2 ONZE E 1LANDEJS van 26 NOVEMBER 1910. der stichting deze liet assureereo, taxeerde de assuradeur ze aan edel metaal op niet minder dan f 20000 per stuk. Japan zendt speciaal Japansch tapisseriewerk. In dat rijk was geen fabriek groot genoeg om ,de stukkeu te weven. De regeering laat daarom •een eigen fabriek bouwen alleen om dit geschenk te vervaardigen. Men kan zich dus voorstellen, welk een schitterende pracht in dat Vredespaleis te aanschouwen zal z\jn, als het eenmaal voltooid zal zijn. De winkelstraten der stad vertellen den voorbijganger op alle manieren, dat sinter klaas in aantocht is. Voor de poézie die in de eeuwenoude Sinterklaaslegende ligt, is dit niet bevorderlijk. Immers de lieve jeugd ziet in alle mogelijke melksalons, in het Warenhuis en in banketwinkels diverse Sinterklaassen met hun zwarte handlangers verschijnen en komt noodwendig tot de conclusie, dat de heilige man slechts namaak en reclame kan zijn. Voor de portemonnaie van een burgerlijk huisvader zijn de sinterklaasfeesten een nachtmerrie. In den goeden ouden tijd vulde je een kinderhand nog eens met een zak peperneuten of een groote taaipop. Tegen woordig verwacht je tienjarige sprui ^min stens een fiets of een voetbal, een zak knikkers of een hoepel is hem allang te kinderachtig. .Of ze daarom zooveel geluk kiger zijn dan in den tijd, toen Bildebrand zong van niets dat den knaap zoig baarde, dan stuiters die te water gaan? Het oude spreekwoord zegt niet ten onrechte: Vroeg wijs, vroeg zot! Plaatselijk Nieuws. I1IDDELHAI1NIS. De vischsloep Anna, schipper A. den Braber, die dezen zomer de haringvisscherij heeft uitgeoefend zal zonder verandering Maandag ter beugvis- scherij uit zeilen. Door de heeren Kolff eigenaar van de nieuwgebouwde vischsloep Oranje Nassau is daar voor benoemd als schipper M. den Braber voorheen schipper op de vischsloep Voorlichter, en is daarop in diens plaats benoemd schipper J. de KoniDg. De aanvoer van suikorpeon is geëindigd. Er zijn ruim 8.000.000 kilogram aan de kaai en haven aangevoerd. Donderdagmiddag kon de stoomboot Onderneming wegens het buitengewoon lage water niet in de kaai komen. Ook de stoom boot Middelharnis ondervond door den lagen waterstand vertraging. STELLENDAM- Maandag hield het Bestuur der vereeniging B. Z. O. D. alhier vergade ring. Uit de rekening bleek, dat op 4 Juni in kas was f 428,855 dat aan contributie was ontvangen 104,575 Totaal f 533,48 dat was uitgegaan aan ziektegelden f 60,— aan bodeloon17,— Totaal f 67,— Aldus in kas f 533,43 67,- f 466,43 Schipper P. v. Soest had met het laatste slechte weer het ongeluk, dat zijn schoot brak. Daardoor sloeg db schootblok door bet zeil, dat in een oogwenk in flarden scheurde. Dientengevolge geraakte zijn vaartuig op een zandbank, waarvan by met groote moeite door de schippers M. Troost en M. Keijzer werd afgebracht. NIEUWE TONGE. Woensdag werd de Dieuw benoemde Burgemeester de heer Bouman in deze gemeente geinstaleerd. Het aanvullings kohier van de Hon debelasting over het dienstjaar 1910 ligt van af 23 dezer gedurende vijf maanden voor een ieder op de Gemeente Secretarie ter inzage. Aan de haven te Battenoord zijn dit jaar ongeveer 6 en een half millioen K.G. suikerbieten aangevoerd. Op Woensdag 30 Novenber en Don derdag 1 December a.s. des avonds ten 7 ure zal in het Hotel van den heer T. H. Holleman alhier een Bioscope voorstelling worden gegeven. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge op Woens dag 23 November desvoorm. lOtyure De Voorzitter, de heer Vreeswijk, opent de vergadering, tegenwoordig alle leden en de Secretaris, behalve het Lid, de heer J. Houtaaar, die schriftelijk kennis beeft ge- gegeven, dal hy verhindert is deze verga dering bij te wonen. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voor lezing van de ingekomen stukken; woidt gelezen 1. een afschrift van het Koninklijk Be sluit, waaruit blijkt, de benoeming van den heer Bouman tot Burgemeester dezer ge meente. 2e. een afschrift eener akte, ten bewijze dat de benoemde in handen van den heer S. i. b. D. den Commissaris der Koningin in deze provincie, de voot de aanvaarding zijner betrekking vereischte eeden heeft af gelegd. De heer Vreeswijk wenscht den heer Bouman geluk met het bewijs van ver trouwen, dat de regeering getoond heeft in hem te stellen en spreekt de hoop en de verwachting uit, dat hij werkzaam zal zijn tot welzijn der gemeente Nieuwe Tonge en overhandigt den beer Bouman het on- derscheidingsteeken van Voorzitter. Deze dit aanvaard en daarmede het pre sidium overgenomen hebbende, spreekt zijn dank uit jegens H. M. de Koningin en aan Z. E. den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, voor het in hem gestelde vertrouwen, dankt den heer Vreeswijk voor de door dezen tot hem gesproken woorden, zegt dat het zijn streven zal zyn om onder Gods zegen de belangen dezer gemeente te helpen bevorderen, beveelt zich tot dat einde in de medewerking van de Wethouders de Leden van den Raad en in het bijzonder van den Secretaris aan. Daar niemand meer het woord verlangd, iade vergadering door den voorzitter gesloten. Binnenland. Van een musch. Twee jaar geleden 't was tegen Sint Nicolaas had een inwoner van Winscho ten een kreupel muschje gevangen. Het dier werd in een kooitje verzorgd en kreeg een lapje om het gekwetste pootje, dat langzamerhand begon te beteren. In 't voorjaar van 1909 verdween de musch plotseling, en sedert zag geen der buisgenooten het vogeltje terug. Tot jl. Zondagmorgen, toen de musch bij hen kwam binnenvliegen, druk sjilpend en heen en weer fladderend, nog met een, nu vuil, lapje om den rechterpoot. Verre van schuw pikte het van de toegeworpen krui mels brood. De musch bad zijn vroegeie huisgenooten, die verhuisd waren, terugge vonden. Dagelijks wordt het vogeltje daar nu weer gezien. Een vrouw, die van opruimen houdt I Te Nieuwendijk (Noord-Brabant) zou iemand voor ruim f 40 aan couponselders in gaan wisselen. De coupons werden in een oude enveloppe gedaan en op tafel ge legd, om deze later te gaan verzilveren. Maar moeder de vrouw zag het voor een waardeloos papiertje aan en wierp het in de kachel. Een brutale heeft de halve wereld en... Op het politiebureau te Eindhoven ver voegde zich een heer, die informaties kwam inwinnen naar een goed kosthuis Volgens zijn beweren had hij op een fabriek aldaar werk bekomen door bemiddeling van een zeer hoogstaand waardigheidsbekleder in Noord Brabant. Ten overvloede toonde hy een aanbeveling op schrift van deze auto riteit. Ze zal W6l echt zyn geweest Een agent van politie besloot den man een gastvrije plaats te verleenen onder zyn dak als kostheer. De man nam aan, soupeerde 's avonds in zyn nieuw thuis, keuvelde nog wat met de lui, bracht rus tig den nacht door, nam 's morgens een stevig ontbyt, wenschtezyn kostvrouw een joviaal „tot vanmiddag" en laat nu, na een pauze van enkele dagen nog... op zich wachten. Dat was er een, die zich waagde in het bol van den leeuw 1 Je moet maar brutaal zyn Er in geloopen 1 Een juffrouw kocht aan een uitstalling op de Botermarkt te Haarlem eenig kinder goed. Meenende van een onbewaakt oogen- blik te kunnen gebruik maken, nam zy een borstrokje weg en verstopte dit onder het wagenkleed van haar kinderwagen. Doch de koopman had het gezien, liet haar eerst het gekochte betalen, kwam toen van achter zyn stalling vandaan en haalde het borst rokje voor den dag. De vrouw wilde het met beschaamde kaken teruggeven, maar