ZUID-HOLLANDSCHI EN ZEEDVSGHE EILANDEN. EISDIJK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ERHANDEL, jnde Goederen, eni Anton's Erfgenamen. Den Ejaag. Uttecfy. c Seiben. ieeutoavben. 23r«6a. Düsseföorf. ONZE EILANDEN voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 52 Zaterdag 19 November 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ;r ten tién van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- O,'10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscli Overzicht. 'eekbladen EILANDEN. (aalhoofdigheid. 1EID. Kortom alles wat door at 36, Rotterdam, mij schryft r geluk, dat ik weder in het iDOS, welke voor het gebruik V op bijna mijn gehcele hoofd iuwen en knevel waren erg .ver „CRINOFLOOR" is alles id aan ieder belanghebbende .ALVERIJ berusten. Hoogachtend, C. J. HOLLANDER. blhabnis. ID" 1311, mooi land, waaronder iet verzamelen yan plaatjes f 0,60 ysc^ryvende text.10,16.' i oog- uit een olwassenen. Ttroon g-root. evelend, v. d. SCHENK HjllSiljiiiH!"!"!"!"!"! De verklaring, waarmede Briand zijn nieuw kabinet by de Fransche Kamer heeft inge leid, behelsde, dat de minister alleen op een republikeinsche meerderheid zou steunen. Verder werd verklaard, dat de regeering geen vakvereenigingen zal toelaten, die in 't geheim aan politiek doen. Scheidsgerech ten achtte Briand niet voldoende bü een staking van spoor of tram, Welke maat regelen hy zal voorstellen, liet hü niet los. Op deze verklaringen volgden heftige debat ten, vooral van de socialisten. Ten slotte gelukte bet den minister voor een motie van vertrouwen een meerderheid te verkrijgen, doch die bedroeg slechts 87 stemmen wel een bewy's, dat de overwin ning een Pyrrhus overwinning is geweest, 't Is dan ook de vraag of Briand in zoo'n geringe meerderheid niet aanleiding tot aftreden zal vinden. Zeker is het dat Briand ditmaal zoo zwak gestaan heeft voor de Kamer, welke hy vroeger beheerschte, als nog nooit te voren. Het sterkst kwam dat wel uit, toen hü op een vraag van den afgevaardigde Massé, waarom toch Millerand en Viviani uit het kabinet waren gegaan, terwyl Briand Zon dag voor een week het votum van vertrou wen had ontvangen, vlak na een explicatie door die twee ministers, antwoordde dat hü zich daarover niet had uit te laten. Men kan er zeker van zün, dat dit den minister-president menige stem heeft ge kost. Briand heeft alweer met zeldzame han digheid vermeden de vraag waar het om ging te beantwoordenwelke maatregelen zal de regeering nemen tegenover staking in de verkeersdiensten Zal staking in zulk een dienst strafbaar zy'n? Jaurés heeft dat Briand op den man af gevraagd. En wat antwoordde Briand ,,Ik verwonder my, dat de heer Jaurès bijzonderheden vraagt over de maatregelen, die wy zullen voor- si ellen. Kunnen wy die geven na vierdagen Lu voorts sprekend over het stakingsrecht der verkeersarbeiders, zei hy„Zal men hun zeggen, dat zy het stakingsrecht behou den? Waarin zal het bestaan, wanneer men hun het toekent en tegelykerbeid hen als militairen oproept?" Brianü's handige vaagheid heeft hem ditmaal niet gebaat. Een honderdtal van zyn getrouwen is hem afgevallen. De opening van het Belgische parlement heeft tot groote manifestatie's aanleiding gegeven. Toen koning Albert naar het parlements gebouw reed, werd zy'n rijtuig gebombar deerd met papieren, waarop stond„Leve het algemeen stemrecht", „ontbinding der Kamer". By het binnen komen van de koningin in de vergaderzaal stonden alle Kamerleden en senatoren, zelfs de socialisten, vaD hun zetels op. De koningin werd met een geest- FEUILLETON. 