ONZE EILANDEN van 22 OCTOBER 1910. 3 papieren nader onderzocht, bleek, dat op het nationaliteitsbewijs een naam was uitge veegd, en Jan van de Broek er over was geschreven Uit een ander papierbleek.dat men te doen had met zekere M. de Vr., wiens aanhouding werd gevraagd door den commissaris van politie te Schiedam, we gens een grooten diefstal, aldaar gepleegd in den nacht van 27 op 28 Mei. De V. had ln genoemden nacht een massa gouden en zilveren horloges, ringen, gouden broches, oorhangers, en andere zaken, enkele bezet met edelgesteenten, ontvreemd. De aangehoudene ontkent alles. Toen Vrij dagmiddag de inspecteur in het arrestan- teniokaal kwam, zag hij den arrestant han gen in een strik. Gauw werd hy afgesneden en de hulp van een geneesheer ingeroepen, terwjjl oogenblikkelljk begonnen werd, met de verschillende oefeningen om de den dood nabljzljnden levensmoede weer by te bren gen. De pogingen werden met goeden uit slag bekroond. Toen de geneesheer verscheen, was de man weer tot bewustzijn gekomen. De ar restant had zijn hemd tot een koord ge draaid, dit aan een ring bevestigd, entoen met de voeten tegen den muur, zich voor over laten schieten, waardoor de strop dicht ging en hem wurgde. "Ware de hulp eenige minuten later gekomen, dan bad men een lijk gevonden. Zaterdag werd hij ter beschikking van den commissaris van politie te Schiedam gesteld. Een üinke soldaat l In een klein garnizoen, bij de grenzen, waar de officieren nogal vrooly k leven, houdt een generaal inspectie. Hü woont ook de „theorie" bij. Als het onderwerp „kameraad schap" behandeld wordt, neemt de generaal zelf het woord, daar hy vindt, dat hierover al te theoretisch wordt gesproken. „Meer voorbeelden uit het leven, heeren!" meent de generaal. En hij wendt zich tot een soldaat, die hem nog al snugger toe- lijkt. „Zeg eens, mjjn jongen, wat doe je, als je een kameraad dronken op straat ziet liggen?" „Dan breng ik hem langs de stilste straten naar de kazerne." ,Heel goed, mijn jongen, en heb je dan je plicht gedaan?" „Neen, generaal, dan breng ik hem naar zjjn kamer, kleedt 'm uiten leg 'm in bed." „Prachtig, kun je nog meer doen „Tot Uw dienst, generaal, dan wikkel ik een natten handdoek om z'n hoofd en plaats een emmer voor 'tbed." De generaal, zeer voldaan, zegt vroolijk „Nu, je schijnt ervaring op dat gebied te hebben. Wat ben je, mijn jongen?" „Oppasser bij luitenant M., generaal 1" De G. O. Na een jaar I Het is juist een jaar geleden, dat te Amsterdam, onder leiding van Dr. Bouman en Th. W. v. d. Woude het Konsultatie- bureau voor Drankzuchtigen werd opge richt. Dit bureau, dat eiken Zaterdagavond om acht uur zitting houdt in het gebojw van den geneeskundigen dienst, Kloveniers burg wal 78, stelt zich, zooals onze lezers weten, ten doel, raad en voorlichting voor drankzuchtigen te geven en aan familie van zulke zieken. In het afgeloopen jaar is aan een groot aantal menschen raad verstrekt en velen van hen zijn van hun ongelukkige passie genezen door den steun van dit bureau. Wie raad noodig heeft, wie moreelen steun behoeft, hy of zij wendde zich in goed ver trouwen tot het Konsultatie-bureau. Het kost niets. We hopen, dat er spoedig in vele plaatsen zoo'n bureau wordt opgericht. Mits goed geleid kan een dergelijk instituut velen tot zegen zijn. De G. O. Verduistering van boa's en bonten Door de Leidsche politie werd aangehouden de 27 jarige winkelbediende R., in dienst bij de firma Waals aan de Haarlemmerstraat te Leiden. Deze beaiende wist in den loop dezer maand een aantal boa's en bonten te verduisteren en o.a. te Amsterdam te ver- koopen. Hij heeft reeds bekend. Door het gunstige weder zijn in de Betuwe de appelen op het hout in den laatsten tijd zeer goed gegroeid en thans reeds grooten- deels geplukt. De