2 ONZE EILANDEN van 24 DECEMBER 1910. gram in ons vorig nummer werd gemeld, in eerste instantie den voormaligen minister van Justitie Alberti, wegens vervalsching van oorkonden, bedrog en overtreding van de spaarkaswet, tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dat is de zwaarste straf, die opgelegd kon worden. Het vonnis wordt door de bevolking met ingenomenheid be groet. De verduisteringen van den gewezen minister worden op 15 millioen kronen berekend. Alberti heeft verklaard, dat hij in hooger beroep gaat. Het proces voorde hoogste rechtbank, waarby de mondelinge procedure geldt, zal in de lente van 1911 plaats vinden. Alberti zal zyn zaak zelf mondeling verdedigen. De eigenaardigheden van het Deensche strafproces verklaren het plotselinge be kend maken van het vonnis, zonder dat mededeelingen aangaande de strafrechte lijke verhandeling, getuigenverhooren, pleit redenen enz. voorafgegaan waren. Want de procesvoering der eerste instantie is in Denemarken hoofdzakelijk schriftelijk. In het onderhavige geval ging de procedure nog vergezeld van de sedert maanden voort gezette verhandelingen eener bijzondere commissie van onderzoek, voor welke de verbooren, die de basis van het oordeel vormden, plaats vonden. Het proces voor het hoogste gerecht zal openbaar zijn. De voorbereiding dezer ver handeling door het openbaar ministerie en de advocaten eischt natuurlijk verscheiden maanden van voorbereiding. Bij het vonnis moet nog opgemerkt wor den, dat de rechtbank de 21/2 jaar, die de ex-minister reeds in de (trouwens tamelijk aangename) voorloopige hechtenis door bracht, niet bjj den straftijd in rekening brengt. De wittebroodsweken der republiek Por tugal zyn thans voorby en de tijd der moei lijkheden is aangebroken. De oorzaken dezer moeilijkheden zyn velerlei. In de eerste plaats de plotselinge wijze, waarop de om wenteling uitbrak en doorgevoerd werd. Wel was de republikeinsche party eensgezind en krachtig, maar zij was toch niet voldoende er op voorbereid, onmiddellijk het gansche staatsbestuur op zich te nemen en alle amb ten van boven tot beneden met deugdelijke en betrouwbare personen te bezetten. Dit gebrek vertoont zich zelfs in de regeering. wier leden niet allen voor hun verantwoor delijken post berekend schijnen. Een tweede euvel is de verslapping der discipline in het leger. Het is een nadeel der revoluties, diedoormiddel van het leger zyn tot stand gekomen, dat de militairen öf te veeleischend in politiek opzicht worden bf het verslappen der banden, dat gedurende de omwenteling misschien een noodzakelijk heid was, wil doen voortduren. Ook de bur gerlijke revolutionairen, de carbonairos, willen de macht, die zy in de dagen der omwenteling uitoefenden, behouden en be reiden de regeering vele moeilijkheden. Daarbij komt, dat onder het volk dikwijls overdreven verwachtingen aan den politie leen ommekeer werden geknoopt. Zoo wordt bericht, dat in de onderste lagen der bevol king vele lieden in de meening verkeeren, das thans de gouden tyd begOD, waarin niemand behoefde te werken en ieder toch als in luilekkerland leven kon. De ervaring dat dit een dwaling is, heeft natuurlijk een ontnuchtering teweeggebracht, die niet zon der gevolgen blijven kan. Daarin toont zich juist de lagere ontwikkelingstrap van het Portugeesche volk en men begrijpt, dat de republikeinsche leiders gaarne nog een paar jaar met de omwenteling hadden gewacht, om intusschen het volk meer te kunnen verlichten en op de aanstaande verandering voor te bereiden. Aan dit in aanmerking nemen van den geringen ontwikkelingsgrond van het volk is het, naar het schijnt, ook toe te