>ting NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ZDID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. SPEE. P f 6,—. KOEIEN. reeds aangekocht appen. waarde. CLSDIJK. imelsdijk Se. .ren, Brielle. ÏLLANDSGH 1WGREDIET. Anton's Erfgenamen. mogelijk 2 November ommissie, "Voorzitter. Secretaris. gesteld dat de dans- loemd Hotel en wel eren. Ir worden geen leer- 3—2 OOR ALKMAAR. IDAM C 11. 'SCHAPPEN: ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, f Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. ee Millloen Golden laatst en volgestort .500.000. 'SCHAP verleent Cre- lden in deposito, belast aan- en verkoop van tons, sluit beleeningen en verricht verder alle tot het Kassiersvak rente 3l/2 °/o. 3 30 Juni 1910. ten f 5.348.635,34 - 1.132.539,81 - 217.853,92 J. F. MOENS, Directeur. voor Middelharnis en DER KOOGH IDËLUABNH. REEST, missaris. ONZE EILAND voor de Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 49 Zaterdag 29 October 1910 17E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv .rtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote le'.ters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. Het was te verwachten, dat de spoorweg staking, die in Frankrijk zooveel verwar ring te weeg heeft gebracht, in de Kamer, die deze week na 3 maanden vacantie weer bijeenkwam aanleiding zou geven tot tal- looze interpellation. De uiterste linkerzijde had het plan minister Briand het vuur na aan de schenen te leggen. De sterke man", die de staking door mobilisatie-orders, groot militair en politie- vertoon onderdrukte, is vooraf verzekerd van den steun ook van de conservatieven, die in hem een nieuwen redder zien tegen revolutionaire woelingen. De benoeming van een opvolger voor minister Ruau, die on geneeslijk krankzinnig zou zijn, wordt uit gesteld tot na de Kamer-debatten, om de teleurgestelde minietrabele afgevaardigden geen gelegenheid te geven zich op Briand te wreken. Integendeel zullen dezen alle trachten bij den grooten man in 't gevlei te komen. Hettragi8ch-komische van den beraamden aanval op Briand is gelegen in 'tfeit dat de heer Briand een tiental jaren geleden zelf de algemeene werkstaking alshetuni- veiseele middel ter oplossing van het sociale vraagstuk aanprees. De spoorwegstaking van onlangs was vol gens de Franscde wetten volkomen toelaat baarde Fransche spoorwegmanuen hebben 't wettig recht om het werk neer te leggen. Het lijdt echter geen twijfel of de Kamer zal nu, op voorstel der regeering het staking- recht inperken en tevens maatregelen be ramen om de revolutionnaireconfédération générale du Travail in haar sabotistisch op treden te breidelen. Nog nimmer is de heer Briand zoozeer met zichzelf in tegenspraak geweest dan thans. Oud-propagandist voor de algemeene staking, gaat hij nu wettelijke maatregelen er tegen voorstellen, nadat hij een groote staking onderdrukt heeft en dozijnen sta kers heeft doen arresteeren en vonnissen In zulke omstandigheden is de woede van de vroegere kameraden" tegen Briand vol komen te begrijpen. Ongetwijfeld zullen de socialisten in de Kamer den ministerpresident zyn oude 8peches ten gunste van de staking onder den neus wrijven, o.a. een merkwaardige rede, door Briand in December 1899 op een socialisten-congres, te Parijs gehouden. Het „Comité voor de Algemeene Werk staking" had de eerste oplaag vaD Briand's rede laten voorafgaan door een inleiding waarin o.a. gezegd werd „Alle arbeiders kennen den onvermoei- baren ijver, waarmee burger Aristide Briand, de kampioen dezer idee, door woord en pen campagne heeft gevoerd voor de algemeene werkstaking. Zijn rede op het congres der socialistische party was al een heldere, juiste en welsprekende uiteenzetting van alle argumenten ten gunste dezer revolu tionaire wijze van optreden." JET E ZJ I L L E T O IV. 20 Jawel, van woede. Het is allang niet pluis geweest tusschen die twee." Nu," mengt zich een boerin in 't gesprek, „in ieder geval is zy weg, met of zonder