2 ONZE EILANDEN van 29 OCTOBER 1910. op de Rotterdamsche markt, is buitengewoon verstoord op wethouder de Wilde, omdat die het subsidie aan de openbare leeszaal heeft verdedigd. Het priesterblad beschuldigt den heer de Wilde van niet minder dan propa ganda voor de liberalistische beginselen 't Klinkt wel een beetje gek, als men den heer de Wilde en het liberalisme in éénen adem hoort noemen, doch de Maasbode, die voor niets staat, durft ook dit stoute stuk bestaan. In de kamer is het al niet anders. Dominee Talma moet heel wat hooren over zijn Bakkerswet en zyn Bak kersraden. Van de eerste zei dominee Anker man, het Harlingsche Kamerlid, dat het ontwerp indruischte tegen de christelijke rechtsbeginselen en van het laatste getuigde het christelijk historische kamerlid Van Idsinga, dat de minister in dat Ontwerp zy'n antirevolutionaire beginselen met voeten trapte 1 Het zal er dan ook wel van komen, dat dominee Talma zijn „Bakkersraden" in den grooten ministeriöelen doofpot stopt! De oppositie tegen die contröle op het Bakkers bedrijf is zoo algemeen, dat, den minister niets anders rest dan op fatsoenlijke manier voor zijn terugtocht te zorgen, Het- lot van de Bakkerswet is al even onzeker. De oppositie, die er van verschillende zijden tegen gevoerd is, doen het ergste voor deze wet vreezen. Die oppositie komt niet voort uit tegenstand tegen het beginsel der wet, doch wel hieruit, dat tal van Kamerleden van meening zijn, dat de rege ling, zooals minister Talma die voorstelt, eenvoudig den éénen misstand door den anderen zal vervangen. M.a.w. de inkorting (want aischaffing is het niet) van den nacht arbeid zal noodwendig leiden tot verlenging van den arbeidsduur. Dat is door mr.Bor- gesius heidei in het licht gesteld. Een derde ontwerp van het christelijk genaamde kabinet verwekt wel de meeste ontstemming. Blijkbaar zouden mr. Heems kerk en de zijnen de beruchte verspilling der 46 millioen voor kustverdediging er liefst in het geheim doorjagen. Juist heden (Woensdag) heeft de regeering te kennen gegeven, dat zij zal overwegen of de Kamer genadiglijk een paar inlichtin gen zullen worden verstrekt uit het militaire rapport, waarop de beruchte aanvrage steunt. Dat zal intusschen de sympathie voor deze beruchte aanvrage niet verhoogen, vooral niet, sinds ge&eraal Eland in het Vaderland. duidelijk heeft aangetoond, dat de heele geheimhouding niets anders is dan een voorwendsel om de uitgave van 40 millioen tot een werk der duisternis te maken. De linkerzijde, dat is al duidelijk aan den dag gekomen, zal zich tot die schandelijke affaire, die veel gelijkenis vertoont met de vuile manier, waarop de clericalen het ver zekeringsdebat smoorden, toen Talma in de knoei dreigde te raken, niet leenen. Met uitzondering van mr. Tydeman, de eenige man der linkerzijde, die, naar men zegt, in de afdeelingen den oorlogsman moet zijn bijgevallen, zijn de partijen der linker zijde van plan, zich krachtig te verzetteD tegen de geniepige wijze waarop dit chris telyk genaamde kabiuet 40 millioen aan de belastingpenningen wil onttrekken ten bate van het militairisme. In onzen Raad is deze week het debat over de gemeentebegrooting begonnen. Ver schillende sprekers wezen er op datWeth. Simons den toestand onzer gemeentefinan- ciSn al te pessimistisch heeft ingezien. We staan er gunstig voor. Zoo gunstig zelfs, dat de heer Deen voorstelde de opcenten op het Personeel te verminderen van 130 tot 100. Dat zal van den kant des Wethouders wel een felle bestrijding verwekken, want de heeren financiers g6ven niet graag wat inkomsten prijs. Wat ook tot vreugde stemt, is de aanwas onzer bevolking, doordat kapi taalkrachtige ingezetenen en flinke burgers zich in het afgeloopen jaar in de residentie vestigden. Wel