schrijven dat de voorloopige regeering de verkiezingen voor de constitueerende vergadering zoo ver verschoven en een koortsachtige werk zaamheid in het openbaar maken van her vormingsdecreten ontwikkeld heeft. Zy heeft blijkbaar gewenscht, de belangrijkste her vormingen al vast onder dak te brengen zonder ze aan de wisselvalligheden van het parlementaire leven bloot te stellen. Het is thans reeds gebleken, dat deze berekening niet deugde. De meeste vreemde mogendheden hebben hun erkenning van de nieuwe republiek aan de voorwaarde ver bonden, dat zij door het volk goedgekeurd werd. Tot dit ,is geschied blijft zy dus in de oogen van het buitenland slechts voor- loopig. Maar ook in Portugal zelf heeft zich verzet tegen het uitstel van het plebis ciet geopenbaard, alsmede tegen de haast, waarmede de hervormingen worden ge decreteerd, en de regeering heeft zich reeds genoodzaakt gezien te doen verklaren, dat de decreten slechts voorloopig zyn en alle dusdanig ingevoerde hervormingen aan de volksvertegenwoordiging ter goedkeuring zouden worden voorgelegd. Intusschen zal zich ook allerlei ontevre denheid opgehoopt hebben en als de regee ring het volk geheel vrij wil laten kiezen, zal zy bezwaarlijk de absolute zekerheid daarvoor bezitten, dat zij een groote haar toegewijde meerderheid krijgen zal, zooals dat ongetwijfeld het geval geweest zou zyn, wanneer de regeering de verkiezingen in de eerste weken, toen de geestdrift nog groot en frisch was, had doen plaats hebbeD. De regeering zal onder deze omstandig heden veel omzichtigheid en vastberaden heid moeten toonen, wanneer zy de zaken van het land op een zoodanige wijze wil leiden, dat zy de uitslag der verkiezingen met kalmte tegemoet kan zien. O heerlijk I-" riep de knaap uit. Wat is dbt nou weer voor ohzin vroeg Mina. Ik krijg hier het zoontje van Adami," verklaarde Rika schijnbaar kalm, maar in nerlijk zeer zenuwachtig. Komt hij hier voor eenigen tyd lo- geeren Neen voor goed, Mina. Mina werd doodsbleek „Dat wil dus zeggen, dat jy Dat ik voor hem zorgen zal? Ja. Dat je gek bent, beteekent het!" riep Mina uit. Met een bedaard „goedennacht" sneed Rika alle verdere verklaringen den pas af en verliet de kamer. Ziezoo 1" riep mevrouw Roettger uit, toen zy alleen was. „Nu heb jij het voor 't nakijken, arme jongen 1" Maar moede rl De knaap ging naar haar toe en trachtte haar tot bedaren te brengen, maar zy duwde hem weg en vluchtte naar baar slaapka mer, waar zy zoo bitter begon te weenen, alsof haar het grootste ongeluk was over komen. Frits echter vond bet vooruitzicht, een speelkameraad te zullen krijgen, heer lijk. Intuschen las Rika den langen brief nog eens over. De gedachte, dat gy mijn bede zult Haagsche Brieven. cvi. Togh onze voorouders van zooveel eeuwen terug de bestuurderen van de stad als vroede of te wel wijze vaderen bestempelden, wisten ze toch wel wat ze deden. Waren niet altijd de leden der vroedschap in de 17de en 18e eeuw de wijste mannen der stad? Was de regentenbaby, die in zyn wieg begiftigd werd met 'n officiersbaantje, waarvan de piepa het salaris opstreek, niet voorbestemd om een wys en vroed man te worden En beden ten dage, zetelen niet in Raad en Kamer de vroedste mannen van het heele land Richt het oog slechts, o, lezer, als ge twijfelt, op den roemruchten Lodewyk Franciscus van Twist, kapitein op halve kracht, lid der Tweede, ministerveller, mi litair chef der Kuyperiaansche lyfwacht. Is wijzer, is vroeder man dan deze heldenfi guur, deze ontzagwekkende telg van het geslacht der Duymaers denkbaar? Is hy niet voorzitter van een christelijke officieren- vereeniging, waarin de Officieren-leden