ONZE EILANDEN van 3 DECEMBER 1910. 3 van het speelhol. De Rue vervoegde zich bij het Hollandsche bestuur, dat by zoo'n gelegenheid vrijwel machteloos was. 't Was trouwens altijd machteloos. Dit geval was echter te kras. Daarbij kwam, dat de Rus naar de politie wilde gaan, wat hem wel weinig gebaat zou hebben, daar de politie bem zou geantwoord hebben, dat by te voren door den post vóór de deurgewaar- gchuwd was, dat hy een verdacht huis bin nen ging, maar wat toch voor de in-schyn- verantwoordelyke personen onaangename gevolgen kon hebben. De bovenbedoelde iemand" mengde zich in 't gevalmaar de exploitanten schreeuwden hem toe, dat de Rus een schandaalmaker, een chantage- pleger was. Er werd echter op gewezen, dat het balletje dadelijk door den croupier weggenomen was en dat dit tegen de crou pier getuigde. Nu begonnen de exploitan ten bang te worden voor hun klanten, en na lang beraad gaven ze aan den Ruszyn 600 francs terug. Zulke gevallen kwamen herhaaldelijk voor; en niettegenstaande de lui gewaar schuwd waren, om toch vooral dicht by den bak te gaan zitten en voortdurend de cijfers te controleeren. Als iemand heelemaal kaal geplukt was en geen roode cent meer bezat, kreeg zoo'n slachtofler heel genadig geld om naar buis te komen. Hollanders kregen meest f 10, vreemdelingen een bedrag, dat va rieerde tusscben 10 en 100 gulden. Natuur lijk kregen zij, die maar weinig geld ver speeld hadden, nietsmen moest al aardig wat verloren hebben, om deze milde genade deelachtig te worden. Trouwens de mees ten gingen toch hun armzalig reispenninkje ook nog in een ander speelhuis van de hand zetten en lieten zich ten-slotte door de po litie of hun consul over de grenzen helpen. Verloren werden vaak groote sommen. Om maar é"én afschrikwekkend voorbeeld te noemeneen schouwburgdirecteur uit Altona verloor op één avond in de club f 30.000. De ellenden, die het gevolg zyn van dat spelen Op een troosteloozen morgen spoelde de zee het lyk aan van een dame uit Bor deaux, die alles verloren had in zoo'n ver foeilijk roovershol. Als 't 's nachts 12 uur geslagen had, werd het rouletten gestaakt en ging men over naar de-zaal, waar iederen nacht meest tot 5 uur, „baccarat" gespeeld werd. In de schitterend verlichte bacaratzaal stroom de dan de champagne, die ter opwekking van de stemming der spelers gratis ver strekt werd; hoe meer, des te liever, dat begrypt men. Geroutineerde spelers, nuch tere kerels, speelden dan tegen aangeschoten of dronken jongelui. Als ze voldoende ver loren hadden, konden die ook daar tegen accepten voorschotten krijgen, die denzelfden weg opgingen. Een aantal Haagsche jonge lui zullen door die wissels nog wel als door een nachtmerrie vervolgd worden. Op 't geschikte moment zal dat papier hun zonder genade gepresenteerd wordendaar behoe ven ze niet aan te twijfelen. Baccarat is oen weinig ingewikkeld spel, maar het leent zich prachtig voor een speel hol, omdat het gelegenheid geeft om een aantal kunstgrepen en valscheden in toe passing te brengen. De bankhouder heeft een spel kaarten voor zich, schuift twee kaarten naar het ééne en twee naar het andere tableau der twee groepeD spelers, en zelf neemt hy ook twee kaarten. De spelers zetten dus in twee partijen tegen de bank. 't Gaat dan zoowat als bij „vingt et-un". Evenals bij de roulet werd den bank bij inschrijving verpacht. Een der geintrodu- ceerden was natuurlijk altyd de hoogste inschrijver. En wilde het toeval, dat een outsider, die niet tot de firma „Monsieur le Baron et Cie." behoorde, de bank kreeg, dan we» den er vooraf klaargelegde kaarten gebruiktdie gesorteerde kaarten lagen dan zoo, dat de tegen de bank spelende firmanten winnen moesten. Dat wist irien vooruit, want de kaarten mochten niet geschud worden. Men weet niet, waarover zich meer te verwonderen over het brutale valschspelen van de exploitanten of over de schaapachtige domheid van het spelende publiek, dat zich, idioot zulk een bepaling liet welgevallen. Bij het baccarat was vooral de adel sterk vertegenwoordigd, oude en jonge llii, die nog over ruime middelen beschikten, maar ook verloopen lieden, die ten koste van an deren leven, nooit rekeningen betalen, waar door hun naam ieder, die in hun handen valt, naar het speelhuis lekken, waarvoor hun dan door de ondernemers van het gokpaleis een percentage wordt gekeerd als prys voor hun ijver voor „de goede zaak." 