T ONZE EILANDEN van 17 DECEMBER 1910. 4200.- 4200.- Nihil. fan alsvoren tot goedkeu- ging der Gemeentebegroo- waartoe iu de vorige lesluit is genomen .n alsvoren, daarbij berich- :eering aan de gemeente, i der Wet op het Lager B»t dienstjaar 1908 bedraagt Voorzitter mede, dat door ten de Begrooting voor Iringen is teruggezonden. I van Gedeputeerde Staten ,'oor het Lager Onderwijs •raamd. [stemmen wordt besloten •pst met f350: in ontvang verband hiermede in uit- n tot eenzelfde bedrag te .oten de Begrooting voor als volgt: de inkomsten t f 12.75 voor werkzaam- e de Landbouwtellingen ntvangst voor de blanco rs Burgerlijke Stand, ter- edragen tevens posten in [bracht. en post vooi onvoorziene .fgeschreven en wordt dit f aangewezen voor meer- i het bij huren door de ge latukje grond aan de dreef Armbestuur, gegaan tot de benoeming eau voor de eerste ver- ËJit de gehouden stemming ozen tot le lid: de Heer d de Heer Van Beek en eer Joppe. Tevens wordt [raadsleden tot plaatsver en alle leden als plaats- itter aan te wijzen, behandelen zijnde, wordt isloten. werkman A. M, die eens unachine wilde zien of een rachine wel goed werkte, fan handen tusschen de waardoor de man niet 'as, zijn werkzaamheden leneeskundige hulp moest beid geraakte een paard sloot. Het koude bad be- inde was het er even vlug gesprongen was. Zonder aan paard noch aan tui- val af. het behandelde in de ver- tn den Baad der gemeente op Woensdag 7 Dec. '10 \f drie. leden. Voorzitter de bui- [adering is geopend, wor- I gelezen en goedgekeurd, s aan de orde kken. d. Staten goedkeuring op Bi. Staten goedkeuring van waarbij wordt besloten root f 2676,60 deputeerden de mededeo- usten in de toegekende p aan het armbestuur. Commissaris der Konigin (e mededeeling, dat in de ld tot lid van deGezond- is benoemd de heer J. J. harnis, inspecteur bij de Bippy. n de goedkeuring tot hef jke belasting (haven en 14) jing voor het dienstjaar illende opmerkingen ge- titen gewone subsidie voor ijs teruggebracht moeten l op gebouwde eigendom- f 473,38 moeton verhoogd 4,56 en dus gebracht op ing jaarwedde onderwijzer g geraamd. wijs moet onder ander it worden en meerandere (gebracht op 18693,735 in ve zal worden opgestuurd 'Uteerden. xdeAankoop grond voor zwijgen van haar geliofde. id werd zy ziek, juist toen erd werd van haar zuster kris Roettger. In haar ijl- Voortdurend over hem. I werd Mina's bruiloft ge- k zeeg Rika bewusteloos an ook zoo zwak 1 Maar at ze er allerbakootlijkst vond ook kapitein Erben- haar, dochzjj antwoordde, qn zier aanging en de ch zien te troosten, jaren voort. Eerst stierf eder. De laatste had haar ed verwijtend toegevoegd ikkig willen zijn, kind!" het meisje: „Gewild htb maar .„ik mocht niet," n laten volgen, doch om t te bedroeven, zeide zij jeluk niet goed begrepen." .Heen in het groote huis, rmaakt. Van tijd tot tijd r haar bezoeken met haai en krullebol, die met zijn ach de lieveling van tante (Wordt vervolgd.) De voorzitter deelt mede, dat door de Gemeente zijn aangekocht eenige perceeltjes grond voor uitbreiding van de begraafplaats, dat is geprobeerd om ook andere perceelen te krijgen wat niet is gelukt, daar bedoelde grond werd perceelen, eigendom van deD heer J. Mijer. Getracht is met dezen eigen aar te ruilen wat ia mislukt, waarom hij nu voorstelt 8 tuinen te koupen van den Fheer P. D. Holleman die daarvoor vraagt f 830. De heer Moerland vraagt, of deze aan koop een oplossing zal zijn. De begraafplaats dient een geheel te zijn, De voorzitter heeft een kaart en toont aan, dat door