23 Als zij hem met haar klanklooze stern vraagt. „Heb je my nog niet vergeven?" is hy nauwelijks in staat te antwoorden. Wanneer zy in haar ylkoortsen naar hem vraagt, is To nette zoo verstandig hem niet te roepen. Hy mag immers niet hooren wat zy zegt. April is in 't land en reeds geuren de viooltjes in den tuin, waaruit Lotharius' stemmetje tot in de ziekezaal doordringt. Zü is in de laatste dagen zeer veranderd haar gelaatstrekken zyn mager en spits, haar oogen onnatuurlyk groot geworden. Zü heeft nog slechts één wenschreizen. Zü vermoedt niet, dat haar einde nabij is zy is vol hoop, vol smachtend verlangen naar het leven daarbuiten. Te Ems zal zy dien vervelenden hoest wel kwytraken. Poldi moet maar alvast naar Worth te Parys schrijven om nieuwe japonnen. Ja, Poldi zal schryveD, vandaag nog 1' zegt tante. driftige ovatie ontvangen, toen plots, zoo schryft de „N. R. Ct." correspondent te Brussel, uit een toeschouwerstribune, schril, en in het Vlaamsch, een stem roept„Leve Koningin I"Dit was bly'kbaar vol doende, om een Waalsch socialist kittel- oorig te maken. Hy springt op en gilt Gy hebt hier niets te zeggen 1"Maar het Vlaamsche geroep van „leve de konin gin 1" begint weer. Nu protesteeren, luid keels, al de socialisten, en volgens het reglement hebben zü gelük. Het is aan het publiek verboden, gedurende een zitting der Kamer, op welke wijze ook, zyn mee ning te uiten.... Men huilt: „A la por teHeller en feller luidt het „leve de koningin!"En intusschen staat, zeer bedremmeld, rood tot in het haar, de hel din van deze manifestatie, zonder goed te weten wat haar te doen staat, maar neemt ten slotte op den voor haar bestemden zetel 'aats, Dan komt de koning binnen. Er wordt luide „leve de koninggeroepen. De socia listen beginnen kiesrechtpapiertjes in alle 1 richtingen te gooien. Het wordt een herrie van belang. De katholieken en liberalen, onder de strooibriefjes letterlyk bedolven, roepen luider en luider: „Leve de koning." Do goed geschoolde zangkapel der socialisten brult daar tegen in„Kamerontbinding" en „Algemeen kiesrecht Rechts en links tracht men ze te over schreeuwen. Vergeefs. Tot opeens de mach-1 tige stem van den afgevaardigde Vander velde het alles overgalmt/en tot drie malen toe roept: „Onze manifestatie is niet gericht tegen den koning, maar tegen de regeering." Een lid der meerderheid roept: „Alleen de koning heeft 'twoord!" Eindelijk wordt 't kalmer en kan de koning de troonrede voorlezen. Onder ovaties verlaat de koninklyke fami lie daarna bet parlement. De socialist Vandervelde zegt, dat hy het incident by het binnentreden der koningin, door een vreemdeling uit de tribunes ver wekt, betreurt, maar dat de socialisten er geenszins aansprakelyk voor te stellen zün. Het geld hier, het reglement der Kamer te doen eerbiedigen Voorzitter Beernaert is het daarover met den socialistischen leider volkomen eens. De Kamer blükbaar ook, want niemand protesteerde en de ver gadering ging kalm uiteen. De politie beging nog een fout, door het Kamerlid Hubin te arresteeren. De „Etoiie beige" meldt, dat Hubin by vergissing in hechtenis genomen, weer op vrije voeten werd gesteld. Koning Leopold, wien jaren geleden ook een dergelüke manifestatie was te beurt ge vallen by 't voorlezen der troonrede, bedank te voor de eer en verscheen na dien rijd nooit meer in het parlement! Er zjjn twee belangeryke berichten om trent den toestand op den Balkan. Ten eerste een medeeling van de Temps, dat er sinds een jaar reeds een geheim Oosten- ryksch-Turksch verdrag bestaat, en ten Laat Anton hier komen," beveelt de zieke vervolgens. Anton komt. „Neem my niet kwalijk, Edith'" zegt hy gejaagd, „ik heb niet veel tijd Buchenberg, de directeur van de spaath-ontgiDningen, is beneden. Over een paar uur vertrekt hü weer; wij hebben gewichtige zaken te behandelenWat is er?" Zy heeft zyn hand gegrepeD. „Weg! Ik wil weg!. .Ik stik hier. Breng my naar Ems morgen," Goed, als je dat graag wilt." Dit antwoord brengt haar tot kalmte. Dat is goed van je! fluistert zü nau welijks hoorbaar, terwijl baar hoofd achter overvalt. Eenige malen haalt zy diep en zwaar ademhü steunt haar, houdt haar in de armen en geduronde die benauwde oogen- blikken zinkt haar hoofd tegen zyn borst als dat van een vermoeid kind. Nog ééns brengt zü' een paar onverstaanbare klanken