JUBILEUM-PAKKET SÏ)«aWA' M. DE DIST 1 Draineerbuizen Openbare Verkooping Een huis genaamd „DOBPSZÏCHT" HYPOTHEEKBANK N.V. „DE TIJDGEEST" &uHrivU/ Heeren Landbouwers of Corporation 1500 tot 1700 mud Poot-Aardappelen JAG. KNOOP, Dankbetuiging. C. Romeijn, Haarkundige, Jonkerfransstr. 27, Rotterdam. Kassiers en Commissionairs in Effecten, Administratie van Onroerende Goederen, enz. ^ninlnltiiirinlniiilnlniniiiiniiilaiSigliilailiiiiilnluiiynltiltsliiiiiiaibyiBiaiiiÉsiaÉiiiiLi^HÉHluSsiilatiiiiiib ONZE EILANDEN van 29 OCTOBER 1910. 3 te worden naar het uitgestrekte buitengoed van den heer Kroller te Hoenderloo. Dit hertenvangen geschiedt onder leiding van een Duitsch jager, die op dat gebied zijn sporen reeds heeft verdiend en daar voor met de benoodigde netten uit Duitsch- land overkomt. Op een geschikte plaats worden deze netten gespannen, in de nabij heid waarvan zich eenige mannen verdekt Op verren afstand begeven zich nu een groot aantal drijvers zoo kalm mogelijk in de richting der netten, den halven cirkel, waarin zij zich bewegen, steeds kleiner makende. Dq herten worden zoo min mogelijk opgejaagd, doch zachtjesaan voort gedreven. Geraakt een der dieren in de netten verward, dan schieten de naastbij- zijnde mannen plotseling toe, want het ge vangen dier begint nu zyn wilde natuur te toonen en tracht zich met geweld los te rukken, waarbij het zich gemakkelijk kan kwetsen of een poot of den nek breken. Het hert behoeft niet eens erg groot te wezen, of een man of zes zijn noodig het in bedwang te houden en in een der ge reedstaande kisten voor vervoer op te sluiten. Eigennaardig is het, dat van elders aangevoerde herten hun cel gewoonlijk met willen verlatenmet geweld moet men ze veelal uit de hokken sleuren om de diereu hun vrijheid te hergeven. De voorbereidende maatregelen voor deze hertenvangst zijn genomen. Natuurlijk zal Z. K H. Prins Hendrik met de heeren der Hofhouding deze inte ressante jacht bijwonen. Tel. Ingezonden Stukken. 'Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Middelharnis, 27 Oct. Zijn we wel ingelicht, zoo hebben zich voor het Herhalings Onderwijs.JS-jotfgens aangemeld. Voorzeker een getal, dat geen reden tot roemen geeft. Hoeveel jongens van 12 tot 16 jaar, die de dagschool natuurlijk niet meer bezoeken, brengen 's winters hun avonden niet straatslijpende en kattekwaad of erger uitvoerende door: Beseffen de ouders dan niet, dat het veel nuttiger voor hun kinderen zou zijn ze nog wat naar de school te zenden in de winteravonden. Nog is het tijd hen daarvoor by bet hoofd der school aan te geven. Met het Herhalings-Onderwys voor meisjes staat het nog treuriger. Niet één meldde zich, zoomin als vorige jaren, aan. Vinden de ouders het dan voor 'hun dochters ten eenenmale onnoodig het geleerde in rekenen, schrijven enz. te onderhouden en uit te breiden en hen in de gelegenheid te stellen vijf uur per week onderwijs in de nuttige handwerken te ontvangen Dat men zich nog haastte de meisjes te doen inschrijvenhet is nog niet te laat, want de volgende week beginnen de lessen voor het Herhalings-Onderwys. Een vo >rstand< r van goed onderwijs en tegenstander van straatslijperij en onwetendheid. Aan den Werkenden Stand te Middelharnis