andel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZDID-B0L1ANDSCKI IN IIEÜWSGHE EILANDEN. ELSDIJK. i Afbraak!!! en, zeldzaam sche Boek- en IR SCHENK, ndewijn „Speciaal". 1 Jz. Strijen. 3 KOOP ranss, Rotterdam. Middelharnis. Nieuwjaar s- wenschen. >ende Goederen, enz. Juffertje Onnut. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 5 Zaterdag 24 December 1910 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ;rtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. feent voor Flakkee, den heer ifdkantoor voor Nederland s Afbraak van bet Heerenhuis, Uoutlaan en Zalmstraat, Rot» inde in: 100.000 Waalsteen, aats Schuif- en Deurkozijnen, igs, Planken en zware Platen, hoorsteenmantels, marmeren u Tegels en Platen enz. enz. i bevragen aan bovengenoemd 3-3 Oosterwijk, 10, Noordsingel W.Z. of aan Ridderstraat 22 aan hetWeena- Electr. Spoor te Rotterdam. Strubes-Zaaihaver. ï- en Rijnsburger bn.Groenkraag- iod Beetenzaad. I Both Zonen, lo.NNAY. ten f 1,20 2,90 n FEESTDAGEN. DONKER WEER en PT GRATIS. 1 zing willen vinden by kaal de het ook zijn moge zooals is en weelderige haargroei adres nsstraat 27, Rotterdam. 3lden uit Uwe onmiddellijke e Hoogste onderscheiding. Wf Evenals vorige jaren worden wederom Nieuw- jaarswenschen geplaatst tegen f 0,25 per adver tentie van 5 regels, iedere regel meer 5 cents. Buiteiilandscli Overzicht. De groote verkiezingsstrijd, die eenig is in de geschiedboeken van Engeland is thans geëindigd. Het is onbegrijpelijk, dat de conservatieven in de rechtspraak dei- stembus nog geen overwinning der regeering willen zien. Immers, het volk heeft de recht spraak, die het by de Januariverkiezing deed, thans volkomen en nadrukkelijk be vestigd. De regeering komt met dezelfde sterke meerderheid uit de bus, als waar over ze in Januari te beschikken kreeg. Het is al te onnoozel dat de conservatieven thans verklaaren, dat ze den voor hen ongunstigen afloop hebben voorzien. De conservatieve partij toch is de laatste dagen vóór den stembusstrijd wel degelijk van schoone en grootsche verwachtingen vervuld geweest en de liberalen gevoelden zich slecht op hun gemak, toen Balfour plotseling het referendum met zooveel ent housiasme den kiezers aanbood. Het resul taat daarvan is echter geweest, zooals Punch het in een aardige prent karakte ristiek teekendeBalfour in korten broek en een grooten veer op zijn herdershoedje blaast op een langen alpenhoorn. Maar de koeien keeren haar koppen niet ommet duidelijken spijt moet de Zwitsersche knaap het erkennen, dat hy de Iokraelodie nog niet voldoende geoefend heeft Een andere bewering van de Tories is, dat de regeering, steunend op Ieren en arbeiderspartij, nog altijd geen mandaat heeft om haar politiek door te drijven. Een meerderheid van 120 tot 130 zou, volgens hen, doodeenvoudig niet gelden, daar zij voor twee derden uit Ieren bestaat. Deze boweering is, waar de Ieren parlementair volkomen gelijkgerechtigd zyn met alle andere Engelschen, natuurlijk dwaasheid en alleen te beschouwen als de laatste onwillige tegenspartelingen van een over wonnen vyand, die niet wil erkennen, dat hij de nederlaag heeft geleden en vreest, dat deze, als Shylock, „zyn volle pond vleesch" zal nemen. pipi Iiiiiii ihdidiiiiüii a Toen zijn vader stierf, kwam de kleine Frederik geheel bij haar in huis, met zyn 1 moeder, die Rika's aanbod, de benedenwo r ning te betrekken, gretig aannam, omdat zy, naar zy beweerde, in kommervolle om standigheden was achtergelaten, waarvan echter geen zier waar was Nu, Rika hielp immers. Zoo werd zy tot „erftante" ver heven. De beide zusters verstonden elkaar zoo goed, als Mina's twistziek karakter het toeliet. De weduwe hield haar kletsvisites beneden, Rika bleef op haar bovenkamertje alleen met haar herinneringenen haar piano. Soms was de* jongen bij haar en maakte zijn schoolwerk of speelde op zyn kleine I viool. Zoo was het allengs kalm geworden in haar gemoed. Nooit had zy meer iets van hem gehoord, nooit tot heden toe. Nu was er tyding van hem, maar welk een tijding! Zy stond eensklaps op, ontstak licht, haalde mantel en hoed en verliet met den 9 brief in de hand het vertrek. Beneden zeide ?