een bevvy's, dat de menschen zich niet laten afschrikken door het spook der inkomstenbelasting, waarmee de tegen standers zoo gedreigd hebben. Het percen tage dier belasting zal, dank zij den gun- stigen toestand der geldmiddelen wel belang rijk lager kunnen zijn dan men bad gedacht. Minister Heemskerk heeft intusschen de ontworpen regeling geweigerd goed te keu ren. Daardoor heeft prof. Treub terecht een hartig woordje gezegd. Hy" noemde de han delwyze des ministers een aanranding van de autonomie der gemeente en zei ronduit, dat het den minister niet aanging of de raad den kinderaftrek op f 200 of f 300 wil stellen. Er zit intusschen niet anders op, wil men de verordening nog 1 Jan.in wer king doen treden, dan voor den minister het veld te ruimen. Het opmerkelijkst is, dat dezelfde minister Heemskerk, die de Haagsche regeling afkeurt, als wethouder van Amsterdam een dergelijke regeling heeft helpen tot stand brengen. De sluizen der welsprekendheid staan by de algemeene beschouwingen over de begrooting weer wyd open, De heer Ter LaaD moest zich al een terechtwijzing getroosten omdat hij den toegestanen tyd overschreed. Hoe er soms met voorstellen gesold werd, bleek onlangs. Over een betrekkelijk onbe langrijke zaak was telkens door een der leden uitstel gevraagd, omdat hij nog over de affaire wilde spreken. En ziet, nu het verleden week na 3 maanden telkens te zyn uitgesteld, weer op de agenda stond, werd het voorstel zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming aangenomen! Zoo iets werpt een zonderling licht op de wijze, waarop somtyds voorstellen in den Raad worden behandeld. 't Zal nog wel ettelijke weken duren, eer de begrooting in veilige haven is vooral als de heer Vegtel het aan den stok krijgt met de roode broederen, is het eind der debatten niet te voorzien. Och ja, de Raad is er nu eenmaal voor sommige raadsleden om als praatcollege te dienen I Plaatselijk Nieuws. d. Het beste was nu, als wij een smalspoor aanlegden van de halte Burgweide tot aan de mijn. De regeering maakt geen bezwaar ik heb den Staatsiugenieur al gepolst, maar natuurlijk loopt het zaakje in de papieren. Want behalve de aankoop van den weg, zullen wy ook twee bruggen en een tunneltje moeten bouwen, maar alles zal ruimschoots zyn renten opbrengen. Trouwens is ons reservekapitaal nog niet uitgeput en wij hebben nog een aantal aandeelen in portefeuille, die wij nu nog boven pari aan de markt kunnen bren gen." Ik zou 't liefst my geheel terugtrekken en myn aandeelen verkoopen," zegt Anton voor zich heen. Wel ja I Steek je eigen huis maar in brand wat kan 't je schelen of wy allen daarby omkomen Als jij je oprichters- aandeelen te koop aanbiedt, worden wy dadelijk gewantrouwd en keldert de noteering. Integendeel, jy, als hoofdaan deelhouder, moet een groote partij nieuwe tegen pari koopen, waartoe je gerechtigd bent, hoe minder er in den handel komen hoe beter. Denk er om, jy moet je schouders er onder zetten, want loopt de zaak spaak, dan ben jy 't eerste bedolven. Mijn voorstel geeft den eenigen weg aan, waardoor wy' de concurrentie van de trust het hoofd kunnen bieden. Vooruit, gauw mee naar Binnenland. Goede vangst. De gemeentepolitie te Hol ten heeft aldaar aangehouden een Belg, die verdacht wordt een horloge gestolen te heb ben te Bathmen. Het uurwerk werd nog in zyn bezit gevonden. Toen hij aan de politie te Zutphen werd overgeleverd, ontdekte deze in hem den dader van den diefstal met inbraak, die Zaterdagnacht te Voorst bij den timmerman Klein Molenkamp heeft plaats gehad en waarby hout en gereedschap werden ont vreemd. De aangehoudene wordt tevens verdacht van diefstal van een rijwiel, gemerkt B. S. A., dat hij te Zutphen heeft verkocht. De eigenaar dezer fiets heeft