ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Anton's Erfgenamen. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 1 Zaterdag 26 November 1910 18E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiên worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv :r ten tien van 45 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote le Iters naar plaatsruimte. Buitenlaudscli Overzicht. De Duitsche Rijksdag heeft zyn zitting ge sloten. Yeel belangrijks is er niet behandeld. In het begin van December komt dit wet gevend lichaam weer bijeen om de begroo ting te behandelen. Daarna komt de Kerst- vacantie en de sluiting van de zitting zal dan tevens beteekenen de ontbinding. Het volgend jaar toch moeten de algemeeue verkiezingen plaats hebben. De Duitsche bladen melden, dat de regeering die ver kiezingen met groote bezorgdheid tegemoet ziet. Het is waarlijk geen wonder. Het allertreurigste conservatisme, waarvan de reactionaire Duitsche regeering voortdurend heelt blijk gegeven, heeft groote ontevre denheid onder het volk gewekt. De schan delijke bevoorrechting der Duitsche land jonkers, de ontzettende druk, dien de invoerrechten op de bevolking hebben ge legd, zijn wel de voornaamste oorzaken geweest van de successen, die de socialisten bij de tusschentijdsche verkiezingen voor den Rijksdag hebben behaald. Overal waar een diepe ontevredenheid en verbittering wortel schiet, wordt uitredding gezocht daar waar men de felste oppostie tegen de oorzaken ervan denkt te zullen vinden. Vandaar dat de Duitsch socialis tische wagen nog nimmer zooveel byloopers heeft gehad als in dezen tijd. En naar alle waarschijnlijkheid zal deze er bij de komen de Rijksdagverkiezingen nog wel veel meer krijgen. Een factor vooral voert aan deze onte vredenheid en verbittering overvloedig ma teriaal toede economisch agrarische politiek der regeering, die ter wille van enkele weinige belanghebbenden een duurte- toestand van alle eerste levensmiddelen laat voortbestaan, waaronder het geheele volk lydt. Met name die van het vleesch. Om het den grootgrondbezitters toch maar mogelijk te maken zoo hoog mogelijke prijzen te vragen en te krijgen voor hun slachtvee wordt elke maatregel, die goed- kooper vleesch tengevolge zou kunnen hebben, met beslistheid geweigerd. In geheel Zuid-Duitschland, in Beieren, Saksen, Hessen, Baden, Elzas-Lotharingen, hebben de regeeringen, door den krachtigen drang uit het volk daartoe genoodzaakt, eindelijk van de Rykregeering den invoer van een bepaald aantal stuks slachtvee ingewilligd gekregen. Doch het is duidelijk dat dit niet veel meer dan een lapmiddel kan zyn. Immers, de vleeschpryzen zijn ook in Frankrijk abnormaal hoog en een verzoek om een ruimere openstelling der Zuid Duitsche landen ook voor Deensch vee, dat goedkooper is, werd van de hand gewezen! En ook deze zou by slot van rekening nog maar bitter weinig de vleesch- duurte verminderen, gegeven de hooge invoerrechten, die van levend vee aan de Duitsche grenzen geheven worden. Hoog stens zou de vleeschn o o d er iets door FEUILLETON. 24 Hy weet nu, dat op de vierde verdieping een driejarig meisje is gestorven. Opeens hoort hij achter zich een kreet van schrik, en als hij omziet, staat onder aan de trap een groote vrouw, die angstig den man met zijn treurige vracht nastaart. Mevrouw Mohrmann I" .Neen, dat is niet voor ons, totnogtoe zijn zy gezond. Maar myn vrouw is ziek. Ga naar boven, ik begrijp, waarom u hier komt." Om de kinderen 1 Wil u ze my toe vertrouwen Goddank! Gaarne!" Nauwelijks drie kwartier later rydt de vigilante met Chrisje en de drie kinderen naar het station, twee kruiers dragen de meisjes, zijzelf neemt Lotharius by de hand en weldra zit het gezelschap in een coupé derde klasse. Gedurende den rit staat de jongen by "iet raampje en kykt belang stellend naar-builen, terwijl de kleintjes slapen, ééne er van op Chrisje's seho t Zij. durft zich nauwelijks verroeren, n hef" gelenigd worden. En