-Ü tegen de meid, dat die een lantaarn moest opsteken en met haar mede moest Doch ook al schakelt men de Ieren uit dan blijft nog altijd het feit, dat liberalen en Arbeidersparty ruim 200,000 stemmen méér hebben uitgebracht dan de unionisten; ook dan nog blijft er voor de regeering aangezien natuurlijk in dit geval ook do Iersche unionisten uitgeschakeld dienen te worden een meerderheid van ruim 60 stemmen over, voor twee derde deel die van Arbeiders-afgevaardigden. En ook dezen als de Ieren, tot Engeische burgers van den tweeden rang te verlangen daar hebben zich de unionisten tot nu niet aan gewaagd. Minister Lloyd George noemde het dan ook in een zijner redevoering (te Oost- Ham) terecht belachelijk, te beweren dat de meerderheid der regeering niet groot genoeg is om haar politiek door te zetten. Die meerderheid was toen (Donderdag) reeds grooter dan die, welke de graanrechten afschafte en Zaterdag zoo zeide hy zou zjj stellig dubbel zoo groot wezen als de meerderheid, die Disraeli zes jaar aan het bewind heeft gehouden 1 Men moet zich nu echter afvragen, of de verder den doorslag gevende factoren, ten slotte de koning, dit standpunt even eens kunnen innemen. Wil men den Ieren als „staatsvyandelijk" in dit beslissend moment werkelijk het gelijke recht weigeren; dan breekt ongetwijfeld voor de revolu tionaire party onder hen, die sedert twee decenniën voortdurend aan invloed heeft ingeboet, een nieuw tijdperk van bloei aan. Een dergelijke beleediging van het Iersche volk zou ongetwijfeld zeer ernstige gevolgen na zich slepen. Daarom is het, alles in aanmerking ge nomen, misschien voor de liberalen in dezen toestand zelfs een voordeel, dat de Tories nu het conflict geheel op de Iersche kwetsie schuiveD. De conservatieve tactiek wordt sedert jaar en dag meer door heftige impul sies dan door koele overwegingen beheerscht en de lieden die, onbeteugeld door de party leiding, thans het staatsgevaarlijke van Home-Rule naar voren brengeD, meenen daarmede een onverwinlyke kaart uit te spelen. Maar de koning, op wien het wegens den pairshub nu toch veel aankomt, staat in de Iersche vraag veel minder -aan de zyde der Tory-ultras, dan zij wel denken. Wanneer het alleen ging om het Veto van het Hoogerhuis, dan zou hij misschien wie weet I willen helpen de liberalen tegen te houden, tot de strooming in het land conservatief wordt. Maar de kroon, en den regeerenden Koning persoonlijk, zal het heel weinig pieizier doen, wanneer Ier land in een scherpe oppositie tegen het ryk en de monarchie geraakt. George V toch voelt zich meer dan één zyner voorgangers als het opperhoofd, zoo men wil als keizer, van alle landen des rijks. Hij is minder uitsluitend Engelsch koning. De hooge personages willen naar Dublin komen, door volksgejubel ontvangen. De koning laat zyn oudste zoon, wat nog geen zyner voorvaders gedaan heeft, in Canarvon als werkelijk vorst van Wales inhuldigen. gaan. Toen klopte zy by haar zuster aan. „Hemel, wat zie je eruit I" riep deze uit, ontsteld door het bleeke gezicht harer zus ter „Wat is er gebeurd? Zeg het dan toch 1" Ik heb bericht van de naam wilde haar niet over de bleeke lippen. „Uit Italié!" Goi beware my! Hij zal toch niet te rugkomen, hoop ik I Of ga jij naar hem toe Hy wil je misschien nog hebben Mis schien kan hij nu een vrouw onderhouden. Hy is dood! Mina ontstelde onwillekeurig bij dien smartkreet. Zy wilde iets zeggen,maar haar zuster stond reeds in de gang. Door storm en sneeuw liep Rika langs de donkere straten. Voor een huis met een hoogen gevel bleef zy staan. Is de dokter thuis? Op het bevestigend antwoord van den huisknecht trad zy binnen. Een kamerdeur werd geopend en een vriendelijk