en Sommelsdijk wordt het onderstaande ten zeerste ter lezing en overdenking aanbevolen. Na een voorbereiding van ongeveer een half jaar door Commissie- en openbare ver gaderingen trad in Juli 1904 alhier een Ziekenfonds in werking. Dit Ziekenfonds stelt zich ten doel bÜ ziekte of ongeval aan zijn leden een uitkeering in geld te verzekeren. Dat het Ziekenfonds in de ruim 6 jaar van zijn .bestaan zijn nut afdoende heeft bewezen, blykt ten duidelijkste uit de vol gende cijfers. Van de oprichting tot heden zyn 48 leden van het Ziekenfonds gedurende 1876 werkdagen door ziekte of ongeval getroffen geweest en waren ze dus zoolang verhinderd hun werkzaamheden te verrich ten. In den regel staan by ziekte voorden werkman de verdiensten stil, doch hij zeil en zijn geziD vorderen dan niet minder dan in gezonde dagen, dat de inkomsten blijven vloeien. Een zieke, die lid is van het Ziekenfonds, kan dan 's Zaterdagsavonds voor eiken ziektedag 75 ets uitkeering van den penningmeester ontvangen en dus per week over 6 werkdagen f4,50 ziekengeld trekken. Dit bedrag moge niet het volle loon bedragen, het geeft toch stellig grooten steun in het gezin, dat anders van den wind of van het gekregene of gebedelde zou moe ten leven, wat een oppassend ziek werk man natuurlijk zeer hard valt en tegen de borst stuit. Leden, die door een ongeval getroffen worden en onder de ongevallenwet vallen, ontvangen per dag 50 ets. uitkeering van het Ziekenfonds dus f3 per week. De uitkeering heeft plaats gedurende hoogstens 80 dagen of 3 maanden in een jaar. Totaal werd in ïuim 6 jaar aan zieke leden een bedrag van f1197 uitgekeerd. Langs tweeérlei weg wordt het Zieken fonds in staat gesteld den leden by ziekte hun uitkeering te verzekeren. Gedurende 35 weken (van begin Mei tot einde December) betalen de leden een contributie van 10 ets per week, die door den bode wordt geïnd en aan den penningmeester afgedragen, ook wel in eens of in termijnen aan den pen ningmeester wordt voldaan. By de oprichting werd echter reeds ver wacht, dat f3,50 contributie 'sjaars per lid niet voldoende zou zyn om zieke leden f 4,50 per week uit te keeren. De ervaring heeft gedurende het ruim 6 jarig bestaan geleerd, dat deze verwachting niet op losse gronden steunde, want de uitkeeringon wegen ziekte zij a hooger dan de contributies door de leden gestort, n.l. f 1197 tegen f1052.- Het reglement bepaalt dan ook, dat de leden voor hun contributie slechts aanspraak hebben op 50 ets. ziekengeld per dag, wat tot heden nog wat overliet om administra tie en onkosten te dekken. Dat het Ziekenfonds nu toch kan blijven bestaan by verhoogde uitkeering tot 75 ets. per ziektedag, dankt het aan den steun der meer of minder gegoeden uit Middelharnis eo Sommelsdijk, die" het Ziekenfonds om zyn nuttige werking welgezind zyn en als begunstigers tot het Ziekenfonds zyn toe getreden met jaarlyksche bijdragen van f 1, f 1,50, f 2, f2,50, f3 en f5. Contributie der leden en bijdragen der begunstigers zijn dus de beide bronnen, waaruit de gelden geput worden om de zieke leden 75 ets. per dag uit te keeren. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat het aantal leden jaar voor jaar langzaam stijgende en dat dei' begunstigers door be danken, vertrek en overlyden steeds dalende is, wat op den duur bet evenwicht verbreken en een ongewensebten toestand scheppen zal. Van 35 leden bij de oprichting in 1904 is het ledental thans geklommen tot 95. Een geleidelijke aanwas dus. Het doel van dit schrijven is echter door het in ruimen kring bekend maken van den nuttigen werkkring van het Ziekenfonds, den werkenden stand te Middelharnis en Sommelsdijk, zoowel boerenarbeiders en handwerksgezellen, als kleine neringdoen den en boeren en bazen met eigen bedrijf, 'op te wekken, lid te worden van een nuttige instelling als het Ziekenfonds, waardoor zij in tijden van ziekte of ongeval niet geheel op de liefdadigheid zijn aangewezen. 95 leden op een bevolking van 7000 zielen is toch stellig veel te weinig. Hoevelen vallen in de termen om lid te zyn en hoe dikwijls kwam het al niet voor, dat men by ziekte wenschte lid van het Ziekenfonds te zyn om de uitkeering te ontvangen, doch dan was het natuurlijk daarvoor te laat. In gezonde dagen moet men toetreden, om, als men ziek wordt, zyn uitkeering van 76 ets. per dag te kunnen ontvangen. Welke maatschappij sluit een verzekering tegen brandschade als de vlammen uit het dak slaan Dat kan natuurlijk niet bestaan I Zoo goed als ieders boeltje afbranden kan, staat ook ieder aan het gevaar bloot om op het ziekbed neergeworpen te worden of by zyn werk een ongeval te overkomen, dat hem tijdelijk verhinderd te arbeiden. Het Ziekenfonds oefent dan zyn weldadigen invloed en heilzame werking uit door zyn leden de helpende hand toe te steken. Wel zullen bij toeneming van 't ledental de eischen aan het Ziekenfonds gesteld, ook hooger worden en zal versterking der kas noodig zyn door ruimer vloeien der bijdragen van de begunstigers, die zooals hierboven gezegd is, afnemende zyn, doch het Bestuur en de Commissie van Toezicht vertrouwen, dat, zoo noodig, niet te vergeefs een beroep zal gedaan worden op den steun van welge stelde, gegoede en vermogende ingezetenen, voor wie ziekte niet dadelijk, broodsgebrek ten gevolge heeft, zooals dit voor den werk man doorgaans wel het geval is. Uit de Statuten en het Huishoudelijk Reg lement zou U nog wel nader een en ander ónder het oog gebracht kunnen worden omtrent inrichting en werking van het Ziekenfonds, doch het bovenstaande is, dunkt ons, voldoende om U in uw eigen belang te doen besluiten, als lid toe te treden of zoo de nooden uwer minder bedeelde medeburgers U ter harte gaan als begun stiger uw ateun te verleenen. Werkgevers wenschen wy hier nog slechts te wyzen op de gelegenheid, die ook by ons Ziekenfonds bestaat, om door het betalen der contributie voor hun vaste personeel, dit als lid te doen inschrijven en zoodoende minder risico te loopen bij ziekte van dit personeel, als men gewoon of verplicht is dan toch het loon geheel of gedeeltelijk te betalen. - Het Bestuur, bestaande uit de H.H. L. v. d. Weide, J. Timmerman, W. v. Beek, C. C. Bruggeman, Ar. van Es, L. Koudijzer en G. v. Eek, en de Commissie van Toezicht best.iande uit de H.H. K. Doornbos, C. Buys, W. Jongejan en L. Vroegindewey, zijn steeds bereid alle ge wenschte inlichtingen te ver schaffen en zullen zich door ruime toetre ding van leden en begunstigers voldoende beloond achten voor hun bemoeiingen. In de hoop, dat dit schrijven iets ten nutte van het Ziekenfonds en ook zynen toekom stige leden moge uitwerken, dank ik U, Mynheer de Redacteur, ten zeerste voor de Namens het Bestuur en de Commissie van Toezicht van het Ziekenfonds te Middelharnis—Sommelsdijk. G. VAN ECK Az. Secr.