2 UNZE EILANDEN van 3 DECEMBER 1910. Vrije Universiteit, welke te Bolsward rijwiel hersteller is, tot burgemeester was benoemd, motiveerde mr. Heemsberk dit door te zeg gen, dat hÜ de eenige sollicitant was, die ingezetene was. Die goede minister toch Maar te Somraelsdijk solliciteerde een ingezetene, die naar de meening der heele gemeente geschikt was, voor wien een deputatie bestaande uit een antirevolutio nair, 'n katholiek en een liberaal op audiën tie ging. Maar die sollicitant werd niet be noemd Hü was ook liberaal, weet ge lezer, en de brave fietsenreparateur van Bolsward was Kuyperiaan. Dat heeft by minister Heemskerk natuurlijk heelemaal geen ge wicht in de schaal gelegdNatuurlyk niet I De brave voorzitter van de jongelingsver- eenining, die lid werd gemaakt van de arbeidsinspectie en bij wien sollicitanten met eindiploma H. B. S. door Excellentie Talma werden achtergesteld, bezat natuur lijk buitengewone kwaliteiten. Minister Talma heeft natuurlyk heelemaal niot gelet op z'n presidentschap van de jonchelingen I 't Is toch onbegrijpely'k dat er in de kamer nog van die slechte- lui zijn die aan dit kostelyk kabinet partydigheid durven ver- wyten. Het benoemd enkel de knapsten. Dat dit toevallig meerendeels coalitieman nen zijn, is niets dan toeval, de ministers zyn volkomen onpartijdig. De ministers zeggen het en dan zal het gewisselyk-wel waar zyn. Al even valsch is de beschuldiging dat het kabinet conservatief is. De arbeiders zullen eens zien, hoe democratisch de cle- ricale heeren zy'n. Zy' zullen niet zoo heel lang hoeven te wachten of de coalitie zal hun de zegeningen brengen van de protectie. Voor alle mogelyke dingen zullen ze hooger prijzen te betalen krygen. Maar dat kan natuurlyk van hun loontje best af. Die arbeiders zyn zulke rijkaards, dat de cleri- cale heeren met hun hooge invoerrechten ze wel wat dubbeltjes mogen afpersen. Wie zou nu nog zeggen, dat dit kabinet niet democratisch is. Verder krijgen we nog meerdere millioenen op te brengen voor de clericalb scholen en zal de Staatskas nog milder worden voor monniken en nonnen, zonder dat eenige waarborg wordt gegeven voor goed underwys. Maar die domme liberalen begrijpen niet, dat de verknoeiing van het onderwijs, de splitsing in allerlei sectescholen (zooals de liberalen dat noe men) eigenlyk een deel is van de sociale kwestie. Het is natuurlyk veel belangijker voor de arbeiders als de clericale scholen het staatsgeld wordt toegestopt dan dat er verzekeringswetten komen, 'k Heb eens gehoord, dat de salarisverhooging van de dominee's van kerk A, B enz. ook een deel van de sociale kwestie is. Ja, die politiek gaat tegenwoordig boven een gewoon menschenverstand. Dr. Kuyper heeft nu by de antithese weer een nieuwe reclame uitgevonden. Hy heeft de rnenschen ingedeeld in autonome en heteronome. 'k Hoor dat 'er 'n prijsvraag zal worden uitgeschreven over de beste methode ten einde de ministers bij sollicitatiebezoeken djrect in staat te stellen te weten of ze met een autonoom of 'n heteronoom te doèu hebben. Vergis ik me niet, dan ben je, als je autonoom bent, nog heel wat erger en gevaarlyker sujet dan de paganisten. Auto nomen, dat moeten iesbaaiiyk verschrikke- 'Ijjke wezens zyn. Wat is zoo'n baron Lehman toch 'n gelukkig mensch, want die is natuur lyk heteronoom. Mathilde natuurlyk ook, die moet de heteronomie zoo maar uit de oogen stralen! Mr. Sybrandi en de jonche lingen van de Ryksverzekeringbank zyn aimee van de beste heteronomen, 'k Moet toch eens te weten zien te komen, hoe dr. Wuyper over den heer Vegtel denkt, of die wel zuiver heteronoom op de graad is. Het gerucht loopt hier, maar ik ;Sta voor de waarheid niet in, dat mr. Heemskerk in het geheim de psychiaters van Papendrecht 'n onderzoek heeft laten instellen naar dt heteronomie van dr. Kuyper zelve. Het rapport moet zoo ongunstig