prijzen en de pluk vallen over het geheel niet tegen. Vooral van goudreinetten is een flinke oogst. Van peren daarentegen is eeu klein ge was, waardoor hooge prijzen worden be dongen. Wegens verduistering van een 6-tal rijwie len is tegen den „koopman" P. H. v. V., uit Amsterdam, voor de rechtbank te Utrecht 3 jaren gevangenisstraf geflischt. Daarmee is nog geld te verdienen 1 Scheveningen bezit een „waarzegger", niet zelden gebeurt het, dat menschen, in het bezit van equipage, er stil houden. Hyliet kort geledeo een groot heerenhuis bouwen, waarin o.a. een modern ingerichte wacht kamer is, waar de élite van Den Haag wacht, om de toekomst te hooren I Te Bennekom is mej. P. in den regenput achter haar woning gevallen en verdronken. Moordaanslag met kokend water I De beide v< rd; chten, een dienstbode en haar vrijer, van het misdryf tegen mej. Wynia, Nikolaas Witaeükade te Amsterdam gepleegd, zijn tegen 2 Nov. gedagvaard voor de Rechtbank aldaar. Hen wordt ten laste gelegd, met het oog merk diefstal te plegen, geweldpleging te hebben uitgeoefend om het slachtoffer weer loos te maken, door een emmer kokend water over haar boofd om e keeren. De dienstbode wordt bovendien ten laste gelegd diefstal in 1909 ten nadeele van de familie Brocus, waar zij toen in dienst waB, te hebben gepleegd, en in 1910 ten nadeele van mej. Wynia. Beide beklaagden zyn reeds vroeger ver oordeeld wegens diefstal en verduisti ring. 34 getuigen zyn gedagvaard. Men herinnert zich de Amsterdamsche heeren, die in vroolijke stemming naar Oudewater reden, om daar een pry's in de lotery, een paard, in ontvangst te nemen, doch onverrichterzake huiswaarts keerden, omdat zy een verkeerde trekkingslyst had den geraadpleegd. Nu, een hunner heeft een pleister op de wonde gekregenmen heeft hem een hobbelpaard thuis gestuurd'. Een haringlogger gestrand 1 Men meldt uit Hoek van HollandWoens dagnacht strandde op het Noorderhoofd de logger V.L. 11, reeder Van Buuren van Heyst, schipper D. Zwanenveld. liet volk is door de stoomreddingsboot gered en daarna in hotel „Harwich" door de reddings brigade van droge kleeren voorzien. Het schip, dat 3 weken reis had en 27 last haring aan boord, is waarschynlyk wrak. Met L. Smit en Co. werd contract gemaakt voor de berging. Doodelijke val. Woensdag had in 't ge hucht St. Joachimsmoer onder Dongen een ernstig ongeluk plaats. De landbouwers knecht J. v. d. H., by den landbouwer v. H. in dienst, was op zolder bezig hooi te steken. Door te struikelen viel hy van den zolder en kwam met zijn hoofd op een stuk ijzer terecht. Voor dood werd hy cpgenomen. Een haai gevangen. Woensdag is aan de ryksvischhal te IJmuiden aangevoerd een 2 M. lange haai, gevangen in de Noordzee. De visch is kort na de vangst gestorven. Het beest is aangekocht door de firma P. G. Klugt en Co., en aan een zyner afnemers in Duitschland gezonden. Teen- en bandhout. Het éénjarig teenhout is dit jaar in de Betuwe ongekendduur.Twee beste perceelen, onder Herveld, ter gezamen lijke grootte van ruim 2 H.A., deden met de kosten f 845. Naar 2-jarig bandhout is, wegens slapte in het hoepelmakersbedrijf, minder vraag. De prijzen daarvan varieeren van f 150 tot f 250 per H.A. Heideontginning in Friesland. De Friesche heidestreken krijgen een ander aanzien door de penningen, in Duitschland opgespaard door aldaar werkende Friesche arbeiders. Deze koopen een stuk heidegrond, bouwen daarop een huisje met stalling voor een paar runderen, en gaan dan allengs den grond ontginnen. Tal van keuterytjes zijn op die manier gesticht en nog steeds gaat dat door. Zoo is nu weer een perceel grond aangekocht voor f 1800, die een arbeider inTjaartyds in Duitschland opspaarde. Lijsters. In Friesland is de lystervangst in vollen gang. Te Leeuwarden