't Was jammerlijk om te zien, hoevele provinciale bankiers en andere soorten van personen, die geld van anderen on der hun berusting hebben, by het baccarat geplukt werden. Dat er avond aan avond duizenden en duizenden verloren werden, behoeft geen betoog I Er zyn nu nieuwe wetten tegen de speel huizen ingediend. Laten we afwachten wat zy zullen uitwerken. Velen zien dat optreden der Regeering en der politie tegen de speelhuizen met tegenzin. Het belang der badplaatsen eischt, dat men de oogen dicht kny'pel Als iemand echter maar voor eeD klein deeltje persoonlijk de jammeren, de ellende en het ongeluk gezien heeft, dat door dat spel over honderden menschen wordt ge bracht, dan zal hy spoedig zyn rechtsstand- punt verlaten en eike poging, om dien kan ker der maatschappij uit te snijden, van harte toejuichen. W. F. Het toerisme in Nederland. In de „Revue Internationale de l'Indus- trie, du Commerce et de l'Agriculture" van 20 Nov. j.l. komt onder bovenstaand opschrift een artikel voor van de hand van den heer Max Nansey, dat van groote waardeering van de werkzaamheid van den A. N. W. BToeristenbond voor Neder land, getuigt, en waaraan wij het volgende ontleenen De deelneming van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders-Bond, Toeristen bond voor Nederland, aan de Brusselsche tentoonstelling, in het „Palais du Génie civil et de la Route", heeft een interessante bydrage geleverd op het gebied van het toerisme, in het bijzonder wat het weg vraagstuk in Nederland aangaat. De stand van deze Bond geeft een teekeDenden in druk van de activiteit van den A. N. W. B. Het raidden van den waDd, waartegen de A. N. W. B. exposeerde, was gedeelte lijk ingenomen door een lyst, omsluitende de opgeplakte bladen van den Atlas, welke door dezen Bond is ontworpen en wordt uitgegeven. Men vindt er de kleiklinker-, grint- en zandwegen op aangegeven in de gebruikelijke kleuren rood, groen en geel, waardoor de hoofdroutes gemakkelijk te onderscheiden zyn. Door verschillende ande re aanwijzingen (kanalen, bruggen, molens, wegwijzers, welke de routes aangeven, enz.), wordt de oriönteering zeer vergemak kelykt, zoodat het voor ieder, die zich in het kaartlezen geoefend heeft, onmogelijk is geworden, zich in den weg te vergissen. Rondom deze kaart bevindt zich een serie illustraties, welke gereproduceerd zyn naar de prachtige, artistieke uitgave „Ons Eigen Land". Dit werk, waarvan de uit gave in 1908 begonnen is, ter herdenking van de geschiedenis en de activiteit van den A. N. W. B., bij gelegenheid van zijn 26-jarig bestaan, en hetwelk over eenigen tyd voltooid zal zyn, bevat een groot aan tal heliogravures van stadsgezichten, land schappen, enz.; het vormt een rykgeïllu- steerde gids voor het toerisme. Van de talrijke afbeeldingen in „Ons Eigen Land" heeft men voor de tentoonstelling te Brussel slechts die gekozen, welke zich het best ertoe eigenden, om te doen uitkomen wat voor het toerisme middel en doel tegelijk is: de weg. Tegen den wand bevinden zich verder een model van de bordjes „Rechts houden" en „Rijwielpad". Eerstgenoemde bordjes zijn geëmailleerd en dienen om de menschen, telkenmale wanneer zy ze passeeren, eiaan te herinneren, dat rechts houden dientom de verkeersveiligheid te bevorderenzy worden