2 ONZE EILANDEN van 10 DECEMBER 1910. recht van gratie der kroon ia een mooi ding, maar het komt wel wat al te in het oog vallend den zoogenaamd „edelsten" ten goede; voor de zoogenaamd minder edelen valt er weinig van te bespeuren. Om het ronduit te zeggende begenadi ging der twee Boruasen ia een misgreep, zoo erg ala maar mogelijk is. Zij zal niet nalaten de algemeen heeracheude opvatting te bevestigen en te veraterken, dat in Prui sen voor een aantal hoogadelyke families zoo ongeveer alles geoorloofd is en dat de zware straffen slechts bestaan voor het ge- meene volk van burgers en arbeiders." Het is waarlijk geen wonder, dat de reac tionaire regeering by elke verkiezing een zetel verliest. Het ziet er voor haar gelukkig tegen de aanstaande Rijksdagverkiezingen niet rooskleurig uit. Haagsche Brieven. civ. Er is nu alle kans dat Minister Heems kerk recht zal laten wedervaren aan nou laat ik het maar neerschrijven aan menschen als ik. Een gepast gevoel vau eigenwaarde moet ieder bezitten en nie mand moet zich maar steeds op den achter grond laten dringen. De lezer is misschien nieuwsgierig, waarom 'k de toekomst zoo rooskleurig inzie. Wel, in de Kamer heeft minister Heemskerk het voorstel om de elf commissarissen van Hare Majesteit het salarisje van achtduizend gulden, per jaar toe te kennen, verdedigd, als democratisch, omdat dan ook minder gefortuneerden be noemd kunnen worden voor dit hooge ambt. 'k Geloof vast, dat 'k nu ook nog eens commissaris wordt. Portuin is voor my hee- lernaal geen bezwaar, 'k kan met de hand op 't hart eerlyk verklaren, dat ik geen cent kapitaal in de wereld bezit. Aan die voor waarde van Zijne Excellentie voldoe ik zeer zeker. En democraat ben ik ook. HeerdaD honderdmaal hebben myn tegenstanders me voor een sociaal uitgemaakt, evenveel malen hebben ze me gesignaleerd als rood en een Ualfhonderd keer zelfs voor anarchist ver sleten. Myn democratie is dus onverdacht. Dat 'k geen verstand van 't ambt heb, is geen bezwaar, dat ambacht leer je al doende wel. Net zoo goed als 'n fietsenreparateur burgemeester van Bolsward kou worden en een ex-barbier burgervader van Axel, kan iemand die al meer dan honderd Haagsche Brieven heeft geschreven, geschikt geacht worden voor commissaris. En 'k zou doortastende maatregelen nemen I Daar heb je nou de hondenplaag in onze residentie. Eiken nacht verontreinigden een paar honderd losloopende Fikkies, Fokkies en Fidelletjes de straten. Wat hebben ze gedaan De stomme dieren door de Gemeen tereiniging in een wagen laten oppikken en 3 dagen later, als ze niet waren terugge haald, om zeep gebracht. Stomme beesten, 'k Had het anders ingepikt, hoor. Als com missaris had ik B. en W in overweging gegeven in de politieverordening eenvoudig te bepalen, dat elk lid van 't hondenras van een pantalonnetje voorzien moest worden. Wat 'n prachtige resultaten zou zoo'n maat regel niet kunnen hebben. Duizenden en nog maals duizenden van die broekjes zouden er noodig zyn, een paar honderd van onze kleermakers zouden er een ryk bestaan door krijgen, 'k Moet dat idee vast eens in over weging geven aan een meneer Vegtel tot bevordering van de nationale industrie. Hy houdt er vast een speech over in den Raad. Voor het christelijk beginsel is het een prachtig propagandamiddel. Na de speech van den heer Vegtel, die natuurlijk ook in roerende woorden op de ongeneerdheid van de viervoetige huisvrienden zal wijzen, richten we een christelijke jongedocbters- vereeniging tot beteugeling van de openbare onzedelijkheid der canis familiara op. Met deD heer Vegtel als eerevoorzitter wordt dat een reuzensucces. Ja, als 'k Commissaris was. Eén ding zit me voor de beDoemiDg leelyk dwars. Dat is de lastige vraag van de heteronomie. Want dat moet je natuurlijk als commissaris wezen. Gelukkig heeft dominee de Visser in de Kamer roe aan 'n uitweg geholpen. Hy heeft gezegd, dat bij meent, dat we van een derde principe moeten uitgaan, waarin het heteronome beginselen in de autono- mische individualiteit met hoofd en hart ingewerkt wordt. Dat wil zooveel zeggen, alsdat je moet zyn een heteronomisch ge temperde autonomische individualist. Als een lezer het niet begrijpt kan 'k hem niet helpen, ik begrijp het ook niet, doch ik ben er voor aan 't studeeren tegen den tijd, dat er een baantje vacant komt. 