worden dage lijks gemiddeld 600 stuks aangevoerd, zynde veel minder dan in andere jaren om dezen tijd, en van de hand gedaan voor 10 tot 13 cent per stuk. Ongeveer drie-vierdedeel van dien voor raad wordt verzonden naar Belgiö; het overige gedeelte naar de provinciën Holland en Noord-Brabant. Een doodgewaande. Te Dinxperlo viel Maandagavond zekeren J,, die naar de ker mis te Bocholt was geweest, en wat bene veld was, in volle lengte ter aarde, zonder dat eenig levensteeken meer in hem viel te bespeuren. Een arts werd spoedig ont boden, om, zoo meende men, den do id to constateeren. De arts kwam, middelerwijl had men op den man een waterdouche zoodanig laten werken, dat de doodge waande zich oprichtte. De arts, die het tooneeltje van verre aanschouwde, meende goed te doen, met huiswaarts te keeren. Een gevaarlijk oud militair. De veldwachter Bos, van de Leek, Gr. is Maandag door den gepasporteerden marinier Jac. Joh. J., ernstig mishandeld. De gewezen militair liep Dinsdagavond aldaar in beschon ken toestand met sabel en geweer op den weg, waarom Bos het geraden achtte den man voorloopig op te bergen. Toen by hem wilde arresteeren, verzette J. zich daartegen, en sloeg met de sabel van zich af. Bos kreeg twee niet onbelangrijke hoofdwonden. Gevaar voor zyn leven is er gelukkig niet, hoewel hy buiten dienst is gesteld moeten worden. De zaak is in handen der justitie. Verdacht van brandstichting. De maré- chaussée uit Helmond heeft Woensdag naai de gevangenis te Roermond overgebracht H. K., oud 18 jaren, boerenknecht te Stip hout (N.B.) verdacht van brandstichting. Wegens de duurte van het vleesch, gaan op het platteland van Walcheren een aantal menschen varkens houden, ook zy, die dit nimmer by de hand hadden. Daartoe werkt mede, dat zoomin het voer als de jonge varkens tegenwoordig duur zyn. Terwyl men daar kort geleden voor een big van f 13 4 f 15 moest betalen, kost thans een van 9 weken f 12.76. Het ernstig plan bestaat, een Katholieke Hoogere Burgersohool op te richten te 's Hertogenbosch. De grond is reeds aange kocht, en ook voor leerkrachten wordt ge zorgd. N. Tilb. Ct. Tandhorenkoraal. Men schryft uitStavoren aan de "Leeuw. Ct.",: Verschillende visschers hielden zich hierin den laatsten tijd bezig met het visschen van tandhorenkoraal, datwonderlijkproduct van den bodem der zee, waarvan de geleer den bewereD, dat het behoort tot de dieren wereld, maar dat een Stavoreusch visscher betitelt met den naam van „bloempjes", Er zijn wel geen bloemen aan te vinden, maar zooals men weet, heet ook een blad plant by de Friezen een „plom" en een plant lykt het precies, een allerliefst fyn- geleed plantje, teer van voorkomen, maar inderdaad sterk van aard. Het wordt duchtig gespoeld en gemangeld en komt dan volko men frisch daaronder uit. Per K,G. maakt de visscher er 90 cent voor. Thans evenwel staat de handel in bloempjes stil; de aanvoer schijnt tegroot geworden. Set smokkelen van varkens. Over het smok kelen van varkens uit Pruisen naar de grens plaatsen in Oostelyk-Groningen schryft men ons d.d. 19 October: Het is sedert eenige weken druk voor de rijksambtenaren aan de Nederlandsche grens in deze provincie, want de pry's der biggen in Pruisen is van dien aard, dat het geen wonder mag heefen, dat knorrende vier voeters van vaderland verwisselen. Kosten de 6-weeksche biggen hier te lande f 7, f 9,— f 12,— per stuk, in Duitschland (hoewel juist niet in de naastbij- gelegen grensplaatsen) worden de „Ferkels" verkocht voor 7 15 mark per stuk f 4,20—f 9, ofschoon de prijs, sedert de Nederlandsche grenzen beter worden be waakt, niet achteruitgaande is. Allerlei ondervindingen hebben rjjksamb tenaren en politie by den tydelyken sluik handel opgedaan en 't bleek zelfs meer malen, dat op de dagen