door den Bond gratis uitgereikt, aan de betrokken gemeentebesturen Het laatstgenoemde bordje dient om de rijwiel paden, overeenkomstig de bepalingen in de Motor- en Rijwielwet, te beschermen tegen misbruik en beschadiging. Aan elke zyde van het middengedeelte zyn gerangschikt verschillende opschriften, welke men ontmoet op de wegen in Neder land, met aanwijzingen van de betrekkelijke voorschiften voor rijwielen en motorrytui gen. Aan weerzijden, iets meer naar voren, zien wij een wegwijzer en een waarschu wingsbord van den Bondde wegwijzer is voorzien van een speciaal bordje voor het snelverkeer, aangevende de internationale routes. Deze speciale bordjes stellen den automobilist in de gelegenheid, zoDder te stoppen, zich te vergewissen van de route, welke gevolgd moet worden. Op een tafel, geplaatst over de geheele lengte van den stand, hebben de verschillen de Bondsuitgaven, welke in nauw verband staan met het wegvraagstuk een plaats ge vonden. Deze zyn lo. D e r e i s w ij z e r, dieeen beschrijving der routes van plaats tot plaats geeft, zoo_ wel voor groote als voor kleine tochten 2o. Een aantal brochures over wegenaanleg en verbetering: „Onze wegen, in verband met het Wegencongres te Parys", „Stofbe- atryding", „Het onderhoud van grindwegen en het leggen van klinkerpaardenpadeu", „Het voorkomen van het vernielen dei- wegen", enz. 3o Eenige diagrammen, verkregen, bij de te Deventer genomen proeven van trekkracht op wegen van verschilende soort, en een raport voor het 2e Wegencongres. Als versiering van den stand werden ge bruikt eenige voorwerpen, als de automo bielplaquette, het Bondsinsigne, wimpels, enz. Alles te zamen genomen, vormde deze stand een klein museum van den weg in Nederland. De installatie, welke te danken ia aan de Wegencommissie van den Bond, getuigde van den goeden smaak en van de bevoegdheid en toewijding der des kundige leden wier precident is de heer L. C. Stefielaar, schrijver van gewaardeerde studies op het gebied van wegentechniek. Dank zy de werkzaamheid van deze com missie neemt het wegvraagstuk oen groote plaats in de taak van den Toeristenbond voor Nederland in, die ook ten aanzien van verscheidene andere onderdeelen vaa het toerisme niet minder actief optreedt, en daarom met het volste recht een groot gedeelte van den modernen vooruitgang der ontwikkeling en vervolmaking van de wegen en het verkeer als zyn werk mag opeischen. Het verheugt ons zeer, dat in een buiten- landsch blad met zooveel waardeering over den Bond geschreven wordt. Moge het bier- voren meegedeelde ertoe bijdragen, dat ook onze landgenooten in steeds grooteren getalen hunne belangstelling en steun aan den Bond geven. Binnenland. Grond aan landarbeiders. Vanwege het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Ver bond had Zondag, in samenwerking met het hoofdbestuur en de afdeelingen van den Vrijzinnig Democratischen Bond, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen,te Utrecht, een buitengewone vergadering plaats, ter behandeling van het onderwerp „Het grondgebruik voor landarbeiders, als middel tot de economische verheffing der landarbeidersklasse." Als inleiders traden op de heeien A. Rau- werda, voorzitter van het A. N. W. V., te Leeuwarden, Jac. Welleman, landbouwer, lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond, te Krabbendyke, en mr. J. Wolterbeek Muller, advocaat te 's-Gravenhage. De heer Jac. Welleman verdedigde uitvoe rig het uitgeven van grond aan landarbei ders, in zulke perceelen, dat zy daaruit een deel hunner levensbehoeften kunnen halen. In de plaats zijner inwoning worden nl. door de diaconie der Ned. Herv. Kerk aan arbeiders stukjes grond in gebruik gegeven van pl.m. 100 roeden (0,15 H.A.] tegen een pacht van f75 per H.A. Dit acht spr. een goed voorbeeld. De land arbeiders zullen daarvoor