te tellen zyn als de haren op een spiegelgladden schedel Wat noodHij, de wijze, de vroede, hy, Duymaer van Twist is de voorzitter. Dat zegt meer dan 10000 christelijke officieren. Boog Wentholt niet in ootmoed neer voor dezen Napoleon van ons Parlement? Gaf hy geen drie lapjes van duizend, vry van Lehmanniaansche of Westmeijeriaausche smetten, aan den Duymaerschen officieren- bond cadeau om dominee Warners de Jantjes te doen bekeeren tot het coalitie-christen dom Werd admiraal van den Bosch niet opgeofferd aan den nieuwen vlootcomman- dant Warners En de ziel van de nieuwere marine-politiek tot fabriceering van een coalitie-vloot is de vroede, de wijze uit ons Parlement, de heer Duymaer van Twist. Liet hij niet als een rooverhoofdman uit de Calabrische bergen, minister Cool duikelen, omdat hij niet danste naar de pypen van den heldhaftigen kapi tein Zeg dan, o, lezer, of er geen vroede mannen zitten in ons ParlementEn dan 1 dr. Kuyper. Is er een, die als schrijver van Driestarren in de onvolprezen Standaard zoo handig weet weg te kruipen achter den minister Kuyper als de chef der anti's? Is er één; die zoo wijs en vroed, net doet of er nooit een Mathilda, een baron Lehmann, een baron van Heeckeren enz. enz. bestond Is er een, zoo vroed, dat by duizenden voor een piezeltje lint, tooverde in de antirevo lutionaire partijkas. O, zeker, wijs en vroed zijn de mannen van ons Parlement. En niet minder in onzen Gemeenteraad. Alle rapporten van autoriteiten vertellen, dat de Stadsschouwburg uiterst gevaarlijk is. De commandant van de brandweer acht het een schande, als 't gebouw nog een dag langer als schouwburg wordt gebruikt. B. en W. worden overtuigd van bet gevaar. Mei 1911 eindigen de contracten. Dan zal bet gevaarlijke gebouw worden gesloten. Zoo besloten de vroede mannen van onzen Raad. Ai, ziet, daar is Maandag plotselin; het brandgevaar geweken. Vroeder nog dan vroed hebben de vroede mannen een rimpel getrokken in hun altijd over de gemeentebelangen-peinzend aan schijn, diep nagedacht over de brandgevaar lijkheid van den ouden schouwburg, waariD ze, (althans de autonome helft der vroede vroedschap) als baardelooze jongelingen reeds het gif van het zondiglijk tooneelspel hebben gedronken. Gedacht hebben ze, diep nagedacht Geen knoopen geteld, heusch niet. Niet het spelletje gespeeld van ja, neen, ja, neen, ja.... Neen, na nachten, in slapeloosheid doorpeinsd over de gemeente belangen, na dagen doorzwoegd in moeizame studie over de brandgevaarlijkheid van onze stadskomedie, hebben ze in vroed beleid verklaard, dat het uitgaand publiek tot Mei vervullen, maakt mij het sterven lichter. Te laat moest ik vernemen, dat 't een on waarheid was, die uw vader mij schreef, dat gy gelukkig leeft aan de zyde van een ander. Men heeft zich zwaar aan ons bei den bezondigd, arm kind Ik heb een zoon, Rika, ik heb hem zielslief. Zoolang ik leef is hy verzorgd, maar dan Ik wil niets ten nadeele zijner moeder zeggen, maar dat ééne smeek ik Neem hot kind tot u I Geef hem liefde I Toen ik, lange jaren geleden, dien brief kreeg van uw vader, was het mij, alsof de zon op helderen dag verzoDk. Ik kan nu zelfs nog niet beschrijven, h06diep rampzalig ik mij voelde. Myn wilskracht was gebroken, arbeid en studie waren my onmogelijk. Ik verdiende niets meer, zat alty'd in de kroeg en raakte daardoor natuurlijk in ODmin met de families, waar ik vroeger een gaarne geziene gast was. Ik stond aan den rand van een afgrond. Myn hospita ver klaarde my op zekeren dag, dat zy mij de deur zou uitzetten, als ik niet onmid dellijk de achterstallige huur betaalde ik lachte haar in T gezicht