hiermede was de koopman niet tevreden. Hy eischte het dubbele bedrag of.ken nismaking met de politie. De vrouw koos het eerste en ging heen, nageschreeuwd door een paar andere Yrouwen en den koopman, die toch zeer ingenomen was, dat de bedriegster er zoo bedrogen was afgekomen. Hevige brand onder Stolwijk. Dinsdag avond werd er brand ontdekt in een binnen kamer der woning van den heer L., te Stolwykersluis. De bewoners waren afwezig, doch de brandweer wist het vuur te berei ken en te blusschen, zoodat in die ééne kamer alleen eenige schade werdt aange richt. Gisternacht ongeveer twee uur sloegen plotseling de vlammen uit bet dak van hetzelfde perceel. Inderhaast wisten de heer L. en zyn gezin zich te bergen. De aange rukte spuiten konden thans den brand niet keeren, het perceel brande tot den grond af. De naastliggende graanpakhuizen bleven gespaard, doch kregen veel waterschade. Uit het huis, dat ongeveer drie jaren gele den ook aforandde, werdt, behalve den brand kast, slechts weinig gered. Het verbrande was verzekerd. Een dood gewaaDde. Ongeveer twee jaar geleden, werd onder Gramsbergen een lyk gevondeD, dat herkend werd als te zijn van H. Grob, vroeger wonende te Stad-Almelo. Dezer dagen vervoegde H. Grob zich by de politie te Almelo om onderdak. Tel. Kindermoord! Dinsdagmiddag werd IJmuiden opge schrikt door het bericht, dat in de duinen achter de begraafplaats, nabij den z.g. Moes berg, het lijkje was gevonden van een vol dragen kind van het mannelijk geslacht. Bij onderzoek bleek het bericht juist te zyn. Het lijkje was gewikkeld eerst in een courant. Om de stukken courant was een oude poetsdoek gerold en het geheel weder in een grauw papier, zonder eenig ken- teeken. De inspecteur van politie stelde onmiddel lijk met zyn hond een onderzoek in. waar van het gevolg was, dat een voetspoor ge vonden werd, gaande van de plek, waai het kind tusschen het helm verstopt was en het nabij gelegen tuinpad. Daar raakte de hond het spoor kwijt, dat vermoedelijk door de aanhoudende regens was verloren gegaan. Ofschoon het voet spoor is van een vrij grooten voet met ver zoolde schoenen eD breede hakken, duidt toch de korte afstand op een vrouwenpas. De inspecteur verzoekt ieder, die eenige aan wijzing kan doen of vermoedens heeft, ten opzichte van deze misdaad, zich te vervoe gen aan het politiebureau Willemsplein te IJmuiden. „H. D." Aanvoer van suikerbieten per... zeeboot. Nu er dit jaar door de suikerfabriek Hol- landia te Gorinchem beetwortelen in Enge land zyn gecontracteerd, heeft men dezen winter het zeker zeldzame gezicht, dat er aldaar zeeschepen met suikerbieten aan komen. Op 'toogenblik ligt er een drie master, die eerst 80 c.M. moet gelicht wor den omdat hy anders de fabriek niet kan naderen. 53 De Kruisberg. Gistermorgen zyn 50verpleegden van het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" onder leiding van zes ambtenaren naar Leiden overgebracht. Deze overbrenging is geschied, daar de Kruisberg wordt ingericht tot observatie gesticht, waar alle onder toezicht gestelden eenigen tijd zullen vertoeven, alvorens over hun definitieve plaatsing wordt beslist. De dure tyd Als een merkwaardig bewys van de nij pende prysstyging van levensmiddelen zy vermeld, dat volgens aankondiging in de „"Witte Sociteit" te'sGravenhage, de prijzen van alle menu's daar met ingang van I December verhoogd zullen worden met 10 tot 15 cent. En de prijzen van een aantal gerechten eveneens. H. b. 1. Bakkersnachtarbeid l De leden van het bakkersgilde van den R.