uit en nu is 't stil, héél stil Het leed is geleden Eenige uren zyn verloopen. Tanie To- nette begint met hem te spieken over de brandkast en vraagt of de zaal met zwart fluweel moet worden behangen. Nu staat hy op en gaat naar de brandkast. tweede het telegram, dat de Bulgaarsche ministerieele verklaring behelst. Die mededeeling van de Temps komt ons, al heel waarschijnlijk voor. De verhou ding tusschen Turky'e en de Donaumonar- chie was na de inpalming van Bosnië en de Herzegowina eerst heel ongunstig, en het heeft weinig gescheeld of er was oor log gekomen, vooral, omdat Oostenrijk's toorn werd geprikkeld door een hardnek- kigen boycot van zyn waren in Turküe. Maar opeens is toen de vyaudschap voor- bygegaan en heeft Tnrkye vrijwillig afstand gedaan van het geannexeerde gebied, tegen betaling van enkele millioenen. Wat is waarschynlyker dan dat daarbü' tevens een afspraak is gemaakt als die waarvan de Temps spreekt: waarbij Oostenrijk belooft Turkije eventueel tegen Rusland te zullen helpen en daartegenover Turküe zich ver bindt aan Rusland geen enkele consessie te doen zonder Oostenrijk eerst te raadple gen? Nog waarschynlyker wordt dit, wan neer men bedenkt, hoe sinds dien tyd in Turküe büna dagelyks de invloed van Rus land en zyn vrinden, Frankryk en Enge land, is verminderd, terwül die van Duitsch- land en de Donau-monarchie steeg. Een ontwikkelingsgang, die thans zyn hoogte punt heeft bereikt, nu de Turksche leening niet door Frankryk wordt bezorgd, maar door ©on Duitsch-Oostonryksch consortium. Ook een bericht uit Sofia is van belang. Ten eerste omdat er uit blyk, dat de verhouding tusschen Bulgarye en Turkije inderdaad veel te wenschen overlaat, en ten tweede, omdat het bestaan der Turksch- Roemeensche overeenkomst hoewel er uitdrukkelijk wordt verklaard dat die er niet is, toch zydelings wordt erkend. Immers er wordt gezegd, dat die overeen komst geen in voed zal hebben op de betrek kingen tusschen Bulgarye en Roemenië, ra. a. w. de overeenkomst bestaat. Hoogst- waarschynlyk is het ook niet waar, dat zy geen invloed zal hebben op de Roe meen sche-Bulgaarsche verhouding, want, indien de overeenkomst bestaat, dan is er de strekking van, dat by een Grieksch Turkschen oorlog Roemenië Bulgarye zal tegenhouden, indien het Turküe wil aan vallen. De Duitsche staatsbegrooting stygt dit jaar tot de respectabele som van 1425 mil- lioen gulden. Een overgroot deel dier mil lioenen wordt verslonden voor den nooit verzadigden militairen veelvraat. Byna lOmillloen wordt uitgetrokken voor nieuwe legerversterking, o. a. voor 107 kom- pagnieën mitrailleurs en twee luchtschip- De vloot wordt uitgebreid met 3265 man en de gewone Marinebegrooting is dit jaar weer 6 millioen booger dan 't vorige en bedraagt totaal ruim 100 milioen gulden. De gewone legerbegrooting is rond 427 mil lioen gulden groot. AaD buitengewone vlootkosten worden aangevraagd 26 millioen, als eerste bedrag Hier is alles, wat ik nog heb," z hy op bitteren toon, vyfbonderd mark vóór haar op tafel leggende. „Buchenberg heeft zooeven den naderenden ondergang van de vloeispaath-onderneming aangekondigd. Neem het geld en handel in den geest van de afgestorvene voor zoover het toerei kend is-" Tonette gaat verschrikt en ontsteld heen, maar Josepha treedt hem op zyde en legt haar band op zyn schouder. Is, 't zóó slecht met je gesteld Ja," antwoordt hy somber. „Ze is te rechter tijd gestorven HOOFDSTUK XXVII. Wederom is 't najaar. Op den Rödershofl zit „de vrouw" uit te rusten van haar dag werk. Zy peinst zy'denkt aan Wartau, stelt zich Anton's dagelüksch leven voor, in haar gedachten troost zy hem en streelt zy de moederlooze kinderen. Geen spoor van bitterheid is in haar ziel achtergebleven, sedert zy hem zoo innig bedroefd en be zorgd heeft teruggezien. Zij treurde mèt hem en vóór hem om Edith's doodhet misverstand tusschen de twee zal toch ze ker wel in de laatste levensuren dier verdoolde jonge