zich totj heden nog niet bekend gemaakt. De man is voor nader onderzoek ter be schikking van de marechaussee aldaar ge steld. Jong op den slechten weg. Eenigen tijd geleden verdween een .15jarige kellner, in dienst van deu pachter van het buffet ge vestigd in het station der H. IJ. S. M. te Haarlem. De jongen had zich met f 125 van zyn baas uit de voeten gemaakt. Nu is hij in hechtenis genomen. Volgens zyn beweren is hij eerst naar Antwerpen geweest; van daar ging hij met een jongen uit Den Haag naar Parijs, en vervolgens loopende naar Interlaken, Bern en Basel. Daar werd hij over de grenzen gezet en is toen in Duitsch- land met een circus gaan reizen, tot zijn familie hem liet overkomen. De jongeman wilde na zyn terugkomst de zaak met den pachter schikken, maar de rechtbank had reeds een bevel tot gevangenneming uitge vaardigd. Moord op een vrouw van 86 jaar. Zaterdagavond omstreeks halfacht, is in haar woning in een hofje in de Koning- MIDDELEIAILMIS- Onze vroegere dorpsge noot C. Aupperlee die hier eenigen tyd heeft vertoefd vertrok Vrijdag weer naar Amerika terug gelijk met hem vertrok ook daar heen een zoon van den heer K. de Koning alhier. De in de Gereformeerde Kerk gehouden oogst-collecte heeft opgebracht f 150,—. SO.UMELSDI JK- De gehouden oogstcollecte alhier heeft opgebracht f 157,205. UERKINGEN- Voor het genieten van herhalings onderwys hebben zich 9 jongens en 5 meisjes aangemeld. - Voor de betrekking van tijdelijk onder wijzer aan de O.L.S. alhier hebben zich 4 sollicitanten 2 onderwijzers 2 onderwijzeres sen aangemeld. Heden Donderdagmorgen omstreeks elf uur is het ijzeren aakschip „Familie trouw" schipper J. Hers alhier geladen met bieten door een windvlaag onderwater geloopen en gezonken naby Oude Tonge. Schipper en knecht konden zich beiden door de roeiboot redden. Op de fairbank alhier is van den land bouwer J. Warnaer een voer bieten gewogen, welke een brutogewicht had van 2729 kilo's vrij van wagen. Leipzig, om met de andere commissarissen te confereeren." Ofschoon somber gestemd, wat den uitslag betreft, is Anton blyde weer wat afleiding te hebben gevonden, en een half uur later zit '.ij met zyn vriend in den trein. Als hy na twee dagen terugkomt, staat zijn gelaat nog somberder, dan toen hij er heen ging. Tot den aanleg van de smalspoor- baan is besloten en Anton heeft voor een aanzienlijk bedrag nieuwe aandeelen geno men. De voorloopige raming is veel hooger dan men aanvankelijk had geschat, en de vooruitzichten zyn verre van gunstig, maar er bleef geen andere uitweg open. Het kapitaal voor de nieuwe aandeelen heeft Anton verkregen door een derde hypotheek op Wartau te nemen, want dit ééne staat vast, hy' moet alles in het werk stellen om de werkzaamheden in de vloei- spaathontginning aan den gang te houden. Het gerucht verbreidt zich, dat men op het kasteel zóó zuinig is geworden, dat zelfs de pony van den kleinen jongen is verkocht en, met uitzondering van twee meiden en de baker, die de tweelingen met de flesch moet grootbrengen, het geheele personeel den dienst is opgezegd. Chrisje, die nog bij haar zwager is, ver straat te 's Gravenhage, een 86-jarig vrouwtje vermoord. De politie en justitie, eerstom halfdriein den nacht gewaarschuwd, vonden, in ver band met verschillende aanwijzingen, aan leiding tot de arrestatie van een man en vrouw, wonende naast het ongelukkige slachtoffer, dat gekleed voor haar bed werd gevonden, met een wonde aan het hoofd. Er wordt f 140,— en eenige sieraden ver mist, zoodat aan den moord vermoedelijk diefstal is voorafgegaan. Nader meldt men over dezen roofmoord De vermoorde 86-jarige vrouw is genaamd Anna Maria Genegien, geboren Deldik. Zy was sedert 7 maanden weduwe. Haar man was gedurende 35 jaar als jachtopziener