MUI ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLA1. illandscF e Goederen, enz. UiSiiSiibiiubibiSnii 27, Rotterdam. JWGREDIET. ie ;n andereKerkl)06keD Anton's Erfgenamen. I, 18 September 1910. dat ik thans weder in E HAARDOS, daar zich KEL1NGSMIDDELEN >n. IK HAD IN ZEIST )MP, Siberi 6, Zeist. chriftelijk. OOR ALKMAAR. ldam C 11. 'SCHAPPEN: ENKHUIZEN, Wester straat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. Be Millioen Gnldeu laatst en volgestort .500.000. 'SCHAP verleent Cre- ilden in deposito, belast aan- en verkoop van tons, sluit beleeningeu en verricht verder alle tot het Kassiersvak rente SPfo®/©. j 30 Juni 1910. ten f 5.348.635,31 - 1.132.539,81 - 217.853,92 IEEST, J. F. MOENS, nissaris. Directeur. voor Middelharnis en JER KOOGH HKl.HAllMH. Ï80 Middelharnis. C een groote party onder overslag, elk gebied voor Jon en Meisjes. Kinderspelen, Portret- t-, Zwartjesalbums en a soorten en prijzen, •rten pier, Kasboeken, Mu zen Luxe poet, alle gdheden voor de Ara- ndteekenschool. Ver en Bordpapier. Rille soorten Mode-, Dag- Week-, i Leerboeken. jrtentien - en buitenlandsche verhooging van prijs. Ires van alle soorten a BINDWERK. Bicht-, Fantasie- en in, enz. enz. op boeken worden jen Uitgeversprijzen tiend, van der Schenk. ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 48 Zaterdag 22 October 1910 17E Jaargang voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv ^rtentiên van 1—5 regels 0,50 Iedere regel meer-0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buitenlandsch Overzicht. De groote spoorwegstaking in Frankrijk ia geëindigd met een jammerlijk fiasco der stakers. Dat. is voor het grootste deel het gevolg van het krachtdadig optreden der regeering. Met ijzeren hand is door Briand ingegrepen. Zonder vorm van proces werd hetgeheele stakingscomité op het bureau van het beken de sociaaldemocratische blad „de Humanité' gevangen genomen en daardoor de actie onmogelijk gemaakt, waar den stakers de leiding werd ontnomen. De spoorwegmaatschappijen, die precies als in ons land door hun slechte arbeids voorwaarden, hun weigering om grieven te onderzoeken en hun houding tegenover de vakorganisatie's, de schuld zijn van de staking, hebben echter tevens kunnen onder vinden, dat Briand niet om harentwille heeft ingegrepen. Hij heeft reeds uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat hij zal zorgen, dat geen spoorwegarbeider minder dan 8 francs daags zal verdienen. Alleen het algemeen belang heeft hun tot krachtig handelen gebracht. Door de regeerings maatregelen zagen ;de stakingscomité's wel in, dat zy het spel zouden verliezen, waarop zij tot opheffing der staking besloten. Het spoor wegverkeer herneemt dan ook reeds zijn drukken loop. Sabotage en bom-aanslagen kenmerkten de laatste stakingsdagen. Niet minder dan 13 eskadrons ruiterij bewaakten de stations, om gewelddadigheden te voorkomen. Bij Arras werd een schot gelost op den trein, te Montlucon telegraafdraden doorgesneden. Tusschen Modena en Maurienne sloeg de sneltrein Rome—Parijs op holde rem raak te defekt, vermoedelijk door kwaadwillig heid. Doordien de trein op een vlakken weg reed, kon hij zonder ongelukken tot staan worden gebracht. Elders werden balken op de rails gelegd. Te Versailles werd boven van den tunnel bij het werkplaatsenstation af, op den trein naar Dreux een bom geworpen. Het helsche werktuig was echter slecht gericht en ontplofte links van den spoorweg. De uitsluitend materieele schade schijnt niet zeer belangrijk te zijn, de treinendienst zal op normalen voet voortgezet worden. Uit het onmiddellijk ingesteld onderzoek blijkt, dat de soldaten drie personen heb ben gezien. Behalve deze anarchistische excessen keert de rust gaandeweg terug. Gisteravond werd de post op noorder- en oosterlynen alweer per spoor vervoerd en de auto- dienst opgeheven. Nabij Tours zijn twee soldaten, die met de bewaking van de lijn belast waren, door een trein aangereden. Een van hen is over leden. De justitie heeft de handen vol met sta- kingsmisdrjjven. Verschillende machinisten to