zyn uitgevallen dat mr. Heemskerk het direct by de geheim ste stukken der staatsarchieven heeft laten opbergen I Ia, 'tis 'n gevaarlyke tyd te'genwoordig 1 Plaatselijk Nieuws. M1DDELIIARNIS- Zaterdag werd door de politie wegens dronkenschap in het arres tantenlokaal gebracht een zwervend koop man (landlooper), genaamd E. M. Tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt, wegens dronkenschap en het opgeven van een valschen naam. DIRKSLAND- Donderdagavond te V/2 uur belegt de 5,fd. Dirksland der Ned, Vereen. tot afsch. v. alch. dr. een feestvergadering, waar de heer A. Roetman als spreker zal optreden. Tevens zal opgevoerd worden „Z'n Eenige jongen", tooneelspél in 4 be drijven. Als we hooren welken indruk dit tooneelstuk te Middelharnis heeft gemaakt, waar het tweemaal voor een volle zaal werd opgevoerd, mogen we aannemen dat ook hier de toeloop groot zal zyn. Daarom zal het noodig zyn, om teleurstelling te voor komen, zich ty'dig van toegangsbewyzen te voorzien, die vanaf Dinsdag verkrijgbaar zijn by den penningmeester S. Poortvliet en by de heeren D. Poortvliet en J. Walraven. UERKIiVGEN- Door den stalvisscher J. Doornhein zyn den laatsten tyd veel pan haring gevangen. Met een wagenvracht is hy zelfs nog één keer te Dirksland geweest, waar hy die visch voor 1 cent per stuk verkocht. Thans schynt de vangst weer niet te gaan. De landbouwknecht H. Kievit kreeg dezer dagen een zoodanigen klap van een zyner paarden, dat hy de werkzaamheden in den steek moest laten en huiswaarts moest keeren. Het schynt echter nog al niet van ernstigen aard te zyn. Tot Hoofdonderwyzer aan de openbare school alhier is benoemd deheerJ. M. Ver boom, onderwyzer te Ouderkerk a. d. IJsel. Tot diaken en ouderling by de Hed. Herv. kerk zyn herkozen de heeren Joh. Kalle en R. Bruggeman, die deze benoeming aannemen. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van de gemeen teraad van Herkingen op Woensdag SO November 1910 des nam. 31/:2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de raadsleden, behalve de heer Mans, vooraf met den Districts- en Arrondisse mentsschoolopziener in de school de proef les hadden bygewoond, ter benoeming van een Hoofd aan de Openbare School en in de vergaderzaal waren teruggekeerd opent de' voorzitter omstreeks vier uur de vergadering. Hy stelt voor de notulen der vorige ver gadering niet te lezen en dit tot een volgende vergadering uit te stellen, hetgeen algemeen wordt goedgevonden. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. in overleg met den Districts-Schoolopziener de volgende alphabetische voordracht is opge maakt van de sollicitanten, die proefles hebben gegeven t. w. J. Dolk te Hoornaar, J. M. Verboom te Ouderkerk a. d. IJsel en H. Zoon te Rotterdam. Tot stemming overgaande blykt, dat zyn uitgebracht op den heer J. M. Verboom 5 stemmen en op den heer H. Zoon 1 stem. terwyl 1 stem (met no. 2) van onwaarde werd verklaard, zoodat de heer J. M. Ver boom te Ouderkerk a. d. IJsel tot Hoofd dei- Openbare School is benoemd. Vervolgens woidt medegedeeld de inge komen stukken le, Eene missive van Ged. Staten dt.zer provincie meldende de goedkeuring van het raadsbesluit tot verhooging der wethouders tractementen van f 32,— op f 80, 2e. Een dito, waarbij goedgekeurd terug gezonden is een wyziging in de verordening regelende de jaarwedden van hetonaerwy- zend personeel aan de Openbare lagere School. Deelt de Voorzitter medo, dat door B. en Weth. in overleg met den Arrondissements Schoolopziener tot waarnemend Hoofd dei- School is aangesteld de heer A. van Over- beeke. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor de heer Van Overeeeke f 25,— per maand subsidie te geven voor de tyc^elyke waar neming van Hoofd der School. De heer Keyzer „Is dit wel 't volle trak tement van 't Hoofd der School." Hij is er voor hem dit te geven, daar hy toch tydelyk dezelfde functie van Hoofd onderwyzer vervult. De Voorzitter zegt dat' Van Overbeeke zelfs nog iets meer zal verdienen, wanneer hem f 25.