bij het Kroondomein werkzaam geweest en had zich na zyn pensionneering, nu 21 jaar geleden, met zyn vrouw gevestigd in het huisje no. 48lj in de Koningstraat, in een hoije, naar den eigenaar het „Hofje van Van Es" genoemd, in welk huisje Zaterdag avond het misdrijf is gepleegd. Het feit, dat de moord ongeveer halfacht gepleegd en de politie eerst in den nacht gewaarschuwd is, laat zich, gely'k nader blyken zal, door de omstandigheden ver klaren. Op het gemelde uur hoorden de bewoners van het hofje gegil, komende uit de richting van de woning der weduwe Genegten. Een buurman begaf zich naar het huisje, trachtte de deur te openen met sleutels en daarna te forceeren, maar het gelukte even min als het openen van het venster. Hy tikte op het venster en riep de weduwe iets toe, waarop met zwak geluid geant woord werd: „ik kan niet opendoen, ik ben zoo ziek." Daarop heeft men een juffrouw gewaar schuwd, een vroegere bewoonster van 't hofje, die nog geregeld tweemaal daags de weduwe Genegten voor een wonde aan het been kwam verbinden. Deze juffrouw heeft ook getracht binnen te komen, maar zonder resultaat. Ook haar werd met zwakke stem op een vraag om open te doen in on geveer gelijken geest geantwöord als aaD den buurman, op wiens eerste poging om de deur te openen, onmiddellijk was ge volgd het uitdraaien van het licht in het huisje. Inmiddels bleef de woning der weduwe gesloten. De buren gingen in het hofje het ge beurde bespreken, om daarna in de wo ning te gaan van den man, die het eerst getracht had de weduwe op haar gegil te hulp te komen. Allen waren slechts eenige oogenblikken binnen, toen de naaste buurman van de vermoorde vrouw, zekere G., schilder van beroep, kwam zeggen, dat de deur van het huisje van de weduwe Genegten openstond en dat men dus kon binnengaan. Daar vond men toen de weduwe, gekleed zittende op een stoel voor de bedstee, het hoofd met een slaapmutsje bedekt. De buren constateerden onderling, dat de vrouw dood was. maar dachten ook toen nog niet aan misdaad. Die gedachte kwam eerst op, toen een neef van de weduwe Genegten was geko men, de heer Yan Rooy, een timmermans patroon, die eiken Zondag by zijn tante kwam, haar pensioen inde en die in staat was vast te stellen, dat f 140 en eenige gouden sieraden (horlogeketting, oorbellen enz. werden vermist. Inmiddels was het halféén in den nacht geworden toen de inspecteur van politie, de heer J. L. Halstein, van het bureau Van der Vennestraat, van den diefstal op de hoogte werd gesteld. Hij begaf zich onmid delly'k naar het hofje en bevond, dat be halve diefstal het zooveel ernstiger misdryf van moord was gepleegd. De vrouw had een groote wond aan den slaap, terwijl het hoofd en het nachtmutsje met bloed waren bevlekt. De inspecteur waarschuwde onmiddellijk da justitie en zyn chefs, zoodat eenigen tyd daarna ter plaatse waren van de justitie: de heeren mr. Yan Kleffens, substituut- officier en mr.DuMosch, rechtercommissaris; van de politie de heeren Olivier, commissaris; Rietdijk, hoofdinspecteur van het bureau aan de Van der Vennestraat en Aaltsz, hoofd inspecteur der recherche. Inmiddels was door den ontboden ge neesheer dr. Polak-Daniels de dood gecon stateerd. Justitie en politie namen nog in den nacht een groot aantal personen verhooreD af, ter wijl ook twee politiehonden in dienst werden Nadat de honden reuk hadden genomen volgden zij het spoor naar de woning van voornoemden schilder G. neemt het van een oude boerin, die meent haar inwendig genoegen te doen, door haar te vertellen, hoe de man, die haar verstiet, aan lager wal is geraakt. Maar Chrisje laat haar gauw meiken, dat zy van dat gesprek niet gediend is, zoodat de oude vrouw zich hoofdschuddend verwijderd. O, hoezeer verlangt Chrisje weg te komen Maar ze moet nog een week wachten, eer Robert's tweede dochter haar betrekking kan verlaten om het huishouden op zich te nemen. Doch dan zal ze zich spoedig naar haar boerderij begeven. Zy kan niet hooren spreken over Anton's tegenspoeden. En dan, die arme kinderen Ge hadt hern niet moeten vèrlaten 1" verwy't haar een inwendige stem. „Ge hadt moeten weten, dat hij met die vrouw zyn ongeluk te gemoet ging I" Maar ik moest wel I" fluistert zij. HOOFDSTUK XXIV. 