deze perceeltjes een vierkant wordt verkregen aldus een afgerond geheel feu zegt, dat de prijs zeer billijk is lager zelfs dan hef vroeger gekochte. De heer Moerland zegt, dat de Raad feitelijk ge dwongen is te koopen tot eiken prijs, daar anders'de vroeger aangekochte grond ta melijk waardeloos is. Hij vindt ook de bedongen som zeer billijk. i Wordt hierna met algemeene stemmen besloten (Holleman blijft buiten stemming) bedoelde tuinen te koopen. De onkosten komen voor de gemeente. In verband met dezen koop zal de begrooting veranderd worden. Aan de orde: onbewoonbaarverklaring van 2 woningen. Uit het onderzoek der Gezondheidscom missie is gebleken, dat de woning No. 53, Kad. B 1129, eigenaar M. van Seters Wz, en No. 81. Kad. B 518 eigenaar L. 0, van der Velde niet voldoen aan de eischen,die men zelfs aan de eenvoudigste woning mag stellen zoodat de Commissie adviseert, beide woningen onbewoonbaar te verklaren. B. en t W. zijn overtuigd, dat deze woningen onge- t schikt zijn een gezin te herbergen en stellen voor, te besluiten in den geest van de Commissie. Allen zijn het hiermee eens en wordt besloten tot onbewoonbaar verkla ring. De heer Jb. van Seters onthoudt zich van stemming, wat betreft de eerste woning. Wordt besloten een stukje land, eigendom van de gemeente, de zoogenaamde klampen meet, per jaar te verhuren. Dit zal hierom gebeuren, dat dit stukje land, dat 2 jaar (3 vroeger uit de pacht is, dan de andere pas verkregen tuinen, tegelijk met deze laatste in gebruik zal kunuen worden genomen door de gemeente. B. en W. worden ge machtigd te verhuren. Komt de verhuring van het vischrecht in dehaven. Er wordt besloten dit rechtpubliek te verhuren. Wordt voorgesteld dit te doen voor 3 achtereenvolgende jaren en wel van 1 Januari tot 1 Januari. Hiertoe wordt besloten. Deelt de voorzitter mede, dat zijn ingeko men 2 adressen, n.l. één van het bestuur der Gereformeerde Kerk, en één ondertee kend door P. Roon, C. Lokker en J. Moyses. Het tweede adres, waarin gevraagd wordt om een geschikt lokaal voor dejongeheden, die deelnemen aau den cursus in het Voor bereidend Militair Onderricht, wordt eerst behandeld. De Voorzitter zegt, dat adressan ten verkeerd zyn ingelicht. Het ging niet om het lokaal, maar om het aantal deel nemers. Zoodra dit aantal minder dan 20 bedraagt, kunnen deze oefeningen geschorst H worden. Dit is hier gebeurd. Er waren te 3 weinig jongelui en daarom houden de oefe- M ningen op. I De heer Holleman zegt, dat hij niet begrijpt, waarom er dan mee begonnen is. De Voorzitter zegt, dat het aantal minder is dan 20, vandaar dat de oefeningen hebben opgehouden. Er wordt gezegd, dat de liefhebbers mee- i doen kunnen te Melissant ot te Ouddorp- Maar dit gaat niet, meent men. Ook bestry, i ding der kosten door de gemeente vindt geen ingang. De heer vau Seters zegtmen vraagt om 1 een lokaal der O. L. S. school. Kan dit niet 4 Do heer Moerland zegt: Naar men zegt, is het niet het aantal deelnemers, maar liet gemis aan een geschikt lokaal, dat heeft doen besluiten tot staking der oefeningen. Dat vindt hij jammer voor de ouders, daar liet toch zeker vau belang is dat hun zonen 4 maanden korter dienen kunnen, als ze I dezen cursus hebben gevolgd. Hy zou dus 5 een schoollokaal willen afstaan. Na veel discussies wordt er besloten, oproeping te doen vau deelnemers aan de cursus. Dinsdag 'i tusschen half 12 en half 1 zullen ze zich persoonlijk hebben aan te geven op de Gemeentesecretarie. Als er genoegzame deel name is, zal een schoollokaal worden af gestaan