St. Denis kregen hechtenis van 2 dagen FEUILLETON, 19 Mevrouw is onwel geworden zorg voor haar." En zonder om te zien verlaat hij het vertrek. Dod volgenden dag is alles in rep en roer. Het feest is uitgesteld, „door ongesteldheid van mevrouw." Maar ook wie AntoD's gelaat aanschouwen, schrikkeD en meenen, dat hij zwaar ziek zal worden. Hij heeft in den afgeloopen, slapeloozen nacht onophoudelijk aan Chrisje gedacht. Iets dergelijks als hij gisteren voelde, moet zy ondervonden heb ben, toen zij dien ongeluksbrief vond. Hy voelt 2ich diep rampzalig, zelfs de gedachte aan zyn kinderen doet hem pijnlijk aan kinderen, gewonnen in logen. Wat moet er van hen worden Hebben zy het gif van de huichelarij reeds ingezogen Hij, van niets zoo afkeerig als van onwaarheid en schijn, zal zich nooit oprecht in hen kunnen verheugen, zal altijd zoeken en vorschen, of de erfzonde zich niet in hun gemoed openbaart. In den ochtend krijgt hy de boodschap van freule Josepha. of zij hem een oogen tot 2 maanden. Te Ryssel werden 4 stakers veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4 dagen tot één maand. De inhechtenisneming van stakingsleiders duren voort, o.a. is Bidamant, een bestuurder vaD den spoorwegbond, te Parijs gearresteerd. Het besluit van het stakings comité staat in de socialistische Humanité vlak boven een artikel waarin Jaurès nog volhoudt dat de staking te Parijs vuorduurt en in de provin cie nog altijd toeneemt 1 De Fransche pers is, wanneer men de socialistische uitzondert, algemeen vol lof over hel optreden der regeering, die zoo krachtig tot het herstel van verkeer, waar van elke onderbreking de geheele natie een onberekenbare schade toebrengt, heeft bijge dragen en tevens de veiligheid daarvan en de vrijheid van den arbeid heeft ge waar borgt. Merkwaardig is ook een verklaring van de Köln. Ztg., een Duitsch blad, dat by deze staking is gebleken hoezeer de Fransche regeering op het leger kan vertrouwen. In Engeland verkeert de politiek in een toestand van afwachting. Van afwachting nl. op het resultaat der conferentie van Acht, die zal trachten het „constitutioneele" vraagstuk op te lossen, liberale conserva tieven tot een regeling te brengen in zake de Hoogerhuis-kwetsie, waardoor deze nete lige kwetsie wordt opgelost zonder een nieuwen inspanenden en kostbaren alge- meenen verkiezingsstrijd. Met een merk waardige eensgezindheid, die opnieuw een helder licht werpt niet alleen op de tucht onder de politieke partijen daar te lande, doch ook op het hooge standpunt, waarop deze, wat verantwoordelijkheidsgevoel be treft, staan, onthouden de leiders zich van alles wat den politieken stryd thans opnieuw met felheid zou kunneu doen losbarsten, vóór het resultaat der conferentie van de voormannen uit de beide partijen tot. een beslissing is gekomen. Deze conferentie heeft, naar wy hebben gemeld, onlangs haar zittingen hervat; Zaterdag kwam zy voor 't laatst bijeen, zonder dat een bepaalde datum voor de volgende vergadering werd vastgesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zou zy echter in het eind van deze week plaats hebben. Natuurlijk is geheel Engeland benieuwd naar het resultaat der tot nu gehouden tiedag reeds genieten. Maar omdat sommige winkeliers weigeren hieraan mede te doen, wil de regeering dien vrijen namiddag by de wet voorschrijven. De gedwongen sluiting op Zondag wil de wet toepassen op alle winkels, behalve voor die, waar tabak, vruchten, melk, brood, nieuwsbladen en benoodigdheden voor auto mobielen en rijwielen worden verkocht. Jn het Engelsche parlement zal weldra een wetsontwerp aanhangig worden ge maakt, dat ten doel heeft, de werktijden van winkelpersoneel te beperken tot een maximum van zestig uren per week en dat voor de maaltydeD een rust van een half tot anderhalf uur voorschrijft. De be dienden mogen volgens het ontwerp op drie dagen per week dienst doen tot acht uur 's avonds. Verder wordt voorgesteld, één dag per week den dienst van het personeel 's middags om 2 uur te doen eindigen. Vele Engelsche winkels sluiten reeds één dag in de week