tot meerdere wel vaart en onafhankelijkheid komen. Als tweede spreker trad op de heer A. Rauwerda, die in den zelfden geest een be toog hield. Een motie werd ten slotte aangenomen, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd, door wettelijke maatregelen deze gconduit- gifte te bevorderen. Ontwerp algemeen Polderreglement. Dat het door Ged. Staten nieuw ontwor pen Polderreglement geen gunstig onthaal biy belanghebbenden heeft mogen vinden, blykt wel uit het feit, dat door ongeveer 300 waterschapsbesturen in dit gewest bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, ern stige bezwaren daartegen zyn ingebracht. De vele ingewikkelde voorschriften in dat ontwerp opgenomen, acht men practisch beslist onuitvoerbaar en het wettelijk begin sel der autonomie, meer dan werkelijk nut tig en noodig is, overschreden. Algemeen is dan ook krachtig adhaesie gebracht aan de bezwaren, neergelegd in het Rapport, dat door den heer W. H. van Bilderbeek, Oud-lid der Prov. Staten en Voorzitter van verschillende Polder en Waterschappen, in vereeniging met de Commission benoemd op de vergaderingen van een 150-tal waterschapsbestuurders van Overfiakkee en Dordrecht, aan Gedepu teerde Staten is uitgebracht, waarin op grondige herziening wordt aangedrongen. Een zonderling. Sedert Mei jl. woont in de Paardeweide, onder Havelte, de arbeider H. Netel onder den blooten hemel. De man, een zonderling, wil van geen armhuis weten. Des daags gaat hy by den boer op daghuur, des avonds betrekt hy zyn bivak. Nu nog, terwyl de grond hier reeds dik met sneeuw is bedekt geweest en de winterkoude zich terdege doet voelen, huist de man op dezelfde plaats. Een tegen den grond .liggend kastje en een paar bosjes riet benevens een dunne deken moeten den wind keeren. Boven een potje met vuur kookt hij zyu eten. De brand te Hellevoetsluis. Naar wy ver nemen heeft de daarvoor benoemde com missie de oorzaak niet kunnen vaststellen van den brand op 's-Ryks werf te Helle voetsluis, in den nacht van 5 op 6 dezer, en wordt de schade, buiten die aan de ge bouwen, begroot op f 75.000. De man, die Frans Rosier aanhield. J. B,, te Opperdoes (N.-H.) destijds met zyn broer Piet den ontvluchten Frans Rosier heeft aangehouden, is beschuldigd een koe te hebben gestolen. Toen men hem naar Alk maar wilde overbrengen, trachtte hy zich door den trein te laten overrijden. De politie belette dit echter. Hef mes. Te Onna, onder Steen wy kerwold, kregen eenige jongens twist. Mogelijk moest er een oude kwestie uitgevochten worden. Hoe het ook zy, het mes werd getrokken en de arbeider A H. werd op afschuwelijke wijze in het hoofd gesneden, 't Gezicht was als 't ware geheel gekerfd. De arbeider K. S. ontving een snede over de hand. De zaak is by de marechaussee in onderzoek. De arrestatie van den spaarbankpenning- meester te Elburg. Meer 6n meer blijkt, dat 't aantal vervalschingen in de spaarbank boekjes by de Nutsspaarbank te Elburg, door den gewezen penningmeester A. J. V., zeer groot is. Zelfs werden er verscheidene boek jes gevonden, die heel niet in de journalen en grootboeken voorkomen. Nagenoeg alle posten van die vervalschte boekjes zyn al leen door V. geteekend, terwyl duidelijk is voorgeschreven, dat ze doof twee bestuurs leden geteekend moeten zijn. V. hield door zeer vele betalingen, die te zijnen kantore geschieden, zyn medebestuursleden onkun dig van deze inlagen of zette in de boeken een ander bedrag dan in het journaal of de grootboeken voorkwam. Dat V. zulks kon doen, moet voornamelijk gezocht worden in het overgroote vertrouwen in V., die altyd zoo welwillend en behulpzaam was, en ver der in wantrouwen van de inleggers, die voor elkander en anderen niet wilden weten, dat zy spaarden, ten einde toch maar niet te hoog aangeslagen te worden in de schatting van anderen. Daarom gingen zy