2 ONZE EILANDEN van 22 OCTOBER 1910. na. Olieslagers in de straatdeunen van de jongens, Olieslagers in de kolommen der pers Olieslagers in reclames en advertentiön. Een Olieslagersmarsch is door een geestdriftig componist al geschreven, Olieslagers-sigaren zijn al lang in den handel, 't Was alles Olieslagers wat je ziet, van anders dan van Olieslagers hoor je niet. Zou ie vliegen was de vraag aan de bittertafel, in de keuken, in het salon, in de barbierswinkel. De belang stelling voor de Portugeesche revolutie daal de tot het nulpunt, toen Olieslagers ver scheen, zelfs de verknoeiing van de Groote kerk trok nauwelijks de aandacht. Van den eersteu dag af. dat op Houtrust gevlogen zou worden, trok al wat beenen heeft, naar het terrein. Al keerden de duizenden twee dagen achtereen teleurgesteld terug, dat bekoelde de geestdrift niet. Tot Zaterdag de slanke Blériot voor het eerst de lucht in snorde, in wijde bogen zweefde over de duizenden toeschouwers en hen in verrukking deed zien, hoe het menschelijk vernuft de heerschappij over de lucht heeft weten te verkrijgen, 'tls altijd weer nieuw, altijd weer even ontroe rend Als de motor wordt aangezet en de machine voortrolt over het breede plankier, om daarna als een reuzenvogel schuin om hoog te schieten in het luchtruim, in ijlende vaart de hoogere sferen, zoekend,keerend en wendend met den Zwier van den adelaar, komt ieder onwillekeurig onder den indruk van het machtig schouwspel. En als de koene vliegenier daalt, is het publiek niet te houden, ze moeten'm zien, dien Antwerpschen duivel! Het succes van Zaterdag bracht Zondag een menschenmassa op de been, zoo gewel dig, als ik bij geen enkele feestelijkheid nog aanschouwde. Id tien dubbele rijen stond de menigte geschaard om het terrein, in reuzendrominen trokken de toeschouwers op het veld zelve rond. Die duinglooiingen leken herschapen in reusachtige menschen pyramides. En toen na den schitterend geslaagden vliegtocht de menigte aftrok, heb ik in de benauwende volte, als het voetje voor voetje schuifelend voorwaarts ging, met bewonde ring gadegeslagen, hoe de goede politieor ganisatie alles kalm en ordelijk deed verloopen. Dat Olieslagers gevierd werd, meer dan een koning, is begrijpelijk voor wie onze brave Hagenaars kent. Als er een kat of 'n vinkie in een gracht valt, is dat voldoende om 'n geweldigen oploop te ver oorzaken. Als er dan ook maar 'n tipje van Olieslagers 'neus te zien was, had je de poppen al aan 't dansen. Toen hij zich een keer liet scheren, hadden direct twintig en meer heeren een behaard gelaat, dat gezuiverd moest worden, al kon je ook met 'n microscoop geen donsje onder hun neus ontdekken. De barbierswinkel was in een ommezien door kijklustigen belegerd, de passage gestremd. Zoo zyn onze Haagsche manieren, daar weet Hare Majesteit ook van mee te praten. Toen Olieslagers Zondag de voorstelling in Scala bijwoonde, moest de politie by het uitgaan den weg schoon vegen, om de bezoekers in staat te stellen heen te gaan. De mannen zyn by zulke gelegenheden al even aanstellerig dan de vrouwen.JDie uiten haar belangstelling weer wat sentimenteeler. Verscheidene dames gooien den vliegenier armbanden en broches mee de lucht in. Daar kun je mee pronken, nietwaar, als je op die theekrans kunt zeggen dat je armband met Olieslagers de lucht in is geweest 1 Och, 't zyD per slot van reke ning van die kinderlyke vermaken, waarmee die lieve dames zich bly makeD. Ze doen er tenminste niemand kwaad mee. 