B Hy was immers voorne- ieteit" te slichten, streng e n toegankelijk I Onder- rde hy de jongelui, om op aten en te drinken, zocht in een portefeuille, met Igepropt, en legde daarna een Hollandsch bestuur van de „sociëteit" wilde neerd vertelde hy, dat het aatregel was, zekerheid te iestuur niet over de gren sden. Vroeger bad hij een gehad met een Holland maar ook dat vond mon- agewaagd. Hy liet natuur- bet overtuiging op te wy- jeasieurs hollandais" abso- f liepen. De éénige bedoe- pllandscbe bestuur bleef, e politie te voorkomen. vergat er echter -by te Hollandsche stroobestuur ienst kon doen om in geval •heden en valsch spelen [tuur te dekken, joen overgegaan tot vor- estuur, dat uit een presi- jsident, een secretaris en iter bestaan moest. De lis volgt vastgesteld; pre- president f 75, penning- lecretaris f 100, alles per |jis belachelijk klein, als i reusachtige winsten, die uit de affaire trekken, in t en anderzijds de duurte te Scheveningen tijdens 'de echter gouden bergen aanzienelyke aandeelen in |ykby goeden gang i baron zou, dat spreekt wat onder een „goede id. In jongelui hebben later, fot, geen cent van die tan- .ndeelen ontvangen. L|oitatie beginnen. V werd de sociëteit te Sche- g geconstitueerd. Ieder 'uurslid kreeg de opdracht, jonen uit Amsterdam, op iron, naar Scheveningen rtjes2de klasse dus niet veiden verstrekt. Twaalf an min of meer twijfel en aan deze invitatie ge loor den baron en meer- in een weelderig inge- den Gevevs-Deynootweg aalf genoodigden waren, Amsterdammers. Aan het /erboden, om zeor be- - op het stichtings- introduceeren. p traden zélf 't eerst sociëteit toe. De twaalf ■erden ook als lidaange- ributie behoefden ze niet fcvd hun later een bewys toogosondon Direct ging kiezen van een bestuur; >nd daarin, dat de leden rteekenden, waarop de liezen personen reeds, met nctie, aangegeven waren, den gelukkigen uitslag werden de leden in de zaal iververschingen onthaald lampagne. j l reglement aan de leden cieteit werd daarin ge- 1 culiere vereeniging van hebbende aan haar leden laats te verschaffen met iheden en verstrooiingen, )D tusschen sportliefheb- Higen" De leden moesten Ier dien leeftijd weiden 'jelaten]. Om de gezellig- bepaalde art. 5, dat elke I dienstige discussie ten was. Verder werd erin I jndeld over bestunrsdunr t bestuur was voor drie h, algeraeene en besluurs- nooit gehouden werden, van de namen der can- vóór de ballotage, enz- ■naar aan, dat de brave fi, de koninklijke goed- ten aan te vragen, nt nog te worden, dat troducés als hij wilde, lengen en dat de „perma- 'groote clubs, officieel in nmiddellijk zouden wor mder aan de [trouwens H aliteit van ballotage on- len. zegt ze zacht: „Jehebt aielyk het hoofd om en lt kwalyk," herneemt de |,r zou dat zoo onnatuur- doet, doet alleen een in baar liefde is stand, ioedennacht t licht uit, alsof zy haar vil zien. „Steeds in mijn ebleven," fluistert zy met roofdknikje. de familie Heine op het Niet de kinderen maar :(e zelf is ziek en hy let- leïsoleerdeen piepjong van den portier, past in >p de kleintjes, doch zij iet berekend. De jongen ijk om tante Heine, de aeeren hem met alle ten einde raad, geeft op de wangen, waarop 3n als een oordeel volgt, ne naar de apotheek ge- gkomst ziet hij een kin- boven dragen. (Wordt vervolgd.) Daarna werd de wyze van spelen uitge legd, waarbij de nadruk er op gelegd werd, dat valsch spelen absoluut onmoge lijk was. „Wat u zegt!" zei een der Hollanders verbluft tegen den baron. Daarna werd in een restaurant door de exploitanten aan de leden oprichters een diner aangeboden. Laat in den avond ver trokken de „leden" weer naar Amsterdam de baron mompelde, dat hy bly was, het stomme canaille kwijt te zijn. Lakoniek was ook aan de heeren van het bestuur meegedeeld, dat Jook zy konden gaan en hun wel kennis zou gegeven worden- wanneer de zaak geopend werd en hun