Volgt het adres van het Bestuur van de Gereformeerde kerk, waarin wordt gevraagd de gelden die worden opgehaald voor een Nieuwjaarsgift, procents gewyze te verdee- len tusschen de 3 Armbesturen n.l. tusschen dat vau de Geref., dat van de Ned. Herv. Kerk en dat der algemeene armen. De voor zitter licht toe, hoe altijd hiermede is ge daan, en wat nu gevraagd wordt. De heer van Seters bespreek! verder de strekking van dit adres. Hij zet nader uiteen, dat deze gilt ten doel heeft de bedelary te weren, maar dit doel wordt gemist. Ook de manier van bedeelen lijkt niets, volgens van Seters natuurlijk, dat de gelden zullen verdeeld worden tusschen de Armbesturen. Voor het le voorstel stemmen de Heeren, Nagtegaal, Meijer en Holleman. Voor hef 2e de heeren J. van Seters, van Oostenbrugge, Moerland en Biermond, zoo dat het voorstel van Seters is aangenomen en aldus het verzoek van de Gereform. gemeente wordt ingewilligd. Als nu komt ter tafel een kistje school- behoeften, een proef geleverd door M. Noordhoek alhier die reeds vroeger had aangevraagd, in aanmerking te mogen komen voor de leverantie van schoolbehoef ten. Nooidhoek had daarom deze artikelen ter beoordeeling ingezonden aan het Hoofd der School. Uit een begeleidend schrijven van het Hoofd bleek, dat de meeste artikelen by Noordhoek duurder waren dan by Bink horst Zaaijer, enkele even duur, terwijl de hoedanigheid bij B. Zaaijer meestal beter was. Werd besloten Noordhoek mede te deelen, dat de Raad afwijzend had beschikt op zijn aanvrage. Niets meer aan de orde zijnde, werd veigadering gesloten. Algemeene vergadering van de IJsclub „Stellendamop Wbensdug 7 Decem ber 1910 des avonds 7uur bij den heer Troost. Van de bestuursleden zijn aanwezig: P. D. Holleman, voorzitter, N. J. v. Dongen, Secretaris-Penningmeester en de commis sarissen J. L. Koese en T. Lokker Niet aanwezig: L. Moerland, A. Kievit en en M. van Oostenbrugge. De Voorzitter opent de vergadering en drukt zy'n spijt uit, dat er zoo weinig leden zijn opgekomen, waar de vereeniging er zoo veel telt. Hierop volgt het lezen der notulen, die daarna onveranderd worden goedgekeurd. Daarna is het woord aan den Penning meester. Deze begint met te zeggen, dat het ver slag zeer kort zal zijn, daar er met dsu open winter weinig uitgaven zijn geweest. Maar ook de inkomsten zy'n klein, daar velen hun contributie slechts betalen op het ijs. Komt er geen ijs, dan blijven velen in gebreke. Maar dat is natuurlijk alles be halve in het belang van de vereeniging, waarom hy de genen, die hun contributie van 't vorige jaar nog niet hebben betaald, uitnoodigt, dit alsnog te doen en anderen op te wekken eveneens te handelen. Dit jaar zullen kwitanties gepresenterd worden. Uit het verslag biykt, dat er een batig slot was van f 65,69 dat aan contributies is ontvangen van 58 leden29,— dat insignes zijn betaald tot een bedrag van1,— zoodat de inkomsten hebben be dragen f 95,69 De uitgaven beloopen: aan werk loon f 1,— aan uitbetaalde rentelooze aan- aelen„25,— aan onkosten insignes 35,95 Totaal Het was gebeurd, dat aan de armen betrekkelijk weinig was uitgedeeld, de rest kwam in de kas van het algemeen Armbe stuur. Vele malen zullen de armen van de Geref. Diaconie niet komen om 30 ct. en een brood. De Voorzitter zegt, dat de boekhouder vau het Burgerlijk Armbestuur altijd tegen woordig is by de bedeeling. Van de Diaco nieën wordt altyd een afgevaardigde genoo- digd. De heer Holleman komt op tegen de voorgestelde manier van bedeelen en zegt, dat er geen baten werden gestort