uit en toonde haar mijn leege beurs. Zy begon te schet teren, te kijven en te dreigen, terwijl haar dochter zwijgend dit tooneel aan staarde. Toen de moeder eindelijk heen ging, sleepte zy haar dochter mee en builen 1912 de gelegenheid krijgt elk oogen blik de kans te loopen levend gebraden te worden. Wie zal dat besluit niet toejuichen Is het niet goed gezien, is het geen heroïke daad, nauw vier weken geleden nadrukkelijk uit te spreken dat de schouwburg uiterst ge vaarlijk is en ten spoedigste gesloten dient te worden en thans het publiek kond te doen, dat we best tot 1912 met de sluiting kunnen wachten Er zitten vroede mannen in onzen Raad. Hoe schitterend getuigt daarvan de schouwburgkwestie, zooals ze sinds jaren is behandeld door onze vroed schap 'k Lees daar juist, dat de marine-begroo ting vaD minister Wentholt is aangenomen. Dat is nou wel de vroedste man van het heele kabinet. In een paar jaar tyds is hy van liberaal ft is me er één geweest van den kouden grond, zou 't volk zeggen) be keerd tot zuiverder nog in de leer dan dr. Kuyper. Heelemaal natuurlijk niet, omdat hij dan lekkertjes minister met f 10.000 traktement kon blyven. Zulke laag by de grondsche motieven van aardschslyk gel den by zoo'n vroeden man heelemaal niet. Hy is louter minister gebleven, omdat hy zoo'n medelijden had met onze Jantjes, die nog alty'd zonder een dominee Warners zaten. En nu ze dien opperbesten man heb ben, blijkt het toch maar weer, hoe ver dorven het menschelyk hart is. Als dominee Warners preekt, gebeurt het, dat er maar zes Jantjes naar zijn zielvol woord komen luisteren Wat zyn de menschen toch tegen zich zelf. Daar geeft me nou dominee (pardon Exellentie) Wentholt een paar dui zend gulden uit de schatkist om onze Jantjes de zuiver orthodoxe leer, zooals ze wordt uitgelegd door dr. Kuyper en de coalitie te laten onderwijzen door Excellen tie (och neen dominee) Warners en dan laten die snoodaards dien besten dominee voor leege banken preeken. Ja, wel mocht dr. Kuyper sprekeD van paganistische fac toren ('k bedoelde marinekwestie en niet den lintjeshandel). Voor de kleine Kuyperblaadjes zyn alle betogen tegen dr. Kuyper eigenlijk paganis tische factoren, 'k Las van de week zoo'n feestnummer, de Elburgsche courant, een wonderlijk loftuiting op dr. Kuyper. Zio,i iep dat brave blad triomfeerend, toen dr. Kuyper sprak, waren de tribunes overvol en toen Borgesius sprak, waren er maar zes men schen. Daaruit, nietwaar lezer, blijkt dan hoe gezien dr. Kuyper is. Wat moet Kakadorus op de markt dan toch wel groot zyn, want die trekt nog meer publiek Informeer eens, brave Elburger, by Katholieken en Christe- lyk-Historisohen, hoe men daar, speciaal na mr. Patyn's vernietigende rede endr. Kuy- per's lafhartig stilzwijgen, denkt over de opvatting van waarheidsliefde, politieke eerlijkheid, staatsmanskunst enz., die dr. Kuyper huldigt. Misschien dat de Elburgsche juichkreet dan wel wordt omgezet in 'n politieken grafzang! Maar om tot de Kamer terug te keeren. Als ditmaal mijn brief de Eilanden tot sieraad zal strekken, zullen de begrootingen afge handeld zyn. 