ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEESJWSCHE EILANDEN. ;ieuk. lsdijk. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. tUIMING en, zeldzaam iche Boek- en I R SCHENK. E ETALAGE. Ie Goederen, enz. 9LLANDSCH aWCREDIET. Juffertje Onnut. WÊtam sche heidenen van het jaar prediking, waar ze gansch raenen treft en harten, toch rt alle kwaad en onmaeh- >edDoch een stelsel ook, e eenzijdigheid het moderne e uitingen staat, maat- in, wetenschappelijk onder- tting - verwringt naar de boateraehA wrtooBQra ONZE EILANDEN voor de 14. l'eleph. 6474. rr etalleeren eenigszins ien voor minder dan de as nieuw model. a hooger. O pCt. korting. 'OOR ALKMAAR. IDAJL C 11. SCHAPPEN:' ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAYENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. 3e MUlioen Gulden aatst en volgestort 500.000. SCHAP verleent Cre- Iden in deposito, belast tan- en verkoop van ons, sluit beleeniugen ?n verricht verder alle tot het Kassiersvak rente 3l/2 ®/o. September 1910. Ln f 5.170.636.7272 - 1.393.652.20 - 217.853,92 EEST, J. F. MOENS, issaris. Directeur. ivoor Middelharnis en ER KOOGH ELUARNII, Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 4 Zaterdag 17 December 1910 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv :rtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buiteulaudsch Overzicht. De eerste week van de Engelsche ver kiezingen is nu voorbij en we weten al waarop 't zal uitloopen. In 503 van de 670 stemdistricten is de uitslag bekend. De li beralen wonnen 21 zetels en verloren er precies evenveel. Tot dusver is dus de uit slag gelijk aan dien van Januari. Groote veranderingen in de 167 districten, waar van de uitslagen eerst in den loop van deze week zullen bekend worden, zijn niet te verwachten. Het volk heeft uitspraak ge daan en steunt de liberalen in hun politie- ken strijd met de Lords. Ja, maar nu moet men niet denken, dat de verslagen unionis ten dat toegevenO neen, volstrekt niet, het lijkt er niet op. Een Londensch conser vatief blad had zelfs de brutaliteit toen Dinsdagavond de unionisten weer drie zetels meer van de liberalen hadden veroverd dan dezen van hen, op Woensdagmorgen met reuzenletters te annonceeren. „De unionis tische partij drie vóórde liberalen versla gen"; een typisch staaltje van bluf of onbeschaamdheid. Verkiezingspraktijken zoo schandelijk, dat men er in Holland verbluft van sraan zou, worden hier be dreven. Liberalen stempelen der Lords tot een college van geestelijk-minderwaardigen en hebzuchtige uitzuigers, de unionisten schelden de liberalen uit voor revolutionairen radicaal-socialisten, atraatroovers, vijanden van vaderland en Kroon. De Ieren zijn in hun oog de ergste anti-patriotten, totaal onbekwaam tot zelfbestuur en er op uit de grondwet te verscheuren en Engeland te verkoopen.En dat al wordt ongestraft gezegd en graag geloofc door een volk, dat de ontwikkeling mist om voor zichzelf te denken! Londen is grootendeels conservatief. Het leeft van de klasse die geld verteert en met welbegrepen eigenbelang stemt het dus rechts. Niet Oostelijk- en Noord-Oostelijk Londen, waar de arbeiders wonen, maar 't centrum, 't Noorden. Westen en Zuid- Westen zijn solidair- conservatief. Naar Londen moet men dus Engeland niet afme ten. Londen is een provincie op zichzelf, met een eigen leven zoo geheel verschil lend van de rest van Engeland, dat het een vreemde stad kon zyn. Toch is er in deze week wel hard voor de liberalen gewerkt en zy'n er van de 58 districten verscheidene links gebleven of omgezwaaid. Dat was de groote slag voor de conservatieven en ook dat Lancashire op twee uitzonderingen na, solidair links bleef. De unionisten zijn dus ondanks al hun werken, al hun las ter, al hun draaien niets verder gekomen en voor de derde achtereenvolgende maal lileef het volk aan de liberale beginselen trouw, een „record" in de Engelsche poli tieke geschiedenis. Ja maar, zeggen de unionisten, als deze verkiezing met dezelfde partij verdeeling eindigt, dan zijn de liberalen nog even ver; dan hebben ze weer geen UTETTXI-.X-iIETOIfcT. EERSTE HOOFDSTUK. Het Heilige