ELSDIJK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZUID-HOLLANDSCES IN ZEEUWSCHE EILANDEN. RHANDEL, tnde Goederen, enz. FIN G. o. 3. Nicolaas Lerstfeest. keesche Boek- 'apierhandel IOLLANDSCH DUWCREDIET. I" 1911, Anton's Erfgenamen. iyi!llillill{llill!llillill!l 'oor 1911 geschiedt, (zoolang enstaande elk jaar de oplaag an willen proflteeren, worden aat) liotterdam. angt er één cadeau Daarbij i eene bijzondere voordeolige 75 voor f 2,25, Bruine Chroom es, Amerikaanscb model van f2, extra fijne van f3,50 Ï5, "Warme Winterpantoffels offelsmethak fl,—.Sneeuw- linderlaarsjes vanaf 25 cents, zulke mooie kalenders als 3-2 ir roordeelig. 280 Middelharnis lat- weer een zeldzaam ze SINT NICOLAAS en ttENKEN. £E PRIJZEN. Aanbevelend, VAN DER SCHENK. ITOOR ALKMAAR. ORDAM C 11. NTSCHAPPEN irg .at. >9. ENK HUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. Nee Millioen Ouldeu :plaatst en volgestort 1.500.000. 3TSCHAP verleent ere gelden in deposito, belast aan- en verkoop van upons, sluit beleeningen a en verricht verder alle tot het Kas8ier8vak o rente Sl/2°/o. 30 September 1910. ieten f 5.170.636.72*/2 - 1.393.652.20 ...- 217.853,92 DREEST, J. F. MOENS, nmissaris. Directeur. t voor Middelharnis en DER KOOGH DOELHARNIS. I.IIAIi.MW. >oi land, waaronder dereede. erzamelen ran plaatjes f O.SO. iryrende text.[0,75. t een peadagogisch oog- issenen. Dorx groot, mnd, r. d. SCHENK. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 3 Zaterdag 10 December 1910 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ;rtentiën van i5 rege Groote letters naar plaatsruimte. s f 0,50 - 0,10 Buitenlandscli Overzicht. De Engelsche verkiezingen schjjnen tot resultaat te zullen hebben, dat de liberale regcering zegevierend uit den strijd te voor schijn zal komen. Het moet de regeerings- party al zeer tegenloopen, wil de overwin ning haar ontgaan. Zij toch hield reeds een sterkere stelling bezet, een dikke honderd stemmen was zü op de unionisten voor, de handhaving van deze positie alleen al, waarborgt haar hervormingspolitiek de zege. De liberale bladen juichen dan ook uitbun dig, nu na den aanvankelyken tegenslag in enkele districten de ministerieele coalitie één zetel meer gewonnen heeft dan de oppositie. De laatste opgave van heden (Woensdag) wijst aan een winstcijfer van 13 (liberalen 10, arbeiderspartij 3) tegenover een van 12 voor de unionisten. Deze cijfers zeggen meer dan die de sterkte der partijen aan geven (regeeringscoalitie 152 en oppositie 146), omdat de voor de regeering meest vaste districten eerst op 't laatst in 't ge vecht betrokken worden. Intusschen zoover zijn we nog niet. Schotland, Wales en Ierland zijn in hoofd zaak nog niet aan de beurt. Heden wordt er gestemd in 59 districten ("11 in Londen), afvaardigeude 61 leden. Dezelfde zetels waren in het vorige Lagerhuis bezet door 32 unionisten, 24 liberalen, 3 leden der arbeiderspartij en 2 nationalisten. Het cij fer der regeeringspartij zal dus nog niet belangerijk kunnen stijgen, al zouden de unionisten ook enkele nederlagen lijden. Nog eenige bijzonderheden uit de stem- mingsdrukte. Londen, dat zich goed gehou den heeft voor de liberale zaak, was op 5 December geheel op de been. Want in de districten Westminster, het hart der stad, dat Strand, St. James Street en Picadilly omvat, Finsbury met 3 zetels, St. Pancras met 4 zegels, Islington in het Noorden en Noord-Oosten ook met 4 zetels, Hammers mith in 't Westen, dat één en Kensington, dat twee leden afvaardigt, Greenwich en Lewisham, die