— per maand wordt toegekend, Het voorste] van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Na de gebruikelyke vraag of een der heeren nog iets heeft op te merken, sluit de voorzitter de vergadering. STELLENDAM. Tot leden van den Kerke- raad dei Ned. Hervormde Kerk zyn Woens dagavond' j.l. herkozen J. Human als ouderling en C. van Driel Mz. als diaken. Tot kerkmeester werd met algemeene stemmen herkozen J. L. Bosschieter. De oogstcollecte ten voordeele van de Diakonie der Ned. Hervormde Gemeente heeft opgebracht f 48,12, terwyl de extra collecte voor de Kerk heeft bedragen f84,95. - Woensdag a.s. 's avonds 7 uur zal de „IJsclub Stellendam" haar jaarvergadering holiden in het logement van den Heer F. Troost. Twee maanden in een Speelhuis te Scheveningen. (Stof.) In de donkerte van de nachtstraat wa ren intusscben de meer gewone vrouwen be zig, oude en jonge lui naar 't speelhol te tronen, waar zy coDtant bètaald werden voor ieder afgeleverd stuk. De bevolking van de sociëteit bestond voomamelyk uit bankiers, groote firman ten, hoogleeraren, groote aannemers, inge nieurs, juweliers, artiesten, jockeys, veel dames, waaronder vele speelsters van be roep, en een groot aantal zeer fraai ge kleeds demie-mondaines. Al deze lui ver tegenwoordigden vreemde nationaliteiten maar er waren vooral veel Hollanders on der. Hun leeftyd varieerde tusscben 20 en 70 jaar. Een groot aantal oude dames speelden geregeld Als men de lyst inziet van de namen der leden, is men droevig verbaasd, hoe- vele eerbiedwaardige, bekende en klinken de Hollandsche namen er op voorkomen. Men kan zyn oogen byna niet gelooven. En 't zyn namen van personen van alle richtingen, die aan de roulet-tafel plaats Demen, mannen van Rechts evengoed als liberalen en paganisten. De nachtelyke laat-komers zoo tus- schen 1 en 2 uur waren doorgaans jonge leden van den Hollandschen adel en rijke jongelui uit den Haag, die in een vloek en een zucht heele brokken van hun vaders versterf er door joegen en dan nog wissel tjes teekenden op toekomstige erfenissen. Met krankzinnige losbolligheid storten der- gelyke jongelui zich in 't verderf. Ze teeke nen maar raak en denken er in hun harts- "tocht en lichtzinnigheid niel aan, wat 'n chantage er op 't geschikte oogenblik door allerlei obscure individuen met die wissels gepleegd zal worden. Als de spelers binnen traden, gingen ze naar het wisseltafeltje en kochten er fiches. Geld mocht nooit op de tafel liggen, met 't oog op een immer mogelyken inval der politie. De roulet-tafel is een langwerpig vier kant. In de tafel zelf zijn de roode en zwar te cüfers en de verschillende vakken aan gebracht. De wyzerplaat van de roulet vormt een in de tafel ingediepte bak, een soort wascbkom. Dit is van zeer groot ge wicht, zooals straks blyken zal. Aan twee zyden van die bak zitten op hooge stoelen de croupiers met hun harken, waarmee ze de verloren fiches naar zich toe halen. Het roulet-spel duurde uiterlyk tot 's nachts 12 uur. De croupiers waren geld trekkende be ambten van het huis. Maar dat wisten de gewone spelers niet. Ze deden zich nl. voor als gewoon lid. De bank werd quasi ver pacht aan den hoogst-inschryvende. Na tuurlyk was dat er altyd één, die by de inrichting geïnteresseerd was. De bankhou der had dan het recht, de croupiers te be noemen. Deze methode heeft een groot voordeel; want door deze truc kunnen de croupiers door de politie niet over de grenzen gezet worden, omdat ze als gewoon lid zyn inge schreven en „toevallig" door de „toeval lige" bankhouders tot croupier werden aan gesteld. Dezen maatregel pasten de exploi tanten toe, omdat de politie dikwyls ge probeerd heeft, om het spel in de „socië teiten" onmogelyk