Feest was voorbij. Een dier stille, donkere dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar spoedde ten einde, de sneeuw viel in fijne vlokken neder, het was bitter koud en een snerpende oostenwind hield de menschen zooveel mogelijk thuis. Alleen de oude brievenbesteller liep, met zü'n groote vetlaarzen aan, door het smalle straatje, hier en daar een huis bin nentredend om een groet over te brengen uit de verte; goede en slechte beriehteD, geluk en ongeluk, zonder daarbij een spier van zijn gelaat to vertrekken, bewust als hij was van zijn volle verantwoordelijkheid. Moet ik op zoo'n avond nog heelemaal daar naar toe 1" bromde hij, terwijl hij on der een lantaarn staan bleef en een aan- geteekenden brief bekeek, i) die geadres seerd was Aan Mejuffrouw Frederika Trautmann Andersheim a/d Rijn Duitschland. b In Duitscliland worden ook de aangeteekende brieven aan huis bezorgd. meerderheid zonder steun van de Ieren en de arbeidsparty, dan kunnen ze, waar ze dat te voren niet konden, ook nu niet Oppervlakkig lykt die redeneering zuiver en de geheele unionistische pers slaat er al de munt uit, die zij kan. Maar 't is valsche munt, deze verkiezing is uitgevochten op een andere leus, dan die van Januari. Toen ging 't om een hervormd Hoogerhuis en vrijhandel of tariefshervorming, thans is de fiscale quaestie er totaal buiten gehouden en ging het louter om het al of niet afne men van het vetorecht aan het Hoogerhuis. De Engelsche koning staat boven de par tijen. Nu ja, daar weten we alles van en al zal geen Engelsche krant het ojit durven neerschrijven, koning George is een tory en een tegenstander van de liberale her vormingsplannen. Op hem heeft dit najaar de uitvoering van die planneu gestuit, om hem te overtuigen dat het volk de tirannie van het.Hoogerhuis moede is, hebben deze nieuwe verkiezingen plaats gehad en waar het volk nu gesproken heeft, zal de koning, als goed constitutioneel vorst moeten toegeven. Het is een interessante tijd, waarin we nu leven 1910 en 1911 znllen belangrijke jaartallen zyn in de geschiedenis van En geland, het merkwaardige democratische eilandenrijk met zijn middeleeuwsche ver kleefdheid aan feudale rechten en gebruiken. Maar de unionisten gelooven er nog niets van. dat 't zoover komen zal. De liberalen hebben geen meerderheid, als ze er geen hebben over alle drie andere partijen te samen en een nieuwe verkiezing is binnen kort te verwachten. Alweer een verkiezing, zeker! En als die niet aan een der beide groote partijen de volstrekte meerderheid geeft, nog een en nog een. Grooter onzin is niet denkbaar. De verkiezing van Janu ari was een normale, veel normaler öan de Khaki-verkiezing van 1890 of de over stelpende meerderheid van 1906. In 1900 was het de Transvaal-oorlog, die heel En geland uit zelfbehoud naar de oorlogspartij dreef; in 1906 waren het de wrange vruch ten van den oorlog en de impopulariteit van de conservatieve politiek, die aan Camp- bell-Bannerman zoo'n reuzenmeerderheid verschafte. In Januari was dus de uitslag vry nor maal en het is zeer wel denkbaar, dat in de toekomst nooit meer de liberalen of de unionisten een meerderheid boven alle par tijen halen. En wat dan Als de unionisten daar een uitweg op weten, zijn zij knap. Dus: wi'l regeeren. Het Ministerie zal nu waarschijnlijk de volgende gedragstslijn volgen Eerst het „veto"-ontwerp aan het Hoo gerhuis voorleggen. Dit moet zij doen,omdat de Koning, „die boven de partijen staat", overtuigd moet worden, dat er werkelijk een conflict is. Het Hoogerhuis verwerpt het voorstel. Dan zal minister Asquitb aan den koning vragen zeshonderd liberalen in den adelstand te verheffen en dus toegang De oude man schudde het hoofd en sloeg, terwijl hy even heel verdrietig zuchtte, een straatje in, dat nog somberder en eenzamer was dan de andereu. Na ongeveer tien minuten had hy met behulp van zyn, hem door den dienst voorgeschreven lantaarntje, het doel van zijn tocht gevonden. Hy schelde aan de tuindeur aan, waarop het blaffen van een hond antwoordde, daarop rinkelde een deurschel en een schemerlicht uit de verte maakte de omtrekken van