'k Zie dat nog liever, dan de gevaarlijke liefhebberijen, waarmede het Roomsche raadslid Wesse- ling zich in onzen raad bezig houdt. Toen deze week de verhooging van het subsidie aan de Openbare Leeszalen aan de orde kwam, hield deze heer daartegen een fulminante speech. Hy zou censuur over de leeszalen willen en boeken weren, die strijdig zyn met godsdienst, zeden en orde. Jawel 1 Ieder kan wel begrijpen, dat zulke boeken niet in de leeszaal te vinden zyn. Maar meneer Wesseling bedoelt heel wat anders. Hij zou alles willen weren, wat niet in overeenstemming is met zijn Roomsche leer. Het verbod van liberale bladen, waar voor de Roomschen zoo y veren, bewijst waar het zou heengaan, als de broeders hun zin kregen, 'k Moet zeggen, dat wethouder de Wilde tegen het Roomsche dry ven met een knappe redevoering het subsidie aan de leeszaal in veil'ge haven wist te brengen. De opzet van de oppositie noemde hy veeli te hoog. Wat geeft het om in onzen tyd nog te ageeren tegen de vryheid van druk pers of tegen het Tooaeel In de openbare bibliotheek kan ieder lectuur vinden van zijn eigen richting. De heer de Wilde ver- rondzwerven, opbergen. Zij Likt aan Anton's deur, doch niemand antwoordt. Nu gaat zij naar de kinderkamer, waar het drietal in diepe rust ligt. Het zal een allesbehalve rustige nacht worden," zegt de oude baker. „We krijgen zwaar weder 't heeft al dagen lang ge broeid" Bij hel flikkeren van het weerlicht en het rommelen van den donder rydt Anton de laan door, die naar het landgoed voert. Er heerscht een diepe duisternis en een stik kende atmosfeer en de wind begint gewel dig op te steken. Als hy de pachthoeve voorbijrijdt, raast en loeit het hem om de ooren en vliegen de pannen van de daken. De knecht, die uit de schuur komt aan snellen om het schichtig wordende paard vast te houden, kan nauwelijks den 3tofm weerstand bieden. Anton ontmoet Heine juist by de voor deur. Nu komt 't los, mynheer," zegt deze. Ja, Heine. Laat voor aiie zekerheid de paarden aanspannen en de brandspuit buiten brengen." 't Wordt hoe laDger hoe erger. Het per soneel van de hoeve staat met van angst bleeke gezichten bij de stallen; mevrouw klaarde het volkomen eens te zyn met den heer Helsdingen, dat deze bibliotheken veel beter zijn dan de leesinrichtingen, waar men voor 5 cents romans leest. De reactionaire Roomsche amendementen werden na de wethouderlyke redevoering met groote meerderheid verworpen en net subsidie toegestaan. Dat was eeu flink be sluit van onzen Raad. Beter dan de toege stane verknoeiing van de mooie GrooteKerk. De kerkvoogden, die voor 't schoon van dat gebouw heelemaal ongevoelig schijnen (een mooie graftombe hebben ze weggestopt in een soort van alcooD, mogen thans aan de Zuidwestzijde een kosterswoning bijbou wen en zullen daarvoor twee krotten, die ze tegen de kerk exploiteerden, afbreken, 't Sehynt dat er weinig anders aan le doen was dan aan kerkvoogden de leelijke aan bouw toe te staan. Wethouder Lely zeide, dat de toestemming niet in den weg stond aan de wegruiming van alle bebouwingen d< r kerk. 't Is te hopen, dat het daartoe binnen niet te langen tyd komt. Een an Ier ingrijpend besluit van den Raad betreft de bouw van een schoolbad. Daarin zullen de kindertjes der kostelooze scholen voorlaan gebaad kunnen worden. Wie wel eens ken nis heeft gemaakt met de bevolking dier scholen, zal erkennen, dat het treurig, maar waar is, dat massa's kinderen nooit een bad krijgen, als ze er niet toegebracht worden door de school, 't Is beroerd, dat het niet anders is. Er was een raadslid, dat meende, dat het niet aanging, de onderwijzers tot badmeesters te makei. Dwang in dezen zal ongetwijfeld wel uitgesloten blijven en valt het baden onder de schooluren, dan zal wtl geen onderwijzer bezwaar hebben te helpen. In de Kamer zijn de discussies nog weinig interessant, 't Gaat tct nu toe over militaire kleinigheden; muziekkorp: en, waarover waarlyk nog twee motie's werden inge diend, regeling der marechaussee's enz. Toch had de oorlogminister bij die zaken een paar nederlaagjes te boeken. Waarschijnlijk zyn by het verschijnen van ons blad de algemeene Beschouwingen over de Bakkerswet al begonnen en daarbij zullen de discussie's wel interessanter wor den. 