tot de verder weg gelegen voorsteden behooren, stonden de stembussen gereed. Tegen den middag werd het weer beter, later zelfs zeer goed en zoo kon men van het bonte verkiezingsrumoer op zijn gemak genieten. De automobielen vervullen weer een hoofdrol bij den partijenstrijd. De liberale bladen zijn van meening, dat de taak om de regeering een groote meer derheid te bezorgen nu eigeljjk pas begint na de uitslagen der eerste dagen. Zij noemden de standvastigheid van de kiezers een van de merkwaardigste ver schijnselen in Engeland's politieke geschie denis. Niets, zeggen zij verder, zal de regeering nu beletten, uitvoering te geven aan de beslissing van het land, dat het FEUILLETON. (Slot.) Op den dag, toen Heine bij hem is ge komen, is Anton ziek geworden en door een kwaadaardigen typhus overvallen. Eenige dagen zelfs zweefde hij tusschen leven en dood, en de gedachte aan een spoedig einde had voor hem niets afschrikkends't was zoo stil, zoo rustig om hem heen, hij had van de aarde niets meer te verlangen, en zijn kinderen die zijn immers bij Chrisje! Zóó'n weldadige rust maakte zich van hem meester bij de gedachte aan Chrisje's lief dedienst. Eerst toen zijn krachten terugkeerden, kwam hy tot besef der zorgen, die hem drukten voor de toekomst. Niet, dat hij in den eersten tijd behoeft te bedelen, want bij de liquidatie zijner zak6n is hem 't restje van zijn vermogen, drie duizend thaler ter hand gesteld. Genoeg om de vrouw, die zelve met moeite haar dagelijksch brood verdient, te ontheffen van den last, dien zij in een opwelling van medelijden op zich heeft genomen. Hij wil Heine verzoeken de kinderen te halen en ze voorloopig weer onder zijn dak te nemen. Hoe gaarne had hijzelf Chrisje bedankt grootste blok in den weg van den vooruit gang opgeruimd moet worden. De conservatieve bladen zyn over het algemeen gelaten van toon. Zy aanvaarden de nederlaag als waarschynelyk, maar ach ten de overwinning van de regeering zoo klein, dat de regeering gedwongen zal zijn tot een tweede conferentie over de grondwettelijke kwetsie of tot een referen dum over Home Rule voor Ierland. AUeen de Morning Post waarschuwt de kiezers zich niet te laten misleiden het denkbeeld, dat de regeering onmogelijk met haar plan nen kan doorgaan. De conservatieven hadden vlak voor de verkiezing een leuze uitgedacht, die zij hoopten dat zou pakken. Hun leider Balfour had verklaard, dat zijn partij als zij won, over de belangrijke kwesties een volksstem ming zou laten houden. Eerst hebben de conservatieven de regee ring willen bestrijden met den uit Amerika terugkeerende Redmond die, de zakken vol Amerikaansch goud, Engeland kwam be vechten toen met de beweging dat deze parlements-ontbinding door de Ieren afge dwongen is; daarop met de houding der Ulster-unionisten in Ierland. Maar al die leuzen zouden toch de hoofdzaak, waarom het gaat, niet aantasten. Nu had men het gevondentegenover het beroep op het volk dat thans de regeering doet om het veto-recht der Lords te vernietigen, stellen de conservatieven hun bex'eidwilligheid om in alle groote quaestie8 die Engeland ver deeld houden, het volk direct te laten beslissen. Dit in verband met de bangmakerij voor lerland's afval van het Vereenigigd Koninkrijk moest de overwinning aan de stembus voor de conservatieven bevechten. Het is Balfour niet gelukt de kiezers te bedotten. Zij bleven trouw aan het liberale vaandel. Als hij 't een volgende keer eens met de heteronomie en autonomie probeer de Eakki pacha de Tursche grootvizier