'k Geloof om u te sprekon, een heer. Zeker voor de opzichtersbetrekking. Ik zei, dat we al voorzien waren, maar hij wil niet weggaan en zelf de vrouw spreken." Chrisje twijfelt niet langer; 't is Heine, die de kinderen komt halen. Zij staat lang zaam op, bevend en doodsbleek. Marie, breng de kinderen naar boven. Ik kom dadelijk Zij gaat even naar haar slaapkamer, om daar in de eenzaamheid kracht te verza melen voor wat haar wacht, Het is dus zoo verzy zal weer terugkeeren tot haar bestaan van vroeger, zonder haar liefde te kunnen vestigen op anderen. In de aangrenzende kamer hoort zy een man op en neer stappen ze moet gaan, zy kan den bezoeker niet langer laten wachten. Moedzegt zij tot zichzelf. „Misschien is 't wel over iets anders." Met wankelende schreden gaat zy naar de deur, die z\j opent. Het lamplicht ver blindt haar, zoodat zij by het eerste oogen- blik slechts een lange, eenigszins gebogen mannengestalte onderscheidt, die met de hand op de tafel leunt. Nu tast zy ook als hulpbehoevend naar een steun en staart hem met verschrikte oogen aan. Geen van beiden spreekt. Zy zien elkaar slechts zwygend in het gelaat, waar zorg en verdriet en meer nog verlangen naar verloren geluk bun stempel hebben gedrukt in de zeven jaren van hun scheiding. Wat wilt ge bracht Chrisje eindelijk vast en zeker, dat onze Burgemeester ook zoo iemand is als dominee de Visser be schrijft. By zyn benoeming heeft de Stati- daurd hem gepresenteerd als een man van links en dat zyn natuurlijk allemaal barre autonomen. Verleden week hebben de Staten van Zuid Holland onzen burgervader tot Lid der Eerste Kamer gekozen en dat is het duidelijkst bewys, dat baron Sweerts nu heteronoom is. De geruchten zeggen, dat onze burgervader wegens zijn gezond heidstoestand spoedig zijn functie zal neer leggen. 'k Vrees tegen dien tijd nog niet voldoende heteronomisch getemperde auto noom te zijn, anders waagde 'k beslist een kansje, want minister Heemskerk heeft immers gezegd, dat ingezetenen de voor keur hebben. Dat is ook in Somnielsdijk wel gebleken. De Sinterklaasdrukte is weer voorbij. Die ondeugende Sint moet heel wat grappen heb ben uitgehaald, 'k Sta voorde waarheid niet in, doch 'k heb me laten wys maken dat o.a. mr. Marchant een bloempotje met prachtige splytzwammen heeft ontvangen. Dr. Kuyper zou als belooning voor zyn Standaarddrie starren een prachtig beeld van de godin dei- waarheid voor zyn studeerkamer ontvangen hebben. De heer Roodhuyzen zou de folio uitgave van dr. Kuyper's pensioen wetten cadeau gekregen hebben met een eigenhandige opdracht van minister Talma De heer Vegtel moet van Sinterklaas de toe zegging hebben gekregen, dat hy in hoogst eigen persoon dr. Kuyper zal bewerken om den heer Vegtel in de Standaard aan te be velen, als hij weer eens ergens kamercan- didaat is. De kamerclub der Antirevolutio nairen, zegt men, heeft de levensgroots portretten gekregen van juffrouw West- meyer en baron Lehman. Op de mooi ver gulde lijsten moet staan: Steunpilaren van de party. Troelstra heeft een prachtuitgave van bet rapport van den Eereraad gekregen. D'r zijn er nog veel meer, die van den goe den Sint een passend geschenk hebben ont vangen, maar daarover zal 'k verder maar zwijgen. 