't Is November. Koud en ongezellig is het in 't kasteel, dat te groot is voor de twee menschen: de oude freule en den heer des huizes. Soms zit Anton geheel alleen. Na een korten, eenvoudigen maaltijd evenals in Chrisjes tijd wordt er slechts één gerecht opgedragen speelt hy in de kinderkamer In dit feit en in de zonderlinge gedragin gen en de minder gunstige reputatie van dezen man vond de justitie aanleiding G. èn diens vrouw in bewaring te stellen. Het lijk van de weduwe Genegten werd ter schouwing naar het Gemeentezieken huis vervoerd, Ook Zondag werd het onderzoek in deze treurige zaak voortgezet, Opnieuw vertoefden in den morgen en 's middags de justitie-autoriteiten 6n de politieambtenaren langdurig in de woning van de vermoorde weduwe. Naar wij vernamen, verklaren G. en zijn vrouw niets van het misdrijf te weten. G. was eenige weken werkloos, terwijl het echtpaar eerst twee maanden in het hofje naast, de weduwe Genegten woonde. Vrouw G., de mede-aangehoudene, deed voor de weduwe vaak boodschappen. De vermoorde vrouw was namelijk ziekelyk en hulpeloos en had dus by'stand van anderen noodig. Het spreekt vanzelf, dat Zaterdagavond laat en Zondag in het hofje velen zich ver drongen en het gebeurde bespraken. Om op te schieten 1 Uit Eemnes (Utrecht) wordt gemeld, dat alle negen jongelieden uit die gemeente, welke deelnamen aan de loting voor de Nationale Militie, voor den militairen dienst zyn afgekeurd! Misdaad of geen misdaad? In een soort van slaapstee voorkolonia len in de Koningstraat te Utrecht, was Vrijdagnacht een persoon, die daar geregeld logeert, dronkeD thuisgekomen. De man had zich te bed begeven, doch is zoo althans luidt het verhaal van zyn medekostgangers uit de bedstede gevallen, waarbij hy zich aan het hoofd verwondde en bewusteloos bleef liggen. Zijn vrienden brachten hem, zonder eenige tusschenkomst der politie in te roepen, naar de Rijksklinieken, waar de man werd opgenomen en denzelfden nacht overleed. Van uit de klinieken is toen tele fonisch aan de politie verzocht eenige nadere mededeeling te willen doen omtrent den man, wiens naam en woonplaats in de klinieken onbekend waren. Zoodoende kwam de politie er achter, dat buiten haar medeweten etna man met een hoofdwond naar de klinieken was vervoerd. By onderzoek werd ook meegedeeld, dat de geschiedenis was voorgevallen, zooals we hierboven schreven, doch geheel daar mede in afwijking was de uitslag van het geneeskundig onderzoek in de klinieken, waarby geconstateerd werd, aanvankelijk een wonde, die aan een schotwond denken deed, - later een kogel, die zich vrij diep in het hoofd bevond. Het verhaal van vrij wel onaannemelijk geworden en het lag dus voor de hand, dat een nader onderzoek werd ingesteld naar de werkelijke oorzaak van de verwonding. Dit onderzoek is thans in vollen gang; hedenmorgen was nog niemand als vermoedelijke dader aange houden. Uitgemaakt moet natuurlijk worden, of hier al dan niet een misdaad in het spel is. Het onderzoek wordt geleid door den com- mii saris van politie, den heer Wijnmalen. U. D. Een geschil over den vlootprediker. De vice-admiraal I. v. d. Bosch, stelling com mandant in den Helder, heeft tegen 15 Nov. eervol ontslag gevraagd. Omtrent de aanlei ding daar toe deelt men aan de „Avondpost" het