in de kas van het B. Armbestuur. De heer v. Seters wist een geval, dat iemand die een mud kolen kreeg, daarom als kiezer werd ge schrapt. De heer Moerland zegt daarop toen J. v. d. Ree by 'tvisschen een been brak en geholpen moest worden om in 't ziekenhuis te komen, werd hij ook geschrapt. Na nog verdere besprekingen worden 2 voorstellen ingediend n.l. één van den Voor zitter en een door v. Seters. Dal van den Voorzitter wil, dat de Commissie degelden zal uitkeeren op Nieuwjaarsdag, dat van f 61,95 Er is aldus een batig slot van f 33,74 De heeren A. Koese en J. Biemond zien daarna de rekeningen na, vinden alles in orde, waarna deze geteekend wordt. De Voorzitter dankt den Secretaris Pen- meester voor zijn uitgebreid verslag en voor het beheer der geldmiddelen. Wordt overgegaan tot inning der contri butie. Wordt ontvangen van 29 leden, waarvan 6 ook hun contributie betalen van 't vorige jaar, de som van f 17,50. Nieuwe leden geven zich niet op, zoodat wordt overgegaan tot het kiezen van 3 be stuursleden, (Aftr. de Heeren Moerland, J. L. Koese en T. Lokker.) De aftredenden worden met byna algemeene stemmen her kozen. De Heer Moerland niet aanwezig, zal biermede worden in kennis gesteld. De heer Koese neemt zyne benoeming aan, ter wyl de heer Lokker mededeelt, zijn benoe ming niet te kunnen aannemen, daar hy onmogelijk de vergaderingen, vooral die van het Bestuur, kan bij wonen. Daar de gekozene niet te bewegen is tot aannemen, wordt een nieuwe verkiezing noodzakelijk. Daar by eerste stemming geen meerder heid verkregen wordt en de Heeren M. van Dam en Jb. Nagtegaal de meeste stemmen op zich vereenigen wordt herstemd tusschen deze twee. Hierby wordt M. vau Dam ge kozen, die zy'n benoeming aanneemt. Wordt besloten 8 rentelooze aandeelen uit te loten. De volgende nummers worden uitgeloot 34, 21, 10, 5, 47, 53, 29 en 1. De respectieve eigenaars kunnen tegen kwitantie hun geld ontvangen by" den voorzitter. De penningmeester deelt verder de ver gadering mee, dat, zoo de aangeschafte insignes worden in ontvangst genomen en het bedrag hiervan weder in de kas komt, en het aantal leden vermindert niet, op de volgende vergadering zal blijken, dat de kosten van de ijsbaan tot op f 60 zullen zy'n betaald. Er is dus reden tot tevredenheid. Vervolgens worden de insignes uitgereikt. Daar by de nu v-.lgende rondvraag nie mand het woord verlangt, sluit de voorzitter met eenige goedgekozen woorden, waarby hy natuurlijk den heer T. Lokker, als be stuurslid niet vergeet, deze vergadering. fflSUWE Tüi\GE- Door datdeheer A. van Alphen Hz. bedankt heeft voor zyne benoe. ming tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk, is als nu in zijn plaats benoemd den heer T. Holleman Cz. Door het O. M. by de rechtbank te Rotterdam werd Dinsdag j.l. tegen C. T. alhier één maand gevangenisstraf geeischt, wegens mishandeling van Rijksveldwach tera. Woensdagmiddag zyn by den beer Burgemeester twee nieuwe palingfuiken gedeponeerd, als gevonden in een vischwater in den polder Duivenwaard. Rechthebbende kunnen die by" Z. E. A. tegen betaling der kosten terug bekomen. Binnenland. Oe nieuwe Spoorwegtarieven. By de nieuwe tarieven op de spoorwegen, die op 1 Januari ingevoerd worden, zyn 10-rittenboekjes van Rotterdam af verkrijg baar: naar Den Haag (van D. P. of Hofplein) f 6, 4,50 en ƒ3; Hoek-van Holland 7,25, f 5,50 en 3,75; Scheveningen (van D.P. of Hofplein) 7,25, 5,50 en ƒ3,75. De andere 10-rittenboekjes vervallen. Hier volgt thans een overzicht van de prijzen der reisbiljetten naar de voornaamste stations van Rotterdam uit. Do reis heen en terug kost dus het dubbele van deze be dragen. le klas 2e klas 3e klas Amersfoort. f 2,80 2,15 1,45 Amsterdam 2,40 1,80 1,20 Arnhem3,60 2,70 1,80 Baarn2,40 1,85 1,25 Barendrecht 0,40 0,30 0,20 Bergen-op-Zoom. 2,35 1,75 1,20 Breda1,65 1,25 0,85 Delft0,50 0,40 0,25 Deventer. 