vrouw uit den weg zyn geruimd, voor den bouw van een „Ersatz Bern", voorts zullen dit jaar worden gebouwd3 nieuwe slagschepen, een grooteD kruiser, 1 kleine kruisers, een flotilje van torpedoboo ten, en 3 kleinere vaartuigen. Binnenlandsche Zaken vraagt 28.8 milli oen voor verbreeding van het Keizer Wil helmkanaal. Uit Engeland komen berichten, die er op wyzen, dat weldra de stryd overdeschan- delüke groote overmacht van de oercon servatieve Lords van het Hoogerhuis door de kiezers zal worden uitgevochten. Sinds eenige weken was een conferentie aan den gang tusschen de leiders der twee groote politieke partyen, de liberalen en de conservatieven om het eens te worden over de inperking van de rechten der lords. Deze conferentie schynt op niets te zyn uitge- loopen. Kort en bondig maakt de regeering het bekend, nadere uitleggingen worden uitge steld tot Dinsdag a. s., den dag waarop het parlement weer zal büeenkomen. Daar zal naar alle waarschynlykheid minister As- quith verslag doen van de onderhandelin- hen de pogingen om tot een schikking te komen in het „constituoneel conflict" en de oorzaken van de mislukking dier pogingen. Er doen wel is waar tal van geruchten de rondo over dit alias, inaar daarip valt niet vertrouwen, want de leden der conferentie hebben strikte geheimhouding beioofd. Het gevolg van de mislukking der con ferentie is niet twyfelachtighet opnieuw ontbranden van den stryd tusschen conser vatieven en liberalen over de macht van het Huis der Lords. De veto conferentie beduidde een wapenstilstand. Deze is nu uit en de stryd ontbrandt opnieuw. Men verwacht dat er heel spoedig een botsing zal komen, zoodat men tot nieuwe ver kiezingen zal moeten overgaanja er zün er, die wegens de mislukking der confe rentie terstond reeds een beroep op het volk willen doen. In elk geval zyn de verkiezingen zoo goed als onvermydelyk en moet men zich, hetzü in dit najaar, hetzy in het begin van 1911, voorbereiden op een even hartstochtelyken stembusstrijd als verleden jaar Januari is gevoerd. Zoo zal Engeland in één jaar of iets meer tweemaal d9 beproevingen eener algemeene verkiezing hebben door te maken. Dit schynt onvermüdelijk, want de ver kiezingen van verleden jaar heeft de re geering geen voldoende meerderheid bezorgd voor haar verstrekkende plannen tegen bet Hoogerhuis. Zy verkreeg wel een meerder heid voor de begrooting die het consti tutioneel conflict had uitgelokt maar moest steun zoeken by de arbeidersparty en Ieren, en 't schynt dat ze dit toch een te samengestelde meerderheid heeft geacht, om te gebruiken voor een stouten aanval op het Hoogerhuis. Toen kwam koning Edward's dood en de troonbestyging van koning George. Een welkome gelegenheid voor een wapen- Nooit heeft zy met iemand over dat sterf geval gesproken. Wel is haar zusterLouise, die met buurman Weudtlandt is getrouwd, op den dag toen Chris de advertentie van het overiüden in de courant had gelezen, met haar kind in het wagentje klakkeloos bij haar gekomen en heeft over koetjes en kalfjes gepraat, denkende dat Chris erover zou beginnen, maar tevergeefs. Dit neemt niet weg, dat mevrouw Wendtlandt sinds Edith's overlü'den haar zuster met dubbele Ook nu komt zy weer met haar kinder wagentje binnen stuiven. „Goedenavond I" roept zy trio m fan tely'k aan de deur. „Wat zeg je er nu van? Je kunt Wartau terug koopen. Het komt onder den hamer!" W&t zeg je Verkoopt Anton Wartau?' Ja. Robert schryft het. Hoogmoed komt vóór den val. Nu, ik gun 't hem van harte. Boontje komt om zyn loontje. Nu kan hy weer rentmeester wordenals zij zoo'n gefailleerden landeigenaar tenminste willen hebben. En drie kinderen tot zyn last! En de vloeispaathmyn is ook naar den kelder. Hier is de brief van Robert, lees maar zelf En nu moet ik weg, ik ben maar even de deur uitgeloopen om je het groote nieuws te komen vertellen. Goedenavond 1" Goedenavond!" zegt Chris,nauwelyks in staat één woord uit te brengen. Wartau verkochtHoe