't Wordt hoog tijd ook. Einde- looze vergaderingen dooven noodwendig de belangstelling zoowel van publiek als van Kamerleden. Het meest verheugd zullen wel de ongelukkige verslaggevers zijn, die al die tientallen redevoeringen mochten „verslaan". Hun komt de vacantie wel in de eerste plaats toi I Plaatselijk Nieuws. AilDDELIIAItNIS- Re Directeur van het Postkantoor te Middelharnis brengt ter al- gemeene kennis, dat zy, die hunne Nieuw- jaarwenschen op 1 Januari wenschen besteld te zien, daarvan behooren te doen blijken door hunne brieven of kaarten te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheel adreszijde en die stukken reeds op 27, 28 en 29 December ter post te bezorgen. Op Nieuwjaarsdag zal het kantoor open zijn van 8—9 en 1 3. IJsclub Middelharnis Sommelsdyk. Woensdag 21 December hield bovenge noemde Vereeniging eene Algemeene Ver gadering in de zaal van den heer Bennemeer. Nadat de Voorzitter deze vergadering onder een woord van welkom had geopend, werd door den secretaris voorlezing gedaan van de Notulen der vorige vergadering, welke door de vergadering nadat ook het jaarverslag was voorgelezen werden goed gekeurd en gearresteerd. Hierna volgde Rekening en Verantwoor ding van den penningmeester welke na door deze te zijn uitgebracht door de commissie begon toen een nieuw gekijf tusschen beide vrouwen, terwijl ik nog mijn kamer door zocht, of er nog iets was wat ik naar de bank vaD leening zou kunnen brengen, waar ik al zooveel bad heengedragen. O Rika, het valt tny zwaar, u dit alles te schrijven, maar gij hebt het recht te we ten, hoe ik aan een vrouw kwam. - Op den avond van dienzelfden dag werd er zacht op myn deur geklopt. Het was Julia, de dochter van mijn hospita. U behoeft niet heen te gaan, signor," fluisterde zy. „Behoud uw studio, moeder zal u geen kwaad woord meer toevoegen." - „Hoe komt dat ?J vroeg ik onver schillig, want of ik heenging of bleef was mij om 't even. - Zy aarzelde en zag my door de sche mering aan met tranen in haar donkere oogen. Zy was een klein, aardig schepseltje met een goedig gezicht. „Hoe komt het, Julia?'' herhaalde ik, een beetje vriendelijker. „Ik heb moeder betaald Ik had wat opgespaard Zij mag't niet weten, anders g zy my Het kwam er hortend en stootend uit als schaamde zy zich. „Dat neem ik niet aan, Julia!" zeide ik kortaf. „Je bent, een braaf meisje maar het is onmogelijk. Ga nu en roep je moeder 1" - Toen viel zy mij te voet en begon tot nazien dezer Rekening accoord werd bevonden, waarna den Penningmeester werd gedechargeerd voor zijn richtig beheer. Het batig slot wees aan f 150,08. Tot bestuurs lid werd gekozen den heer J. v. d. Velde welke deze functie aanvaarde. Nu moest voorzien worden in de vacature van Pen ningmeester, daar den heer D. Slis P.Lz. van deze functie wensebte ontheven te worden. Nadat in diens plaats den heer J. Viuk tot Penningmeeeter was gekozen en deze zijn benoeming had aanvaard werd op voorstel van het Bestuur door de Ver gadering den heer D. Slis PLz. tot eerelid der IJsclub benoemd. De voorzitter daarna het woord nemende, meeDde namens Ver gadering en Bestuur tot de vertrekkende Penningmeester een woord van afscheid te moeten richtenis het zoo sprak hy in het algemeen voor een Vereeniging en Be stuur een verlies een actief mede bestuurslid te moeten missen, inzonderheid vale het mij zwaar van den heer Slis afscheid te moeten nemen. Meer dan 15 lange jaren, was de heer Slis Penningmeester der IJsclub en hoe hij zijne zaken in orde had bewezen zyne correcte gevoerde administratie's, hy stelde dan ook namens zyne mede Bestuurs leden voor, den heer Slis een gecaliogra- pheerde Eere-lidmaatschapskaart aan te bieden, waartoe by acclamatie werd besloteD. Na den heer Slis bedankt te hebben voor alles wat hy in die jaren voor de IJsclub is geweest en heeft gedaaD, werd hy dooi den Voorzitter met zyn benoeming geluk gewenscht en als eere lid geinstaleerd. De heer Slis bedankte Bestuur en Vergadering voor de hem betoonde hulde. Nadat in de rondvraag nog eenige punten in het belang der IJssport waren behandeld werden een paar schaatsen verloot, die den heer G. Bennemeer ten deel vielen, waarna