't Zou me niet verwonderen, als bij deze debatten verrassende stemmingen plaats zullen hebben. Het staat dan ook nog lang niet vast, dat het wetje aangeno men zal worden. Bij de behandeling van de zaken van het Oorlogsdepartement kwam weer eens aan het licht, dat men daar maar geld aan vraagt of het niets is. Er moesten natuurlijk weer ambtenaren bij, de lui hebben het er nog niet gemakkelijk genoeg. En die heel© uitbreiding was nergens anders om te doen dan een majoor in een hooger baantje te stoppen, jawel de schatkist is er goed voor. Het militairisme moet gestopt, dat is het eerst noodige bij dit clericale kabinet. Zelfs Duymaer van Twist werd die geldverkwisterij te sterk en dat spreekt boekdoelen. Als de kamer nu maar zoo flink is om de verspilling van de 40 millioen te weigeren, zal de militaire bent misschien gaan inzien, dat men maar niet alles slikt, wat ze wil 1 't Wordt hoog tijd, dat alle partyen, die zich vooruitstrevend noemen, in tal van lezingen het volk gaan inlichten over het groote kwaad van het militairisme, dat knaagt aan de welvaart der volkeren! Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARMS- Op Vrijdag 28 October a.s. zal van wege het Departement Middelharnis- Sommelsdyk der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen in de zaal van den heer Meyer te Middelharnis weder een volksconcert worden gegeven, met medewerking van de dames Tini van Loghem, (Sopraan) A. van der Looy van der Leeuw, (alt) Betcy Noor- duyn (viool), Annie Maas (piano), Virginie Wijnmalen (piano). In het begin der a.s. week zullen toegangs bewijzen en programma's verkrijgbaar ge steld worden by de boekhandelaren van der Schenk en Vroegindewey te Middelhar nis en de Mooi te Sommelsdijk. Dinsdag werd door odzod vroegeren dorps genoot den heer J. van Kassei, wonende te Leiden met goed gevolg het theoretisch leerling monteurs examen afgelegd. Het zoontje van den broodbakker W. van Es had het ongeluk al spelende te vallen en zyn arm te breken. - Vrijdag vertrok de vischsloep „Toe komst" ter schelvischvangst naar de Noord zee. Dinsdag a.s. zullen er nog drie volgen, waarmede dan weder de geheel gereed lig gende vloot is vertrokken. Heine ligt in een hoek op de sofa, het gelaat in de kussens verborgen. Freule Josepha heeft de wyk genomen naar de kinderkamer. De heer des huizes loopt in zijn kamer op en neer en luistert naar den stroomenden regen, „Een wolkbreuk," zegt hij tot Heine, die juist binnenstormt De Dotte is buiten haar oevers getre den 1" roept hij zijn meester toe. „Zy loopt nu midden door de dorpsstraat. De boeren willen de noodklok luiden de molenbrug is als weggeslagen. Zadel den vos! Een paar knechts op de ploegpaardenbeveelt Anton. „Wy moeten zooveel mogelijk hulp bieden. Hier is voorloopig niets te doen Hij gaat nog eens naar boven om de angstige vrouwen in de kinderkamer gerust te stellen, bestijgt zyn paard en draaft, middeD door het water naar het dorp. Daar staat het water al een voet hoog en stuwt voort als een bruisende bergstroom, de hou ten huizen in gevaar brengend en nog steeds stortregent 't voort, met onverminderde kracht. Het gejammer der dorpelingen, liet loeien van het angstige vee vermengt zich met het gelui van de nood-klok en daarbij heer3chteen angstwekkende duisternis. Wie kon hier helpen In de pastorie, die evenals de begraafplaats en de kerk aan den bovenweg ligt en dus Verslag van het verhandelde in den ge meenteraad van Sommelsdijk op Woens dag 19 October v.m. 11.30 uur. Tegenwoordig alle leden metuitzondering van den heer J Joppe Cz. De Voorz. de heer J. Timmerman opent de verg. en stelt aan de orde de nieuw ontworpen rooilijn by het terrein van den brand, welke rooilijn door de raadsleden was bezien. De verschillende eigenaars, die daarvoor van hun