te maken, door buiten- landscbe croupiers te noodzaken, het land te verlaten. Het roulet-spel is daarom zoo verleide- lyk, omdat de meeste spelers in den naieven waan verkeeren, dat er met de roulet niet valsch gespeeld kan worden en by dat spel alles op het automatische toeval be rust. Zeker, de roulet op zich-zelf berust op louter toeval. Maarde ervaring leert, dat er ook by het roulet-spel valsch gedaan kan worden. In de speelzaal zyn 's avonds alle geïnte- resseerden-by-het-speelhuis vroegtydig pre sent. Zy doen zich voor als gewone leden zyn ook als zoodanig ingeschreven. Er zyn er velende exploitanten, de agenten, de gangmakers enz. Zy beschikken allemaal vanwege het huis over ruime middelen. Hun doel is, door groote inzetten de ove rige spelers te lokken. Van dat zaakje win nen er altyd een paar. Het huis kan daar- by geen kwaad en het heeft het voordeel, verdenking af te leiden. Die edelachtbare schurken zitten op de beste plaatsen, het dichtst by den ingediepten roulet-bak. Daardoor wordt aan de overige spelers het kyken in den bak belet en aan de croupiers daardoor gelegenheid gegeven, om naar believen valsch of ware nummers af te lezen en zoodoende de winkansen op schurkachtig willekeurige wijze aan de zijde van de bank te houden. Men zal zich afvragen, hoe dan die spe lers zoo schaapachtig konden zyn, niet ook zelf in den bak te kyken. Maar de spelers en speelsters weten niet, dat die correcte heeren, die om den bak zitten, belangheb benden zyn by het bedrijf. Hun rustige gezichten boezemen vertrouwen in en er waren er immers onder, die „erg veel ver loren" (l). Die lui zouden toch. wel zeggen, als er valsch gespeeld werd 1 Ik geloof, dat in den bol van de meesten de gedachte aan mogelyk valsch spelen niet eens op kwam. En dan die heeren waren allemaal zulke hooge oomes; daar zat graaf X. en baron Zoo en „Freiherr" Zus. Zulke deftige lui valsch spelen! Onmogelyk 1 Maarondertus- schen noteerden de croupiers met hun effen gezichten valsche cijfers. Op de roulet is bv. het cyfer 1 3 zwart en het cyfer 3 6 rood. Deze cyfers liggen vlak naast elkaar. Viel het balletje nu ten-slotte op 1 3, dan moest door de bank betaald worden. Maar dan riep de croupier het valsch spelen ging met een ongeëvenaard brutale plomp heid eenvoudig 3 6, en de bank streek dan kalm de winst van alle kanten op. Zat er toevallig een niet-geïnteresseerde op een plaats, die het inkijken in den bak mogelyk maakte, dan wist men hem door een of anderen streek er wel vandaan te krygen. Eens op een avond kwamen vier scbat.ryke kooplui binnen. Door byna on merkbare teekens gaven de geïnteresseer den elkaar het sein dat er een groote pluk- kery, een slachting op groote schaal, dien avond moest plaats hebben. Maar nu wilde het geluk, voor 't speelhuis een ongeluk, dat dien avond vlak naast den bak een zeer oplettende en slimme man kwam te zitten. Die moest natuurlijk, 't kostte wat 't wilde, daar vandaan. De „baroD" ge bruikte 't volgende middel. Hij stuurde iemand naar boven, om aan den bezoeker te zeggen dat er beneden naar hem gevraagd was en in een café iemand op hem wachtte. De man, die huisvader was en in diep ge heim het speelhol bezocht, schrok zich half dood en wilde tot eiken prys weten, wie de persoon was, die wist, dat hy, geöerd lid van de maatschappy, speelhuizen bezocht. Hy ging daarom naar 't aangewezen café. Daar was natuurlyk niemand te vinden. Toen hy Jerug kwam en zyn wedervaren aan den baron vertelde, wat 'n koste- lyke naieviteitl verklaarde deze met een verbaasd gezicht, er niet3 van te be grijpen. Ondertusschen was 's mans plaats □aast den bak, door een der exploitanten ingenomen. De list was gelukt. in en kele uren tyds hadden de vier kooplui tien duizenden verloren. Bij het plukken van de spelers werd de volgende methode toegepast. Degenen, die geacht werden