rammeling, en dat is zün straf voor de eerste - die zy met hun beiden d'ruit hebben geknikkerdIk zou 't ze gunnen, als er niet die wurmen van kinderen waren." Cbrisje staat op, wendt den lieden den rug toe, zoodat zy haar niet kunnen her kennen, nu 't wat lichter begint te wor den, en slaat een zijgang in. Daar knielt zy neder. O God, myn God 1" fluistert zy. „Ben ik déarvoor hier gekomen, om hem zóó ongelukkig weer te zien 7 Geef, dat alles niet waar moge zyn, groote, barmhartige God HOOFDSTUK XXIII. - Goeden moed I" had Anton den dor pelingen toegewenscht - maar hijzelf had Briand zei in die redevoering: De algemeene werkstaking is een begrip, waaraan ik zeer bijzonderlijk myn propa gandistisch streven heb gewijd. De alge meene staking dat is de revolutie". De ge deeltelijke staking veroordeelt hy, want, zegt hy„De patroon stakt nooit alleen hy heeft altijd, mèt en vóór zich, alle machtsmiddelen, waarover zijn klasse be schikt, bet blok der georganiseerde maat schappelijke dwangmiddelenrechtelijke macht, ambtenaren, soldaten, gendarmen, politielui 't Zyn Briand's eigen woorden 1 Op die wijze leidde hij de werklieden op den weg der staking, en nü maakt hy ze by hon derden broodeloos en laat ze achter slot zetten, nu ze het door hem gewezen pad insloegen. Maar Briand kan zich sterk gevoelen in zyn huidige positie, want de geheele Kamer behalve dan de uiterste linkerzijde, zal hem vermoedelijk bijvallen. De eerste interpellant was in de Kamer een gewezen spoorwegarbeider, de afge vaardigde Colly. Hy verweet de regeering de staking te hebben gestuit door het doen van arrestaties. Hy deed een heftigen aan val op minister president Briand, wien hy er een verwijt van maakte, dat deze ma chinisten had laten gevangen zetton en de publieke opinie had gepolst, ten einde te weten te komen of men de soldaten kon gebruiken tegen de arbeiders. Dat noemde hy een lage streek. (Briand haalde de schou ders op.) Onder groot rumoer van de socialisten zeide de minister-president Briand, dat de regeering, toen zy het bewijs in handen had, dat zy stond tegenover de anarchistische en oproerige beweging, maatregelen moest nemen voor de nationale veiligheid. Daarna stelde de minister president in het licht, welke pogingen ',ij had gedaan in het belang van de spoorwegbeambten en hy voegde daaraan toe, dat hy materi- eele en schriftelijke bewijzen, geteekend door organisatoren van de beweging en bekentenissen omtrent daden van sabotage, bedreven door spoorwegbeambten, in handen had. Briand herinnerde aan de omstandigheden op bet tijdstip van de afkondiging der staking aan de Gare du Nord en zeide, dat men hier te doen heeft met een stel selmatige organisatie der sabotage, vaD welke de regeering de draden hoopt in han den te hebben. Hy voegde daaraan toe, dat het geheele land had getoond, dat het zich niet om den tuin wilde laten leiden. De minister-president las een circulaire voor, tijdens de staking der postbeambten aan eenige beambten gezonden en die nauwkeurige aanwijzingen bevatte omtrent de sabotage van telegraaflijnen. De organisatoren van de pas geëindigde staking hebben een gelijksoortige circulaire verzonden. Socialisten vroegenWelke organisatoren geen greintje moed meer. Hy weet, dat zijn oogst vernield ia en dit voor hem gelyk staat met flnancieelen ondergang, want tegen de schade, door hoogen waterstand veroorzaakt, bestaat geen assurantie. De onmogelijkheid, om nu reeds den omvang van het geleden nadeel te beoordeelen, maakt hem nog neerslachtiger. Zoodra het geheel dag is, zal hij naar buiten gaan om te zien, wat hem nog is overgebleven. In het kasteel staat alleen het sousterrain onder water, de meubels zyn naar boven gebracht, zoodat hier alles boven verwach ting is afge'.oopen maar de akkers 1 Van uit de bibliotheek slaat hij een blik naar de velden wat hy ziet, is slechts één watervlakte, zyn tuin is een meertje gewordenhet groote tarweveld links daar van, zyn trots en zijn hoop, is geheel