5,— 3,75 2,50 Dordrecht 0,65 0,50 0,35 Geldermalsen2,60 1,95 1,30 Gorinchem. 1,45 1,10 0,75 Gouda1,05 0,80 0,55 Haag0,80 0,60 0,40 Haarlem2,25 „1,70 1,15 Hoek van Holland 0,95 0,75 0,50 's Hertogen bosch 2,65 „2,— 1,35 Hilversum 3,20 2,45 1,60 Hillegersberg 0,20 0,15 0,10 Leerdam 1,85 1,40 0,95 Leiden1,30 „1,— 0,65 Maassluis 0,60 0,45 0,30 Moordrecht. 0,90 0,70 0,50 Nymegen 3,90 2,95 1,95 Oudewater. 1,40 1,10 0,75 Rozendaal 1,90 „1,45 0,95 Ryswyk0,70 0,55 0,35 Scheveningen. 0,95 0,75 0,50 Schiedam 0,20 0,15 0,10 Sliedrecht 1,05 0,80 0,55 Tiel2,70 2,05 1,35 Tilburg2,35 1,75 1,20 Utrecht2,10 1,60 1,10 Velp3,80 2,85 1,90 Vlaaidingen 0,40 0,30 0,20 isingen 4,35 3,30 2,20 Woerden 1,60 1,20 0,85 IJselmonde 0,20 0,16 0,10 Zeist-Driebergen2,25 1,70 1,15 Zutfen4,45 3,35 2,25 Zwaluwe 1,15 0,90 0,60 Zwolle4,65 3,50 2,35 Zwiindrecht 0,60 0,45 0,30 Buurtverkeer wordt op de bekende trajecten, doch nu ook lste klasse, uitgegeven retourkaarten één dag geldig. Ziehier de prijzen le klas 2e klas 3e klas Schiedam 0,20 0,25 0,15 Delft0,80 0,60 0,40 Ryswyk. 1,05 0,S0 0,55 Den Haag 1,25 0,95 0,65 Scheveningen. 1,60 1,20 0,80 Vlaardingen 0,55 0,40 0,30 Maassluis 0,90 0,70 0,45 Hoek-v.-Holland. 1,50 1,15 0,75 Mooie cyfers I In November werden aan de afslagmarkt te Broek-op-Langendijk verhandeld238.400 bloemkoolen, 1.773.400 roode kooien, 524.900 gele kooien, 648,700 witte kooien, 855 balen wortelen, 5191 balen uien, 2858 balen roode kool, 350) koolrapen, 26.100 bieten,J 2100 rammenassen en 9 waggonladingen witte kool h 10.000 K.G. Van de laadplaats aldaar werden in die maand verzonden 605 waggonladingen groenten. Zekere V. te Sittard stond met zyn meisje te praten, toen hem plotseling een messteek in den arm werd toegebracht, waarschijnlijk door een mede minnaar. Deze werd door de marechaussee gearresteerd. Men vond op hem. een bebloed mes. Bij de arre8talie werd de marechaussee lastig gevallen door omstanders, zoodat zij van de blanke sabel moest gebruik maken. Maandag werden te Kampen door een kweeker van IJselmuiden te koop aangebo den jonge worteltjes, gekweekt, op den kouden grond uit zaad, dit voorjaar gewon- >n. En dat in December I Gemeene streek Uit Bodegraven schrijft m6n aan het L. D.; De bakker M., alhier, ontving een tele gram uit Den Haag, meldende het overlij den van zyn schoonvader, woonachtig te Leidschendam. Toen de vrouw van den heer M. zich, na het ontvangen van dit draadbericht, naar de familie te Leidschen dam begaf, vond zij daar haar doodgewaan- den vader in blakenden welstand. Men heeft dus hier te doen gehad met een zéér misplaatste grap. 't Is te hopen, dat de afzender van het telegram, die dit natuurlijk niet met zyn eigen naam had onderteekend opgespoord worde. Een bloedworstvereeniging I Te Bergen-op-Zoom is een vereeniging opgericht onder den naam „De Bloedworst- vereenigiDg". Op den eersten vereenigiugsavond zullen de 15 aangesloten leden 70 K.G. bloedworst moeten verorberen In het Haagsche Bosch is Maandagavond een man door een der daar rondzwervende vrouwspersonen van zijn porteinonnai be roofd. Op het gerucht der daarop tusschen beiden gevolgde woordenwisseling, kwam een agent met zijn politiebond af. Den hond werd aan den beroofden man „lucht" gegeveu en het dier haalde toen de portemonnaie uit het struikgewas. De vrouw werd overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven. Na daar in verhoor te zyn genomen, is zy' ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van bewaring opgesloten. 