veel te zullen komen, wer den niet dadelyk, maar geleidelijk uitge kleed. Luidjes echter, van wie men dacht, dat ze maar eenmaal zouden komen, wer den dadelyk zonder genade kaal geplukt. Dikwyls werden er wel klachten gehoord, dat er byna nooit gewonnen werd. Som- tyd8 leidde dit tot protesten Maar dat gaf niet veel Een Franschman, die 't waagde een beetje luid te protesteeren, werd zon der vorm van procesals lid geroyeerd. Typisch was het volgende geval; Op aanbeveling van den portier van een groot hotel kwam op een keer een Rus bin nen gestapt. De man speelde al heel erg onfortuinlyk. Op een gegeven moment riep de één© croupier: „dix". „Dix-neuf" maakte de andere croupier er snel van. De Rus sprong op. Was het balletje op „dixu gevallen, dan zou hy 35 maal zyn inzet uitbetaald krygen, terwyl, wanneer het op „dix-neuf" terecht gekomen was, hy zyn inzet verloor. De Rus vloog naar den bak, voor zyn oogen werd snel het balletje uit de roulet gehaald. Dus wederom een staal tje van brutaal-plompe falsificatie. De eene croupier beweeide, nog niet uitgesproken te hebben, toen hij „dix" gezegd had, en er nog „neuf" te willen bijvoegen. De an dere croupier had alleen maar sneller dan hy „dix-neuf" gezegdDe omstanders, de geïnteresseerden, verzekerden by hoog en laag, dat de croupier geheel in zyn recht was. De Rus constateerde opgewonden.dat er gezwendeld werd. Er was ook werkelyk gezwendeld. Een geïnteresseerde vertelde het zelf aan iemand, die hij achtte in te stemmen met de schandelyke prakrijken eenigingen gebruik en misbruik gemaakt. De electriciens hebben gestaakt, waardoor de electrische trams, de veerponten over den Taag, de liften enz. tot stilstand waren gedoemd. Ook de trambeambten zelf hebben bet werk neergelegd, doch den minister van binnenlandsche zaken als scheidsrechter aanvaard, waarmede hunne staking ten einde was. Als curiositeit mag in onzen tyd wel worden medegedeeld, dat althans deze stakers zich zeer ordelyk hebben gedragen en zelfs er voor gewaakt, dat geen schade aan de trams werd veroorzaakt. Gestaakt wordt nog in de modevakken, de meelfabrieken de gaswerkers nemen j eveneens een dreigende houding aan en men vreest ook een spoorweg-staking. Al deze stakingen veroorzaken zeer veel last, te meer wijl ook de belangen van het buitenland er in betrokken zyn. De voor- loopige regeering doet door haar persorga nen en door haar afgevaardigden een beroep op de stakers, om de jonge republiek niet in moeilykbeden te brengen, maar dezen willen er niets van hooren. Zy verdedigen hunne eischen met te zeggen, dat zy, die ze heden tot zwygen willen brengen, de eersten waren om ze uit te lokken en te steunen, en wel twee maanden geleden, toen de republikeinen tegen de regeering agiteerden om aan het bewind te komen. Aldus weer de correspondent van de Temps", die nog mededeelt, dat de censuur alle berichten schrapt, welke op de stakingen betrekking hebben. Haaysche Brieven. cm. Het voorstel van B. en W. om een aan tal krotten te Scheveningen te vervangen door van gemeentewege te bouwen een voudige woningen is na uitvoerige bespre kingen zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Dat succes was in hoofdzaak te danken aan de verdediging van wethouder Lely, die de bezwaren op overtuigende wyze wist te weerleggen. Met dezen bouw wordt de eerste stap gezet in de goede richting. De woningtoestanden in onze badplaats zyn voor de lagere volksklassen zoo buiten gewoon slecht, dat verbetering allang had moeten gebeuren. De nu te bouwen wonin gen zyn slechts bestemd voor de allerarm sten. Zeer waarschynlyk zal bet iD niet te verre toekomst ook komen tot gemeen telyken bouw van woningen voor gezeten werklieden. Dat heeft een groote stad voor boven een dorp, dat in den Raad by zulke kwestie's de doorslag niet gegeven wordt door de particuliere belangetjes van