grond moeten missen, hadden den pry's voorovergayereedskenbaar gemaakt, en was als volgt: P. van der Sluijs As. voor plm 6 grond door welke grond voor een groot gedeelte zyn woning moet verbouwd worden en niet zoo geriefelijk meer is ad. f400. A. van der Sluijs voor plm 9 M1 grond f 130 if. J. vanDriel voor plm l'/a M1 grond f 25. L. Joppe Gz. voor plm 5 M'- grond f 100. L. v. d. Broek voor plm 24 M2 grond f 120. Deze laatste prfjs is lager, aangezien de schuur van de heer v. d. Broek niets klei ner wordt, doch alleen iets achteruit wordt gebouwt. Omtrent het gedeelte van den heer C. Joppe Cz. was nog geen definitieve over eenkomst verkregen omdat da verandering der rooilijn daarin verandering had gebracht. Van verschillende zijden werd nu voorge steld, de ontworpen rooilyn zooals ze nu staat aangegeven voor de schuur van den heer C. Joppe, zoodanig te wijzigen, dat zy aan de eene zijde van het begin der schuur 25 c.M. naar de weg komt en aan het eind der schuur blijft, zooals ze nu is. Aangezien men van oordeel was, dat zulks geen overwegend bezwaar kan zyn en de overeenkomst vergemakkelijkt, wordt alzoo besloten. Tusschentydsch werd nog behandeld en aangenomen eenige afschrijving van den Hoofd, omslag van Mej. Joh. Versteeg, wegens vertrek naar elders. De heer de Graaft'vraagt nog, of de archi tect verdere inlichtingen kan geven, omtrent het reukloos maken der urinoirs in de school. De architect zet deze zaak uiteen en zegt dat het een soort olie is, die daar voor noodig is. Deze preparaten zyn verkrijgbaar in 3 pryzen en moeten volgens gegevens goed voldoen. De urinoirs zijn dan tevens gevrijwaard voor bevriezen. Besloten wordt een proef te nemen met 1 urinoir en dan het preparaat te nemen van de middelste prijs a f 13.20. Verders niets meer aan de orde zijnde, wordt de verg. gesloten. DlRKSLAftfi- De woningen van H. Groe nendijk en A. de Ruiter, waarin besmettelijke ziokten hebben gebeerscht, zyn ontsmet. Toen J. Ardon met een wagen suiker peen aan de fairbank kwam, had een der paarden het ongeluk te vallen. Het andere paard ging in tusschen verder en sleepte zyn kameraad nog eenige meters door het slijk. Door toegeschoten hulp werd het dier tot staan gebracht. Verslag van het verhandelde in de open. bare raadsvergadering van Melissant op Woensdag 19 Oct. 1910. Afwezig de heeren Joppe en Van der Velde. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. le. Doet de voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken. a. Een missive van Ged. Staten, daarbij berichtende, dat wordt berust in het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit tot het verleenen van een suppletoir subsidie groot f 350, alsnog voor het dienstjaar 1910 aan het algemeen armbestuur te verleenen. b. een missive van alsvoren, waarbij wordt berust in het verleenen van een subsidie, groot f 1025, aan het algemeen armbestuur voor het dienstjaar 1911. c. twee missives van alsvoren, daarbij goedkeurende de in de vorige vergadering genomen besluiten tot wijziging der (Ge- meentebegrooting, voor het dienstjaar 1910. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2e. Deelt de voorzitter mede, dat door Burgemeester en "Wethouders zijn opgeno men de gemeentekas en de kas van het algemeen armbestuur en dat deze laatste sluit met een tekort van i S0.28. 