van jaarmarkten in de verschillende Pruisische gemeenten het hardst werd geijverd om biggen naar Nederland te smokkelen. En hoe geslepen daarbij werd te werk gegaan Een 50-tal biggen b.v. zou bij Bourtange over de grens worden gebracht. Een oude wagen met 8 minderwaardige biggen werd yooruitgezonden, door een voerman met paard geleid. De wagen werd aangehouden, de 8 biggen werden in beslag genomen met den wagen daarbij; de voerman had zich met het paard weten te bergen. Inmiddels gingen de overige 42 biggen spoedig daarop ongestoord de grens over (omdat de kommiezen elders bezig waren de 8 in beslag genomen biggen te vervoeren, om op de Winschoter markt te worden ver kocht. Gisteren werden 22 biggen in beslag ge nomen, die Berend B. te Musselkanaal zeide te hebben gekocht, doch die uit Pruisen moeten zyn aangebracht naar zijn woning. Ook elders worden aanhalingen gedaan het vleesch der dioren wordt nu verkocht. Met dit al hebben de kommiezen het druk ker dan ooit in deze streken, terwijl de prijs der biggen op alle markten er door wordt gedrukt. Ontvangen twee kaartjes: „X en Y bevelen zich beleefd aan als Getuigen by Hu welyk vol trekkingen. Staan steeds borg voor fatsoenlijke en net gekleede Getuigen. Ook aan huis ontbieden." En„De ondergeteekenden bevelen zigh aan voor Net Gekleede Getuigen, des Woensdags f 0,65 des Donderdags f 0,80 de persoon. Hbl. Wraak. Te Haarlemmermeer komen de laatste nachten herhaaldelijk ernstige baldadighe den en vernielingen voor van ploegen en eggen en meer landbouw gereedschappen, die in het land achter gelaten worden om den volgenden dag weer te worden gebruikt. De schade, die by sommigen aangericht is, beloopt soms wel van f 50 tot f 100. Alle nasporingen omtrent de daders door de politie zyn tot heden vergeefsch, terwyl op andere plaatsen weer nieuwe gevalen zich voordoen Men zal nu trachten zich de hulp van een bekwamen hond te verzekeren. De oorzaak van dit alles is gelegen in het feit, dat er vele vreemde arbeiders in die gemeente werk vinden en kunnen krij gen, terwijl inwoners geen voldoende werk hebben en dit tevergeefs zoeken. Buitenland. Van Oeresund in Zweden wordt d.d. 15 Oct. een nieuwe scheepsramp gemeld. De Noorsche bark „Bardowie" strandde aldaar in den nacht van 14 op 15 Oct. tijdens het woeden van een orkaan. Negen man der equipage gingen in een boot, die door de woeste, hooggaande zee togen den romp van 't schip werd geslin gerd en verbrijzeld. Acht man verdronken, de negende wist een touw te grijpen, dat hem van 't schip werd toegeworpen en kon nog levend aan boord gehaald worden. De overige opvarenden zyn later door een bergingsstoomer van 'twrak gered. Op de reede van Ramsey verkeerde de kleine Eng. schoener „Democrat", kapt. J. C. Welsh, uit Swansea, in nood. De reddingsboot van St. Davids ging uit en had met veel moeite de drie opvarenden gered, toen zijzelf op de rotsen werd ge worpen en omsloeg. Met levensgevaar en inspanning van alle krachten slaagden de lieden er in de rotsen te beklimmen tot het hoogste punt en zij brachten daar veertien uren in doodsangst door, blootgesteld aan weer en wind, tot een boot van de kustwachters ter redding kwam. Toen bleek, dat drie man van de reddings boot gedurende den nacht van de rotsen afgeslagen en verdronken waren. De schoener „Democrat" reed den storm voor de ankers uit en lag nog behouden op de reede van Ramsey. Het stoomschip „Cranford", dat by Hart lepool met man en muis verging, was een schip van 2298 ton, toebehoorende aan de London and Northern Steamship Company. De bemanning bestond uit 28 koppen. De ramp van de „Heathfield", het atoom schip, dat hy Sberingham verongelukte, kostte aan 2d menschenhet leven want er waren 22 personen aan boord en slechts 2 zjjn gered. Voortdurend