-Penningm. Middelharnis, 526 October 1910. Sommelsdyk, Landbouw. Beide, niet één van twee. Voor vele landbouwers en veehouders breekt weldra de ti d weer aan meststoffen te bestellen voor de weide. Nog wel niet allen zijn doordrongen van de noodzakelijk heid ook weiden te bemesten, maar meD ziet toch reeds op vele plaatsen, dat er verandering komt in de oude manier van doen en dat men ook de weiden bemest. Wanneer ik zoo naga welke meststoffen voor de weiden het meest gebruikt worden, vrees ik toch, dat de weidebemesting eenigszins eenzijdig geschiedt. Men meent in 't algemeen, dat phosphaatbemesting voldoende is en men bestelt thomasslakken- meel. Inderdaad is thomasslakkenmeel voor de weiden zeer aan te bevelen. Doch ik wou in dit opstel er op wyzen, dat thomasslakkenmeel moet gepaard gaan met kaïniet. Algemeen gelooft men, dat het thomasslakkenmeel vooral daardoor zoo gunstig werkt, dat door zyn gebruik de groei der vlinderbloemige weideplanten, m.a. w. dus der verschillende klavers zeer bevorderd wordt. Dit nu is niet juist. Het is niet het phosphorzuur alleen,maar in de eerste plaats de kali, die den groei der vlinder bloemigen in de hand werkt. Uit vroegere proeven, gedaan door Lames en Gilbert bleak dat men kreeg zonder bemesting 6,68 pet. vlinderbloemig, met phosphorzuur alleen 2,60 pet. vlinderbloemig, met phosphorzuur en kali zonder stikstof 24,09 vlinderbloemig, en kali en stikstof 0,00 pet. vlinderbloemig. Het spreekt van zelf, dat men hieruit niet de gevolgtrekking kan maken, dat men by een stikstof bemesting geen vlinderbloe men in de weide zou hebben, maar wel, dat de stikstof de klavers verdringt en een eenzijdige flora van grassen doet onstaan. Een bemesting met phosphorzuur alleen heeft ongeveer hetzelfde gevolg. Doch een gepaste bemesting van kali en phosphorzuur doet het aantal vlinderbloemen toenemen. Daarom moet men bij het bemesten der weiden kainiet en thomasslakkenmeel in gepaste hoeveelheid en in juiste verhouding gebruiken. De dikwijls gebruikte verhouding van 3 kg. thomasslakkenmeel tegen 2 k.g. kainiet is totaal verkeerd, daar de weide planten, zoowel klavers als grassen, de kali en het phosphorzuur in geheel andere ver houding opnemen,-dan zij in bovengenoemde hoeveelheden voorkomen. De verhouding zou juist andersom moeten zijn zoodat men naast twee baaltjes thomasslakkenmeel min stens 3 b, 4 baaltjes kainiet moet gebruiken. De landbouwers, die tot heden geen kainiet op de weide gebruikt hebben, raad ik ten sterkste aan dit najaar voor hun verschil lende gras en hooilanden naast het thomas slakkenmeel of het superphosphaat ook kainiet te bestellen. Wanneer zy eenmaal een proef genomen hebben met een dergelyke bemesting, zullen zy volgende jaren zeker in die richting doorgaan, als zij acht slaan op de grootere opbrengst en den a ird der grassen en klaver die de weiden opbrengen. Marktberichten. Amsterdam, 27 Öct. 1910. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 3,20 a f 3,40 Zeeuwsche Blauwen 2,90 3,25 Spuische Eigenheimers 3,20 3,40 Plakkeesche Eigenh. 3,10 3,20 Geldersche Blauwen „2,— 2,10 Friesche Borgers 2,50 2,60 Friesche Blauwen 2,50 2,90 Friesche Bonten 2,50 2,70 Eigenheimer Footers „2,— 2,40 Blauwen Pooters 1,50 1,60 Bonte Pooters 1,50 1,60 Andyker Blauwe 2,70 3,- Hillegommer zand 2,— 3,50 Beverwyker zand 4,20 4,40 Drentsche Eigenh. 1,95 2,60 Brielsche Eigenh. 3,50 3,60 Duitsche Roode 2,50 2,60 Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 30 Oct. 1910. HERVORMINGSDAG. NED. HERV. KERK. Middelharnis, Yin. en 'a av. Ds Bruining, Collecte Qu8taaf Adolf "Vereenigiug. Sommelsdykvm. en 'av. Ds. Westrik Dirksland, ntn. Ds Addink van Herkingen, bevesti ging Kerkeraadsleden. Melissant, vm. en not. Ds. Kroese. Herkingen, vm. Ds. Addink. Stellendam, vm. en urn. Ds. Hoogeucfljk. Goedereede, vm. en nm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nm. Ds.. v. d. Kooij. Nieuwe Tonge, vm. Ds. Wenliuk. Oude Tonge, nm. Ds. Wentink uit Nieuwe Tonge. OoltgeDsplaat, vm. en nm. Ds Luteijn. Den Bommel vm. en urn. Ds. Emmen. Stad aan 't Haringvl. vm. en nm. Ds. Folhuijs. Langstraat, vm. en nm. de heer Hack. EV AN OBLIES ATIEGEBOU W Middelharnis, vm. en 'a av. de HeerVroegindeweij van Middelharnis. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. de heer J. J. van Kat wijk, Theol. Candidaat. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Da. Esselink. DOOPSGEZINDE KERK. Onddorp, Ds.K. W- Rossing. Advertent iën. ONDERTROUWD BEDE DEN BAARS Kz. en ANNA ARENTJE SOLDAAT Dd. Sommelsdijk, Dirksland, 27 Oct. 1910. ^HSHSHSHSHSHSHSHSHüHSHSHSaS^ 1870-1910. [}j K Donderdag 3 Nov. a.s. hopen onze (n geliefde ouders J. VAN ZUUREN en uj A. VAN HERKEN, hunne 40-jarige Echtvereeniging te ni herdenken. n] Hunne dankbare kinderen, behuwd- jfl en kleinkinderen. Dirksland, 27 Oct. 1910. [jj ^5E5ESE5ESHSHSH5HS2ETE5EaHSE^1' Iemand die in de gelegenheid jis voor het leveren van wenscht Agent te worden en vraagt een Fabrikant. Br. fr. met inlichtingen No. 1547 Bur. van dit blad. 3-3 ten overstaan van Notaris J. VAN ISPELEN te Oude Tonge en ten verzoeke van de Erven L.KJNAAPEaldaar, bij veiling op Woensdag 2 November 1910 en bij afslag op Woensdag 16 November 1910, beide dagen des avonds 6 uur, in het logement van de heeren „VAN DEN BOGAARD Co." te Oude Tonge, van: aan de Kaai,, met erf en open grond te Oude Tonge, kad. Sectie G nos. 2052 en 2190, samen groot 2 aren 50 centiaren, in 2 koopen en in combinatie. Grondlasten f 12,04 'sjaars. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris. 2—2 Laat dit koopje nu niet voorbijgaan. De Boekhandelaar W. M. HEIJL, te Utrecht, viert dit jaar een bijzonder jubileum, 't Is namelijk 25 jaren geleden, dat hij zijn eerste guldens pakket aan bood en gedurende al dien tijd mocht hij duizenden bewijzen van tevreden heid ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft hij een pakket samengesteld dat een waar Jubileum-Pakket kan genoemd worden. Voor een gulden zendt hij franco door geheel Nederland: 1. Den beroemden roman van XAV1ER DE MONTEPIN, genaamd: De Orgeldraaister. Deze roman is eene der beste pennevruchten van den gevierden Schrijver. Van het eerste tot het laatste hoofdstuk volgt men met belangstelling .de lotgevallen van alle er in voorkomende hoofd personen. 