3e. Wordt gelezen een verzoek van J. Tieleman, timmerman, alhier, tot het bon wen van een woning, niet gelegen aan een openbare straat, op het perceel sectie A no. 142 en om ontheffing te verleenen van art. 2 der Bouwverordening dezer gemeente, hetwelk het bouwen aan een openbare straat of weg beveelt. Wordt besloten de ontheffing te verleenen. voorshands nog niet in gevaar verkeert, is alles verlicht. Een groote, blonde vrouw draagt juist met inspanning een kreunenden last naar de bovenverdieping. - Maar Lotje, 'tis zoo erg niet," hoort zij, ga maar rustig liggen. En jij, Anton." zegt zij tot den gymnasiast, die juist de vacantia by zijn ouders doorbrengt, „ga hier by moeders bed zitten en laat haar geen oogenblik alleen ik kom dadelijk weer." Hoe gelukkig in deze omstandigheden, da tante Chris is overgekomen om haar zuster, wier slepende ongesteldheid vóór eenige dagen een ernstigen keer üe6ft ge nomen, te helpen. Nu loopt zy dj trap weer af en waadt door den wassenden vloed, om te zien waar hulp noodig is. Opeens hoort zy te midden van het gekletter om haar heen het gesnuif van paarden, een mat schijnsel valt over het borrelende wate;: en een stem, die haar door merg en been dringt roept luid: „Hallo een kind, half verdronken! Pak aan I" Het volgend oogenblik is Chrisje op het hondenhok en van daar op den muur ge klommen. Hierl" roept zij. Nu komt haar een snuivend paard op zijde en schijnt haar het licht van een kleine lantaarn, aan de borst van den ruiter bevestigd, in de oogen.1 Zij ziet op en staart Anton in het gelaat. 3e. Stelt de voorzitter namens Burgemees ter en Wethouders voor om den begrootings- post „Jaarwedden Onderwijzend Personeel" dienst 1910, in uitgaaf te verhoogen met f 25, en tot dekking van dat bedrag een zelfde som af te scbryven van den post van „Onvoorziene Uitgaven". Daar de heer Zanten geslaagd is voor de hoofdakte, wordt diens jaarwedde met voornoemd bedrag verhoogd. Met algemeens stemmen wordt tot deaf en overschrijving besloten. 6e. Wordt overgegaan tot benoeming van een geneeskundige, belast met de dood- schouw voor het jaar 1911. Met algemeene stemmen wordt hier toe benoemd de ge neesheer, de heer Van Terwisga, alhier. 7e. Wordt behandeld degemeentebegroo- ting voor 1911, die ter gemeentesecretarie heeft gelegen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Zy wordt gesteld iu ontvang op f 18438.19 in uitgaaf op 18438.19 en aldus sluitend met een batig saldo vanNihil. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. OCJDDüRP. Het 6-jarig zoontje van A. Hol leman had het ongeluk zich zoodanig met kokende koffie te branden, dat hij ernstige brandwonden bekwam en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tusschen Woensdag en Donderdag nacht ontstond er by den landbouwer J. Breen Cz. een begin van brand in huis doordat eenige kleeren, die bij de kachel hingen aan brand gingen. De rookdamp werd gelukkig door een der bewoners gemerkt. Binnenland. Ben opzienbarende arrestalie. Men meldt ons: De ongeregeldheden, welke zich de vorige week te Blaricum voordeden en waarby de heei A. A. H. Hosang, burgemeester dezer gemeente, nogal tactloos moet zyn opgetre den, hebben een tragisch (indirect) gevolg gehad, n.l. de arrestatie van den man, die als hoofd der gemeentepolitie het gezag te Blaricum moest hoog houden. De onmiddellijke aanleiding tot deze arres tatie is valschheid in geschriften. De inmen ging van de justitie zou echter niet zijn geschied, als er de vorige week niets was gebeurd. Reeds lang was een groot deel der Blaricumsche bevolking den burgemeester vijandig geziud. De beide wethouders, de heeren T. de Graaf en J. Rigter, waren tot dusverre op zyne hand, doch de houding van den heer Hosang bij de jongste onge regeldheden, maakte hen tot zijne,vijanden. En deze vijandschap zou tot zyne arrestatie leiden. Voor enkele maanden legde de heer Hosang zijn beiden wethouders een mandaat ter teekening voor, volgens hetwelk de arbeider T. Krijnen f 5 zou ontvangen wegens verrichte werkzaamheden. Nadat het mandaat geteekend wae veranderde de heer Hosang het bedrag in f 50 en liet zich deze som door den gemeente-ontvanger uitbetalen. Genoemde arbeider ontving slechts f 5. Deze vervalsching kwam den wethouders ter oorezij verzwegen ze echter en brachten haar eerst voor eenige dagen ter kennis van den officier van