heeft Zaterdag in de Turksche Kamer een exposé gegeven van de binnenlandsche en buiten- landsche politiek van Turkije. Hij zeide, dat de leening met Frankrijk mislukt was, omdat de Fransche Regeering waarborgen vroeg, die de Porten niet kon geven. Hier door is echter geen wijziging gebracht in de traditioneele verhouding van beide landen. De grootvizier wees op noodzakelijkheid, in vriendschappelijke verhouding te blijven met Frankrijk en Engeland, wier vriend schap voor Turkije van groote waarde is. Wij zjjn, aldus Hakki, in goede verhouding tot alle mogendheden en nemen tegenover den Driebond dezelfde houding aan als tegenover de triple entente. Een mili taire overeenkomst metRoeme nié bestaat niet. De Kamer heeft 't adres van antwoord op de troonrede aangenomen. De woord voerders van alle partijen legden er nadruk maar hij kan niet. Hy wil haar niet weer zien, zich niet met koele beleefdheid laten ontvangen of misschien wel afschepen. Heine moet zijn dank maar overbrengen Hy komt in „De Zwarte Adelaar", het eenige hotel van 't stadje, geheel opPool- sche leest geschoeid, waar de verpleger den vorigen dag een verwarmde kamer voor hem heeft besteld, 't Begint al donker te worden op den korten Decemberdag en alleen in 't vreemde huis zit hy te wachten, terwyl de sneeuwvlokken zich ophoopen tegen de vensters en hij denkt aan de ge zellige winters, door hem op de boerderij doorgebracht, aan Wartau, aan zyn lieve lingen. Hij ziet in zijn verbeelding den Kerst boom vóór zich en daaromheen de juichende kinderen en naast deze kinderen staat Chrisje, altijd weer Chrisje. Maar dat geluk dat groote geluk heeft hy verspeeld. De kellner brengt hem een brief. Hy is van mevrouw Heine, die hem schrijft, dat haar man niet kan komen, omdat ook hy is ziek geworden, en dat zü beiden, hoezeer 't hun ook spijt, zich het genoegen moeten ontzeggen hem te ontvangen. Wat nu Waarheen En plotseling overvalt hem een onweer staanbaar verlangen naar haar, de eenige die hem begrijpt, die hem werkelijk heeft liefgehad en trouw is gebleven. Naar huis, naar huis als de verloren zoon I Nog ééns haar stem hooren, haar zien in de vriendelijke blauwe oogen en dan, als zy op, dat dit geen votum ten gunste van het regeeringsbeleid beteekende. In zyn uiteen zetting wees de grootvizier, naar nader gemeld wordt, op de uitstekende uitkomsten van de expeditie in Albaniö, en toonde de noodzakelijkheid eener ontwapening van Macedonië aanhy constateerde, dat het Grieksch-Bulgaarsche conflict in den afge- loopen zomer verzacht was door de toepas sing van de wet op de kerkgenootschappen. De toestand in Jemen is niet verontrustend. Bij alle voor Turkije belangrijke quaes- ties, waarvan de meest belangrijke de handhaving der constitutie en der integri teit van het Rijk waren, was de houding van alle mogendheden even welwillend. De grootvizier gaf den wensch te kennen, dat Griekenland een houding zalaanemen, die de verdenking uit de wereld helpt, dat het in de Kreta-quaestie niet strikt onzydig blijft. Hij verzekerde, dat de hou ding der Christen-Kretenzers nog niet betee- kent, dat 't eiland bij Griekenland isingelyfd. De consuls der beschermende mogendheden hebben onlangs aan de Mohammedanen verklaard, dal inlijving bij Griekenland niet mogelijk zou zü'n, zelfs al verlangden zij het. Kreta bevindt zich altijd als in bewa ring in de handen der beschermende mogendheden, die desouvereiniteitarechten van Turkije handhaven. Aangaande Perzië verklaarde de grootvi zier, dat de binnenlandsche toestand