-K. Volksbond te Maastricht besloten zich per request, aan te bieden door tus- schenkorast van de Kamer van Koophan del te wenden ,tot den Minister, teneinde te verkrijgen, dat, by aanneming van do wet op den Bakkersnachtarbeid, het ver boden zal zyn vóór 9 uur des morgens brood over de grenzen in te voeren. In de toelichting wordt erop gewezen, dat van aanneming der wet gevreesd wordt, dat zich aan de grenzen kleinbakkeryen zullen vestigen, die de aannemers te Maas tricht en elders des morgens heel vroeg van versch brood zullen bedienen enalzoo nadeel aan de bakkers aldaar zullen berok kenen. wetten geeft de rijksschatkist crediet tot een bedrag van 200,000,000. Er zyn groote sommen besteed aan de bevordering van allerlei bedrijven en voor onderstand in noodlijdende streken. Eindelijk zyn er jaar lijks millioenen noodig voor het ouderdoms pensioen. Als Ierland op zich zelf staat kan het't geld dat het noodig heeft niet opbrengen. Er zijn geen millionairs en weinig groote grondbezitters meer. Er zullen dus nieuwe belastingen moeten worden geheven. Waar van Van het land van het lerache volk en van de enkele bloeiende bedrijven in het Noorden [de scheepsbouwery van Bel fast b. v.]. Ulster zal zich meent Carton aan zulk een verderfelijke politiek nimmer on derwerpen. Rusland betreurt den dood van den grootsten man, dien in de laatste honderd jaar het levenslicht in het Czarenryk aan schouwde graaf Tolstoï. Zijn werken heb ben hem een werelberoemdeu naam be zorgd. De beschaafde volkeren zagen echter in hem niet den grooten hervormer, als hoe danig hij in Rusland door het volk werd beschouwd. De rechteD, waarvoor bij pleitte zyn in Westelijk Europa sinds jaren het onvervreemdbaar eigendom der burgers. In het onbeschaafde, barbaarsche Rusland beschouwt men die als een onbereikbaar ideaal. Als letterkundige heeft Tolstoï de laatste jaren weinig meer gepubliceerd, meer was hij de boetprediker geworden, die in den grootsten eenvoud op zyn landgoed leefde. Hij kon het niet verkroppen, dat hij om zich heen overvloed zag, die streed met zyn theorión. Dit deed hem het besluit opvatten, zijn toevlucht te zoeken in een klooster. Zyn vlucht in den kouden winteravond heeft hem de longontsteking bezorgd, die een einde aan zijn leven maakte. Het overlijden van Tolstoi heeft in ge heel Rusland een diepen indruk gemaakt. Van alle kanten komen telegrafische en andere betuigingen van rouwbeklag in, zoo wel te Astapowo als op het landgoed der familie. Te Petersburg hebben particuliere schouwburgen de aangekondigde voorstel lingen afgezegd. In het Keizerlijk Alexandra- theater heeft het publiek den afgestorvene gefierd door van de zitplaatsen op te st .an. Zelfs de Tsaar maakte eigenhandig op het bericht van den minister van binnen landsche zaken over den dood van Tolstoï de volgende kantteekening „Ik betreur van harte het overlijden van den grooten schrijver, die in den bloeitijd van zyn talent in zijn scheppingen van vaderlandsche typen de roemrijkste jaren van het Russische leven belichaamde. God de Heere zij hem een genadig rechter". Onder de ingekomen telegrammen is er ook een van de presidenten derZemstwo's van twintig gouvernementen .juist te Moskou bijeen, die hun vergaderingen schorsten op het doodsbericht. In de Doema-vergadering heeft de presi dent niet enkel voorgesteld, dooi op te staan hulde aan de nagedachtenis van den doode te bewijzen, maar dat ook te doen door een afbreken der werkzaamheden. De afgevaar digden stonden op, doch enkele leden der uiterste rechterzijde bleven zitten. Een hun ner sprak tegen, omdat, volgens hem, Tol stoï slaat, familie en eigendom geloochend heeft en is gestorven in een breuk met de kerk. Het voorstel van den president werd niet temin met groote meerderheid aangenomen, waarna de vergadering bij wijze van rouw betoon uiteengegaan is. De groep der uiterste rechterzijde heeft daarop by den voorzitter der Doema een protest