diensten dus van noode waren. Dit gold echter alleen voor president en secretaris, die in Scheveningen moeten komen wonnen en gedurende den speeltyd in de sociëteit moesten precent zyn. De vici president en de pening meester behoefden alleen over te komen, als hun handteekening vereischt werd. Hun loon zou hun toegezonden worden. Half Juni werden president en secretaris opgeroepen, om in werkelijken dienst te treden. Ze moesten een kelner (f 40 per maand met kost en inwoning) en een portier [f 50 per maand zonder kost en inwoning] meebrengen. Op den Gevers-Deynootweg stond de deftige villa, het huis, dat bestemd was, velen ongeluk aan te brengen en dat een bespot ting is van onze geordende maatschappij. In de deur van dat huis was als symbool van zijn lugubere bestemming een klein dievenluikje aangebracht. En de deur was altijd zwaar gegrendeld. Op zij van de vestibule was het „secre tariaat", waar de binnentredende zich 't eerst vervoegen moest. Zonder introduktie kaart was 't niemand mogelijk, de villa binnen te treden. De nieuweling moest zijn handteekening in het ledenboek zetten. De ballotage werd meestentijds vergeten. De contributie, van f 5, werd in de meeste gevallen maar voor den schyn betaaltze werd bijna altijd direct weer teruggegeven. Later bleek, dat men 's nachts ook niet nauw nam met de introduktiekaartenwie binnen wilde, kon binnen komen. Boven kwam men eerst in de zaal, waar na middernacht baccarat gespeeld werd weelderig gemeubileerd en schitterend ver licht. Over het geheel lag een cachet van valsche voornaamheid en verleidendende luxe. In 't midden van het vertrek stond een groote groene tafel, omringd van stoe len in 't midden twee zeer hooge stoelen voor de croupiers. Aan den muur deden zeer gewichtig uittrekkels van de statuten. In een hoek stond de wisseltafel, waar men zijn geld voor fiches kon inruilen. Uit deze zaal kwam men in de bar, waar alle verteering, tot champagne toe, gratis verstrekt werd. Op de tweede étage was een leeszaal ingericht, met een internationale verzame ling van kranten en tijdschriften. Veel ge lezen werd er echter niet. De rustelooze hartstocht van het spel, en anders bestond er in d.it hol niet, laat den monsehen geen rust of genoegen om te lezen. Naast de leeskamer was de zaal, waar de roulet stond. Ook deze was weelderig ingericht. Zware tapijten bedekten den grond gemakkelijke zetels stonden om de roulettafel geschaard. Daar tusscben, in 't midden, hoog de zetels van de croupiers. In het huis woonden de exploitanten met hun dames. De stroopresident en de stroosecretaris waren extern. De zaak was open van 2 tot 6 uur en van 8 uur 's avonds tot 's nachts, zoolang er spelers waren. Vaak werd eerst tegen 5 uur's mor gens het hol gesloten. In 't begin van 't seisoen was de toeloop niet groot; maar hy klom later van dag tot dag. Direct na het openstellen der zalen voor de leden kwam er meteen druk bezoek van de politie, die de lokaliteiten controleerde, de namen van het Hollandeche bestuur op schreef en, na beleefde aankondiging, een post voor de deur plaatste. De baron pro testeerde daartegen, op grond dat het een particuliere sociëteit gold; maar deze ob jectie werd niet aanvaard. Dit politiebezoek en ook de post buiten de deur konden trouwens den baron ook -niets schelen. De klanten kwamen toch wel en daar de waardige man begreep, dat zoo'n post voor de deur buitendien een kostelooze reclame was, nam hij er gelaten genoegen mede en lachte achter in zyn hol de politie uit. Vier malen deed de politie 's nachts een inval. Het ledenboek werd. nagekeken, de identiteit van den een ef ander vastgesteld, de speeltafel aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Dit laatste haalde beele- maal niets uit; geld was er niet te zien; er werd om fiches gespeeld. De „liefheb bers der sport" deden heel onschuldig en de exploitanten