't Is een roman, dien men gaarne voor de tweede maal leest en dat zegt veel. 2. Een Boekwerk: De Twee Weezen, groot 112 blz. Een verhaal uit het Parijsche leven. 3. Een Boekwerk van Sherlock Hol mes, groot 113 blz. 4. Een Zakatlas van Nederland. 5. Drie in kleuren gedrukte mooie, allerliefste Prentenboeken. 6. Een Vulpen houder. 7. Een Potlood. 8. Het aangename Gezelschapsspel „Pnnta". 9. Een alleraardigste Plaat, in kleuren druk, getiteld: De Saletjonker. 10. De Gebroken Medicijnflesch, pen dant van De Saletjonker. Zendt postwissel van een gulden, waarop staatJubileum-Pakket aan den Boekhandelaar W. M. HEIJL. Hambur gerstraat, te Utrecht en U ontvangt het pakket franco thuis. 6—1 Dordrechtsche TE DORDREOHT. Mr. F. N. SICKENGA. De Bank leent Geld onder eerste Hypothecair verband tegen billijke voorwaarden en geeft 4 pCt Pand brieven uit van f 1000, van f 500, van f 100 en van f 50. Inlichtingen worden verstrekt door de Bank en door den heer P. A. ÏAS BODREN, Notaris, MIDDELHARNIS. Koninkl. Goedgekeurd. Reserves Ruimf 50.000,— 1/5 3 °/o TIJDGEESTLOT f 6,- Elassikaal f 1,20. 1/10 3 TIJDGEESTLOT f 3,- Klussikaul f 0,60. 1/20 3 TIJDGEESTLOT f 1,50 Klassikaal f 0,30. 3 o/o TIJDGEESTPOLIS f 11,- Betaalbaar met f 1,— per maand. Herverzekering Gratis. De Polissen geven 3 loteryen precies de zelfde kansen als 1/20 Staatslot, doch zyn veel voordeeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofdkantoor Wijnstraat 16 en te Sommelsdyk by Hoofdagente. Moelyker, te Middelharnis by L. Vroegindewey, te Herkingen by A. W. Korvink, te Melissant by A. v. d. Werf, te Dirksland by J. G. Knöps, te Oude Tonge by C. F. v. Peer, te Ooltgensplaat bij M. v. Oosten brugge, te Stad aan 't Haringvliet by P. J. v. Nlerop, te Goedereede by P. Struyck, te Den Bommel by D. Wesdyk, te Nieuwe Tonge by G. Camphens, te Ouddorp by J. Jansen, Horlogemaker en te Stellendam bij J. C. Wittekoek. Toezending naar buiten na ontvangst bedrag plus f 0,15 voor porto- en zegel- kosten. 6—1 ij Hertels' Lijnkoeken- en Meelfabriek „De Hinde", Amsterdam. spoed-ie: Toestellen.. Friesche Eigenheimer voor f 3 per 70 ho., af station boot of spoor AMSTERDAM, in zakken van 50 Ko. Bij afname van groote partijen is de prijs lager gesteld. Voor f3,de 70 Ko. garandeer ik de poot-aavdappelen Eigenheimers afkom stig van Friesche kleigrond en kan 2/3 direct betaald worden en l/3 over zes maanden. Commissionair in AMSTEEDAM. 's Maandags monster le zien in „Hötel Coomans", Rotterdam, waar ik verder te spreken ben. Betaling na ontvangst der zetpooters, dus kunt U verzekert zijn goede waar te ontvangen. 6—1 ZEIST, 18 September 1910. IVFTMFITT,ITT? Het is voor mij een waar geluk, dat ik thans weder in het bezit ben van mijn NORMALE HAARDOS, daar zich voor het gebruik Uwer CRINOFLOOR IIAARONTWIKKELINGSMIDDELEN op bijna het geheele hoofd KALE PLEKKEN vertoonden. IK HAD IN ZEIST GEDOGTERD, DOCH STEEDS ZONDER SUCCES. Hoogachtend, H. KLOMP, Siheri 6, Zeist. Eiken werkdag gratis advies mondeling of schriftelijk.

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 3