iDgediend tegen deze onderbreking. Zoo ver gaat zelfs de haat dier reactio naire bent! Haaysche Brieven. cn. Mat en lusteloos, met die twee woorden teekent men het best de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting, welke Maandag een aanvang namen. Zelfs de rede van Troelstra miste dat tintelend vuur, dat haar anders kenmerkt. En 't is geen wonder. Do redevoeringen zyn precies1 in overeenstemming met den politieken toestand. De zaken worden gaande gehou den, groote dingen zyn er nog niet aan de orde. De linksche sprekers hebben op dui delijke wijze uiteengezet, hoe minister Kolkman bezig is onze finantiës totaal in de war te sturen. Dinsdag is dr. Kuyper aan het woord geweest Hij beeft verteld, dat de anti's het roerend eens zyn met het hy niet zeggen, maar misschien zal hij zich schamen, van haar, de verstooten vrouw, weldaden te moeten ontvangen. Ja, dit vreest zy wel. Kon z\j hem toch maar laten zieD, hoe ze innerlijk over hem denkt; dat nooit een zweem van wrok, maar alleen droefheid over zijn verlies en verlangen om zyn geluk te bevorderen, de drijfveeren zyn geweest van haar handelingen Ach, hoe spoedig is haar gekrenkte trots onderdrukt maar het verlangen om hem te kunnen bewijzen, dat ze been vergeeft, is nog altijd onvervuld gebleven. HOOFDSTUK XXVIII. Scorodowo heet het landgoed, waar Anton nu werkzaam is. Woonhuis, stallen en schu ren zyn in verwaarloosden toestand; ver der een bende ontevreden knechts, slecht verzorgde paarden, magere koeien. Zyn patroon verwacht van hem, dat hij dit alles zal verbeteren, maar 't mag niets kosten. Als het maar uiterlijk wat „oogt" is hy al tevreden, want hy wil 't zoo gauw mo gelijk weer verkoopen. Wat geen uitstel kan lijden heeft Anton laten repareerende lyst der kosten heeft hy naar Berlijn opgezonden. Zooeven is het kabinet. De indiening van de beruchte 46 millioen noemde hy een heroïke daad Nu dat is het zeker. By een reuzentekort in de schatkist de millioenen weg te smyten aan nuttelooze forten, is een heel waag stuk. De heer Kuyper kwam ook op de verkiezing in Rotterdam V en vertelde, dat - van links op het laatste oogenblik een ge meen stuk was verspreid. De heer Kuyper weet echter heel goed, dat dit pamflet, dat afkeuring verdient, tot de nederlaag van den heer Vegtel weinig beeft bijgedragen. Waarom vertelde de heer Kuyper niet, dat in zyn gerenommeerde Standaard geen woord tot aanbeveling van den heer Vegtel heeft gestaan Wel is in 't algemeen de coalitiecandidaat aanbevolen, doch de naam van den heer Vegtel is niet genoemd Is dat heelemaal onopzettelijk gebeurd? Dr. Kuyper moet het antwoord op die vraag maar eens geven, als hij zoo „heroik" durft zijn. 'k Durf wel van te voren zeggen, dat hy zal zwijgen als een mof. De man der kleine luyden vertelde verder, dat eerst in 1913 de tijd van afrekening met het kabinet gekomen zal zyn, als als als de ziekteverzekering, de onge vallenverzekering, de pensioenwetten in het Staatsblad zullen staanDe oud-president zeide dit met verheffing van stem. Nu die was er wel by noodig, want aan de tot standkoming gelooft hy wel evenmin als 90 procent der kamerleden I In onzen Gemeenteraad is dezo week de motie Deen aan de orde gekomen, waarover ik de vorige keer schreef, 'k Zag tot mijn schrik, dat ik me daarin verschreef, en de motie Deen wenschte te zien aangenomen. De bedoeling was juist anders om. De motie Deen is een zonderlinge afwijking van het beginsel, der party, die dit raads lid voorstaat. Hy vreest, dat gemeentelijke bouw het particulier initiatief zal afschrik ken 11 Nota bene, terwijl dit particulier initiatief jaren heeft nagelaten eenige ver betering in de woningtoestanden op Scheve ningen te brengen. Het standpunt van den