des namiddags, zoodat een groot aantal bedienden dien halven vacan blik kan spreken. Zy ontvangt hem in zelfde kamer, die zy voorheen bewoonde. Wat is er van uw verlangen freule vraagt Anton- U kunt begrijpen," begint zij kortaf en uit de hoogte, zooals zy gewoonlijk tot hem spreekt, „dat er ten opzichte van Edith nog veel te bespreken is, en, daar zy weigert dit persoonlijk te doen en myn zuster on gesteld is, ben ik de eenige, die Ik weet niemand, met wie ik die treu rige zaak liever afhandel, dan met u, freule," valt hy haar in de rede. Hoezoo vraagt zy, verbaasd over zyn weiwillenden toon. Omdat 't altyd een weldaad is met een openhartig mensch te doen te hebben." 't Spijt mij, dat een lid mijner familie u een andere ondervinding heeft doen gewaar worden." Die ondervinding is mede myn eigen schuld, freulethans moetik zwaar boeten, maar geloof mij dit ééne, dat ik mij nooit van een logen heb bediend, nooit komedie heb gespeeld. Eens stond my een trouwe vriendin ter zijde ik zag het meisje, dat myn hartstochten deed ontwaken, maar niet zonder strijd ben ik bezweken eu nooit zou ik my van Chrisje gescheiden hebben, als het noodlot haar niet een brief in handen had gespeeld, waarin ik aan een vriend mijn hart uitstortte. Chrisje ging heen, In Lissabon is de kalmte onder het nieuwe republikeinsche bewind spoedig terugge keerd. Dat bleek bij de begrafenis van de twee voorname republikeinsche leiders Boiu- bardas en Candido dos Reis, die als slacht offers der revolutie zijn gevallen. Duizenden volgden de lijkkisten, die op affuiten werden gereden. Overal, ook op de consulaten, hingen de vlaggen halfstok. Op de Rotunda was een beeld der republiek opgericht. Aan de graven hielden enkele ministers toespraken. Almeida zei, dat deze dag de laatste revolutionaire dag was. Hij spoorde de. burgers aan om alle twis ten te vergeten en aanstonds weer aan 't werk te gaan. De reusachtige deelname van de bevol king was zóó voorbeeldig ordelijk, dat ner gens de politie behoefde op te treden. Algemeen oordeelt men dan ook, dat een tegen omwenteling niet te vreezen is en dat de republikeinen het volk goed gediscipli neerd hebben. Een firma te Frankfort ontving van een Lissabonsch handelshuis een brief, waarin o m gezegd wordt dat de republiek een beschamenden toestand opruimde, waarin het land door toedoen van eerloozen geraakt was Het handelsverkeer zal zich verder ontwikkelen, maar met grooter vertrouwen onder het nieuwe bewind, want onder het vorige werd een toestand bereikt, zoodat zelfs de persoonlijke eigendom niet meer gerespekteerd werd. De Portugeesche koningsfamilie wordt deze week op Wood Norton, de prachtige buitenplaats van den hertog van Orleans in Worcestershire verwacht. Zij zullen er door het Engelsche koningspaar ontvangen worden. Ex koning Manuel had de vorige week nog hoop, dat er nog een wending in zaken te Lissabon zou komen In Griekenland blijft de toestand nog steeds even verward. De bekende Cretenzer leider Veniselos is thans tot ministerpresi dent benoemd en heeft het, naar gemeld wordt, zoover gebracht, dat hy een kabinet beeft weten te vormen. Of zijn regeeiing van langen duur zal zijn, is, bij den schrikke lyken waarboel in Griekenland, al zeer twijfelachtig. Zyn persoonlijke aanhang telt niet meer dan 60 van de-200 Grieksche afgevaardigden en juist doordat in Griekenland de partijen zich geheel om personen scharen, nog een beetje erger dan de goedige deputaatjes om dr Kuyper, is een kabinet zeer onzeker van zijn bestaan. omdat zy my gelukkig wilde maken." De oude freule luisterde aandachtig. Toen hij uitgesproken had, ging zij tot het doel van baar onderhoud over. „Ik wilde van u vernemen, welke uw plannen wareD. Wat ons betreft, kan ik u mededeelen, datEdith Wartau wil verlaten." Dit komt volkomen met mijn verwach ting overeen," zegt hij kalm. - Daar zy nog te jong is om alleen te reizen," zegt Josepha verder, „had ik gaarne, dat Tonette haar vergezelde. Ofschoon zy gedreven werd door de begeerte, Edith en zichzelve een goede positie te verzekeren, zal zy toch een goede verzorgster zyn voor de jonge vrouw, wier eer immers ook de hare is. De kinderen klein als zy zyn moeten natuurlijk hier blijven. Ze zijn hier onder goed toezicht." De tranen komen hem weer in deoogen. Ik stem in alles toe en zal met dubbele liefde over myn kinderen waken." En de financieele kwestie vraagt Josepha, terwijl het haar is aan tezien, hoe moeilijk 't haar valt dit onderwerp op het tapy't te brengen. Hij staat op. „Mijn vrouw is een weelderig leven ge wend, en, ondanks myn waai schuwingen, is zy in dit opzicht veel ie ver gegaan. 