volgende mede. De vlootpredikant heeft aanmerking ge maakt op het lezen van een der boeken van het boekenfonds der Marine, door de matro zen. Naai men zegt, was het een werk van de Hollandsche schrijfster Therèse Hoven, dat Z.Eerw. ongeschikt vond voor het zielsheil der Nederlandsche Jantjes. Met dit bezwaar is hij by den admiraal gekomen en deze heeft gezegd, dat het boek volgens zyne meening niets kwaads inhield en dus ais lectuur voor den schepeling gehandhaafd blijft. Daarna heeft de vlootpredikant zich met zyne bezwaren tot den Minister gewend, waarvan het gevolg geweest is een schrijven van Zijne Excellentie, waarby den admiraal bevolen werd om te handelen volgens de wenschen van den vlootpredikant. Dit gaf den heer Van den Bosch aanleiding om zyn ontslag te vragen. Uitgezonderd onder de officieren, die behooren tot de Christelijke Officierenver- eeniging onder wier onmiddellijk toezicht de marine-dominé gestelt is heeft de maatregel groote ontstemming teweeg gebracht bericht de zegsman aan het blad, terwyl de opinie is ten gunste van den admiraal, wiens heengaan om't zeerst wordt betreurd. met de klei' enzijn eenig gezellig uurtje want de vrienden van vroeger zyn allengs weggebleven uit dit sombere huis. Wat geeft dat sparen I zegt Heine tot zijn vrouw, nadat hy weder eens is thuis gekomen van een bezoek aan het kasteel. „Als men denkt, dat er een gat is gestopt, gaapt er weer een ander. Elke maand twee duizend mark naar zyn vrouw I Spaar daar tegen op 1 Ik zal er eens met le oude freule over spreken." Werkelijk verstout Heine zich op zekeren dag Josepha een wenk in die richting te geven zij gaat onmiddellijk naar Anton en geeft hem in overweging Edith voortaan maar de helft te sturen. Zy' acht het zelfs verkeerd, dat hy haar zoo'n weelderig leven laat leffien. Het zal niets helpen, freule I Dan zal zy nbg meer schulden maken." Maar mijnheer Mohrmann! Hy gaat naar zyn schrijfbureau en toont haar een stapel brieven. „Deze rekeniDgen heb ik na Edith's vertrek, dus in de eerste week van October, ontvangen. Daar zyn zelfs posten bij, waarvan ik haar het bedrag der betaling al had ter hand gesteld 1" Maar maar dat moet ge u niet laten welgevallen Moet ik dan somsin de courant laten zetten„Een ieder wordt gewaarschuwd, geen crediet te verleenen aan mijnechtge- Een plan van groot belang voor Botter dam en Dordt. De vraag, op welke wijze het verkeer te land en te water het best kan worden gediend, is te Rotterdam steeds van het grootste belang. Daarom meenen we ook goed te doen, de aandacht te vestigen op een stuk van den heer S. J. R. de Monchy in de „N. R. Ct.", waarin een grootsch denkbeeld wordt ontvouwd. Het verkeer over en door de brug over de Koningshaven, zegt de heer De Monchy, heeft zyn toppunt bereikt. Vroeg of laat zal dat vastloop en. Nog is het plan in uitvoering, om door den aanleg -van een pontoDvaart tus- schen Veerkade en Koningshaven afleiding te geven aan het verkeer over de brug aan de Koningshaven. Aangenomen dat die ponton volkomen aan de verwachtingen voldoet, dan zal de sleeperij daarvan zeker wel voor een gedeelte gebruik maken, maar daarmede is het verkeer d o o r de brug nog niet geholpen en het is dringend noodig, dat ook daarin worde voorzien. Ik geloof, aldus schrijft de heer De Monchy, dat die hulp of afleiding zeer goed te ver krijgen is door het graven van een flink breed kanaal van uit de enorm groote Waalhaven naar de Oude Maas. Met het doorsnijden van spoorwegen heb ben wy daar niet te maken en de bruggen over de Oude Maas en te Dordrecht kunnen voor de Rijnvaart geen belemmering zyn. In het midden van de Waalhaven wordt een breede vaargeul opengehouden, die geul zou op dezelfde breedte, als kaDaal kunnen worden doorgetrokken naar de