spoelen nog lijken aan van deze stoomschepen. Uit Wiek a. Rfigen wordt gemeld, dat omtrent den lichter „Unterweser 23", die op de reis van Rotterdam naar Riga op on verklaarbare wyze van de sleepboot „Neu- fahrwaaaer" losraakte en verdween, nog niets verder bekend is. AlleeD zyn drie lyken en een (scheepsboot, vermoedelijk afkomstig van dien lichter, aan land gespoeld. De bemanning bestond, zooals men weet, uit zes koppen. Spoorloos verdwenen. Meer dan zeven maanden zijn verloopen sedert het Italiaansche zeilschip „Angelo Repetto", uit Genua, van Buenos-Ayres naar East Londen vertrok. Niets is er van gehoord of gezien sinds het in Februari 1.1. in zee ging en bet wordt reeds eenigen tyd als hopeloos over tijd beschouwd. De „Angelo Repetto" vertrok 10Februari van Rosario onder bevel van kapt. Tabacco en zette na eenig oponthoud te Buenos- Ayres 26 Februari van daar de reis voort. Onder gewone omstandigheden kon het schip begin April reeds op de bestemming aankomen. De oorzaken van zyn spoorloos verdwijnen zullen hoogstwaarschijnlijk wel nooit bekend worden. De „Angelo Repetto" was een ijzeren zeil schip van bruto 1452 en netto 1347 regieter- ton, en werd in December 1877 te Glasgow van stapel gelaten. Gelyk vele andere zeilschepen, heeft ook de „Angelo Repetto" verschillende namen gedragen. Allereerst heette zy „Cape St. Vincent", later „Lady Aline" en daarna kreeg zy den naam „Angelo Repetto", waaronder zij nu met alle opvarenden is vergaan. Zy is het grootste zeilschip dat in den loop van dit jaar als vermist werd geboekt en kwam 24 Mei voor 't eerst aan deher- verzekeringsmarkt, toen zy 87 dagen uit was van Buenos-Ayres. Veertien dagen latei- echter stond de premie reeds op 90 pCt. eu spoedig daarna was zy on verzekerbaar. Ruim 20 menschen vonden met het schip op onbekende wy'ze den dood. Een brutale oplichter. Te Glasgow is Dins dag een brutale oplichter tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1908 dook hij op als soldaat. Hy kreeg in Londen wel dra gevangenisstraf, omdat hy als een ver lamde bedelaar langs de straat loopende, veel geld ophaalde, hoewel hy met zyn vrouw in een weelderige woning goede sier maakte. Vervolgens kwam hy te Cambridge wegens oplichterijen met den rechter iu kennis. Maar zyn ergste bedrog bedreef hy in Schotland. Hy gaf zich uit voor een Wesley- aansch predikant, waartoe hij een ver- valscht diploma toonde. Hy preekte links en rechts in bijeenkomsten en hield inzame lingen ten eigen bate, hetgeen hem veel geld opbracht. Een journalist ontmaskerde hem. Wellman's ballontocht. Een vreemd geval! Men weet, dat Well man's ballon, de American, na van Atlantic City tot een paar honderd K.M. voorby Nan tucket in een noord-oostelijke richting te zyn gevlogen, door een feilen noordwesten wind werd gepakt en naar het zuiden ge dreven. Het is een bewezen feit, dat de ballon voorby Nantucket is gekomen, want daar is hy van de kust waargenomen. Maar nu komt het Meteorologisch Bureau te Was hington beweren, dat de krachtige noord westenwind, die de ballon om de zuid had gezet, enkel in de verbeelding der lucht- schippers heeft bestaan, en dat de wind in het gedeelte der zee, waarboven de America heeft gezweefd, niet uit het noorden heeft gewaaid op dien Maandag en Diusdag. In velband met de plaats waar de Trent de America heeft opgepikt kan echter aan de juistheid van de bewering der luchtschippers niet worden getwyfeldwant hun motor was stop gezet en de wind heeft den ballon in zuidelijke richting meegenomen. Het verhaal dat elk der opvarenden van de America na de redding van den tocht heeft gedaan, wykt op verschillende onder geschikte punten af van dat der anderen. Maar op één punt zyn allen het eens, dat n.l. de balanceerstaart als de hoofdoorzaak van