't Is thans te laat haar hierin te doen verandere- rende som, die zy noodig heeft, ligt by Wel is waar heeft Veniselos den voor- waardelyken steun van Theotokos' groep (ongeveer honderd leden) toegezegd gekre gen, doch Rhallis, met zyn ongeveer 76 volgelingen staat beslist vijandig tegenover hen, terwyl ook Madromichalis met zijn 50 man, en Jaïmis met zyn 15 man niet al te sympathiek tegenover de nieuwe regee ring schijnen te staan Aldus dient afgewacht of Veniselos be halve den wil ook de macht zal hebben om als de redder en hervormer van Grie kenland op te treden, die dit land thans meer dan ooit noodig heeft. Naar verluidt heeft Veniselos van den koning de volmacht gekregen, indien hy dit noodig acht, tot ontbinding van de Nationale Vergadering over te gaan. Wat beter dan iets anders de ontzettende ver warring in Griekenland teekent: immers deze vergadering was juist bijeengeroepen om uit den chaos eindelijk orde en een vast regeeringsbeleid in het leven te roepen I Intusschen zal Veniselos' premierschap niet tot een verbetering der Turksch-Griek- sche betrekkingen by dragen. De Porte ziet in hem, hoewel hy het Grieksch burgerrecht bezit en er dus, evenmin als tegen verkiezing tot lid der Nationale Vergadering, tegen zyn minister-presidentschap geprotesteerd kan worden, nog altyd den Turkschen onderdaan. Én het feit, dat Veniselos zelf de portefeuille van Oorlog en Marine heeft overgenomen, zal er niet toe bijdragen deze ontstemming te verminderen. Dit wysi er toch op, dat de nieuwe premier vóór alles aan de Grieksche weermacht zijn aandacht wil besteden wat voor Turkije natuur lijk een indirecte bedreiging is. De Turksche ministerraad heeft dan ook reeds besloten den Turkschen gezant te Athene „onbepaald verlof" te geven. Wat in de gegeven omstandigheden zeker een niet onbedenkelijk feit te achten is. In het verre Oosten dreigen weder ver wikkelingen. In Perzie heerscht sinds den grooten opstand tegen den Sjah groote ver warring. Om den Sjah te redden heeft Rusland in Noord-Perziö troepen gestation neerd en het schijnt wel, dat dit een blijvende bezetting van Noord-Perzié zal worden. Engeland ziet dat met leede oogen. Nu heeft Perzie geld noodig voor hervormingen en Engeland en Rusland willen wel leenen, maar eischen de noodige waarborgen. De „Times" meent nu te weten dat eenige waarborg voor een leening is verdeeling van Perzie. De noordelijke helft zal door Rusland, de zuidelyke door Engeland worden ingepalmd. Die verdeeling schijnt niet zoo ver af. De Engelsche handel ondervindt schade by den onrustigen toestand in het zuiden, aan de Perzische Golf, en dus zond de regeering te Londen aan die te Teheran bericht dat ernstige gevolgen waren te wachten, indien aan die wanorde geen eind werd gemaakt. Onlusten, waarbij dooden en gewonden mijn bankier te harer beschikking. Josepha ia eenigszins vernederd door zooveel edelmoedigheid. „Edith wil, als To- nette's toestand het toelaat, reeds heden avond vertrekken," zegt zij. „Emma gaat na de doopplechtigheid, en ik zy blijft even steken ik dat wil zeggen, als u, mijnheer Mohrmann 't goedvindt, en als ik en uwen kinderen ten nntte kan zijn dan zou ik voor een poosje uw gastvrij heid Hy brengt eerbiedig haar hand aan zyn lippen. „U neemt mij een pak van het hart, freule," zegt hy met erkentelijkheid. Alleen tot Edith terugkomt. U ver wacht haar natuurlijk terug, zoo al niet met gehuichelde liefde, dan toch met oprechte hoogachting voor uw karakter, nietwaar - Freule," zegt hij met nadruk, „voor