liever naar het kantoor van V., dan 's Maandagsavonds naar het gemeentehuis, niet bedenkende, dat het bestuur der bank tot geheimhouding verplicht is. De hoegrootheid der vervalsching is zelfs niet by benadering op te geven. Abdoel Asis. Het „Hbld." bericht, dat de gewezen sultan van Marokko van plan i; in het voorjaar van 1911 weer eenige dagen in Amsterdam door te brengen. Het Spoorwegongeluk te Breda. De algemeene indruk is, dat de machi nist niets aan het ongeluk heeft kunnen doen. Op ongeveer 600 M. van het station Breda zag hy het signaal onveilig en hy remde direct om zyn trein tot stilstand te brengen. De verschillende remmers deden iDsgelyks, doch de rails waren glad en bevroren en het 40-tal wagens was daar door niet zoo spoedig tot stilstand te bren gen De machinist had intusschen reeds met de zandbakken gewerkt, doch met onvertraagbare vaart gleed de trein voort, den raDgeerendeu trein achterop. De machi nist liet telkens een driematig langen toon hooien, het by reglement vastgestelde sig naal, dat men voorzichtig moet zyn. Toen volgde de botsing, geweldig in kracht. Het was een leven waarbij hooren en zien verging. De zware locomotief Bchoot uit de rails, de goederenwagens werden als kaarten huisjes ingedrukt, de wielen en buffers en andere zware yzlerdeelen braken als broos porselein. Een chaos van neergepletterd zwaar materiaal verhief zich en lag ge smakt over vier lynen; een ruine waartus- schen, helaas, twee werklieden, vaders van gezinnen verpletterd lagen. Zandée moet uit het remhuisje geslin gerd en onder den buffer van een wagen gekomen zyn, want daaronder lag hy, zwaar verminkt. En Van der Steen was in stukken gere ten. Zoo werd hij van onder de zware wa genstukken weggehaald, de ontzielde vuis ten nog gebald, alsof h(j den dood, die hem zoo plotseling overviel, had willen bestrij den. Maar één troost, althans voor de overlevenden, al is het dan ook een zeer geringe, is dat voor beide mannen de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Toen de locomotief van den goederen trein het waarschuwingssein liec hooren, was de conducteur van den rangeertrein even gaan kyken. Hij zag het onheil nade ren en zonder zich te bedenken, sprong hy in de duisternis van den weg, waar hij met zyn gelaat terecht kwam in het prikkel draad en steenen. Een ondeelbaar oogen blik later had de botsing plaats. De man is er dus goed afgekomen, daar hy geen andere kwetsuren bekwam. Als men echter zoo op het terrein van de ramp rondloopt, ziet men al als leek, dat de schade enorm moet zyn. De locomotief van den goederentrein is uit de rails ge worpen en de verbinding met den tender is ruw verbroken. Daar waar een aantal in elkaar gedrukte wageDS liggen, is het een berg van wanorde. Over het geheele terrein liggen brokstukken van ijzer en hout verspreid en de verbrijzelde waggons beslaan de breedte van vier lynen, zoodat het geheele verkeer met het station Breda verbroken is. Door behulp van een locomotief was men gistermiddag tegen 6 uur nog bezig de ruine van ijzer en hout uit elkaar te trek ken. Dat ging met een zwaren ketting, dien te midden van het vernielde yzer bevestigde. En dan reed de locomotief achteruit en stortten opnieuw met donkerend geraas de zware stukken over de vry gekomen rails. Een paal der Rijkstelegraaf moest het ont gelden. Er kwam zoo'n zwaar stuk tegen aan en hy wankelde met het gevolg, dat de draden afknapten. Het ontruimingswerk heeft heel den dag veel belangstelling gehad. Er waren op het terrein veel officieren, maar .nog meer gees telijken. Zoo het werk zich Dinsdagavond nog liet aanzien, toen er bij vlammende lampen werd voortgewerkt, zal men vandaag en morgen zeker nog noodig hebben om te ruimen. Het verkeer is zeer gestremd en de ver traging, die de treinen ondervinden is enorm en varieert tusschen 1 en