33 Uren onder den grond. Uit Oosterbeek schrijft men ons Gisterochtend hadden wij een kort onder houd met den puttenmaker L. Hesseling. Hij deelde ons mede, dat, nadat de put was dichtgeworpeu op ongeveer 12 Meter plotseling een groote hoeveelheid zand naar beneden viel, waaronder hy' nagenoeg geheel bedolven raakte. Hy kon zich ternauwernood bewegen, Een zyner handen zat geheel bekneld tusschen de planken. Met de andere hand trachtte hij onmiddellijk met zijn duimstok te tikken, opdat men boven zou weten, dat hij nog leefde. Het geluid was evenwel zoo zwak, dat het blijkbaar niet begrepen werd. Toen heeft hy", zoo goed en kwaad het ging, met een steentje tegen de buis ge klopt, waardoor de buitenstaanders kon den begrijpen, dat hy' nog leefde. Het reddingswerk heeft hij volkomen kunnen volgen. Hy' kon duidelijk de be raadslagingen volgen. Van het byryden der treinen ondervond hy in het begin veel last daar alles om hem dreunde. Men voorkwam dit gedreun door de treinen op die hoogte langzaam te lattm ryden. De dorst kwelde hem vreeselyk; van honger had by weinig of geen last. De flesch melk, welke hem werd ver schaft, kon hij niet ledigen daar hy' geen ruimte had de flesch te doen overhellen, Hy' zeide daarom aan een der redders de flesch eder Op te halen. Na ruim drie uur kon hy na veel moeite en inspanning zich loswerken, in de mand stappen, het touw om de beenen slaan en naar boven worden geheschen. Nauwelijks op den beganen grond geko men, barstte er een luid hoera los. Hy' werd door den burgemeester met zijn redding gefeliciteerd, daarna trok hy kalm zyn jas aan en st; pte in het rijtuig van den dokter dat wachtte en reed naar zijn woning. Als by zonderheid kunnen wy nog hieraan toevoegen, dat de vader van den geredde eenige jaren geleden eveneens in een put bedolven was en na 36 uren zonder letsel gered kon worden. „Myn vader heeft het dus van my gewonnen", zeide Hesseling en lachte, maar ik wensch toch niet zyn record te verbeteren I E. Moordaanslag Aangaande den moordaanslag op den rijksveldwachter Wijnstekers te Aalst ver neemt de Arnh. Ct. het volgende: G. v. d. Laar te Aalst is sedert korten tyd ontslagen uit de gevangenis, waarin hij jaren heeft doorgebrachc wegens brand stichting. Tegen den hoofdgetuige in die zaak, den bovengenoemden Rijksveldwach ter, heeft hy een wrok opgevat, welke zich meer dan eens in de bedreiging zou hebben geuit: „kapot zal hy' 1" Op een avond in de vorige week sprong hy met een mes gewapend op Wijnstekers toe, wien hij verwondde aan hand en arm en een steek toebracht, die ter hoogte van de borst alleen de kleeren doorboorde. Zekere De Jong, uit Nederhemert, moe digde v. d. Laar by zijn aanval op den veldwachter aan. Beiden werden Maandag zwaar geboeid voor den rechter commissaris te Tiel geleid, waar zy na verhoor in het huis van bewa ring werden op gesloten. Minister Talma en de Zondagsheiliging! De afdeeling Middelburg van „Patrimo nium" heeft de volgende motie aangenomen: De afdeeling enz., gelet op de bespreking inzake de subsi- dieering van Rykswege van de in 1911 te 's Gravenhage te houden landbouwtentoon stelling, gehoord de opmerkingen over het openstellen dier tentoonstelling op Zondag kennis nemende van het antwoord dien