ver nietigd. Wat vreeselyke slagen binnen den tyd van twee dagen 1 En niemand, by wien by zyn hart kan uitstorten, die tot hem zegt „Het hoofd omhoog, Anto I Wat ook gebeurd, wy zullen het samen deelen." "Wonderlijk 1 Dien nacht heeft hy gemeend die stem te hooren een spel zijner verbeelding na tuurlijk. Wel heeft by hooren zeggen, dat mevrouw Wunder ziek was en er om haar zuster was getelegrafeerd, maar daar zal wel Louise mee bedoeld zyn. Chrisje zou niet naar Wartau komen 1 Briand antwoordde„Zy zullen het weldra weten, spoediger misschien dan hun lief is 1" Hy eindigde aldus„In deze ernstige omstandigheden, toen het land op den weg van burgeroorlog werd gedreven, zou iedere regeering, welke dien mam waardig is, hetzelfde hebben gedaan als wy. De regee ring aanvaarde gemeenschappelijk de ge heele verantwoordelijkheid. De vrijheden der spoorwegbeambten zullen niet geschaad worden door de staking De regeering heeft de middelen bestudeerd om in het vervolg het land te behoeden voor dergelijke aanvallen zonder nochtans de werkelijke vryheden der vakvereenigingeu aan te tasten. Qy zult verklaren of gij dien arbeid aan deze regeering wilt toever trouwen." De Engelsche conservatieven leggen het er blijkbaar op toe een vlootpaniek uit te lokken. De oppositieleider Balfour heeft te Glasgow de regeering lauwheid verweten. De vloot moest versterkt worden. Kon de begrooting geen geld verschaffen, dan maar een leening sluiten De liberale bladen zien in Balfour's op treden een verkiezingstrüc en beschouwen het als krantenvulsel tydens den stilstand in de onderhandelingen over de Hooger- huiskwestie. De Marlne-miDister Mc. Ken naantwoordde op Balfour's rede dat de liberale regeering niet alleen dentwee-mogendheden-standaard handhaafde, maar er zelfs boven uit ging. Engeland zal dientengevolge in het begin van 1913 vyf- en- twintig dreadnoughts heb ben, tegen Duitschland zeventien, en niet een-en-twintig, zooals Balfour abusie velijk berekend. Mc. Kenna vond een leenig van 1200 millioen gulden voor de Engelsche vloot overbodig en bovendien nadeelig voor 's lands krediet. Intusschen begint de unionistische pers een nieuwe campagne voorvloot-uitbreiding. Opmerkelijk is echter dat, waar de Marine- minister een leening ten bate van de vloot verwerpt, de ministers Churchill (Binnen- landsche Zaken) en Lloyd George (Financien), niet afkeerig zyn van een dergelyke leening, als de nood aan den man komt. De erkenning van Portugal als republiek door de mogendheden zal niet lang meer op zich laten wachten. Officieel wordt nu uit Lissabon gemeld, dat Brazilië dePortugeesche republiek erkend heeft, Brazilië doet pogingen bij de Ver- eenigde Staten en de overige Amerikaansche republieken om te bewerken, dat deze even eens de Portugeesche republiek erkennen. Engeland, Frankrijk en Duitschland heb ben eveneens besprekingen gevoerd over de erkenning van het nieuwe bewind in Por tugal, zoodat het niet lang duren zal of de republica Portugueza wordt in de rij der Staten opgenomen. De verkiezingen voor de Grondwetgevende Maar och 'tis hem onverschillig. Me' het verleden is gebrokenhem wacht een zwarte toekomst hem en zyn drie schul- delooze kinderen. Ia 't niet eigenlijk om te lachen? In zyn goede dagen, met de trouwe Chrisje, heeft hy zoo naar kinderen verlangd. Nu heeft hy ze— en geen moedjr daarvoor, maar wel een gekrenkt hart en nijpende zorgen I Beneden ontmoet hij Heine, die hem me dedeelt, dat by de achsterste boerdery alles is weggespoeld. Te Altwitz is het nog erger. De spoorlyn is tot aan het station over stroomd. Maar misschien zyn deNutzwitzer aardappelvelden gespaard gebleven dat zou een «troost zyn. Weet je wel, wat er voor my op het spel staat, Heine vraagt Anton. Helaas, mynheerstamelt de rent meester verlegen, „als u eens wat zuiniger Ga voort, vriend," zegt Mohrmann. De luxe-paarden bijvoorbeeld en de pony van de jongeheer Lotharius is nog veel te klein 'dat alles eet de ooren van het hoofd en de