zeer verward is. Dit is een bezwaar voor de regeling van de grens. Turkije heeft geen de minste plannen op Perzisch grondgebied. Na den grootvizier nam het oppositielid Riza Nurri het woord. Hij critiseerde zeer scherp de regeeringspolitiek en zei, dat wat thans geschiedt, erger is dan wat onder het stelsel van Abdoel Hamid gebeurde. Op de banken der regeeringspartij hoorde men uitroepen van ontstemming; aller blikken richtten zich op de sultansloge, naar de twee jonge prinsen, die nog voor vijf maan den de verbanning van hun vader deelden, Na Riza Nurri spraken nog drie leden der oppositie. Er hebben 30 oppositieleden het wooid gevraagd, maar geen enkel lid der regeeringspartij. De rede van den ItaliaaDSchen minister van Buitenl. Zaken in de Kamer de vorige week uitgesproken zal naar deBerlynsche corr. der „Köln. Ztg." seint in de beide andere Driebondsstaten, met bizondere bevrediging worden begroet. Nooit heeft hy nog den Driebond met zooveel warmte aangeduid als den onwankelbaren grondslag van Italie's buitenlandsche politiek. Vooral is bevredigend wat hij over Oostenrijk- Hongarye zei. Het is geen geheim, dat de in zekere Italiaansche kringen heerschen- de ontstemming tegen den Driebondvoort vloeide uit den afkeer tegen Oostenrijk- Hongarije en het ten deele kunstmatig gewekte wantrouwen jegens dien staat, die in de woelingen der irredentie zijn hem beveelt heen te gaan dat zal zy zeker dan de kinderen meegenomen, desnoods naar Amerika Naar huis zy m o e t hem aanhooren. Naar huis Een uur later zit hij in den trein naar Dresden, waar hü' overstapt in den locaal- trein naar de stad, die Chrisje's station is. Rödershof welke gedachten door stormen hem b(j dat enkele woord 1 Hy voelt zich als iemand, die jaren lang uit het vreedzame huis verbannen is geweest en thans uit den vreemde terugkeert, om daar voor altyd uit te rusten van alle moeite, kommer en gevaar. Maar als hij de deur gesloteD vindt Als de rust hem daar geweigerd wordt Waar heen zich dan te wenden met zijn drie moederlooze kinderen Kan zij anders, kan zij hem vergeven Dat is immers onmoge lijk. En toch dryft een onzichtbare macht hem den straatweg op naar Barenwalde. Chrisje zitin de huiskamer met dekinderen. Met schier bovenmenschelyke inspanning heeft zij de huishouding en de boerderij er weder bovenop gebracht. Na Nieuwjaar zal een opzichter komen, een gepensioneerde houtvester, die er gaarne iets by wil ver dienen. het werk op den Rödershof nog best aandurft en zijn dochter meebrengt als vrouwelijke hulp. Wendtlandt komt nog menigmaalbij haar, staat haar by met raad en daad en geeft uiting vond. Daartegenover heeft markies di San Giuliano zyn vertrouwen in de loyanteit van Oostenrijk-Hongary zoo on- omwonnen uitgesproken, dat men welaan het onschadelijk maken van alle onder- stroomingen mag gelooven. Men behoeft nu in het buitenland geen overdreven be- teekenis meer aan de irredentistische bewe ging te hechten. De „Neue Freie Presse" (Weeuen) zegt, dat het in Italië's belang is, dat Oostenryk- Hongarye, en in Oostenrijk's belang, dat Italië sterk is. Het recht van bestaan van den Driebond is in Rome zoo dikwijls op een toon van verontschuldiging verdedigd, dat het geloof kon ontstaan dat de Driebond slechts een resultaat van wederzydsch ver trouwen is. Deze opvatting is thans door den Italiaanschen min, van Buitenl, Zaken weerlegd. Hy heeft den moed, den Driebond geheel au sérieux te nemen, en legde er den nadruk op, dat de wapening der beide buren niet tegen elkaar is gericht, maar bestemd om samen te werken. Ook de chr.