heer Deen is slechts hierdoor verklaarbaar, dat bij zyn duizenden onbekrompen beschik baar stelt voor het algemeen belang. Hij meent blijkbaar dat andere kapitalisten evenzoo zullen doen. In die verwachting zal de heer Deen bedrogen uitkomen. Als de verbetering der woningtoestanden moet wachten op particulieren, blijven de krotten ten eeuwige dage bestaan. In één opzicht ben 'k met den heer Deen geheel eens. De huurprijzen, die de gemeente zal vragen, zijn voor de allerarmsten veel te hoog. Weekhuren van f 2,— a f 2,50 kunnen zulke menschen onmogelijk betalen. In den Raad werd met recht daartegen opgekomen. Wat eveneens een zonderlingen indruk maakte, was het voorstel een prijs vraag uit te schrijven voor het beste ont werp voor den bouw van werklieden wonin gen. Dat is gewoon geld weggegooid. Op de Brusselsche tentoonstelling is de inzending van teekeningen en plannen van arbeiders woningen vanwege hetRybtentoongesteld, met de gouden medaille bekroond. Men heeft die dus maar in te zien om de mooiste ontwerpen te vinden. En niettemin komen B. en W. met iiet voorstel weer eenige duizenden uit te geven voor een prijsvraag 1 'tls al even gek, als de dure plannenmakerij voor d6n nieuwen stadsschouwburg. Daarvoor zullen een paar buitenlandsche architecten ook een plan ontwerpen, net alsof we hier in Nederland geen bekwame lui genoeg hebben. Dat grapje kost natuurlijk ook weer eenige duizenden. Enfin vooreen of ander commissie schiet er allicht een snoepreisje op kosten der gemeente over, dat clan heel weidsch betiteld wordt als buitenlandscbe studiereis! Op de Staatsbegrooting staat een subsidie van 3 ton uitgetrokken voor de groote Landbouwtentoonstelling, die 1913 in de residentie gehouden zal worden. Die exposi tie stelt men zich voor nog schitterender te maken daD haar voorgangster van een paar jaar geledeD. Het doel is de talrijke voorname vreemdelingen, die in dat jaar den Haag zullen bezoeken wegens de fees telijke opening van het Vredespaleis een duidelijk beeld te geven van hetgeen ons land op landbouwgebied presteert'? Als de aannemer van den Vredestempel ons nu maar niet dupeert! De toreDS die het paleis zullen sieren moeten, naar men zegt, een heel moeilijk bouwwerk zyn. Het mooie moet nog aan het gebouw komen, wat men er nu van ziet, maakt nog verre van een grootschen indruk. De lezer herinnert zich wellicht dat verschillende groote mogend heden .geschenken voor het vredespaleis hebben toegezegd. Het wachten is nu op fraaie houtsoorten, die Brazilaansche regee ring heeft toegezegd, China zond vier gouden met email versierde vazen. Toen het bestuur antwoord gekomenalles is veel te hoog aangeslagen. Waarom dat vervallen huis zoogoed als nieuw opgetrokken Stukadoo- ren en opschilderen, de gaten dichtstoppen en nieuwe dakpannen, dat was voldoende. Hy zit in de benedenkamer van het „hee renhuis", waarvan de vloer is uitgesleten en alles er even vuil en smerig uitziet. Hy heeft het koud in de groote kamer, waar de stookgelegenheid veel te wenschen over laat. Een paar eenvoudige meubels, die by den uitdrager in het naastbygelegen stadje zijn gekocht, staan hier en daar verspreid. Op de waggelende tafel voor de harde, leeren canapee staaf het avondeten gereed. Schotels en borden zijn alle defect. Hy is juist van het veld teruggekomen en beeft nu den brief van zyn patroon gelezen. Anton bad de beste plannen om Scorodowo er weer bovenop te brengennu is hij ontmoedigd, Hy voelt zich verplicht den kooplustigen af te raden. En toch moest hij blij zijn, deze betrekking zoo spoedig gevonden te hebben. Hy is letterlijk een geheel ander man geworden. Slag op slag beeft hem in de laatste jaren getroffen, totdat er juist twee maanden na Edith's overlydeD