Oude Maas. Dit kanaal zou ook een zeer gewenschte afleiding kunnen geven aan de vaart dooi de smalle Noordbij nog toenemend ver keer zou verruiming aldaar noodzakelijk worden, maar door de vele industrieele in richtingen die aan dat riviervak liggen, is dit hoogst bezwaarlijk zoo niet onmogelijk. Onze groote Duitsche naburen kunnen tegen het kanaalplan geen bezwaren hebben, maar zullen het veeleer toejuichen en waar schijnlijk zou het kanaal ook voor Dordrecht van groot belang kunnen zijn en misschien wel aan de uitvoering willen medewerken, ten einde door dit kanaal den kortsten weg naar zee te vinden. Indien een kanaalplan door deskundigen uitvoerbaar wordt geacht, zouden wij de gelukkige oplossing van het verkeervraag- stuk aan de zoo grootsch ontworpen Waal haven te danken hebben. Onder Neunen (Noord-Brabant) hield een gezelschap jagers een drijfjacht. Een der heeren drong door eenig kreupelhout, terwijl hy het geladen geweer, met gespannen haan, voor zich uithield. Waarschijnlijk door het schuren langs een tak, ging plotseling het geweer af, met het ongelukkig gevolg dat de dry ver J. Martens, oud 50 jaar, door een schot hagel in den buik getroffen werd. De man verkeert in zorgelijken toestand. Te Haarlemmermeer is op 52-jarigen leef tijd een vrouw gestorven, die een gewicht had van ruim 320 kilogram. In den laatsten tyd kon zy zich bijna niet meer bewegen. Door de Tilburgsche Vogelclub zal een hanenkraai-wedstryd gehouden worden. Hierbij is de bepaling gemaakt, dat de hanen, die minder dan de helft keeren van den eersten-prijswinner zullen gekraaid hebben, den volgenden avond by een souper opgepeuzeld zullen worden. Reeds zyn 29 hanen opgegeven. De Chr. Schoolvereeniging, te Heinenoord heeft de Koninklijke goedkeuring ontvangen op haar gewijzigde statuten. Het toezicht op de godsdienstige richting van het onderwys is opgedragen aan den kerkeraad der Geref. kerk dier gemeente, verschillen 't bestuur der schoolvereeniging en de kerkeraad van meening over godsdienst- richting, dan onderwerpen bestuur en onder wijzend personeel zich aan de uitspraak van den Schoolraad. Onderwyzers(essen) en hoofd der school moeten lidmaat zyn van de Geref. Kerk. De geheimzinnige verdwijning van Dora Kraak Uit Arnhem wordt geseind Het lijk van Dora Kraak, die sedert maan den te Oosterbeek werd vermist is door een schipper by de spoorbrug te Oosterbeek in verren staat van ontbinding ten deele ontkleed, Maandagavond gevischt. De ouders hebben Dinsdagmorgen het Jyk als van hun kind herkend. In het „Achterpark" van het Koninklijk Park op 't Loo zullen deze week een 10-tal herten worden gevangen om overgebracht noote Edith Mohrmann, geboren Von Ebradt, daar ik verklaar geen betalingen voor haar ti zullen doen?" vraagt hij. Bniten zichzelven van droefheid, toorn en Bchaamte, gaat de oude freule heeD. Een herhaling van den toestand onder het wan beheer haars vaders, waaronder zy veel geleden heeft. Op haar slaapkamer schrijft zy een brief, waarin zij haar zuster en haar nicht den toestand blootlegt en de roede niet spaart, Zij moeten weten, hoe zij althans denkt over zoo'n weergalooze lichtzinnigheid. De brief bereikt Edith te Napels, juist nadat er afspraak is gemaakt voor een uitstapje naar Puzzoli, in gezelschap van eenige notabele landgenooten, bestaande uit een Hannoverschen baron met zyn ziekelijke vrouw en den ritmeester, op non-activiteit gesteld wegens een lichte longaandoening, op weg naar Kaïro. Daarheen hoopt ook zy te gaan. Edith is zeer elegant gekleed en ziet er allerliefst uit, maar zy laat er zich dariïg op voorstaan. Tante Tonette is somber gestemdvan dag tot dag heeft zy gewacht op den brief Kom terug, alles is vergeven!" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2