eveneens. Je las op hun huichelgezichten droevige verbazing over het feit, dat die goede Hollandsche politie kwaad van hen dachtI Een grijns van leed vermaak was wel op het gezicht der exploi tanten, als de politie onverrichterzake af trok, en in de manier van hun onderdanig en beleefd uitlaten van de heeren der po litie was iets satanisch. Men kon het den rechercheurs aanzien, dat ze zich moesten inhouden, dat ze hun machteloosheid diep voelden en dat ze liever kras tegen de bende waren opgetreden. Als de agent weg was, werd een stroom van bespotting over haar uitgegoten. De baron grijnsde van pret en zag er dan altijd uit of hy zich voornam, dien nacht zyn slachtoffers nog méér te plukken dan an ders, ter viering van de stille overwinning op de machtelooze politie. De eerste bezigheden bestonden daarin, dat er iD buiten- en binnenland leden voor de sociëteit aangeworven werden. Voor deze hartverheffende taak werden verschillende faktoren gebezigd' In de eerste plaats maak te men gebruik van wervers of agentenin hoofdzaak geruïneerde spelers of vroegere bankiers, individuen, die in hun eigen land met de politie op zeer gespannen voet stonden. Door hun internationale relaties kenden ze enorm veel adressen en door hun gentlemanachtig optreden wisten ze velen Boven Directiekamer. Boneden links afdeeling Kassa. Beneden rechts afdeeling Administratie, Binnenland. Een kranig luitenant. Het bericht van gis teren betreffende de redding van een knaapje uit het water aan den Nieuwen Uitleg te 's Gravenhage wordt door de „N. Ct." als volgt aangevuld; De militair die zoo te rechter tyd ver scheen toen een aantal personen zich aan den oever verdrong zonder dat den knaap hulp werd v« rleend, was de le luitenant van bet korps rijdende artillerie jhr. H. J. van Driel. wierp hy de overjas van zich en met rijlaarzen en al, in de gracht, had hy het ventje te pakken. En met de eene hand boven water hou dend, zwom hy met de andere oeverwaarts, alwaar helpende handen beiden spoedig op het droge brachten. Waarna de redder,ge huldigd met handgeklap en luide bravo's, zich dadelijk verwijderde. Het blad vernam het bovenstaande van een ooggetuige. Een groote som gelds gevonden. Maandag morgen zag een boer, naar zyn veld gaande, te Putte b(j Mechelen (Zeeuwsch Vlaande ren] in eene gracht, een blikken doos liggen en haalde ze boven. Hij stond niet weinig verbaasd, toen hy ze opende, en er de belangrijke som in vond van 83.000 francs. De eerlijke man bracht ze dadelijk naar de gendarmerie van Putte, die een onderzoek zal instellen. Op de heide by Surhuisterveen heeft zich de laatste weken in een arbeidersgezin een drama afgespeeld, die de gemoederen aldaar diep heeft geschokt. De echtgenoote van den arbeider E. W. kreeg bezoek van een buurvrouw. Deze be merkte toen een ijzeren potje, dat volgens haar zeggen, haar toebehoorde. De eigenares beweerde, dat zy het van een nu overleden vrouw had gekregen. De buurvrouw dreigde met de politie, die ook werkelijk een onder zoek instelde. De vrouw trok zich dat zoo aan, dat ze een revolverschot loste, met het gevolg, dat de ongelukkige, die meende, dat haar eerlijke naam geschandvlekt was, ernstig werd ge wond. Hoe gekwetst ze ook was, veertien dagen hield ze 't voor de buren verborgen. Als er bloed bemerkt werd, wist ze daarvoor een andere oorzaak op te geven. De ongelukkige vrouw tobde nog steeds over de haar aangedane beleedigiDg. Weer beproefde ze een eind aan haar leven te maken, doch nu door vergift. De vrouw kreeg hevige pijnen. Haar zes kindertjes begonnen te schreien, de buren kwamen ter hulp; geneeskundige hulp werd gehaald, haar man teruggeroepen, die in Duitschland werkte. Nauwelijks was deze laatste thuis of de vrouw bezweek onder hevige pijnen. Moord op een kindje van 4 maanden. In de O. H. Ct. lezen we daarvan o.a. In de Korte Bogaardstraat