l'/a uur. Vooral Dinsdagmorgen in de vroegte was het een herrie. De mailtrein kon Breda niet passeeren en was gedwongen over het lijn tje te gaan, over Lage Zwaluwe's Bosch. Heel den dag heeft men zoo goed en kwaad als het ging, het verkeer onderhou den. Reizigers uit de richting Rozendaal en Lage-Zwaluwe moesten overstappen en tot voorbij de plaats der botsing loopen, waar dan weder een trein staat, die ze verder brengt. Een groot geluk is het ongetwijfeld, dat de tankwagens, afkomstig en bestemd voor ZwijDdrecht niet met phosphorus gevuld waren. Er zouden dan ongetwijfeld erger dingen gebeurd zijn, door dat licht ontplof bare goedje. Naar we vernamen verkeerde de machi nist van den goederentrein zeer onderden indruk van het gebeurde. Alles was te wijten aan het voortglijden van den trein. Het onveilig sein, dat gegeven is, heeft hy gezien, doch ondanks zyn remmen is de trein niet tot stilstand gebracht kunnen worden. Reeds vroegtydig was de burgemeester van Breda op het terreia van de ramp aan wezig. Later verscheen de justitie. De hteren Heil en Ten Hove, officieren van gezondheid te Breda, zyn als deskundigen in deze zaak benoemd. Slachtoffers van het ijs. Te Leerdam waren vier jongen van 9 tot 12 jaar op het ijs gegaan, met het gevolg, dat allen er doorzakten. Door twee voor bijgangers werden ze een voor een op bet droge gebracht, maar de vierde, die al ge zonken was, moest zyn onvoorzichtigheid met den dood bekoopen. De levensgeesten waren niet meer op te wekken. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Te Wageningen wilde de 17-jarige C. M. van de Oosterstoomtram springen, vóór deze stilstond. Hy werd er afgeslingerd op den straatweg en bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer heeft schedelbreuk vastgesteld, waaraan de joDgen in het ziekenhuis te Bennekom is overleden. Buitenland. Terechtstelling te Le Mans, Heden (Woen- dag) morgen by het aanbreken van den dag, werd te Le MaDS geguillotineerd Valentin Doilin, de hoofdman eener bende, die bekend stond als „de bandieten van deSarthe"en langen tyd de schrik van dit departement geweest was. Behalve van een reeks van diefstallen, werd hy schuldig bevonden aan moord op een 75-jarige ongehuwde vrouw te Tvré-le-Polin, aan zware verwonding van een bejaarden man te Pariquó-le-Polin, van moordaanslag op een echtpaar teLe Mans, waaiop hy een geweerschot had gelost, gelukkig zonder hen te treffen en van moord op een 79-jarige weiuwe te Mézeray, die hij verworgde. Hy stond terecht voor het Hof van Gezworenen der Sarthe, tege lijk met zijn broeder Frédéric en Butct, Beide laatstgenoemden werden tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Duur kopje thee. Mrs. Griffin, de vrouw van een groot indus trieel te Chicago, liet zich op een fancy- fair voor een liefdadig doel, een kop thee inschenken, waarvoor zy 1000 dollars (f 2500) betaalde. JBrawd. In Staniza en "Wosnessenskaja naby Astrakan zyn ongeveer honderd huizen afgebrand. Zevenhonderd menschen zyn dakloos. Een zandwervelstorm, die in Trans- kaepie woedde, heeft een spoortrein uit Krasnowodsk tot staan gebracht en het verkeer gestremd. Daarbij werd het zoo vinnig koud, dat het nog niet mogelijk is geweest, de spoorbaan weer vrij te maken. Hoog water. De Seine stijgt by Parys weder, Dinsdag 30 cM. en men verwachtte een verdere stijging van circa 50 cM. De Loire is reeds op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden en de Garonne heeft het om Bordeaux liggende land over stroomd. In Duitschland stijgen ook de Ryn, de Moezel, de Main en de Neckar. Storm op zee. Een hevige storm heeft op de Kaspische Zee gewoed. Op de reede van Astrakan zijn meer dan tien schepen gezonken. Enkele met de bemanning. De aanlegpier, waarop zich 300 Perzische arbei ders bevonden, is losgeraakt en naar zee gedreven. Er is geen