een eind aan alles is gekomen. Hoe is hij'dien tijd nog doorworsteld Hoe was het hem te moede, toen de heeren het kasteel, de stallen en de schuren bezichtigden, zyn Wartautoen hij 'zich moest afvragen Waarheen Het liefst zou hy zich met zijn kinderen terug getrokken hebben en met handenarbeid den kost verdiend hebben, maar zy zyn nog te klein, hebben nog te veel oppassing noodig en kunnen geen vrouwelijke zorg ontberen. Hem bleef niets anders over dan Heine's aanbod, ze voorioupig hem over te laten, met bezwaard hart en toch met dank baar gemoed aan te nemen en hem de laat ste bankbiljetten voor het onderhoud der kleinen in de hand testoppen. Maar Heine wilde van betalen niets weten. Zijn tegenwoordig leven is nog ellendiger dan hy zich had voorgesteld. Het geheele personeel bestaat uit Polen, die den Duit- scher met argwaan en lijdelijk verzet beje genen. De slordige Poolsche vrouw, die als huishoudster fungeert, laat Gods water over Gods akker loopen, rijdt iederen avond naar de stad om te dansen en drinkt als een dragonder, evenals de meiden en knechts, die bovendien iederen Zondag een partytje vechten. Hoe zal hy hier iet» goeds tot stand brengen Hij herinnert zich, dat hij indertijd, toen by de hoeve op Waitau pas had gepacht, aan zyn vriend Karl te Dresden had geschreven„In zoo'n hoeve behoort een vrouw. Ik wil trouwen, oude vriend, een brave, arbeidzame vrouw wil ik ne men ik geloof, dat ik er een weet." Ja, als Chrisje hier wasl" Een van de Poolsche meiden komt hem melden, dat er een vreemde man buiten staat. Het volgende oogenblik staat Heine voor hem. De beide mannen begroeten el kaar met ai de blijdschap van vrienden, die elkaar ua 'n droeve scheiding wederzien. Anton's eerste vraag is naar de kinderen. Die zyn uitstekend verzorgd, mijnbeer Morbrmann, dat kan niet beter I Maar hoe gaat 't u My Och, laat ik maar zwijgen. Lang houd ik 't hier niet uit. Hoe gauwer de boel verkocht wordt, des te aangenamer zal het voor my zijn, en ik houd my aanbevolen, als ge iets beters voor mij weet. Maar ga toch zitten, Heine, en rust wat uit. Ik ga even het avondeten voor je bestellen Hy komt spoedig terug met een paar flesschen Hongaarsclien wyn. Heine zit in een hoek van de kamer en ziet zyn voor- raaligen meester vol bezorgdheid aan. Wist bij maar, hoe hij 't zal aanleggen, om te vertellen, dat de kinderen nu by Cbrisje zijn. Nu, alfl ik iets goeds hoor," begint hy eindelijk, „dan kunt u stellig op mijn in lichtingen rekenen. Maar wat ik eigentlyk zeggen wil. Ik ga nu in betrekking in de buurt van Koningsberg, mijn vrouw zalmy natuurlijk zoo spoedig mogelijk volgen,.en nu wilde ik u over de kinderen spreken Ontferm u toch over hen 1" roept Mohrmann uit „Waar moeten zij blijven Hier, in deze schunnige omgeving van smerige Polen En geen vrouw in huisIk weet wel, datje vrouw onmogelijk in die nieuwe omgeving drie kinderen om zich heen kan hebben. Maai, o God, wat moet er dan van myn lievelingen terecht komen I" Maar, mijnheer Mohruiann, houd u toch bedaard valt Heine hem in de rede, diep getroffen door de wanhoop van den man. Hij begint te stotteren, weet niet, hoe bij het moet inkleeden, raakt de klutskwy't en zegt opeens: Ja, als u de kinderen maar zoudt wil len laten waar ze nu zyn, mynheer Mohr mann." Anton, die weer rusteloos heen en weer loopt, blijft staanby is zoo opgewonden, dat dit gezegde hem in drift doet ontbran den. Hebt ge de kinderen niet meer by je vraagt hy, met heesche stem. „Buiten myn weten Zonder my te vragen Dat is Hy is zichzelf niet meer meester en komt vlak voor Heine staan. Maai deze ziet hem onvervaard in de bogen. Neen," zegt hy, „wy hebben ze niet meer b{j ons. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2