vrouwen gezicht keek lachend de bezoekster aan. Kom binnen, Rika lief. Myn man was één en al blijheid, toen by je stem hoorde. Mooi, nu hoed en mantel afdoen Je drinkt natuurlijk een glaasje wijn. Ik ga even 'n Üesch halen, mannetje Spreek jelui voor elkaar maar al je gehei men uit; ik ben niet jaloersch! Hy wil in persoon naar Zuid Afrika gaan. Voor hem zijn dit zeer levende en werkelijke zaken. Evenals de keizer van Oostenrijk van lieverlede landsheer van al zyn bijzondere gebieden wordt, hoewel het staatsrecht daarvan niet altijd afweet, zoo wordt de koning van Engeland steeds meer tot vorst in elk zyner rijkeD. Daarom zal hem het besluit niet zoo licht vallen om zich ter wille van de Tories van Ier land te vervreemden. Hoe nu de verdere gang van zaken zal zijn, is nog niet in alle opzichten met vol komen zekerheid uit te maken. Na van de vemoeienissen, die een verkiezingstijd met zich mede brengt, uitgerust te zyn,( zullen de ministers in Januari weder voor het eerst vergaderen en den 31sten van die maand komt het nieuwe parlement byeeu. Maandag 6 Februari zullen de koning en de koningin de zitting openen, waarby George V zyn eerste troonrede voorlezen zal. Het parlement zal zich dan in de eerste plaats bezighouden met de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede, en eerst daarna volgt het indienen en op nieuw behandelen van de veto-wetten, die vermoedelijk tegen Pascheu het Hoogerhuis bereiken zullen. Of dan echter het Hoogerhuis, zooals het heeft gedaan met de begrooting van Lloyd George, nadat de natie bij de alge- meene verkiezingen van Januari van dit jaar er haar goedkeuring aan had gehecht, voor den eisch yan het volk zal buigen, dan wel het wetsontwerp waarin de veto resoluties zijn belichaamd, opnieuw afwijst, zal moeten worden afgewacht. Een benoeming van 500 liberale peers door den Koning, die in het laatste geval noodig zou zijn om de regeeringspartij het doorzetten harer plannen mogelijk te maken, is zeer zeker geen geringe zaak. Uit de wijze, waarop verschillende liberale bladen zich hierover uitlaten, blijkt duidelijk, dat ook bi) de liberale partijleideis zekere hui vering bestaat om tot deze ultimo ratio de toevlucht te nemen. De nieuwigheid van het benoemen van een zóó groot aantal peers ineens, uitsluitend voor een politiek doeleinde, zal, zoo-vreest men, onder het aan zyn aloude instellingen zoo gehechte en in dit opzicht althans in zijn geheel conserva tieve Engeische volk, een strooming ten gunste der unionisten verwekken. Van liberale zijde hoopt men daarom, dat, als reeds vroeger is gebeurd, een dreigement met den pairshub reeds voldoende zal blij ken om de Lords het weerspannige hoofd te doen buigen. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken zal, naar de Matin aankondigde, by het aanstaande debat in de Kamer over de begrooting van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken een overzicht geven van den tegenwoordigen stand der buitenland- sche betrekkingen van Frankrijk, in het byzonder om de meening te niet te doen, die na de laatste redevoering van den Duit- Wat 'n klappermolen 1" lachte een flinke veertiger, in wien meu onmid dellijk deu dokter herkende. Hij liet zijn bezoekster plaats nemen „Je ziet er bleek uit, Juffrouw Rika U moet wat meer beweging nemen ga toch wat meer wandelen 1" Ik kom hier niet wegens mijn gezond heid, waarde dokter, maar om een raad te vragen Ik heb uw tusschenkomst noodig bij uw broer te Florence Ik zou hem willen vragen of hijj voor myn kosten na tuurlijk, naar Rome wil gaan om daar een vrouw op te zoeken, een jongen by haar af te halen en dien over cie Alpen te bren gen tot Bazel, waar ik hem in ontvangst kan nemen. Dat klinkt als 'n roman 1 Het is toch heel eenvoudig I" sprak zij met 'n weemoedig lachje. „De bedoelde jongen is de zoon van een vriend uit mijn jeugd, die onlangs overleden is. In een brief, dien hij kort voor zijn overlijden