de mislukking moet worden beschouwd. Reeds Zondagmiddag (d. i. dus een dag na hel vertrek) dreigden de schokken, die de ballon had te doorstaan telkens als de staart tegen een golf sloeg, het luchtschip in stuk ken te scheuren, zoo heftig waren de slin geringen. Reeds zes uur na het vertrek had een dei- motoren het afgelegdmaar Wellman c. s. beschouwden hun positie nog niet als ho peloos, vóór zy door den noordwester wbrden gegrepen en meegesleurd. Zy bleven naar het zuiden afdrijven, tot zy Dinsdagmorgen de Twent zagen „Geen aanblik" vertelde Irwin, de marconigrafist „hadwelkomer kunnen zijn." De America was Zaterdag ochtend vertrokken. En tegen 9 ure op Zondagavond, belegde Wellman een scheeps raad. Daarna was er geen commandant meer aan boord van den ballon de beman ning vormde een democratie. Wy besloten vertelt Irwin dan verder koers te zetten naar de West-Indische eilanden. Irwin was ook de kok der expeditietweemaal daags daalde by af in de reddingsboot, die tevens tot slaapplaats en tot keuken diende, en waar hy dan spiegeleieren met ham klaarmaakte en koffie zette. Wellman heeft na de redding waarbij hij zich aan een pink blesseerde aan de opvarenden der Twent verteld, dat de Ame rica byna al haar gas had verloren, en Dog maar enkele uren had kunnen bovenbly ven. Maar later toen hy wat van de emoties bekomen was - schijnt hy te hebben ver klaard, zoo noodig nog onbepaalden tyd met de America de vlucht te hebben kunnen voortzetten. De Daily Telegraph vult een halve pagiDa met authentieke mededeelingen van Well man en diens makkers over den tocht. Er is daarin veel dat reeds bekend is, en heel oDderlingeophemelary,die wellicht verdiend, doch overigens niet heel belangryk is voor het publiek. Aan bet verhaal van Wellman ontleenen wy dus slechts enkele bijzonder heden. Wellman beweert eenigszins in tegenspraak met hetgeen wy hierboven hebben medegedeeld, dat van het begin tot het einde de discipline voortreffelijk is ge weest. Zondert men de sleepstaart uit, dan was de America een succes gebleken. De grootste moeilijkheid, die de leden der expeditie te overwinnen hadden, was het slapen gaaD. Ook al waren er zachte bedden aan boord geweest, dan nog zou er door het rukken van den balanceerstaart van goed slapen niet zijn ingekomen. Overigens was de ballon te klein voor het doel, waar toe hy was gebouwd Maar een bestuurbare ballon, waarmee men den Atlantischen Oceaan zal oversteken, wordt nog wel ge bouwd meende Wellman. Murray Simon, de bevaren scheepsofficier ter koopvaardij, die aan boord was, heeft gedurende den tocht een journaal gehouden. Ook daarin wordt het ongelukkig probeer sel met den sleepstaart veroordeeld. Vaniman, de ingenieur, die de America heeft gebouwd, en die gedurende den tocht de hoofdleiding had over al wat tot de be diening der machines enz. behoorde, acht de opgedane ervaring van groote waarde. Maar de balanceer-staart had alles bedorven was te lang en te zwaar. Vóór Vaniman met de anderen de America verliet, had hy een zware kan met petroleum aan het koord gebonden, waarmee de veiligheidsklep werd opengehouden. Dat deed hij, om zeker te zyn, dat de ballon spoedig zijn gas zou verliezen en zou zinken. Zulks ter vermy- ding van ongelukken. Zoowel Vaniman als Wellman waren zeer tevreden over het feit, dat zy met den ballon zoo lang waren boven gebleven en zoo groote afstanden ermee hadden afgelegd. Zij gelooven vast in de toekomst van be stuurbare ballons, En Vaniman hoopt voor zulke ballons belangstelling te zullen wek ken by,de Amerikaanscheregeering. Wellmann en de zynen zyn bij hun aan komst te New York met dolle geestdrift verwelkomd. Honderden telegrammen be reikten hen uit alle oorden van de wereld. De tygerplaag. Aan het Soer. Nbl. schryft men: Van