is 't mogelyk. Hoe trotsch stilstand waarnaar beide partyen verlangden men kon toch den jongen koning niet opeens voor de oplossing van zulk een moeilyk conflict stellen. Dus werden de wapens voorloopig neergelegd en kwamen de partyleiders in een conferentie byeen om te trachten tot een vergelük te komen. Het waren Asquith, Lloyd George, Birell en Lord Crewe voor de regeeringsparty', en Balfour, Austen Chamberlain, Lord Lansdowne en de Earl of Cawdor voor de oppositie. Heel den zomer is er by tusschenpoozen vergaderd, en nu, vóór de wederbyeenkomst van het parlement, moest de beslissing vallen. Zy is ongunstig geweest. Dus weer opnieuw ten stryde Er wacht Engeland een moeilijke tijd. De laatste berichten luiden, dat de regee ring tot onmiddellijke ontbinding van het Lagerhuis heeft besloten, zoodat de verkie zingen nog voor Sinterklaas gehouden zul len worden. Als een onbedwingbare vloedgolf is de Democratische politieke strooming door het Noord-Amerikaansche land gegaan. In het Huis van Afgevaardigden te Washington stonden 219 Republikeinen tegenover 172 Democraten, de bordjes zy'n nu echter geheel verhangen de Democraten zullen een meer derheid hebben van minstens 40 stemmen en misschien nog heel wat meer. De dagbladen in New-York hielden zich meer met Roosevelt bezig dan met de ver slagen republikeinsche party als zoodanig. Het State Journal schrüft dat Roosevelt „er op of er onder" heeft gespeeld met zy'n aan zien en politieke toekomst en dat hy heeft verloren. De uitslag der verkiezingen is een verdiend votum van wantrouwen, ook voor Taft, zegt het blad, wegens de door hem en zü'n party' jegens het volk bedreven on trouw by de tariefshervorming. De Sun ziet St.-Helena voor Roosevelt in het ver schiet: het volk heeft voor het „nieuwe nationalisme" en hetRooseveltismebedankt. De „World" geeft een prent, waarin de oud-president wordt voorgesteld als Napo leon op weg naar St.-Helena. „De Repu blikeinsche nederlaag," meent het blad ook, „is feitelijk een nederlaag van Roosevelt. Roosevelt en zy'n nieuw Nationalisme hebben hun Waterloo gevonden De „New-York Herald" schrijft„Het volk heeft zy'n meening geuit over den heer Roosevelt, zyn hansworstachtigen verkie zingsveldtocht en zyn nieuw Nationalisme. De candidaten, die hü het meest aanbeval, zy'n juist diegenen, die de gevoeligste neder lagen hebben geleden. De „Tribune," zegt, dat de totstandkoming van bet Payne tarief ongetwyfeld één van de voornaamste oorzaken geweest is van den tegenspoed der Republikeinsche partij. Bovendien had de Republikeinsche party te veel schandalen beleeft. Roosevelt had zich in de bres geworpen om te redden, wat nog te redden viel, maar zy'n persoon- lyke populariteit zelfs had de uitkomst niet kunnen wyzigen. was hy dien dag, toen hy baar vertelde „Wartau is nu myn eigendom," En nu moet hy het verlaten als een bedelaar. Wat zal hy nu beginnen Zy springt op en gaat met haastige schre den het vertrek op en neer, alsof zij de deuren openen wil om recht voor zich heen door te loopen tot Wartau. Opeens staat zy' stil en voelt, dat haar het bloed naar de wangen stygt. Zü' is immers van hem gescheidenWat zou hy wel denken, als zü nu kwam en zeide„Geef my' de kin deren ik ben zoo eenzaam en bedroefd ik zal ze opvoeden, totdat jy voorgoed er gens gevestigd zy't" Zou hy niet moeten denken, dat zij Moedeloos komt zy in de kamer terug. Zjj heeft volstrekt geen nevengedachte, wil alleen zü'n zorgen verlichten, maar het gaat niet. 't Kost haar moeite, maar een paar dagen brengt zy' in een gedwongen berustende stemming door en kan 't zelfs over haar hart verkrygen, met onverschillige stem tot Louise te zeggen „Ja ..ik kan hem toch niet helpen! Ja, schynbaar is zü nu heel verstandig geworden. Zij werkten spaart en gaat haar gewonen gang; 3lechts als 't begint te schemeren, ontvlucht zy haar herinneringen en zoekt buiten wat te doen.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1