geschreven heeft, smeekt hij my zijn zoon als kind te willen aannemen en naar Duilschland te halen. Hoe heet die jougen Frederik Adami klonk het aarzelend gegeven antwoord. Ha zoo Ik ken dien naam ik heb zelf eens „daaronder geleden." wilde by zeggen, maar hy hield dat woord terug schen Rijkskanselier in sommige Parysche bladen uitgesproken is, nl. dat de Russisch- Fransche alliantie door de ontmoeting van Tsaar en Keizer te Potsdam en de uitkom sten daarvan een bedenkelijke stoot heeft In denzelfden zin luidt de verklaring, die de Russische Minister van buitenland- sche zaken, Sasanof, den Petersburgschen correspondent van de Matin heeft ge machtigd te publiceeren, nl. dat Rusland geen reden heeft of voorwendsel zoekt om zyn verbond met Frankrijk en zijn hartelijke entente met Engeland te verbreken- Uit dit alles schijnt wel te blyken. dat de bladen, die een verzwakking der Triple- Entente en bovenal van de Fransch- Russische alliantie meenden waar te nemen, zicb in deze vergist hebben en datgene, wat zij wénschten of vreesden, voor wer kelijkheid hebben aangezien. Sommige bladen houden het er echter voor, dat, wanneer Pichon het parlement inlichtingen betreffende de buitenlandsche politiek van Frankryk geeft, hy zich toch misschien niet zoozeer laat leiden door den indruk, dien de rede van Bethmann Holl- weg heeft gewekt, als wel door het gevoel, dat in de Fransche Kamer, als ook in een groot deel van de politieke wereld reeds lang een tamelyk sterke ontevredenheid over de tegenwoordige buitenlandsche poli tiek der regeering bestaat. Deze ontevredenheid heeft verschillende oorzaken, waarvan de minste wel de vrees is, dat de Russisch-Fransche alliantie zon verbroken worden, en de voornaamste, de mislukking van de laatste onderhandelingen over de Turksche leening, by welke de Fransche minister van önanciön Cochery en de minister van buitenlansche zaken in den aanvang verschillende wegen in sloegen, in plaats van met elkaar tot overeenstemming te zijn gekomen alvorens tot een openbare onderhandelingen over te gaan. Cochery heeft het mislukken der Turksche leening met zijn ontslag uit het kabinet moeten boeten, maar in de parle mentaire kringen heeft het eerst recht het aantal ontevreden elementen en kritieken versterkt. De Duitsche Bondsraad heeft het wetsont werp voor Elzas-Lotharingen goedgekeurd. De stadhouder zal door den Keizer wor den benoemd, de benoeming moot echter gecontrasigneerd worden door den Rijks kanselier. Bondsraad en Rijksdag worden uitgeschakeld als factoren bij de wetgeving van het land. Het ontwerp bepaald dat er twee ka mers zullen zyn. De eerste bestaat uit achttien vertegenwoordigers, die zitting hebben krachtens hun ambt of gekozen zyn door hunne beroepsgenooten, terwijl een zelfde aantal door den Keizer wordt benoemd op voorstel van den Bondsraad. De Tweede Kamer zal gekozen worden bij algemeene, directe verkiezingen met gehei me stemming. en zag in stilte naar het regelmatige gelaat van haar, die hy eens bemind had en hem, terwille van dien vreemdeling, afgewezen had. Dus u zoudt dat kind willen aanne men Hoe oud is hy Dertien jaar, ongeveer zoo oud als Fritz Roetger. En zyt u wel doordrongen van de verantwoordelijkheid, die ge op uw schou ders laadt? Ten volle. Dan zal ik mijn broer schrijven. Ik ken hem genoeg om u by voorbaat te kun nen zeggen, dat hij uw verzoek zal inwil ligen. Te Bazel neemt u dien jongen over? Nu, ik denk dat m'n, broer, is hy eenmaal zbóver, wel erg na zyn geboorteplaats zal verlangen. Om die weer te zien, zal een kleine toelage van mijn kant hem in staat stellen. Dat was nog mooierU weet dokter, dat ik myn leven lang niet ons nest kier heb verlaten. Hier is het adres, S i g n o r a Adami, Piazza di Capucini, 16. De vrouw van den dokter kwam met flesschen en-glazen binnen, toen Rika reeds was opgestaan om huiswaarts te keeren. Neen, eerst een glas wijn I Ik ben niet voor niemendal