daaraan denkeD noch de zwart blauwe meerderheid in don Rijks dag, noch de agrarisch voelende Pruisische regeering, die grondwettelijk het recht heeft over elke verlaging van invoerrechten haar veto uit te spreken. Het antwoord door deze laatste nog on langs gegeven op het request een dei- zéér vele van de gemeentelijke levens middelen commissie te München, laat hier moeilijk twijfel meer mogelijk. In Pruisen zelf weigert de regeering beslist alle tegemoetkoming. Zelfs den ruimeren invoer Yan vee. Het motief van deze weigering is inder daad merkwaardig: op den duur, heet het, zal alleen de opbeuring der Duitsche vee teelt den nood kunnen verhelpen In de eerste plaats dient hiertegenover opgemerkt, dat deze opbeuring aan de vleeschduurte al bitter weinig ten goede zou komen, zoolang de altijd maar weer hooger opgedreven invoerrechten op graan en ander veevoeder gehandhaafd bly'ven. In de tweede plaats, dat deze oplossing, gesteld zij ware mogelijk, toch zeker een kwestie van zeer langen tijd zou zyn en dat het dus thans regeeringszaak is maat regelen te nemen, die de vleeschpryzen op de normale hoogte terugbrengen, totdat de Duitsche veeteelt inderdaad blijkt in de vleeschbehoeften van het Rijk te kuDnen voorzien. Dat zij op dit oogenblik daartoe allerminst in staat is, wordt doorniemand ontkend. De feiten spreken daartoe trouwens te duidelijk. En in verband hiermede kan men een andere vraag stellen. Deze: waarom, indien de regeering dan per se de Duitsche veeteelt wil „beschermen", laat zy Diet, naar Oosten- ryksch voorbeeld, den invoer van bevroren vleesch op grooter schaal, toe? Waarom bevordert zy d e z e n invoer niet, door ophef fing van belemmerende invoerbepalingen De agrariërs beweren, dat het Duitsche volk er in zyn gezondheid nadeelige gevolgen door zou ondervinden, omdat het vleesch door het bevriezen zooveel slechter wordt en zijn smaak verliestDoch de Engelsche en Oostenrijksche regeeringen schijnen, na lange proefnemingen,totandere resultaten te zyn gekomen! En bovendien: laten ook niet de grootgrondbezitters, het wild dat zy, te veel voor oogenblikkelyke consumptie, heb ben geschoten, bevriezen en bewaren tot den tyd dat de hazen en patrijzen en de herten schaarsch zyn? En nog nimmer is uit agrarischen mond vernomen, dat dit bevroren wild zooveel slechter was dan het onmiddellijk geslachte en bereide, zyn smaak had verloren De opbeuring der Duitsche veeteelt is dan ook natuurlijk niet anders dan een uitvlucht van de regeering. Er mag niets worden gedaan, dat de vleeschpryzen zou doen dalen en den agrarischen vrienden dus verlies zou berokkenen. Daarmede bewijst deze regeering opnieuw hoezeer zij, hoewel officieel verklarend boven de partyen te staan, in waarheid de belangen van slechts kind niet wakker te maken, en voelt zich weemoedig gelukkig. Zy is met Heine overeengekomen, dat Mohrmann van alles onkundig zal blijven. Zij weet nu ook, waar deze zich ophoudt Met een koopman uit Berlijn, een speculant in vaste goederen, is hij in de provincie Posen, om daar het bestuur van een land goed op zich te nemen, dat de rijke man heeft gekocht en niet alleen kan bestieren. Een zware betrekking, die veel ergenis en weinig verdienste afwerpt - maar ook veel arbeid, die vergeten leert. Chrisje zucht. Zy kan zich dien Hinken, onafhankelyken man nauwelijks voorstellen als ondergeschikte. Lotharius stoort haar in haar overpein zingen. Gaan wij naar paatj6?" Neen, lieve," antwoordt zy aarzelend, „maar misschien zal hij wel eens komen we zullen 't hem eens vragen." Bjj een der tusschenstations stapt haar zwager Wendtlandt in. Hy schijnt min of meer met zijn houding verlegen, als hy haar met het kleine troepje ziet zitten. Louise heeft hem den geheelen dag over Chrisje's dwaasheid onderhouden, maar hy keurt innerlijk het plan goed en dacht aan het blauwtje, dat zij hem indertijd heeft laten Iqojten. Dat de: eene zuster zooveel van de andere kan 'Verschillen 1 één party in