1SDIJK. ZUID-HOLLANDSCHE IN ZEEÜWSCHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. JM-PAKKET ide Goederen, enz. Anton's Erfgenamen. utcarbett. Brcöa. isselbórf. je nu niet voorbijgaan. ielaar W. M. HEIJL, te dit jaar een bijzonder ïamelijk 25 jaren geleden, rste guldens pakket aan rende al dien tijd mocht bewijzen van tevreden- egenheid heeft hij een gesteld dat een waar it kan genoemd worden. Iden zendt hij franco door nd: nden roman van XAV1ER ITEPIN, genaamdDe ister. Deze roman is eene pennevruchten van den Schrijver. Van het eerste itste hoofdstuk volgt men igstelling de lotgevallen r in voorkomende hoofd- 't Is een roman, dien men lor de tweede maal leest ;t veel. werk: De Twee Weezen, blz. Een verhaal uit het leven. werk van Sherlock Hol- 113 blz. fclas van Nederland, kleuren gedrukte mooie, Prentenboeken, enhonder. tod. jename Gezelschapsspel ardigste Plaat, in kleuren- teld: De Saletjonker, ken Hedicynflesch, pen- De Saletjonker, issel van een gulden, lubilenm-Pakket aan den W. M. HEIJL. Hambur- trecht en U ontvangt het thuis. 6—2 ilOSSi!ilSfiiSfllSlSSE3aSlS9lSfl ONZE EILANDEN voor de Dit Bfad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 51 Zaterdag 12 November 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandscli Overzicht. Terwijl ieder meende, dat het kabinet-Bri- and na het bedwingen der spoorwegstaking vaster in den zadel zat dan ooit, kwam plotseling het bericht, dat het kabinet zijn ontslag had genomen. De oorzaak is, dat Briand van plan schijnt het stakingsrecht van ambtenaren in takken van openbaar verkeer geheel te ontnemen door wettelijke maatregelen. Verschillende ministers stem den met die maatregelen niet in en wilden liever heengaan dan zich te schikken naar Briand's inzichten. Zoo deden o.a. Kiram en Millerand, de twee bekende ex-socialisten, die met Briand zooveel van hun vroegere partijgenooten hebben moeten hooren. Dat zij thans uit het kabinet zijn getreden be wijze wel, dat de maatregelen die Briand denkt te nemen, weinig zullen strooken met de opvattingen der uiterste linkerzijde. Het tweede kabinet-Briand vindt zelf in regee- ringsgezinde kringen maar matigen bijval. In de bladen der oppositie is de onvangst zeer koel en spottend. Teekenend voor de verhouding van de nieuwe ministers tot den premier was de uitlating van een jeugdig minister, die vol blijdschap verklaarde. „Geen enkel minister zal noch in het par lement, noch daarbuiten een andere meening hebben dan Briand." De minister verlaagde zich met de woorden tot 'n werktuig van Briand. Millerand heeft verklaard, dat hij het tot misdijf maken van een staking van spoor- mannen ondoelmatig en onnoodig gevaarlijk acht en niet in het ministerie heeft willen blijven, omdat Briand gezegd had, misschien daartoe te zullen overgaan. De nieuwe minister ven arbeid, Lafferre, een middelmatig Kamerlid, maar groot meester van de Fransche vrijmetselarij, is reeds het mikpunt der gansche rechterzijde. De „Figaro", een zeer gematigd blad, zegt dat Lafferre allerminst de aangewezen man is voor een kakinet van sociale verde diging. De rol,' die hij gespeeld heeft in de „fiches"zaak, maakt hem allerminst geschikt voor een portefeuille, nu men de hulp van het leger noodig heeft tegen de revolutie, die het land bedreigde." De regeeringsbladen „Action" 'en Aurore' hebben vertrouwen in het nieuwe kabinet. „De crisis is opgelost" zegt de „Echo de Paris", op een wijze echter, die de open bare meeming een ernstige teleurstelling zal bereiden. De meeningen loopen dus zeer uiteen. De regeeringsverklaring, waarin het heet dat er volkomen eenstemmigheid tusschen alle ministers bestaat, komt hierop neer: kiesrechthervorming, hervorming van de rechtspraak, en de oplossing, die der Kamer voorgelegd zal worden om de openbare diensten, die een levensbelang zijn voor de bedrijvigheid der natie, tegen stop zetten te behoeden en de wettige belangen der arbeiders en alle beambten dier takken van dienst te verzekeren. FEUILLETON. 