justitie. Deze vond hierin aanleiding om een onder zoek in te stellen, hetgeen Zaterdag plaats vond. De rechtercommissaris en de officier van justitie hebbeD den burgemeester te zijnen huize een verhoor afgenomen. Laatst genoemde zeide zich te kunnen rechtvaar digen, al was de schijn tegen hem. Hij beweerde n.l. dat van het bedrag van f50 verschillende andere arbeidsloonen waren uitbetaald. Gemakshalve had hij deze echter op één mandaat by elkaar gevoegd. In zyne verklaringen vond de officier van justitie aanleiding genoeg tot zijn aanhouding. Zaterdagavond laat werd de heer Hosang per rijtuig naar Hilversum vervoerd, onder geleide van 2 rijksveldwachters en vandaar per trein naar Amsterdam. In de laatste jaren moeten zich verschil lende onregelmatigheden hebben voorgedaan o.a. met mandaten van het burgerlijk arm bestuur Het feit wekt te meer verbazing, daar het slechts een klein bedrag betreft en het toch van algemeene bekendheid is, dat de heer Hosang met een rijke echtge- uoote gehuwd is. De arrestatie heeft in het geheele Gooi een geweldige opschuddige verwekt. De gevolgen van de plaats gehad hebbende relletjes zuilen met groot zyn. De veldwach ter Brandsma, die door den burgemeester bij een woordenwisseling met een stok zou Een ondeelbaar oogenblik dreigen haar de krachten te ontzinken, maar weldra is zy zich weer meester, laat zich jet het kind van den muur glijden en spoedt zich door de golven met het geredde schepseltje, dat h y in haa; armen heeft gelegd, naar het huis. In deze weinige seconden heeft zij een vroeg verouderd, dóór verdriet gerimpeld aangezicht aanschouw l. Werktuigelijk blijft zy, met het in do jken gewikkeld wurnpje op den schoot, voor zich uit staren. Als de ochtend aanbreekt, staat haar zwager vóór haar, nat, bleek, rillend van koude. - Het gevaar is geweken," zegt hij met heesche stem, „De moleaaar Thalweg is verdronken, toen hij zyn ouden vader wilde redden; ook de kleine van den daglooner Finkes is door het water meegevoerd. De meesten zyn in de kerk gevlucht, breng hen daar wat lafenis. Ik ga mij verkleeden en kom dan ook, om hun voor te gaan in het gebed Chrisje roept de meid tot zich en binnen weinige minuten caan beiden met groote kannen vol koffie naar Jde kerk, waar 't uitziet als een chaos. Daar zitten de dorpe lingen in druipend nachtgewaad tusschen huisraad, koeien, geiten, jankende honden en '.uilende kinderen. Zij bewonen hetbe- nedendorp. waarvan de lage huisjes letter lijk onder water staan. Bij het altaar staan de burgemeester en Mohrmann. geslagen en dientengevolge een aanklacht wegens mishandeling had ingediend, heeft deze klacht teruggenomen. Twee meisjes te Sassenheim, ongeveer 12 jaar oud, trokken Vrijdagmorgen, zon der toestemming harer ouders, de wijde Wereld in. Het doel was: Katwijk. Daar wilden zy in de duinen een kuil gra ven en daarin gaan wonen 1 Toen beide meisjes èn de kerk èn de school verzuimden en om 12 uur niet thuis verschenen, werd een onderzoek ingesteld. Doordat zy aan een vriendinnetje het doel van den tocht hadden meegedeeld, werd te Katwijk geïnformeerd en met goed gevolg. De politie zorgde nu, dat beide zwervelingen weer in de ouderlijke woning terugkeerden. De poging tot vergiftiging te Sassenheim Sedert eenigen tijd deden zich in het gezin van B., op „Amerika" alhier, na het gebruik van meelspijzen, vreemde verschijnselen voorbenauwdheid, onpasselijkheid en buik loop. Geen der leden van het gezin koesterde argwaan tot begin der nu afgeloopen week. Moeder had rijst op het vuur. De lamp was nog niet opgestoken. Toen do rijst moest v. orden geroerd, was het of er vlam metjes uit opstegen. Ook verspreidde ze een geur als onze ouderwetsche lucifers. Aangezien men de zaak niet vertrouwde, werd de dokter er mee in kennis gesteld. Deze constateerde, dat zich phosphor in de ryst bevond. Hoe