-sociale „Reibcspost", die anders altijd tegen Italië sputtert wyst thans op de hartelykheid der redevoering, al vindt ze de passage tegen de irriden- tisten nog niet klemmend genoeg. Het barbaarsche Rusland doet weer van zich spreken. De „Joodsche Wachter" schrijft: Weer droevige berichten I De onderwijswet is in voorbereiding; wordt zy aangenomen, dan zullen 800 joodsche scholen, bezocht door 60.000 kinderen, gesloten worden. Verscheidene joden zyn ook uit hun dorpen verbannen. De politie in Kisjineff heeft joden verhinderd buiten de stad te gaan, om goed te koopen en op de markt te verkoopen en daardoor zijn vyfhonderd families broodeloos geworden. Door dit alles is de emigratie naar Amerika en Turkije ontzagelijk toegenomenmaar de politie geeft niet dan met moeite passen en zoo moeten de emigranten zich wel toevertrou wen aan gewetenlooze agenten. De bond van ware Russen treedt hoe langer hoe brutaler op deze week drongen leden daarvan een joodsche school binnen en vielen den onderwijzer en de leerlingen aan. Alle vereenigingsleven wordt verhinderd. Der pas opgerichte vereeniging voor He- breeuwsche cultuur wordt de kop ingedrukt. En ook de Zionisten worden, in weerwil van alle beloften, sterker dan ooit vervolgd. Een aantal deelnemers aan een vergadering in Polen werden door de politie overvallen en gevangen genomen. By tallooze Zionis ten in verschillende plaatsen werden huis zoekingen gedaan. En een telegram meldt dat door de Doema-commissie met 11 tegen 10 stemmen het regeeringsvoorstel i3 aan genomen, om de joodsche rechten ten aan zien van het zelfbestuur van Russisch Polen te beperken alsof het nog niet genoeg ware! haar in gemoede meermalen in overweging, de drie kinderen niet langer tot last te doen zyn. Maar dan neemt zij het hoofdje van een der lievelingen in haar handen en zegt met tranen in de oogen: „Als ik de kinde ren weer moet missen, is al het andere my onverschillig Maar Chrisje, juist die kinderen!" Zij heeft hem niet meer geantwoord Juist d i e kinderen Begrijpt die man r'an niet, dat niets haar van meer nabij bestaat dan juist die kinderen? Toen is Wendtlandt vertrokken, by zich zelf mompelend„Zy kan den vader tot den huldigen dag niet vergeten en draagt haar jarenlange liefde op diens kinderen over Maar zij zal zichzelf nog ziek ma ken. Eiken avond na middernacht naar bed en 's morgens vier uur op, dat kan ze niet volhouden l" Ja, de groote, gezonde vrouw is bleek en mager geworden door den onafgebroken arbeid, den voortdurenden angst, dat de kleinen haar weer ontnomen zullen worden. Zjj schrikt, als ze den brievenbesteller ziet of een vreemde het erf oploopt. Louise had haar eens spottend oege- voegd, dat die zorg overbodig en de vader bly toe was, dat hy de kinderen kwyt was. Hy leidt nu zekér in Amerika een vry en gemakkelijk leventje. Chrisje had niets ge antwoord, maar alleen gedacht, dat hy niet de eenige schipbreukeling was die daar de wijk had genomen. En toch verliet haar de heimelijke hoop geen oogenblik dat hij Volgens opgaven, die de Minister president Canalejas aan een verslaggever beeft mede gedeeld, bedraagt het aantal klooster neder zettingen in Spanje 3550. Het aantal man nelijke en vrouwelijke personen, die tot de verschillende orden behooren, wordt op 60650 geschat. Dit aantal kan slechts op schatting berusten, aangezien in de kloos ters geen ambtenaren van de volksstelling mogen binnendringen. Het inkomen dei- congregaties wordt op 115 millioen