'k Heb al meermalen gedacht, dat ons nageslacht toch wel heel wat beter af zal zyn dan wy zeiven. Waarheid zoo kan men malle onderwijsbladen lezen, en niets dan waar heid moet de kinderen medegedeeld worden. Daarom moet Sinterklaas de wereld uit. Zoo las ik van een juffrouw, die het zoo bedenkelijk vond voor de kleinen, dat Sinter klaas met zyn zwarte knecht de boeman is. De groote zak, de roede en het meenemen naar Spanje zijn hoogst onpaedagoglsch en moeten de wereld uit. Wat zyn wy arme slachtoffers dier oude sinterklaaslegende er dan toch altijd slecht aan toegeweest. 'k Geloof vast, dat m'n autonome ver dorvenheid het rechtstreeksch uitvloeisel is van het sinterklaasspelen uit myn jeugd. Echter, spijt alle schrijvende juflrouwen hoop ik 't volgend jaar met m'n bengels weer Sinterklaas te houdeu. met den zwar ten knecht erbij. Hoewel, je weet nooit, als de heteronomische tempering van dominee de Visser eens doorwerkt... Plaatselijk Nieuws. Bestrijding van de tuberculose ouder hot rundvee. De directeur generaal van den landbouw. Overwegende, dat het ten aanzien van de van tuberculose verdachte runderen, die in de 2de helft van de maand December dezes jaars op grond van het Koninklijk besluit van 2 September 1904 (Staatsblad No. 219,) ter overneming aan het Rijk moch ten worden aangeboden, onzeker is, of de eventueele beschikking tot overneming door den Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel genomen zal kunnen worden vóór 1 Januari 1911, zijnde het tijdstip, waar op voornoemd KoDinklyk besluit ingevolge het voorschrift, vervat in het Koninklijk besluit van 1 December 1910 No. 41, ver valt; Geeft aan belanghebbende, ter voorko ming, dat de door hen voor het veeartseny- kundig vooronderzoek gemaakte kosten nutteloos zullen zyn gedaan, in overweging, nè. 10 December 1910, in afwachting vau de inwerkingtreding der nieuwe voorschrif ten, geen runderen meer ter overneming aan te bieden. MIIIDELUARMS Door de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland-werd ter kennis gebracht dat de jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen in deze provincie wordt gesloten op zateidag den nl December a. s. met zonsondergang, met moeite uit. „De kinderen, nietwaar Zeg 't maar dadelijk." Hij schudde het hoofd. ,Ik wil je mijn daDk betuigen en je smeeken om ver giffenis, als je kunt." Hij sprak fluisterend, met moeite, eD toen zy hem met een handgebaar het zwygen oplegde, ging zij voort: Ik wilde je weerzien, Chrisje nog éénmaal." Hij doet een schrede voorwaarts, doch wankelt, grijpt naar een steunpunt en zygt eensklaps ineen. De ontroering, de lichame lijke zwakte en de gevolgen van zyn zware ziekte overmannen hem hy is in een bezwyming gevallen. Als bij weer ^ot zichzelf komt, ligt hij op de canapee met een kussen onder het hoofd en voelt een zachte hand op het voorhoofd, die zijn slapen met Eau de Cologne wrijft. Een bekend gelaat buigt zich over het zyne en ziet hem met de trouwhartige blauwe oogen vol bezorgdheid aan. Anto!" klinkt een bevende stem hem in de ooron. „Anto, ik ben het." Chrisje l" brengt hij met moeite uit. Goddank, hy herkent my!" fluistert zy, en luid voegt zy er aan toe,,Kom, neem een teug wijn!" Hy drinkt gehoorzaam als een kind, maar verliest daarop weer het bewustzijn. Het schijnt thans echter meer slapen te zijn, want een gelukkige glimlach speelt om zyn lippen. Zy blyft naast hem neergeknield, het blijvende het schieten van houtsnippen en het in art. 15 :sub. litt. G. dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnip pen met laat war of val vlouwen toegelaten tot en met 28 Februari 1911. Als ouderling bij de Nederl. Herv. Gom. is herkozen de heer J. C. Vermeer en als Diaken de heer L. Stapel. Beiden hebben hunne herbenoeming aangenomen. Donderdag vertrok van hier ter beug- visscherij de vischsloep Voorlichter, sch. J. de Koning. Dinsdag 15 December a. s. des namid dags 7 uur zal in de Ger. kerk een zang uitvoering worden gehoude/i door de zang- vereeniging Loof den Heere onder leiding van den heerP. Koudyzer met mede werking van de zangvereeDigingen van Sommels- djjk, Dirksland en Melissant. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Sommelsdijk, op Woens dag 7 December 1910, 's nam. 7 uur. Tegenwoordig de voorzitter, alle leden en de tijdelijke secretaris Nygh. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen, goedgekeurd en geteekend. I. Ingekomen Stukken. a. Brief vau Ged. Staten, d.d. 15/18 Nov. jl., daarbij goedgekeurd terugzendende een raadsbesluit tot wijziging der gemeente begroting 1910. b. Adres van Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren d.d. 19 Nov. jl. daarbij eenige wenken gevende in verband met de inwer kingtreding der Gemeenteborgtochtenwet. c. Brief van Ged. Staten d.d. 31 Oct, 2 Nov. jl. tot goedkeuring der gemeente- rekening dienst 1909, tevens daarbij ver zoekende eenige inlichtingen omtrent de gasfabriek, die hen zal worden verstrekt. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. d. Brief van Ged. Staten d.d. 28/29 Nov. jl. daarbij eenige opmerkingen zendende op de gemeentebegrooting 1911, aan welke opmerkingen tegemoet zal worden gekomen. e. Brief van de Commissie van Beheer over Gasfabriek, voorstellende met ingang van 1 Jan. a s. den prijs voor de straat verlichting te biengen van 11/2 ets op ]i/4 ets. per branduur, mits de gemeenten min stens f 19.— aan gas jaarlijks per lantaarn verbruiken. De vergadering vereenigd zich bij accla matie met dit voorstel. H. De voorzitter stelt voor te besluiten tot het doen van eenige wijzigingen in de gemeentebegrooting dienst 1910. Welk voorstel bij acclamatie wordt aan genomen. III. Benoeming regent Burg. Armbestuur en Weeshuis. Bij missive d.d. 19 Nov. jl. beveelt ae regenten van het Burg. Armbestuur en Weeshuis, alhier, aan in de periodieke af treding van den heer Jan van Schouwen, de heerèn Jan van Schouwen en P. de Graaff. Bü stemming blijkt dat de heer van Schouwen 5 stemmen heeft verkregen, den heer P. Kievit 1 stem en de heer P. de Graaff ook 1 stem, zoodat met meerderheid van stemmen tot regent is gekozen de heer Jan van Schouwen. IV. Benoeming li<i en plaatsvervangend lid gascommissie. Wordt met algemeene stemmen tot lid dier commissie benoemd de heer J. C de Gast en tot zyn plaatsvervanger de heer C. J. Mosterdyk. V. Benoeming Ambtenaar van den Burg. Stand. Wordt uit de aanbeveling die door Burg. en Wethouders ia opgemaakt,met algemeene stemmen benoemd den heer J. Bouman ter vervanging van wylen den heer A J. de Graaff. De benoemde verklaart ouder dank deze benoeming aan te nemen. VI. Worden in handen van deu Voorzit ter door den heer L Geelhoed, die tot sec retaris dezer gemeente is beDoemd, de by art. 100 der gemeentewet voorgeschreven eeden afgelegd. De heer Geelhoed wordt door den voor zitter met de aanvaarding zijner bediening gelukgewenscht. De heer Geelhoed dankt daarvoor en be veelt zich by den Raad en zynen voorzit ter aan. Vervolgens dankt de voorzitter de wet houders, den heer van Dorsser als gewezen tydeiijk wethouder en den heer Nygh als gewezen tijdelijk secretaris voor datgene wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. Daarna is de vergadering door den voor zitter gesloten. hoofd op zyn rechterhand, waarmee hy hare omklemt houdt, alsof by die nooit mier los wil laten. Droom ik?" vraagt zy zich af. „Heeft hij werkelijk gezegd„Ik wilde je weer zien Maar je hebt niet meer naar mij verlangd, dan ik naar jou. En nu gaat ge nooit weer weg, nooit. Ge zult gezond wor den, en werken voor je kinderen, voor onze kinderen." Zy