die er was ingekomen, was moeilijk uit te maken. De ryst was evenwel gekookt in water uit een regenton en in deze ton werden luciferskoppen gevonden. Nu ligt het natuurlijk voor de hand, dat hier de afkomst is te zoeken, doch ^zeker- heid is er niet. Wat evenwel op een groote waarschijn lijkheid wijst is, dat, telkeDS na het gebruik van spijzen, die gekookt waren in water uit die ton, de huisgenooten min of meer onpasselijk werden. Maar, zooals gezegd, hierop werd niet gelet, vóór de regenton byna leeg was en de lucifers overblijfselen te voorschijn kwamen. Rijst en water zijn in beslag genomen en de zaak zal worden onderzocht. Volksstemming 1 In het kiesdistrict Heerenveen wordt in den loop van den volgenden winter een volksstemming gehouden inzake de drank bestrijding. Daaraan wordt deelgnomen door afdeelingen van de Nederl. Vereeniging, van de Nationale Christelijke Gebeelonth.- Vereeniging, van de Gereformeerde geheel onthouders, van de A. N. G. O. B. en van het Kruisverbond. Al deze vereenigingen zyn in het Comité vertegen woordigd, dat tot zijn voorzitter heeft gekozeDDs. van Lonkhuy- sen te Hoornsterzwaag, tot secretaris J. bij de Ley" te Jubbega en tot penningmeester H. Ringenoldus te Gorredijk. De openbare onderwijzers on de Geheel onthouding 1 Alleen van de openbare onderwijzers in Friesland zyn reeds een paar honderd toe getreden tot georganiseerde geheelonthou ders. Een hollend paard 1 Toen de sneltrein Zaterdagmiddag 12 uur te Deventer binnenkwam, schrikte het paard, dat door den 2en luitenant der huzaren R. J. Hinloopen bereden werd. Het hollende dier, dat den luitenant afwierp, wierp ook den 18 jarigen fietser A. J. W. van zyn. rijwiel. Deze werd voor dood opgenomen. De luitenant bekwam lichte verwondingen. Mooi legaat. 1 Door nu wijlen prof. F. Purser, lid der Moravische Broedergemeente, en onlangs in Engeland overleden, is aan de Broeder gemeente te Zeist gelegateerd f300.000, van welk bedrag f 120.000 moet gestort worden in de algemeene zendingskas der Gemeente. Mooie vangst en poging tot zelfmoord. Donderdagmiddag ougeveer half twee, werd by de politie te Heerlen, aangifte ge daan, dat bij F., in de Willemstraat, een vreemdeling een kistje sigaren had ont vreemd. De eigenaars, die den diefstal da delijk bemerkten, ontnamen het kistje aan den dief; de vreemdeling dreigde met oen groot geopend mes. De politie trok dadelyk op onderzoek uit, en het mocht haar geluk ken den dader aan te houden, naby de kolo nie Muschemig. Hy gaf op te heeten Jan van den Broek, en toonde een nationaliteits- bewy's op dien naam en een afmeldingsbe- wijs uit Duit8chland. Toen de politie deze Juist als Chris binnentreedt, heeft hu hun toegesproken. Hij herdacht de jammerlijk omgekomenen, maar vergat ook de zwaar beproefde overlevenden niet. „Ik verzoek allen," besloot hij, „die voorhands geen o' derkomen hebben, zich op het landgoed aan te melden, dan zal ik voor huisvesting zorgen. Laten wy gezamenlijk de handen uit de mouw steken. Houdt goeden moed, God zal ons niet verlaten Door een dichte menigte omringd, die hem met allerlei smeekbeden overstelpt, wendt Anton, nadat hij met de gemeente heeft meegebeden onder voorgang van den pre dikant, zich naar den uitgang.Hij ziet Chrisje niet, daar zij zich achter de bank verscholen houdt, maar zij ziet hèm en uit haar bleek gelaat staren hem haar door tranen bene velde oogen na. Opeens hoort zy naast zich zeggen „Nu, met dien zou ik ook niet willen ruilen 1 Gisteravond is zijn vrouw ervan doorgegaan. Dat is zyn dank, dat hy haar uit de armoede beeft opgeheven 1" Ja, maar een man mag zijn vrouw toch niet dadelijk afrossen, als ze 't niet één8 zijn." Dat is niet waar Ze zeggen, dat ze eergisterenavond zoogoed als half dood op den grond moet hebben gelegen." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 2