een onzer lezers te Pasirian verne men we, dat eenige dagengel§den een paar kleine inlandsche koejongens, die met hun beesten naar de tegallans waren getrokken om ze daar te laten grazen, dooreen tyger werden overvallen en mee in het oerwoud gesleurd. Toen de kereltjes 's avonds niet op tyd weer thuis waren, gingen de ouders, ver gezeld door een aantal desagenooten, hen zoeken en vonden ze, na den geheelen nacht gezocht te hebben, eerst het verscheurde karkas van een der koeien en daarna, diep in het bosch, de half-opgegeten lichaampjes der kleinen. Europeanen en inlanders hebben toen den zelfden dag een drijfjacht georganiseerd om de menscheneters onschadelijk te maken, doch het heeft bun niet mogen gelukken de ondieren onder schot te krijgen. Vermoed wordt, dat er zich verscheidene van deze gure monsters zich in de bosscben om Pa skan ophouden. De Tsaritsa, verneemt het Berliner Tage- blatt uit Friedberg, lydt aan neurasthenia spinalis (Zenuwzwakte van het ruggemerg), dat steeds met ziekelijken angst gepaard gaat. Deze spinale neurasthenia openbaart zich bij de Tsaritsa in aanvallen van hef tige pijn in den rug en in de wervelkolom, die by zachten druk onmiddellijk veel erger wordt, zoodat de druk van de kleeren on dragelijk en het leunen met den rug dikwijls onmogelijk is. Verdere verschijnselen zyn loomheid en pijnlijkheid van de ledematen, matheid en neergedruktheid, spoedige ver moeidheid bjj het loopen, koude handen en voeten, beven en spiertrekkingen, zgn.doode handen en voeten, kriebel in het bloed en groote gevoeligheid voor het weer, nerveuze hartzwakte met aanvallen van heftige hart kloppingen, pijnigende onrust, een gevoel van druk in de hartstreek en een weinig bloedarmoede en vermagering. Te Abercorn, een Engelsche statie in het zuiden van Tanganika, is een pliotografie- werkhuis ontdekt, dat bijzonder gelast was met het „fabriceeren" van bewijsstukken, bestemd om in Engeland de praatjes over de Congo atrocities levendig te houden. Daar werden de inlanders gephotografeerd die, 't zy door de Arabieren, 'tzy door de inlanders mishandeld en verminkt waren, zaken die dagelijks voorkwamen, vóór de bezetting door de Europeanen. Die pbotograaf werkte voor rekening van een Engelsche; hy is een oud-agent van den Congostaat. De plaatselijke boamten, Engelschen dus, die de ontdekking deden, waren verontwaar digd over hetgeen zy hier zagen, en hebben den winkel doen sluiten. Zij verdienen hier voor dank. (Hbld. v. Antw.) Een verzoek van de uit Portugal verdre ven geestelijke orde, cm zich in Brazilië te mogeD vestigen, is afgewezen. De regeering beroept zich op haar recht om ongewensch- ten vreemdelingen het landen te verbieden. Landbouw. Waar het bij de bemesting der land en tuingewassen op aankomt. Alles wel beschouwd, draait de geheele leer der bemesting om dit eene voorname feit, dat de gewassen een volledige voeding noodig hebben, een voeding, die in de eerste plaats bevat, stikstof, phosphorzuur en kali. Dit moge eenvoudig lijken en natuurlijk, maar toch is de kennis van deze kern-waar heid met al haar eischen en gevolgen nog niet genoegzaam tot de kennis der landbou wers doorgedrongen. Men handelt tenminste niet altijd, alsof men het wist. Hoe meer men van de eene stof gebruikt, b.v. van stikstof, zooveel te meer moet men ook van de andere gebruiken, tynzy dat die andere in de meerderheid zyn. Is de practijk hier mede overeenkomstig Een landbouwer heeft byv. op zün akker eenige balen chilisalpeter gestrooid en meent daarmede geuoeg bemest te hebben. Nu zyn er twee gevallen noodig. Ten eerstede akker bevat genoegzaam phosphorzuur en kali en zal door het chilisalpeter een groo teren oogst opleveren, maar daarbij natuur-

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 3