rijknecht ook. Het voer is zoo schaarsch, en als u de koeien uit het dorp nu ook nog wilt voeren Dat moet, Heine, totdat de menschen hun verlies weer wat te boven zijn geko men Nu, d&t tot later. Laat tegen den avond stroo spreiden in de schuur en zorg, dat er niet gerookt wordt." vergadering zullen in Januari plaats hebben. De voorloopige werkzaamheden daartoe worden geleid door het bestuur der republi- keinsche partij. De nieuwe Kamer zal gekozen worden op grond van het algemeen stemrecht. Vanwege het Vaticaan wordt officieus tegengesproken dat het vertrek van den Pauselijken nuntius uit Lissabon gelyk staat met een diplomatieke breuk. Toen den nun tius de uitroeping der republiek werd meege deeld, werd hy naar Rome ontboden, om op het Vaticaan met den Paus teconfereeren. Daarna zal de houding jegens Portugal be paald worden. Een redacteur van het Fransche blad de Ratiyi heeft een onderzoek ingesteld naar de kansen der republiek in Spanje. Hij begint inet te zeggen dat er een belang rijke republikeinsche beweging in Spanje bestaat. De minister-presideDt, met wien Hedeman een gesprek had, oordeelde dat de omwenteling in Portugal van geen in vloed was op Spanje, waar geheel andere toestanden bestaan. Vooreerst was het Spaansche leger geheel op de hand der mo narchie. De republikeinsche party is ver deeld en de groote meerderheid des volks staat aan de zyde des konings. De minister president achtte dan ook de republiek in Spanje onmogelijk. De leiders van de republikeinsche partij zijn van een andere opinie. Lerroux, de Spaansche volksagitator, voorspelt de repu bliek binnen 3 of 4 jaren. Het Spaansche volk, zei Lerroux, is in meerderheid anti- clericaal en anti-monarchaal. Indien de re geering naliet pressie uit te oefenen bij de verkiezingen, zou de Cortez reeds lang een republikeinsche meerderheid hebben Deze twee meeningen staan dus lijnrecht tegenover elkaar. Hedeman sprak ook met kooplieden en industrieelen en kreeg te hoo ren: Wij zyn geen republikeinen, maar wy meenen dat 't clericalisme ons land ten verderve voert. Indien de monarchie dit clericalisme steunt des te erger voor beide. Er zyn in Spanje ruim 30.000 monniken en nonnen, het land wemelt van kloosters. Zij vervaar digen allerhande artikelen en zyn van be- .asting vrijgesteld. Met hun bedrijf oefenen 'zy een verlammenden invloed op handel en bedrijf van particulieren uit. De Jezuïeten zyn het talrijkst en be moeien zich met het lager en middelbaar onderwijs. Het is niet voldoende geen Jezuieten meer toe te laten: men moet hen, die er zyn, verdrijven. In de arbeidersklasse vindt men voor standers van de republiek of onverschilligen. Ondei het officierenkorps maakt 't republi keinisme geen vorderingen. Een groote faktor voor-ontevredenheid is de aktie van Spanje in Marokko. De daar begonnen veroveringspolitiek maakt het zenden van troepen noodig. Deze troepen moeten bestaan uit reservisten, daar SpaDje geen koloniaal leger heeft. Nieuwe oproeping In orde, mynheer. Met Gods hulp ko men wy d i t jaar wel door Anton lacht bitter, nu de trouwe man weg is. Wat weet d i e van zyn zorgen Neen, deze ramp komt hij niet te boven déarvoor heeft hy zelfs niet de opbrengst van zijn vloeispaath-ontginning Op dit oogenblik steekt Heine nog eens het hoofd door de deur. „Ik had u nog vergeten te zeggen, dat de domineesvrouw vannacht is overleden. Niemand heeft het gemerkt.. Mevrouw haar zuster heeft haar vanochtend dood in bed gevonden." Mijn vr. Ja, mijnheer," haast Heine zich hem in de rede te vallen. „De andere kon nie' komen. Die is in het dorp, waar mevrouw Christine nu woont, getrouwd meteen heere- boer, een weduwnaar, die, naar de menschen beweren, eigenlijk mevrouw Christine wilde hebben, maar zy hm Anton heeft op den dag van de begrafenis een krans gestuurd en is vervolgens naar de stad gereden, waar een provinciale Land- bouwvergadering wordt gehouden. Daar meent hy wat afleiding te kunnen vinden, doch de ongerustheid naar den