verwijdert zich en begeeft zich naar de kinderkamer, neemt de kleine meisjes op den arm en zegt tot den jongen„Kom, Lotharius." Nu gaat zy voorzichtig de flauw verlichte trap af. Tante," vraagt het kereltje, „tante, u ziet er zoo vroolyk uit. Is de Kerstman gekomen Zy knikt toestemmend. Je weet immers wel, wat je zoo graag woudt hebben, m'n jongen 'n Ponnie, tante?" Nog iets veel beters, het beste van alles." Zacht opent zy de deur en treedt met de kinderen binnen. Loop naar de kanapee, Lotharius, en maak papa wakker!" Het kind staat een oogenblik beteuterd te kijken, niet wetend wat 't zal doen, maar begint verv< '.gons te jubelen en te dansen van pret. Het ventje klautert tegen den slaper op. Papal Papal Lieve, lieve paatje 1" Nu sloot Anton de oogen open en hy ziet DEi\ BOMMEL. Maandag 12 Dec. a.s., des avonds ten half zeven ure, zal in het lokaal van Mej. de Wed. C. Lokker alhier, in het belang der Landarb.-vereenig.als spreker optreden: dhr. Jac. L. A. de Lange, van Middelburg. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Uit de Pers. „Het Nieuws van den Dag" van 12 Nov. 1910 schryft: Eén land, één volk. Een iegelijk zijne vrijheid.... zooveel zonder, apparent perijkel van de gemeene rust mag geschieden." c. Pzn. Hooft Het Dordrechtsche kerkechandaal heeft op merkwaardige wijze de belangstelling der natie getrokken, het heeft ontioering, ver ontwaardiging, spot gewekt tegelijk krijgt men den indruk, dat veel menschen, vooral in niet kerkelijke kringen, er tegenoverstaan als tegenover iets nieuws, tot nu toe onge hoords. Zy schrikken op. Wordt er inderdaad zulk eene taal gesproken als door dezen dominee Keiler? Gebeuren ei in onze naaste omgeving dingen, die zoo noodlottig het fanatisme opzweepen? Op dezelfde, haast naïeve, manier hebben deze lieden opgehoord van de Borromeeo-encykliek. Dacht de kerk zóó over de Hervorming, over protestantsche vorsten en volken? Ja, dan was het toch wel heel ver gekomen. In waarheid is d&dr aan de Merwe een vlam uitgeslagen van het vuur, dat al lang brandt, voortdurend wordt gevoed, maar nog ingerekend gehouden totdat het zal uit breken als een laaie, verterende gloed, Er wordt over deze dingen gemeenlijk weinig geschreven, voor 't minst zeer behoedzaam, met halve woorden, omdat wij vreezen ons belachelijk te maken door gezwollen taal; of omdat wij er een afkeer van hebben, voor dwaze alarmisten gehoudeu te worden ook wel omdat wy niet gaarne een ander grie ven of bang zijn de hand in een wespennest te stekenstraks gonst de zwerm om u heen. Doch er zyn oogenblikken, waarop alle vrees dient ter zijde gesteld en de toestand onverbloemd geteekend, om daarna tot een drachtige tegenweer te wekken Zoo is het nu. Want in rustigen ernst gezegd: het land dreigt groot gevaar. Wat van den marmeren kansel te Dor drecht over het gansche land geklonken heeft, was de brutale onbeschaafde en ook onvoorzichtige openbaring van wat reeds jaren bezig is een goed deel van ons volk ik viud geen zachter woord te ver giftigen. Op bewaarschooltjes en lagere scholen, op catechisaties en bijbellezingen, op jongelings-, jongedochters en knapen- vereenigingen, door de groote en vooral dooi de kleine pers der anti revolutionaire party, van tal vau kansels, wordt menschen en kinderen ingeprent, ingestampt, onver moeid, altijd, altijd weêr dat wonderbaar, kalvimstisch stelsel, onvaderlaudsch in zijn oorsprongen, gemakkelijk te begrijpen, nog eenvoudiger in de praktijk toe te passen het Nederlandsche volk verdeeld in een uitverkorenen, wedergeboren en voor altijd durend heil bestemd de rest door ik weet niet welken vreeselijken god buiter. alle gratie gesloten en tot eeuwige verdoemenis verordineerd. Tusschen deze beide groepen eene volstrekte afscheiding voorgeschreven, op elk gebied van