een niet onaanzienlijk huis zichtbaar. Daar is de postKan ik de juf frouw spreken?" riep de man buiten. De tuindeur werd geopend en een twaalf jarige krullebol, 'n aardige knaap, zag met verbaasde oogen beurtelings naar den brief en den brievenbesteller. Is 't voor tante? Voor mejuffrouw Trautmann Moeder schreeuwde dejongen, „tante krijgt een brief!" De deur met bet kleine kijkvenstertje aan de rechterzijde van het flauw verlichte portaal werd geopend en op den drempel verscheen een vrouw met een lamp. Op het reeds grijzende haar droeg zy een zwart mutsje en op haar kleurloos gelaat, stond op dit oogenblik de grootste verwondering M'n zuster? Een brief? Uit de keuken kwam nu ook het dienst tot het Hoogerhuis te geven. Dit tijdelijk- hervormde Hoogerhuis zal dan het ontwerp aannemen en daarna een ontwerp, waarbij de samenstelling van het Huis geheel en al gewijzigd wordt. Zoodra dat is gebeurd, is zijn taak volbracht en kan het naar huis gaan.Zeshonderd liberale lords, 't is geen klei nigheid en er is wel aangetwyfeld, of zoo'n maatregel niet den geheelen adelstand tot een belachelijke parodie zou maken. Maar waarom De Koning kan hen voor hun persoon, niet voor hun nakomelingen ade len, en er zijn duizenden liberale oud-minis ters, Parlementsleden, rechters, Indische gouverneurs, geleerden, financiers en indus- trieelen, om maar enkele categorieën te noemen, die een onderscheiding als deze, als erkenniDg hunner verdienste ruim schoots verdienen. Of ze er waarde aan zullen hechten, is echter een andere vraag. Weigert de koning, dan begaat hy een on-constitutioneele daad en zyn de gevolgen niet te overzien. In geheel Spanje bevinden zich ongeveer 200 protestansche kerken en kapellen. Het was echter tot voor korten tyd verboden aan deze gebouwen eenig teeken aan te brengen dat den eeredienst aangaf, waaraan zij waren gewyd. Ten minste art. 11 van de constitutie van 1876 had bepaald, dat geen andere openbare godsdienstplechtigheden en betoogingen veroorloofd .waren als die van den staatsgodsdienst. Later is deze uitdruk king „openbare betoogingen" nog eens uit drukkelijk geïnterpreteerd als uiterlijke ken- teekenen van den vreemden eeredienst, en werden niet alleen openbare diensten en processies verboden aan andere godsdien sten dan de R Katholieke, doch ook op schriften, kenteekenen enz. Zoo was in 1893, wordt in de Köln. Zeitung verhaald, te Madrid in de Benefi- ciencastraat, waar de anglikaansche bis schop zyn woning had een kerk gebouwd, aan welker voorgevel een kruis en het op schrift Christus Redemptor Aeternus was aangebracht. Onder invloed van protesten der clericalen, vooral van vereenigingen van R. Katholieke vrouwen, liet de burge meester zich bewegen kruis en opschrift te doen verwijderen. Men ging zelfs zoover de bouworde van de kerk af te keuren, omdat de bestemming vaD het gebouw daardoor werd aangegeven. De Spaansche clerus wordt dus niet gaarne aan andere gods diensten dan de zyne herinnerd. De kerk zelve kon eerst in 1894 geopend worden en ook toen nog alleen onder de voorwaarde, dat de hoofdingang gesloten bleef, omdat deze als 'n uiterlijk kenteeken van den protestantschen eeredienst werd opgevat. De toegaDg werd alleen door een zydeur veroorloofd. Dergelijke krenkende voorschriften wer den ook aan de Luthersche kerk opgelegd. Om die te ontgaan, hebben Duitschland en Engeland toen de kapellen in verbin ding met hun gezantschapsgebouwen op gericht, hetzij daarnaast, betzy geheel meisje aangeloopen, een frisch, jong ding met een goedig gezicht, die ook al sprake loos scheen van verbazing. Geef maar hier," zeide de dame, „waar is de brief?" 