toestand van zyn landgoed drijft hem vóór den afloop naar huis. Als hij weer voor het kasteel van reservisten zou woelingen, als die te Barcelona., uitlokken, die direct de republi keinsche beweging versterken. Yeniselos, de nieuwe Grieksche minister president, schynt een man te zijn, die weet wat hy wil, die niet van halve maatregelen houdt en alleen verkiest aan te blijven als hoofd der regeering, wanneer deze op een stevige basis in het parlement kan ver trouwen by de hervormingen, die zy tot stand wil brengen. Men heeft gisteren onder de telegrammen gezien met welk een groote meerderheid aan Yeniselos kabinet in de Nationale Vergade ring vertrouwen is betuigd. De minister president heeft echter ook de stemmen gewogen en te licht bevonden. Blykens een telegram van heden-nacht heeft hy aan den koning medegedeeld, dat, wanneer hy de stemmen, die „uit toe gevendheid" de motie ondersteunden, niet mederekenende, bleek, dat de regeering het vertrouwen der meei'derheid in de N. V. niet bezat. Een conclusie, die ongetwijfeld juist wasde leiders der politieke groepen, Mavromichalis, Rhallys en ook Theokokis, die in Veniselos den man zien, welke aan hun voordeelige „persoonlijke" politiek een einde dreigt te maken, hebben alleen vóór de motie van vertrouwen gestemd, omdat zy tegenover het Grïeksche volk, dat in zyn overgroote meerderheid in den Kretenser de man ziet, die eindelijk redding in den politieken warboel,zal brengen en een tijd perk van opleving en groei van Griekenland zal doen aanbrengen de verantwoordelijk heid van het tegenstemmen niet durfden aanvaarden. Doch later zouden zij onge twijfeld een voortdurende belemmering van Veniselos hervormingsarbeid zyn geweest. De koning heeft blijkbaar uit boven genoemde verklaring van den minister president de eenig goedeconclusiegetrokken. Een later telegram uit Athene bericht, dat de Nationale Vergadering bij decreet is ontbonden en dat er nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven tegen 8 November; de nieuwe zitting zal 8 Januari geopend worden. Er schynt alle reden om te verwachten, dat in deze nieuwe Nationale Vergadering Veniselos over een betrouwbaarder en krachtiger meerderheidsbasis zal kunnen beschikken. Haagsche Brieven. xcvul 't Is toch een ellende vooral die christelijke ministers, die de paganisten in 1905 en 1909 zoo fel hebben bestreden, dat bun eigen partijgangers thans herhaaldelijk de christe lijke bewiDdslui op de vingers tikken van wege de schending der christelijke beginse len. In gemeenteraad en kamer is het al krek hetzelfde. De Roomsehe Maasbode onder redactie van Roomsehe priesters, die nog erger op de liberalen schelden dan de vischvrouwtjes stilhoudt, treedt de knecht hem tegemoet. Mijnheer Buchenberg is aangekomen en wacht u boven." Een somber voorgevoel bekruipt hem, als hij zijn ouden vriend, den directeur van huD vloeispaath-ontginnings-maatschappij wel kom heet. Ik breng slechte tijdingen, Anton I Een Amerikaansche „trust" tracht een spaak door het wiel te steken. De concept-aanvrage is al in handen van de regeeringzij betreft een gebied van groote uitgebreidheid in den zuidelijken Harz. Dezelfde onderneming waartoe ik je al vóór twee jaar trachtte over te halen, wijl daar de gelegenheid 1ot aankoop en exploitatie zooveel gunstiger is en de Saaie kunstmatige en dure verzending overbodig maakt." Anton byt zich op de lippen. Hij was in de vergadering van aandeelhouders de groot ste tegenstander van dit plan geweest en had allerlei argumenten opgeworpen. Feite lijk echter was de reden van zyn oppositie financieele onmacht om aan de storting, noodig om het nieuwe kapitaal te four- neeren, deel te nemen. Ik stel je voor," vervolgt Buchenberg, „by de andore commissarissen er op aan te dringen, dat het vervoer op andere en goed- kooper wijze geschiedt. De gelegenheid daartoe biedt zich juist aan. Over 'n maand wordt de spoorlijn door de Beneden-Harz

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1