22 Het donkere krullekopje vlyt zich tegen zy'n wang, de verstandige oogjes zien hem ernstig en verwonderd aan en het mollige armpje slaat zich vertrouwelijk om zijn hals. D6 verbitterde man voelt, dat hij tranen in zijn oogen krijgt. M'n jongen!" mompelt hij. „Mijn lie veling I En verwijtend schiet het hem te binnen, dat hij zich zoo weinig over zijn kinderen be kommerd heeft. Lieve papa 1" vleit bet kleine ventje „Paatje liefmaatje ook. Waarom blijft mama weg? Anton schrikt. Heeft hem iemand dat voorgepraat Wie heeft je dat verteld vraagt hij. Maar inplaats van te antwoorden, her neemt het kind: „Komt maatje terug?" Waarbij hij zijn vader met ernstige oogjes onafgewend aanziet. Zou je 't graag willen vraagt Anton. De kleine antwoordt niet. Peinzend gaat Anton verder. Zou zijn zoon hem niet later De door het eerste kabinet Briand inge diende wetsontwerpen worden gehandhaafd. De regeering zal wetten indienen over de civiele bevoegdheid van vakvereenigingen, oyerde instelling van werkliedenkredieten, over collectieve arbeidscontracten en over de wettelijke bevoegdheid om vennootschappen op te richten van arbeid en kapitaal, waar bij den arbeider de gelegenheid wordt ge geven een rechtmatig aandeel in de winst te verzekeren. De radico-socialistische Kamergroep nam een besluit waarin betreurd wordt dat de aanwezigheid van Briand aan 't hooft der regeering samenwerking tusschen alle radi cale onmogelijk maakt. Men weet dat in Engeland het Osborne- vonnis, waarbij den vakvereenigingen verbo den werd verplichte contributie te heffen voor politieke doeleinden, een oorzaak van breuk tusschen de regeering en de Arbeiderspartij dreigt te worden. In verband hiermede verdient de builengewone confe rentie van vertegenwoordigers van meer dan 2 millioen vakvereenigings-leden, welke Donderdag a. s. te Londen bijeenkomt, de aandacht. In deze vergadering toch zal de volgende motie worden voorgesteld en naar alle waarschijnlijkheid ook worden aangenomen: „De conferentie sluit zich aan bij het verzoek van de Trade Union Congress en de vergaderingen van vakvereenigingen en arbeiderspartij, om onmiddellijke maatrege len ten einde het Osborne-vonnis buiten werking te stellen, en is van oordeel dat deze quaestie beslissend moet zijn voor de keuzen van een candidaat by elke verkiezing en dat de parlementaire arbeiderspartij de ze zaak als de meest gewichtige in het Lagerhuis aanhangig dient te beschouwen." Verder zal ter conferentie een voorstel worden behandeld om de regeering te ver zoeken in de aanstaande parlementszitting maatregelen te nemen tot bezoldiging der parlementsleden uit de schatkist en tot be taling der officieele verkiezingsuitgaven. Tegen dezen laatsten eisch beeft de regee ring naar men weet, geen bezwaar. Of zij zich echter tot de opheffing van het Osbor- nevonnis zal laten vinden, is een andere vraag; en schijnt betwijfeld te mogen worden. De vorige week is te Antwerpen een der bekendste voorvechters der Vlaamsche be weging, Eduard Coremans overleden. Hij was een flamingant van top tot teen, hartstochtelijk demokraat. Lid van de 'cle- ricale partij, bestreed hij de aristocratie der katholieken en zelfs den koning. De laatste rede, die hij in de Kamer hield, twee jaren geleden was een heftige aanklacht tegen Leopold II. Aan Coremans dankt Belgis de wetten, waardoor 't Vlaamsch zijn intree deed in het bestuur,'in de scholen, in het legeren bij de rechtspraak. En nog kort voor zijn dood zag hij de wet invoeren, door hem kunnen vragen„Waarom hebt gij u niet met elkaar verstaan om mijnentwil?" Waarom is zy niet gekomen Zy wil, dat h\j 't vriendelijk vraagt. Hij kan niet. Slechts nog grootere ellende zou het gevolg zy'n van zulk een karakterloosheid. Alsof het kleine ventje hem opeens te zwaar wordt keert hij om en brengt het bij vrouw Klaus terug. Het voorplein betredende, komt het rijtuig van graaf VonAltwitz hem leeg te gemoet. Wie zijn er gekomen vraagt hy den knecht. Gravin Yon Altwitz en mevrouw." luidt het antwoord. Wie zou die „mevrouw" zy'n vraagt Anton zich verwonderd af. In de gang staan de twee meiden in druk gesprek met den koetsier, doch hy let er niet op. Draag Lotharius naar boven," beveelt