huisjes- bezitters, die van den bouw van nieuwe woningen door vereenigingen of door de gemeente concurrentie duchten voor hun eigen standje. Het personeel van zekere inrichting heeft op een dorp, aan de lezers niet onbekend, nog onlangs ondervonden, hoe de goede bedoelingen der Woningwet verijdeld kunnen worden door de oppositie van particuliere bouwers of geldbeleggersin werkmanswoningen I In de Kamer is de stemming af en toe zeer prikkelbaar. De clericale heeren zyn altyd het meest gebeten op den heer Bor- ge8ius. Zy zien en terecht in hem hun krachtigsten tegenstander. Ook ditmaal ging hy in een uitstekende rede de vooze politiek van het antithesekabinet te lyf. Toen hij er op wees, dat by benoemingen en onderscheidingen wordt geïnformeerd naar de politieke beginselen, ging protest van de ministerbanken op, de regeering had nooit geïnformeerd. Best mogelyk, zei mr. Borgesius, doch dat lagere ambtenaren informeeren, is een gevolg van uw stelsel. Later is gebleken, dat mr. Borgesius wel degelijk goed was ingelicht en een recher cheur by den werkman, die een blikje zou krygen, wel tot de mannen van positief christelijke beginselen behoorde 1 Nu kan één ding worden toegegevenhet is altyd zeer moeilyk te bewyzen, dat benoemin gen partydig geschieden. Het is natuurlyk uitsluitend toeval, dat zoo overwegend deel antirevolutionaire notarissen worden be noemd. Evenmin is het opzet, dat by de aanstelling van personeel by de post naar de godsdienstige richting werd geïnformeerd. Natuurlyk is het al even toevallig, dat te genwoordig zoovele Saulussen plotseling bekeerd worden tot Paulussen en yverige sollicitanten naar allerlei baantjes zü'n. Dat is heelemaal niet de schuld van het kabinet. Hoe zou die naive Excellentie Heemskerk of zyn collega Talma nu aan zulke dingen kunnen denken. De Excellentie van Binnen landsche zaken vertelde, dat hy bv. bü burgemeestersbenoemingen een allerreinst geweten had. Toen men er op wees, dat te Bolsward een gesjeesde student van de Chrisje staart somber voor zich uit. „Blyf, by de kinderenbeveelt zy hot meisje, terwyl zy een doek omslaat. s— Vrouw," roept Marie haar bezorgd na, „de baas en Wilhelm hebben ruzieWil helm is dronken Maar Chrisje is al met vlugge schreden de trap af en naar den paardenstal, van waar haar het vertier en de scheldwoorden in de ooren dringen. By haar binnentreden is baas Hoch bezig den bloedenden poot van het paard te zwach telen, terwyl de dronken stalknecht, als by Chrisje ontwaart, haar met lodderige oogen aanziet. - Wat is er met het paard gebeurd vraagt Chris. Met de grootste verwoedheid varen beide knechten nu tegen elkaar uit en beschul digen elkaar van dievery. De baas vliegt by het woord „dief" op den ander toe, wel dra zyn ze aan 't vechten en gooit d9 knecht den ouden man op den grond. Chrisje loopt naar de staldeur en roept Karei, een goe- digen, eerlyken reus, die Wilhelm achter over by de haren drukt enden inhoud van den stalemmer over hem uitgiet. - Pak je boeltje 1" zegt Chrisje tot den walgelijken kerel. „Je bent ontslagen." Dat neem ik niet aan is het brutale antwoord. Dan werp ik je de deur uitl Ik zou de vrouw wel eens willen zien, die dkt aandurft 1 lacht de vent. Chrisje keert hem den rug toe en onder zoekt nu het gekwetste paard. Haar bedaard heid en zelfvertrouwen zijn niet bestand tegen zulk een brutaliteit. De baas ia eindelyk ook opgekrabbeld en wil het dier weer verbinden. Laat maar," beveelt Chrisje barsch. „Ik zal den smid roepen De smid geldt in het dorp als een soort veearts. Nou, als ik hier niet noodig ben, dan kan ik 'm ook wel smeren," zegt de baas, die meent, dat hy onmisbaar is. Ja, dat kun je ook wel." De man raapt den emmer op, vloekende op dat „weergasche vrouwvolk", en roept haar nog toe; „Je moet ook maar weten, waar je aardappels blyven, en je wortelen en knollen, m y kan 