'tSpijt me wel, mevrouw, de adressante moet den brief eigenhandig ontvangen. Is de juffrouw niet thuis Ei ei genhandig stamelde mevrouw. „Nu, de juffrouw is boven. Lize, neem de lamp en wys den brievenbesteller den weg." De jongen moest natuurlijk van de party zyn en vloog by drie treden tegelijk de trappen voor hen uit, alsmoesthy iemanduit de vlammen redden, zoo'n haast maakte hy. „Tante I" weerklonk zyn stem dooi het huis, tante Rika, een brief!" Hij duwde haar kamerdeur open en riep nog eens: Een brief, tante Rika, een brief voor u Ha! Een brief?" klonk het uit de kamer. Ook uit deze stem sprak de hoogste ver bazing, maar die stem was zoo zacht, zoo welluidend, dat de oude brievenbesteller onwillekeurig zyn bullebyterstoon liet varen en beleefd zeide Goeden avond, juffrouw 1 Wilt u 't re<;u afteekenen asjeblieft? Nu eerst verhief zich de vrouwelijke ge stalte en liep met ouhoorbaren tred door de kamer om een kaars aan te steken. binnen de ambassade. In de Engelsche kapel woont ook de moeder der Koningin, prinses van Battenberg, de godsdienstoefe ning by als zy te Madrid vertoeft. Nog in 1905 werd onder het conserva tieve ministerie Villaverde de vergunning toi het openen van een protestantsche kerk slechts gegeven onder de voorwaarde, dat geen uiterlijk kenteeken zou worden aan gebracht. Nadat echter in 1908 de liberale minister-president Moret de vrijheid van eeredienst tot een bestanddeel van het liberale program had verklaard, hebben de protestanten voor die vryheid geijverd en heeft aan die beweging ook de anglicaansche bisschop Edwards, voormalig huiskapelaan der familie Battenberg, deelgenomen. Het nieuwe koninklijke besluit nu is in den vorm vervat van een rondschrijven van den minister-president Canalejas aan de gouverneurs der provincies. Er wordt in opgewezen, hoe heden ten dage een vrijere opvatting heerscht dan vo> r 34 jaren, en dat ook volgens het spraakgebruik en' den zin van den tekst onder een „betooging" niet te begrijpen is de aanbrenging van een kenteeken. Dienovereenkomstig wordt be schikt en de gouverneurs hebben hun ondergeschikten den last te geven, zich daaraan te houden. Naar aanleiding van de bittere jammer klachten, welke hier te lande dooi de „Maas bode" geslaakt worden over de gruwzame wreedheden, gepleegd op de Portugeesche geestelijken, die als wild zouden worden opgejaagd en mishandeld, gev.en wy hier een bericht van Jules Hedeman van de Parysche „Matin", die op het oogenblik te Lissabon vertoeft: Al de verhalen over die mishandelingen van geestelijken zijn niet anders dan ten dentieuss verzinsels. Ik heb persoonlijk verschillende kloosters bezochtdie aange vallen, geplunderd en in brand gestoken zouden zyn; ik heb ook het klooster bezich tigd, waaruit met bommen naar de soldaten en matrozen geworpen is: de ruiten er van zijn gebroken, tegen de muren kan men enkele sporen van kogels waarnemen en binnen heerscht de grootst mogelijke wanorde, die veroorzaakt is door de over haaste vlugt der bewoners. Nergens echter is een druppel bloed ver goten, nergens geweld gebruikt, nergens diefstal gepleegd. Ik heb in het Marine arsenaal honderd nonnen gezien, waar geen enkele zich ergens over te beklagen had zy waren grootendeels door den minister van Justitie zelf in verhoor genomen en allen erkenden, dat zy beleefd en behoorlijk behandeld waren. Het bericht van verschil lende clericale bladen, dat sommige dier nonnen, die naar het arsenaal gevlucht zyn, in gezegende omstandigheden zouden ver- keeren, is ellendige laster. Hetanti-clericalisme van het Portugeesche volk is voornamelijk gericht tegen de con gregaties en de Jezuïeten, omdat zich daar onder veel vreemdelingen bevinden, die Daarna greep een blanke hand naar den brief. Wilt u zoo goed zijn hier uw naam t9 zetten De letters kwamen er 'n beetje schotsch en scheef op, maar de hand, die ze neer schreef, beefde ook zoo. Zyn er kosten op vroeg de dame. Neen, juffrouw. Niet Wacht even. De bevende hand legde een geldstukje in die van den besteller. Dank u beleefd goedenavond. Toen de man zich met zware schreden verwijderd had, stond mejuffrouw Frederika Trautmann by de tafel, met den brief in de handen en het scheen, dat zy hem niet durfde openen. De jongen had vuurroode wangen van nieuwsgierigheid en ongeduld Tante, waarom leest u dan niet? Zij schudde even. „Ga naar beneden, Frits!" sprak zy, terwyl zy hem over zijn krullebol streelde. Maar van wien komt de brief dan tante Dat weet ik niet. Hy komt uit Italië, dat zie ik aan den Ja, maar den afzender ken ik niet., ga nu, m'n jongen... ga!" herhaalde zy. De knaap verliet