de ver gadering ongeveer 10 uur door de Voorzitter werd gesloten. Bet Bestuur. Naar men verneemt, hoopt de gym- iiastiek-vereeniging Sparta", gevestigd Mid delharnis— Sommelsdyk, in de eerste helft van de maand Januari a.s., in de concert zaal van den heer Meijer alhier, een uit voering te geven. In een gezin alhier doet zich de be smettelijke ziekte Diphteritus voor. Door den heer L. Buurveld zyn twee panden aan den Westdyk onderhands aan gekocht, met het doel om er één gebouw van te maken. Op Dinsdag 27 December zal door de schippersvereniging Schuttevaer, afdeeling Middelharnis Sommelsdyk, in het Hotel Spee te Sommelsdyk een vergadering wor den gehouden. In het jaar 1910 zyn ten kantore van den Ryksontvanger alhier 498 uitbetalingen, bestaande in pensioenen, mandaten enz. gedaan voor den Rijksbetaalmeester te Rotterdam. SUMilKLSIMJK. Woensdag jl. werd in het huis van Wylen den heer L. Korteweg te Middelharnis een nieuw ontsmettingstoestel by wyze van proef, door de heeren Jb. Knops en K. van der Sluis in werking ge steld. Verrassend was de uitwerking. Een drietal levende muizen voorzien van vol doend voedsel in een blikken doos met luchtgaatjes, in die woning achter gelaten, lagen den volgenden dag bij het openeD der woning dood. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer A. Breeman en tot diaken de heeren J. A. Slis en M. v. d. Stad. De volgende brief werd heden ontvan gen van den Heer Directeur-Generaal der posteryen en telegrafie: Gezien het aan den Minister van Water staat gerichte adres van J. van Schouwen c.s. te Sommelsdyk, dd. 4 November 1! houdende verzoek om spoedige openstelling van het hulptelegraaf en telefoonkantoor en instelling van eene vroege ochtendbe stelling aldaar; Overwegende dat, ingevolge het Konink lijk besluit van 6 Juni 1900, No. 101, de regeling en afdoening van vorenbedoelde aangelegenheden behoort tot de bevoegd heden van den Directeur-Generaal der pos teryen en telegrafie Mede gezien het rapport van den Inspec teur der posterijen en telegrafie te 's Gra- venhage dd. 6 December 1910, No. 14712/ 15161 Geeft aan de adressanten te kennen, dat het hulptelegraaf- en hulptelefoonkan toor te Sommelsdyk een dezer weken zal worden opengesteld; bitter en hartstochtelijk te schreien, waarbij haar enkele woorden over de lippen kwa men ik mocht niet heengaan, haar ver laten, zonder my kon zy niet leven. Zy had my lief. Zij moest het bekennen, zy kon 't niet langer opkroppen. En als ik töch ging, dan zou zy mij naloopen en geen geluid geven, al zou ik haar schelden en vertrappen Toen hief ik haar op en trok haar aan myn hart. Gy had my im mers verlaten die vrouw uit het volk stond hooger dan de vrouw, die my de hooggeroemde Duitsche vrouw had toege- d. - Na korten tyd was zy mijn vrouw en zat als te voren aan haar borduurraam, terwyl myn schoonmoeder voor voorname families de wasch bezorgde en ik moreel genoodzaakt was bij te dragen tot het on derhoud van het gezin. - De ellende bleef niet uit. Na de ge boorte van myn zoon kwam er nog 'n lichtstraaltje, maar toen Ik heb my dap per geweerd tegen onkunde en onbeschaafd heid zoodra het verstand van den knaap zich begon te ontwikkelen, hem naar myn atelier genomen en voortdurend onder myn toezicht gehouden, ik heb gewerkt tot de ziekte my palet en penseel uit de hand rukte en ik niet meer beletten kon, dat myn lieveling de muffe ziekenkamer ont vluchtte om op straat te spelen met jon- dat het aantal bestellingen te Sommels dyk in overeenstemming is met den omvang \a?i- P°stverkeer aldaar en voor de in stelling van eene vierde bestelling geen vol doende termen aanwezig zyn dat mitsdien de instelling van eene be stelling nd de aankomst van de eerste tram uit Middel harnis zou moeten gepaard gaan met de opheffing van een der thans be staande bestellingen, doch dat de invoering van eene dergelijke regeling, waarvan eene mindere gunstige verdeeling van de bestel lingen over den dag het gevolg zou zyn, in het algemeen belang niet wenachelijk wordt geacht, te minder, waar de gelegen heid bestaat, om kosteloos de met de ge noemde tram aangebrachte poststukken af te halen van het postkantoor. 