hoop de arbeiders te redden. Op de reede van Goergif zyn twee stoom schepen en vier zeilschepen door het ijs ingesloten. Zeven kustplaatsjes zyn overstroomd. Een aangrijpende geschiedenis. In een spoor coupé had onlangs een Rus, Kiparishoff, zijn broer met wien hy reisde en die zeer ziek scheen te zyn, met een revolverschot ge dood. De moordenaar stond dezer dagen terecht en verhaalde hoe achtereenvolgens zes zijner famillieleden, zijn moeder en vijf harer kinderen, door zijn vader met een zware ziekte besmet, in een verschrikkelijk lijden waren gestorven. De jongste broer, die het zwaarst belast was, leed zoo hevig, dat by de moordenaar, het niet langer had kunnen aanzien en hem om hem te ver lossen, had doodgeschoten. Zoowel rechters als publiek konden het droevig verhaal niet zonder tranen aanhooren. De moor denaar werd vrijgesproken. Wolkbreuk'. Te Lissabon heeft een wolkbreuk plaats gehad. Door den aanhoudenden regen zyn eenige wyken der stad overstroomd, waar door veel schade is aangericht, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie). Ooltgensplaat den 26 November 1910. Waarde Redactie. Zoudt u zoo goed willen zijn het onder staande onder de rubriek Ingezonden stuk ken te willen plaatsen Ontvang daarvoor bij voorbaat mijn dank. In het laatst verschenen nummer van „Vooruit" staat o.m. een advertentie vaD de Directie der N. V. „De Tijdgeest" als zoude ik, ondergeteekende ontslagen zijn als Agent van die Vennootschap. Daar ik in geen geval als Agent ontslagen ben maar ik wel een met redenen omkleed ontslag heb aangevraagd, ben ik zoo vry hier te vragen of de Directie van voornoemde Vennootschap hier eenige verbetering in zou willen brengen. Mocht zy dit evenwel niet doen, dan zal ik openbaar maken waarvoor ik myn ontslag heb aangevraagd tegen Vrijdag 18 November. U Redactie, nogmaals dankzeggende voor de verleende plaatsruimte teeken ik Uw. Dw. Dn. M. VAN OOSTENBRUGGE. Dirksland, 1 December 1910. Geachte Redactie. Krijg ik s.v.p. een plaatsje voor het vol gende in „Opze Eilanden"? - Bij voorbaat mijn beleefden dank er voor. Aan „Al sedert lang een Dirkslander." U vraagt mij of ik vermoed dat onze geachte Kerkeraad de hand gehad heeftin de beruchte hatelijke woorden van Ds. Bokma. Volmondig antwoord ik hierop neen 1 Ik houd me overtuigd dat onze Kerkeraad zooiets nooit in de hand werken zou. Integendeel, heel onze gemeente ver trouwt, dat voor zoover de Kerkeiaad macht heeft, hy een predikant kiezen zal, die optreedt voor alle rechtzinnigen. Geen pre dikant dus die men de woorden „party of Chr. School" tot „Scbibboleth" maken zal. Maarde Kerkeraad is alleen g< en baas; hij heeft nog een corps „gemach tigden" oftewel een „kiescollege" achter zich, dat ook een loodje in het schaaltje legt. Of het nu tusschen genoemd col lege en den Kerkeraad koek en ei is, dat is een vraag waarop ik nu nog geen ant woord geef; later wellicht. Verder spijt het mij dat U niet beter op de hoogte is met kerkelyke zaken, en daardoor zonder noodzaak den kerkeraad in een kwestie mengt, waarmee hij niets te maken heeft. By die verbouwing der pastorie, had de Kerkeraad natuurlijk niets in de melk te brokken, wyl dit een zaak was van Kerk voogden en Notabelen. Dit college heeft zich echter wat die verbouwing betreft, niets te verwijten. SOLIDE. Mijnheer de Redacteur. Zoudt ge onderstaand voorloopig antwoord willen opnemen Bij' voorbaat myn dank. Aan dat „lid" van de N. H. Kerk. Als het u te doen is, niet om liegen en vevdachtmaken.maar om waarheid onrecht, dan zal ik op uw vragen antwoorden, wan neer gij eerst uw naam bekend maakt. Wanneer gij het licht niet vreest, behoeft ge u in het donker niet te verbergen. Ik verzoek de redactie voortaan geen ongeteekende stukken tegen my op te nemen. Ds. EMMEN.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 3