hy. Hy ligt achterover in een stoel" en drukt zijn zakdoek tegen het voorhoofd, als de koetsier, die nu tevens huisknecht is, aan de deur klopt. Neem mij niet kwalyk, mijnheer Mijnheer weet zeker nog niet Mevrouw is straks thuisgekomen. Anton richt zich opal het bloed is hem naar het hart gestroomdhij ziet nu doodsbleek. en den afgevaardigde Frank voorgesteld, waarbij het Vlaamsch ook voor de katho lieke bijzondere scholen verplichtend werd gesteld. Als echte katholieke Vlaam was hij anti-militairist en tegenstander van de per soonlijken dienstplicht. In de laaste jaren was Coremans aan scherpe bestrijding blootgesteld. Hij had in de Kamer geijverd voor een concessie aan een tram te Antwerpen, en de trammaat- schappij had hem daarvoor oen groote geld som beloofd. Dit schandaal kwam aan 't licht toen Coremans, ongelooflijk naïef, de trammaatschappij om uitbetaling van het geld gerechtelijk wilde vervolgen. Coremans' begrafenis, waaraan duizenden deelnamen, was een plechtigheid, den strijd baren Vlaming waardig. De algemeene verkiezingen in de Ver- eenigde Staten, waarvan de democraten zulke hooge verwachtingen op de overwin ning koesteren, zullen deze maand plaats hebben. Na de democratische overwinningen by de gouverneursverkiezingen in enkele westelijke staten zal deze week de stemming voor het gouverneurschap in den staat New-York plaats hebben. De twee voornaamste candidaten zijn Stimpson, radicaal-republikein, de door Roosevelt naar voren geschoven strooman, en Dix, de demokraat. De republikeinen hopen nog op 't behoud vaD hun meerder heid, maar daartegen zeggen de demokraten, dat Dix wel 100.000 stemmen meerderheid zal halen. De financieele en groothandels wereld staat grootendeels aan de zijde van de demokraten. In de republikeinsche Union Leagne club bleek de helft der leden vóór de demokraten te zijn. Ook elders in New Jersey en Ohio, heb ben de demokraten goede vooruitzichten. Komt er geen demokratische meerder heid in het Congres, dan toch zullen de radicale republikeinen, de Roosevelt-man nen, beduidend versterkt worden. Roosevelt heeft zich thans uitgelaten over de mogelijkheid van een nederlaag. Maar, zei de oud-president, dan een volgende keer beter. De demokratische leiding noemde hij absoluut reaktionair. Als een wereldgebeurtenis mag wel aan gemerkt worden de plechtige opening van het Zuid-Afrikaansche Parlement. De oude Paul Kruger koesterde als ideaal de ver- eeniging der Zuid-Afrikaansche Staatjes tot een Statenbond. De gouddorst der Engelsche Jingo's leidde tot den bloedigen Boerenoorlog die met de verplettering der onafhankelijke Boerenrepublieken eindigde. Kruger stierf in ballingschap. Allerminst zal de groote strijder vermoed hebben, dat zijn ideaal zoo spoedig zou worden verwezenlijkt, al is het dan ook in anderen vorm. Aan Botha vooral is het te danken, dat door het ruime inzicht der liberale Eugelsche regeering de Staten bond is gevormd, die onder de opperheer schappij van Engeland, in Afrika vrijwel het zelfbestuur der gezamenlijke koloniën Mevrouw is met gravin Von Altwitz meegekomen," gaat de knecht voort. „De dames zijn bij de freules boven." lu Anton's kamer zy'n de luiken gesloten tegen het felle Maartzonnetje. Hy blijft met saamgeperste lippen en gesloten oogen zitten. "Wat wil ze? Hij kan haar niet zien hij rilt, op het denkbeeld alleen I Eindelijk staat hij op en grijpt zijn hoed hij wil het huis uit. „Laat zy blijven, ik ga, naar de vers* afgelegen hoeve maar niet dag op dag liegen en komediespelen I" De kruk, waarnaar hy de hand al heeft uitgestrekt, beweegt zich, de deur wordt geopend en de oude gravin staat vóór hem. Haar gelaat drukt angst en ontroering uit. Waarde heer Mohi mann," zegt zij, hem de beide handen toestekend, „weet u, wie ik heb meegebracht Myn vrouw 1" antwoordt hy, zonder haar aan te zien. Een andere Edith, een zieke, die ik in een verplegingsgesticht te Genua heb aangetroffen en met heel veel moeite hier heen heb gebracht." O, mevrouw Myn man en ik kwamen uit Catania terug. Te Genua joeg in ons hotel myn man my opeeDs een geweldigen