's Gravenhage, 22 December 1910. Voor den Directeuv Generaal De Administrateur get. DE BLOEME. DIltKSLAiM). Donderdagavond omstreeks half vyf zou A. Buth DJz. zyn laatste vracht steenen van de kaai rijden naar„de Hooge Weg". Doordat een paar losse ladders, die er op lagen vooruit begonnen te schuiven, raakten de paarden op hol en A. Buth zakte tot op het lemoen van den wagen, zoo ging het in vliegende vaart de Winter- straat door. Gelukkig dat er dien avond geen handwerksschool was, anders hadden hier bepaald dooden gevallen. Bij A. van Es werden de paarden tot staan gebracht, door dat ze tegen een boom aanreden A. Buth kwam er wonder boven wonder goed af, alleen de wagen was erg beschadigd. GOEDEMEEDE- In het bericht voorkomende in Vooruit van 21 Dec. j.l. werd vermeld dat de beer Deijs leeraar aan db ambachts school te Middelharnis Donderdag 29 Dec. een lezing zal houden, iD plaats van half acht vangt de lezing 6 uur aan. Woensdagavond zal in de zaal van den Heer Kaashoek optreden de Heer en Mevrouw Lommers uit Breda. De Wed. Hollaar had het ongeluk door te vallen een barer beenen te brekjn. OUDDUltP- Donderdag 29 December hoopt de zangvereeniging onder leiding van den Heer M. Boelaars een uitvoering te geven ter herdenking van het 25-jarig bestaan. Woensdag 22 Dec. vergaderde de Zuid- Hollandsche Vereenig. Het Groene Kruis en werden herbenoemd de aftredende be stuursleden de Heeren A. J. van Vessein K. G. Crucq en Ps. Boelaara. Begrooting van de kas een batig saldo van f 87,45. NIEUWE TONGE- Door de Rijkspolitie van Oude Tonge is procesverbaal opgemaakt tegen A. H. alhier, wegoDsjachtovertreding gepleegd op Zaterdag 5 November jl. De Rechtbank te Rotterdam veroor deelde Dinsdag jl. C. T. alhier, tot 14 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van een Rijksveldwachter te Oude Tonge. Do 2de Januari a. s. des namiddags ten '2 ure, zal door het Algemeen Armbe stuur aan hunne bedeelden in het Gemeen tehuis een nieuwjaarsgift worden uitgereikt. Door de Rijkspolitie van Herkingen is procesverbaal opgemaakt tegen de gebroe ders I. G. en G. deG.te Herkingen, wegens diefstal van drie peemandbn op de kaai te Battenoord. Door Zyne Excellentie den heer Mi nister van Justitie is ingetrokken de aan stelling van onbezoldigd Ryksveldwachter van J. C. Dekker. Binnenland. gens van het gepeupel. Myn vrouw werkte met verdubbelden ijver, da wieg van ons tweede kiüd stond naast haar, maar ieder woord, dat zy tot my richtte waseenspel- deprik, een aanklacht tegen den man, aan wien zij zich had gehecht, tot haar ongeluk. En toen vernam ik, dat gij mij trouw gebleven, dat de brief uws vaders onwaar heid bevatte Dat was wel het ergste, maar toch was de ervaring heerlyk dauk Frederika I Geef het kind uw edel ge moed, uw fijn gevoelig hart Vaarwel en vergeef my.