't niet schelen Nu is zy alleen in den donkeren stal. Zy treedt op het mishandelde paard toe, klopt 't op den hals en streelt het, alsof zy' 't vergiffenis wil vragen. „Bet is myn schuld ik heb alles vergeten ter wille van hem!" Haar zwager komt binnen Marie heeft hem laten roepen en schrikt van de wanhopige, uitdrukking op haar anders zoo vastberaden gelaat. Hoe zal 'tgaan, WeDdtlandt? Ik heb, den ploegbaas en Wilhelm moeten wegstu ren de een drinkt en de ander besteelt mij." Hy antwoordt niet en onderzoekt den poot van het beest: de wond is zoo erg niet als zij zich liet aanzien. Op dit oogenblik steekt destalmeid haar hoofd tusscben de deur. „Wordt er vandaag niet gegeten, vrouw? In de keuken ruikt alles aangebrand en Marie is nergens te vinden." Onwillekeurig drukt Chrisje haar hand tegen de slapen. Ik kom dadelyk," antwoordt zy. „Wees zoo goed, Wendtlandt, en geef den ontsla genen hun loon. Marie is by de kinderen; ik moet baar aflossen. En wil je de ruiven even vullen?" Ga je gang maar zegt de brave man. Wendtlandt opent de haverkist, en krabt zich achter de ooren. De kist is leeg. Chrisje staat onthutst te kyken. Gisteren heeft ze pas voer gegeven en nu is alles op. Wendlandt gaat naar den haverzolder. „Hier ontbreekt de man!" mompelt hy. Zuchtend keert zy zich om. Hier on- breekt de man.Hy heeft gelyk!" En zonder iets te zeggen, valt zy neer in den leunstoel bij de kachel in de kinderkamer, niet in staat om de verwijten der kinderen te beantwoorden. „Is de tafel al gedekt?" vraagt Lotharius. „Tata, honger 1" roept kleine Toni, terwyl Joo'tje wakker is ge worden en schreiend roept„Pijn I Pyn Zy tracht het troepje tot bedaren te brengen, en als Marie eindelijk het eten brengt, bedient zy hen, maar ziet alles zwaarder in dan ooit. Hier ontbreekt de man! En meer nog; zy ziet de arme kleinen aan en laat er fluisterend op volgenHjer ontbreekt de vaderT Wat kan men met zyn tyd en moeite tot stand brengen, als men zyn tyd verdeelt, heer des huizes en moeder te gelyk moet zyn Het blyft half werk - en het een met het ander komt niet tot zijn recht. Na een half uur klopt Wendtlandt by haar aan. - Zoo gaat 't niet langer, Chrisje! Je besteedt te veel tyd aan de kinderen. Neem een „juf" auders loopt 't mis met de boer- dery en je waart al zoo mooi aan den gang. Je bent daarvoor zoo uitstekend geschikt." Zy heft het bedroefde gelaat tot hem op. „Ja, als 't myn eigen kinderen waren, maar zóó is de verantwoordelykbeid reeds zoo groot. Ik zal een advertentie in de cou ranten plaatsen voor een opzichter." Dat zou ik je niet aanraden, het goed is le kleinals je my soms noodig hebt, laat my dan roepen." Hiermede gaat hy heen en zit daarna thuis aan tafel tegenover zijn knorrige vrouw, die natuurlyk reeds alles weet wat er op den Rödershof is voorgevallen, en even natuurlyk zegt, dat alles Chrisje's eigen schuld is. Wie zich brandt moet op de blaren zitten," zegt zy snibbig „Hy zal zich wel niet laten zien en vertrekt vandaag of morgen stil naar Amerika. En zy, zij komt per slot van rekening nog te onzen laste met de „erfgenamen" erby, want de boer- dery gaat achteruit, dat valt ieder in het oog. Nu boontje komt om zyn loontjeI.." HOOFDSTUK XXX. Uit de poort van het ziekenhuis in het half Poolsche stadje treedt een lange man, wiens blonde, reeds grijzende baard een gelaat omlyst, dat getuigt van de afmatting eener zware, eerst onlangs doorstane ziekte. Het is Anton Mohrmann Hy gaat de straat af en wendt zyn schre den naar het logement, waar een kamer voor hem is besteld. Hy verwacht Heine, dien hy verzocht heeft hier te komen. Wat zal hü beginnen Hy wil hem vragen of hü voor tien dagen tegen betaling van een klein kostgeld bü hem blüven mag; het is hem niet gelukt een nieuwe betrek king te krygen, nu Scorodowo is verkocht. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2