absolute afhankelijkheid wil dienende party van het groot-grondbezit. Dat hebben de Duitsche kiezers ook lee- ren inzien. De jongste socialistische suc cessen zyn niet anders dan een uiting van de hieruit geboren ontevredenheid. Eu het is zeker geen gewaagde voorspelling nu reeds neer te schrijven, dat deze ontevre denheid by de a.s. Rijksdagverkiezingen een omvang zal blijken te hebben aange nomen, die allicht de regeering zich zal doen afvragen of de politiek, die zij heeft gevolgd, wel inderdaad zoo „Staatserbal- tend" is als haar vrienden het haar hebben willen doen gelooven. Het lydt geen twijfel of de strijd tusschen Hooger- en Lagerhuis in Engeland zal uit gevochten worden door de stembus. De veto- conferentie, waarvan wy in ons vorig num mer melding maakten, mislukte. Voor de regeering bleven toen slechts deze uitwegen over: ontbinding van het parlement of ont binding van het Lagerhuis. Asquith heeft als eerste minister dezer dagen de verklaring afgelegd, dat de koning de regeering heeft geraden het parlement te ontbinden, zoodra verschillende noodza kelijke wetgevende maatregelen waren goed gekeurd. De ontbinding zal waarschijnlijk op 28 dezer, zooals reeds vroeger gemeld is, plaats hebben. De verklaring van Asquith komt in hoofdzaak op het volgende neer. De regeering is van oordeel, dat het Hoo- gerhuis, in zijn tegenwoordige samenstelling, niet anders dan een afwijzend oordael over de veto resoluties, door het Lagerhuis aan genomen, kan uitspreken. Een breedvoerige behandeling toe te staan van de hervor mingeplannen, zooals die bjj monde van Rosebery in het Huis zelf aanhangig waren gemaakt, had geen zin, omdat deze niet overeenkomstig den uitgesproken wil waren der door de natie gekozen volksver tegenwoordiging. Om echter niet het verwjjt op zich te laden, door een onmiddellijke ontbinding van het parlement, dat zy aan het Hoogerhuis de mogelijkheid heeft ont nomen zich uit te spreken over dien wil, staat de regeering den Lords een termyn van behandeling der bedoelde veto reso luties toe van een week. Amendementen erop zal zjj echter niet toelaten. In die week zal het Lagerhuis het belangrijkste gedeelte der begrooting afhandelen. Op den eersten dag der daarop volgende week zal dan, aangezien het vast staat, dat het Hoogerhuis de veto-resoluties yerwerpen zal, het parlement ontbonden worden. Van deze verwerping overtuigd, had Asquith van zyn grondwettelijk recht gebruik gemaakt en den Koning den raad van parlementsontbinding gegeven. Wanneer wjj nu nog uit Asquith's ver klaring aanstippen, dat hjj met leedwezen van de mislukking der conferentie gewaagde doch daarmede tevens zyn overtuiging moti veerde dat, waar acht bezadigde maDnen in rustig overleg niet tot oplossing der bran dende kwestie konden geraken, deze zeker Bjj haalt een zakje bonbons voor den dag, dat hij voor zijn eigen kinderen heeft gekocht, en houdt dit Lotharius voor, maar de kleine man wil er niets van weten Ik houd niet van bonbons, papa eet ze ook niet," zegt hy minachtend. Chrisje kaD een glimlach niet weerhouden. Het ventje gelijkt uiterlijk sprekend op zyn moeder, maar is in doen en laten van top tot teen zyn vader. Bjj de aankomst helpt Wendtlandt Chrisje in haar rijtuig en steekt haar trouwhartig de hand toe. Daarop bestijgt hy zjjn break. Chrisje is met haar kleine logees op weg naar den Rödershof. Hoe vroolyk gaat 't toe in de kinderka mer van den RödershofNa 'n paar dagen zjjn de kleuters al zóó aan Chris gehecht, alsof ze haar altyd gekend hebbeD. „De erfgenamenzooals Louise tegenover vreem den smalend haar zusters pleegkinderen noemt, liggen de vrouw van den Rödershof weldra zoo nauw aan het hart, dat zy er niet aan denken kqn, dat zij zich weer van hen moet losrukken» wat vroeg of laat toch moet gebeuren. Na een maand krijgt zy Heine, waarin deze meldt, dat zyn vroïT aan de beterhand is en hy wel kans ziet, niet te verwachten was in het geraas en de felle drukte van den partijstrijd en