het maatschappelijk leven, in fanatieke beslistheid telkens toegepast, zoodat er op dit oogenblik van eene Innerlijk gevoelde volkséénheid reeds geen sprake meer is; partyschap die, als in de booste dagen van den patriottentijd, niet het ge meene vaderland maar eigen macht en invloed zoeken doet, omdat den verkorenen de gemeenschap met de verworpenen als zonde gepredikt wordt. Dit is wat de meesten weten van de antithese en haar werk. Maar ze wisten niet om welke reden ookgematigd onverschillig, of met gansch andere dingen bezig dat dit stelsel, bedenkelijke ver menging van politieke kansrekening en een wonderlijken godsdienst, tegelijk zijne aan hangers doorgloeit van eene wreede, oud- semietische woede, zeer te vreezen in zyne uitbarstingen, gevoed onder meer door de hartstochtelijk-oostersche wraakfantasieén van de vloekpsalmen des Ouden Testaments, die de verdelging eD de uitroeiing van vyanden bezingen in hittigbeid van toorn en nu, als gebod van God zelveD, met zich vastbijtende grimmigheid worden toegepast den donkeren krullebol van zyn zoon, op den achtergrond van het vertrek Chrisje met de twee blonde, meisjes op de armen staan. Een half blyde, half verlegen glim lach speelt haar om den mond, maar haar oogen zijn ernstig op hem gevestigd. Papa, blyft u du hier vraagt Lo tharius. „Lieve papa, numoogtuniet weer weggaan, hoor, paatje!" Hij ziet haar aan. „Chrisje 1" fluistert hij. Bedaaid, op denzelfden kalm-vriendelyken toon waarmede zij vroeger sprak, zegt zij: ,,Papa gaat nog éénmaal weg. Lotharius. Met den trein van negen uur naar oom Konring te Dresden maar hij komt heel gauw terug, om altyd hier te blijven bij tante." Hier... by jou, Chrisje stamelt Anton Na 'n uur zitten beiden indeneenvou- digen boerenwagen en rijden naar het sta tion. Hy leunt met het hoofd tegen haar schouder en beiden houden elkaar vast omklemd. Karl en zyn vrouw zullen zich zeker wel verheugen, Chrisje," zegt hy. Dat ik je vergiffenis heb geschon ken Ja, en dat je weer myn brave vrouw wilt worden, mijn beste Chrisje." O ja. Zy weten immers, dat ik je altyd ben blijven liefhebben..." Beiden zwijgen nu. Hij is verlegenover- op de Nederlandsche heidenen van het jaar 1910. Welk eene prediking, waar ze gansch ongeschoolde hersenen treft en harten, toch reeds geneigd tot alle kwaad en onmach tig tot eenig goed Doch een stelsel ook, dat in verbijsterde eenzijdigheid het moderne leven in al zyne uitingen staat, maat schappij, huisgezin, wetenschappelijk onder zoek, kunstopvatting verwringt naar de inzichten van Oostersche wetgevers van vele eeuwen voor Christus; stelsel, dat bezig is in zijne aanhangers eene verbastering van zedelijk oordeel te kweeken, dat hen .spreken en schrijven doet het helsciie vuur, door den gestaarten duivel gestookt, als straf voor den tegenstander, even letterlijk en even zeker als wy spreken van de ver schroeiende zonnehitte in de Sahara. Zoo leven er duizenden onder ons, in toom ge houden door de wet, met eene natuur (by velen), die gelukkig gaat boven de leer, maar verteerd van ijver om het stelsel als wet en tuchtmiddel op te leggen aan het gansche volk. Alles geformuleerd in termen, ontleend voor een deel ook aan de taal van het Nieuwe Testament, met dit jammer lijk gevolg, dat woorden als Christus, chrieselijk, christen, gebed, genade, zonde besef, berouw, ineêgesleept in den party kamp, misbruikt als leuzen, bezoedeld door hoovaardyj en eigengerechtigheid, in zulk een mate tot eene aansluiting geworden zyn, dat ernstige menschen ze schier niet meer kunnen gebruiken; anderen, in arren moede, met de woorden ook de zaak zelve buitengeworpeD hebben. Alsof het gevaar voor onze volkséénheid nog niet groot genoeg ware, hebben deze kalvimsten een vast verbond gesloten met die machtige groep van