— Nog lang zat Rika met den brief in handen. Zy strekte de hand uit naar de portretten harer ouders. „Hadt gij beiden dan het recht om ook hem zoo in het ongeluk te storten?" TWEEDE HOOFDSTUK. De lang verwachte dag naderde. De voor bereidselen tot de ontvangst hadden Rika veel stille vreugde verschaft, die echter wel eenigszins vergald werden door de hatelijke opmerkingen harer zuster. Een merkwaardige v teniersbehuizing van Wolde (Oldambt), st i schoon deze door e lager gelegen vijver water voortdurend. ontboden om met e« de afvoerbuis te open toe waren vruchteloc niets anders opzat, d graven. Toen bleek c van den vijver tot aar van ongeveer 6 me met... kikvorschen. de dieren uit de buiz rioleering bevatte w* De m gestikt. Ij Strooperjj. 3 „Al zoo vroeg op de schele Dirk'', eei Btroopers, op een her ling. Hy kwam dwa pelhout den weg op,! wat stijf, wat het ge wel ver borgen, uit t^jH schietgeweer, en hy van mijn sigaren te j „Is er nog al wil informeerde ik belan .Och!" zei Dirk sc wel wezen, als d'r n pers wazzen!" „Hier wordt toch de ik. ,H „Nou! je mot rel kan drie keer gestroi Dirk wijsgeerig. I „Hoezoo?" I I „WelEerst schiet da's één keer gestroot af, dan is ie twee k< neemt Je de stroop bout van onderen t in, dan is de haas meneer 1 Goeien mcjH M Dirk, en heel z'yn lollige slimheid. I Een onwillig betale. M dezer dagen het volgi L Een uit de gevat- werd dagen lang op verpleegd en daarna v plaats zyner ouders, tv Het gein een tebestu echter die kosten, f2® Men had hier niet te I zwerver, uit eigen, ui gekomen, doch met H Rijk ziek op straat s Rijk de zorg voor zt gemeente overlaten, jj waar huizen van be sen zijn, in een slechj i| andere gemeenten. I ning wel degelijk t komen, meende men departement van Jui bedrage van f 26.70 De declaratie kwa terug, met een begelei werd gezegd, dat „ai ontslag uit de gevan den tot de gevangenis niet ten laste van Justitie mogen word M. a. w. het Rijk genisdeuren achter z dichtgevallen, de ha heeft niets meer me gemeenten mogen ei Waarschijnlijk zal nenkort nog eeninte Kinderen-berooveri kinderen-beroovers weer aan bet werk, ze de kleinen er in der ouders aan de De Kerkelijke belasting. Door den kanton rechter te Zutfen is een belangrijke beslis sing genomen inzake de kerkelijke belastng. Iemand bad bezwaar gemaakt, die te be talen, zeggende: „Ik ben geen lidmaat, ik ben allee' gedoopt: dal bindt my niet." De kantonrechter nu heeft in afwijking van elders genomen beslissingen, uitge maakt, dat de doop alleen iemand niet tot lidmaat maakt. Een haan als brandstichter! Toen Woensdagmorgen de landbouwer Loman te Rysoord bezig was met het van gen van een haan, vloog het dier de bran dende lamp om, zoodat de schuur met het daarin aanwezige, niet verzekerde hooi oogenblikkelyk in brand stond. Hoewel de brandweer dadelijk aanrukre, verbrandde de schuur met inhoud geheel. (Wordt vervolgd.) Ze vragen aan n voor hen te doen; cl centen, 'n dubbeltje. AIb bet terugkomt „Maar doe 't in je En dan haalt 't en weg zyn de dfl 't kind zegt geen be „Wacht, hier heb 't dan. „Doe daarin dat jy bij je hebt." En op die manier roover dan óók, wat den. Men zij op zyn hc Een vergissing.Qnl teur van politie uicl hoofdsteden in unifc aan Breda en ontrc nant, die hem belee:j in een café wattegi stond wel eerst vreer toch de uitnoodiging Maar de verbazin was groot, toen hij ui dat de officier hem lega had aangezien zijn beleefdheid wi laatste bleek ten vo delen van den officii keiijke positie van z betaalde en vertrok,- het verschil in unifj gisch officier en een te gaan bestudeoren Een reis van 34 j: Als curiositeit me kaart, 26 Maart 18' jl. op baar plaats kwam by den heer Moordrecht. Vreeselyke inbrek In het dorp Beug* alleen in een woni huisgenooten. Een den zij uit hun eers geraas in de keuke luisteren zy tce en ja iemand op kousen angst kruipen zij kamer weg en durv Na eenigen tyd üoo.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2