gulden jaarlijks geschat en stijgt jaarlyks met 10 pCt. Vergeleken met de statistieken der middel Europeesche inkomstenbelastingen, is dit inkomen zeer hoog, aangezien het per hoofd niet minder is dan 1960 gulden. Hierbij moet men rekening houden met het feit dat de Spaansche kloosters zeer dikwijls ontvangrijke bedrijven uitoefenen met behulp van onbetaalde arbeidskrachten. Het komt er nu op aan om deze hooge inkomens der kloosters, die zich thans nog aan iedere belasting onttrekken, te treffen. Een eerste vereischte hiervoor is een nauw keurige vaststelling van het aantal der kloosterlingen en met het oog hierop stelt de regeering voor hieromtrent ambtelijke registers aan te leggen. Ofschoon de quaestie niets met den godsdienst te maken heeft, doen de bisschoppen al hun invloed gelden om dit te verijdelen slechts de bisschoppen van Madrid en Saragossa erkennen den eisch als gerechtvaardigd. De groote politieke partyen, de liberalen en de conservatieven, z(jn het in den grond eens over de nood zakelijkheid van een hervorming in de ker- kelyke aangelegenheden. Een Keizerlijke daad, die waarschynlijk wel een buitengewoon en pijnlijk opzien zal baren, ia de begenadiging van twee Bonnsehe Borussen, die tot acht dagen ge vangenis veroordeeld waren, welke straf thans door den Keizer in vestingarrest werd veranderd. De twee studenten von Quistdorp en von Finkenstein hadden tijdens hun dienst deD onderofficier Feith in diens wo ning overvallen, hem met koud water be goten en zoodanig geranseld, dat hij ernstige kwetsuren opliep. De twee woestelingen werden door den krijgsraad tot den buiten gewoon zachte straf (het waren Barussen) van acht dagen gevangenenis veroordeeld. Reeds dit vonnis gaf aanleiding tot 3cherpe critiek en tot vergelijking met de ongehoorde zware straffen, die voortdurend worden uit gesproken over arme rêcruten, die zich aan de onbeduidenste insubordinatie schuldig maken. En thans heeft de Keizer nog de onbegrijpelijke tactloosheid gehad dit vonnis nog meer te verzachten. Het Berliner Tage- blatt schqjft naar aanleiding van dit erger lijk feit: „De vraag dringt zich op wat er gebeurd zou zyn als eens twee onderofficieren, ge naamd von Quistorp en von Fikenstein, door een burgerlijk onderdaan met een nachte lijk bezoek vereerd, met stokken bewerkt en zelfs verwond waren geworden. Het de kinderen niet kon vergeten. hy moet ze eens komen bezoeken. Nu is 't in den namiddag en zit zy met de kinderen aan de tafel. De kleine meisjes hurken naasf haai op de kanapee. Lotha- ius zit op een stoel tegenover haar en alle drie hangen aan haar lippen, nu zy van den Kerstman vertelt. En zal hy papa ook meebrengen?" vraagt Lotharius. Haar gelaat wordt somber. „Dat moetje den Kerstman maar eens vriendelijk vra gen," antwoordt zy, en laat er aarzelend op volgen: „En dan neemtpapa je dadelyk weer mee, myn jongen-" En Toni en Josepha ook Ja, zeker." En u ook, tante?" - Neen, ik blijf hier." Dan blijven wij ook hier, en de zusjes ook, en papa ook." Papa ook!" spreekt Toni hem na, ern stig met het hoofdje knikkende. Met tranen in de oogen drukt zy het drietal aan haar boezem. Dat zou immers de beste oplossing wezen Maar er ge beuren geen wonderen meer. Op dit oogenblik hoort ze kloppen tegen de deur Wie zou 't zyn Louise tikt altyd aan hel venster Haar hart klopt hoorbaar. Ze hoort Marie de gang door en naar de voordeur gaan. Als 't Heine eens was, om de kinderen Vrouw," zegt Marie, „daar is iemand

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1