blijkbaar misnoegd het vertrek. Z\j volgde hem tot aan de deur, deed die toen op slot en zette zieh hardnekkige tegenstanders waren van elke ontwikkeling. De vijandschap is geenszins gericht tegen de gewone geetelijkheid. De bevolking is absoluut niet ongodsdienstig, maar de haat tegen de congregaties is zeer groot.j Ik heb met verschillende leden van het voorloopig bewind gesproken zij maken er zich geen illusies over, dat de reactie reeds geheel en al gesmoord zou zijn. Al geeft ze op 't oogenblik geen teeken van leven, toch is men er van overtuigd, dat zy den strijd niet opgeeft. Het is daarom logisch, dat de regeering de Jezulten en de andere orden, welke zy beschouwt als de gevaarlijkste en invloedrijkste vijanden der republiek, uit Portugal verwydert. Naar de Portugeesche Minister van Bui tenlandsche Zaken aan een correspondent van de Times verklaarde, zal de scheiding van Kerk en Staat tegeu het eind der maand worden afgekondigd, tegelijk met de vryheid van godsdienst. Het is met deze maatregelen vooral de bedoeling der regee ring om de macht der geestelijkheid te bre ken en haar invloed op de kiezers te ver kleinen. Zy stelt zich voor den invloed er van reeds by de verkiezingen van einde Maart 1911 te zullen bespeuren. De Nationale Vergadering zal in April bijeenkomen. De regeering zal baar dan alle tot dusver uit gevaardigde besluiten ter nadere goedkeuring voorleggen. Een telegram uit WeeneD bericht, dat de Oostenryksche minister-president von Bie- nerth den Keizer het ontslag van het ge heele ministerie heeft aangeboden en dat dit is aanvaard. Deze ministerieele crisis is geen onver wachte. De moeilijkheden, waarin de regee ring zich den laatsten tyd steeds meer ge wikkeld zag om zich by den bestaanden nationaliteiten-nay ver en haat een meerder heid voor haar voorstellen te verzekeren, maakten haar met den dag onvermydelyker. Alleen het Gallecisch kanaal zou 404 mil- lioen vragen. De minister van financien weigerde dit bedrag toe te staan, waarop de Polen hun stem weigerde voor de begroo ting. Het gevolg was het aftreden van het Kabinet. Volgens een telegram uit Weenen aan de Köln. Ztg. zou de toestand door het a. s. heengaan van het kabinet-Biewitt in zoo verre verbeterd zyn, dat de Polen, nu zy de zekerheid hebben dat de gehate minister BilinBki verdwijnt, tegen wien zich vooral hun oppositie richtte, bereid zijn te stemmen voor die regeeringsvoorstellen, zooals de voorloopige begrooting en het Servische handelsverdrag, welker snelle afdoening be slist noodzakelijk is. De aanneming hiervan schijnt, waar ook het Duitscke Nationale Verband en de Christelyk-socialen vóór zullen stemmen, verzekerd. In een ander bericht wordt verder gemeld, dat men zal trachten een nieuw kabinet te vormen op de basis van een grootere z.g.n. parlementariseeringd.vs.z. de Keizer wil het nieuwe kabinet een grootere en betrouw- daarna op een stoel, by het licht, neder. Zy was niet jong meer, goed in de veer tig; maar haar gelaat droeg nog de duide lijkste sporen van vroegere schoonheid. Verdriet had het blonde haar vergrijsd en de eens zoo glanzende blikken dof gemaakt, het had diepe plooien getrokken om den kleinen mond en toch zweefde er op dit oogenblik een schemering van jeugd over het ontroerde gelaat. Uit Italië 1" fluisterde zij. „Tijding van hem Van wien zou 't anders kunnen zyn Zij opende de enveloppe en begon te lezen. Zy zag niet al te goed meer en moest zich diep Dederbuigen over het papiereens klaps zonk het gelaat nog dieper neer en een gesmoord snikken klonk door het vertrek. Toen sprong zij op, zoo gejaagd, dat de kaars op den grond uitgingdaarop werd 't duister en stil. Zoo duurde 't geruimen tyd, totdat de vrouw, die in haar leunstoel was neergevallen, in tranen uitbarstte, in bitter, hartstochtelijk w.eenen, dat eerst verstomde, toen er hard aan de deur werd geklopt en mevrouw Roettger haar toeriep Kom je nog niet eten, Frederika De aardappelen worden koud. „Verontschuldig my voor ditmaal I" klonk het antwoord. Maar wat is er dan gebeurd Ik besterf het van angst.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1