in den kelder gekropen!" Zoo dwong zy Rika om nog even te gaan zitten. Kiesgerechtigd zyn burgers van het ryk ouder dan vyf en twintig jaren, die in de gemeente of het kiesdistrict drie jaren achtereen wonen, of zoo zy daar slechts een jaar gevestigd zijn, grondeigendom bezitten, of zelfstandig nering drijven, zich met land bouw bezig houden, een openbaar ambt be- kleeden, als advocaat gevestigd zijn of een betrekking hebben bij kerk of school. Kiesgerechtigden, ouder dan 35 jaren brengen twee stemmen uit, zy die ouder zijn dan 45 jaren, drie stemmen. Het aantal Het Duitsche Rijksdaglid Naumann geeft in een beschouwing over de redevoeringen van den rijkskanselier, die in de „Hilfe" is verschenen, de navolgende schildering van v. Bethman Holleweg's karakter en den politieken toestand in Duitschland In zijn Ik is geen droppel gewijde olie ook niet de minste ijdelheid. maar veel eenzaamheid uit plicht. Dat is iets echts en voornaams en verzekert hem de achting van alle betere menschen in alle partijen. Dit individualisme is echter een in den grond onpolitieke toestaDd, want politiek is nu eenmaal geen zuivel persoonlijk bedrijf, zooals bv. het dichten of componeeren of filosofeeren. In de politiek beslist niet het verstand op zichzelf, zooals dat in een enkel hoofd aanwezig is, maar het verstand voor zoover het als kwantiteit optreed, d.w.z. slechts denkbeelden, die door massa's gedragen worden, zyn in d6 politiek ten gebruike. De beste gedachte, die de enkeling heeft, ia in politieken zin rook, tot zy zich in een menigte materialiseert Hy spreekt niet als koorvoerder eener natie, maar als eenzame tot de velen, die rond hem woelen. Zoo gaat dus ieder zyn eigen weg, de keizer, de kanselier en op heel andere wyze ook de staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Deze laatste formuleert schrandere verklaringen, die de kanselier voorleest, zonder dat zij vleesch van zyn vleesch zyn. Deze drie zijn thans tezamen „de regeerirrg". een romanticus, een Kantianer en een practicus. En vóór hen zitten de heer v. Heydebrand en de heer v. Hertling en doen hun zaken, want zy hebben de meerderheid. Ondanks alle Bethmann-redevoeringen hebben wy een conservatief parlementair rigime, slechts zonder een parlementairen minister. WaDneer nl. de staatssecretarissen iets doorzetten willen, wenden zy zich tot de meerderheid, want van de enkele goed keuring van den rykskanselier kunnen zij niet leven. Officieel wordt het parlementarisme ge loochend, maar onder de hand wordt het uitgeoefend, omdat het de eeDig mogelijke regeeringsvorm is. Op deze wijze maakt de „partylooze" Ik-kanselier zich zelf tot een decoratie. Hy vertegenwoordigt een onpar tijdigheid, die niet bestaat. Het crimineel gerechtshof te Kopenhagen heeft Zaterdag, zooals reeds door een tele- Ziezoo," zeide de dokter, „laten wij nu eens drinken op het welslagen van uw voornemen." Wat is er dan aan de hand 1" vroeg zyn vrouw. Zij wil een kind aannemen. Mevrouw sloeg de handen ineen. „Och kom Het ia immers niet waar 1 Denk aan de verantwoordelijkheid. Ik nam nog veel liever 'n hondje of 'npaar kana ries." Stil, vrouwlief. Zy doet een goed werk Maar wat zegt uw zuster wel ervan Zy weet nog niets," antwoordde Rika verlegen. „Ik zal 't haar by myn thuiskomst vertellen." Nou, die zal 'n gezicht opzetten zeide mevrouw Kortun. „Bewaar me, ik zou den moed niet hebben het haar te zeggen Ja, ze is wel lastig," sprak Rika „Maar nu moet ik weg. Zy wacht my. Goeden avond I" Toen zy thuis kwam, ging Rika onmid dellijk in de woonkamer beneden. Mina zat een gebraden appeltje te eten en Frita bladerde in zyn postzegelalbum. Goed, dat u komt, tantetje. Dan kun nen wij boven samen wat gaan lezen. Zij legde haar blanke hand op zijn blonde krullen „Luister, Frits. Je krijgt een vrindje in huis, een jongen van jouw leef tijd. Vindt je dat niet prettig?"

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1