te Haarlem woont een gezin, dat nog niet zoo lang uit de Boerensteeg daarheen is verhuisd, het gezin Mooy. De man is 54 jaar, had vroeger een café te Velzen en is thans grondwerker. Hij was nu voor de 3e maal getrouwd ouw is 28 jaar oud. de beide eerste huwelijken had hy kinderen en uit zijn derde een jongetje van 4 maanden. Het gezin wordt beschreven als een huis houden, waarin het nu niet altyd zoo erg geregeld loopt. Overdreven is dit aller minst, aangezien nog geen 10 dagen gele den een der jongens van 9 jaar diefstal met braak pleegde in het Kenaupark, na vooraf de inbrekerswerktuigen op een an dere plaats te hebben ontvreemd. De vrouw „geloofde 't wel" zei men ons. Zy was niet zeer werkzaam en zelfs wan neer haar man met grondwerk soms grof geld verdiende, kwam ze toch nog steeds te kort en zag zy kans zich door eenige in stellingen te laten bedeelen. Voor de stiefkinderen had zij niet veel over. In die omgeving heeft de 17-jarige moor denaar, Anton genaamd, zyn leven door gebracht. Dinsdagmiddag was de vrouw er op uit gegaan, haar kindje van 4 maanden over latende aan de hoede van Anton. Zijn vrienden beschreven hem ons als een zeer vreemden jongen, zy wisten eigenlijk niet wat ze aan hem hadden. Hij werkte vroeger wel, maar moest dan al het verdiende geld thuis afgeven, dat verdroot hem, hij wilde in dienst, doch dat mocht hy niet en daarom had hyeral 't werk maar aan gegeven. Hoe het nu precies gebeurd is, stond gis teravond nog niet vast. De een zei, dat hij zijn broertje in koe len bloede had vermoord, de ander dat hij door 't schreien van 't kind woedend was geworden en het daarom eerst een deken en daarna nog een kussen over 't hoofd had gegooid, zoodat 't kind was gestikt. Hoe dit nu alles misschien later zal blij ken, een feit is het, dat de vrouw by haar thuiskomen het kind vermoord vond. Volgens de bunen maakte zy vreeselyk misbaar en riep dadelijk de politie te hulp, die dan ook weldra aanwezig was. Onder leiding van den inspecteur Kui per werd het lijkje naar het gasthuis over gebracht en begon het opsporen van den dader, die, zeker beangst voor wat hy had verricht, het huis en misschien ook wel de stad was odIvlucht. Het gerucht van den moord had zich spoedig verspreid en vooral in die omge ving vormden zich clubjes uit de buurt die het geval bespraken. Slechts één enkele vrouw hoorden wy over de moeder, de derde van Anton, ver zachtend spreken. De dader is nog niet gevonden. Aan de gevolgen overleden. De Dinsdag op den Amersfoorschen straatweg bjj Soest door een auto overreden koopman uit Amers foort is in het ziekenhuis aldaar overleden. Mededeelingen. De N. V. „De Tijdgeest" te Rotterdam. Deze naamlooze vennootschap stelt zich ten doel het expl< iteeren van onroerende goederen in den ruimsten zin des woords.1 Ter bereiking van dit doel tracht men voort durend huizen aan te koopen, waartoe uit' den aard der zaak reeds nieuw kapitaal vereischt wordt, hetgeen men verkrygt door het uitgeven van premie-obligatieleeningen. te verlokken lid te worden. Vooral intro duceerden zy vele „vrienden", wien ze gou den bergen voorgespiegeld hadden. Geplukt en uitgekleed verlieten die „vrienden" dan de inrichting. Om tot het spel te lokken wordt ook de vriendschap dienstbaar ge maakt. Deze achtbare heeren agenten ont vingen een vast daggeld. Ook de niet aan de nieuwe leden teruggegeven contributies verdwenen in hun zakken. Het meest ver dienden zy echter aan het percentage, dat de directie hun toestond, van het verlies cijfer der door hun bemiddeling toegetreden en geplukte „vrienden". Ten tweeden werden de portiers van ver schillende hotels te Scheveningen door het speelhuis als agenten gdbruikt. Op aanbe veling van die portiers werden vele vreem-1 delingen lid van de sociëteit. Als belooning trokken de heeren portiers eveneens een I belangrijke courtage van het