aangaande van den Minister van Landbouw tz. meent dat een Christelijk ministerie den eisch van Zondagsheiliging moet hoog houden spreekt haar leedwezen uit over deze hou ding des Ministers. Door den heer G.J. v. Heek, te Enschedé, is aan den Raad van Enschedé een terrein ter grootte van 5180 M2 gelegen aan het sportterrein in het Volkspark ten geschenke aangeboden ter uitbreiding van bedoeld terrein. Door deze schenking voldoet de heer v. Heek aan den wensch van nu wijlen zy'n broeder Hendrik Jan v. Heek, den schen ker van Iie'S Volkspark. Buitenland. Veelioijverij en kindermoord. In een brief uit Duitscb Nieuw-Guinea aan de Kölnische Volkszeitung wordt erover geklaagd dat de veelwijverij en de kinder moord in de kolonie een schrikoareudeu om vang hebben aangenomen. Tegen den kinder moord vooral strijden de zending en de regeering uit alle macht. Deze barbaarsche gewoonte verbreid zich zoo sterk, dat in tien, twintig jaren heele dorpen en stammen uitgestorven zullen zijn, indien er geen paal en perk aan te stellen is. In een dorp van 100 inwoners b.v. zijn maar drie kinderen beneden de acht jaar, in een ander zyn vijftien huwbare jongelingen en maar een meisje op huwbaren leeftijd, ofschoon met de statistiek te bewijzen is, dat er meer meisjes dau jongens geboren worden. De Katholieke zending heeft al ongeveer ander half jaar geleden de namen van bekende kindermoordenaresse aan de regeering mede gedeeld. Het districtshoofd van Friedrich- Wilhelmshafen begaf zich daarop met het stoomschip Siar naar Potsdamhafen. om de schuldigen te straffenMaar bij zijn aan komst waren alle dorpelingen gevlucht. Het districtshoofd verlangde de uitlevering der schuldigen en dreigde anders de huizen te zullen verwoesten. Nadat by langen tyd vergeefs had gewacht, werd die bedreiging ten uitvoer gebracht. Toch had deze gevoelige bestraffing niet 't gewenschte gevolg. Evenals voordien werd in het dorp elk kind reeds voor of dadelijk na de geboorte omgebracht. De overheid liet nu vier bekende moordena ressen gevangen nemen en dreigde een iegelijk, die weer kinderen vermoorde, met een gevangenisstraf van een jaar. De be volking besloot daarop uit wraak, alle Eu- ropianen uit den weg te ruimen. Gelukkig is dit plan bytyds verijdeld. Met haar kinderen in den dood. Een bloe dig familiedrama heeft zich Zaterdag te Weenen afgespeeld. De echtgenoote van een kapitein schoot haar beide dochtertjes van zes en vier jaar dood en daarna zicbzelve. De vrouw was dezen zomer geopereerd en vreesde dat die operatie zou moeten worden herhaald. Haar man is op reis, voor dienst en kon nog niet van het gebeurde in kennis wor den gesteld. Vreeselyk ongeluk in een staalgieterij, In de staalgieterij van de Bochumer-ver- eeniging vooi de staalfabricatie is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Onder het gieten geraakte een gietkan met I30C0 kilo gram vloeibaar staal los en viel naar bene den. Drie werklieden werden met het staal overgooien en verbrandden. Een werkman kon nog net bijtijds op zy' springen, maar werd toch nog zoo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Een aantal andere werklui werden licht gewond. De ramp moet aan een ongelukkig toeval worden toegeschreven. Een man in een koffer. „De Vlaamsche Gazet" maakt melding uit Luik over de lief hebberij van een man in een reiskoffer. „Ten gevolge van verscheidene boetstraf felijke veroordeelingen was de Nederland- sche mijnwerker Karei W.... uit het land gezet geworden, maar keerde er niettemin steeds in terug. „In Nov. kreeg de