schrik op het iyf, door zoo pardoes flauw te vallen. Ik riep om een dokter en hoorde toen, dat heeft gebracht. Vooreen buitenstaander lykt het onbegrijpelijk, hoe de Boeren zoo spoedig zich hebben geschikt, doch wie overweegt, hoe groot de overmacht van den vijand was, begrijpt, dat zy eenvoudig hebben getracht, zooveel zy konden te redden van de zelf standigheid van hun land. De hertog van Connaght hield toen het Parlement bijeenkwam een openingsrede en zei dat het den koning speet nu geen be zoek aan Zuid-Afrika te kunnen brengen. De koning weet echter, dat Zuid Afrika smarten en moeilijkheden heeft doorge maakt, en dat strijd en misverstand rampen over het land gebracht hebben. Maar dat alles ligt nu vreedzaam iD het verleden begraven en is verjaard. De Afrikaanders zullen met eere arbeiden voor het welzijn van hun groot en mooi land. De hertog hoopte dat de Unie duurzaam moge bijdragen tot den voorspoed van Zuid- Afrika en het Britsche ryk. Wij meldden de vorige week, hoe Enge land in Perzië had ingegrepen, om de rust te vexzekeren(I) Op verzoek van den Brit- schen consul werden te LiDgah, een haven plaats in Zuid-Perzie troepen aan wal gezet. De Perzen hebben daartegen krachtig ge protesteerd en het daarbij niet gelaten. De Engelsche troepen werden door de Perzen aangevallen en schijnen in een gevecht de nederlaag te hebben geleden. De officieele Engelsche lezing van het' geval is dezeHet Engelsche oorlogschip „Prosperine" zette bij Sjabar 60 man aan land, om smokkelhandel in wapenen te be letten. Dekommandantvan de „Prosperine" en een Indisch kapitein zijn lióhfc gewond in een gevecht. Daarna zijn meer troepen aan land gezet. Deze kwestie is geheel on afhankelijk van het aan land zetten van Engelsche troepen te Lingah en de onge regeldheden aldaar. Het valt natuurlijk af te wachten of dit laatste wel juist is. het vechten van Engel schen op Perzisch gebied is bovendien 'n eigenaardige opvatting van neutraliteit, die Engeland in Perzië zou eerbiedigen. In het groote Chineesche Rijk, dat zoo lang op een vroegeren trap van beschaving is blijven staan, schijnt meer en meer de aandrang naar hervorming van het Staats wezen in Europeeschen zin te ontwaken. Een Parlementaire beweging, die deze week ontstond had een buitengewoon ver loop. Een Duitsch blad, dat in China ver schijnt, geeft er de volgende beschrijving van „De laatste 24 uur heeft zich een ongekend tooneel afgespeeldeen vreedzame revolutie, gesteund door het volk en de ministers, die de vroegere byeenroeping van het Parlement tengevolge heeft gehad. De vertegenwoor digers der provinciale Landdagen in het voorparlement waren reeds tweemaal zonder resultaat met verzoekschriften tot den troon genaderd. Zy wonnen de notabe len voor een derde verzoekschrift. Tijdens de voorbereiding daarvan kwam het bericht van het jongste Russisch Japansche verdrag er juist een beroemd geneesheer uit het ziekenhuis aanwezig was, om een Duitsche dame, die al verscheidene weken in het hotel had ziek gelegen, naar zy'n inrichting over te brengen. Nadat hy' Altwitz, die gauw weer bijkwam .denoodigehulp had verleend, kwam hy' nog eenigen tyd dagelijks bij ons. In een der gesprekken deelde hy mij den naam mijner zieke landgenoote mede u raadt het overige, mynheer Mohrmann. Dezen brief zy overhandigt hem een schrijven heeft de dokter my voor u meegegevenwat verder te doen is, zullen uw huisdokter en uw hart u wel voor schrijven." Het volgende oogenblik is Anton alleen. Zij is terug doodziek. Hulpeloos en ver laten heeft zy in den vreemde op het krank- bed gelegen. Kwam zy' vrijwillig, of was ze al zóó zwak en ellendig, dat zy zich als een lam heeft laten meevoeren In den brief wordt hem medegedeeld, dat zy'n echtgenoote lijdende is aan een chronische longencatarrhe, die plotseling acuut is geworden, dus is overgegaan in wat men noemt „vliegende tering". Het ergste staat voor de deur. De dokter voegde erby, dat terugkeer naar haar woonplaats vóór alles noodzakelijk was voor de patiënte, daar zij hierdoor aan invloeden werd ont trokken, die nadeelig op haar