speelhuis. i 'tZou werkelijk een goede daad zijn, als de directies der hotels besloten, portiers, die veel meer dan men denkt als bezoldigde aanbeveler der speelhuizen dienstdoen, on-I verbiddelijk te ontslaan. In de derde plaats doet de vrouw als lok vink dienst. Men begrijpt, dat langs dien weg de grootste vangst aan het speelhuis toeviel. De exploitanten zonden hun eigen vrouwen uit en maakten verder gebruik van de schare der in ScbeveniDgen zomers aangespoele prostituees, van de „grande [coquette" tot de doodgewoonste deerne. Schitterende demie-mondaines dineerden op [kosten van het speelhuis in de eerste res itaurants. Met waardige en voorname bruta liteit wisten ze menigen baron of graaf of 1 een ander uit de ryke wereld aan den haak te slaan. Haar slachtoffers werden na 't diner door haar naar 't speelhuis meegetroond. En vaak gebeurde het, dat de elegante „Lebe-j mann" na het spel geen cent meer had om de schoone in een rijtuig naar haar woning te brengen. Wordt vervolgd. „Tydgeesf'-panden aan den Spoorsingel 61-63-65 te Rotterdam. der eerste klasse aan den man wordt ge bracht, stelt de N.V. „De Tijdgeest" ook obligation verkrijgbaar welke drie achtereen-1 volgende staatsloteryen precies dezelfde kansen bieden als 1/20 staatslot. Waar echter I by het spelen in de Ned. Staatsloterij ver-1 lies niet is buitengesloten, kan biervan bij het deelnemen in de bedoelde obligatielee- ning geen sprake zijn. Dit moge wellicht ongeloofelijk klinken, maar toch is het waar hetgeen uit het volgende kan blyken. De obligation der N. V. „De Tijdgeest" den poliahouders de grootst mogelijke zeker heid dat als de tijd van terugbetaling der inleggelden dAAr is, de vennootschap hare verplichtingen prompt zal nakomen. Het denkbeeld van den oprichter en directeur, de heer M. Iburg Hzn., om het bedrijf vol gens de hier omschreven wijze te exploi- teeren vond zeer veel appreciatie. De leenin gen gingen er met graagte by het publiek in. Alleen van de zijde [der concurrentie werd meermalen 'n wanklank vernomen, doch de directie bleek in staat alle verdacht- De uitgiften daarvan geschiedt driemaal 'sjaars, gelijktijdig met die der staatsloten. De premietrekkingen vinden plaats overeen komstig en volgens aanwijzing derNederl. Staatsloterij, zoodat nimmer eenige twyfel omtrent de eerlijkheid dier trekking kan bestaan. Met het oog op de behoefte aan i/»» staats loten, veroorzaakt doordat een groot ge deelte dier loten niet reeds by den aanvang „Tydgeest-panden aan den Spoorsingel 51-53-55 te Rotterdam. I worden volgens een vastgesteld plan van amortisatie uitgeloot. Elk deelnemer ont vangt dus ter zyner tyd zyn vollen inleg terug. Om dit te verkrijgen, om de prijzen te kunnen uitbetalen, en om bovendien winst te maken is het noodzakelijk, dat „De Tijdgeest" haar kapitaal tegen eene zeer hooge rente belegt, Zy volgt hierbij in het groot het stelsel van den kleinen man die hypotheek op zijn eigendom neemt en daardoor een zeer hooge rente kweekt. De op deze wijze verkregen flinke rente stelt haar in staat de op de polissen verschuldigde hooge prijzen te voldoende verplichte aflossingen delgen de hypotheken en de hierdoor vrijgekomen eigendommen geven makingen te weerleggenzij ieder die daarin belangstelde inlichtingen en verleende desverlangd gaarne inzage harer boeken, waaruit haar richtig beheer afdoende bleek. Aangevangen met slechts 31 agenten en een kantoorpersoneel van drie bedienden, bezit N. V. „De Tijdgeest" thans reeds circa 40 hoofdagentschappen en ruim 750 gewone agenten, terwijl het bureaupersoneel belang rijk moest worden uitgebreid. De kantoren werden meermalen vergroot, en waar het bedrijf zich krachtig ontwikkelen blijft, het zich aanzien dat binnenkort weder ver meerdering van personeel en grootere kan toorruimte gewenscht zal zyn. H.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 3