dat nu eindelijk de tyd gekomen was om een geschil, waarover twee opeen volgende Volks vertegenwoordigingen zich in dezelfden zin hadden uitgesproken en dat den geheelen weg eener vooruitstrevende wetgeving bljjft belemmeren, te onderwerpen aan de beslis sende uitspraak van de groote nationale rechtbank dan is daarmede de hoofd inhoud van Asquith's verklaringaangegeven. Zjj is ongetwijfeld duidelijk genoeg. Asquith, de draler, heeft begrepen, dat langer talmen geen zin had, noodlottig voor de regeering en haar plannen moest wor den. „Het resultaat is, dat wij tot den oorlogstoestand terugkeeren", sprak hjj, na van de mislukking der conferentie te heb ben gewaagd. Dat is dan ook inderdaad de groote beteekenis van zyn verklaring: de stryd is thans on vermydelyk geworden. De strijd tusschen liberalisme en behoud zucht, de strijd over de vraag of metterdaad een conservatief, erfelyk Huis de eindbe slissing in alle wetgeving zal in handen hebben, dan wel of beide politieke partyen gely ke rechten zulleD hebben door de mogelykheid van een Hoogerhuis, waarin ook een vooruitstrevende volksmeerderheid tot uitdrukking kan komen. De vraag of de koning al dan niet de gevraagde „waarborgen" de benoeming van zooveel liberale peers in geval van een liberale overwinning, dathetHoogerhnisde veto-resoluties kan aannemen heeft gege ven, schijnt hierbij van zeer ondergeschikt belang. Het schynt, dat Asquith deze nog niet positief heeft kunnen verkrijgen. Uit zyn zwijgen en ontwijking van een beslist antwoord op een betreffende vraag zou men geneigd zyn dit op te maken. Doch. als gezegdhet doet er ook weinig toe. Wan neer inderdaad de komende verkiezings strijd de regeeringsmeerderheid versterkt, zooals de algemeene verwachting is, zal er voor den koning, wil hij grondwettelijk blijven, wel niet anders overblijven dan den duidelijk uitgesproken volkswilsancti- onneeren door de gevraagde peersbenoe ming. Terwijl bovendien het Hoogerhuis zelf zich in dat geval ook wel niettegen dien wil zal durven blijven verzetten. Ook Lloyd George's begrooting is door de Lords verworpen doch nadat het volk onmis kenbaar duidelijk gesproken had, aange nomen. Uit de verklaring van Asquith zyn voorts de volgende mededeelingen van belang. Allereerst de mededeeling, dat de regee ring onmiddellijk een voorloopige aanvul lende begrooting wil indienen, waardoor ook die personen, welke tot'"hu toe wegens armlastigheid van het ouderdomspensioen waren uitgeslot<^, daaraan deel zullen krij gen. De kosten worden op 6 millioen ge raamd. Verder maakte Asquith bekend, dat de regeering het volgend jaar bezoldiging der parlementsleden zal voorstellen. De arbei derafgevaardigde Barnes verklaarde zich over veertien dagen de kinderen weder tot zich te nemen. Chrisje barst in tranen uit, alszy dit leest. Zy voelt iets als een getergde leeuwin, wie men haar welpen wil ontnemen maar de vader heeft hen immers aan Heine toever trouwd. Zy is buiten zicnzelve van verdriet. „Mis schien wil hy ze wel verkoopen," zegt veertien dagen later Louise, die te nieuws gierig is geweest om lang weg te blijven. „Nu hy töch niets meer bezit, zyn erfge namen overbodige weelde, en jy hebt zeker genoeg om door vreemden te laten vermorsen." Chrisje antwoordt niet, want juist brengt Marie een brief binnen. Zij draait het cou vert heen en weer in de hand en ziet er tegen op het te openen, daar het immers niet anders zal bevatten dan het bericht, dat Heine op weg is om haar lievelingen te halen. Eindelyk, terwyl Louise's bespie dende oogen steeds op haar gevestigd zijn, opent zy den brief en zit een seconde later op den grond naast de meisjes en kust deze, beurtelings lachend en schreiend. Zy is zóó buiten zichzelf van blijdschap, dat Louise vraagt: „Ben je soms gek geworden?" Lotharius," zegt Chris, „je blijft bij mij, nog heel lang Is 't dat?" merkt J^ouise met haar hatelyken gfimlach op, nu, dan feliciteer, hierover zeer tevreden, doch bleef vernieti ging