zenuwgestel werkten. en de annexatie van Korea door Japan. Dit verwekte onder de ontwikkelden in Petchili en Mandschoerye groote opwinding. De ver tegenwoordigers der Mandschoerijsche pro vincies Kirin en Heilung-Kiang stelden zich in verbinding met de studenten te Peking. Dat was begin October. In talrijke verga deringen werd China's lot betreurd. Slechts het volk kon het vaderland redden. Naar Chineesche zede namen de deelnemers aan de vergaderingen, om hun offervaardigheid te bewyzen, hun toevlucht tot zelfvermin king: zij sneden zich diep in de hand. Na zoo'n rouwvergadering trok een menigte studenten, afgevaardigden enz. naar de Kamer, waar men juist bezig was met het opstellen van een derde verzoekschrift. Een bende van vastberaden jongelingen droeg sabel3 en dolken. Geleid werden zy door de beide studenten Schao en Lioe. Zij verweten de vergadering besluiteloosheid en lafheid en begonnen toen zichzelf te mutileeren: een sneed zich een vinger af, een ander bracht zich met een dolk wonden in het lichaam toe. Het gelukte, den 17 de wapenen te ontnemen, maar de leiders behielden ze en dreigden zich het lichaam open te snijden. Schao wist zich diep in den arm te snijden, Lioe verwondde zich ernstig aan het onderlijf. Beider bloed spatte op het verzoekschrift van den keizer, dat op de rafel lag. Onder den indruk van deze zelfopoffering besloten de afgevaardig den, het door het bloed der jonge helden geheiligde verzoekschrift onmiddellijk aan den keizer te overhandigen. Intusschen hul digden volksmassa's de helden op straat. De afgevaardigden bleven drie dagen in het paleis, en besloten, niet te wijken voor de keizer hen had ontvangen. Toen ging de eerste-minister naar den keizer, terwijl het volk het parlementsgebouw belegerde. Den volgenden morgen vernam men dat de keizer, diep ontroerd, had besloten om den wensch van het volk aan den Senaat voor te leggen. Het decreet, waarin de Chineesche Regee ring de opening van het Kabinet aankon digt, luidt als volgt: „Wij hadden de nood zakelijkheid erkend van een constitutie voordat een verzoekschrift ten gunste van een Parlement ons bereikte. Maar wij wisten niet, of het volk er voor gestemd was. Wij wachtten op zijn uitspraak, die thans onze houding bekracht. Maar daar het goed is, de opening van het Parlement behoorlijk voor te bereiden, handhaven wij voorloopig het huidige stelsel. Wij zullen het Kabinet reorganiseerenwy zuilen de constutioneele wetten en de regle menten voor de verkiezing der Kamers pu- bliceeren en de andere noodige voorberei dende maatregelen nemen. Het uitstel der opening tot over drie jaren is rijpelijk over dacht en definitief bepaald tot heil van de rijksbelangen. Het is nu aan de ambtenaren en het volk zich elk in zyn sfeer voor te bereiden en zich aan te passen aan den nieuwen stand van zaken. Wij verwachten 't Duurt lang, eer hy er toe overgaat, naar boven te gaan. Het eerst begeeft hij zich tot Josepha, die in één uur tien jaar verouderd schy'nt. Heb medelijden met haar," smeekt zy', ter wille van de kinderen." Zeg my" toch in Gods naam, wat er gebeurd isl" vraagt hij gejaagd. O, wat zal hij moeten hooren Misschien dingen, die hij niet vergeven mkg. Aarzelend klinkt het antwoord. „Zy heeft te Monte Carlo gespeeld. Woekeraars schij nen haar geld te hebben geleend tegen schandelijk hooge rente. Toen zy' niet heeft kunnen betalen, heeft men haar vervolgd als oplichster 'tis vreeselijk aan haar ziekbed heeft een gerechtelijk verhoor plaats gehadAltwitz heeft alles in 't reine ge bracht Wees toegevend I In haar ijlkoort sen meent ze nog altijd te worden ver volgd." Hy talmt nog een poos, eindelijk begeeft hij zich naar zijn vrouw. Tante Tonette verlaat het vertrek, nu hy binnentreedt. Het volgjnde oogenblik dringt een zwakke kreet tot beide zusters door. Veel wordt echter niet tusschen man en vrouw gespro ken haar arme borst gedoogt dit niet. Ze heeft veel koorts, en hy kan, nu hij haar ziet, van ontroering geen woord uitbrengen. Slechts haar oogen smeken wanhopig. „Red mijl"

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1