besturen zelf heeft willen overlaten. Gemeld art. 1 toch zegt uitdrukkelijk, dat de besturen van waterschappen verordenin gen kunnen maken in het huishoudelijk belang dier instellingen. Daarnaast zou moeten omschreven zijn om langs wettigen weg te bevorderen de algemeene bijzondere belangen van water schappen, veenschappen en veenpolders in deze provincie. De middelen om deze doeleinden te be reiken zouden o.a. kunnen bestaan in lo. Het houden van vergaderingen ter onderlinge bespreking jvan voorkomende 2o. het houden van bijeenkomsten van groepen van waterschappen, tot bespreking van de bijzondere belangen van zulk een groep op^wetgevend gebied; 3o. het doen houden van voordrachten; 4o. het uitgeven van een tijdschrift. Want wanneer zulk een vereeniging ter behartiging van waterschapsbelangen een eigen orgaan in het leven kon roepen, b.v. een maandschrift, waarin zoowel mannen van wetenschap en wetskennis, als mannen van praktijk, fmet ervaring op het gebied van waterschapsbeheer, zich kunnen laten hooren, dan zou reeds daarvan groot nut te verwachten zyn. Voorts deelde de voorzitter mee, dat het in de bedoeling ligt, dat ieder bestuurslid en ieder ambtenaar van een waterschap tegen een geringe contributie lid van de vereeniging kan worden, terwyl een water schap zelf, hetzy als lid, hetzij als begun stiger tot de vereeniging kan toetreden. Voorts deelde de heer Van Bilderbeek nog mee, dat tuim 250 betuigingen van adhaesie met het beoogde doel uit deze provincie zyn ingekomen. Hierna werd de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en bet doen van opmerkingen. De heer N. de Kruyf, rentmeester van het grootwaterschap Woerden, vroeg, of bet niet wenschelijk nas, de vereeniging ook over andere provinciën te strekken. De voorzitter wees dit denkbeeld af. De heer 'de Bruine, dijkgraaf van de Zwyndrechtsche waard, zeide, dat er in deze provincie 492 gereglementeerde polders, be nevens 7 aangrenzende polders en een aantal hoogheemraden, andere waterschappen en kleine polders zyn. Verder gaf de heer Bruine een schema van een begrooting, zooals de commissie die zich voorstelt, de oppervlakte van de polders en waterschappen brengend in verhouding tot de te bepalen contributie als begunstigers. Hy kwam daarbij tot 6en bedrag van f 1000 aan donatiön en voegde daarbij een bedrag van f250 als contributie van 500 leden tegen f 0.50 per lid. Met dit bedrag stelde de commissie zich voor, den leden gratis een tijdschrift te kunnen ver- Verechillende aanwezigen voerden het woord tot het doen vragen en tot het geven van wenken, Hierna besloot de vergadering met alge meene stemmen in beginsel tot de oprichting van een Vereeniging tot behartiging van Tot leden van een commissie, belast met het samenstellen van de ontwerp statuten werden benoemd de heeren W. H. van Bilderbeek, dijkgraaf en voorzitter van ver schillende polders te Dordrecht; mr. P. J. A. de Bruine, dykgraaf der Zwyndrechtsche waardA. Knottenbelt, secretaris van den Holiörhoekschen en Zouteveenschen polder; mr. van der Pot, secretaris van Rijnland L. P. van der Blink, secretaris van het hoog heemraadschap van Voorne; H. Ie Coultre burgemeester van Bodegraven, en R, P. Roodzant, dykgraaf van den dy kring Flakkee. Deze commissie gaf aan de vergadering de verzekering, dat zij by het samenstellen der ontwerp-statuten rekening zal houden met de wenken; welke in deze vergadering ten beste zyn gegeven. In de vergadering, waarin de ontwerp statuten aan de orde zullen komen,zal een definitief bestuur gekozen worden. Hierin zullen zooveel mogelijk alle deelen vaD de provincie vertegenwoordigd worden. De heer Van Bilderbeek sloot de zeer druk bezochte vergadering met een woord van dank aan allen 'voor het zeer groote ver trouwen, aau de commissie geschonken. (N. Roti. Ct.) Buitenland. Dieven en spelers. Te New-York overvielen 7 mannen een geheim speelhuis De 25 spelers, die daar waren, hielden zy met revolvers in bedwang en zy maakten zich van al het aanwezige geld, een aanzienlijk bedrag, meester. Ook de horloges ringen en verdere kostbaarheden, die de spelers by zich hadden, namen zy hun af. Een spelër, die uit een venster sprong om te vluchten, brak zyn arm. Van de dieven is geen spoor gevonden. Noodlottige ontploffing. De reeds ge melde ontploffing in de centrale der electrische tram te New-York heeft zooals thans is vastgesteld 10 menschen doen omkomen en een 100-tal zwaar gewond. De centrale ligt in een der drukste wijken van New-York, de vyfde straat van Park avenue. Het gebouw waarin de ontploffing plaats had is geheel verwoest. Tegenover de centrale bevind zich een kinderziekenhuis en door een schok werden alle patiöten uit de bedden geworpen. Geen ruit van het gebouw bleef heel en verschei dene zieken en verpleegsters zijn door glas scherven verwond. De schok was zoo hevig, dat zelfs op 2 mijlen afstands de ruiten nog sprongen en de voorbijgangers op den grond gesmakt werden. Voor al de verwondingen en beschadigingen is de tramwegmaatschap- py' aansprakelijk en men berekent dat zy", behalve de schade aan haar eigendommen, aan andere circa een millioen dollars schade vergoeding zal hebben uit te keeren, Het blij ft in verschillende deelen van Frankrijk boos weer. De Kanaal-kusten wor den geteisterd door stormen. Nauwelijks beginnen sommige rivieren te dalen of andere stygen weer In het clapartement Gard ry'st het Rhöne-water sedert eergiste ren. Te Comps zijn de laaggelegen stads wijken weer ondergeloopeu. Vallabrègues ondervindt weer grooten overlast van het water. Tengevolge van dykbraak staat de weg van Tarascon naar Monterin en een groote vlakte rond de beide plaatsen op nieuw blank. De gemeenschap tusschen Nimes en Arles en verschillende andere plaatsen is gestoord.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 3