politie bericht dat by" opnieuw naar Luik was teruggekeerd en zich bij zyn moeder bevond. Huiszoeking werd in de rue Pierreuse gedaan en men trof W.... aan in een oud-reiskoffer. Voor bankbreuk kreeg W.... nu 4 maanden en 15 dagen gevangenisstraf." De „Zwarte Hand". De politie te New York heeft de draad van een complot van de „Zwarte Hand" in handen gekregen. Zy nam tien Italianen in hechtenis en bevrijdde een jongen, voor wien 10,000 dollars losprijs Een held verongelukt. Te Bordeaux is door een ongeluk om het leven gekomen een man, die eenmaal met gevaar voor zijn eigen leven dat van 5 menschen redde. Het was by den brand in de Liefdadigheidsba zaar te Parijs, in 1897. Dat houten gebouw met veel uit lichtbraudbare stoffen vervaar digd decor geraakte in brand op een der drukste uren van den dag, terwijl het vol menschen was, meest dames en kinderen. Onder hen, die op het eerste gerucht toe snelden om te redden, bevond zich de koet sier Jean Georges. Tot vijfmaal toe waagde deze dappere zich in het brandende gebouw en telkens keerde hy terug met een vrouw of kind in de armen, die hij aldus aan den vuurdood bad ontrukt. Hijzelf bekwam daarby vele brandwonden en toen h y voor de vijfde keer terugkeerde, zonk hy ineen en werd naar het hospitaal Beauj on gedragen, waar hy' geruimen tyd verpleegd is. De regeering kende hem het kruis v an het Legioen van Eer toe, dat zeker nooit op een waardiger borst heeft geprijkt. Goerges ver trok later naar Bordeaux, waar hij in dienst van een stalhouder was. By de overstroo- ming van de Garonne waren uit den stal van zy'n patroon eenige pakken hooi weg gedreven, die hy zou gaan opvisschen. Hij verloor daarby het evenwicht, geraakte te water en werd door den sterken stroom meegesleurd, zonder dat men er in slaagde hem te redden. Eenige uren later spoelde zyn lyk aan De ongelukkige was 51 jaar oud. Een praclische rechter. Te Swoyersville, in den Amerikaanschen staat New-York, was een man al bij herhaling veroordeeld wegens mishandeling van zyn vrouw, maar de schavuit scheen dit niet te kunnen afleeren. Toen de vrouw weer by den rech ter kwam en de striemen en blauwe plek ken vertoonde, die baar „lieve man" haar toegebracht had, liet de rechter hem bij zich komen, nam een rijzweep en ranselde den kerel daar zoolang mee, tot hij om genade smeekte en beloofde zyn vrouw nooit meer te zullen slaan. Brand. Zaterdagmiddag brak brand uit in het speelgoedmagazijn der ürma Ham- ley, in de Regentstreet te Londen, het groot ste van de stad. Het magazyn was juist op alle verdiepingen gevuld met dames en kinderen, die inkoopen kwamen doen voor de Kerstmis. Er ontstond een paniek, maar dank zy bet beleidvol optreden van politie en brandweer kwamen allen naar buiten en werd zelfs niemand gewond. De tweede en derde verdieping van het magazyn brandden uit. Ingezonden Stukken. 'Batten verantwoordelijkheid der Redactie). Ditksland 14 December 1910. Aan „Sedert lang een Dirkslander" Het spy't me dat ik de meeste uwer vragen niet beantwoorden kan. Ik kan immers niet weten hoe de Kerke- raad met de predikanten omgaat; vanzelf weet ik dus ook niet wat vóór en n& „de preek" van Ds. Bokma besproken is. Trou wens ik bemoei me daar ook niet meê. De koude akelige woorden, die zoo'n droevig juist beeld gaven van het kerke lijk leven in onze Gemeente, deden my naar de pen grijpen. Ik wilde die dorre woorden aan de ver achting prijsgeven van een iegelijk, wiens hart warm klopt voor de belangen van den

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 3