katholieken, die in feilen strijd tegen andersdenkenden opdrin gen. Van andere praemissen uitgaande, frekken ook zy eene diepe klove tusschen de kinderen van het ééue volk, en voeden met het praedicaat „katholieke", gelijk de anderen met „christelijke" de afscheiding op elk mogelijk levensgebied. De toene mende verwarring der geesten bedreigt den goeden gang van 's lauds zaken, verlamt het energieke pogeD, geloof en kerkrichting oefenen invloed by de aanstelling van deu hoogen magistraal tot den brievengaarder toe. En, terwijl ware vroomheid, roomsch en onroomsch, zich bedroefd en beschaamd terugtrekt, schreeuwen op de markten do kramers in godzaligheid en zweepen du gemeente op met woorden als nu ein delijk de aandacht getrokken hebben. Nog een oogenblik en het vuur der tweedracht slaat uit en verteert den band van den pijlenbundel. Wat moeten doen niet slechts alle groepen van vrijzinnigen maar allen, wier oogen opengingen voor het groote gevaar? Zeker niet ons laten meesleepen op nood lottige paden en ook van onze zyde den burgeroorlog oproepen. Verdraagzaam blij ven in don geest van Prins Willem, hoog- loffelyker memorie, maar, als hy, niet tot aan de grenzen van zelfvernietiging toe. By den vredehandel te Geertruiden berg zeide hij tot de gevolmachtigden van Don Juan, toen hunne eischen hem te vergingen: „wy zien, dat gy ons wilt uitroeien, maar wij willen niet uitgeroeid worden." En later i3 hetzelfde verheven beginsel door burgemees ter Hooft uitnemend uitgedrukt: „niemand in zijne conscieniie bezwaren, maar een iegelijk daarin zyne vrijheid laten, zooveel zonder apparent perijkel van de gemeene rust en de verzekerdheid van 't land mag geschieden." Aan dit perijkel van de gemeene rust zyn wij toe, wij zijn er midden in. Hier echter baten geen protesten alleen. De juiste weg is moeilijk te vinden maar duidelijk is wel, dat onder eene nieuwe leuze eene nieuwe coalitie zich vormen moet. Die leuze moet zyn: het onverdeelde vaderland; do coalitie oen bond van Nederlanders, vereenigd alleen door hun Nederlander schap, overigens, van wat kerk of party ook, die vóór alles willen verlost worden van deze nachtmerrie, die ons de keel toe drukt. Dat dit op kerkelijk gebied mogelijk is, daarvan heeft hetzelfde Dordrecht ons een schitterend voorbeeld gegeven, voorbeeld in de Nederl. Hervormde Kerk allereerst na te volgen door allen, die oprecht en door daden ernst willen maken met hunne verontwaar diging over Ji£t jongste schandaal. Over de politieke zijde der quaestie mogen deskun digen oordeelt u. Maar voor eene toenadering van allen, die het groote gevaar der antithese voor onze volksééuheid zien, zyn de tijden niet ongunstig: de stem, die aan de Merwe klonk, heeft nu wel velen uit hun rust weldigd door de grootheid van ziel en de liefde van haar, die zoo diep door hem werd gekrenkt. En Chrisje, die hem altyd zoo goed heeft begrepen, voelt ook dit met hem mede. En in een opwelling van haar ouden, eenvoudigen humor, zegt zy „Luister eens goed Op den Rödershof ontbreekt de man, zeggen de menschen van 't dorp, en zy hebben gelyk, dat kan men aan alles zien. Wy zullen geducht de handen uit de mouwen moeten steken, heel wat meer dan toen wy pas begonnen, want nu hebben wy erfgenamen, drie erfgenamen. En zoo als 'ter nu uitziet staat het bizonder slecht met de erfenis." Als ze jouw geest maar mogen erven, Chrisje. Jouw liefde en trouw ze hebben niets meer noodig dan dat Wel, Anto, wil je nu nog beginnen met my complimentjes te maken Gelukkig, daar zyn wjjgoede reis 1 Zorg, dat je zoo spoedig mogelyk weer thuis kunt komen." Thuis komen I" herhaalt hij. En het is hem te moede, alsof hij thans voor de eerste maal voelt wat het zeggen wil, het woord „thuis,"

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2