de moeder van myn kinderen staat myn huis altyd open Hebt u nog iets te zeg gen, freule?" Bedroefd schudt zy het hoofd en verlaat diep zuchtend het vertrek. HOOFDSTUK XXII Nu de doopplechtigheid, waarbij de moe der niet tegenwoordig was, en die in haar vielen, kwamen voor te Jesd, Kasjan en Ispahan. Hoe voorzichtig men moet zijn met de jeremiades van de conservatieven en de kapitalisten, als nieuwe belastingen wat meer uit hun volle buidels willen halen, blijkt uit een openhartige bekentenis van een Engelschen Lord. Men weet, dat dfe heeren moord en brand geschreeuwd hebben over den druk van de rechtvaardige en billijke grondbelasting, die een deel van de ontzag'lyke waardevermeerdering van den bodem in de schatkist brengt. Wij lezen nu in een Engelsch blad 'n Openhartige lord, Tijdens de aanvallen der lords op de vorige begrooting van Lloyd George was er een, die zich de weelde vaD een eigen opinie veroorloofd. Dit was graaf De la Warr. Hij komt nu weer met een bewijs van onafhankelijkheid voor den dag. M6n weet, dat de conservatieven met groot genot hebben gewezen op den verkoop van groote landgoederen ze zagen daar een bewijs in van den onduldbaren druk der nieuwe belastingen. Maar nu komt graaf De la Warr verteilen, dat de nieuwe land- belastingen bouwland niet treffen (een feit dat ieder bekend is, maar door de unionisten altyd genegeerd wordt)en dan zegt hy: „De voornaamste reden, waarom ik thans land verkoop en ik denk dat andere landeigenaars eenzelfde reden hebben gehad, is dat tengevolge van de verbeterde voor uitzichten voor den landbouw de vraag naar boerderijen is vermeerderd, wat natuurlijk tot prijsverhooging heeft geleid, en er is nu misschien een gelegenheid om te verkoopen die er sinds lange jaren niet geweest is." Voor de conservatieven 'n lastige vriend die loslippige graaf, Hoe vreeselyk het verschrikkelijke mili tairisme knaagt aan de welvaart der vol keren blijkt weer eens uit de volgende ontzettende cijfers. Een Engelsch parlementair stuk geeft een vergelijking van wat de groote zee mogendheden voor haar vloot uitgeven. Voor 'tdienstjaat 1910/11 worden deze geschat: voor Engeland op f487,244,400, Frankrijk f 180,276,228, Rusl. f 116,682,888, Duitschland f254,820,000, Italië f88,197,192, de Vereenigde Staten f329,693,448 en Japan f91,084,344. Dat maakt voor zeven staten in één jaar een bedrag van zestienhonderd millioen gui ten. Maargeld voor staatspensioneering is er niet! Wanneer zullen de oogen van het volk opengaan Haagsche Brieven. XCVII. De heele week heeft ons Haagje gestaan in het teeken van Olieslagers, 't Was waar achtig of er nou eigenlijk op de heele wereld niets anders bestond dan die Antwerpsche vliegduivel. Olieslagers voor en Olieslagers eenvoud een groote tegenstelling opleverde met de fraai gedecoreerde zaal, bestijgt Anton zyn paard en rijdt ondanks het som bere weer naar de verst afgelegen boerderij. Edith is vertrokken met denzelfden trein als Emma. Alles is onderstboven by het inpakken zy zelve is zeer zenuwachtig, al doet zy alle mogelijke moeite om een on bezorgd gezicht te zetten. Zy heeft het plan opgevat, allereerst naar Venetié te gaaD. Innerlijk gelooft zy niet, dat zy lang behoeft weg te blijven vier weken hoogstens. Dan zal ze een brief vol verlangen ontvangen met het traditioneele„Kom terug! Alles is vergeven en vergeten 1" Maar ze zal hem 'n poosje laten blauwbekken tot straf I Het afscheid van de kinderen valt haar niet moeilijk. Lotharius heeft gehuild, om dat by niet mee uit ryden mocht, en de tweelingen sliepen één kus op ieder voorhoofd Josepha is de eenige, die haar bedaard heid bewaart; Edith wil geen afscheid van haar nemen, zy is vertoornd opderustver- stoorster, die zy als de aanleiding tot dien „nonsens" beschouwt Nu 'n reisje van 'n maand is wèl 'n prettige straf. Josepha ontwaakt eerst uit haar gepeins, als 't doodstil in huis is geworden. Zy staat op en sluit voorloopig alle deuren morgen zal zij Mohrmann de sleutels vragen en al de kostbare dingen, die in Edith's kamer

Onze Eilanden | 1910 | | pagina 1