van het Osbarne vonnis eischen. As quith verklaarde echter dat hy de plannen der regeering dienaangaande eerst zou kun nen mededeelen; nadat door hem óók een deputatie van Osborne c. s. was ontvangen. Van deze plannen zal het, naar men weet, in hoofdzaak afhangen of de Arbeiderspartij haar onverdeelden steun aan de liberale candidaten by de a.s. verkiezingen zal geven. Ten slotte zy nog melding gemaakt van een brief door Asquith aan Lord Lytton geschreven. De premier deelt daarin mede, dat de tijd, waarover de regeering beschikt, niet toelaat, dat dit jaar wordt voortgegaan met de behandeling van de wet op het vrouwenkiesrecht. Voor het volgend jaar kan de eerste minister nu nog geen toe zeggingen doen, maar by hoopt toch binnen afzienbaren tyd een verklaring over deze kwestie te kunnen afleggen. Hetzelfde dus ongeveer als wat dezer dagen minister Grey aan een deputatie van voorstandsters van vrouwenkiesrecht heeft geantwoord Voor de Engelsche iegeering is van groot belang, welke houding de Ieren zullen aan nemen. Sinds jaar en dag hebben deleren aangedrongen op zelfbestuur en van de liberale regeering kon zij verwachten, dat Home Rule [zelfbestuur] hun zou worden gegeven. Juist die verwachting heeft hen er toegebracht, by de vorige verkiezingen de Engelsche liberalen te steunen. Men zou wellicht meenen, dat alle Ieren voorstan ders van Home Rule zyn. Toch is dit niet zoo. Er is een, zij het niet al te sterke, party in Ierland, die van een grootere mate van onafhankelijkheid ten opzichte van Enge land en de rijksregeering niets wil weten. Zy noemt zich dan ook de Iersche unio nistische party. Wat deze Ieische unionisten willen, en op welke gronden, verneemt men nog eens uit een brief, dien de oud-minister Carson, voorzitter dier party, aan de „Libe raal-Unionistische Vereeniging" te Ulster heeft geschreven. De Iersche unionisten, zoo schrijft hy ongeveer, zyn zoo fel tegen Home Rule ge kant als ooit. Zy willen niets van hun voor rechten als burgers van het Vereenigde Koninkrijk prys geven. Zij willlen hun bur gerlijke en godsdienstige vrijheid on vei kort behouden, „Wij weten te goed, zegt hij, wat de nationalisten in het schild voeren, die in hun eigen kring nooit aarzelen hun onsterfelyken afkeer van den band met Groot-Brittanje te betuigen, om ons te laten misleiden door hun mooipratery als zy dol lars voor hun zaak noodig hebben". Ook op praktische gionden zyn de Iersche unionisten, volgens Carson, tegen een zelf standig Ierland. Er is eenige jaren geleden plaatselijk zelfbesluur ingevoerd, waaraan een toelage van 750,000 in het jaar ver bonden is, hetgeen overeenkomt met een kapitaal van 26,000,000. Voor de lands- ik je wel. Gisteravond zei ik nog tot mijn man, dat de Heine's wel dom zouden zijn als ze dien last weer op-zich namen En wanneer komt nu de papa?" Chrisje stoort zich niet aan deze hatelijke opmerkingen. Voorloopig behoudt zy de kinderen dat is haar genoeg. Ik ga maar heen," zegt Louise, „je hebt nu toch geen tijd voor my." Chrisje leest Dog eens den btief over, waarin Heine haar mededeelt, dat hy een betrekking heeft aangenomen in Oost- Pruisen en onverwyld vertrekt. Zyn vrouw zal hem zoo spoedig mogelijk volgen. Onder deze omstandigheden verzoekt hy haar vriendelijk de kinderen nog een poos bij zich te houden, totdat hy „op orde" is en Mohr mann had gesproken, dien hy van plan is te bezoeken. Chrisje voelt zich de wereld te ryk, tot dat eensklaps de vraag zich bij haar op dringt: „Wat zal Anton zeggen, als Heine hem vertelt, bij wie zyn kindereu zyn En opnieuw wordt zy door angst en schrik gefolterd. Als Heine nu eens schrijft: „Mynheer Mohrmann is er zeer tegen in genomen, hy wil de kinderen nu zelf tot zich nemen" of iets van dien aard? Zy denkt even na, en stelt zich hem voor, zooals zy hem jarenlang heeft gekend, in trouwe gemeenschap met haar samenleefde. Hy was nooit kleingeestig. Neen, dit zal

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1